NIEUWS Koninklijke Zaalberg1' 125 jaar AGENDA anc Oroole Bafa- Gpruimi MAANDAG 2 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voot Leiden 19 cent per week: 2.5J per kwartaal. BU onze agenten '0 cent per week; 2 60 per kwartaal Franco per posi 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad Ü.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Te !ef< mntjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BUIIG. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: buien met regen, hagel of natte sneeuw, meest zwaar be wolkt, iets kouder, matige tot krachtige V/estelijke tot Noordelijke wind. Voor het binnenland: Buien met regen of natte sneeuw, betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, iets kou der, meest matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, Zuidelijke krach tige wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken, Z. Z. W. krachtige wind, 4 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, Z Z. W. matige wind, 4 gr. C. Groningen: lichte regen, Zuidelijke ma tige wind, 3 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, Zuid-Weste lijke matige wind, 5 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De kern van een depressie, welke ons Nieuwjaarsdag krachtige wind en zware regen bracht, ligt thans nog over de Noord zee en houdt het weer in onze omgeving be trokken en eenigszins regenachtig. Over Groenland heeft zich in de afgeloopen da gen een machtig hoogsdrukgebied ontwik keld. tengevolge waarvan over IJsland en de Britsche Eilanden koude lucht van arc- tischen oorsprong wordt aangevoerd. Een oud lagedruk-gebied voor de kust van Noorwegen vuH steeds verder op, terwijl ook over Scandinavië en Finland de lucht druk b1ijft stijgen. Het regenfront, dat cns land gisteren passeerde, ligt thans over Midden-Duitsehland, waar het eveneens veel neerslag brengt. De dooi is nog steeds niet verder dan tot de Oder doorgedrongen. Over Oori-Duitschland vriest het licht, over Polen matig, terwiil ook over het grootste gedeele van Zweden matige vorst voor komt. LUCHTTEMPERATUUR. 3.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Maandagnamiddag 4.26 uur tot Dinsdagmorgen 7.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 3 Jan. vcorm. 10 en nam. 10.25 uur. Maan op 13.53 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 6.18 uur Woensdagochtend. CORRESPONDENTIE. Van de bedoelde toespraak van Z. H. de Paus is door het A. N. P. een verslag rond gezonden, dat in een gedeelte dei' pers ook is opgenomen. Zooals u zelf constateert heeft de Leid- sche Courant een heel ander verslag ge- plaatsi. W ij kunnen aan uw wensch moeilijk gevolg geven. Offlclsële crisispublicaties SCHETSING VAN KALVEREN. Zooals reeds bekend werd gemaakt zul len in de periode 1 Februari1 April 1939 geen kalveren zwaarder dan 100 kg on- geschetst aangehouden mogen worden. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakte nader bekenc, dat kalveren, welke in deze periode ter schetsing worden aan geboden en ten tijde van deze aangifte zwaarder zijn dan 125 kg, slechts ge schetst Kunnen worden indien hiervoor een bedrag van 30.— per kalf wordt ge stort. l>en veehouders, die kalveren, welker ge wicht na 31 Januari 1939 hooger zal zijn can 125 kg, op de toewijzing 1939 willen doen schetsen, wordt aangeiaden, deze kal veren ten spoedigste, in ieder geval vóór 1 Februari 1939, bij de Landbouwcrisis organisatie, waarbij zij zijn aangesloten ter schetsing op te geven. BINNENLAND „DE LEIDSCHE COURANT" NIET TOEGELATEN! Wij ontvingen het nummer van de Leid- sche Courant van 21 Dec., gezonden naar een'abonné in Rome. terug met de mede- deeling „Non admis", niet toegelaten. Wij kunnen er slechts naar gissen, waarom de lezing van dit nummer van onze courant voor den abonné verderfe lijk is geacht! PRIJSVRAAG TOONEELFOND3 „ONS LEEKENSPEL." Het tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bussum deelt ons mede, dat voor de onlangs uitieschreven prijsevraag voor een avond vullend spel voor de rijpere jeugd, waar aan