Roofmoord op een bejaarde vrouw? Letfcrcn en Kunst BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 7 JANUARI 1939 DE LErDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMENGDE BERICHTEN Slachtofier met gebonden handen levenloos in bed aangetroffen Onder verdachte omstandigheden heeft men gistermiddag om 12 uur de 81-jarige weduwe E. Sibbing te Utrecht dood in haar woning aangetroffen. De bejaarde vrouwe bewoonde alleen een perceel in de Johannes Camphuisstraat en staat in de buurt bekend als het „eier- vrouwtje", dat met eieren langs de hui zen leurend, haar kostje verdient. Toen tegen den middag een ambtenaar van het gemeentelijk gasbedrijf de meter wilde controleeren, vond hij de deur aan staan, ging naar binnen en trof de we duwe in haar bed liggend aan. De wan orde, die er in de kamer heerschte, gaf hem reden om een nader onderzoek in te stel len. Daarbij kwam hij tot de ontdekking, dat de vrouw was overleden. Hij waar schuwde de politie, die een onderzoek in stelde. Het lijk is in beslag genomen. Het ver moeden rijst, dat hier van misdrijf spra ke is. Nader vernemen wij nog het volgende: Aanvankelijk was het parket van mee ning met een roofmoord te doen te hebben. Men achtte het echter niet uitgesloten, dat het slachtoffer, de pl.m. 80-jarige juf frouw S., zoo geschrokken was van een persoon, dien zij voor een inbreker aanzag, dat zij een hartverlamming zou gekregen hebben. Toen de commissaris van politie, mr. D. i. Hamoen gistermorgen de woning van juffrouw S. verliet, kon hij nog slechts weinig positiefs mededeelen. Bekend was toen slechts, dat een ambtenaar van het gasbedrijf omstreeks half twaalf in den voormiddag aan de bewuste woning was geweest en dat deze de deur open vond en naar binnen was gegaan, waar hij de oude vrouw dood in haar bedstede had gevon den Deze heeft toen de politie gewaar schuwd, die in de situatie aanleiding vond rekekening te houden met de mogelijk heid van misdaad. De vrouw lag namelijk gelijk gemeld, met de handen gebonden, terwijl ook een groot stuk touw aanwezig was. Inspecteur J. C. M. Swertz, die met eenige rechercheurs naar de woning was gegaan, waarschuwde den commissaris, mr. D. J. Hamoen als hulpofficier van justitie. Toen deze ter plaatse kwam heeft hij op zijn beurt den officier van justitie, mr. J. Twiss Quarles van Ufford, gewaarschuwd en den rechter-commissaris mr. Visser, die een onderzoek instelden. Gebleken is, dat kasten en laden waren doorzocht en overhoop gehaald en dat de knip van de voordeur was geforceerd. Sporen van bloed zijn echter niet gevon den. Of geld of andere goederen vermist worden, kon ook nog niet worden vast gesteld. Aldus luidden de verklaringen van den officier van justitie. Door een indringer overvallen? Naar verluidt zaj( de dood gevonden juffrouw, die bekend stond als „Eieren Bet" en geheel alleen leefde, er niet slecht bij. Ook wordt beweerd, dat zij niet ge makkelijk was in den omgang en nog al eens woorden had met anderen. De ver ondersteling werd eveneens geuit, dat juf frouw S., die, zeer doof zijnde, den indrin ger niet gehoord had aan de deur, van schrik was gaan schreeuwen, toen zij hem in haar huis zag. Deze zou haar toen de handen hebben gebonden en gepoogd heb been haar het schreeuwen te beletten. Deze veronderstelling wordt ook min of meer gedeeld door de politie, die van mee ning is, dat de binnengedrongen persoon in ieder geval niet met goede bedoelingen bij haar op bezoek is geweest. Waarschijn lijk heeft deze het plan gehad de vrouw eenigszins onschadelijk te maken om een voorgenomen diefstal mogelijk te kunnen maken. Hoe laat en wanneer deze overval zou hebben plaats gehad, kon niet met zeker heid worden vastgesteld. Waarschijnlijk acht de politie, dat deze Donderdagavond laat reeds moet zijn geschied. Vast staat ook, dat de juffrouw Donder dagavond nog naar de kerk is geweest. Het schijnt, dat zich gisterochtend geen leveranciers aan de woning hebben gemeld, terwijl ook door omwonenden niets bij zonders was geconstateerd, voordat de amb tenaar van het gasbedrijf' zijn bezoek had gebracht. In den loop van gistermiddag is het lijk in beslag genomen en overgebracht naar hét Pathologisch Instituut tot het verrichten van de sectie. De politie