TUNIS OF TUNISIA? Een nieuw vraagteeken aan de Noord Afrikaansche kust. Zuivelpositie van ons land. oudejaars avond vroor en dreesmann VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 30ste Jaargang ffo. 9222 S)e £cidócli£0oti/Ya/iTt Telefoon: Redactie 15. Adv. en Aboim.-tarieven zie p:jfg. S Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus 11. Er zijn problemen, die de wereld reeds een tiental eeuwen in beroering hebben gehouden, problemen, die eenvoudig wor den overgeërfd, omdat de toestanden even eens worden overgeërfd. Dat zijn b.v. de problemen op de scheidingslijnen van twee geheel verschillende volkeren of culturen. Wij denken hier aan Elzas-Lotharingen, aan Lithauen, aan Polen. Maar het probleem in Tunis behoort hier toe niet, al doet Italië het wel eenigszins zoo voorkomen. Want toen het Romeinsehe Keizerrijk na de val van Carthago de macht over het Tunis-ge- ■bied verkreeg, toen waren de Galliërs nog «barbaren, en zij dachten er niet aan, om de iMiddellandsche Zee over te steken. Wat is Tunis? En toen het Romeinsehe Rijk het loodje moest leggen, werd het land overstroomd door Vandalen, Arabieren en Marokkanen. Er als eeuwen nadien Tunis weer een pro bleem voor Europa genoemd kon worden, dan was het, omdat het er wemelde van eeeroovers, die het varen in de Middel- landsche Zee niet tot een pretje maakten. En dat was ook de hoofdreden, dat ver schillende Europeusche grootheden de oogen richtten naar Tunis. In 1535 be vrijdde Karei V hier 20.000 Christensla ven, in 1573 werd het gebied door Don Juan van Oostenrijk veroverd, maar een jaar later was het weer verloren. Tot 1705 bleef het land in handen van de Turken en in dat jaar kwam weer een eigen Bey uit Tunis aan de regeering. Meer bij verrassing dan na een diep gaand conflict werd Tunis in 1881 door Frankrijk bezet, wat Italië minder aange- tnaam aandeed, maar dat uiteindelijk vijf tien jaar later toch werd erkend. De in Tu nis woonachtige Italianen kregen bepaal de rechten en mochten hun nationaliteit behouden. Maar toen de Franschen zagen, dat het aantal Italianen ieder jaar groeide en dat de Italianen "aardig in 'de meerder heid waren, werd in 1921 een bepaling uit gevaardigd, die Italië terecht als een slag in het gezicht opvatte. Voortaan werden buitenlanders in de tweede generatie een voudig Fransche staatsburgers. Frankrijk trachtte de bestaande verhoudingen te ver bloemen, maar het resultaat was een ver scherping van de Italiaansche actie in Tu nis. Waar het om gaat. Italië zegt: „Het zijn mijn zonen!" Het antwoord van Frankrijk is: „Het gaat bij jullie om de zones!" En het valt niet te ont kennen, dat de prachtige wijnbergen van Tunis, de bosschen van olijfboomen, de da dels van de zuidelüke oasen, de kurk uit het Noorden, de vele mijnen van fosfaat, lood, ijzer en koper en dan zóó dicht bij het moederland wel een kolfje zijn naar Italiaansche handen. En naast dit alles s'.aat dan weer een stukje verwezenlijking van het oude Romensche Rijk en een nieuw stukje Italiaansch gebied in de ligplaats rond de begeerenswaardige Middellandsche Zee. Mussolini heeft Tunis altijd in zijn memorie gehad. Typeerend zijn zijn woor den: „Aan Tunisia, hebben wij verzaakt op een oogenblik van geweldige dwaasheid; Tunisia hebben wij veroverd, dank zij het werk der Siciliaansche kolonisten, zij het dan ook dat zij vandaag onder Fransch be stuur arbeiden, maar morgen heel waar schijnlijk onder Italiaansch beheer...." En dit heeft Mussolini niet gezegd in deze spannende dagen, maar op 20 September 1920maar de redevoering werd eerst igedrukt in 1936 en in Tripoli verspreid door de Dopolavoro. Voorbereidingen van Fransche zijde. Dat deze woorden weinig geschikt zijn om de Franschen gerust te stellen, en maar weer blindeling vertrouwen te hebben op de erkenning van 1896, behoeft geen be