SPORT Het Schaaktournooi te Hastings Szabo wint met een punt voorsprong op Euwe LUCHTVAART ZATERDAG 7 JANUARI 1939 DE LEFDSCHE COURANT VIER'DE BLAD - PAG. 15 DIOC. HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle door den Dioc. Haarl. Voetbalbond uitgeschreven wedstrijden voor morgen zijn uitgesteld. DE LEIDSCHE DISTRICT- JUNIOREN-DAG Op Zondag 15 Januari 1939. Junior-leiders, Junior-spelers, adspiranten en medewerkers! Nog een week en we staan aan den voor avond van onzen eersten groote district- propaganda-dag. Het belooft iets te wor den! 't Bestuur heeft me nog eens bezocht, zoo'n heel bescheiden bezoekje en ver zoekje, we hebben er nog wat over gepraat, over een week gaat het komen. En evenais met het Sint Nicolaasfeest zingen we nu (stilletjes natuurlijk, anders worden we uitgelachen) vol verwachting klopt ons hart....". Misschien zijn er vele voet bal-enthousiasten, die bij zich zelf de op merking gemaakt hebben, wat of ze nu eigenlijk in Leiden moeten komen doen. Er zijn er misschien, die Zondag veel liever een partijtje zouden zijn gaan trappen dat is nu eenmaal het vak.... en die er zelfs niets voor voelen om een paar uur stil te komen zitten. Och, beschouwen jullie het mar als een soort hobby van onzen tijd. Tegenwoordig vergadert im mers iedereen, waarom zouden ook wij daar niet aan mee doen. Maar hoe jullie het ook beschouwen willen, komt in ieder geval. Voor de plaats hoeft niemand weg te blijven, want die is er in overvloed. Misschien zal op Zondag 15 Januari nog wel blyken, dat zoo'n vergadering toch wel ergens dienstig voor is. In ieder ge val rekenen wij op een kleine duizend man. het puikje onzer katholieke sportvelden, die zullen komen en uitgaan om den roep over onze sportvelden te doen hooren, den roep van onze blijde jeugd, den roep van onze roomsche blijdschap. Komt allen! Niemand blijve thuis! Plaats genoeg! En dat een volle zaal getuige-van een frisschen blijden geest, den geest, die de sport moet bezielen, ook de sport van ons Leidsche District. Pater C. KAULING, O.S.C. ass. distr. dir. der K.J.C. R.-K. Athl. Ver. „Docos". Morgen 11.45 uur buiten training voor on ze athleten op het R.-K. Sportpark, Haag- weg" onder leiding van den heer A. J. J. Duir.dam. Woensdag in-door-training in de gym.- zaal op het Pieterskerkhof eveneens onder leiding van den heer A. J. J. Duindam. Velen blijken nog steeds niet op de hoog te te zijn van de adresverandering der se cretaris zoodat wij het nogmaals publicee- rcu. Het secretariaat is gevestigd bij H J. Averdieck, Melchior Treubstraat 4 (hoek Kamerlingh Onneslaan) Leiden. Alle in lichtingen omtrent wedstrijdprogramma, trainingen, wandeltochten alsook voor lid maatschap zyn aldaar te verkrijgen. SCHAATSENRIJDEN HET VERTREK VAN DE NEDERL. SCHAATSENRIJDERS Gilstermiddag zijn de rijders: J. Langen- dyk uit Oudkarspel, R. Koops uit Zuidlaren, de Amsterdammer H. Burgen en de Rotter dammer P. Zwanenburg, van Amsterdam naar Davos vertrokken, waar zij hedenmid dag om 1 uur aankomen. Zij werden uit geleide gedaan door den eerepresidend der K.N.S.B., de heer G. W. A. van Laer, die de leiding vai de training heeft, doch per soonlijk verhinderd was mee naar Davos te gaan. Verder waren vrienden en familie leden van de rijders aan den trein en ook de hardrijdster Gonne Donker en de heeren Van der Zee en De Vries, die zich zooveel moeite getroost hebben voor de lichamelij ke training van de rijders. De reis naar en het verblijf te Davos zijn tot in de puntjes geregeld. Reeds heedir.iddag zullen de vier genoemde rijders op de Davoser