wist gisteravond nog niet in welke richting het onderzoek resultaten zou kunneen opleveren. Er zijn geen aan wijzigingen tegen een bepaalden persoon, terwijl ook niet uit brieven iets is op te ma ken, dat nader houvast zou geven. De juf frouw schijnt weinig familie te hebben en had weinig omgang met omwonenden. DOODSLAG OP EEN BRIGADIER. Eenige maanden geleden heeft, zooals men zich herinnert, in het politiebureau aan de Pieter Aertszstraat te Amsterdam een agent van politie een brigadier doodge schoten. Hierna richtte de agent het wapen KRUIENDE IJSMASSA'S OP HET LISELMEER Lisbergen bij Harderwijk. Het IJselmeer bij Harderwijk begint thans een waarlijk Zwitsersch aspect te vertoonen. Voor de kust hebben zich name lijk de ijsschotsen opgestapeld tot bergen vaak twintig tot dertig meter hoog welke een fantastisch schouwspel opleveren. Sedert den strengen winter van 1929 heeft zich een dergelijk verschijnsel niet voorgedaan. Men kan deze ijsbergen te voet bereiken en men waant er zich in een gletschergebied. Verwacht wordt, dat Har derwijk zich nog een dag of vier in deze ongewonen bezienswaardigheid zal kunnen verheugen. Blijkens verschillende berichten is het ijs op het IJselmeer aan het kruien, o.a. tus- schen Hoorn en Enkhuizen. By Wijdenies trad, of liever schoof, het IJselmeeer buiteen zijn oevers. Op den rij weg over den dijk stapelden zich ijsbergen op, zoodat het verkeer onmogelijk werd. Men is toen met bijlen aan het werk ge gaan om deze versperringen te verwijde ren. Op de fiets van Staveren naar Enkhuizen. Uit Stavoren kwamen te Enkhuizen gis- termidag 10 personen aan, die den tocht over het IJselmeer per rijwiel hadden ge maakt. Het ijs bleek overal vlak en goed berijdbaar te zijn. Om ongeveer 4 uur heeft het gezelschap den terugtocht weer aan vaard. Sedert 1929 is het maken van een dergelijken tocht niet mogelijk geweest. Het ijs niet te breken. De sleepboot „Zeemeeuw", welke met de post en een 25-tal reizigers gistermorgen om zeven uur van Urk naa. Kampen ver trok, bereikte door zwaar ijs om half twee Kampen. De postboot „Von Geusau" be reikte om half vier Kampen. De twee sleepbooten „Jama" en „Mer- cuur", welke gistermorgen om zes uur naar het schip „IJselstroom" voeren, dat tusschen Urk en Enkhuizen in het ijs be kneld zit, moesten om vier uur terugkee- ren. Op ongeveer 3 K.M. ten Westen van de haven was het ijs niet te breken. De dikte van het ijs bedroeg cngeveer 35 c.M. Het beurtschip „Eben Haezer", schipper D. Romkes, dat de beurtvaart Ürk-Kam- pen onderhoudt, en trachtte Kampen te be reiken, kon wegens het stukslaan van den roerketting niet verder en keerde in de haven van Urk terug. Ameland weer normaal bereikbaar. Voor het eerst sedert 16 December heeft de postboot de heen- en terugreis zonder stoornis volbracht. De vracht- en pa sagiers" boot „Friesland heeft, dank zij de doortas tendheid van de bemanning, de laatste week tonnen levensmiddelen, veevoeder en grond via de Zwarte Haan, naar Ame land gebracht. op zichezelf en zeer zwaar gewond is hij toen naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Thans is hij hersteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Binnen eenigen tijd zal hij thans voor de Amsterdamsehe rechtbank terecht staan. Als zijn verdedi ger zal optreden mr. J. de Vries. VOETGANGER DOOR AUTOMOBILIST AANGEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Donderdagavond is op den straatweg En schedeBuurse de 68-jarige J. Hardick aangereden door een hem achterop rijden de auto. H., die aan de linkerzijde van den weg liep, was hardhoorend en begaf zich plotseling naar rechts. Hij werd aangere den en met een schedelbasisfraetuur naar het ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen is hij aldaar overleden. PERSONENAUTO RIJDT WINKEL BINNEN. Tengevolge van de gladheid van den weg zijn gisteravond op het kruispunt Olympiaweg-Marathonweg te Amsterdam twee personenauto's tegen elkaar gebotst. De 'auto's kwamen op het trottoir tot stil stand. Beide auto's werden aan de voor zijde ernstig beschadigd. Een der auto's kwam tegen de pui van een groot winkel pand tot stilstand De spiegelruit werd ver nield. In de étalage van den winkel een kruidenierszaak werd een ravage aan gericht. De