ZAALBERG 125 JAREN BUITENLAND VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Van koning Willem I tot heden VROEGER SAATEN EN BAAIEN, NU ZAALBERG-DEKENS ZAALBERG EN LEIDEN De geschiedenis der wollen dekens is de geschiedenis van het huis Zaalberg. En deze geschiedenis is even interes sant als het proces, dat bestand bleek tegen den golfslag van den tijd en vol= gens welk nu nog, sedert 125 jaar, Zaal berg haar dekens vervaardigt. Want het wil toch nogal iets zeggen, dat een geleerde van naam als dr. Posthumus, over de geschiedenis der wollen laken- en dekenindustrie, waarin Zaalberg zulk een voorname plaats in neemt, een werk van zes zware, dikke deelen hreef, terwijl een andere aca demicus, de Nie, zijn proefschrift ter verkrijging van den doctorsgraad wijd de aan een gedeelte van het fabricage proces, het verven van de wol. Om een industrie, die zoo nauw verwant blijkt aan de historie, zweeft 'n sfeer van romantiek. Wie de historie JEAN CORNEILLE ZAALBERG. onzer vaderen kent en mint, proeft in het product der Leidsche wollen de kens de sfeer van vroeger eeuwen, de sfeer van patriarcnale vaders, de ro mantiek van Jo van AmmersKüller's „Opstandigén". De geschiedenis van het fabricage-proces. De interessante bijzonderheden, welko de directeur van Zaalberg's Wollen dekenfa- briek, de heer W. Schrandt, ons in een pret tig gesprek vertelde, zouden dan ook won derwel passen in ee 1 historische roman, maar zij passen.evenzeer in de geschiedenis van een stad als Leiden, waar de historie der dekenfabricage bovendien levend is gebleven in tal van oude straatnamen, als daar zijn de Voldersgracht, de Volmolen gracht, de Kaardesteeg. de Spilsteeg en an dere. En deze namen verklaren zich, als men in het kort de werkwijze nagaat der wollenstoffenindustrie, voordat deze door Jean Corneille Zaalberg werd gecentraü- DE TEGENWOORDIGE DIRECTEUREN, DE HEEREN W. A. SCHRANDT EN G. J. BODEWES. seerd en ondergebrach' in één fabriek. Vóór dien werkten alle ambachtslif den, die een onderdeel van deze fabricage verzorg den, thuis in hun eigen werkplaats. De spinners kregen de ruwe wol van den dra- penier, den fabrikant, die het product liet maken, en zij sponnen daaruit het garen. Zij gaven dat garen door aan de wevers, die de geweven stof gaven aan de vollers, die door middel van volaarde, dat door Kat- wijksche visschers achter Gent werd ge haald, de stof deden krimpen. Daarna ging de stof naar de -uwers o" droogscheerders en vervolgens naar de strijkers, waarna de drapenier, in wiens opdracht de stof ver vaardigd was, de stof ontving en deze naar de laken- of saaihal zond ter keuring, waar een lood met het Leidsche embleem aan het stuk werd bevestigd. Aan deze fabricaga herinneren, zooals gezegd, de namen der straten, waarbij de beide verschillende namen, die herinneren aan het vollen, opvallen. De Voldersgracht ontleent zijn naam aan het vollen, zooals dat geschiedde docr een man, die voortdurend0 danste in de kuip met volaarde en water, waarin de stof te krimpen lag. Geen wonder was het, dat deze werkwijze de hevigste rheumatisk ten gevolge had. Volgens den naam Volmolen gracht geschiedde dit ook door middel van een molen, welke heel vroeger door galei slaven getrokken werd, later door paarden. In het kantoor van den heer Schrandt hangt op den schoorsteen een oud, ver geeld papier in een oude lijst. Daarop staat in oud-Hollandsche drukletters te lezen: „Het gras van het gemeene Raamveld buy- ten de Hoogewoerts-poort is