MAANDAG 2 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9224 S)e £eid&cli£0ou/fca/nt Telefoon: Redactie II* Adc. en A bonn.-tarieven zie pas. 2 Telefoon: Administratie Mi. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103002. - Postbus 1L V Richtsnoer 1939 De eerste redevoering, die in het nieuwe jaar zal zijn gewijd aan „de nieuwe ge meenschap", draagt tot titel:' Verscheurde Christenheid. Het is een radio-rede, morgenavond om 7.35, uitgesproken door Bernard Verhoeven. Wij worden in het nieuwe jaar in-eens geplaatst voor deze droevige, allerdroevigste werkelijkheid, dat de christenheid, die de wereld moet hervormen, zélf verscheurd liet in verschillende deelen, geen éénheid vormt. Maar toch is dat ten slotte nog niet het ergrté. Érger is, dat wij, katholieken, vaak zijn gescheiden en verdeeld en verscheurd. Als ieder onzer dif jaar zou ingaan met het klare besef, met de diepe overtuiging, dat wat hem ook moge onderscheiden van zijn mede-katholieken hij zich met zijn geloofsgenooten één moet gevoelen in den dienst van Christus, één in het streven naar een nieuwe gemeenschap, naar een Christelijke samenwerking Wij willen allen den wereld-vrede. Wij begrijpen maar niet, dat regeerders in de wereld niet den vrede willen. Maar in eigen, beperkten kring, onder eigen ge loofsgenooten, onder eigen familie, vrien den en kennissen kunnen wij zelf vaak den vrede niet bewaren! Te treuren over het beeld van een ver scheurde Christenheid, is niet verkeerd, maar beter is, te zorgen, dat wij zelf in eigen kring niet zulk een beeld vertoonen! Wij beginnen dit jaar met een herinne ring aan den oproep van H. M. de Koningin tot moreele en geestelijke herbewapening, een oproep, dat „eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen perso nen en volken." Neder landsche Pelgrims bij Z. H den Paus De H. Vader spreekt over Nederland met groote liefde en dankbaarheid De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seinde d.d. 31 December: Sinds eenige dagen vertoeven in Rome 33 Katholieke Nederlanders, leden van den K.R.O., die onder de goede zorgen van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katho lieken een heerlijke pelgrimage maakten naar de Heilige Stad. Pater Dito zou de Nederlanders zijn voorgegaan, doch helaas was de voorzitter van den K.R.O. door omstandigheden verhinderd. Voor de pelgrims was dit een groote te leurstelling, te meer omdat ook een belang rijk programmapunt hierdoor verviel, n.l. een toespraak van pater Dito voor de micro foon van Radio Vaticana. De K.R.O. zou deze toespraak gerelayeerd heboen. Niet temin heoben de pelgrims onder eminente leiding van de heeren J. de Vos en P. M. Gilisse, hoofdbestuursleden van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, en H. Bus, president van de Limburgsche af- deel'ing van den K.R.O., vele dagen van groot geestelijk genot doorgebracht te midden van de herinneringen aan het grootsche verleden van de Eeuwige Stad en de levende werkelijkheid van het centrale middelpunt in Gods Kerk. Hedenmorgen vond de pelgrimsreis haar hoogtepLint in een audiëntie bij Z.H. den Paus. Eerst om goed één uur zou deze plechtigneid plaats hebben, en reeds om tien uur trof men elkaar bij de obelisk voor den Si. Pieter. Om half elf werd men nameiijk verwaent in de gebouwen van Radio Vaticana. Mgr. B. Eras voegde zich bij de pelgrims. Bij ontstentenis van den directeur van Radio Vaticana yverd het ge- zeiscnap door een der onderdirecteuren ont vangen. De heer Gilisse hield in het Fransen een toespraak, waarin hij erop wees, dat vanuit