baan hun training beginnen, waar zij reeds in geschreven zijn voor de internationale wedstrijden op 28 en 29 Januari. Dan gaan zij 30 Januari via Berlijn (waar zij den heer Van Laer zullen treffen) naar Riga, waar ook S. Heiden dan heen gaat. Heiden is Donderdagavond naar Hamar vertrokken, waar hij heden eveneens de training begint voor de Europeesche kampioenschappen te Rigo. Zooals reeds medegedeeld, zullen Langendijk en Koops in elk geval moge lijk echter ook Burger en (of) Zwanen burg van Riga gaan naar Helsinki om daar op 18 en 19 Februari deel te nemen aan de wereldkampioenschappen. Daar zullen ze mej. Donker treffen, die 14 Januari reeds daarheen vertrekt, teineinde zich voor te bereiden op den wedstrijd om het wereldkampioenschap hardrijden voor da mes. HERBER-BAIER KAMPIOEN VAN DUITSCHLAND De Duitsche kampioenschappen in het kunstrijden rijn in het sportpaleis te Ber lijn aangevangen met het paar-rijden. Maxie Herber en Ernst Baic.r wisten hun kampioenschap met 'n jaar te verlengen. Al was het verschil met zuster en broer Pausin slechts gering. Het resultaat luidt: 1. Maxie HerberErnst Baier plaatscijfer 9, 11.6 p., 2. Ilse en Erik Pausin, plaatscijfer 12, 11.4 p. 3. Frl. SchrittwieserJauernik, plaats cijfer 23, 9.5 p. SKISPORT GROOTE PRIJS VAN DE SKICLUB DE PARIS De afdeeling Uit Megeve wordt gemeld: Op den eersten dag der wedstrijden om den grooten prijs van de skiclub de Paris waaraaan de beste Europeesche loopers der Alpinenummers deelnemen, vond de af deeling plaats. Er was een uitstekend par cours uitgezet ter lengte van 2 5 K.M., welk traject door de dames eenmaal en door de heeren heeren tweemaal moest worden afgelegd. De snelste tijd bij de dames werd ge maakt door de olympische kampioene, Christl Cranz (Duitschl. nd), n.l. 2 min. 50.4 sec. De tweede plaats werd ingeno men door de Zwitsersche loopster Loulou Boulaz met een tijd van 3 min. 9.2 sec. wel een bewijs, dat het afdalen van het Duit sche meisje een klasse op zichtzelf vormde. Bij de heeren werd Moliter (Zwitser land) eerste met een tijd van 4 min. 31.6 sec. (2 min. 16 sec. en 2 min. 15.6 sec.) Hij werd door door Agncl (Frankrijk) met een tijd van 4 min. 32.2 sec. (2 min. 16.6 sec. en 2 min. 15.6 sec.). De derde en vierde plaats werden gedeeld door James Couttet (Frankrijk) en Willi Walch (Duitschland), beiden met een totaaltijd van 4 min. 34.6 sec. SCHERMEN P. FRATERMAN FLORETKAMPIOEN. H.S.B. In het gebouw Aimcitia, Westeinde te Den Haag, had gisteravond de jaarlijksche ontmoeting op floret plaats, uitgeschreven door den Haagschen Schermbond. Aan deze ontmoeting was het kampioen schap van den bond verbonden, terwijl tevens een wisselbeker als prijs beschik baar was gesteld, welke in 1937 was ge wonnen door den heer N. Nederpeld, die gisteravond verstek liet gaan. Er werd getrokken om 5 treffers. Als hoofdsecondanten fungeerden de heeren Ch. F. Schreurs en L. H. Stam. Het resultaat was, dat de heer P. Frater man beslag op den beker en titel legde, waardoor deze schermer thans voor den vierden keer in het bezit van den prijs kwam. De uitslag luidde: 1. P. Fraterman (St. Michaël) met 4 ge wonnen partijen, 11 ontvangen en 20 ge geven treffers; 2. W. Wagemans (V.W.B.) met 21217; 3. C. Wagemans (O.K.K.) met 21414; 4. C. M. Witting (Stude- baker) met 21613; 5. J. v. d. Klaauw (St. Michaël) met 0209. De heer C. F. Schreurs heeft na afloop den beker uitgereikt. WATERPOLO POELMEER—DE ZIJL Maandagavond a.s. speelt Poelmeer I te gen de Zijl I in de Overdekte aan de Haar lemmerstraat. Deze wedstrijd wordt ge speeld voor de wintercompetitie van den Kring Den Haag en begint om half tien precies. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Eerste klasse klein biljart. Gistermiddag vingen te Haarlem de wedstrijden om het eerste klasse kam pioenschap van Nederland klein biljart, kader, aan. De uitslagen luiden G. Heemskerk 300 32 34 9.37 B H. Bornkamp 257 32 28 8.03 J. Steffers 300 24 63 12.50 M. van der Jogt 269 24 64 11.20 K. Koehler 300 15 86 20.— J. Groeneveld 128 15 55 8.53 W. S. Briejer 238 25 37 9.52 G. W. Metz 300 25 63 12.— Bornkamp 300 15 55 20. Koehler 206 15 62 13.73 Metz 300 25 46 12.— Steffers 221 25 46 8.84 Briejer 300 24 46 12.50 Van der Jogt 244 24 41 10.16 Heemskerk 300 34 66 8.82 Groeneveld 247 34 24 7.26 DAMMEN R.K. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN" Voor de hoofdklasse van den R.K. Haag schen Dambond speelde Donderdag j.l. Gez. Samenzijn tegen Samen Sterk uit Den Haag. Het was voor beide clubs een belangrijke wedstrijd,- omdat zou worden beslist, wie de laatste plaats zou bezetten. Het is Gez. Samenzijn niet gelukt dezen wedstrijd te winnen, zoodat zij nu de laatste plaats be zet. Wel rest Gez. Samenzijn nog een wed strijd tegen St. Raphaël, zoodat zij- nog hoogstens met Samen Sterk gelijk kan ko men. Samen Sterk speelde een pittigen wedstrijd en wist van de meeste partijen de winst af te dwingen. De uitslag werd 128 voor Samen Sterk. Gez. Samenzijn. Samen Sterk. A. G. de JeuA. Bechthold 11 G. GeerlingsM. Jansen 20 H. StipdonkJ. v. Abswoude Jr. 11 A. Jansen Sr.Th. v. Zwieteren 11 P. GeerlingsTh. v. Mierlo Jr. 02 L. GroenewegenG. v. d. Arend 02 G. RijsdamG. v. d. Endé 02 A. Jansen Jr.W. Jephanion 02 H. ZwetslootJ. Rees 11 W. v. d. VeerTh. v. Mierlo Sr. 20 Totaal 812 Donderdag 12 Jan. a.s. speelt Gez. Samen zijn thuis tegen St. Rapaël uit den Haag. LANDAU DEELT DERDE PLAATS MET PIRC De beslissing is gevallen: Szabo en Euwe wonnen hun laatste partij, resp. tegen Sir G. A. Thomas en Klein, ter wijl Landau met wit van Pirc verloor, waardoor hij de derde plaats nog moet deelen met zijn tegenstander van gis teren. Met een punt voorsprong op Euwe werd de jeugdige Hongaar win naar van het tournooi. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de laatste ronde luiden: TylorSergeant 10 LandauPirc01 Sir G. A. ThomasSzabo 0—1 Milner BarryGolombek 10 Kleindr Euwe01 De eindstand van het tournooi is als volgt: 1. Szabo 71/2 punt. 2. Dr Euwe 6 1/2 punt. 3. en 4. Landau en Pirc ieder 0 punten. 5. en 6. Klein en Milner Barry, ieder 41/2 punt. 7. Golïmbek 4 punten. 8. Sir G. A. Thomas 2 1/2 punt. 9. Tylor 2 punten. 10. Sergeant 11/2 punt. TylorSergeant was een orthodox dame-gambiet, welke party reeds na 25 zetten in het voordeel van Tylor beslist was. LandauPirc was een vechten op leven en dood. Hier werd de Rubinstein-variant van de Nimzo-Indische verdediging ge speeld. De Joegoslaaf kwam geleidelijk in het voordeel te staan en na 60 zetten moest Landau den strijd staken. Ook de partij tusschen Sir G. A. Thomas en Szabo duurde niet lang. In een Siciliaan dwong de Hongaar zijn Engelschen tegen stander na 25 zetten tot opgeven. Een Sicilaansche partij ontstond ook tusschen Milner Barry en Golombek. Hier won wit en wel in 41 zetten. Ook de partij tusschen Klein en dr Euwe was er een van langen adem. De Saemisch variant van de Nimzo-Indische verdediging verscheen op het bord. Klein veredigde zich uitstekend, maar na 62 zetten moest hij de partij opgeven. Slechts een derde remise. In totaal zijn er in de hoofdgroep 45 par tyen gespeeld. Zijn er veel blunders ge maakt, waren de