bestuurders van beide auto's kregen geen letsel. Een inzittende dame kreeg lichte verwondingen aan het hoofd, ver oorzaakt door glasscherven. De G.G. en G.D. heeft haar ter observatie naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. OPLICHTING. De Groningsche politie heeft den 22- jarigen handelsreiziger R. J. t. K. aange houden, die door het opdisschen van aller lei leugens de zuster en den zwager van zijn verloofde heeft opgelicht voor bedra gen van 135 en 50. Tevens is aangehouden de 18-jarige dienstbode G. de W., wegens diefstal van een portemonnaie met geld uit den man tel van een dame, die bij haar mevrouw een visite bracht. Daar dit meisje onlangs tot een voorwaardelijke straf werd veroor deeld, is zij in arrest gesteld. BRAND IN HET s.s. „DRECHTDIJK". Salon-complex uitgebrand. Te ruim een uur vannacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de salon van het s.s. „Drecht- dijk" van de Holland-Amerika-lijn, dat ge meerd lag aan de linker Rijnhaven Z.Z. te Rotterdam. Op dat oogenblik was men in het ruim van het schip, dat gistermiddag moest vertrekken bezig met het stuwen van de lading. Tijdens de werkzaamheden werd het personeel opmerkzaam gemaakt op een scherpe brandlucht en toen het een on derzoek instelde, bleek, dat er brand woedde in de hooger gelegen salon, waar in op dat moment niemand aanwezig was. De vuurhaard, dié bijna vlak onder de brug zat, was moeilijk te bereiken en me de door de sterke rookontwikkeling heeft het eenigen tijd geduurd, vóór de brand weer het vuur had bereikt. Personeel van de afd. brandbluschmiddelen heeft met rookmaskers de plaats bepaald waar de brand het ergst was en daarop vier slan gen van den slangenwagen uitgelegd. Met deze vier stralen wist men het vuur spoe dig onder den knie te krijgen. Voor alle zekerheid is een drijvende stoomer in re serve gehouden. Het salon-complex is vrij wel geheel uitgebrand. Het is nog niet ze ker of deze brand vertraging in het ver trek van het schip zal meebrengen. BRAND BIJ DEN BRANDWEERMAN THUIS. Op de zolderverdieping van de woning van den heer A. van Eijk aan de Boter- straat no. 64 te Schiedam, brak gisteravond om circa kwart over zessen door nog on bekende oorzaak brand uit. Toen de brand weer, die spoedig gewaarschuwd was, zeer kort daarna met twee motorspuiten en een materiaalwagen arriveerde, sloegen de vlammen al boven het dak uit. Dank zij het spoedige en krachtige ingrijpen was de brandweer reeds na korten tijd het vuur meester. De zolder is gedeeltelijk uitgebrand, o.a. zijn de bedden van de zeven kinderen een prooi der vlammen geworden. Een deel van het dak is doorgebrand en de woning kreeg veel waterschade. De totale schade, die ongeveer een duizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. De heer Van Eijk, die zelf brandweer man is, was op het oogenblik, dat de brand uitbrak, niet thuis. Hij werd gewaar schuwd, dat er brand was, spoedde zich naar huis enmerkte, dat het vuur in zijn woning woedde! Zijn vrouw zat met de kinderen aan ta fel, een der kinderen hoorde knetteren en toen de vrouw een onderzoek instelde en daarbij ook de deur van de zoldertrap opende, zag zij de vlammen. GELDEN ONTTROKKEN AAN NALATENSCHAP VAN ƒ40.000.— De politie van het bureau J. D. Meyer- plem te Amsterdam, heeft in een woning 'aan den O. Z. Achterburgwal een veer tigjarigen koopman afkomstig uit Brussel aangehouden, die wordt verdacht van ver- duisiering van gelden, onttrokken aan een nalatenschap, groot veertigduizend gul den. Tevens werd in verband met deze zaak een acht en dertigjarige koopman even eens wonende te Hillegersberg, verdacht van verduistering aangehouden. Bij het opmaken van een boedel bleek het verwachte bedrag er niet meer te zijn en de teleurgestelde erfgenamen deden aangifte bij de politie, dat twee familiele den groote bedragen voor hun zaken aan de nalatenschap zouden hebben onttrokken. GERAFFINEERDE INBRAAK. Donderdagavond is tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in de woning van een Amsterdamschen hoogleeraar aan de Mozartkade. De dieven waren aan de achterzijde via de tuindeur binnengekomen. Alvorens zij aan het werk gingen, namen zij echter eerst een voorzorgsmaatregel tegen even- tueele verrassingen. Zij