Radio Vaticana immer de stem der Waarheid over de wereld klonk. Hij hoopte dat dit hulpmiddel van de techniek veel zou bijciragen om in een heil zaam apostolaat het H. Geloof te verbrei den. Daarna bezichtigde men onder des kundige leiding de installaties van Marconi en Teiefunken. Na deze bezichtiging bracht men nog een bezoek aan de Vaticaansche mozaïekfaorkk Om half een begaf men zich naar de Consistonezaal waarin de H. Vader audiën tie zou verleenen. De zaal was bijna geheel gèvuld met een groot aantal jonggehuwde paren. Mgr. Eras had evenwel voor dc Nederlanasche pelgrims prachtige plaatsen gereserveerd. De pelgrims zaten op nog geen tien meter afstand recht voor den troon van den H. Vader. Even over één werd de H. Vader aan gekondigd. Als één man rezen allen op en toen Pius XI zegenend voorbij ging klonk spontaan en enthousiast, zoo levendig een „Leve de Paus", dat zelfs de vurigen aard van de Italianen daar niet tegen op kon. Het was een prachtig en indrukwekkend oogenblik. De H. Vader zag er zeer oud en ver moeid uit, hetgeen allen met stille ontroering aangreep. Na eenige woorden tot de jongge huwden gesproken te hébben,richtte de H. Vader zich in het Fransch tot de Nederlandsche pelgrims. Hij zeide hun, dat zij als vertegenwoordigers van Nederland Hem zeer welkom waren. Nederland, die kleine natie, is den H. Vader zeer dierbaar en vervulde Hem met groote, innige dankbaarheid Nooit vergeet de H. Vader wat Neder land doet voor het Geloof en de Missies Toen de H. Vader uitgesproken was, ontvingen alien in doodsche stilte den Zegen van den Plaatsbekleeder van Christus. En daarna kon de dankbaarheid zich niet meer in woorden uiten, zoodat alleen het lied de gevoelens van de Neder landsche pelgrims vertolkte. Forsch en fier, breed en gedragen klonk het lied van Schaepman „Aan U o Koning der Eeuwen". Blij verrast keek de H. Vader op, en in het voorbijgaan bleef Zijn blik ge richt op die kleine groep pelgrims, lang en vol vaderlijke liefde. De directeur-generaal der P,T.T. over den toestand in het bedrijf In het gebouw der Theosophische Ver- eeniging in de De Ruyterstraat te 's-Gra- venhage, heeft de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, in een bijeen komst van het hoofdbestuur van dit bedrijf, hedenochtend de gebruikelijke Nieuw jaarsrede gehouden. Na woorden van herdenking -voor de ambtenaren in het afgeloopen jaar overle den en voor hen, die'den dienst der P.TT. met pensioen verlieten, riep- spr. eenige es- sentieele en incidepteele gebeurtenissen in de herinnering terug om vervolgens den algemeénen toestand en in het bijzonder van hët ejgen bedrijf te bezien. De eerste incidenteele gebeurtenis was de geboorte van prinses Beatrix, welk feit ons nationale besef verlevendigd heeft. Ook het Staatsbedrijf der P.T.T. heeft het zijne daartoe bijgedragen en zoo goed mogelijk voor de berichtgeving gezorgd. Spr. dacht o.a. aan den telex, die zich op zijn best heeft getoond en aan de verschillende ex tra telefonische verbindingen. Een tweede blijde gebeurtenis was de herdenking van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Ook hier toonde geheel Ne derland zich één in zijn dankbaarheid. Ook bij die géJegenheid heeft de P.T.T. aandeel gehad in de herdenking: men denke aan de uitgifte van speciale zegels en de rede, die de Koningin in de studio van het hoofdge bouw heeft gehouden. De moeilijke dagen van einde September hebben ook het saamhoorigheidsgevoel ver sterkt. Het P.T.T.