tegenstanders van sterk uiteenloopende kracht of is er fel aanval lend gespeeld? Wij mogen wel aannemen, dat al deze factoren tezamen er toe hebben geleid, dat slechts vijftien partijen in remise eindig den, dus slechts 33 1/3 procent. Zestien maal won de witspeler, veertien maal de zwartspeler: veel verschil bestaat er dus niet tusschen deze beide cijfers. In de tweede, de vijfde en de negende ronde kwam geen enkele remise voor. In de vierde ronde eindigden alle partijen in remise. De uitslagen in de andere groepen lui den: Premier reserves A: Van Scheltinga—Prins 1/2-1/2 Negende ronde: PrinsAbrahams10 ListVan Scheltinga 01 Premier reserves B: KittoMorrison 01 Negende ronde: MorrisonWinser 01 Van DoesburghKitto 01 Van SetersFuester 1/2-1/2 Major A: Mevr. RoodzantMej. Heemskerk 1/2-1/2 Eerste klasse A: R. R. Lockwood—F. A. Damen 1/2-1/2 DE LAATSTE RONDE TE HASTINGS. Szabo komt naar Nederland. Men schrijft ons uit Hastings: De laatste ronde was in vele opzichten belangwekkend. De laatste partijen zou den pas aanwijzen de volgorde der prijs winnaars. Natuurlijk stond Szabo er het beste voor. Niet alleen had hij een halve punt meer dan zijn naaste concurrent Lan dau, maar bovendien had hij Thomas als tegenstander, terwyl Landau met Pirc moest spelen. Niettegenstaande deze feiten was Szabo zeer nerveus en moest zich sterk concentreeren om geen stuk en prise te zetten. Thomas maakte het hem echter gemakkelijk. In een Siciliaansche partij speelde de Engelschman op een konings- aanval zonder zich om zijn pionnen te be kommeren, toen deze aanval afgeslagen werd, had de Hongaar eenige pionnen meer, zoodat de beslissing nog voor het verstrij ken van de eerste zitting viel. Szabo won hiermede den eersten prijs met de schit terende score van 71/2 punt uit 9 par tyen. Szabo, die pas 21 jaar is, heeft dit suc ces volkomen verdiend. Met genoegen vernamen wy, dat hy, na, een week in Engeland te vertoeven, ons land zal be zoeken, waar hij eenige seances zal geven. Er bestaat een kans, dat een match tus schen Szabo en Landau tot stand gebracht il worden. Landau, die nog goede kansen op den tweeden prijs had, speelde scherp op winst. In een Nimzowitsch-verdediging speelde hij op de hangende pionnen van zijn tegenstander, welke ook een ernstige dreiging vormden, hij maakte het spel zoo ingewikkeld, dat het moeilijk te zien was wie er het beste van zou afkomen. Een onvoorzichtige zet gaf Pirc gelegenheid een stukoffer te brengen. Landau won de kwa liteit voor twee pionnen, welke latente dreigingen inhielden. Om zich van den druk los te werken gaf hy de kwaliteit terug voor een pion. Het kwam tot een toreneindspel, waarbij Pirc een vrijpion op de d-lyn bezat. Landau weerde zich hardnekkig, doch de Joegoslaaf speelde zeer subtiel en of ferde vervolgens een pion om een eind spel met paard tegen den vy andelij ken looper te verkrijgen. Alle partijen wQren toen Feeds beslist en de prijsuitreiking was aan den gang, maar Landau en Pirc streden nog op de 64 velden in een aangrenzende kamer. Op den 55sten zet maakte Landau de beslis sende fout en verloor: Doordat Euwe intus- schen zijn partij tegen Klein gewonnen hal, moest Landau zich met den 3den en 4den prijs tezamen met Pirc vergenoegen. Toch mag Landau met dit fraaie resul taat zeker tevereden zijn. Euwe deed heden tegen Klein zijn best. Niet alleen omdat hij nog hoog wilde ein digen, maar ook om den middagtrein naar Londen te halen, teneinde de nachtboot naar Hoek van Holland te nemen. Alhoe wel Euwe spoedig het betere spel verkre gen had, kwam het tot een