GERZOH DINSDAG 3 JANUARI 1939 i 30ste Jaargang No. 9225 Het Huisbezoek der Priesters BALANS OPRUIMING Ste Ccid^clveSoiiAmtt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7 ZZTZZT* VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Olt nummer bestaat uit drie bladen. v Bi) een Jubileum Dat er in koninklijke onderscheidingen zoo véél ..rang en stand" is, geeft nu en dan aanleiding om te lachen of boos te worden. Wie, bij overigens gelijksoortige ver diensten, „ridder" wordt en wie „officier" hangt af van de maatschappelijke positie van der. betrokkene terwijl de waar deering dezer maatschappelijke positie ten slotte vaak, ook al meet men nog zoo consciëntieus, van willekeurig inzicht, sub jectief gevoel afhankelijk is. De bekende jaarlijksche lijst op 31 Augustus heeft eenige attractie behal ve voor degenen, die er in genoemd wor den voor hen, die deze lijst onder het hier bedoelde gezichtspunt beschouwen en er een „studie" van maken: wie b.v. wordt „ridderi wie is waardig om in-ééns „of ficier" te worden? Wat echter vaker ergert bij onderschei dingen is, dat degenen, die vóórop staan, worden geëerd, terwijl zij, die een meer bescheiden positie in de maatschappij in nemen, worden vergeten. Dat is gisteren bij een jubileum-viering in Leiden wel radicaal anders geeaan! Bii gelegenheid van het 125-jarig bestaan van „Zaalberg' zijn met koninklijke onder scheidingen gehuldigd twee arbeiders en nog wel uitsluitend twee arbeiders! In sympathieke woorden is daarbij ge wezen op de beteekenis van den arbeider in de onderneming. De burgemeester heeft dat gedaan in een, zooals altijd, wei-ver zorgde rede. Door den directeur van „Zaalberg" is dat uitvoeriger, op sympa thieke wijze, uiteengezet. Wat bedoelde directeur bij deze gele genheid heeft gezegd willen wij gaarne onderstreepen. Even echter -= in een niet onbelangrijk deel! was zijn kijk op de realiteit, de werkelijkheid tè zonnig, ten- z ij misschien dat hij zijn eigen fabriek op 't oog had. zonder den toestand in het al gemeen te willen schetsen. Hij zeide tot een der genuldigden: „Je werkte wanneer je kon en kreeg daardoor vanzelfsprekend een behoorlijk Iqpn".... Groote waardee ring moet worden gebracht aan de onder neming, waar dat inderdaad „vanzelf sprekend" is! Oprechte hulde komt toe aan de leiders van de ondernemingen, voor wie dat het parool is! Zonder ons schuldig te maken aan een tè somberen kijk op de werkelijkheid, kunnen wij echter constateeren, dat in vele gevallen bij behoorlijken arbeid een be hoorlijk loon helaas niet vanzelf sprekend is; dat er in vele gevallen om een behoorlijk loon te hebben en te behouden moet worden „gevochten"! Het ideaal is dat natuurlijk lang niet. Ideaal is. dat bij behoorlijke arbeid een behoorlijk loon „vanzelfsprekend" is. En sociaal gezond zijn de ondernemin gen, waarin die „vanzelfsprekendheid" leeft in de overtuiging, in het plichts besef der leiders! HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. GRAAF VON GALEN Voor het feest van de H. Familie op Zon dag na Driekoningen heeft de bisschop van Münster, graaf von Galen, een herderlijk schrijven uitgevaardigd, dat met Nieuw jaarsdag in alle kerken werd voorgelezen, er waarin hij o.m. schrijft: „Deze feestdag moet ons bewust maken, welk een groote Godsgave, de christelijke familie is, en wek een groote taak zij daarom heeft. De familie is de door God ingestelde heilige levens- en