DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KERKNIEUWS Hotelbrand te Mussel kanaal Lawine-ramp in Fransche Alpen Jubilea MAANDAG 9 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9230 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Aboim.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. - Postbus 1L Dil nummer beslaat uil vier bladen. V De gemeentelijke grond- politiek te Amsterdam. Er zijn „brave" lieden, die zich over niets meer schijnen te verheugen, dan over kwaad van anderen, dat kan worden pu bliek gemaakt en uitgesponnen en uitge rafeld. Tot deze categorie van onaangename, onchristelijke menschen behoeft men zeker niet te behooren, als men met o. m. de „Maasbode" van Zondagmorgen van mee ring is, dat de bekende kwestie rondom het gemeentelijk grondbedrijf te Amster dam „ten volle en tot op den bodem" moet worden opgehelderd. Wij hebben Zaterdag reeds enkele op merkingen naar aanleiding van deze kwes tie gemaakt. En wij voegen daaraan toe, dat hier zeker elke poging, om recht te pra ten, wat krom is, krachtig moet worden afgewezen. 't S c h ij n t, tot onzen spijt, wel noo- dig, om deze laatste opmerking te plaat sen, welke eigenlijk overbodig moest wor den geacht. Een communiqué van de S. D. A. P.- fractie te Amstèrdam, dat wij hier laten volgen, maakt op ons een ietwat zonder lingen indruk. Het volgt hèt: „De sociaal-democratische fractie van den Amsterdamschen gemeenteraad kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen, in verband met de in de pers gedane publi caties, waarin o. a. de namen voorkwamen van haar leden S. Rodrigues de Miranda en Z. Gulden. Alle leden der fractie waren ter verga ring aanwezig, benevens het dagelijksch bestuur van de federatie Amsterdam der S. D. A. P. De vergadering had met groote voldoe ning kennis genomen van de krachtige en afdoende tegenspraak door wethouder De Miranda op de beschuldiging door het dag blad „De Telegraaf" jegens hem geuit, en van dë door hein tegen dit blad bij de justi tie ingediende aanklacht. Voorts beëindigde de fractie de behan deling van de bezwaren, door De Miranda ir. haar vergadering van 14 November 1938 tegen Z. Gulden mondeling te berde ge bracht, welke bezwaren hijr op verzoek van de fractie, eenige dagen later schrif telijk had geformuleerd. Deze bezwaren waren door Z. Gulden, zooals uit d? publicaties reeds bekend is, schriftelijk beantwoord. Evenals de tegenspraak door De Miran da werden deze door Gülden afgelegde verklaringen eenstemmig en onvoorwaar delijk aanvaard. Aan de stemming over deze uitspraak der fractie namen De Mi randa en Gulden geen deel. Met instemming nam de fractie kennis van de mededeeling, dat op a.s. Woensdag een vergadering van den gemeenteraad za] v/orden gehouden, waarin deze aangelegen heid in het openbaar behandeld zal wor- worden." Zonderling is het, dat de S. D. A. P. twee fractie-genooten tegelijkertijd volkomen in bescherming neemt welke twee fractie- genooten elkaar niet erg vriendelijke verwijten doen! Dat is zonderling; en dat zou wel wettigen eenige vrees voor een openhartige afwikkeling van deze affaire, indien er ook nog niet andere rechters in stad en land waren! Men mag nu nog niet beschul- di g en, terwijl er nog niets met zeker heid is geconstateerd; de mogelijkheid be staat, dat de heele affaire is opgeblazen de mogelijkheid. Het belang der goede zeden eischt, dat deze zaak „zonder aanzien des persoons", publiekelijk wordt behandeld en onder zocht, opdat daarna uit alle loopende geruchten en beweringen de conclusie worde getrokken, die er uit getrokken moét worden. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Jaco- cus) den weleer, heer J. R. van Dael; tot kapelaan te Amsterdam (H. Willi- brordus buiten de Veste) den weleerw. heer J. G. J. Rutten; tot kapelaan te Hillegersberg (Christus Koning) den weleerw. heer L. M. Sluys; tot kapelaan te Noordwijk den wel eerw. heer B.'J. A. Haanen; tot kapelaan te Vlissingen den weleerw. heer W. J. J. M. van Niekerk; tot kapelaan te Bloemendaal den wel eerw. heer J. A. J. Adank (Neom.). door vlam vatten van een film 150 kinderen konden veilig de bioscoopzaal verlaten Zondagavond tegen half zes heeft een felle brand gewoed in het bekende hotel van den heer G. de Boer, gelegen aan de Marktstraat te Musselkanaal (gemeente Onstwedde) De brand is ontstaan door het vlamvatten van een film, tijdens een bioscoopvoorstelling voor kinderen. De brand woedde in de cabine, doch sloeg na korten tijd naar de zaal over. Het vuur ver spreidde zich zeer snel en het duurde slechts korten tijd of het geheele gebouw, dat twee verdiepingen hoog is, stond in lich ter laaie. Des ongeveer honderdvijftig kinde ren, die zich in de bij het hotel behoo- rende bioscoopzaal bevonden, konden veilig het gebouw verlaten. Ook de an dere, zich in het gebouw bevindende personen, bekwamen geen letsel. De motorspuiten van Musselkanaal en Stadskanaal trachtten het vuur te blus- schen. Doch van het redden van het hotel kon geen sprake meer zijn. Integendeel, het vuur sloeg ook nog over naar het aan grenzende perceel, waarin gevestigd was de kapperszaak van den heer J. Koops. Ook dit perceel werd een prooi der vlammen. Slechts korten tijd geleden was de bios coopzaal van hotel de Boer verbouwd en moderniseerd. EEN NEDERLANDER ONDER DE SLACHTOFFERS IN TOTAAL ZEVEN DOODEN. De „Petit Dauphinóis" meldt, dat een lawine Zaterdagmorgen een groep skiërs, die uit Valloires in Savoie vertrokken wa ren voor een tocht naar den Col Ponson- nière, op de hellingen van den Galibier be dolven heeft. Zeven dooden zijn te betreu ren. Slechts één van de groep heeft zich kunnen redden. Onder de slachtoffers be vindt zich ook „en jonge Nederlander, die student was te Parijs. De naam wordt in de berichten verschillend opgegeven. Volgens sommige berichten zou het zijn Paul Ehren- fest uit Leiden. De „Maandagmorgen" geeft het volgen de relaas van dit ongeluk. Zaterdagmorgen in alle vroegte vertrok uit het dorpje Valloires een gezelschap van acht skiloopers. Allen waren in hun sport zeer ervaren en hadden het voor nemen, den top te bereiken van den Gali bier, den Alpentop, die velen uit den Tour de France bekend is. Zij hadden zich on der leiding gesteld van den gids Dewulf, die tevens leider is van de ski-school te Valloires. Het was koud, winderig weer, toen het gezelschap vertrok, en later op den dag stak er zelfs een vliegende storm op. Men liet zich echter niet afschrikken en zette den tocht voort. Om half elf bereikte men een beschutte plaats Lac Blanc ge noemd en maakte daar halt om uit de meegebrachte thermosflesschen thee te drinken. Spoedig werd de beklimming voortge zet, en om half twaalf was men op een hoogte van 2700 Meter gekomen, slechts enkele honderden meters beneden den top. Toen was 't, dat op een gegeven oogenblik met donderend geweld en met de snelheid van een locomotief een sneeuwlawine kwam aanrollen. Ontsnapping was niet meer moge lijk en met hevig geweld stortte zich de sneeuwmassa op het gezelschap skiloopers. Tot hen behoorde een luitenant der genie, Rousselier genaamd, die groote bergervaring heeft, en dan ook juist dat gene deed, wat men bij een lawine moet doen: hij hield den adem in, en stak de handen omhoog. Toen de lawine volledig neergekomen was, voelde luitenant Rousselier, dat een hand nog in de lucht stak. Daarmee krabde hij voorzichtig een luchtkanaal naar zijn neus, zoodat hij weer kon ademen. Toen verbreedde hij het luchtkanaal en wist aldus uit de sneeuwmassa te kruipen. Hij keek om zich heen, maar ontdekte geen spoor van zijn kameraden. Ruim twee uur wroette hij tevergeefs in de sneeuw om zijn makkers te redden ir helaashij konniemand vinden in de geweldige sneeuwberg. Ten einde raad daalde luitenant Rousse lier toen af naar het dorpje Verneijs, op eenige uren van de plaats des onheils ge legen. Daar telefoneerde hij naar verscheidene EEN NIEUWJAARSPREDIKATIE VAN KARDINAAL FAULHABER. LAAT U NIET ONTMOEDIGEN! Naar de Engelschè pers meldt, heeft Kardinaal Faulhaber op Nieuwjaarsdag in de Kathedraal van München voor 8000 personen een predikatie gehouden. In een toespeling op de geruchten over aan staande nieuwe anti-katholieke maatrege len, spoorde de Kardinaal de geloovigen aan, om zich niet te laten ontmoedigen. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN DEN BISSCHOP VAN REGENSBURG. In de Nieuwjaarsboodschap, die Mgr. dr. M. Buchberger, Bisschop van Regens burg hee;ft gericht tot zijn diocesanen, wordt de nadruk er op gelegd, dat men thans gaarne het Duitsche Kerstfeest te genover de Christelijke Kerstviering slelt. Kerstmis echter is steeds in haar diepste wezen een echt christelijk feest geweest en de christelijke viering vandit feest was bij het Duitsche volk zoo echt Duitsch. Het Kerstfeest staat daar als een vuurto ren op de grens van twee jaren. In het licht des geloofs werpen wij een terugblik, en alles, wat in dit licht bezien zondig en onrechtvaardig was, willen wij betreuren en in Gods barmhartige vergevingsgezind heid aanbevelen. Wij willen ons echter verheugen over hetgeen we ter liefde Gods gedaan en geleden hebben! Het lijden van dezen tijd kan in geen vergelijking komen met de toekomstige heerlijkheid, die aan ons geopenbaard zal worden. Ook al moge 1938 ons veel gebracht hebben, dat wij slechts moeilijk konden verduren, en dat voor ons pijnlijk was, toch willen we gaarne een Te Deum' zingen. Met een woord van dank aan al zijn medewérKers die met hem de zorgen en het lijden dee- len besluit de bisschop dit herderlijk schrijven. DOMINé NIEMÖLLER IN HET CONCENTRATIEKAMP VAN SACHSENHAUSEN Naar de „Schweizer Evangelische Pres- sedienst" meldt, werd de verwachting, dat dominé Martin Niemöller op voorspraak van den grijzen veldmaarschalk Macken- sen, het Kerstfeest in den kring van zijn familie zou mogen doorbrengen, niet ver vuld. Hij bleef in het concentratiekamp van Sachsenhausen Men moet zelfs reke ning houden met de mogelijkheid, dat de familie van Niemöller binnenkort zal ver dreven worden uit de pastorie in Berlijn, Dahlem. Groot is het medeleven van de geloovigen in de gemeente van Berlijn- Dahlem met de familie van den dominé. Wat het leven van Dominé Niemöller in het concentratiekamp van Sachsen hausen betreft, vernam de Zwitsersche Evangelische Persdienst het volgende van een ontslagen gevangene: „Alle gevangenen in het concentratie kamp weten, dat dominé Niemöller zich onder hen bevindt. De achting voor dezen man is algemeen, niet alleen onder de Joodsche gevangenen maar ook bij de beroepsmisdadigers, bij de communisten een onder diegenen, welke onder den naam „arbeidsschuwe elementen" gevangen ge houden worden. Dominé Niemöller is in het kamp geheel geisoleerd en wordt zeer streng bewaakt. Slechts eenpaal per dag mag hij even rondloopen in de vrije lucht, begeleid door twee gewapende S.S.- mannen, die tot de „Doodskop-groep Sach- sen" behooren. Zij volgen hem op den voet, en zorgen ervoor, dat hij niet met andere gevangenen in aanraking komt. Dergelijke pogingen werden gedaan door enkele predikanten, die zich als gevange nen in het kamp bevonden. Zij werden daarvoor gestraft. De leider van het kamp, S.S. Oberführer Vierkannt, heeft ver klaard, dat hij alle maatregelen zou tref fen, om den „Heer Dominé op te voeden". De dominé had gevraagd, de lijken van de in het kamp overleden gevangenen te mogen zegenen. Deze wensch werd op bevel van den leider van alle concentra tiekampen in het Derde Rijk, Obergruppe- führer Eicke, niet vervuld. Ieder contact van Niemöller met andere geestelijken in het kamp is onmogelijk". dorpen om hulp, en spoedig begaven zich niet minder dan zeven reddingscolonnes op weg naar de aangegeven plaats bij Lac Blanc. De bergingsmanschappen zijn er in ge slaagd de lijken var. vijf slachtoffers op te delven. De lijken der twee gidsen zijn nog niet gevonden. NOG EEN LAWINERAMP. Uit Klagenfurt meldt het