RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN ZATERDAG 7 JANUARI 1939 bet bewonderenswaardige karakter heeft gegeven, dat zij draagt en dat alle toe schouwers aangrijpt en tot diepen eerbied brengt voor zulk een sterke plichtsbetrach ting. Maar dan is daar nog Erich van Stro- (heim als de „handelaar in oorlogen", Tsjoe King. Zijn gang van het diner naar het vuurpeloton is meesterlijk en adembene mend. Vervolgens Suzy Prim en Jacques Dumemil, het echtpaar, dat er eenzaam worstelt op een verlaten post, dat „uitge rookt" wordt door de bandieten, waarbij de vrouw krankzinnig wordt en volkomen de angst en de ontzetting geeft van deze gru welijke situatie. Er is zooveel te prijzen in deze film. Men kan er de Fransche filmindustrie alleen ana ar dankbaar voor zijn. De film „Begeerde Vrouwen" is even eens van Fransche origine. Ook hierin speelt Charles Vanel, nu met Madeleine Renaud. Zij zijn de hoofdpersonen in dit liefdesverbaal van de zee, meer van den zeeman, maar dat zijn uiteindelijke vreug de vindt in de rust van een ver land. Een film met diep, ontroerend spel en prach tige opnamen. Vooraf gaan „wintersche" journaals en een aardige cinematografische terugblik over 1938 met gesproken tekst. Luxor. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. „Moderne meisjes" is de titel van de eerste film, die deze week in Luxor wordt vertoond. Maar al gedragen deze meisjes zich uiterst modern, in hun hart blijven het dezelfde „antieke schepsels", die geen rust hebben voor zij zich onder de hoede van een man hebben gesteld. Bij het club je reclame-teekenaressen, waarvan deze film verhaalt, levert het involgen van de roepstem der natuur bizondere moeilijkhe den op, want zij hebben een heilige eed gezworen elkaar niet in de steek te zul len laten. Het komt zelden voor, dat vier meisjes op 't zelfde moment een man vin den. Er bleef de jongedochters dus niets anders over dan te spijbelen, wat tot groote conflicten aanleiding geeft. Doch het einde is in vrede. Een film, waarin Danielle Darrieux op treedt, is een mooie film. Zoo ook „Mis bruik van vertrouwen", waarin zij de rol speelt van een Parijsch studentje, dat aan lager wal is geraakt. De sfeer van het „Quartier Latin" is prachtig getroffen. De studente begaat, in moedeloosheid, een ernstig misdrijf, dat op 't punt staat ont-" dekt te worden. Het wordt ook ontdekt, en toch blijft de straf uit, dank zij de wel sprekendheid van de schuldige, die, als meester in de rechten, haar eigen misdaad heeft „goed gepraat". Het spel van Danielle Darrieux doet in deze film niet onder voor haar creatie in „Mayerling". Een film, welke tot de beste behoort van dit seizoen, en een groote be langstelling verdient. T rianon. „ROBIN HOOD" GEPROLONGEERD. Dat de grootsche film „Robin Hood" ge- prolongeerd is, is werkelijk geen wonder. Het spannende, romantische epos uit den tijd der Kruistochten, geweven rondom de werkwaardige figuur van Richard Leeu- j wenhart, trekt met magische kracht. De vroege Middeleeuwen herrijzen in het mo dernste wonder der techniek, de kleuren- film. In het voor-programma draait de kluchti ge film „Welkom Vreemdeling", benevens een teekenfilm en een uitgebreid journaal. Rex. RUBBER. De directie van „Rex" brengt deze week weer eens een Hollandsche film en wel „Rubber", vervaardigd naar de roman van mevr. SzékélyLulofs, door Gerard Rut ten en Johan de Meester. „Rubber" geeft het verhaal weer van de Hollanders, die in de verzengende zonne- i hitte van Sumatra zorgen voor de rubber- winning, die het geld in de beurzen der aandeelhouders moet doen vloeien. En die