AGENDA 'ZATERDAG 7 JANUARI 1939 DE LEN>SCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal Franco per posl 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïli Zondagsblad 9 cent. Advertentiën; 30 cent per regel Ingezonden mededeehngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER? SOMBER WEER. De Bill seint: Verwachting: Voor Zeeland, Noord- en Zuid-Holland: krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, dooi weer met tijdelijk regen. Voor Noord-Brabant, Utrecht, de Velu- we en het Noord-Oosten: Matige wind uit Zuidelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Voor de Oostelijke provincies: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, in den nacht wellicht nog lichte vorst, overdag lichte dooi. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder, betrokken, Z. matige wind, 1 gr. C. Vlissingen: betrokken, Z. Matige wind, v/ind 1 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, Z. Z. O. matige V/ind, 3 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, Z. zwakke wind, 4 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, Z. zwakke wind, 2 gr. C. Het continent van Europa is thans be dekt met een gebied van hoogen luchtdruk, dat zich naar het Noorden uitstrekt tot over geheel Scandinavië en naar het Zuid-Wes ten over het Oceaangedeelte tusschen Por tugal en de Azoren. De depressies in het Oosten vullen op en trekken weg, in het "Westelijke bekken der Middellandsche Zee steeg de luchtdruk hedenmorgen snel. Op den Oceaan ligt een uitgestrekte diepe de pressie, die ten Westen van de Azoren tot aan de grens van het passaatgebied reikt. De scheepswaarneming van hedennacht maakte op 50 graden Noorderbreedte en 33 graden Westerlengte melding van een luchtdruk van 966 m.b. (725 m.m.) met rog dalende barometer. Over het Oostelijk deel van den Oceaan ligt een machtig ge bied van hoogen luchtdruk boven Groen land. De zeer warme luchtmassa's worden langs de Zuid-Westzijde der depressie naar de Britsche Eilanden, het Kanaal en de Noordzee getransporteerd en doen de tem peratuur boven ons land op 5000 meter hoogte stijgen van 25 tot 17 graden worden, in Centraal-Europa is de vorst vorst geheel verdwenen en viel veel regen. In Scandinavië is de vorst zeer streng ge worden, in Centraal-Europa ligt de vorst licht tot matig. Voor ons land is op dooi weer te rekenen met in het Westen kans op regen. LUCHTTEMPERATUUR. 1.2 gr.-a LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 4.31 uur tot Zondagmorgen 7.38 uur, van Zondagna middag 4.32 uur tot Maandagmorgen 7.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 8 Jan. voorm. 4.20 uur en nam. 4.45 uur; op Maandag 9 Jan. v.m. 55.05 en nam. 5.30 uur Maan op 18.50 uur Zaterdagavond. Maan onder 9,13 uur Zondagmorgen. Maan op 20.13 uur Zondagavond. Maan onder 9.41 uur Maandagmorgen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Op Vrijdag 20 Januari a.s. zal de plechti ge inwijding plaats hebben van den nieu wen vleugel van het Academiegebouw. Te 2.30 uur val een bijeenkomst voor ge- noodigden en studenten in het Groot Auditorium worden gehouden waarna ge legenheid bestaat tot bezichtiging van het gebouw. Meisjescongregatie O. L. Vr. Hemelsvaart en St. Joseph. Zondagmorgen algemeene H. Communie voor beide afdeelingen van de meisjescon gregatie met luide voorbereiding en dank zegging. Aanvang kwart vóór zeven. Komt allen en komt op tijd- DE XXnste ETHNOLOGENDAG Heden te Leiden gehdiiden. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier werd vandaag onder voorzitter schap van prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong de jaailijksche bijeenkomst gehou den van de beoefenaars der ethnologische wetenschap in ons land. De belangstel ling was dit jaar buitengewoon groot, want er waren niet minder dan 115 deel nemers. Eerste spreker dezer bijeenkomst was de bekende zendeling-leeraar onder de Toradja-stammen in Centraal-Celebes, dr. Alb. C. Kruyt, die een mededeeling deed over „De Karbauw in de Toradja mythe". De heer Kruyt wees erop, dat onder de mythen der Toradja's een groep verhalen voorkomt, waarin de buffel de hoofdrol vervult. Typische trekken ervan zijn, dat een buffelkoe een meisje ter wereld brengt en moet vluchten, daar men haar zelf of haar dochter wil dooden: eindelijk, na veel wederwaardigheden, komt zij bij den Schepper, die haar omsmeedt in een mensch. Moeder en dochter worden ver stopt in een kamertje, opdat de „prins van de overzijde" haar 'niet zal ontdek ken. Het gelukt echter den prins haar te bereiken, waarna zij in het huwelijk wor den vereenigd. Na gewezen te hebben op de trekken, die aan een maanmythe doen denken, noemde spreker, datgene in het verhaal op, dat op initiatieriten betrekking heeft. Hieruit meende hij de gevolgtrekking te mogen maken, dat het verhaal een voor stelling geeit van de initiatie, die ten doel heeft den mensch tot een nieuw schepsel te maken. Zoo wordt in de maan een per soon gezien, die deze initiatie ondergaat: de buffelkoe, die tot mensch wordt. De dochter van de koe is dan de mensch, die aan dezelfde plechtigheid onderworpen wordt: ze wordt gedood, maar herleeft weer. Vervolgens sprak de heer J. W. van Nouhuys, oud-directeur van het Museum voor Léid- en Volkenkunde en Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam, over „De betrekking tusschen het Anker en vóór-Christelijk Kruis als religieus symbool". Als uitgangspunt nam hij zijn in het tijdschrift Nederlandsch Indië, Oud en Nieuw (jrg. 1923/26), gepubliceerde onderzoek over Oostersche ankervormen. Daarin had hij de stelling verdedigd, dat in tegenstelling tot de meening der ar- chaeologen de zeevaarders der Oudheid ook vóór de zesde eeuw v. Chr. wel de gelijk een anker gekend hebben, n.l. een met steenen bezwaard gelijkarmig kiuis- anker. Deze opvatting, welke in kringen van de beoefenaars der maritieme ge schiedenis de aandacht trok en en deele reeds werd aanvaard, zal volgens spreker voor verschillende teksten der oude ge schiedschrijvers een betere interpretatie mogelijk maken. Maar tevens werpt deze zienswijze ver moedelijk een verrassend licht op den eigenlijken oorsprong van het vóór-Chris telijk kruissymbool, dat o.a. volgens de publicaties van den Franschen geestelijke Ansault in verscheiden landen het begrip „behoud'' of „redder" heeft aangeduid. Spreker wees aan de hand van verschil lende lichtbeelden op de waarschijnlijk heid van een oorsprong van dit kruissym bool uit de afbeelding van het genoemde oude kruisanker of meer moderne vor men ervan. Over de juistheid van som mige der gegevens kunnen echter alleen de philologen beslissen, wier belangstel ling hij dan ook voor deze zaak inroept. Als derde spreker in de ochtendverga dering voerde dr. B. A. G. Vroklage, S. V. D. professor aan het Theologicum te Teteringen, het woord en wel over zijn: „Ethnologisch en anthropologisch onder zoek in Beloe (Centraal Timor)''. Dit onderzoek maakte deel uit van een studiereis gedurende de jaren 1936—1938 in den Indischen Archipel, waarin nage noeg een jaar doorgebracht werd op Cen traal Timor en ruim een half jaar in de Manggarai (West Flores). Spi'. behandelde in deze voordracht het gebied Beloe van Centraal Timor en be sprak in hoofdzaak de sociale oiganisatie van de daar wonende bevolking. Den toe stand in Zuid-Beloe achtte hij van groot belang voor een inzicht in de geheele Be- loe-cultuur. Daar is het moederrecht nog het zuiverst waar te nemen en 's de po sitie van de vrouw o.a. in het erfrecht en de huwelijksordening nog dienovereen komstig. Zoo wordt b.v. de radja daar nooit opgevolgd door zijn zoon, maar door den oudsten zoon van zijn oudste zuster. In Midden en Noord-Beloe is deze moe- derrechterlijke cultuur ook aanwezig, maar als ondergrond, waaroverheen va- derrechterlijke cultuurinvloeden zijn ge komen. In Noord-Beloe is dat het sterkst en daar wijkt dan ook het erfrecht en de positie van de vrouw het meest af van den toestand in Zuid-Beloe. De moederlijke z.g. megalithe-cultuur is echter de voor Beloe typeerende cul tuur. In de middagvergadering hield de heer