OMGEVING RIJNSTREEK Vaarwel, oude duitendief SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 2 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM Personalia. Onze plaatsgenoot, mr. D. F. Pont is benoemd tot directeur van den Nederlandschen Houtbond. Geboren: d. van E. Th. Leussinck Hulsbosch z. van A. C. Suykerland Warmerdam d. van N. BesselsenWal raven. Ondertrouwd: L. M. van der Put ten en A. M. Bender H. M. J. Willemse en E. van Maris J. Heemskerk en H. Höningsberger. Getrouwd: M. Wassenaar en M. Verhoeve H. J. A. van den Berg en H. G. M. Koek P. van der Vlist en M. Roos J. Schrama en A. Westerlaken M. F. J. van Baaren en M. Kockelkoron. Overleden: B. J. Beerings m. 84 j. J. J. Warmerdam m. 1 j. G. Bark m. 39 jaar. KATWIJK De werkloosheid. Stand der werkloos heid: 915 mannen, 31 jongens, 22 meisjes. Totaal 968. Stand 31 Dec. 1937: 703, waarvan 714 van 18 jaar en ouder. LFJDSCHFN DAM K.J.M.V. Hedenavond houdt de K.J. M.V. „St. Albertus Magnus" in de club zaal van het R. K. Vareenigingsgebouw een Nieuwjaarsreunie voor leden, donateurs er oudleden. Naast een speciale nieuwjaarsboodschap van den voorzitter z\jn er verschillende at tracties om wild prijzen. Pat deze avond, vooral vooi de Middenstanders en dona teurs een aangename afleiding zal geven in hun dagelijksche sleur van zaken, za: wel niemand betwijfelen. Aanvang 8 uur. Geboi en: Theodorus Hendrikus, z. v. Th. H. Lindemans en H. E de Jong Wil helmus Adrianus Jacobus, z. v. G. A. Mees ter en C. J. v. Ben4en. Ondertrouwd: J. P. Bruinzeel en E Mohr. Overleden: P. F. Bolleboom, echt- gen. van J. N v. d. Helm M. J. v. d. Eist, echtgen. van J. J. v. d. Kletf. OEGSTGEEST R. K. Sportver. „Oegstgeest". Nog en kele dagen en de groote dag is daar, dat de jonge sportvereeniging de eerste maal voor het voetlicht zal treden. Nu de kaarten aan de jongelui zijn uitgegeven om te verkoo- pen, vertrouwt het bestuur, dat alle ouders dien avond zullen komen, om te toonen, dat ook zij meeleven met de R. K. Sport ir. het algemeen en de gymnastiek in het bijzonder. Daar wij Zondag van den zeereerw. heer Pastoor gehoord hebben, dat hij wil trach ten van de parochie een groot huisgezin te maken is dit een unieke gelegenheid voor a'. de parochianen om mee te werken deze v/oorden waar te maken, en zullen de paro chianen zeker geen spijt hebben, indien zij dezen avond zullen bijwonen, omdat het bestuur een program heeft samengesteld, wat zeker bij een ieder in den smaak zal va'len. Thans is het woord aan de parochianen om Zondag, 8 Jan., in zoo groote getale naar het gebouw te komen, dat het gebouw te klein zal blijken te zijn. De kaarten, die bij verschillende winke liers verkrijgbaar zijn kunnen ook besteld worden bij de heeren M. J. Swart, R. Som- jreling en P. v. d. Voort RIJNSBURG Afscheid A. C. de Wilde. In de raadzaal waren bijeengekomen de loco-Burgemeester, weth. C. D. v. d. Vij ver, weth. T. Kracht en alle gemeente ambtenaren en werklieden voor het af scheid van den lsten ambtenaar A. C. de Wilde, benoemd tot Burgemeester van Valkenburg. Woorden van afscheid en waardeering werden gesproken door de loco-burgemeester, de ontvanger A. van Haarlem en de heer van Veen chef-veld wachter. Namens allen werd de heer de Wilde een prachtig schilderij aangeboden. De heer de Wilde dankte in welgekozen woorden voor