j menschen van vleesch en bloed als de plan- ters ook zijn, al zijn zij nog zoo gehard te- gen de vermoeienissen van dit leven, zij hebben toch een hart. En behalve wanneer I men een oude brombeer is als Meesters (Jules Verstraete) dan blijft dat hart spre- I ken tot het bevrediging heeft gevonden. Zoo is het bij John van Laer (Frits van Dongen), die ten slotte blij is, dat hij zijn verloofde (Emmy Meunier) naar Indië ziet komen om hem in zijn taak bij te staan, doch de vrees, dat zij zelf het in deze een zaamheid niet kan uithouden, wordt maar al te spoedig bewaarheid. Het natuurlijk gevolg van een en ander is een verwijde ring tusschen beide personen, die ten slotte na tal van wederwaardigheden, toch weer aanleiding is tot 'n hechtere band, een zich op elkaar aangewezen gevoelen, dat leidt tot een elkaar helpen en steunen in den moeilijken levznsstrijd. Het sped der artis- ten verdient zeker lof en de opnamen zijn levensecht. De amok-scène is zeker de best geslaagde opname. Voor de pauze wordt vertoond, de span nende detectieve film „De geheime schuil plaats", een misdadigersverhaal met Jack Holt als detective, waarbij Wynne Gibson hem op waardige wijze ter zijde staat. Jack Holt, die men expres uit Canada heeft la ten overkomen, krijgt de taak een misdaad op te helderen en onder het parool: met dieven moet men dieven vangen, weet hij j zich als de beruchte bankroover Bill Dono- I van in te dringen onder de gezochte mis dadigers. Aanvankelijk is hij er als vriend, maar als de couranten vermelden, dat Do- novan dood gevonden is, worden zij wan trouwig en maken zij het Jack Holt ver- j bazend lastig, doch uit de moeilijkste par- Lket weet hij zich te redden en aan Alice (Wynne Gibson) is het te danken, dat de geheele bende aan de politie wordt uitge leverd. Het is een film vol spanning. Het gevarieerde program, aangevuld met een goed journaal, wettigt ten volle deze week een bezoek aan Rex. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45» Zondag: 8.30 uur Sociale Zondagmorgen in de R.K. H.B.S., Mariënpoelstraat. Het Gebouw is geopend van af des nam. 7 uur. Maandag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afd. Leiden en Om streken op het Kantoor, Bondsgebouw, Steenschuur 15 Repetitie R. K. Gem. Zcngvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. (Zaal 6). Dag. Bestuursvergadering R.K. Volksbond, 8 uur (Kantoor) Commissie v. d. Encycliekherdenking en afgevaardig den, 8 uur. (Zaal 1 en 2). Kantoor Bouw vakarbeidersbond, 7.308.30 uur. (Zaal 10) Dinsdag: Tuinbouwcursus, 8 uur. (Zaal 6) Woensdag: Tuinbouwcursus, 8 uur. (Zaal 6) Donderdag: R. K. Damclub „Ge zellig Samenzijn", 8 uur Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur Bibliotheek 78 uur. HARMONIE „ST. GREGORIUS. Woensdag-avond 8.30 uur, Repetitie van de R. K. Harm. Sint Gregorius, Pieters kerkgracht no. 9. - Nieuwe leden kunnen zich op dien avond aanmelden. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING Rapenburg 52. Heden, Zaterdag: van 8.159.15 uur Bi bliotheek Beurtrooster: Zondag: alle commissarissen present; Maandag: C. v. d. Meel en Th. van Dijk; Dinsdag: vervalt; Donderdag: Th. Overdijk en P. Rijzevoort; Zaterdag: C. v. d. Meyde en J. Bentveld. Zondag: Bijeenkomsten van 12.302.30 uur en van 7.0010.15 uur. Van 12 uur Bibliotheek 8.15 uur Gezellige avond voor de Afd. Gezellen; verschillen de wedstrijden worden georganiseerd. Maandag: Bijeenkomst voor de leden van 8 0010.15 uur. «-15 uur Tafeltennis club 8.30 uur Jaarvergadering Zelateurs St. Petrus Liefdewerk 9.15 uur Verga dering Besturen Tooneel, Muziek- en