opvoedings-ge- meenschap. Van God afkomstig oet zij weer leiden tot God, oorsprong en doel van al het geschapene. En nu de school dikwijls niet meer kan of wil meewerken aan de godsdienstige op voeding der kinderen, rust meer dan ooit een bijzondere verantwoordelijkheid op de katholieke families voor het behoud van het godsdienstig leven". Tenslotte spoort de bisschop de jeugd aan, om zich in reinheta en geloof voor te bereiden op den gehuwden staat. Zondag middag a.s. zal in alle kerken van het bis dom Münster een plechtig Lof worden op gedragen voor de hernieuwing van de christelijke familiegeest, waarbij ook ge beden wordt vuor de Zaligverklaring van Adolf Kolping. EEN GROTE PARTIJ STOFFEN 2000 METER EFFEN ANGORA LAINE prima zuiver wollen japonstof, 130 cm. breed, in alle moderne- klcuron, por meter, waarde tot ,1.95"' A nu liJ«J 500 METER BOUCLÉ MANTELSTOFFEN uitsluitend eerste kwaliteiten in mo derne kleuren, zuiver wn' 140 em. br. p. meter, waarde tot 4.05,' 2.48 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN SPIONNAGE. Onder dezen titel schrijft de Avond post: Men herinnert zich wellicht het feit. dat onlangs een in Duitschland werkende Ne- derlandsche vrouw die hier met verlof was geweest, bij haar terugkeer ginds op het politiebureau werd geroepen, en dat haar toei allerlei vragen werden gesteld, waar- ui' bleek, dal men van haar doen, laten en ....spreken hier op de hoogte was. Waar zit de spionnage? ..ebben wij toen gevraagd. Thans leelt in de „Haagsche Post" iemand mede, dat hij dezer dagen eer, ge drukt fomiuiie» in handen kreeg, hetwelk zijr Duitsche d'enstmeisje 1 ad laten slinge ren Het wis afkomstig va- het Duitsche coi sulaat in zijn gemeente. Op dat formu lier werden het meisje allerlei vragen ge steld, ook omtrent de familie waarbij zij diende. Of deze Arfisch was of -liet; of zij pio-Duitsch was: of er anti-Duitsche ge sprekken werden gevoerd: wie er zoo al bij de familie op bezoek kwamen, enz. Hier hebben we dus de spionnage bij den st; art. Dc Duitscne dienstmeisjes blijken ge bruikt te worden om de families, bij welke zij dienen, te bespionneeren en allerlei in- lkl tingen ei over te verstrekken. Dit is onduldbaar. Uit dit oogpunt beschouwd kan het niet anders dan een zegen woruen ge noemd, dat de meisjes naar haar vaderland worden teruggehaald. Ware dit niet zoo, dar zou er alle aanleiding zijn de Regee ring te vragen, eens een ernstig onderzoek naar deze dingen m te stellen. En misschien is deze aanleiding er tóch wel. Want wanneer de spionnage aldus wordt georganiseerd, zal zij heusch haar werk niet stak«_n omdat de dienstmeisjes v eg gaan, maar zal ze zich van andere mid delen en methoden bedienen. Trouwens, er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de spionnage alleen dienstmeisjes gebruikt om haar doel te bereiken. Het moet een ellendige gedachte zijn voor hen, die Duitsch personeel hebben, dat dit wellicht óók wordt gebezigd om te spionneeren. Wie kan men op deze manier tegenwoordig nog vertuuwen? Bovendien vraagt men zich af: waar hei ft men in Duitschland derge ljke gede tailleerde inlichtingen over Nederlandsche gezinnen toch voor noodig? Met welk doel worden dergelijke dossiers aangelegd? Op hoogen toon heeft Hitier herhaalde lijk aan het. buitenland den eisch gesteld, dat men zich n>et zal bemoeien met de bin- nenlandsche aangelegenheden van Duitsch land. Zelfs de Joden-vervolging werd tot een binnenlandsche