-personeel heeft ook toen op uitnemende wijze begrepen wat er van verwacht kon worden. Spr. was verheugd daarvoor nu te kunnen danken en hij dankte vooral hen, die een schakel waren tusschen het bedrijf en den gen er alen staf en hen, die aan de grenzen extra-diensten hebben vervuld. De laatste algemeene gebeurtenis noem de spr, de plotseling opgekomen koude. Ook ditmaal is er geen enkele klacht geuit, de waardeering was algemeen. De toestand in Nederland is in zeke- r$n zin een afspiegeling van den alge- meenen toestand, dus met gunstige en ongunstige factoren. De regeering heeft met groote moeilijkheden te kampen. Gelukkig staan handel en nijverheid er beter bij dan in vorige jaren. Schaduwzijden zijn onze lage export en de werkloosheid met haar lasten zcoals financieele en moreele. Een op lossing is niet te vinden zonder allerlei opofferingen. De schatkist verlangt van de P.T.T. een hooge bijdrage, waar door de mogelijkheden om verbeterin gen in dit bedrijf te brengen vermin- aerd zijn; Wij moeten bereid zijn om aan de moeilijkheden van de regeering zooveel mogelijk recht te doen weder varen, al hébben we rekening te hou den met de eischen, die dit bedrijf nu eenmaal stelt. Want dit bedrijf is toch stellig één van de steunpunten van de welvaart in ons land. Het moet uitne mend blijven functioneeren voor han del en nijverheid, voor het geheele publiek. De gezondheid van het bedrijf sta boven alles. In het afgelooopen jaar hoeft over de ont wikkeling van het bedrijf niet geklaagd te worden. De financieele uitkomsten zijn uit stekend geweest. De uitkomsten van de laaiste jaren zijn zeer gelijkmatig. Dit goede resultaat is in de eerste plaats te danken aan het zoo min mogelijk mono- politische karakter van dit bedrijf. Deze politiek diént om twee redenen gevoerd te worden: le omdat men nooit zeker is, dat het monopolie gehandhaafd zal blij- vqn en 2e. omdat de allures van een mo nopolist noch" nuttig noch aangenaam voor de samenleving zijn. Men .moet ons niet zien als den zelfbewusten monopolist, maar men moet hst publiek voor zich in nemen. Het bedrijf zou veel hoogere in komsten hebben kunnen verkrijgen maar de leiding is overtuigd, dat lagere tarie- van op den duur voor 't bedrijf voordeeli- ger zijn. Vooral noodig is het bereiken van een iagen kostprijs waardoor de tarieven zoo laag zijn en spr. is zijn medewerkers daarvoor zeer dankbaar. Het sprekende voorbeeld is de halveering van de telefoon tarieven met Indië, waardoor de opbrengst niet geschaad is, zelfs nog verhoogd is. Ook in de wijze waarop wij het publiek service aanbieden blykt het weinig mono- polistische karakter van het bedrijf. Wy komen met postzegelautomaten en met zpo- veel mogelijk agentschappen enz. even goed als een particulier bedrijf. Onze acquisitie gaat in dezelfde richting. Wat de afschrijvingspolitiek betreft wees spi. op de extra-afschrijvingen, die het be drijf boekte. Spr hoopte, dat, het. mogelijk zal zijn op dezep weg voort te gaan Wat het komende jaar betreft achtte spr een belangrijke tariefsverlaging hoogst twijfelachtig. Wel zullen kleine verande ringen worden ingeoerd. Maatregelen ten behoeve van de postbestelling ten platte lande zijn te verwaihten. Spr. gaf vervolge as een overzicht van eenige onderdeden van het bedrijf. De telefonie,met Tndië, zoo deelde spr. o.m. mee. neemt voortdurend.toe, want hoe langer hoe meer wordt het nut van een der gelijke verbinding ingézien. Er zij., in het afgeloopen jaar een ge periodes van ver las gd tarief geweest en dat is zeer ingesla gen. De behoefte is er, maar de mogelijk heden om haar te bevredigen zijn er nog niet. Getractit zal echter worden in 1939 een regeling