DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN InTe, Domine, speravi Het loon van dienst meisjes ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9223 3)e Ccld^clveSoii^cmt lelefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en A boun.-tarieven zie pag. 3 Giro 103003. - Postbus 11. Dit nummer bestaat uit negen bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Er is geen droeviger toestand, dan die, waarin de mensch verkeert, als hij beseft: voor niets, zonder nut te leven. Of eigenlijk is nog véél droeviger ob jectief bezien de toestand, waarin iemand n i 11 beseft, zijn leven nutteloos te verslijten, terwijl tóch de onvruchtbaar heid van dat leven sombere werkelijk heid is. Zijn er niet talloozen in onzen tijd, die, maatschappelijk ontwricht door ge dwongen werkloosheid, ronddwalen over een egale, wijde, zon-looze vlakte van niets-doen, dag-in en dag-uit, zonder dat zij in de verte eenig verschiet zien opengaan; die, zichzelf, hun gezin, hun kinderen zelfs niet het allernoodigste kunnen geven, als zij het niet eerst outvangen als steun van de overheid of hulp van de charitas; die iederen dag, een of meerdere malen, den gang maken naar het stempellokaal, omdat zij behooren tot die categorie „bur gers, welke men aanduidt als „stempelaars" soms met een zekere minachting! Zijn die talloozen niet degenen, die voor niets, zonder nut leven? JS e e li ouder die armen en werkloo- zen en „stempelaars" zijn er velen, wier leven voller is van doelbewust streven, en nuttiger aan verdiensten, dan dat van vele anderen, die hard hebben gewerkt en m ab- soluten of betrekkelijken zin veel heboen verdiend, die zélf in eigen onderhoud heb ben voorzien misschien ruimschoots en zélf aan de hunnen hebben gescnonkcn, wat dezen maar Konden verlangen. hi een wij nel oen er meer opgewezen, maar het moet worden herhaald, omdat ru we levensomstandigheden het geestelijk bezit dezer waarbeid zoo gemakkelijk weg rukken, omdat er stoere kracht voor no^dig kan zijn, het vast omkneld te houden: het leven van een werklooze is niet per se nutteloos, h»:t kan óókenoókopd meest volmaakte wijze het eerste en tenslotte eenige levensdoel bereiken: te staan in den dienst van God! Nutteloos is het leven van hem, die, ook al werkt nij zelfs „dag en nacht" en ver dient hij op eerlijke wyze zelfs schatten geld, dat leven niet stelt in den dienst van God en om God in den dienst van den even- mensch Wij „preeken" niet God beware ons voor zulk een soort „christendom"! een slappe „berusting", een ontzenuwde „ge latenheid"; het christelijk beginsel eischt een zoo krachtig mogelijk streven naar too nenden arbeid en naar inperking van de stoffelijke armoede! Dat streven is een plicht van de slacntoffers van werkloosheid en armoede zélf én van anderen en van de gemeenschap. Maar, als de mensch het lijden, dat op hem is neergelegd, niet van zich kan af wentelen, dan rr.oet nij niet zijn een slaaf van dat lijden, die, met gekromde rug en naar den grond gebogen hoofd, mokkend en morrend, zijn vracht verder sjouwt door z'n leege leven, maar hij moet zich zijn gees telijk adeldom bewust! met Gods hulp recht staan onder den last in het lijden, het hoofd omhoog, met de open oogen schouwend naai het stralende licht van die gcuden Zon de Zon van de G o d d e 1 ij- ke Rechtvaardigheid en van de Goddel ij ke Lieide. Zóó leeft óók de werklooze niet voor niets en zonder nut!.... Wij zeiden reeds, dat al het mogelijke moet worden gedaan, om de ramp van de werkloosheid terug te dringen. Wij willen vertrouwen, dat de Regeering dit jaar haai daden zal aanpassen aan haar veel hoop gevende voornemens en belof ten. Wij willen vertrouwen, dat prcvincies en gemeenten, groot en klein, de bestrijding van de werkloosheid als een hunner eerste en voornaamste plichten zullen beschou wen. Wij willen vertrouwen, dat particulieren, strevend naar een daadwerkelijke saamhoorigheid