zaak teruggebracht (terwijl men ze wegjaag' naarh?t bui tenland!) Maar als men zulke eischen stelt, waar haalt men dan den moed vandaan Duitschers te laten spionneeren in Neder landsche gezinnen? Wij voele*. niets dan minachting voor dit divstere bedrijf dat jonge menschen tot spionnen maakt van de familie, bij welke zij hun brood verdienen. DISCONTOVERLAGING DOOR BANK VAN FRANKRIJK. PARIJS, 3 Januari. (A.N.P.) De Bank van Frankrijk heeft haar wis sel-disconto verlaagd van 214 op 2 procent. m. Het feit, dat meerdere menschen of fa- milie's bii voorkomende nood de hulp van de parochiegeestelijken inroepen, is één der grootste oorzaken waardoor de pries ter in z'n regelmatig huisbezoek verhin derd wordt. De gevolgen van zulk een beroep op den priester, neemt voor deze o.i. te veel tijd in beslag. Dit was de korte inhoud van het vorig artikel. We begrijpen, zoo voegden we er rog aan toe, dat de parochianen, die ncoi* de hulp van de parochiegeestelijken inroepen, niet goed kunnen vatten .wat er dan zoo- al aan c!en kapelaan of pastoor voor werk wordt opgedragen. Zoover het mogelijk is, zullen we trach ten op dit gebied hun nieuwsgierigheid Ie bevrerbsrer. Iedereen echter i egrijp-, dat niet alle gevallen voor publicatie valbaai zii-i. We kunnen geen gevallen gaan ver tellen, waardoor ook maar aan één bui tenstaander duidelijk zou worden wie de beschreven persoon zou ziin geweest. Voorop zeggen we nog dit: Om de opwei'ping te voorkomen, dat we overdrijven, nemen we de onder*'indi"g van een priester met gemiddelde eanlnop. Er zijn er. die zoowat eiken dap 2 a 2 V, uur „sorepkkamer" hebben, waar *.e dan een 10 of 15 menschen moeten aan- hooren en toezeggingen doen van hulp of bemiddeling. Welnu, zulke nemen we hier niet als voorbeeld. We ho"den ons bij o.m bemid delde: niet te veel maar ook niet te wei nig. In dit midden schommelt wel onge veer de spreekkamer ondervinding van elk stadskaoelaan. We hebben zoo'n kapelaan verzocht, om, voor zoover het gevoegelijk kon ge schieden, eens op te schrijven, de op drachten die hem in een week tijds wer den gegeven. Ziehier z'n dagboek, dat loopt vanaf Maandagavond, tot en met Zondagavond d.a.v. Hij geeft om 'n kolommenlang versla" te voorkomen alles in tele gramstijl. Maandagavond: Van half 8 tot half 9: A. over persoonlijke aangelegenheden. B. over gedrag van oudsten zoon. 'n Half uur. Heb zoon laten komen en na sa menspraak eevraa«d om elke week op be paalden tijd bij mij terug te komen. Is een zaak die alleen door dikwijls samen pra ten ia 't reine komt. Dinsdag: C. heeft eenzelfde geval als gisteravond. Heb ook dézen jongen ontbo den. Zelfde afspraak als met vorige: elke week 'ns komen praten. D. over toe komstplannen van haar oudste dochter. Leert moeilijk. Verzoek om eens naar hoofd van de school te gaan om advies in te winnen, en belet te vragen. E. heeft kans op arbeid. Vraagt 'n goed woordje van mij bij den directeur, (deze woont drie kwartier ver). F. wil verhuizen Weet 'n goede woning, waarom echter reeds door meerdere menschen is ge vraagd. Verzoek om voorspraak bij de be voegde instantie. G. deelt mee, dat ze staat voor executoriale verkoop van haar zaak. Vertelt 'n onbegrijoelijk verhaal over verzekeringen en premie-aflossin gen. Eind van het zeer lange gesprek is, dnt ze vandaag nog 400 «uiden moet Heb ben anders is de famil'e gebisseerd. H. heeft aanzegging gekregen: óf huur te betalen óf