een prijs van duizend gulden is ver bonden, zeer groote belangstelling be staat. Meer dan 200 aanvragen, zoowel uit binnen- al buitenland om nadere in lichtingen kwamen binnen. Nog kunnen wij berichten dat in de jury nebben willen zitting nemen: dr. Mia van der Kallen, Prof. Dr. B. Molken boer pr., Dr. Jop Pollman, Anton Sweers, Bernard Verhoeven. De termijn van inzending sluit 1 Maart 1939. Nieuw damestijdschrift. Dear ons gebleken is, dat verwarring dreigt te ontstaan ondei' hen, die belang stellen in het lectuurvraagstuk voor de katholieke vrouw, omtrent het verschij nen van het officieel orgaan der Federa tie van Katholieke Vrouwenbonden, stel len wij het op prijs te verklaren, dat na Nieuwjaar 1939 als officieel orgaan van deze federatie zal verschijnen het dames tijdschrift „Marijke". Voor de Fed. v. R.K. Vrouwenbonden: H. SMEETS—WYERS, voorzitster. M. LEEUWENBERG- DE SONNAVILLE, secretaresse. RUIM 45 MILLIOEN JUBILEUMZEGELS VERKOCHT. De postzegels, uitgegeven ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, zijn voor het laatst ge bruikt voor de frankeering van de speciale K.L.M.-enveloppen, welke met de Din- gaansvlucht naar Zuid-Afrika zijn mede gegeven. Zoo is het thans mogelijk de in totaal voor de zegels verkochte aantallen vast te stellen. Deze zijn: van lj^ cent: 3.338.882 stuks. Hiervan werden voor de 12.715.607, van 5 cent: 23.618.643 en van 12% cent: 3.388.882 stuks. Hiervan werden voor de Dingaansvlucht-enveloppen ge bruikt: van 1% cent: 14.433; van 5 cent: 14.386 en van 12 cent: 14.420 stuks. De zich nog in handen van het publiek bevindende jubileumzegels kunnen tot 31 December 1939 voor frankeering worden gebruikt. Staking verkoop geïllustreerde brief kaarten van vroegere uitgiften op de postkantoren. Er wordt aan herinnerd, dat met ingang van 16 Januari a.s. de verkoop gestaakt wordt van een aantal der door de poste rijen uitgegeven geïllustreerde briefkaar ten met een zegelafdruk van 734 cent, be- hoorende tot de uitgiften van vóór 1937. De kaarten blijven voor verzending ech ter geldig. Afschaffing bodekosten voor telegrammen definitief. De afschaffing van bodekosten voor te legrammen en telefoonoproepbsrichten, die voorloopig bij wijze van proef was in gevoerd, wordt met ingang van 1 Januai'i a.s. definitief. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen zijn weer stijgende. De staat der ontvangsten over de maand October is voor Reizigers en Bagage 4.397.609.32 (vorige jaar 4.381.001.22). Goederen en levende dieren 3.915.057.85 (vorig jaar f 3.832.855 36) en voor veever- voer 312.834.63 (vorig jaar f 189.388.02). A le hoofden der ontvangsten zijn omhoog gegaan en wel met resp. f 16 600.10. 82 202.40 en 123.446.61 of in totaal met 222.257.20. Burgemeesters. Bij K.B Is aan H. J. Bulten, op zijn ver zoek. eervol ontslag verlsend als burge meester oer gemeente Blokzijl. Ben K.B. is beno-md tot burgemeester c-er gemeente Lith J. M. Smits, burge meester der gemeente Alem, Maren en Kessel. Burgemeester van Dreischor overleden. Te Schuddebeurs, gemeente Noordgouwe is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer E. H. P. van Nahuys, burgemeester der gemeenten Noordgouwe en Dreischor. De burgemeester van Wildervank overleden In den ouderdom van 63 jaar is in het R K. Ziekenhuis alhier overleden de bur gemeester van Wildervank, de heer D. P. Teenstra. Feestelijke huldiging door het personeel Twee Koninklijke onder scheidingen De Vestestraat was vandaag voor een zeer groot gedeel.e in feesttooi vanwege het 125-jarig bestaan der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zn. De gebouwen der fabriek beslaan n.l. een flink gedeelte der Vestestraat en tientallen viaggen waren daar aan weerszijden aan de gevels bevestigd, hetgeen een f eestelijken indruk maakte. In de groote zaal der fabriek, de pas vernieuwde droogmachinekamer, had hedenmorgen de huldlginr door het per soneel plaats. Bij deze huldiging doo het gezamen lijke personeel waven behalve directie en commissarissen o.m. tegenwoordig de burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, en de heer J. C. Zaal berg, die de familie vertegenwoordigde. De zaal was feestelijk met groen en bloe men versierd, het personeel stond in rijen geschaard tegenover de groene tafel, waar achter leiding en gasten waren gezeten, terwijl hierachter verschillende oud-ge- dienden, sommigen met hun echtgenooten, hadden plaats genomen. De firma v. Remundt Had in de zaal een geluidsversterking aangebracht, waardoor het gesproken woord duidelijk voor allen te verstaan was. Toespraak ir. F. H. E. Guljé. De president-commissaris der N.V., de heer ir. F. H E. Guljé, opende de feeste lijke herdenking met de volgende rede: Het is mij een genoegen, u allen welkom te hesten op dezen voor ons bedrijf zoo belangrijken dag. In het bijzonder verheug ik my over de tegenwoordigheid van den Burgemeester. Uw tegenwoordigheid doet immers aan allen, die door hun werk met de fabriek verbonden zijn, voelen, dat hun 1 dagelijksch werk ook buiten den kring der medewerkers gewaardeerd wordt. Wij ho pen op uwe persoonlijke belangstelling in deze onderneming m de toekomst te mo gen blijven rekenen. Ook moge ik in het bijzonder welkom hesten de dames echtge nooten van een commissaris en van de di recteuren, die door hun aanwezigheid het feestelijk karakter van deze bijeenkomst onderstrepen. Om den steun dien gij dage lijks en dit gsldt uiteraard in net bijzonder mevr. Schrandt en mevr. Bodewes aan uwe echtgenooten verleent bij het behar tigen van de belangen van het bedrijf, moeten wij u zeer erkentelijk zijn, en wij waardeeren het ten zeerste, dat u ook hier lief en leed met hen wilt deslen, Ook ver welkom ik gaarne den heer Jonathan Zaal berg, die de familie Zaalberg vertegen woordigt, aan wie dit bedrijf zoo ontzag lijk veel te danken heeft. Dames en heSren, wij leven in een tijd van jubilea. Nu wij bijeengekomen zijn om hst 125-jarig bestaan van ons bedrijf te vieren, kan ik niet nalaten, eerst even te herinneren aan een andere herdenking, die wij in het najaar vierden: het herstel van Nederlands onafhankelijkheid door de lan ding van prins Willem I te Scheveningen. De snelle opeenvolging van die twee ge denkdagen wijst er wel op, dat Jean Cor- neille Zaalberg een der eersten was, die gebruik maakten van de kansen, die de herleving van den handel in het herstelde Nederland bood om op den ouden stam van de Leidsche lakenweverij een nieuw bedrijf te enten. Dat was in 1814. Wat is er in die één-en-een-kwart-eeuw niet veranderd I Achtereenvolgens hebben stoom en electriciteit hun intrede gedaan, geen procédé is haast ongewijzigd geble ven, het transport maakte een evolutie dooi van trekschuit tot vliegmachine, de sociale verhoudingen zijn geheel anders geworden. En nog staat het 125 jaar oude bedrijf aan de spits in zijn branche en is zijn product onafscheidelijk met den naam van de stad Leiden verbonden. Deze prestatie is een felicitatie waard aan allen, die daartoe hebben bijgedragen Een felicitatie aan u allen is net doel van mijn korte rede. Maar ik mag daartoe niet overgaan vóór ik een woord van dank ge richt heb aan ons Vorstenhuis, dat vanaf de prilste jeugd van het bedrijf dit zoo krachtdadig heeft gesteund. Het was Z. M. Koning Willem I, die de fabriek ever zijn eerste moeilijkheden heeft heen geholpen en die terreinen afstond om de mechani satie te bevorderen. H. K. Koningin Em ma heeft in 1903 de fabriek met een be zoek vereerd, en onze geëerbiedigde Ko ningin Wilhelmina heeft haar in 1924 het praedicaat ..Koninklyke" vereerd. Voor zooveel gunstbewijzen zijn wij ten zeerste erkentelijk, en het is met warme gevoe lens van dank aan ons Vorstenhuis, dat wij ons 125-jarig feest vieren. Geachte mede-commissaris, heeren direc teuren en gij allen, leden van het perso neel, die hier verzameld zijt, na dezen plicht van dank vervuld te hebben, is het mij een voorrecht, u met dit jubileum te mogen gelukwenschen. En in u feliciteer ik uw honderden voorgangers, die in lang vervlogen dagen hebben gestaan op de plaatsen, waar gij thans staat en