Zang. Dinsdag: 8.80 uur Vergadering Afd. Ge huwde Gezehen. Woensdag: 8.30 uur Repetitie Liedertafel Sebastian Schaeffer Donderdag: Bijeenkomst voor de leedn van 8.00—10.15 uur 8.30 uur Bijeen komst Schaakclub Vrijdag: 8.30 uur Repetitie van het Muziekgezelschap Franz Schweitzer Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 ppr 8.15—9.15 uur Bibliotheek 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". Mededeelingen: Sparen voor de a.s. retraite kan op elke bijeen komst geschieden. Vraagt inlichtingen. Maandag-, Woensdag-, Donderdag des avonds te 6.30 uur spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. ST. ODO-KOORKNAPEN. Zondag: De Schola Cantorum zingt in de Hoogmis Maandag, 4.30 uur: Aspi ranten 5.15 uur Crescendogr. Dins dag: 5.30 uur Schola Cantorum. Don derdag, 4.30 uur: Aspiranten 5.15 uur: Crescendogroep. Vrijdag, 5.30 uur: Scho la Cantorum. Hallo boys! En.hebben jullie onze Prijsvraag al opgelost? Nie mand heeft je geholpen.... neen, natuur lijk niet! Maar dat doet er niet toe, want een ander kan je ook van de wal in de sloot helpen! Zorgt, dat de oplossingen vóór Zondagavond 12 uur hier in de brie venbus terechtkomen. Ik heb al heele sta pels binnen alle stoelen liggen vol brie ven met oplossingen. Verder ligt de heele kamer vol m'n hoofd steekt er alleen nog boven uit en.... mijn blauwe potlood cm de ongeldige woorden eruit te schrap pen. Boyswie zou het winnen? Mis schien komt de uitslag volgende week in onze Weekagenda! Halleeü! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. KRUISVAART. e Cohort: „St. Petrus" Burcht: Garenmarkt 36 Zondag: 4 uur Missieclub „Pater Dami- aan". 8.30 uur Schaken. Dinsdag: 6 uur Sleutelkoor. 8 uur Kard. v. Faulhaberban. 8 uur St. Stephanusban. Woensdag: 7.30 uur Adspirantenban. Donderdag: 8 uur Trommelen. Vrijdag: 6 uur Sleutelkoor. 8 uur Jonge Wacht bladen afhalen en af rekenen.Zaterdag: 7 uur K.J.C.-Mis voor alle Kruisvaarders. Adspiranten, Sleutel koorleden. 7 uur Lodewijkban. 5 uur Zwaarddansen. Cohort „Aeternus Pater" Burcht: St. An toni us Clubhuis Zondag: 3.30 uur Bijeenkomst van de Kruistochters van het Vendel van St. Jan in uniform en aspiranten met hun ouders. Maandag: 7.30 uur Postzegelclub-Missie club. Dinsdag: 7.30 uur Franciscus Tar- cisiusban. Woensdag: 6 uur aspiranten- ban I en n. 7.30 uur Antonius Arnoldus en tinus- en Paschalisban. Vrijdag: 7 uur Seervatiusban. Donderdag: 7.30 uur Mar- Trommelen en Hoornblazen. Cohort: „St. Pancras" Burcht: Anna Paulownastraat Kruisvaarders! 1939 is begonnen. We maken natuurlijk zooals iedereen plannen er eenn knal-jaar van te maken. Beginnen we dan met een pracht van een voornemen le. de g e d i a - logeerde H. Mis niet te verzuimen. 2e Geen bijeenkomst over te slaan, 3e In uniform te komen. Voorts denke we hieraan: onze wet is ons leven. We hebben geen slap janussen en slabberdewaskifiguren noodig, maar alléén: flinke kerels, jongens uit één stuk, met andere woorden Kruisvaa r- d er s. DE LEIOSCHE COURANT Brengen jullie aan je ouders de nieuw- jaarswenschen over van „de Staf"? Niet vergeten hoor! Baljuw. Maandag: 7 uur, Gedialogeeerde H. Mis, 8 uur Lodewijkban, Ban I; Dinsdag: 8 uur Don Boscoban, Tarcisiusban; Woensdag: 8 uur Ban H, Canisiusban; Donderdag: 8 uur Aloysiusban, W. Doyleban; Vrijdag: 8 uur Servatiusban, Ban III; Zaterdag: 67 uur Fonds, Contributie, Spaarbank. OEGSTGEEST. Jjfc Cohort „St. Bernardus". v Burcht: R. K. School. Dinsdag: 6.45 uur: Willibrordusban 8 uur Ignatiusban Woensdag, 2.30 uur: Kring voor de St. Jansknapen 7.30 uur: Faulhaberban Donderdag: 7 uur: Tar cisiusban Zaterdag, 4.30 uur: Fluitclub. INTERP. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK Zondag: 9 uur Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt, en recreatie voor de Gezellen. 6 uuur Lof waarna recreatie. 7.30 uur Gezellen Maandag: 6.30 uur Franciscusvrienden L 8 uur Franciscus- ridders I en ni. 8.30 uur Gezellen Dins dag: 6.30 uur Zaagclub A. Sloyd I en H. 8 uur Tooneelclub. Woensdag: 6.45 uur Franciscusvrienden n. 8.15 Franciscusrid- der II. Gezellen. Donderdag: 7.45 uur Voetbalclub. Vrijdag: 6.45 Sloyd Hl en IV. 7.30 uur Zaagclub B. 8.30 uur Gezellen. Zaterdag: 35 uur Teekenles. 7.30 uur Franciscusridders IV. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Par. O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph: Maandag 7.30—8.30 u. jongste groep, 8.15— 9.45 u. topgroep Dinsdag 7.30 u. H. Mis en algemeene H. Communie Woensdag 46 u. vakschool Donderdag 78 u. jongste groep; 8.159.30 zang. Par. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen. Maandag 7.30 vakschool Dinsdag 8 9.30 u. middengroepDonderdag 7.309 u. jongste groep Zaterdag 23.30 u. mulogroep. Par. St. Petrus Maandag: 78.30 u. jongste groep; 7.30 u. vakschool Dins dag 8.309.45 u. middengroep Donder dag 7.30 u. Geestelijk uur voor de jongste groep; 8.30 u. Geestelijk uur voor de mid den- en topgroep Zaterdag 2 15—3.45 u. mulogroepen. Par. H. Leonardus Woensdag 2.30 4 u. jongste groep Donderdag 7.30—9 u. jongste groep. R.K. TURNCLUB „ACTIEF'. Woensdag 34 u. Kleuters in de Hee- rensingelschool Vrijdag 6.157.15 u. as piranten 1214 jaar Ursulasteeg; 7.30 8.30 u. aspiranten 1516 jaar Ursulasteeg; 8.459.45 u. dames in de R.K. H.B.S. Zaterdag: 2.15—3.15 u. kleuters in de Ur sulasteeg. IS COUPEEREN VAN PAARDEN STAARTEN GELIJK AAN MIS HANDELING? Vrijdagmiddag diende voor de rechtbank te Middelburg de zaak tegen den rijksdie renarts W. J. L. de G. uit Kruiningen, die geverbaliseerd is, omdat hij een paard zou hebben mishandeld, door den staart van het dier te coupeeren. Nu sedert eenigen tijd een strijd gaande is over de vraag of het coupeeren van een paardenstaart het dier pijn doet, heeft het bestuur van de vereeniging „Het Neder- landsch Trekpaardenstamboek" zich er met kracht voor gespannen om principieel te doen uitmaken of er bij deze eenvoudige operatie sprake kan zijn van dierenmis handeling. Het bestuur is namelijk van meening, evenals de meeste andere deskundigen op dit gebied, dat zoowel met als zonder voor afgaande verdooving bij het coupeeren van een staart er geen sprake van is, dat men het dier pijn veroorzaakt. Het wegnemen van eenige staatwervels door het doorknippen van het kraakbeen tusschen twee wervels en het met rood gloeiend ijzer dicht schroeven van de ontsta ne verwonding duurt samen nog geen hal ve minuut en noch oudere, noch jeugdige paarden reageeren van beteekenis op deze behandeling. De bevorderaars van de koud- bloedfokkerij zijn er ook van overtuigd, dat een paard van een korten staart meer hulp heeft bij het verdrijven van vliegen, dan van een langen staart en zij zien vooral het groote belang van het ongehinderd mo gen blijven coupeeren, dat dit zal voorko men, dat belangrijke schade aan onzen ex port zal worden toegebracht. Wil men het vooraf verdooven voorschrij ven, dan achten de fokkers dit best, al zien ook de deskundigen, i.e. de dierenartsen daarvan de noodzaak niet in. Geheel ver bieden en strafbaar stellen van het coupee ren achten zij echter funest en totaal on- noodig. Ten einde het al of niet strafbare van de besproken handeling juridisch te doen vaststellen, heeft de dierenarts de G. in bijzijn