te Huyr." Het was het land ter rechterzijde van den Hooge Rijndijk, waar de dekenfabrikanten hun dekens te drogen hingen en dat buiten dien tijd verhuurd werd aan boeren, die er hun koeien weiden. Zoo is de historie der Leidsche wollen deken-industrie nauw verbanden aan de stad Leyden, maar wel allermeest de his torie der firma Zaalberg, welke de heer Schrandt ons vertelde Intusschen is het feit opmerkenswaard, dat het oude vol-proces nog steeds door geen enkele methode werd geëvenaard. Zooals het in 1434 reeds ging, toen Philips de Goede beval, dat het vollen zou ge schieden met Vlaamsche klei van het land achter G-ént, zoo ging het ook toen Z M. Koning Willem I, die alles deed om de Ne- derlandsche industrie te bevorderen, aan Zaalberg gratis eenige „slatuintjes" aan de Uiterstegracht ter beschikking stelde, op voorwaarde, dat er stoomwerktuigen in ge bruik zouden worden gesteld De grond van die „slatuintjes" zou dan worden be nut voor den bouw van een ketelhuis. En zoo geschiedt het nu bij Zaalberg nog, ter wijl de zilverblanke electrische centrale den stroom inschakelt en de Koninklijke belangstelling voor Zaalberg nog even groot is als tijdens Koning Willem I. Want de opeenvolgende vorsten van ons Konink lijk Huis bleven belangstelling koesteren voor het huis Zaalberg door een persoon lijk bezoek en ook onze roemrijk regeeren- de Koningin Wilhelmina liet telkenmale naar den stand van zaken informeeren. En bij het huwelijk van H. K, H. Prinses Ju liana was het Zaalberg, die de dekens le verde voor het prinselijke jacht en de prin selijke apartementen. Dat de Sjah van Perzië en Koningin Fa- EEN 'JUISSPINNER UIT DEN OUDEN TIJD. rida van Egypte voor haar huwelijksuit zet. dekens bestelden bij Zaalberg, behoeft hierna niet meer te verwonderen. De geschiedenis van het huis Zaalberg. De firma Zaalberg werd als laken fabriek opgericht in 1770, toen de schoonvader van Jean Corneille Zaal berg besloot de huisspinners, w" ers en vollers in een gebouw onder zijn lei ding te laten werken. Nadat dit bedrijf tijdens de Fransche revolutie een behoorlijken omvang bad verkregen, werden tijdens de Fransche overheersching de lakens in beslag ge nomen ten behoeve van de legers van Napoleon en betaald met waardelooze assignaten. De lakenindustrie werd noodlijdend en Jean Corneille Zaal berg besloot de lakenindustrie op te geven en uitsluitend dekens, baaien, saaien en duffels te gaan fabriceeren. Op 2 Januari 1314 werd met de fabri cage biervan begonnen. De inventaris en huis en Erve Oude Rijn wijk 7 No. 717 werd ingebracht voor 1600, de voorraden en debiteuren (goede boek- schulden) tegen 24.240, 15 schellingen en 12 stuivers en in contanten 8.945, 5 schel lingen en 4 stuiveis. Schuldpn waren er niet, men begon dus met het voor die da gen aanzienlijKe kapitaal van 34.129, 17 schellingen en 8 stuivers. Onder de debiteu ren, welke gespecificeerd werden opgege ven, treft men verschillende namen aan van afnemers, welke nog steeds klanten der zaak zijn. Merkwaardig is dat de stad Leiden als een der eerste debiteuren wordt genoemd. Direct na de oprichting der dekenfabriek werd door het ministerie van Holland een belangrijke opdracht gegeven En het ge- neele jaar 1814 door vonden regelmatig af leveringen plaats tot een totaalbedrag van 40.000 ten behoeve van het ministerie van Holland. Ook gedurende de eerste jaren van het Koninkrijk zetten deze leveranties zicht regelmatig voort. Maar ook met oorlogen had Zaalberg re kening