té treffen om periodiek fami- liegesprékken te voeren tegen een tarief van 7.50 per 3 minuten. Spr. hoopt, dat deze regeling in begin 1939 tot toepassing kar komen. Spr. wenschte ten slotte nog een enkel 0 woord over personeelsreorganisaties te zeggen. Met hart en toevijding heeft het personeel spr. wilde dit met nadruk zeg gen zijn taak in 1938 verricht. Met groo te graagte heeft spr. steeds aan verbete ringen voor bet persraeel medegewerkt en hy zal dit ook in u39 doen. Het doel zy om binnen de grenzen van het redelijke te doen wat mogelijk is. In 1939 zal waar schijnlijk een instantie bestaande uit ver tegenwoordigers van leiding en personeel toe stand komen om te onderzoeken wat er nog gedaan kan worden. Tenslotte wekte de heer Damme de aan- v. igen op tot vertrouwen in elkaar. Als de roepstem komt dat is wel gebleken het afgeloopen jaar is er vertrouwen. Moge deze geest ook in 1939 heerschen. DALADIER TE AJACCIO. JACCIO, 2 Jan. (A. N. P.). Reeds zeer vroeg in den ochtend was een groote trek raar de hoofdstad van Corsica merkbaar. De vlootdivisie kwam, geëscorteerd door watervliegtuigen, bij het aanbreken van den dag ter reede aan. Overal werd ge vlagd. Een geweldige menigte is in gespan nen verwachting van de komst van den premier. Op het hoofdplein van de stad is tusschen twee zuilen, die gisteren werden opgericht, een zeer groote Fransche vlag gespannen, waarop de woorden: Leve het Fransche Corsica. Om kwart voor acht verliet minister van n.arine Campinchi de „Suffren" In zijn gezelschap bevonden zich de vertegenwoor digers van Corsica in het parlement. DE WERELD IS VOGELVLUCHT BURGOS: Het offensief van Franco in Catalonië is nog niet doodgeloopen. Het gaat niet snel, maar men vordert tenmin ste gestadig. Franco blijkt in een inter view zeer optimistisch te zijn voor het ko lkende jaar. Hy ziet. in dit jaar zijn eind overwinning reeds aanbreken en hij meent, dat de zegevierende uitslag van dit offen sief (hij twijfelt dus reeds by voorbaat niet aan het succes van zijn jongste offensief!) beslissend zal zijn voor den afloop van den burgeroorlog. Het is in elk geval te hopen, dat het einde van dezen oorlog niet ver meer verwijderd zal zijn, want dat het land economisch is uitgeput, staat buiten twyfel. Dat kan niet anders na bijna 2 jaar burgeroorlog. JOHANNESBURG: De „Reiger" is Za terdag (op Oudejaarsavond) weer behouden teruggekeerd uit Zuid-Afrika. De blijd schap over dezen goed geslaagden tocht en over de hartelijke ontvangst van dege nen, die ons land in het verre Zuid-Afrika hebben vertegenwoordigd, was natuurlijk groot. De reizigers vertelden enthousiast van hun reis in Zuid-Afrika en van de vriendschap der bewoners, die ons zoo na staan. Zij brachten o.a. kranten mee. waaruit bleek, dat de „boodschap van goodwill", waarvan minister-president Co- lyn bij de ontvangst sprak, inderdaad ver staan is door de Zuid-Afrikaners. In een meegebracht artikel van een blad uit Johannesburg wordt o. m. gezegd: „Ons heet jonkheer Beelaerts van Blok land en sy gesslle welkom onder ons. Ons vertrou, dat hulle na afloop van hulle be- soek sal voel, dat hulle tuis was by baie na familie, en dat hulle by hulle terugkeer aan hulle groot en tot ons so na verwante volk die groete sal oorbring van die Afri- ksnerdom". Dat hebben ze inderdaad gedaan. DE SPORTVLIEGER HEYMANS TERUG VAN URK. Onaangenaam avontuur op Oudejaarsdag. Hedenmorgen heeft de instructeur van de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol Sluyters, zich met een sportvliegtuig naar Urk begeven, om daar den Amrterdam- schen