grendelden de voordeur, zoodat zij bij gerucht aan de huisdeur zich veilig uit de voeten zouden kunnen maken. Ofschoon zij rustig konden werken, leverde de onderzoekingstocht door het huis niet zoo heel veel op: tachtig gulden, een postzegelkas a raison van vijftien gul den en een paar gouden voorwerpen. MISLUKTE CHANTAGE. »Duitscher met verraad bedreigd. Door het snelle optreden van de politie te Amsterdam is spoedig een einde ge maakt aan een chantagezaak, waarvan een Duitscher de dupe dreigde te worden. Hij drijft een zaak in de hoofdstad en kreeg van tijd tot tijd gelden uit Duitsch- land gezonden van bevriende relatie. Een bediende van den zakenman, een 18-jarige jongen, die de geldzendingen steeds moest afhalen, wist te weten te komen, dat deze geldzendingen op de wijze zooals zij wer den overgemaakt, niet bekend mochten worden bij de Duitsche autoriteiten. Toen de jorgen nu kort geleden weer een zen ding moest halen, bleef hij daarmede, aldus de „Tel." den geheelen middag weg. Eerst laat op den dag kwam hij weer op het kan toor. Toen bleek, dat er ongeveer 800 mark uit het pakket waren verdwenen. Eenige dagen later ontving de zaken man van een onbekende een dreigbrief, waarin de schrijver hem verzocht een groot geldbedrag op een bepaalde plaats te deponeeren. Indien hij dit niet deed zou de onbekende schrijver het geheim van de geldzendingen verraden aan de Duitsche autoriteiten en er verder voor zorgen dat de zakenman uit het land werd gezet. De brief met het geld moest door den loopjongen op de aangegeven plaats wor den gebracht. De zakenman was zoo verstandig de politie direct op de hoogte te stellen. Na overleg met de politie gaf de patroon den loopjongen een briei met het verzoek dien aan het adres te beozrgen. In de enveloppe azt natuurlijk geen geld, doch de zware lakken, die er op waren aangebracht, deden vermoeden, dat er wel geld in zat. Toen de jongen de zaak verliet, werd hij gevolgd door rechercheurs, die hem korten tijd later arresteerden. De jongen bekende direct, dat hij het plan der afdreiging op touw had gezet met zijn oom, dien hij be reid had gevonden den dreigbrief te schrijven. Ook de oom werd hierop gearresteerd en opgesloten. VÖRSTSCHADE. Men meldt aan het „Vad.": De vorst heeft op verscheidene plaatsen in Het Land van Altena veel schade aan gericht aan te velde staande groenten als spruitkool en prei. Daar het graan, dat reeds boven den grond kwam, door een flinke sneeuwlaag bedekt was, heeft dit minder van de vorst te lijden gehad. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen: De hevige vorstperiode blijkt ook groote schade te hebben berokkend aan de nog in de tuinen staande groenten, die bestemd waren voor winterprovisie. Alles is be vroren en door den dooi tot rotting over gegaan. Groote hoeveelheden andijvie, spruitkool, knolselderij en zelfs prei zijn voor de consumptie ongeschikt geworden. Versche groenten zijn in deze streek zeer schaarsch geworden. Voor honderden ge zinnen beteekent dit een schadepost temeer daar ook veel iigekuilde aardappelen voor de winterprovisie ongeschikt zijn gewor den. TREINVERTRAGING. Tengevolge van het breken van een kop peling, is om acht uur gistermorgen een rail onklaar geraakt op het baanvak Rotterdam Schiedam, tengevolge waarvan een trein- stagnatie van ongeveer 40 minuten is ont staan. Om tien over half negen was het euvel weer verholpen en van dat moment af is de treinloop weer normaal hervat. De treinen op het baanvak Rotterdam Schiedam konden worden geleid over vier sporen. De twee zuidelijke zijn geheel ge- electrificeerd, de twee noordelijke niet. In den regel loopen echter alle treinen, ook de stoomtreinen, over het geëlectrificeerde gedeelte. Men is gistermorgen, nadat de ge broken koppeling ontdekt was, direct be gonnen met de stoomtreinen over het noor delijke stel rails te leiden. De electrische treinen moesten echter over enkel spoor worden gedirigeerd. De treinen, komende uit Amsterdam, moesten bij Schiedam wachten tot de treinen uit Rotterdam waren gepasseerd, daarna gin gen de Amsterdamsehe wagens door naar Rotterdam. De passagiers, die om 8.23 uur van sta tion Delftsche Poort waren vertrokken, zijn het meest gedupeerd geweest. Zij kwa men ongeveer