van politie-autoriteiten en het be stuur van het Trekpaard bij een aan hem toebehoorend paard den staart gecoupeerd na het toedienen van twee injecties. Dit ge beurde op 26 November j.l. en een opper wachtmeester der marechaussee maakte hiervan proces-verbaal op. Het ging er dus om een vervolging uit te lokken en het resultaat was, dat de G. zich thans ter zake van dierenmishandeling te verantwoorden had. Allereerst werden de getuigen van het be trokken geval gehoord, namelijk de verbali- seerende opperwachtmeester der mare chaussee en de landbouwer en zijn knecht, aan wie de zorg voor het veulen van verd. is toevertrouwd. De opperwachtmeester heeft geen reactie op het dier waargeno men. Het is hem bekend, dat het coupee ren zeer veel gebeurt. De landbouwer zeide, dat het dier ook na de behandeling een goede eetlust had en niets erop wees, dat het er hinder van on dervonden had. Ook de knecht heeft niets bijzonders aan het paard gemerkt. Vanwege het O.M. werd een viertal des kundigen gehoord en van de zijde van de verdediging een drietal deskundigen. Hier bij bleek dat er ook in de kringen van de deskundigen verschil van opvatting is over het af ol niet pijnlijke letsel veroor zakende van het coupeeren van staarten en of het doel ervan redelijk is. De officier van justitie, mr. baron van der Feltz, zeide, dat het hier betreft een verschil van meening tusschen twee par tijen van deskundigen en dat de zaak met de uitspraak der rechtbank niet zou zijn af- geloopen. Al is het coupeeren wellicht op zichzelf geen mishandeling, kan het in be paalde gevallen toch wel op een wijze ge schieden, dat het mishandeling wordt, maar daarvoor is deze zaak niet aangebrtcht Men moet het niet laten voorkomen of mis handeling van een dier erger is dan van een mensch en spr. waarschuwt tegen zie kelijke overdrijving op dit punt. Volgens spr. is het hiei niet zoozeer de vraag of pijn is veroorzaakt en letsel is toegebracht, maar of er een redelijk doel bestaat voor het coupeeren, in dit geval is het redelijk doel voorbijgestreefd. Spr. vroeg daarom veroordeeling van verd. tot een gulden boe te of een dag hechtenis. De verdediger, mr. J. Coert uit 's Graven- hage, wees erop, dat verd. een dieren vriend is. Men behoede zich echter in de zen voor overdrijving. Verd. geeft het ten- laste gelegd toe, doch niet, dat zonder re delijk doel letsel is toegebracht. De handel kent aan paarden met gecou peerde staarten groote waarde toe. Er os geen sprake van een modegril, want reeds op een overgelegde gravure van eeuwen geleden kwamen paarden met afgesneden staarten voor. Spr. bepleitte, ook op grond van de jt* risprudentie op dit gebied, vrijspraak voor den verdachte. Uitspraak 20 Januari AANBIEDING NATIONAAL GESCHENK AAN PRINSELIJK PAAR. Heden, den tweeden verjaardag van het Prinselijk huwelijk, zouden Hunne Koninklijke Hoogheden, Prinses Ju liana en Prins Bernhard, het uitvoerend comité en het werkcomité voor het Na tionaal Huwelijksgeschenk ontvangen in den Baarnschen, door Hunne Ko ninklijke Hoogheden bewoonden, vleu gel van het paleis Soestdijk. Zooals bekend, vormden de modernisee ring en de inrichting van dien vleugel het voornaamste deel van het Nationaal Huwe lijksgeschenk naast het prinselijk jacht, de „Piet Hein". Tot de ontvangst waren mede uitgenoo- digd vertegenwoordigers van Suriname en Curasao en van het cofnité uit de Neder- landsche schooljeugd; voorts de architec ten ir. J. de Bie, Leuveling Tjeenk, ir. A. J van der Steur, en G. H. Kleinhout met de adviseur J. de Bruyn en den opzichter C Dijk, die door het uitvoerend comité met