te houden. Bij den veldtocht ter af scheiding van de Zuidelijke Nederlanden in 1832 nam de regeering alle voorradige dekens van Zaalberg in beslag. In 1840 verscheepte Zaalberg groote hoeveelheden dekens naar China. Ook toen was oorlog daar om bij een weversvakterm te blij ven schering en inslag. Bij den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland in 1870 '71 werden door tusschenkomst van de Nederlandsche legatie te Parijs duizenden dekens geleverd ten behoeve der lazaret ten in Frankrijk. En toen in 1833 de voorschriften op het stoomwezen onder minister De Mey van Streefkerk werden herzien, werd in deze vernieuwde voorschriften rekening gehou den met de ervaringen bij Zaalberg opge daan. De na-oorlogsche jaren brachten vooral ook door de sterke daling der wolprijzen ernstige moeilijkheden. De bloei der 19e en 20e eeuw had in de oorlogsjaren haai hoog tepunt bereikt. De ommekeer kwam. Het bedrijf was overgekapitaliseerd, winsten verkeerden in verliezen en het kapitaal smolt weg. Het was wij mogen dit zeg gen mede de tegenwoordige directie, de heeren Schrandt en Bodewes, die door een goede financisele politiek en een uiterste rationalisatie de moeilijkheden wisten te overwinnen. Nu wordt er zelfs met een di-ie-ploegen-. stelsel continu gewerkt en dat in deze moei lijkheden toch voor het personeel prach tige sociale toestanden werden geschapen kan niet anders stemmen dan tot verheu genis. Reeds in 1815 werd, blijkens Pieneman's „Slag bij Wateiloo" in het Rijksmuseum de Prins van Oranje gewond op een Zaalberg deken weggedraven. De deken op dat schil derstuk vertoonde het meesterteeken. Dit, gevoegd bij de Koninklijke belang stelling der latere jaren tot op heden, be wijst, dat de Zaalbergdeken geworden is :en deken met traditie. F. Sfch. BELGIË KARD. VAN ROEY OVER DE JEUGDBEWEGING „Wij hebben geen Hitier jeugd noodig".... In een toespraak bij de sluiting van het jaarlij ksche congres der Vlaamsche katho lieke verkennei-s te Mechelen, heeft kardi naal van Roey uiteengezet, waarom hij de katholieke padvindersbeweging zijn goed keuring schonk. Deze redenen zijn twee ledig; eenerzij dr verzekert de katholieke verkennersbeweging een uitstekende vor ming voor een talrijke jeugd. Anderzijds beantwoordt de beweging aan een noodza kelijkheid van zuiver actueel belang. Ziedaar de redenen, waarom de katho lieke verkennersbeweging gesteund moet worden. Ziet naar hetgeen in andei-e lan den gebeurt, vooral in de dictatoriale sta ten. De jeugd wordt ingelijfd in staatsorga nisaties, gemilitairiseerd, genoodzaakt tot dwangarbeid in de concentratiekampen. Dit alles geschiedt in naam van physieke cul tuur, van het natuurleven, de burgerlijke opvoeding enz. Deze methodes en stroomin gen opeïibaren zich overal en vinden dik wijls ook bij ons bewonderaai-s en voor standers. De verkennersbeweging is bij ons niet gebaseerd op de overheersching van den staat, maar integendeel op de vrijheid en zij is niet gericht op de verwoesting, maar op de opbouw van het invidualisme. Zij werkt niet tegen en niet buiten het geloof en de katholieke moraal. Maar zij wordt er door bezield en vervuld. In den modernen tijd heeft de katholieke verkennerij recht op ondersteuning en be moediging. Indien eventueel in ons land een jeugdbeweging van het soort der Hit- lerjugend zou worden opgedi-ongen, dan zouden wij zonder aarzelen antwoorden: „Wij hebben daar niets mee te maken, wij hebben reeds onze verkenners''. DUITSCHLAND HEIDENSCHE