huis te verlaten. Hü heeft geen geld. Z'n oom echter (wonend in 'n na burige plaats) zou hem kunnen helpen Deze doet het echter niet. Verzoek om naar deze toe te gaan om z'n hart te ver murwen. I. ziet haar zaak ten gronde gaan. Verzoek om bij een bepaald groot bedrijf. met vele filialen, voorsnraak aan te wenden, dat dit bedrijf haar winkel overneemt als filiaal en zij met echtge noot als filiaalhouders. J., Eenzelfde geval als zooeven, van een zakenman in dezelfde straat! K. komt raad vra"en in 't regelen van erfenis-kwestie. Ver zoek om de zaak te bestudeeren en m'n meening te geven. L. vertelt dat broer thuis is heengegaan. Is ergens in 'n kost huis getrokken. Familie kan moeilijk het loon missen. Verzoek om den jongeman in z'n kosthuis te gaan oozoeken en te he- wegen weer bij z'n ouders te gaan. M. heeft gehoord, dat ergens 'n betrekkin^ vrij zal komen. Verzoek om onmiddellijk voorspraak aan te wenden. Woensdag: N. en O. om voorspraak voor werk bij 't geeft niet wie. Ze zijn tot alle werk bereid. P. vertelt z'n treurige niet voor publ'catie geschikte histo rie, die mij noopt vooreerst elke week naar bepaalde familie te gaan. Donderdag: Van 9 tot 10 uur gesprek met Q. over familie-aangelegenheden. Verzoek om eens thuis te komen praten. Is noodig! R. heeft hoop 'n baantje. Verzoek om Tiaar de gemeente te gaan en dit voor hem klaar te spelen. S. krijgt z.i. te weinig steun. Protest bij bevoegde instanties heeft niet geholpen. Verzoek om mijn invloed aan te wenden. T. zit in zwaren nood. Verzoek om hier of daar voor hem te leenen. U. wil z'n zaak 'n andere uitgang geven. Hiervoor is per missie noodig van gemeente. Verzoek om dit te bepleiten. V. vertelt dat z'n vrouw is heengegaan. Ze moet ergens in die of die straat zitten. Verzoèk om haar op te sporen en te bewegen weer naar haar man terug te keeren. Vrijdag: W. kan 'n aardig huis huren. Moet daarvoor echter 'n borg storten. Verzoek om naar bevoegde instantie te gaan en te bepleiten, dat deze borgstor- ting niet behoeft te geschieden. Indien dit niet lukt, dan naaf bedrijf gaan waar W. werkzaam is, om 'n voorschot voor hem zien los te krijgen. X. is armlastig. Wil zaakje beginnen. Verzoek om bij de ge meente een voorschot voor hem te vra gen. Y. heeft zaak in uitgestorven straat. Gaat niet. Wil ergens anders op nieuw beginnen. Heeft daarvoor ƒ10.000 noodig. Verzoek om deze voor hem er gens te leenen Z. heeft al meermalen geprotesteerd tegen te lage steun. Heeft niet geholpen. Verzoek om voor hem te schrijven naar den minister. Zaterdag: Aa. staat op trouwen. 'Heeft geen geld om uitzet te bekostigen. Heeft 'n familie-lid dat er nogal warm bijzit en waarvan later geërfd wordt. Dit familie lid heeft hulp geweigerd. Verzoek om persoonlijke invloed aan te wenden, om enkele honderden guldens los te krijgen Bb. vertelt, dat z'n huisbaas op sterven ligt. Heeft gehoord, dat diens erfgenamen# het plan hebben, om 'het huis waarin Bb woont te verkoopen aan 'n nevenwonend zakenman. Deze wil 't huis afbreken en z'n zaak vergrooten. Verzoek om naar huisbaas te gaan en te vragen, dat hij in z'n testament 'n clausule zal invoegen waarin de verkoop van het huis verboden wordt. Ik merk op dat dit geen erg pries- terliike boodschaD is op een sterfbed en dat ik dat niet van plan ben. waarna B^ me verzoekt, dan tenminste naar de erf genamen te gaan. en dringend te verzoe ken, om het buis niet te "erknooen. (Dit laatste geval is er weer één uit de velen waarin 'n priester zeker viianden maakt Immers helpt hij wél en lukt 't. dan klaag4 de zakenman hem aan: helpt hij niet. dan is Bb. boos en vertelt overal rond. dat de oarnchie-geesMjjken niets voor ie over hebben). Cc. vertelt 'n omstandig ver haal. 