twintig minuten te laat in de hoofdstad aan. Ten behoeve van de Haagsche, Leidsche en Haarlemsche reizigers is op dit tijdstip, dat de Rotterdamsche treinen uit Den Haag moesten vertrekken, een hulptrein inge legd, zoodat deze personen op tijd in de hoofdstad zijn gearriveerd. Om tien over half negen liep alles weer normaal. Katholiek Cultureel Tijdschrift „Studiën". In het Januarinummer van den nieuwen 71sten jaargang wordt de vraag, of Elias voor het einde van de wereld op de aarde wederkomen "zal door Dr. J. Kroon S.J. met behulp van een critische studie der H Schrift ontkennend beantwoord; Dr. Kroon is verder ook de meening toegedaan, dat Elias wel degelijk gestorven is. Over den Portugeeschen minister Salazar, die vanaf 27 April 1928 de ontredderde finan ciën van zijn land herstelde, en sinds 1932 als president van den ministerraad succes vol den gang van zaken regelt, schrijft Mr. F Brongersma in zijn vervolgartikel over Portugal als corporatieve staat". Dr. P. de Bruin S.J. handelend over het lage- rente-probleem komt tot de conclusie, dat slechts een gedeelte van het geld een hoo- gere rente kan opleveren ten koste van een ander gedeelte, terwijl de massa van het kapitaal tevreden moet zijn als het ongeveer zichzelf redt. Over het zeer hoog geluid, dat voor het oor niet meer waar neembaar is, n.l. het ultrageluid, schryft A Mulder S.J. Hij zet uiteen, wat dit ge luid is, hoe het wordt opgewekt, waarneem baar en meetbaar wordt gemaakt. Over toepassing en uitwerking komt later nog een bijdrage. Joh. Heesterbeek S.J. be schrijft wat de musea en kerken in het land van Sanict Olav aan resten van religieuze kunst te zien geven. Jan Nota S.J. beëin digt zijn bijdragen over de bovennatuur lijke opdracht aan Mère L. M. Claret de la Touche. In dit artikel komen o.a. behar- tenswaardige opmerkingen voor over be doelingen en nadeelen van het anti-cleri- calisme. Eenige tekorten in Dr. P. van Schilfgaarde's „De zielkunde van Aristote- lts" brengt F. Nuyens S.J. aan het licht, die echter tegelijkertijd zijn vreugde te kennen geeft, omdat hernieuwde belang stelling voor Aristoteles ook in ons land te constateeren valt. In de nieuwe rubriek „Ons Bovennatuurlijk leven" schrijft Dr. Jos. Creyghton S.J. over de heilige onrust, waarbij hij betoogt, dat het ontevreden zijn met onszelf volstrekt geen kwaad teeken is. Dr. Hans Nicolaas S.J. laat aan de hand van een Alinari-foto zien, dat een repro ductie b.v. van een beeldhouwwerk soms een schoonheid kan onthullen, die de di recte aanschouwing niet aan het licht brengt. In „Van maand tot maand" wordt een overzichtelijk beeld gegeven van de Fransch Italiaansche verhouding en van de Oost Europeesche vraagstukken. In Apologetica" geeft Dr. H. Robbers S.J. vanuit scholastieke zienswijze enkele pre ciseeringen bij het antwoord van Dr. A. Spranger op de door hem in het Haagsch Maandblad gesteld vraag, of Gods bestaan langs wetenschappelijken weg kan worden bewezen. In „Dingen van den dag" schrijft Dr. L. de Jonge S.J. over den anti-Christ, wiens werk wordt herkend in de godloo- chenarij van onze dagen. De rubriek „Uit de pers" behandelt publicaties op het gebied van letteren, kunst, zedeleer en opvoeding. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Robin Hood (Errol Flynn, Olivia de Ha- villand). Welkom vreemde ling (Dick Powell, Pat O'Brien). Avonturen Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27. uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: Misbruik van ver trouwen (Danielle, Darrieux, Charles Vanel). Moderne Meisjes Sabine Peters, Leo Slezak). Dramatisch Amusant lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Maandag, 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Spoorwegpiraten. (Lrich von Stroheim Charles Vanel, Suzy Prim). Begeerde vrouwen. (Madeleine Renaud) Spannend Dramatisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: Rubbei (Jules Ver- straete, Enny Meu nier). De geheime schuil plaats. (Jack Holt). Planters in Indië. Detective- avonturen lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v, volwassener Lido: De 13 Lanciers. In de maneschijn. (Douglas Fairbanks, 3ing Crosby). Dramatisch Sensationeel lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14