D.N.B.: Zaterdag zijn jn het gebied der Kreu- zeck-groep zes personen door een lawine verrast en bedolven. Slechts twee hunner konden levend geborgen worden. varv militaire regimenten DAGORDER VOOR DE JUBILEERENDE REGIMENTEN. De luitenant-generaal, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, commandant van het veldleger, J. J. <2. baron van Vooist tot Voorst, heeft den jubileerenden regi menten den volgenden dagorder gezon den: Officieren, Onderofficieren, Korporaals en Soldaten, Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen aan u op den dag waarop het 125 jaren geleden is, dat de stamonder- deelen van uwe regimenten werden opge richt Hoogstderzelver gelukwenschen over te brengen. Mij kwijtende van deze eervolle laak, noodig ik u uit, u diep te doordringen van hetgeen deze gelukwenschen' van ae .ko ningin en het daaruit blijkende vertrou wen van Hare Majestéit voor u allen be- leekent. Zij moge u een aansporing zijn, om, voortgaande in verhoogde dienstbetrach- ting, in offervaardigheid en geestdrift te weaij veren. Aldus pal staande voor 's lands hoogste belangen, zult gij ook onder de ernstigste omsiandigneden ten volle aan uwe taak en roeping voldoen: het vormen van een hechte stutse om Vorstenhuis en Vader land. Lang leve Hare Majesteit, onze geëer- biedigae Koningin. HERDENKING 125-JARIG BESTAAN DER INFANTERIE-REGEVIENTEN. Te Harderwijk. Het 125-jarig bestaan van de beide in- fanteries-regimenten (het 7de en 20ste) v/oi-dt heden hier op een zeer feestelijke wijze herdacht. Om 6 uur begon het met een feestelijke reveille, gevolgd door een bij zonderen morgenmaaltijd. De beide regiments-commandanten heb ben in de Oranje-Nassau-kazerne en de Jan van Nassau-kazerne, ieder voor hun regiment, een feestrede uitgesproken. Aan alle dienstplichtigen werd vervol gens een boekwerkje, bevattende de regi mentsgeschiedenis uitgereikt. De beide regimenten rukten daarna op naar het marktplein, waar ze „en masse" werden opgesteld. Om kwart over 10 hadden de autoriteiten zich op het bordes verzameld en sprak de burgemeester, de heer de Jong Saakes, de beide regimenten toe, feliciteerde het garnizoen en bood bloemen aan. Hierna kreeg de w. n. burgemeester van Amsterdam, wethouder mr. G. C. J. D. Kropman, het woord, die in een korte rede Je gelukwenschen van de hoofdstad, waar liet zevende vroeger in garnizoen heeft ge legen, overbracht. Met een korte toespraak bood de voor zitter van het comité, burgemeester de Jong Saakes, daarna aan den garnizoens commandant de instrumenten, bestemd voor de beide infanterie-regimenten van zijn brigade, die te Harderwijk liggen, aan. De garnizoens-commandant, kolonel F. B. A. J. Jansen, dankte daarna voor de geuite wenschen en aanvaardde in dank de aan geboden muziek-instrumenten. Het sedert kort opgerichte muziekkorps der 7de infanteriebrigade,onder leiding van kapelmeester M. A. J. van Kerkhoff, nam daarop de instrumenten in ontvangst. Het korps nam vervolgens zijn plaats tusschen de opgestelde troepen in en gaf als eerste geluid in het openbaar „het Wil helmus". De troepen presenteerden het geweer en de officieren brachten de eerbewijzen. Nadat nog een enkele marsch ten ge- hoore was gebracht, begon het défilé voor de autoriteiten, die zich op het bordes van het stadhuis hadden opgesteld. Hier be vond zich o.a. de commandant van het veldleger, luitenant-generaal baron Van Voorst tot Voorst. Vanmiddag werd in de garnizoens-can- tine een feestvoorstelling gegeven voor de dienstplichtigen, terwijl van half drie tot vier uur in de officierscantine van „Kra nenburg-Noord" een receptie werd gehou den. De Amsterdammers hadden voor hun ka zerne een fraaie eerepoort opgericht. De feestelijkheden worden vanavond be sloten met bioscoopvoorstellingen voor dienstplichtigen, terwijl om 9 uur op de markt een militaire taptoe zal gegeven worden, gevolgd door een muzikale rond gang. Te Nijmegen. Vandaag werd te Nijmegen op officieele wijze het 125-jarig