D. v. d. Meulen, assistent-resident, oud- zaakgelastigde der Nederlanden te Djed- dah, een voordracht over „Het wonen in bergland, wadi's en woestijnen van Zuid- Arabië". Arabië is ondanks het feit, dat het omringd is door wereldverkeerswegen, een der minst bekende en geëxploreerde deelen der wereld. In het bijzonder gold dit voor Zuid-Arabië. In de laatste 10 ja ren is meer van dit gebied bekend ge worden, vooral van de grootsche en veel vormige bouwkunst in deze streken. Uit de woonhuizen, burchten, paleizen, cul- tusgebouwen en monumenten van een land kan men veel afleiden omtrent zijn geschiedenis, levensomstandigheden, zijn strijd om het bestaan, den invloed onder gaan van andere volken, zijn hoogte van cultuur, maatschappelijk leven e.d. Voor het wonen in het bergland (tusschen 2 en 3000 M.) neemt spreker als type de op net Yemenitische hooggebergte uit rotsblok- Van onze Adverteerders HEROPENING „HET BLOEMENHUIS". Vanmorgen heeft de heer C. H. van der Voort, die reeds gedurende zes jaar zijn bloemenzaak aan den Morschweg dreef, zijn „Bloemenhuis" heropend in het per ceel Noordeinde 54, hoek Kort Rapenburg. Deze verandering mag ongetwijfeld een uitstekende verbetering genoemd worden, want dit punt is een kruispunt van we gen, waarlangs dagelijks duizenden men- schen trekken. En „aanzien doet geden ken'' zegt het bekende spreekwoord. Zoo moge het ook met dit „Bloemenhuis" zijn. Wanneer we daarbij tevens opmerken hoe ondanks de koude van dezen winter toch een prachtige collectie bloemen in voor raad is dan bewijst dit, dat de heer v. d. Voort van zijn zaak wil maken wat er van te maken is en dat hij het publiek uit een goede collectie keus wil laten maken. ken gebouwde woningen en de uit leem en gebakken steen gebouwde huizen en paleizen der steden op de hoogvlakten. Afzonderlijk behandelde hij den specialen en zeer mooien bouwstijl van Yemen's hoofdstad San'a, Voor den bouw in wadi's en woestijnen koos de heer v. d. Meulen de Hadramaut-vnllei met zijn prachtige, uit leem gebouwde torenhuizen, zijn mas sale paleizen, burchten en moskeeën als studie-object. Een groote serie typeerende opnamen illustreerde sprekers betoog, dat een ongekende wereld van verrassende schoonheid en van rijke mogelijkheden voor verdere studie en ontdekking toont. Ten slotte sprak prof. C. Hentze, hoog leeraar te Gent, over het onderwerp: „Tij ger-demon en vooroudercultuur in Oud- China en hunne circumpacifische ver spreiding". Hij vroeg aandacht voor een Chineesch monster-masker, dat sedert het Song-tijdperk T'ao-t'ieh bekend is, en dat in allerlei variaties een tijger vertoont, die een mensch voor zich houdt op zulk een wijze, dat deze uit den open muil van het dier schijnt te komen, terwijl de tij ger tegelijkertijd het menschelijk wezen beschermend met zijn pooten, omklemt. Gewezen wordt op de cosmologische be- teekenis van deze voorstelling en op het verband met vöorouder-cultus. Men vindt dezelfde motieven ook in verschillende deelen van den Indischen Archipel, Nieuw Guinea, langs de kust van N. en Z. Ame rika, en in Siberië; ook zijn ze kenschet send voor precolumbische hoogculturen. Het gaat hier om een cultuurhistorisch belangwekkend verschijnsel, dat wellicht uitging van een Chineesche cultuur in het zuiden of aan de kust (Yuc-cultuur?). Het gaat gepaard met vierkantbijl en schou derbijl, met akkerbouw, schedeloffers en ook dikwijls, met megalithculturen. Tege lijkertijd staat het in verband met de z.g. herlevings-drama's bij gelegenheid der initiatie. Het wordt dan verondersteld, dat de candidaat „sterft" (hij wordt door een monster verslonden) en in een andere ge daante „herleeft" (het monster spuwt hem uit). Ook deze herlevingsdrama's zijn typisch voor de pacifische cultuur. De belangrijkheid van de voordracht van dr. Vroklage werd verhoogd door een ten toonstelling van de door hem tijdens zijn studiereizen in Timor en en Flores verza melde ethnografica. Deze collectie bestaat uit een 300-tal voorwerpen, waaronder vele oude en zeer waardevolle stukken. Na afloop bezichtigden de deelnemers het nieuwe Rijksmuseum voor Volken kunde. Als bijzondere aantrekkelijkheid was in een afzonderlijk kabinet een col lectie Grieksch-Boeddhistische plastieken tentoon gesteld," die door den Franschen Archaeoloog Jean Barthoux gedurende zijn wetenschappelijke missie naar Af ghanistan in het jaar 1926 opgegreven zijn in de omgeving van Hadda bij de N.W.