de leiding en uitvoering van het om vangrijke werk belast werden. De beteeke nis en de omvang der werkzaamheden zijn beknopt omschreven in het overzicht, dat, met eenige photografische opnamen door ons is gepubliceerd. Een 22-tal heeren zullen zich heden mid dag om 4 uur ten paleize verzamelen, waar zij door Hunne Koninklijke Hoogheden zul len worden ontvangen, die hadden ver klaard er prijs op te stellen, langs dezen weg uiting te geven aan hunne waardee ring voor en ingenomenheid met dit be langrijk deel van het Nationaal Huwelijks geschenk en bij herhaling verzochten hun dank te willen overbrengen aan allen, die door hunne bijdragen en hun werk het be reiken van het verkregen resultaat, dat aan alle verwachtingen van Prinses en Prins voldoet, hebben mogelijk gemaakt. ZILK DE SCHOLEN BLIJVEN GESLOTEN. Tot Woensdag a.s. Wegens het steeds nog voorkomen van diphteritus zullen de lagere school en de bewaarschool alhiei tot en met Woensdag a.s. gesloten blijven. HET VERDACHTE STERFGEVAL TE UTRECHT. De tragische vondst van de 81-jarige me juffrouw Sibbing in haar woning aan de Joh. Kamphuisstraat heeft de Utrechtsche recherche voor een moeilijk probleem ge steld. Hoewel verschillende omstandigheden er op wijzen, dat zich in deze kleine wo ning een drama heeft afgespeeld, waarvan de vrouw het slachtoffer is geworden, neemt men toch niet zonder meer aan, dat hier een roofmoord zou hebben plaats ge vonden. Daar niemand in de omgeving ook maar iets verdachts heeft gehoord, neemt men voorloopig aan, dat de vrouw aan haar belager weinig weerstand heeft ge boden. Mogelijk is zij bij het zien van den inbreker aan-een hartverlamming overle den, zoodat in dit geval van moord geen sprake is geweest. De inbreker heeft daar op o-ngestoord de kleine woning grondig onderzocht, heeft daarbij alles overhoop gehaald en is op volkomen normale wijze door de voordeur verdwenen. Daar he eenvoudige slot vérbroken was, kon hij de deur niet achter zich sluiten. Dit werkte den volgenden dag de achter docht van den ambtenaar van het gemeen telijk gasbedrijf, die, na vergeefs te heb ben aangebeld, de woning binnenging, en de ontstellende ontdekking deed. Hedenmiddag zal op het hoofdbureau EERSTE BUD - PAG. 3 LEIDEN. Geboren: Jacobus Gerard us, z. van I C. J.è Borst en M. M. Warmerdam Pe- tronella Hendrica Jacoba d. van P. Th. Je- lierse en J. S. de Groot Martinus Corne lls z. van P. J. Kors en S. Weyers Hetty d. van J. Pennenburg en J. Mader Susanna Jenneke d. van P. Schouten en J. Boehlee Theodora Maria Alida d. van P. L. J. v. Dam en M. M. Kortekaas. Ondertrouwd: J. Wilbrink wed. 54 j. en M. de Jonge jd. 54 j. M. Schreuder jm. 28 j. en C. P. C. Jorissen jd. 27 j. Overleden: A. Stolker hvr. van: K. Klijn 75 j. E. M. Maat hsvr. van P. P. v. d. Btrg 65 j. P. C. de Boom m. 84 j. P. v. Rijm wed. van W. v. d. Dussen 85 j. van politie de sectie op het lijk worden verricht. Men hoopt dan met zekerheid de doodsoorzaak te kunnen vaststellen. Blijkt dat de vrouw een gewelddadigen dood is gestorven, dan staat de Utrechtsche re cherche voor een moeilijke taak. „Wij hebben", aldus verklaarde de com missaris van Hamoen ons hedenmorgen, „geen enkele aanduiding of aanknoopings- punt kunnen vinden. De vrouw leefde volkomen op zichzelf, zoodat niemand iets over haar kan mede- deelen. Wij weten niet eens of zij wel geld had en wat de inbreker heeft ontvreemd. Hoewel het onderzoek nog voortduurt be twijfel ik echter ten zeerste, of w(j spoe dig succes zullen hebben. Wellicht levert de sectie vanmiddag nieuwe gezichtspun ten op, doch dat zullen wij nog moeten af