de gebrachte hulde en het stoffelijk bewijs van erkentelijkheid Loco burgemeester v. d. Vijver sprak nog een slotwoord. Tuinbouw. Met de bedoeling om al hier op te richten een afdeeling van den Chr B. en Tuindersbond heeft zich een co mité gevormd bestaande uit de heeren G. v. Egmond, W. v. Egmond, C. v. Tilburg, D. v. Egmond en J. Heemskerk Czn. VOORSCHOTEN Oplichting. Tegen een familie, die al hier nog maar kort in onze gemeente woonachtig is, geheeten W. van E. is door de politie procesverbaal opgemaakt we gens oplichting van twee dekens en een tapijt, door middel van het opgeven van een valschen naam. VALKENBURG IJsclub. Onder leiding van den heer Bol, vice-voorzitter vergaderde de IJsclub. Wegens vertrek naar Hilversum had de heer Lotsy bedankt als voorzitter. Ook de secretaris, de heer Joh. v. d. Zwart, had bedankt als secretaris. De rekening van den penningmeester wees een batig saldo De Valkenburgsche lol verbrand Het jaar 1938 liep ten einde, toen vele Voorschotenaren zich naar één der uiterste punten van deze gemeente begaven voor een gedenkwaardig oogenblik. De Valkenburgsche tol, een obstakel in den weg van „De Haagsche Schouw", in deze gemeente, door Valkenburg naar Kat wijk, ging met Nieuwjaar 1939 verdwij nen. Daar de inwoners deze verdwijning aanvoelden als een verlossing uit hun isolement en als het ontzet van Val kenburg, was op Oudejaarsavond om streeks 10 uur een duizendkoppige menigte aan beide zijden van den tol boom bijeen, terwijl in aantocht waren een muziekgezelschap uit Valkenburg, een groote stoet vrachtauto's vol met jeugdige Valkenburgenaars en het ge meentebestuur, Burgemeester de Wil de met de wethouders dier gemeente. Aan de Voorschotensche zijde waren aanwezig Burgemeester Berkhout, dr. M. v. d. Stoel consul A.N.W.B. en de heer W. Arntzenius (oud-Voorschotenaar) en lid van de commissie van den weg. De harmo nie speelde een marsch, waarbij de tol gaarder H. Vugt, werd rondgedragen op de schouders van de menigte en toen nam de heer W. Arntzenius, namens de com missie van den weg het woord, waarbij hij herinnerde aan het Kon. Besluit van 17 Juli 1822, waarbij toegestaan werd de zandweg te bestraten en een tol op dezen weg te plaatsen De tijden veranderen, toen was er vreugde, dat er een tol was gekomen. Jaren is geprobeerd den weg over te dragen, maar het gelukte niet. Ein delijk kwam een uitweg, toen de zanderij uit Katwijk de obligaties, 168 a ƒ500, wil de overnemen, waarmede zij konden wor den afgelost. De commissie is blij, dat zij den weg kan overdoen en wenscht beide gemeenten geluk met dezen weg. Vervolgens herinnerde Burgemeester Berkhout aan dezen gedenkwaardigen oudejaarsavond. Het is een strijd geweest, dezen weg eenigermate begaanbaar te ma ken. Ook spreker is blij, dat de tol gaat verdwijnen. Zich tot de Voorschotenaren richtende zegt hij: wanneer Voorschoten er een behoorlijken weg van wil maken, zal dat afhangen van de aanwonënde eige naren. Burgemeester de Wilde, als laatste spre ker, zeide, dat een vreemde, die hier kwam, verwondert de handen in één zou slaan. Het opruimen van dit obstakel geeft vreugde, omdat deze tolboomen de ont wikkeling van Valkenburg hebben tegen gehouden. Spreker zal met vreugde de symbolische handeling verrichten, van den tolboom te openen. Spontaan werd bij het openen een „Lang zullen zij leven" ingezet en de Burge meesters gingen met den heer Arntzenius als eersten door den ontsloten tolboom. Toen braken de vernielende elementen los en met vereende krachten werd de tol af gebroken en het restant op een vrachtauto geladen om naar Valkenburg te worden vervoerd, waar alles verbrand werd, om de verdwijning zoo volledig mogelijk te doen zijn. Op de auto, waarin hst restant van den tol werd vervoerd, had men de woorden geschilderd: „Vaarwel oude dui tendief'. aan van f 122.40. In bespreking kwam dan de reglements wijziging, waardoor in het vervolg de gel den der vereeniging alleen bestemd kun nen worden voor aanleg van banen, on derhoud van materiaal en voor aankoop van prijzen bij wedstrijden. De bestuursverkiezing gaf de volgende uitslag, voorzitter D. Bol Az., secretaris A. Poot, penningm. D. de Vries Jun. Baan commissarissen werden: P. Postmus, H. v. d. Nagel, W. Oosterlee, P. Vis, B. ïmpt- hoorn, en G. v. Leeuwen Tot eere-voorzit ter werd benoemd burgemeester de Wilde. Nadat de voorzitter woorden van dank ge sproken had aan degenen, die als vrijwilli gers de banen had sneeuwvrij gemaakt, werd de vergadering, na gehouden verlo ting, gesloten. ZOETERMEFR Schietwedstrijd. Uitslag van den ge houden schietwedstrijd van de schietver- een'ging „Diana" alhier. Geschoten werd in 3 klassen, n.L A, B. en C. In de klasse A. werd de beker gewon nen door den heer N. Woldendorp, alhier, met 288 punten. In de klasse B. door den heer P. J. van Herwijnen, alhier, met 287 punten; in de klasse C. door den heer B. Huurman, al hier met 287 punten. Op de personeele baan werd geschoten in 2 klassen A. en B. In klasse A. Ie pi'. P. A. van der Meer, 5858 punten; 2e pr. J. Friggen, idem; 3e pr. P. J van Herwijnen 5858 punten; 4e pr. Th. Adegeest, 5754 punten; 5e pr. Ph. v. d. Wees, 5655 punten. In klasse B: le pr. A. de Wilde, 5957 punten; 2e pr. B. Huurman 5957 punten. Op de vrije baan werden de volgende resultaten behaald: le pr. N. Woldendorp. 352 punten; 2e pr. P. A. v. d. Meer, 345 punten- 3e pr. P. de Bruin 344 punten; 4e pr. B. Huui-man 344 punten; 5e pr. P. J. van Herwijnen 343 punten.. ALPHEN AAN DEN RUN ER WERD NOG SCHAATSEN GEREDEN! Gisteren werd door een ijsbreker de Rijn en de Gouwe opengebroken, zoodat het scheepvaartverkeer weer gedeeltelijk is hersteld. De Rijn vanaf Gouwsluis naar Zwammerdam is nog voor het scheep vaartverkeer gesloten. Zelfs werd hier en door gisteren neg schaatsen gereden. Door de gladheid. In de Hooftstraat kwam Zaterdag mej. Griffioen door de gladheid met haar rijwiel te vallen, waar door zij een been brak. Dr. Wermeskerke verleende haar de eerste hulp, waarna de patiënt naar hst Acad. Ziekenhuis te Lei den werd overgebracht. Een gestoorde huwelijks-reis. Nieuw jaarsmorgen zou de autobestuurder J. J. B., exploitant eener taxi-onderneming uit Hazerswoude, een in ondertrouw opgeno men paartje naar het station te Alphen brengen De tocht had een vlot verloop gehad, maar bij het Postkantoor begon het mis te loopen. De weg begon steeds glad der te werden, de bestuurder trachtte te remmen, de auto begon te sliopen en met onweerstaanbare drang stoof het voertuig op het hoek-winkelhuis van den heer van der Helm aan. Met een kleine sprong wip te de wagen op het trottoir, vernielde daar na de beide winkeldeuren en een