KERSTDAGEN IN OOSTENRIJK Verdere belemmering van het godsuienstonderwijs De „Osservatore Romano" wijst er op, dat heidensche plechtigheden in Oostenrijk zijn gehouden onder auspiciën van de na- tionaal-socialistische organisaties ter gele genheid van het Kerstfeest. Het blad schrijft, dat druk is uitgeoefend op de be volking om deel te nemen aan de heiden sche riten. Het blad meldt voorts, dat bij besluit van den minister van Binnenlandschf Zaken verscheidene beperkingen zijn opgelegd aan het godsdienstonderwijs in Oostenrijk; in het bijzonder is verboden verlof te verlee- nen om religieuze redenen, evenals beslo ten is geen emolumenten meer toe te ken ner. aan priesters, die godsdienstonderwijs geven. De „Osservatcre" voegt hieraan toe, dat de kerkelijke autoriteiten bij de be voogde ministers geprotesteerd hebben en maatregelen hebben genomen om het godsdienstonderwijs in' de parochie te in- tensifeeren. PERSBFORGANISATIE IN DUITSCHLAND Ook de „Germania" moet verdwijnen Men verwacht, dal de Duitsche pers in het begin van het komende jaar een reorga nisatie-proces zal ondergaan, meldt United Press. Hierdoor zullen voornamelijk eenige vroegere democratische dagbladen, die se dert het nazi-regime hun oplagen sterk za gen verminderen, worden getroffen spe ciaal het „Berliner Tageblatt". De firma „Dentscher Verlag" vroeger be kend als „Ullstein", die thans door de nazi partij wordt gecontroleerd, zal, naar men veronderstelt, het „Berliner Tageblatt" overnemen. Wat er uiteindelijk met het „Tageblatt" zal geschieden, is nog onzeker, maar er gaan geruchten, dat het blad zal ophouden te bestaan, of wel dat het met het vroegere blad van Streesmann „Deut sche Allgemeinc Zeitung" in Febiaari a.s. samengetrokken zal worden. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" voorts nog meldt, zullen ook bekende or ganen als ue Berliner Boersen Zeitung", de „Z.Z. am Mlttag", de „Germania" en de „Maerkische Volks Zeitung" door de „re organisatie worden getroffen. Het is ech ter hoogst onwaarschijnlijk, dat een van de officieele nazi-bladen zal verdwijnen. De „Boersen Zeitung" welke in 1855 werd opgericht, wordt beschouwd' als het lei dende dagblad, dat in financieele kringen gelezen wordt. Voordat Hitier aan de macht kwam, was de „Germania" het voornaamste katholieke orgaan van het rijk. Het wordt nog steeds gelezen door velen van zijn oude abonné's en is opgericht in 1871 na de Duitsche over winning in de Fransch-Pruisischen oorlog. De totale oplaag van de bladen, welke waarschijnlijk bij de „reorganisatie" zullen betrokken zijn, bedraagt circa 270.000. Een officieele persoonlijkheid van het ministerie van propaganda heeft echter ver klaard, dat niets bekend was van eenige aanstaande reorganisatie". FRANKRIJK IRAN VERBREEKT DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN. De reden niet bekend. Volgens te Teheran gepubliceerde berich ten heeft Iran de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk verbroken. Tot dusver 's de reden daarvan niet bekend. ITALIË HET BEZOEK VAN CHAMBERLAIN. Het programma van de reis. Het program voor het bezoek van Cham berlain en Halifax is thans in groote lij nen vastgesteld. De Britsche ministers zul len op elf Januari in den namiddag aan komen. Dien avond zullen zij aanzitten aan een diner in Palazzo Venezia, waarop ten groote receptie volgt. Op den twaalfden volgt een dejeuner op het Quirinaal en des avonds een galavoorstelling in de Opera. Op den dertienden volgt het