STADS NIEUWS Het 4e Reg. Inf. bij zijn 125-jarig bestaan ZATERDAG 7 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9229 Adv. ui AbMW.-tarieven zie peg. t DAGBLAD VOOR LEIPEN EN OMSTREKEN K DE WERELD IN VOGELVLUCHT V Knoeierijen bij gemeen telijke bouwpolitlek Dat is weer kolen op den molen van de N.S.B. Er wordt in Amsterdam een jus titioneel onderzoek ingesteld naar aanlei ding van winst-makerijen, die er bij ge meentelijke grondtransacties zouden heb ben plaats gehad ten onrechtmatigen voor- deele van een of twee gemeentebestuurders genoemd worden in dit verband een raadslid en een wethouder der S.D.A.P. Nu is nog pas een onderzoek aan den •gang; voorbarig is 't, nu reeds uit nog niet vastgestelde feiten conclusies te trek ken. Maar onredelijker dan voorbarig is 't, wat natuurlijk! het „Nationaal Dagblad" doet: uit wat er in Amsterdam zou zijn gechied verondersteld, dat er inderdaad „bouwzwendel" heeft plaats ge had een wapen te smeden tegen de par lementaire democratie, of beter gezegd: voor de nationaal-socialistische dictatuur! Uit wat er nu geschiedt moet een ieder juist het tegenovergestelde van wat de N.S.B. wil propageeren blijken! Er blijkt ten duidelijkste uit, dat onder het huidige politiek regiem een doof potten-politiek misschien wel 'n tijdje lang kan smeulen, maar dan toch oplaaait en zichzelf verbrandt. Een doofpotten-politiek kan onder het huidige politieke regiem niet langen tijd worden gevoerd, omdat wij hier hebben een vrije openbare meening, die zich vrij kan uiten, omdat wij hier hebben rechters, die volkomen onafhankelijk een rechtspraak kunnen uitoefenen over alles, wat onder rechtspraak valt. Niemand behoeft hier te zwijgen, als hij ernstig meent, ernstig te moeten spreken! Niemand behoeft critiek in te slikken, als hij redelijke aanleiding heeft, die cri tiek op redelijke wijze openbaar te maken. Er is in ons land onder dit opzicht eer der een te veel dan een tekort aan vrijheid! Hoewel wij over die Amsterdamsche af faire nu nog niet met zekerheid kunnen en mogen oordeelen, achten wij het niet uitge sloten om 't zacht uit te drukken dat er verkeerde, immoreele practijken hebben plaats gehad. Trouwens, op dit terrein van overheidsbemoeiing is het ge vaar van en de verlokking naar verkeerde practijken wel buitengewoon groot. En ter loops willen wij hier met klemmende ernst de opmerking maken, dat de Amsterdam sche affaire wijd mogen openen ook de oogen van hen, die elders controle moeten uitoefenen op de gesties van gemeente lijke bouw-politiek! Gelooft men nu werkelijk, dat onder een regiem, waarin de machthebbers niet staan onder publieke controle er geen onrechtmatige behartiging van eigen belang plaats heeft? Och kom een door- snee-mensch, een normaal fatsoenlijk mensch heeft controle n o o d i g, om voort durend en in alles, óók als de verleiding erg dringt, eerlijk te zijn en te blijven! Het is de allerdomste struisvogelpolitiek, om te beweren: daar gebeuren geen ver keerde dingen, want wij zien ze niet ver meld in de pers!.,.. En tóch zijn er, die deze politiek willen propageeren. Bij ons moet vast staan en steeds effec tiever worden een doelbewust stre ven, om de parlementaire democratie zoo veel mogelijk te reorganiseer en in dien zin, dat het gevaar voor corruptieve handelin gen, voor onrechtmatige behartiging van eigenbelang door de machthebbers zoo ge ring mogelijk is. Maar wij willen zeker niet komen van den wal in de sloot door ons politiek sys teem te verwisselen voor een dictatoriaal regiem! OP HET NIPPERTJE GERED. Juffrouw redt twee kinderen. Hedenochtend om kwart voor elf is, na bij de „Bult" te Zutfen een twaalfjarig jongetje in den IJssel geraakt. Zijn oudere broertje probeerde hem te redden, maar geraakte eveneens te water. Op hun gegil kwam mejuffrouw J. Holleman aangeloo- pen, sprong pardoes te water en slaagde er in de beide kinderen te redden. PRAAG: Het nieuwe jaar begint wel goed. Nog vóór hét een week oud is bele ven wij aan de grens tusschen Tsjecho- Slowakije en Hongarije een