eindspel met ongelijke kleur en da', duurt meestal lang. Na een pion gewonnen te hebben won hij spoedig door subliem spel een tweede. Dr. Euwe behandelde dit eindspel bijzonder sterk en tot grooté verbazing der mede spelers kon hij de winst forceer en. Niet alleen haalde hij den trein, maar hij kon ook nog bij de prijsuitreiking een geestige speech, die de Engelschen in verrukking bracht, afsteken. Aan het station gekomen, moest hij weer naar het tournooilokaal, want hij had rijn actetasch, waar zijn pas inzat, vergeten Na een slechten start is de ex-wereld kampioen er in geslaagd den tweeden prijs te winnen. Hy zelf was niet erg met zijn spel tevreden =n n.eende dikwijls gefaald te hebben. Zoo had hij van Szabo moeten winnen, terwyl hij tegen Pirc niet steeds het beste speelde. Ook tegen Landau speel de hij zwak. De eindstand in het Premier reserves A- tournooi is als volgt: 1. König 6 punten. 2. en 3. Luckis en Mieses 5 1/2 punt. 4. en 5. Hönlinger en Van Scheltinga 5 punten. 6. Prins 41/2 punt. 7. List 4 punten. 8. Samisch 3 1/2 punt. 9. en 10. Abrahams en Sacconi 3 punten. In het Premier reserves B-tournooi: 1. en 2. Perlmutter en Thomas 6 pnt. 3. 4. en 5. Füster, Van Seters en Winser 5 1/2 punt. 6. Van Doesburgh 41/2 pnt. 7. Ritson Morry 4 punten. 8. en 9. Jackson en Kitto 3 punten. 10. Morrison 2 punten. Mejuffrouw Heemskerk en mevrouw Roodzant, die in het Major A-tournooi mee speelden werden respectievelijk als vijfde en zesde met 41/2 punt en 3 1/2 punt ge klasseerd. De Nederlandsche dames konden zich dus niet onder de prijswinnaars plaatsen. In aanmerking genomen, dat zy voor het eerst aan een Engelsch tournooi deelnamen, mogen zij, gezien de sterke bezetting in de Major-groep, niet ontevereden zijn. Damen, die reeds aanstalten op den sten prijs had gemaakt, viel de laatste ronden tegen. Hij kon nog net de derde en de vierde plaats deelen. HET SCHAAKTOURNOOI TE LENINGRAD. De stand van de partijen in het tournooi te Leningrad luidt: I, 2 en 3. Loewenfisch, Smyslof en Res- hevsky ieder 11/2 punt plus 2 afgebr. part. 4. Makagonf 1 punt plus 3 afgebr. part. 5, 6, 7, 8, 9 en 10. Bondarevsky, Kon- stantinopolsky, Kan, Goglidze, Belavenetz en Rabinovitsj, ieder 1 punt plus 2 afgebr. partijen. II, 12 en 13. Panof, Lilienthal en Flohr, ieder 1/2 punt plus 3 afgebr. partijen. 14 en 15. Keres en Alatortzef ieder 1/2 punt plus 2 afgebr. partijen. 14 en 15. Keres en Alatortzef ieder 1/2 punt plus 2 afgebr. partijen. 16 en 17. Ragozin en Romanovsky, ieder 4 afgebr. partijen. 18. Tolouch 0 punten plus 2 afgebr. part. Heden wordt begonnen met het verder spelen van de afgebroken partijen uit de vier eerste ronden. De partijen KeresPanof en Flohr Goglidze werden remise, terwijl Liliënthal en Reshevsky hun partij afgebroken heb ben. Taveno IVKatwijk a. Zee III (4e kl. A), J. VermondL. A. Kreft 0—1 H BoekkooyM. Schoneveld 1—0 J. BijleveldR. v. d. Ploeg 1—0 F. KnotterC. Boon XX L. PlaterinkJ. Remmerswaal 1—0 C. H. KleinH. Tjebbes 1—0 D. BosmaD. Hoek 0—1 J. Jonk— W. L. Gelderblom 1/2—1/3 C. de VroedtF. C. Meyer 0—1 J. BeekmanH. Zomerveld 0—1 DE COMPETITIE VAN DEN LEIDSCHEN SCHAAKBOND. In het Geb. vo:r Chr. Belangen a. d. Ouden Singel, waar het clublokaal van Taveno is gevestigd, werden gisteravond twee wedstrijden voor de competitie ge speeld met den volgenden uitslag: Taveno IIIPolitiesch.cl. I (2e kl. B). H. J. LoomanH. J. Grolleman 10 C. H. Kooreman—A. M. Oude Alink 01 M. BeekmanJ. Middendorp 01 B. OuwerkerkG. H. v. d. Ham 10 H. v. StratenW. C. H. Vrouwenvelder 1—0 J. Petiet—P. Dijkstra 1/2—1/3 