stuk muur en werd toen in zijn vaart gestuit. Na reparatie kon de auto iter op eigen kracht vertrekken. De beide passagiers en de bestuurder bekwamen geen letsel. Ver zekering dekt de schade. Een verdronken fiets. Door K. werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit een wijkslcot in wijk Hoorn, en heerenrij wiel heeft opgevischt. Omtrent de her komst van de fiets is nog niets bekend. Aanrijding. Toen de groentehandelaar P. Z. alhier Zaterdagmiddag de Brugstraat uitreed, werd zijn gespan op den hoek aangereden door een wagen van een Arn- hemsche autobus-onderneming, bestuurd door M M. aldaar. De bus bekwam geen schade; het paard van Z. werd aan den kop gewond, terwijl ook de wagen werd beschadigd. Brugdienst. Met ingang van 1 Januari a.s wordt de brugknecht C. A. de Geus, die gedurende 30 jaar de Alphensche brug mede heeft bediend, overgeplaatst naar het gaarderskantoor aan Gouwsluis. Geboren: Aaltje, d. van A. van der Marei en A. van Dam Aaltje, d. van J. M. Timmer en A. M. van Oosterom Adriaan Marinus, z. van M. Verschuur en S A. Wiegman. Ondertrouwd: J. J. de Looij 25 j. en G. van den Ent 25 j. Gehuwd: J. Verkade 26 j. en A. J. van Klaveren 22 j. P. Ravensberg 22 j., wonende te Boskoop en G. J. Vergunst 20 j. Overleden: Nicolaas van Staveren 79 j„ gehuwd met Josina Wilhelmina Wijs man. Gevestigd: Aris van Leeuwen, me taalbewerker, Oudshoornscheweg 32, van Haarlem, Molukkenstr. 27. Vertrokken: Geertje J. Vergunst, Grijpensteinsir. 31, zonder beroep, naar Bcskoop, Reijerskoop 329 Jan Naber, winkelbediende, Hortensiastraat 2, naar Hilversum Dina de Heer, dienstbode, Rietveldschepad 9, naar Zwammerdam B 53, HAZERSWOUDE Arbeidsbemiddeling. -- Aantal ingeschre venen bij de arb. bem. 132. Aantal steun trekkende werkloozen 69. Geboren: Adrianus Johannes Maria, z. v. A. A. de Jong en M. Chr. v. d. Laan Hendrik, z. v. G. de Ruiter en E. van Rij Adriana Carolina, d. v. J. Harkes en M. J. van Gent Elisabeth, d. v. E. Wolt- huizen en A. Haan. Overleden: Catharina Christina Heesterman, 75 jaar, wed. van H. Müller. LEIDERDORP Bondsraad van den A.N.W.B. Gedurende een zevental jaren worden iederen winter overal in den lande Bonds- avonden georganiseerd door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Werd daarbij de laatste twee jaar een film vertoond, welke geheel was gewijd aan het vraagstuk der verkeersveiligheid, thans zal een zeer fraaie geluidsfilm wor den gedraaid, die op suggestieve wijze de vele aantrekkelijkheden van modern ver keer en toerisme illustreert. Tal van plaatsen in het geheele land staan dezen winter op het programma, zoodat ook zij, die ver van het drukke verkeers- centrum wonen, gelegenheid krijgen ken nis te maken met het nuttige Bondswerk. Ook Leiderdorp wordt niet overgeslagen; wij raden onzen lezers aan deze leerzamen avond op 5 Januari 1939 in Gebouw „Irene" te bezoeken. RIJNZATERWOUDE Motorongeluk. Zaterdagmiddag had een motorrijder het onge'.uk over een hond te rijden. De motor rijder kwam zoodanig te vallen, dat h\j hevig bloedend bewusteloos op den weg bleef liggen. Door toegeschoten publiek werd hij bij den heer J. E. Hartveld bin nen gedragen. Dr. Stapensea uit Leimui- den was spoedig ter plaatse. Na behandeling oordeelde deze het beter dat hij zijn reis maar niet vervolgde, maar terug ging naar Schiphol. De