in een nieuwe ge meenschap, de Christelijke liefde in practijk zullen brengen in krachtdadiger toewijding en effectiever offerzin. Moge 1939 ons schenken een inkrimping van de groote ramp, die de werkloos heid is. Moge in 1939 vóór alles ons worden be spaard de nóg grootere ramp van een we reld-oorlog, die, allergruwelijkst op zich zelf, een herstel van de welvaart hoogst waarschijnlijk nog véél verder van de menschheid zou verwijderen. Met intense dankbaarheid voor het feit, dat in 1938 de dreigende wereld-oorlog is voorkomen, bidden wij God om vrede, duurzamen vrede, waren vrede.... Wij hopen in 1939 te blijven bezitten het ons zoo ruimschoots geschonken en ook in 1938 volkomen behouden vertrouwen der Katholieken in Leiden en in het breede ge west, dat voor „De Leidsche Courant" is aangewezen. Wij hopen, dat ons blad ook in 1939 dat vertrouwen waard wordt geacht door de Katholieken in héél het gewest; en ons streven zal gericht blijven op een crescendo in de vervulling aller gemo tiveerde wenschen Zoo ooit dan moet er nu, in dezer verwarden en verwarrenden tijd, zijn een hechte band tusschen de Ka tholieken en de eigen katholieke dag bladpers, welke hun vertrouwen verdient te bezitten. Wij besluiten met een gedachte, waar mede ieder onzer het oude jaar moge be ëindigen en het nieuwe beginnen een ge dachte, waarin ligt opgesloten ons onwan kelbaar en onverwoestbaar, ons rots-vast geloof: IN TE DOMINE SPERAVI, NON CONFUNDAR IN AETERNUM, OP U, O HEER, HEB IK GE HOOPT, IK ZAL NIET BE SCHAAMD WORDEN, IN EEUWIGHEID MET. DE WERELD IT? VOGELVLUCHT BERLIJN: Duitschland heeft thans zijn voornemen bekend gemaaKt, om het ton nage van zijn duik booten vloot op te voe ren tot net maximum, iat m de Engelsch- Duitschc vlooto vereen komst is toegestaan, ua. een tonnage gelijk aan dat van de En- gelsche Juikbuotenvloot. Bij die overeen komst, welke van Jui.i 1935 dateert, werd aan Duitschland een percentage van 45% tuegestaai. met dez- uitzondering, dat in bijzondeie gevallen Duitschland tot 100% zou mogci gaan. Maar dan moest tevoren «mendscnappelijb oveileg gepleegd worden. Dal overleg is op het oogen blik reeds aan den gang; altnans de Britsche onderhan delaars zyn reeds te Berlijn aangekomen Overigens zijn we benieuwd naar de bij zondere redenen, welke Berlijn nopen tot i«-ze nieuwe versterking van zijn bewape ning. Wellicht wordt het gemotiveerd met de z.g. oorlugszuchtige stemming, welke Was hington .egens Berlijn koestert Hitier heeft het zoo pas nog gezegd in zijn Nieuwjaars boodschap, dat hij. zooals steeds, maar één w-ensch heeft en dat is den vrede te die nen. Maai - aldus constateert de Duitsche pers in Amerika zitten de Joden te wroeten en zij hebben de Amerikaansche legeering volledig onder hun invloed. De hysterische" hetze tegen het vredelieven de Duitschland schijnt nergens anders voor te dienen dan om een oorlog met Duitsch land te lorceeren. En in dergelijke omstan digheden moet men zich wel wapenen, niet waar Zoo eindigt dit ongelukkige jaar met oorlogsdreiging en een verscherping van den bewapeningswenstrijd. Prosit Neujahr! Dat belooft wat voor 1S39. BURGOS: In Spanje schieten ze het oude jaar lustig uit en het nieuwe in. Het Kerst offensief van Franco zal geen wandeling worden iaar Baicelona, want de linksche troepen olijken nog krachtig genoeg te zijn om flink weerstand te bieden. Ge dachtig aan het fei', dat de aanval de beste manier van verdediging is, zijn zij een tegen-offensief begonnen ten Zuiden van Ler'da. Zy oedreigen de achterhoede de Italiaansche divisies, die thans Blancas Borjas aanvallen. De tegenaanval werd geopend gisterochtend om half elf en in gezet in een richting paralle. met de Segre. In tegenstelling met berichten, die wil len doen gelc-oven, dat dit offensief van franco oeslissend zal zijn, zijn wij nog altijd sceptisch gesteird. De uitslag is na tuurlijk ..iet te voorspellen, maar