bestaan van het 11de en het 15de regiment infanterie herdacht. Om half elf des morgens had zich een groote menigte verzameld op het uitge strekte Molenveld, waar namens de burge rij aan de commandanten van het 11de en het 15de regiment het feest- en tevens her inneringsgeschenk werd aangeboden, be staande uit vier diepe trommen voor het 11de regiment én een diepe trom voor het VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het blijft rumoerig aan de Tsjechisch- Hongaarsche grens. (2de blad). Franco's offensief in Catalonië wordt bedreigd door het linksche tegenoffensief in Estremadura. (2de blad). Bij een lawine-ongeluk in de Fransche Alpen zijn 7 personen omgekomen, onder wie een te Parijs studeerende Nederlan der. (1ste blad). Binnenland Benoemingen Bisdom Haarlem (le blad). Datum en intentie van den Stillen Om gang (3de blad). Herdenking van jubilea militaire regi menten (1ste blad). Tentoonstelling hedendaagsche religieuse kunst te Amsterdam. (2de blad). Hotelbrand te Musselkanaal. (1ste blad). Weer een slachtoffer van onbewaakten overweg. (3de blad). Drie tankbooten in kriuend ijs bekneld geraakt. (3de blad). DUITSCHE TIJDSCHRIFTEN ZIJN NIET ANTI-SEMIETISCH GENOEG. In de persinformaties van het Rijksmi- nistei-ie van Propaganda staat te lezen in de aanwijzingen voor tijdschriften: „Het Duitsche volk is een anti-semie- tisch volk. De tijdschriften hebben zich daar nog niet genoeg rekenschap van ge geven. Er mag geen nummer verschijnen zonder een anti-joodsch bericht of een desbetreffende verhandeling. Voor de bla den, die de noodigc medewerkers hiervoor missen, zijn artikelen ter beschikking ge steld. De tijdschriften moeten eindelijk eens een einde maken aan de „sage" over de fatsoenlijke Joden, die er „ook" nog moeten zijn. Noch medevoelen noch me delijden noch een of ander „menschelijk" begrip voor dit ras van misdadigers is hier op zijn plaats". Daar behoeft geen woord commen taar bij! 15de regiment infanterie, welke laatste infanterieregiment thans reeds gedeeltelijk in garnizoen ligt te Grave, waar reeds Vrij dag 1.1. namens de burgerij drie diepe trom men waren aangeboden. Bij de feestelijke aanbieding te Nijme gen werd het woord gevoerd door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, die, mede namens het bur gerijcomité, waarvan de heer H. de Goede de voorzitter was, gelukwenschen aanbood Luit. kol. T. J. Reeser en luit. kol. de Bock aanvaardden de be'de feestgeschenken na mens resp. het 11de en 15de regiment in fanterie. Na deze aanbieding der trommen maak ten de manschappen een feestmarsch door de stad, vergezeld van het militaire mu ziekkorps, terwijl'tegelijk de nieuwe trom men geroerd werden. In den namiddag werden de soldaten van beide regimenten onthaald op bios coopvoorstellingen in de Nijmeegsche thea ters. De commandanten van beide jubileeren- de regimenten, luit. kol. T. J. Reeser en luit. kol. de Bock hielden in den namiddag een receptie in den foyer van „de Veree- niging". De dag werd besloten met een grooten feestavond in de concertzaal van „De Ver- eeniging. Te Groningen. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het 12e regiment infanterie te Groningen op 9 en 14 Januari zijn hedenmorgen om zeven uur ingezet met een musicale reveille. Tien minuten voor één stond het regi ment opgesteld in het voormalige Engel- sche interneeringskamp voor het het. in ontvangst nemen van het huldeblijk van de Groningsche burgerij. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, ge schiedde de aanbieding van het huldeblijk van de burgerij, dat bestond uit vier diepe trommen. Het geschenk werd aangeboden bij mondë van den voorzitter van het werkcomité, mr. Offerhaus. De burgemees ter heeft hierna het woord gevoerd en zich aangesloten bij de woorden van mr. Offer haus. De regimentscommandant, overste Sturm, dankte voor de hulde. Onmiddellijk daarna volgde een feest marsch door-de stad.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1