compleet oor logje in zakformaat. Zelfs tanks zijn er aan te pas gekomen. Wat er nu eigenlijk aan de hand is, kunnen wij van hieruit nier bekijken, zoowel de Tsjechen als de Hongaren geven elkander de schuld. De Hongaren stellen het voor, alsof de Tsje chen een regelrechten aanval op de stad Munkacz wilden doen, welke stad na de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije aan de Hongaren moest worden afge staan. De Tsjechen beweren, dat Hongaar- sche terorristen op het gebied van Karpa- thisch Oekraine waren doorgedrongen en dat zij dezen moesten terugdrijven. In elk geval is het wel duidelijk, dat de scheids rechterlijke uitspraak van von Ribbentrop en Ciano geen vrede heeft gebracht. Ber lijn ergert zich daarom groen en geel over deze „ongehoorzaamheid", van welke kant deze dan ook komt. Volgens Berlijn be- hooren zoowel Praag als Boedapest tevre den te zijn en hun rnond te houden! PARIJS Thans wordt medegedeeld, dat de Engelsche ministers Chamberlain en Halifax op hun reis naar Italië eerst Pa rijs zullen aandoen. Hierover schrijft de „Petit Parisien", dat het onderhoud tus schen de Franschen en Engelschen er slechts toe kan bijdragen de houding van Frankrijk in de oogen der Britsche vrien den nog meer te verduidelijken. Het is in derdaad zeer belangrijk, dat Chamberlain, indien hij geplaatst zou worden voor voorstellen van den Duce inzake een ver betering der Fransch-Italiaansche betrek kingen, hem met volledige kennis van za ken mededeeling kan doen van de on- schokbare bedoelingen der Fransche re geering. De besprekingen te Rome zullen pas werkelijk van nut zijn voor de conso lideering van den algemeenen vrede, wan neer iedere dubbelzinnigheid op dit punt bij voorbaat is weggenomen. EEN EDELMOEDIGE DAAD VAN KATHOLIEK NEDERLAND. INZET VAN ST. WILLIBRORDUS JUBELJAAR. Voor de Missie van pater van Egmond O.FJVL 1939Twaalfde eeuwfeest van St. Willibrords heilige dood! De Angelsaksische Missionaris, die in 690 als jeugdig Priester aan he hoofd der 12 Benedictijnen-Apostelen, te Katwijk land de, is de Apostel de grootste van Ne derland geworden. Toen Paus Sergius hem 21 November 695 tot Aartsbisschop der Friezen had gewijd, stichtte Clemens-Willibrord zijn eerste kerk m Nederland en werd de eerste bis schop Van Utrecht. Nu, na twaalf eeuwen gaat Katholiek Nederland, dat zich vooral in deze troebele tijden zoo'n machtige eenheid weet om den zelfden Aartsbisschoppelijk en zetel, dankbaar-blijde de groote weldaden her denken die St Willibrord ons, Katholie ken, en daarmee geheel Nederland heeft gebracht. Waarom zouden wij dit jubeljaar van St. Willibrord niet gaan inzetten met een daad van groote edelmoedigheid? Wij willen dan, Hem ter ee're, de eerste St. Willibrordskerk gaan bouwen in onze Oost, waar millioenen Nederlandsche on derdanen, van ons Katholieke Nederlan ders met meer recht nog de zelfde blijde boodschap mogen verwachten, die St. Wil librord ons met zooveel edelmoedige op offering heeft verkondigd. De eerste Wilibrorduskerk In Neder- landsch-Oost-Indie! Velen hebben ondubbelzinnig adhaesie betuigd met dit mooie plan! In Ternate, waar een groot Neder- landsch Priester, Pater dr. S. van Egmond O.F.M., na 17-jarige verdienstvollen arbeid in zijn Vaderland, de hoofdstatie heeft ge vestigd van zijn zeer moeilijke en zware Missie onder de koppensnellers van N.-Guinea, is een kerkje allerdringendst noodig „Voor tien duizend gulden" zoo schrijft hij me op den dag van zijn zilveren kloos- terfeest, bouw ik hier een kerk St. Willi brord ter eere, die zelfs de volgelingen van Mohamed zou imponeeren". Voor 10.000 gulden een kerk! Maar die moet er dan toch ook komen! Wie helpt er mee? De eerste steentjes werden me bezorgd door.... werkloozen.die onbekend wilden blijven; ik mocht misschien hun gave eens niet willen accepteeren!.... Als alle lezers eens een steentje bijdroe gen! Vele Priesters en Religieusen deden het al uit dankbaarheid.. Uit ieder gezin, uit iedere Pastorie, ieder Klooster en Gesticht, uit iedere Katholieke