er zijn leeds zoovele „hoopvolle" offensieven dood geloopen. Zullen wij op Oudejaars avond van 1939 nog met den Spaanschen oorlog zitten? OUD EN NIEUW Zoo de bïdren die verdorren, Is het nieuwjaar Oud geworden. God, alleen, en Menigvoud, Altijd nieuw en Altijd oud, zal van de oude en De andere dagen. Die gij leeft, eens Reden vragen. GUIDO GEZELLE. BINNENLAND DE ZAAK-OSS. HET KOMENDE SLOTBEDRIJF. De christeüjk-historische „Nederlander" vat de uitkomst van de behandeling der zaak Oss door de ambtenareninstanties als volgt samen: Vastgesteld is, dal de minister zijn be voegdheid niet heeft overschreden; dat hem bij het gebruik maken van die bevoegdheid geen onredelijke of onoirbare motieven hebben geleid; dat de Ossche brigade op verschillende punten is tekortgeschoten; dat hiertegen maatregelen dienden te worden genomen. Nog niet vastgesteld is, of de door den minister genomen maatregelen gewettigd v orden döor de ernst van de geconstateer de tekortkomingen, met andere woorden of- de minister met het noodigt beleid zijn plicht neeft vervuld. Déze vraag konden nóch het Ambtena rengerecht, nóch de Centrale Raad van Beroep ceantwoordeu. Het antwoord daar op behuort te worden gegtven daar, waar dt- politieke verantwoordelijkheid van den minister ligt. Dat is- in de Volksvertegen woordiging. Zooals gezegd, hiertoe zal gelegenheid zyn bij de behandeling van de nota. waar om de Kamer met 80 -3 stemmen heeft gevraagd en die door den minister toen onmiddellijk is toegezegd. Het is volkomen aanvaardbaar, dat met de aanbieding van deze nota aan de Kamer gewacht is, totdat de beroepen der mare- chaussée tot in hoogste instantie zouden zjjn behandeld. Nu dit eenmaal is geschied, mogen wij de hoop en de verwachting uitspreken, dat thans met bekwame spoed tot die aanbie ding zal worden overgegaan. Opdat na de noodzakelijke voorbereiding ae openoare behandeling zoc spoedig mo gelijk na de hervatting der Kamervergade ringen zal kunnen geschieden. ONS LAND KRIJGT NIEUWE STANDBEELDEN. Volgend jaar worden er verschillende., opgericht. In 1939 zullen een aantal nieuwe stand beelden hier te lande worden opgericht. Vooreerst te Rotterdam, waar Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan aan de gemeente een gedenkteeken zal aanbieden, dat op monumentale wijze uit drukking zal geven aan de vooraanstaan de plaats, welke Rotterdam inneemt als havenstad en centrum van wereldverkeer. Ter gelegenheid van het 12e eeuwfeest van Sint Willibrord wordt in den Domto ren te Utrecht een monument onthuld van de twee geloofsverkondigers in deze ge westen, Sint Bonifacius en Sint Willi brord. Dit geschiedt door het Nationaal Comité der eeuwfeestviering; echter koes tert het bestuur van den Ned. Katholie kendag tevens de hoop, dat men alsnog zal komen tot een grootsch monument van St. Willibrord op een openbaar plein te Utrecht. Te Weert zal in het voorjaar, bij den intocht van het garnizoen, een standbeeld worden onthuld ter herinnering aan het feit. dat Weert 200 jaar geleden terug keerde onder Nederlandsch gezag. Te Wittem (L.) zal een door den Ro- meinschen beeldhouwer Enrico Quattrini ontworpen grafmonument voor den op 30 Augustus 1932 overleden Nederlandschen kardinaal W. M. van Rossum werden op gericht. Op een voetstuk zal de sarco- phaag worden aangebracht met daarboven het beeld van den prelaat in biddende houding en met op den achtergrond een bas-relief, voorstellende het uitzenden van inlandsche priesters. Ter huldiging van de nagedachtenis van dr. Antonius Mathijsen, den uitvinder van het gipsverband zal een monument in zijn geboorteplaats Budel worden opgericht. „Msbd." MR. MARCHANT OVER DE TAAK DER KATHOLIEKE INTELLECTUEELEN. Voor de leden van het Tilburgsche Stu- c entencorps „St O lof" heeft mr. Marchant een vooi dracht gehouden. Wij ontleenen aan een verslag in „De Maasbode" het on- ierstaartfe: Spreker raakt hiermede meteen