motorrijder was een zekere H J. van Dongen, mon teur op Schiphol. Zijn ouders wonen in Breda, waarheen hij op weg was om den Oudejaarsavond te vieren Zijn ouders werden door de pol'tie met het ongeval in kennis gesteld. De patiënt is per zieken wagen van de Firma Maarse en Kroon naar zijn kosthuis vervoerd. Bij aankomst al daar b.eek hij het naar omstandigheden goed te maken. NOORDEN Inbraak. De koster van de Ned. Herv. Gemeente kwam gisteravond tot de ontdekking, dat ingebroken was in de consistoriekamer van de kerk. Over het ijs heeft men zich toegang verschaft tot de begraafplaats en vandaar heeft men een spijl uit een raam weten te breken en is men binnen weten te komen. Getracht is de aanwezige brand kast te forceeren, wat echter niet. gelukt is. Overigens vermist men niets dan een gloeilamp. Omtrent de dader(s) mist men elk spoor. ZOETERWOUDE Uitvoering van de Jeugd. - Gtsieravond is in het Patronaat door de samenwerkende jeugdvereenigingen een uitvoering ge geven. De zaal was goed bezet, vooral de jongelui waren goed vertegenwoordigd. De weleerw. heer A. Duijvestijn opende het feest met de algemeene jeugdgroet en verwelkomde Prior van Hees, de burge meester, de paters Kauling, Stringa en Vaneman en dé vele aanwezigen. Als een mooi begin voor 1939 noemde spr. het ide aal van het Kath. Werkliedenverbond „de Nieuwe Gemeenschap", waarvan de be- teekenis kan worden vastgelegd: wij moe ten worden nieuwe Vaderlanders samen werkend in alles voor Nederland en om Nederland te brengen tot Christus. Wij moeten beseffen, dat wij de Kerk zijn, waarin wij andere Christenen moeten worden, nieuwe menschen voor de nieuwe gemeenschap. Spr. besluit zijn krachtig pleidooi tot werken aan dit ideaal met het gedicht van Gabriël Smit: Op weg naar de Nieuwe Gemeenschap. Het eerste nummer van het program, dat ons tot bijna middernacht bijeen zou hou den, was een Maria-hulde door de kruis- kinderen met een muzikale omlijsting van het zangkoortje van De Graal, onder leiding van pater Stringa. Zoowel het devote spel van de kleinen als de gezongen liederen vonden een goede waardeering bij het pu bliek. Onder leiding van heraut Pieterse voerde de Kruisvaart een heel aardig jon gensspel ou getiteld: Prins Ping, pang, pong in het Zomerkamp. Met medewerking van eenige Gezellen werd dit stuk zeer goed gespeeld. Het is een spel, dat met recht voor en door jongens gespeeld kan worden en waarvan ook ouderen wel kunnen genieten. Het stuk eischt van de jongens groote speelkracht en er zijn zeer vele rollen te vervullen. Voor het publiek is het een ge heel nieuwe vertooning van bijzondere strekking; vooral de rol van Hans van Verre, die in zijn fantasie de jongens over al heen voerde en zooveel tot denken bracht, gaf door de goede vertolking kracht en lijn aan het geheel. Hij had een zwaar spel en begreep het goed. Heerlijk waren de spelmomenten waar de jongens zich als jongens konden geven; de kampeerders vooral gaven in hun echte jongensstreken een aardig speltafereeL Het was een goed amusement voor spe lers en publiek, maar zóó voldaan als door de stukken, die gespeeld zijn in vorige jaren van Ghéon en pater van Rooijen, zijn wij niet. Het moet weer dien kant uit. De jongens moeten maar eens een sterke aanval doen op pater van Rooyen om een nieuw spel voor hun Kruisvaart te schrijven. Na de opvoering sprak pater Kauling, de nieuwe districts-directeur van de K.J.C., een bemoedigend woord tot de ouders. De K.J.M.