Vereeniging 'n klein offertje.... en ik ben er!.... Pater van Egmond zal uw naam bewa ren in het Archief van zijn kerkje in Ter nate, waar zijn eerste Christenen u steeds Aanbieding van het geschenk der Leidsche Burgerij Zooals wij deze week hebben medege deeld zal het 125-jarig bestaan van het 4e Regiment Infanterie a.s. Maandag op fees- tleijke wijze worden herdacht. Ter inleiding daarvan had heden reeds een klein voorproefje plaats. Het eerste gedeelte daarvan droeg geen officieel ka rakter. Dit was n.l. de voordracht over de ge schiedenis van het 4e Regiment Infanterie, welke hedenmorgen te half negen door den kapitein A. J. R. de Vos in de gym nastiekzaal werd gehouden voor de troe pen van het regiment. Daarna had te 11 uur op het Schutters veld de aanbieding plaats van het ge schenk dei* Leidsche burgerij aan het 4e Regiment, bestaande uit vier diepe trom men. Het regiment stond op het bestrate ge deelte aan den ingang van het veld opge steld onder commando van majoor Ra- velli, toen de commissie uit de Leidsche burgerij en de verschillende genoodigden arriveerden. Onder deze merkten we o.m. op Overste Lugt namens het Genootschap voor Uniformkunde en Traditie en namens „Ons Leger". Verder waren aanwezig de. majoor A. Goldberg en Kapitein J. C. Wagtendonk namens de Commissie van Reserve Officieren, Overste H. M. van Mens, voorzitter van de Reunie-commissie van het 4e Reg. Inf., het collegium van het L.S.C., officieren en onderofficieren van het Regiment, dames en heeren be langstellenden en het geheel was omgeven door een haag van publiek op den Rijns- burgersingel en de Marislaan. Toen de commandant van het jubilee- rende regiment, luit.-kolonel H. D. Buur man vergezeld van zijn staf het terrein was opgereden, trad de heer W. v. d. Laan naar voren. Namens de Commissie uit de Nationale Contactcommissie zeide spr., dat de Ver- eenigingen op Nationalen grondslag had den gemeend dezen dag, dezen histori- schen dag, een bescheiden hulde te moe ten brengen aan het jubileerende regi ment. Als voorzitter der daartoe gevormde commissie wilde spr. den commandant namens de Leidsche bevolking, gaarne een geschenk aanbieden. Voor een belang rijk deel der bevolking zijn de tijden zwaar, van een ander deel wordt zeer veel gevraagd om den heerschenden nood te lenigen. Toch is de commissie erin ge slaagd een behoorlijk bedrag bijeen te brengen en daarvoor aan te koopen vier diepe trommen. Spr. herinnert hierna aan de geschiede nis van het paukenpaard en uit den wensch, dat de trommen een langer ge bruik zullen mogen vinden dan het pau kenpaard. Spr. hoopt, dat hij den com mandant meermalen aan het hoofd van het regiment moge zien trekken, fier op het geschenk dezer trommen. Kapt. J. C. Wagtendonk trad vervolgens naar voren om namens de Reserve-offi cieren een viertal klaroenen aan te bie den, te gebruiken bij het défilé. Trommen en klaroenen zijn geleverd door de fa. Guldemond aan de Haarlem merstraat. Overste Buurman nam hierna het woord en zeide dat het hem een groot voorrecht was het geschenk der Leidsche burgerij te aanvaarden. Het 4e Reg. Infanterie ligt thans iets meer dan 70 jaar te Leiden in garnizoen na eerst het geheele land doorgezworven te hebben en gelegerd te zijn geweest te Leeuwarden, Breskens, Terneuzen, Rot terdam, Hellevoetsluis en Den Briel. Van al onze steden is wellicht geen en kele zoo beroemd in de geschiedenis als Leiden. Het 3 Octoberfeest ter herdenking van Leiden's Ontzet is het bewijs, dat de oude geschiedenis nog voortleeft. De bur gerij heeft daarbij groote moed en vol harding- aan den dag gelegd. Maar wan neer we daarbij bedenken, dat 45 pet. der bevolking ten grave werd gedragen tijdens dankbaar zullen gedenken in hun gebed, en St. Willibrord zal u en de uwen, uw arbeid en onderneming zegenen in zijn Ju beljaar, voor uw edelmoedige daad, te heb ben meegeofferd aan de eerste St. Willi brordskerk door geheel Katholiek Neder land gebouwd in onzen Oost. U doet wel mee? Gelieve dan uw offer tje te storten onder motto „St. Willibrords kerk" op Giro No. 218698 ten name van Pater fr. MAX VAN DER SCHOOT O.F.M. Z.O. Buitensingel 138, Den Haag. dit beleg als gevolg van een onvoldoende voorbereiding, dan blijkt wel duidelijk de beteekenis van een goed leger. We beleven thans weer bange dagen. Andermaal is de-Ned. regeering genood zaakt te zorgen, dat het leger paraat is. Maar het leger weet ook, dat de burgerij meeleeft. De aanbieding van dit geschenk is daar tevens een bewijs van en gaarne brengt spr. commissie en burgerij dank voor den betoonden offerzin. Namens het regiment zegt spr. ook Kapt. Wagtendonk dank voor de aan bieding der klaroenen. Spr. wijst erop, dat het leger te velde voor een groot deel steunt op de reserve. Spr. vertrouwt, dat wanneer de nood aan den man komt, de reserve haar deel zal bijdragen in de verdediging des lands en de aanbieding van dit geschenk ziet spr. als een symbool daarvan. Nadat spr. vervolgens ook overste Lugt dank had gezegd voor zyn aanwezigheid en hem verzocht had het bestuur van het Genootschap dank te willen zeggen noo- digde spr. dames en heeren genoodigden uit het défilé van het regiment te willen gadeslaan voor den molen „d^ Valk", waaraan gevolg werd gegeven. En met de nieuwe trommen voorop trok het re giment voorbij. Daarmede was de plechtigheid ten einde. In verband met het défilé a.s. Maan dag ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van het 4e Reg. Inf. voor de Laken hal alhier zal de Buurtcommissie Oude VestOude Singel met de haar nog be schikkende vlaggen aan beide zijden de feestversiering doen aanbrengen. Ook de beide bruggen Turfmarktsbrug en Mare- brug zullen bevlagd worden. De buurtbewoners worden verzocht door het uitsteken der vlag den feestelij ken aanblik mede te verhoogen. WINTERPROGRAMMA VAN „KATHOLIEK LEIDEN" De tweede avond met de film „Maria Chapdelaine" Zooals een advertentie in dit nummer mededeelt, wordt voor den tweeden avond van het Katholiek Winterprogramma op Zondag 15 Januari a.s. de boeiende Fransche film van Julien Duvivier „Maria Chapde laine" vertoond. Deze film en de vertooning ervan is be langrijk genoeg om hier nu reeds een der beoordeelingen te laten volgen, welke na de première van deze film in de Nederland sche pers verschenen. „Maria Chapdelaine", aldus schreef de filmrecensent van „Het Vaderland", is een van die „exotische" films, die de func tie van de cinematografie (dezelfde als die van de exotische literatuur, waartoe ook Louis Hémon's roman behoort), de weet gierigheid van den mensch naar het verre en vreemde te bevredigen, op voortreffe lijke wijze vervult. Het verhaal verplaatst ons naar het milieu der Fransch-spreken- de boeren in Quebec, afstammelingen van de in het begin der 17e eeuw naar Canada getrokken Fransche kolonisten, die ver van de groote steden in de landontginning een hard, maar een vrij bestaan gevonden heb ben. Vooral voor een zeer afgelegen wo nend gezin als dat van Chapdelaine is de strijd tegen de machtige natuur, in het bij zonder in den barren winter, wanneer de wegen volkomen onbegaanbaar zijn, soms uiterst zwaar, en het is begrijpelijk dat de verleiding van de stad, als die voor de oud ste dochter Maria komt in de gedaante van den jongen Franschman Lorenzo, groot is. Maar naast Lore.izo is er Eutrope Gagnon, een boerenzoon uit de omgeving, analfabeet als haar vader, en verlegen en onhandig, maar krachtig en trouw en goed, en er is vooral de „trapper" Francois Pa radis, die Maria beloofd heeft na nog één zomer en één winter hard te hebben ge werkt, bij haar terug te zullen komen. Francois Paradis heeft zy lief, met een verzwegen, maar vurige liefde; bij de her innering aan hem verbleeken de schimmen van de beide andere mannen, die indruk op haar gemaakt hebben. Op een ontzetten- den tocht in bittere kou en sneeuwstorm door een totaal dichtgesneeuwd gebied om het huis van Maria te bereiken, komt Fran cois Paradis, om. Ook moeder Laura sterft, Maar in Maria spreekt de stem van het ver leden, opgeroepen door den pastoor in de kerk, die