wachten". GEVAARLIJK INDIVIDU GEARRESTEERD. Schoot op rijksveldwachter. De brigadier-majoor der rijksveldwacht de heer Witkamp, te Zutfen, heeft gister middag met drie andere veldwachters in tegenwoordigheid van den substituut-of ficier van justitie mr. W. J. H. Stam, te Heerbeek een moeilijke arrestatie verricht, 's Morgens was een commies van de be lastingen, die vergezeld was van een rijks veldwachter, bij den aldaar wonende S. geweest, om een dwangbevel uit te rei ken. S. had zich met een geweer gewapend, waarmede hy den rijksveldwachter na een mislukt schot, een kogel door de uni formpet schoot, 's Middags troffen de rijksveldwachters, die gewapend waren met karabijnen, den man, die al eerder gedreigd had, iederen commies en veld wachter, die op zijn erf kwam, te zullen doodschieten, ongewapend bij zijn huis aan. Na een hevig verzet konden zij hem overmeesteren en gevankelijk naar Zut fen vervoeren, waar hij, wegens poging tot doodslag in het huis van bewaring is ingesloten. LEIDEN, 6 Jan. Groentenveillng. Per 100 kg.: roodekool 2.705.10, savoyekool 3.505.30, groenekool 4.905.90, boe renkool 410, rapen 3.003.20, prei 2.004.90, kroten 4.20, kroten, gekookt 48, uien 2.40—7.70, peen 1.80—6.40 spruiten 225, andijvie 2638, Nero 4.00—15.60 witloof 4—28, spinazie 32 37, per 100 stuks: knolselderie 1.40 6.80, pieterselie 1035, en selderie 11.30—17.10 per 100 bos. 7 Jan. Boter. Aanvoer 235 kg. Prijzen: prima fabrieksboter ƒ1.63 en prima boe- renboter f 1.501.57 H per kg. Handel matig. Turf makt van 2 tot en met 7 Jan. Lange turf geen aanvoer, prijzen 89 per 1000 stuks. LEIDERDORP, 6 Jan. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 4.905.30 per 100 stuks, boter 7072 cent en kaas 2332 ct. per pond, kippen 45—85 cent, eenden 35 70 cent en konijnen 0.45—1.70 per stuk. TER AAR, 7 Jan. Centrale Veiling. Boerekool 3742 cent, waschpeen 5.30 —6.00, uien 4.60—6.10, prei 5.50—5.90, spruitkool 15.7017.20, groene savoye kool 3.40—5.40, witlof 8.00—14.60. VINKEVEEN, 6 Jan. Groentenveillng. Witlof I 13—16.50, idem II 6—9, idem III 35, boerenkool 4.20—6.30 per 100 kg. Aanvoer witlof 70000 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 6 Jan. Groenten- veiling. Per 100 stuks: knolselderie A 3 4.50, idem B 2.002.80, per kist van 20 kg.: waspeen 0.701.70, kroten 4075 cent, per 100 kg.: roodekool 2 003.80, gele kool 2.304.50, groenekool 2.00 —4.50, uien 48, per kist van 6 kg.: an dijvie 3057 cent, boerenkool 3056 cent. UTRECHT, 7 Jan. Vee. Totaal aange voerd 2235 stuks vee, w. o. 580 runderen: Prijzen: stieren 2430 cent per pond, han del goed met iets stijvere prijzen; slacht koeien 2e soort 2934 cent, idem 3e soort 2428 cent per pond, handel kalm, onver anderde prijzen; Vaarzen 160230, melk koeien 170—280, kalfkoeien 180—300, varekoeien f 130—220, handel kalm, vrij wel gelijke prijzen; 110 magere kalveren 40110 per stuk handel kalm, vaste prij zen; 508 nuchtere kalveren 58 per stuk, handel traag, lagere prijzen; 4257 magere varkens 2136, schrammen 1521, 350 biggen 815 per stuk, handel kalm, iets terugloopende prijzen; 220 magere schapen 1622 epr stuk, hande lgedrukt, prijzen iets lager. Kleinhandel. 300 kg. boter 1.80 en 200 kg. kaas 5070 cent per kg., 22.000 kippeneieren f 4.305.50 per 100 stuks. LOOSDUINEN, 6 Jan. Groenten veiling. Schorsenero le srt. f6.90, Spinazie f 1.80 1.90, ver 4 K.G., Peen le srt. f9, Rervel f2.60, Selderij f 14.10—16.30, Petreselie f 11.70—12 80 per 100 bos, Prei f2.60—3.60, Andijvie f 38.5042.25 per 100 K.G., Boe renkool f 0.450.71 per 7 K.G.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3