aan de kern van zijn betoog: de katholieken in het a'gemefn zijn nog te weinig leeken-apos- telen zy isoleeren zich nog teveel, zeer ten schade van het katholiek geloof. Spreker wijst op het buitengewone gebrek aan ken nis «mtrent den katholieken godsdienst in anaersdenkenden kringen en mede op de vele vccroordeelen, waarmede velen hun ner behept zijn met betrekking tot den „Rocmscben" godsdienst. Velen hunner stacn tegenover onzen godsdienst dermate bevoordeeld, dan dat zij bij hun zoeken naar de waarheid ap riori uitsluitend by „Rome" terecht zouden komen! Een andersdenkende heeft een bepaald sterken impu's noodig om er toe te kunnen komen nader kennis te maken met den ka tholieken godsdienst. De katholieke theo- logi is logisch en zij sluit als een bus. Daarom is het hoogst noodzakelijk, dat de katholieken meer dan tot heden het geval was, hun geloof naar buiten uitdragen. Dat cr wp! degelijk belangstelling voor be- stanf. meent spr. te mogen concludeeren uit het fcii. dat zijn boekje in Nederland aan zijn vierde en in Duitschland aan zijn twee den druk toe is. Het is echter in dit ver band wel zeer te betreuren, dat vele ka tholieken, zoowel uit hoogere als uit lagere kringen, hun eigen geloof te weinig ken nen. Met name meent spreker den geloofs- afva' van vele arbeiders in de groote ste den eer te moeten toeschrijven aan gebrek aan kennis van den godsdienst dan aan het gemengde huwelijk. Vooi de jonge intellectueelen ligt hier een ontzaglijk terrein braak. Zij zullen straks in de maatschappij moeten optreden als overtuigde katholieken, die zich niet schamen voor hun geloof, doch die er inte gendeel trotsch op gaan, katholiek te zyn met he* woord en met de daad. En zij zul- er door relatie met andersdenkenden er ook veel toe kennen bijdragen bepaalde waan denkbeelden, die in die kringen nog altijd met betrekking tot den katholieken gods dienst bestaan, ongedaan te maken. Het ka tholiek geloof is nu eenmaal de Waarheid, het is bet eenige wat den mensch geluk kig «*ern>ag te maken. Daarvan moeten wij ons voortdurend doordrongen houden en dit zal ons ook aansnoren anderen ons ge luk aeelachtig te doen worden. Ti*n slotte bond mr. Marchant den stu denten nogmaals op het hart er straks krachtig toe mede te werken het isolement der !<athclieken te verminderen en dit kun nen vooral zij doen, die hier aan de Til burgsche Hoogeschool hun vorming ont vangen van hoogstaande wetenschapsmen- schen, die hun wetenschap doorstraald weten door het geloof, zonder hetwelk alle wetenschap in wezen ijdel is. PROFESSORSBENOEMING NIET AANVAARD De salarieering te laag geacht Dr. H. A. Enno van Gelder u: Den Haag, die tien weken geleden door den gemeen teraad te Amsterdam is benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de stedelijke universiteit var. Amsterdam, heeft thans aan B. en W. schriftelijk medegedeeld, deze benoeming nie'. te kunnen aanvaarden. Wij herinneren eraan, dat dr. Enno van Gelder door het college van curatoren als nummer twee was geplaatst op de voor lijden van professor Theissen ontstane va- dracht, ter voorziening in de door het over- cature; hij werd gekozen met 22 stemmen, tegen 19 op den eerst-voorgedrage ie jhr. dr. P. J. de Winter. Dr. Enno van Gelder is echter de mee- cning toegedaan, dat de bezoldiging van de buitengewone hoogleeraren daar ter stede te laag is en daarom heeft hij thans bericht gezonden, zijn tegenwoordige werkkring niet te kunnen verwisselen voor het hem in Amsterdam aangeboden ambt. Hij had n.l. het ambt van buitengewoon hoogleeraar op de hem geboden condities al een nevenbetrekking beschouwd, zoodat hij zijn betrekking van leeraar in de ge schiedenis aan de Dalton-H.B.S. te Den Haag niet gthetl wenschte op te geven. Met den Haagschen wethouder van Onderwijs had hij deze kwestie besproken en toen bleek hem, dat de wethouder in beginsel bereid bleek te zijn dit plan te steunen. Dr. Van