B. Wijling—N. R. v. d. Tuin 0—1 P. v. SchayckJ. Lit 10 P. SjardijnA. J. v. d. Bergh 10 H. J. VerlindL. v. d. Kraats 10 Totaal 61/2—3 1/2 Aldus door Taveno III met 6 1/23 1/2 gewonnen. De andere wedstrijd gaf het volgende re sultaat: Totaal 4 l/2x—4 l/2x Voorloopig dus een gelijk spel, doch Ta veno IV heeft gr'oote kans met 51/2— 41/2 te winnen. „PHILIDOR" BESTAAT 20 JAAR. In Hotel „Centraal" hield de Leidsche Schaakclub „Philidor" gisteravond een feestavond voor de leden. Het was n.L juist 20 jaar geleden, dat' in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk de Leidsche Volksschaakclub werd opgericht. Aldaar was een cursus gegeven door den heer G. Bosscha en mede door zijn initia tief werd tot oprichting der club door de cursisten besloten. Later is de naam ge wijzigd in Leidsche Schaakclub „Philidcr" naar den beroemden Franschen schaak meester van dien naam. Een daartoe be noemde feestcommissie had voor dezen avond een programma opgemaakt, dat met zorg uitgekozen was en tot aller genoe gen ook vlot en goed verliep. De bijeen komst werd geopend door den voorzitter, den heer P. Herfkens, die in een uitvoe rige rede het wel en wee van „Philidcr" besprak, wees op den bloei der vereeni- ging en de prettige sfeer, die er op de we- kelijksche bijeenkomsten heerscht. Vervol gens bood de heer Bosscha, mede-oprich ter en eerulid der club, zijn geluk wen- schen aan. Vervolgens hield de heer P. J. v. d. Zeeuw, lange jaren voorzitter en nu nog penningmeester en wedstrijdleider der club, een toespraak, daarna volgden feli citaties door den heer Bosscha, namens den Leidschen Schaakbond. Een bont pro gramma volgde nu. Demonstraties op het wandschaakbord door den heer W. H. v. d. Nat en den heer van der Zeeuw, tracta- ties, voordrachten, gezang, muziek wissel den elkaar af, een gongwedstrijd volgda daarna en ten slotte een souper, door de Directie van Centraal op uitstekende wijze verzorgd. Hierbij werd nog menige dronk op het welzijn van „Philidor" uitgebracht en het was reeds diep in den nacht, toen allen welvoldaan huiswaarts keerden. De commissie had er zelfs voor gezorgd, dat alleen een verrassing voor thuis mede- kregen. Een uitstekend geslaagde avond van „Philidor"! DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIE. De positie der postvliegtuigen was Vrij dag als volgt: Op de uitreis bereikte de „Valk" Jodhpoer. Op de thuisreis arriveerden de „Oehoe" te Bagdag en de „Gier" te Ran goon. Hedenmorgen om 6.59 uur is het K.L.M.- toestel „Reiger" met gezagvoerder Hulse- bos van Schiphol naar Indië vertrokken. WELKE ZIJN DE MEEST GELEZEN VLAAMSCHE SCHRIJVERS? Zooals bekend, werd door de V. B. V. B. (Vereeniging ter Bevordering van het Vlaamsche Boekwezen) ter gelegenheid van de Vlaamsche Boekenweek 1938, een prijsvraag uitgeschreven: „Welke zijn de 10 meest gelezen Vlaamsche auteurs. De overleden Vlaamsche schrijvers kwamen evenzeer in aanmerking als de levende. De namen en de volgorde zouden bepaald wor den bij plebisciet door de stemmen van de inzenders zelf. De hiernavolgende lijst werd samenge steld uit de tien namen van schrijvers, die de meeste punten bekwamen. De volgorde werd bepaald door het aantal stemmen. 1. Felex Timmermans 14.564 stemmen. 2. Ernest Claes 14.529 stemmen. 3. H. Conscience 12.685 stemmen. 4 Stijn Streuvels 10.712 stemmen 5 Gerard Walschap 6.720 stemmen. 6. Cyriel Buysse 5.538 stemmen. 7. Edw. Vermeulen 5.008 stemmen. 8. Abraham Hans 4.713 stemmen. 9. Lode Zielens 2.779 stemmen. 19. August Snieders 2.643 stemmen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15