bezoek aan den Paus, gevolgd door een dejeuner ten tuize van den Britschen zaakgelastigde bij den Heiligen Stoel en des avonds een groot diner op de Engelsche 2 ambassade. Op den veertienden Januari vindt des mid dags het vertrek plaats. Het conflict met Frankrijk. Naar uit Londen wordt gemeld, is het niet uitgesloten, dat de Fransch-Italiaan- fche betrekkingen bij het bezoek van Chamberlain ter sprake zullen komen, daar bet Britsch-Itahaansche pact nauw ver band houdt met elke dreigende verstoring van den status quo in de Middellandsche Zee en de territoriale positie van Britsch Somaliland een vr-eedzame oplossing van Je Italiaansche eischen wenschelijk maakt. Daarom mag verwacht wox-den, dat Cham berlain zal aandringen op een herstel van de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Frankrijk en Italië, terwijl hij er op zal wijzen, dat Engeland niet als tusschen- persoon kan optreden voor het overbrengen der Italiaansche eicchen aan Frankrijk. TSJECHO SLOWAKIJE Uitgeleverde vluchteling toch geëxecuteerd. De Duitsche regeering heeft, naar de correspondent van de „Daily Telegraph" te Praag uit welingelichte kringen verneemt, van de Tsjecho-Slowaaksche regeering de u.tlevering aan Duitschland vóór het eind vsn de maand geëischt van alleDuitsche en Oostenrijksche emigranten die zich nog in Tsjecho-Slowakije bevinden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft geweigerd aan dit verzoek te voldoen. De reden voor deze weigering is naar verluidt ■-•e executie in Duitschland van den Duitsch- Joodschen emigrant Forster, die uit een concentratiekamp naar Tsjecho-Slowakije was ontsnapt en uitgeleverd werd op voor waarde dat hij niet ter dood zou worden veroordeeld. Zijn executie wordt als trouw- hreuk beschouwd. Hoewel de i-egeering den eisch van Bei"- iijn van de hand had gewezen, heeft zij de vorige week den Duitschen vluehtelingen- ciganisaties te Praag dringend aangeraden tegen half Januari alle Oostenrijksche en Duitsche emigranten buiten het land te brengen. Na dien tijd zou de regeering niet in staat zijn hun veiligheid te waarborgen. (Forster had bij zijn vlucht uit het con centratiekamp een S.S.-man gedood). HONGARIJE MISNOEGEN TEGEN DUITSCHLAND. De steun, welke in de Duitsche pers, vooral de „Voelkische Beobachter", wordt gegeven aan een zekere Slowaaksche actie in de gebieden, welke overeenkomstig het verdrag van Weenen zijn afgestaan aan Hongarije, heeft te Boedapest een zeker misnoegen gewekt, welke niet langer ver borgen kan blijven. De officieuse „Pester Lloyd" schrijft: In Hongarije betreurt men, dat aanzienlijke buitenlandsche organen zich zeer partijdig tot spreektrompet maken van deze Slo waaksche propaganda, die hoewel onzinnig, toch gevaarlijk is." Dit misnoegen wordt nog versterkt door de geruchten, dat Duit~chland zou verlan gen, dat de steden Munkacs en Ungvar aan Tsjecho-Slowakije teruggegeven zullen worden. Hierdoor zou het blijkbaar gemakkelijker v/orden den autoweg naar de Karpathen aan te leggen. In Hongaarsche kringen verklaart men, dat de grenzen tusschen Slowakije en Hongarije van geen waarde zouden zijn, wanneer Duitschland zijn invloed niet uit oefent op de leiders der Slowaken die Hon garije vijandig gezind zijn. De huidige spanning, welke nog sterker kan worden, is slechts enkele dagen na de betuiging van trouw van Hongarije aa' de as Rome--Berlijn tijdens het bezc- van graaf Ciano aan Boedapest ontstaan

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5