- grens van Britsch-Indië. Deze plaats was een Boeddhistische bedevaartsplaats, waar zooals uit de beschrijvingen van Chinee sche pelgrims blijkt, een duizendtal stoe- pa's stonden opgericht ter nagedachtenis van boeddhistische heiligen of voor het bewaren van relieken van den Boeddha. Deze collectie bevat, naast eenige buiten gewoon fraaie Boeddhakoppen, een aan tal uit Volkenkundig oogpunt zeer be langrijke groteske figuren, die sterk doen denken aan de reliefs van gotische kathe dralen. Ze is door den heer Barthoux voor korten tijd aan het Museum in bruikleen afgestaan. BIJENTEELT De aandacht wordt gevestigd op een advertentie in dit-nummer van de afd. Leiden van de Vereeniging voor Bijenteelt, betreffende een cursus in Bijenteelt, die deze Vereeniging organiseert en die door de regeering gesubsidieerd wordt. Deze cursus heeft ten doel, belangstellenden de noodige kennis te verschaffen, om zelf met succes bijen te gaan houden. Onbekend heid en vooral angst voor steken weer houden velen, zelf de bijenteelt te beoefe nen. Toch zullen zij ervaren, dat die vrees bij een oordeelkundige behandeling ge heel ongegrond is. Ervaren imkers ziet men vaak geheel onbeschermd hun volken be handelen en er allerlei werkzaamheden aan verrichten, zonder zelfs een enkele steek op te loopen, ofschoon eerstbegin- nenden toch steeds aangeraden wordt, han den en gelaat met handschoenen en kap te beschermen, om des te rustiger te kun nen werken. Het groote nut van de bijen teelt voor de fruitteelt dringt hoe langer hoe meer door. Maar ook het genot, dat natuurliefhebbers zich kunnen verschaffen door het van nabij gedeslaan van het won dervolle leven en werken der bijen, is zeer groot. Het bestuur hoopt dan ook) dat velen zich deze gelegenheid ten nutte zul len maken. R. K. LANDARBEIDERSBOND „ST. LAURENTIUS". Herdenkt 25-jarig bestaan. De R. K. Landarbeidersbond „St. Lau ren tius", afdeeling Leiden, herdenkt Zon dag 29 Januari a.s., het 25-jarig bestaan. Lag het aanvankelijk eerst in de bedoeling dit feit, gezien de slechte economische tijds omstandigheden, in intiemen kring te her denken, thans, en daar is reden voor, heeft het bestuur gemeend dit zilveren jubileum op feestelijke wijze te vieren. Bereids zijn daarvoor plannen gemaakt, welke nu zoover zijn gevorderd, dat daar omtrent eenige mededeelingen kunnen worden gedaan. Zondag 29 Januari, de datum der feest viering, zal het 5e Lustrum kerkelijk wor den herdacht. In de parochiekerk Harte- brug zal des morgens te 9 uur een H. Mis' worden opgedragen, waarbij alle leden verzocht worden ter H. Tafel te naderen. De buitenkerkelijke feestviering wordt ingezet met een kinderfeest, waarvoor een gezelschap is geëngageerd, dat op koste lijke wijze de kinderen zal vermaken. Deze kindervoorstelling vindt plaats in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Zoover de ruimte toelaat zijn daarvoor nog kaar ten beschikbaar voor kinderen van niet- leden tegen een kleine vergoeding (10 cent per kind). Zij zijn te bekomen Woens dag a.s., des avonds van 6 tot 8 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Wie zijn kinderen dus een prettigen middag wil bezorgen, haaste zich om van deze gelegen heid gebruik te maken. Des avonds te 8 uur, eveneens in het St. Antonius Clubhuis, heeft een groote feest avond plaats, waaraan medewerking wordt verleend door een goed bekend staand hu moristen-paar. Deze bijeenkomst is toe gankelijk voor de leden met hun dames, terwijl bovendien nog programma's be schikbaar zijn voor familie-leden, bewijs van toegang verleenend aan twee perso nen, voor den luttelen prijs van 25 cent. Ook is de gelegenheid opengesteld