Gelder zou dan minder lesuren aan de HTS. hebben gegeven dan vooii.een 3. en W. van Amsterdam hebben dr. van Gelder echter doen weten, dat zij dit voor stel niet konden aanvaarden, waarop dr. Van Celder gemeend heeft voor de benoe ming tot buitengewoon hoogleeraar te moe ten bedanken Het college van curatoren zal nu een ge heel nieuwe voordracht moeten opmaken en die zal dan opnieuv in den gemeente raad komen; het ligt in de lijn der verwach ting, dat bij die gelegenheid ook wel een en ander over de salarieering der hoogleeraren in het algemeen zal worden gesproken. „Vooruit". VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Duitschland wil zijn duikbootenvloot opvoeren tot een gelijk tonnage als Enge land heeft (2de blad). Een Nieuwjaarsboodschap van Hitier. (2de blad). De spanning tusschen Berlijn en Was hington duurt voort (2de blad). De troepen der linksche Spaansche re geering hebben een tegenoffensief bij Lerida ingezet (2de blad). Een vredespoging in het Verre Oosten. (2de blad). Binnenland Hoogere uitgaven voor de artillerie-in richtingen. (1ste blad). Een te Amsterdam benoemd bnitenge- woon hoogleeraar weigert zijn benoeming te aanvaarden. (1ste blad). Wordt niet afgetrokken van ondersteuning BEVORDERING VAN GEZINSARBEID VAN HU1SELIJKEN AARD. De Minister van Sociale Zaken heeft per circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij er zijn goedkeu ring aan heeft gehecht, dat alle ver diensten door gezinsleden van onder steunden en tewerkgestelden, verkre gen met het verrichten van gezins- arbeid van huishoudelijken aard, bij de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkverschaffing ge heel buiten beschouwing worden ge laten. Voor deze verdiensten behoeft der halve in den vervolge geenerlei aftrek meer plaats te hebben. Deze maatregel is genomen, ten einde het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard der Neder- landsche meisjes zooveel mogelijk te bevorderen. DE CARMELIETEN IN SPANJE Volgens de berichten, die ontvangen wer den bij het Generalaat der Carmelietenorde, werden in het Roode Spanje 13 priesters en 4 leekenbroeders vermoord; 7 priesters, 25 seminaristen en 4 leekenbroeders worden nog vermist; 5 priesters, 4 seminaristen en 3 leekenbroeders slaagden erin het Natio nalistische Spanje te bereiken., DE DUITSCH-JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Mevrouw Mackay-Katz heeft aan den Minister vai^ Justitie de volgende vragen gesteld: 1 Is het juist, dat aan de politie-autorï- teiten is opgedragen de Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een bepaalde datum Nederland zijn binnenge komen, naar Duitschland terug te leiden? 2 Heeft de Minister zich vooraf verze kerd, dat deze maatregel niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de mees ten dezer vluchtelingen levensgevaar aan wezig zal zijn' 3 Zoo neen, dreigt de Minister dan niet daarmede in strijd te komen met de toe zegging der regeering, dat het asylrecht in zooverre gehandhaafd zou worden, dat diegenen, veer wie levensgevaar aanwezig zou zijn, niet teruggezonden zouden wor den? ACHT EN ZESTIG VLUCHTELINGEN WORDFN TOEGELATEN Blijkens een te Praag ontvangen telegram heeft de Nederlandsche regeering, op aan stichting van het R.K. Vluchtelingencomité te Utrecht onder leiding van prof. Schmut- zer, toestemming verleend tot het binnen komen van 68 Duitsche emigranten uit Tsjecho-Slowakije van verschillende gods diensten en politieke overtuigingen. Hun transport, waarvan de organisatie thans on middellijk zal worden begonnen, is reeds voor begin Januari voorzien. Onder de deel nemers bevinden zich drie personen, wier namen voorkwamen op de ber'cLte Gesta- po-lijst, die in September j.L was opgesteld en de namen bevatte van vluchtelingen, die na de ever.tueele bezetting van Praag moesten worden doodgeschoten. „Vooruit**.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1