die, ieder op zijn plaats, hun beste krachten hebben gegeven aan den opbouw van deze fabriek. Een bedrijf is een groote gemeenscnap. Ieder, die zijn werk goed doet, werkt voor zichzelf, maar draagt óók bij tot de wel vaart van zijn mede-arbeiders. Duizenden hebben in deze fabriek de basis gevonden voor een gelukkig en behoorlijk bestaan, en ook buiten aen kring van onze directe medewerkers hebben wij welvaart ge bracht door de orders voor grondstoffen en machines, die wij regelmatig konden plaatsen. Over ieder menschenleven, over ieder gezin, zou men een roman kunnen schrijven; de beschrijving van al het le ven, al het menschelijk lief en leed, dat zich sedert het jaar 1814 heeft gegroepeerd rondom deze fabriek, zou dus een biblio theek vullen. Ik zal aan deze beschrijving niet beginnen maar ik wil er slechts op wijzen, dat het geen gering werk is, dat u eri uw voorgangers door hun gewonen dagelijkschen maar onvermc-eiden arbeid tot stand hebt gebracht. En naast hetgeen gij door uw werk voor elkaar gedaan hebt komt dan nog, eigen lijk op de eerste plaats, de dienst aan het publiek: de productie van een nuttig en uitstekend gebruiksartikel, dat in een eer ste behoefte voorziet en waardoor het le ven van honderdduizenden gebruikers in alle deelen der wereld veraangenaamd is. Een overbekend handelaar in „kloosterlin nen" adverteert sinds jaar en dag, dat h ij in Nederland de lakens uitdeelt: wij mogen met gepaste bescheidenheid zeggen, dat w ij er de dekens bij geleverd hebben, die in het klimaat van ons lieve Vaderland ze ker zoo onontbeerlijk zijn. Ik behoef het echter bij een felicitatie niet te laten. Commissarissen en directeu ren willen ook gaarne er reëel toe bijdra gen, dat dit jubileum door hun dagelijk- sche medewerkers feestelijk gevierd wordt. Daarom bieden zij, behalve dezen vrijen dag, aan het geheele personeel met hun familieleden en vrienden een feestavond aan, die gehouden zal worden op Woensdag 4 Januari a.s. m de Stadsgehoorzaal. Ik noodig u bij dezen uit om daar aanwezig te zijn. Dames en heeren: goede en slechte jaren hebben elkaar in het leven van de fabriek menigmaal afgewisseld, zooals trouwens de stad Leiden in haar geheel van ups en downs te spreken weet. Niet altijd is het even gemakkelijk geweest, het schip zei lende te houden. Ook thans leven we in een moeilijken tijd, maar wie 125 jaar ach ter den rug heeft, is voor geen kleintje meer vervaard. Op het oogenblik is de toestand niet slecht; maa als zich in de toe komst weer moeilijkheden zullen voordoen en die zullen natuurlijk niet uitblijven hopen we die door hard werken en in goede samenwerking te overwinnen. Thans zijn wij, na de ingrijpende reorganisatie en moderniseering die de fabriek pas heeft doorgemaakt, beter dan ooit in staat om te voldoen aan de taak, die de stichter van de fabriek zichzelf gesteld heeft: de fabri cage van een hoogstaand kwaliteitspro duct. Daarmee hebben wij ons deze eer volle plaats en het koninklijk praedicaat veroverd daarmee zullen wij ons ook blijven handhaven. Dames en heeren: bij feestelijke gelegen heden wordt de regel, dat spreken zilver, maar zwijgen goud is, nu eenmaal niet zoo nauw genomen. Stel u gerust ik zal het kort maken. Maar toch wil ik eindigen met een wcord, dat, naar ik hoop, eigenlyk overbodig is, n.l. met den wensch, dat u allen met onvermoeide toewijding zult blij ven werken aan den opbouw van het be drijf. Bedenk bij uw werk (zoo zou ik een wcord van Napoleon vrij willen toepassen) dat van de daken van deze fabriek één-en- een-kwart-eeuw op u neerzien en dat is véél voor een industrieele onderneming. Ik hoop, dat ook de feestviering van deze week er toe zal bijdragen om den band tuschen u en het bedrijf dat is de band tusschen u allen nog nauwer aan te halen. Dat dit mcoie bedrijf moge blyven groeien en bloeien en dat voor u in dit bedrijf het beste voor de toekomst moge zijn weggelegd. Dat hoop ik van harte. Toespraak burgemeestet. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Eakhuyzen, zegt, dat het bij den aanvang van zijn werkzaamheden in 1939 een blij gebeuren voor hem is, dit te doen ter ge legenheid van het 125-jarig jubileum van een zoo hij uitstek Leidsch bedrijf. Namens het gemeentebestuur biedt spr. directie, commissarissen en personeel zyn hartelijke gelukwenschen aan. Gaarne uit spr. zijn warme belangstel ling voor dit krachtig bedrijf, dat zooveel stormen, revoluties, oorlogen, nieuwe ont dekkingen enz. heeft doorgemaakt en doorstaan. En wanneer dat bedrijf thans nog kerngezond staat, dan is dat voor hem een bewijs, dat hst bedryf een uitsteken den grondslag heeft, dat mede getuigt van krachtige leiding. Spr. zeide vervolgens, dat tijdens zijn burgemeesterschap, een enkele uitzon dering daargelaten ons klimaat neiging scheen te hebben om naar het tropische over te hellen. De plotseling ingevallen winter, nu esnige weken geleden, bewees echter het tegendeel en nu leek het erop, of het klimaat van ons vaderland in dit jubileum wilde mesleven, want daardoor kwam onomstootelijk vast te staan, dat een Zaalberg-deken onmisbaar is! Terecht heeft de president-commissaris eivan gewaagd, dat men er trotsch op is, dat het bedryf het praedicaat „Koninklijk" Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUIL. In verband met de herdenking van het 2f-jarig bestaan van den dienst zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Dinsdag worden be- d:end, nu plaats hebben op Donderdag d. a. v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht op Woensdag GEEN emmers aan de straat te doen plaatsen. 3763 DIRECTEUR GEM. REINIGING. LEIDEN. Woensdag: Operette-uitvoering Kinderkoor „Zingt Mee", Leidsche Schouw burg, 8 uur. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, Bureau-zitting, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 31 Dec. tot en met Vrijdag 6 Jan. 1939 a.s. waargenomen door de apo theken: D. J. van Drissum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. 9 uui* is begonnen onze OOK GEDURENDE DE OPRUIMING MIDZA-B0NNEN mag dragen. Die hooge onderscheiding is zeer wel verdiend. Maar voor de stad is het niet minder van belang, dat dit bedryf bestaat. De textiel industrie is nu eenmaal een peiler, waarop de Leidsche industrie sinds menschenheu- g-enis steunt en het gemeentebestuur waar deert ten zeerste, dat hier aan een belang rijke groep personen arbeid verschaft wordt. Aan den anderen kant is het ook van groote waarde, dat een bedrijf aan zijn product den naam van „Leyds Goedt" kan verbinden. De samenwerking met het gemeente bestuur is voortreffelijk, hetgeen blijkt o m. uit de deelname van de gemeente met de groote sociale maatr^gejen, waartoe di rectie en commissarissen in het afgeloopen jaar besloten. De gemeente van haar kant heeft gaarne maatregelen genomen om de zoo hoog r.oodige zuivering van het water in dit in dustriegebied zoo doeltreffend mogelijk te maken. Spr. noopt, dat deze onderneming nog jaren lang op den ingeslagen weg moge blijve voortgaan. Zoo zal zij wezen een parel aan de kroon van Leiden. Zich tot het personeel in het bijzonder richtend, zegt spr. dat de beteekenis van het personeel wel zeer bijzonder is. Ieder beeft een aandeel in het bereikte resul taat en sommigen hebben lange jaren trouwe diensten bewezen en in het bij zonder zy, die meer dan veertig jaar werk zaam zijn. Het verheugde spr. te kunnen msde- deelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd de medaille in de Orde van Oranje Nassau in brons te verleenen aan den dekencontroleur J. Kooreman, die 46 jaar en den wever G. v. d. Le lie, die 45 jaar in dienst is geweest. Toespraak D. dc Bruyn. De heer D. de Bruyn, procuratiehouder der N.V., sprak vervolgens namens het personeel. Deze herinnerde eraan hoe ook nu weer plannen onder het personeel waren opge komen om dit bijzonder- jubileum op een af andere manier vast te leggen. Men-meende dit niet beter te kunnen doen dan door het doen vervaardigen van een bronzen gedenkplaat, waarop de woorden gegrift staan: ijver, kwaliteit, traditie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2