voor bestuursleden van de verschillende R. K. organisaties, om tegenwoordig te kunnen zijn op dien feestavond. Daarvoor is een programma noodig, te verkrijgen bjj de resp. bestuursleden van „St. Laurentius", voor den prijs van 25 cent, waarop aan twee personen toegang wordt verleend. Hiervan zal, naar wij vertrouwen, wel een druk gebruik gemaakt worden. Dit zyn in grove trekken de plannen van den zilveren jubilaris, waarvan wij kun nen zeggen, dat de viering van het zilve ren bestaansfeest veel goeds en prettigs belooft! EEN GOUDEN JUBILARIS BIJ DE FIRMA EDUARD IJDO Heden herdenkt de heer Chr. W. de Graaf den dag, waarop hij voor 50 jaar bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Edu- ard IJdo, in dienst trad. Waar deze Jubilaris bijna vanaf de oprichting dezer firma bij haar in dienst is geweest, spreekt het van zelf, dat deze dag niet onopgemerkt voor bij zou gaan. Hedenmorgen werd de heer de Graaf en zijn familie van huis gehaald waar hij in de hem zoo welbekende lckalen duor net voltallig personeel werd ontvangen. Aller eerst werd hij door het technisch personeel bij monde van den chef, den heer J. M. Blöte, gecomplimenteerd. In een hartelijke toespraak, prees deze spreker den grooten werklust van den Jubilaris en getuigde van de kameraadschappelijke samenwer king in de fabriek. Namens het personeel werden den Jubi laris eenige practische cadeaux aangeboden onder bijvoeg, ig van een fraai uitgevoer de oorkonde, ontworpen door den artistie- ken medewerker der firma, den heer Bre- dow. Vervolgens sprak namens het administra tief personeel de procuratiehouder, de heer Staal. In een van groote sympathie getuigende toespraak prees ook deze spre ker de vele goede eigenschappen van den Jubilaris en. bood hem namens de admini stratie gelukwenschen aan, welke even eens vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van belangstelling. Vervolgens werd de Jubilaris en zijn fa milie door de Directie en Commissarissen ontvangen in het Restaurant „In den Ver gulden Turk". De heer N. G. Spaargaren, wenschte hier den Jubilaris van harte ge luk namens de Commissarissen der N.V. waarop de directeur, de heer J. W. IJdo E.zn. gelegenheid kreeg den Jubilaris te feliciteeren. Spreker gewaagde van de groote waardetring welke ook sprekers Vader voor den Jubilaris had en prees de ijver en werklust van den heer de Graaf. Spr overhandigde den jubilaris vervol gens een enveloppe met inhoud. Spreker had gemeend deze huldiging in den „Turk" te moeten voortzetten, omdat hij het geheele personeel, dat zich inmid dels hier verzameld had, getuige wilde doen zijn van de hooge onderscheiding, welke den Jubilaris was te beurt gevallen. Op verzoek van den burgemeester die door ambtsbezigheden, zeer tot zijn spijt, ver hinderd was dit persoonlijk te doen, deelde de heer Udo mede, dat het H.M. de Koningin be haagd had den Jubilaris de bron zen medaille toe te kennen, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Ook het loffelijk getuigschrift voor 50- jarigen trouwen dienst van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel werd den Jubilaris uitgereikt; de gouden medaille der Maatschappij werd den heer de Graaf reeds bij zijn 40-jarig jubileum geschonken. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden, waarbij menige herinnering uit den „goeden ouden tijd" werd opgehaald, was het officieele gedeelte dezer herden king beëindigd. Diep ontroerd heeft de Jubilaris de ver schillende sprekers bedankt. LEIDEN. Zondag. Sociale Zondagmorgen „Katholiek Leiden". R.K. H.B.S., Mariënpoel- Btraat, 8.30 uur. H. Mis, ontbijt, bij eenkomst. Spr. A. C. de Bruyn over „De Nieuwe Gemeenschap". Dinsdag „Geloof en Wetenschap", lezing prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., over: „Dante". Turk, 8.15 uur. Woensdag, Fritz Hiïsch Operette „Es war einmal ein Walzer", Schouwburg 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- wordt waargenomen door de dokter: Jas- perse, Meijboom, Nieuwzwaag, Poortman en Stoffers. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avónd-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 7 tot en met V r ij d a g 13 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. Apotheek „Hulp der Menschheid" is deze week voor 't laatst dag en nacht geopend. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek," Wilhelminapark 8, Tel. 274. RESIDENTIE-ORKEST. 3 de Abonnementsconcert. v Vrijdag 13 Januari a.s. zal het 3e Abon nementsconcert in de Stadsgehoorzaal plaats vinden. Soliste is de zangeres Nina Karandako- wa. Het orkest staat onder leiding van prof. Georg Szell. Programma o.a.: Symhonie van William Walton (le uitvoering in Nederland), Aria's van Beethoven, Borodin, RimskyKorsa- kow. Tentoonstelling „De Bonte Duif" De jubileumtentoonstelling van „De Bonte Duif" gisteravond in de Groote Vink gehouden, werd onder flinke belangstelling met een kort openingswoord van den voor zitter op waarlijk feestelijke wijze geopend. Een bijzonder woord van dank werd ge richt tot den heer Joh. Hornstra, die als keurmeester, bijgestaan door den heer L. Weiter, geheel belangloos de niet minder dan 189 duiven heeft gekeurd. Den gehee- len avond bleef hij met raad en daad bij alle liefhebbers om hen aan te toonen, wel ke fouten oorzaak waren, dat inzendingen geen prijs opleverden, en hij stelde op schrift alle gebreken openlijk voor alle liefhebber beschikbaar. Bijzondere woorden van dank tevens aan den heer J. S. A. Bailey voor het gratis beschikbaar stellen van zijn zaal en voor de groote. attractie van den heer Joh. Horn stra om uit zijn keurcollectie de duif uit te zoeken, die dit jaar het best heeft gevlo gen. Voor de liefhebbers dus een extra gele genheid een mooie prijs in de wacht te sleepen. Een bezoek aan deze tentoonstel ling mogen we iederen duivenliefhebber aanbevelen. Door den Regimentscommandant van het 6e Regiment Veldartillerie alhier is een aan besteding gehouden voor het weghalen van de lijken van gestorven of afgemaakte die ren: De toewijzing wordt bij contract toege wezen aan J. Schreuder alhier voor den prijs van: le. van het weghalen van een voor de consumptie geschikt gestorven of afgemaakt rijkspaard 126, 2e. voor het weghalen van een voor de consumptie voor waardelijk gestorven of afgemaakt rijks- paard 71, 3e. voor het weghalen van een niet voor de consumptie geschikt rijks- paard 4. Bioscopen. Casino. SPOORWEGPIRATEN. Op elk gebied, waarop de Fransche film industrie zich beweegt, brengt zij de laat ste jaren iets bijzonders voort. Een genre, dat zij, hoe moeilijk het ook is, met groot succes beoefent, is dat, waarin het harde leven van pioniers in een of ander deel der wereld wordt uitgebeeld. Wij denken bijvoorbeeld aan de film „Maria Chapde- laine", over het harde leven der boeren- pioniers in Canada, maar vooral ook aan „Les pirates du rail" (Spoorwegpiraten), een film over de ontzaggelijke moeilijk heden en opofferingen van Fransche in genieurs en hun helpers bij den aanleg van een spoorlijn in Zuid-China. Een film met een simpel gegeven, maar dat door het ge weldige spel der Fransche acteurs en actrices als Charles Vanel, Suzy Prim, Erich van Stroheim en Inkijinoff tot een beklemming is geworden, die haar weerga niet vindt. Het scenario, ontleend aan een roman van O. P. Gilbert, verplaatst ons naar Indo- China, waar de Fransche spoorlijn, die de concessies met elkander verbindt, wordt bedreigd door benden van Inheemschen, onder leiding van Wang (Inkijinoff). In de strijd op leven en dood mengt zich ook de „handelaar in oorlog", Tsjoe King, die door een voor hem gelukkig toeval de echtge- noote van ingenieur Pierson (Vanel) in zijn macht krijgt Deze Pierson is het type van den strijder voor de zaak, die hij als belangrijk en goed beschouwt Met groote vastberadenheid verdedigt hij den spoor weg en zelfs, als zijn vrouw geofferd dreigt te worden, vergeet hij de belangen van de maatschappij niet. Dat hij tenslotte wint, is niet meer dan wat hem toekomt. Het is vooral Vanel, die aan deze film

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2