't Komt hier op neer. dat 'n familie lid onschuldig (volgens zijn zeggen) ge vangen zit. Verzoek om advocaat op te scharrelen die «rptjs wj] helpen. Zondag: Rustig! Tot zoover 't dagboek van een week. De gevallen zijn neergeschreven zooals ze kwamen. Twee gevallen zijn niet ge noemd. omdat dit niet geschikt gebeuren kon, terwiil ook de bezoekers die om di recte ondersteuning vroegen niet zijn meegeteld. In het geval Bb. werd dooi* deze zielzorger geen huln veri^end. Ook niet in het geval Y. In geval G. werd te lefonisch momte gedaan bii scbuMeischerr zonder resultaat, terwiil geval T. vanzelf ten goede keerde. In alle andere gevallen werd geholpen of wordt nog moeite ge daan. Niet altijd met succes (meestal zelfs niet), doch de tiid is er toch aan ge geven. Nu vragen we aan elk onbevoordeeld lezer: Indien dit de gewone ondervinding is van een stadsnastoor of -kapelaan met gemiddelde aanloop, indien ge weet dat de morgens en avonden veelal zijn bezet met regelmatig terugkeerende be zigheden Cs morgens soms late diensten in de kerk, geesteliike oefeningen, spreek kamer, brevier, catechismuslessen des avonds ófwel jeugdwerk, ófwel vereeni- gingswerk, ófwel onderricht bekeerlin gen. ófwel correspondentie, ófwel voorbe reiden van predikatie, enz.) nu vragen we, waar haalt dan zoo'n parochiegeeste lijke de tijd nog vandaan om geregeld z'n honderden gezinnen te bezoeken? Zeker, een aantal hem gegeven opdrachten zou hij telefonisch kunnen afhandelen! Hij weet echter veel te goed, dat een per soonlijk gesprek veel meer invloed hepft dan 'n telefonisch, zoodat het persoonlijk bezoek gewoonlijk door hem wordt ge prefereerd. Men zie ook het volgende niet over het hoofd: het contact, in deze week met de verschillende menschen verkregen, wordt niet plotseling afgebroken. De meeste be zoekers, in die eene week gegeven, zijn niet alle in diezelfde week ook afgehan deld. Maar in de volgende week komen weer nieuwe menschen met andere (of ook vaak soortgelijke) nooden erbij. Ook dezen vertrouwen op spoedige hulp. Degene, die het dagboek heeft opge maakt schrijft er nog bij, dat hij met z'n gemiddelde van circa 5 bezoeken per dag nog zeer bevoorrecht is, vergeleken bij z'n pastoor, die méér dan het dubbele da gelijks ontvangt. Hij vertelt er nog bij. dat 'n collega-kapelaan uit 'n naburige parochie zelfs in die week één dag had van niet minder dan 43 En toch. ondanks dit alles doen de meeste zielzorgers tóch nog moeite, om zoo vee1 als het kan hun gezinnen te be zoeken G"1oof geruft, dat er zeer De reis van Daladier naar Corsica en Tunis (2e blad). Franco's offensief in Catalonië. Een Brit- sche pro-consul zou te San Sebastian gear resteerd zijn (2e blad). Een manifest van de Kwonintang ver werpt de Japansche vredesvoorstellen. Treedt Konoye af? (2de blad). Amerika overweegt represaille-maatre- ge'en tegen Japan en Duitschland (2de blad). KARDINAAL MUNDELEIN OVER ZIJN EUROPEESCHE INDRUKKEN Ir een lange toespraak voor de Vincentïa- r _r zeide kardinaal Mundelein, Aartsbis schop van Cnicago, o.m.: „Als ik de middelen had, om u naar Europa te sturen, om daar met eigen oogen te zien, wat