den boeren op het hart drukt niet te versagen en het grootsche werk van de voorouders voort te zetten, en zij verkiest boven Lorenzo en de schittering van de stad het harde, eenzame kolonistenbestaan aan de zijde van Eutrope. Ziehier in korte trek ken het gegeven. Julien Duvivier, de veel- zijdigste der Fransche filmregisseurs, heeft het op indrukwekkende wijze gerealiseerd. De film is over het geheel meer episch dan dramatisch, maar in 't epische bereikt zij hier en daar een buitengewone intensi teit. De schildering van het milieu is over al voortreffelijk: het sterkst spreekt echter de magistrale weergave van den natuur lijken achtergrond van de handeling. Er Dit nummer beslaat alt vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Bnltenland Het incident aan de Tsjechisch-Hongaar- sche grens. (2de blad). De Franco-troepen hebben Vinaixa be zet. (2de blad). Engeland overweegt economische re presaille-maatregelen tegen de Japansche politiek in Azië. (2de blad). Jodendecreten in Polen. (2de blad). Binnenland Te Utrecht is een oude vrouw doodge- vonden. Men vermoedt, dat zij slachtoffer van een roofdmord werd. (4de en 1ste blad). Monopolieheffing op versche appels ver laagd. (2de blad). Lelden Het 125-jarig bestaan van het 4e Deg. Inf. Aanbieding geschenken burgerij en Res.- officieren. (1ste blad). Sport en Wedstrijden Szabo wint het tournooi te Hastings. Euwe tweede, Landau derde met Pirc. (4de blad). zijn prachtige visueele opgeloste episoden, die juist door de volmaakte harmonie tus schen menschelijk gebeuren en natuur, on vergelijkelijk zijn; zoo het moment, waarop op een wijde sneeuwvlakte de sleden van de familie Chapdelaine de hondenslee van een Indiaan ontmoeten, die het lijk van Francois Paradis met zich voert. Over het geheel is de fotografie van de Canadeesche wiriternatuur wel datgene, dat uit de film „Maria Chapdelaine" het langst in herinne ring zal blijven. Toch zijn er ook spelmo menten die diep treffen. Madeleine Renaud als Maria, Jean Gabin als Francois Paradis, André Bacqué als Chapdelaine, Alexandre Rignault als Euterpe Gagnon zijn stuk voor stuk uitmuntende spelers. En Julien Duvi vier vond herhaaldelijk zeer persoonlijke en waarlijk filmische vormen, om het litte raire gegeven in filmtaal te herscheppen. „H. FAMILIE" Afd. Leiden. Zondag a.s. viert de H. Kerk het feest van de H. Familie. Bij de meesten onzer is de tafel, waarop de kerststal stond, leeg. Het sprekend beeld van liefde, nederig heid, geduld, vrede en gebed is uit de huis kamer verdwenen Het troostrijke voor beeld van Jezus, Maria en Joseph mag ech ter onzen geest niet verdwijnen. Denkt, spreekt en handelt in uw huisgezinnen, zoo als het H. Familie-voorbeeld U leert. Dan bent U een degelijk Christen en een goed lid van onze afdeling. Viert daarom ook het H. Familie feest in eigen kring en in de kerk, waar onze Aartsbroederschap haar Zetel heeft. In de eenvoudig versierde kerk wordt U allen uitgenoodigd des morgens kwartier voor zeven aanwezig te zijn om Jezus Christus te ontvangen. Om tien uur bren gen wij onze eeer aan de Allerheiligste Drieëenheid door het H. Misoffer mede op te dragen. Om twaalf uur, na het biden van de „Angelus", thuis een „Wees Gegroet" voor de directeuren, die in de afgeloopen 75 jaren, onze af deeling heben geleid. Des avonds 7 uur plechtig lof, waaronder de weleerw. heer E. Paap de feestpredi katie zal houden. De Directeuren van de H. Familie Afd. Leiden. Handelsregister K. v. K. W ij z i n g e n: 5450. Naamlooze Ven nootschap Maatschappij tot exploitatie van onroerend goed De Sleutels. Leiden, Hooge Rijndijk 94. Overl. Comm.: W. J. Hart- mann, 's-Gravenhage. 3880. N.V. Nationale Aannemings Maat schappij v/h van der Velden en de Jong. Oegstgest, van Assendelftstraat 12. N. Dir.: P, G. de Jong, Oegstgeest. Het tentje van de Kath. Actie „Voor God" Het tentje van cjï Katholieke Actie „Voor God" op de Zaterdagsche markt is verplaatst en staat nu tegenover de Koren beurs.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1