sportvlieger H. Heymans, die gedu rende twee dagen op het eiland vast zat ie halen. De heer H. Heymans was Zaterdagmid dag met eenige andere leden van de Am- sterdamsche af deeling der vrijwillige orga- nsatie sportvliegers, waarvan zijn broer J Heymans commandant is, met zijn eigen toestel naar Urk gevlogen om naar het nog steeds door het ys geisoleerde eiland pest te brengen en op den terugweg twee passagiers mee naar Amsterdam te nemen. Hedenmorgen heeft de heer Heymans ons nog eens verteld, welke kleinigheid er onverwachts toe leidde, dat hij eten Oude jaarsavond ver vanzijn familieleden op Urk moest doorbrengen. Na den start van Schiphol was hy boven het IJs-elmeer in dichte sneeuwbuien gekomen. De P.H.-J.U. H., een Leopard-Moth vliegtuig met ge sloten cabine, die plaats biedt aan drie personen, had 260 kg. post aan boord, doch door de sneeuwjacht was van Urk weinig te zien. De heer Heymans vloog door tot hoven Fries'and en besloot tenslotte, naar Schiphol terug te keeren, zooals de andere sportvliegers reeds hadden gedaan. Ter hoogte van Urk klaarde het weer plotseling op en toen de vlieger het eiland en het Dit nummer beslaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het offensief van Franco in Spanje, franco meent, dat dit beslissend zal zijn voor de beëindiging van den burgeroorlog. (2de blad). Gemeld wordt, dat Hongarije uittreding uit den Volkenbond overweegt. (2de blad). N2LXVHOS Binnenland De terugkeer van de „Reiger" op Schiphol. (2de blad). KORTE, DOCH HEVIGE AARDBEVING IN TURKIJE SMYRNA 2 Jan. (A.N.P.) Vanochtend is hier een ernstige, doch korte aardbeving gevoeld. Er wordt melding gemaakt van eenige schade. vliegveld geheel open onder zich zag liggen, besloot hij toch maar een landing te ma ken. Hij nam gas terug, doch toen hij in de laatste bocht gas wilde bijgeven bleef de motor, waarschijnlijk tengevolge van te groote afkoeling, sputteren. Onder deze omstandigheden waagde hij' het niet meer nog een bocht te draaien, zoodat hij de machine in de richting, waar in hij toen vloog, op het vliegveld neer zette. De landing gelukte uitstekend, hacl alleen tengeyolge, dat de machine door gleed door het prikkeldraad, dat het vlieg veld van het naast gelegen veld scheidde. Ook de schade viel mee. De propeller sneed het prikkeldraad door, waarvan de -losire einden tegen den linkervleugel sloe gen. Propeller en vleugel werden licht be schadigd en de vleugelsteun eenigszins inge deukt. Vooral dit laatste was een reden om niet opnieuw met de machine te star ten omdat van buiten niet was na te gaan of de steun nog voldoenden weerstand bood. De inwoners van Urk, die de V. O. S. zeer dankbaar zijn, dat zij het eiland heeft behoed voor isolement tot de zware K. L. M.-machines er niet meer konden landen, hebben het den onvrij willigen bezoeker zoo aangenaam mogelijk gemaakt. De dokter van het ei1 and noodigde den heer Hey mans om bij hem te logeeren en hier heeft hy een aangenamen Oudejaarsavond door gebracht, waarbij iedereen ernaar ge streefd heeft, hem eenigszins schadeloos te stellen voor het feit, dat hij dit doen moest zonder zijn jonge vrouw, met wie hij voor het eerst het Oudejaarsfeest zou vieren. Ingenieurs van de firma van Hattum en Blankevoort, die in verband met de uit voering der Zuiderzeewerken op Urk ge vestigd zijn, zorgden voor de machine, die met een groot dekzeil geheel beschermd kon worden. Zoodra het ijs op het IJssel- nieer voldoende zal zijn geweken zal het vliegtuig per zolderschuit naar Amsterdam v-orden gebracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1