ik gezien heb, dan zoudt gij zeker als betere Amerikanen en als meer tevreden en betere Katholieken terugkee- re Hoe armzalig de verhoudingen bij ons oc' mogen zijn. wii zijn er toch nog altijd beter aan toe dan die naties, die, moetende lc\en van bun eigen beperkte hulpbron- ne. groote staande legers onderhouden. d~rhouden. Wij kunnen met recht ontevreden zijn ovei de ov.Türeven critiek op de overheden in onze pers. Maar zulks is zelfs nog ver- ki slijker dan een pers die is ingesteld op ie aanbidding - an één enkelen man". weinigen zijn, die thuis blijven, wanneer ze werkelijk een middag voor huisbezoek disponibel hebben. Dat dit echter niet zooveel middagen zijn als wenschelijk was. ligt niet aan hen doch louter aan de menschen en bet is een schreeu wend onrecht, maar altijd op den oriester af te geven, omdat z'n d-g maar 24 uren telt. Een acht-urige werkdag is velen al te lang. Maar den priester wordt 't kwalijk genomen wanneer hij dageluks niet lan ger dan 18 uren in 't getouw is. Deze artikelen bedoelen niet een klacht te zijn. 't Is meer een dringende bede ten gunste van de heele katholieke z*ak, om toch het ondermijnend werk te staken dat door zeer, zeer veel katholieken wordt verricht, 't Is een verzoek aan de wel wil lenden om nu ook eens tegen de criticas ters in te gaan en den priester, die toch altijd voor iedereen ook voor TJ klaar staat, óók 'ns te verdedigen. Criti casters zijn er ontzettend velen. Doch ver dedigers bijna geen. Dus nogmaals: onttrek u aan 't systeem waarin kerk-vijandige menschen u willen betrekVen Verscheurt het net waarin ook katholiek Nederland door vijandige mach ten wordt verstrikt. Zoo mogelijk, lees dan de drie artikelen die in dit blad acht°-.°envolgens versche nen nog eens door. U hebt dan een over- ziehT over 't geheel. We eindigen met 'n simpel maar veel zeggend geschiedenisje. Een pastoor kwam van de trein. Hij droeg een koffer. Bii de uit°ang van het station kwam een witkiel naar hem toe: „Koffer dragen, Ferwaarde?" „Dank u", zei de pastoor. Verbeeld je ook, dat h'i zoo iets zou doen! Als 'n koning z'n spullen voor zich uit laten dragen! Hij zou zich schamen over zichzelf! Maar de witkiel werd ontevreden. „Jullie hebt niks voor den arbeider over", riep hij 't pastoortje na. „Laat 'n arme man ook 'ns wat verdienen". Dat schokte den pastoor toch wel wat, en hij nam zich voor, bij een volgende gelegenheid den kruier niet af te wijzen. En dat gebeurde. Een tijd later kwam hij weer eens van het station. En on de vraag van den witkiel, gaf hij gewillig z'n kof fer af. Hij vond 't zelf wel wat onprettig. Had liever den man het bedrag gegeven, en zélf z'n koffer ge^ra^en. Maar dat wil de de kruier niet. ..Ik heb nog nooit een aalmoes gevraagd", zei deze, „en zoolang ik flinke handen aan m'n lüf heb, zal ik er ook nooit één aannemen". „Vooruit dan maar" zuchtte 't pas toortje. En ze gingen. Voorop de witkiel met de koffer, die hij als 'n veertje droeg, daarachter 't pastoortje. Maar o! Dat zagen de parochianen, en toen was de duivel los: „Heb je 't gezien? Onze pastoor? Hemel wat 'n brani°! Hij voelt zich te voornaam om zelf z'n koffer te dragen En 'n massa menschen spraken met groote afkeuring over de gemakzucht van hun hoogmoedigen pastoor! En ze vonder dat hij dat geld wat 'm die gemakzur kostte beter aan de armen had kun geven, en zelf z'n spullen dragen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1