-directeur noemde het verheugend, dat de nieuwe districts-directeur in Zoe- terwoude woont en met dit opwekkend woord is een goed begin gemaakt tot de goede verwachtingen. De avond werd dienstbaar gemaakt om de overvloed van peperkoek, voor de fancy- fair ingekocht, aan den man te brengen met koekrad en koekblok! Terwijl het koek- slaan nog in de hal dreunde, speelde de tooneelclub van „De Graal" een blijspel letje, dat een weinig onbeduidend was en door goede opvoering voldeed aan de op wekking tot lachen. Het was wel geen „fijne" avond maar wel een goed geslaagde. De competitie van den Leidschen Schaakbond In de maand Januari moeten in totaal 34 wedstrijden gespeeld worden. Het program ma luidt als volgt: 3 Jan.: 2 Kon. IILeithen I (3 B); 4 Jan.: L. Arb. I—Woerden I (3 A) en N.Z.H. I— Taveno IV (4A); 5 Kan.: Katwijk a. Zee IITaveno I (2 B); 6 Jan.: Taveno ni Politie I (3 B) en Taveno IVKatwijk Hl (4 A); 9 Jan.: Hazersw. IRoelofarendsv. I (2A), Philidor IICaissa II (2B), Lisse IL.dorp II (2B) en Alphen IIIRijns- burg I (4A); 10 Jan.: Oegstgeest IIPhili dor III (4 A), L.S.G. III—M.T.G.S. I (4 C) en Schaakgenootschap VL. Arb. III (4 C). 13 Jan.: Tavoneo VHazersw. II (4B), 17 Jan.: Boskoop I—L.S.G. II (2A) en Oegst geest I—Noordwijk I (2 A), 18 Jan.: Gymn. IINoordwijk III (4 C), 20 Jan.: Taveno II—Noordwijk II (3A) en Politie I— Sh. genoegen I (3 B), 23 Jan.: Lisse II—Taveno III (3B), Leithen IIBoskoop II (4B) en Alphen IIIKatwijk III (4A), 24 Jan.: Stud. ILeiderdorp (I) en Rijnsburg I N. Z.H. I (4A), 25 Jan.: L. Arb. IKatwijk II (2 B, Gymn. I—Alphen II (3A), Woer den I—Taveno II (3 A) en M.T.G.S. I—stud. III (4 C), 26 Jan.: Leiderdorp IIPhilidor H (2B), Roelofarendsveen ICaissa I (2A), 30 Jan.: Alphen I2 Kon. I (I) en Philidor III—Taveno IV (4A) en tenslotte op Dinsdag 31 Jan.: L.S.G. IIOegstgeest I (2 A) en Stud. HSchaakgenoegen I (3 B) THEATER HOOK.JFU.MS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Robin Hood (Errol Flynn, Olivia de Ha- villand). Welkom vreemde ling (Dick Powell, Pat O'Brien). Avonturen Komisch Iederen avond 8 uur. Zondag doorl. voor stelling van 27 u. Zaterdag en Woens dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Lnxor: De geluksvogel (Heinz Rühmann). Ik heb je lief (Vic tor de Kowa, Luise Ulrich). Komisch Komisch Iederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. Vrijdag, Zaterdag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Lldo: De branie van Ox ford (Robert Taylor, Maureen O'Sullivan) De Zigeunerbende. (Jane Withers). Spanning Komisch Iederen avond 8.15 u. Zondag doorl. voor stelling van 27 u. Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: De kinderen van ka pitein Grant. Amor in net Waren huis. (James Milton, Patricia Ellis). Spanning Komisch Iederen avond 8 uur. Zondag 47 uur, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag half drie ma tinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rcx: Ali Baba komt naar filmstad (Eddy Can tor). Marine pronkstukken (Robert Young, Ja mes Stewart). Komisch Spanning Iederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Iederen werkdag 2 u. matinée. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7