toog. En rond de prachtige Romeinsehe ruines uit lang vervlogen eeuwen, rond zuilen rijen en grondvesten van tempels, bij de schilderachtige oases en de eeuwen-oude putten komt de nieuwe tijd zijn stempel drukken. Ten Zuiden van Gabes wemelen de oases van Fransche soldaten. Langs de kust met Lybië ligt een sterke Maginot- linie in de woestijn. Dreigend steken de machine-geweren hun loopen uit naar de Italiaansche kolonie. En men kan zich voor- stellen, dat duizenden inlanders reeds bij den eersten aanval zullen sneuvelen, als zij door Italië als de voorpost van het groote leger vooruit worden gezonden om stor menderhand een doorbraak te forceeren. Rond de oases steken de betonnen mitrail leursnesten de ronde kep uit boven het gele zand. Breede verkeerswegen zijn aange legd van Tunis door Algiers naar de kust van Marokko, want Italië heeft zijn vloot zoo geperfectioneerd, dat Tunis aan de zee zijde geblokkeerd kan worden door de on derzeeërs. De toekomst voor beiden onzeker. En bij dat alles voegt zich nog een pro bleem, dat minder duidelijk tot uiting komt maar veel grooter en beteekenisvoller is: het probleem van de inlandsche bevolking er; van de Arabieren, die glimlachend toe zien, hoe de twee Europèesche koloniale mogendheden elkander gaan bespringen. Want ook de Arabieren hebben hun aspi raties. Vandaag huldigen zij Mussolini, om dat zij de Fransche overweldiger haten, maar als Italië uitgeput door den oorlog eventueel het land zou binnendringen, dan zouden zij een weluitgeruste vijand tegen over zich-vinden- De Arabier glimlacht en wacht. Hij zegt: „Wij hebben zooveel eeuwen gewacht, daar kunnen nog wel enkele jaren bij. „Ik weet niet, of de Arabieren een eigen spreekwoord hebben voor het onze: „Als twee honden vechten om een been, loopt de derde er ONGUNSTIG VERLOOP DER PRIJZEN Gevolgen van het mond- en klauwzeer dit jaar zeer ernstig In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield de Algemeene Nederlandsche Zuivti- bond (F.N.Z.) Donderdag zijn algemeene vergadering, onder leiding van den waar- nemendeh voorzitter, den heer H. K. Koster. Aan de door den secretaris, den heer J. A. Geluk, gedane medede'elingen is het volgende ontleend: De boterprijs heeft gedurende het laatste half jaar een zeer teleurstellend verloop gehad. Niet alleen, dat deze van begin Augustus af lager is geweest dan het vorige jaar, in verhouding tot andere botersoorten is onze boter met name op de Engelsche markt lager geprijst geweest dan overeen komstig kwaliteit en eigenschappen ver wacht mocht worden. Prijsverschillen, zoo als dtn laatsen tijd met de Deensche boter zijn voorgekomen, worden ook niet ver klaard uit de gewone marktverhoudingen, zoodat er andere oorzaken moeten zijn, welke hierop invloed uitoefenen. Gezien de belangrijkheid van dit vraagstuk, heeft het bestuur besloten in het begin van het nieuwe jaar een onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop andere boter-exportee- rende landen thans hun product op de Engelsche markt plaatsen. De boterproductie ligt van half October af vrij belangrijk beneden die van het vorige jaar, hetgeen waarschijnlijk vcr- banat houdt met de érnstige mate, waarin het mond- en klauwzeer m verschillende deelen des lands in de laatste maanden ge- heerscht heeft. Ook het verloop der kaasprijzen is geens zins gunstig geweest; over de geheele lijn liggen de kaasprijzen beneden die van het vorige jaar in ue overeenkomstige periode. Hetzelfde is het geval met de meikpoe- derprijzen, terwijl de prijzen van de ge condenseerde meik naar Engeland in een overeenkomst met de Engelsche fabrikan ten zijn vastgelegd, zoodat daarin althans in korten termijn geen marktschommelingen tot uiting komen. Spr. wees vervolgens op de vele moeilijk heden, die den export der zuivelproducten belemmeren en eerder toe- dan afnemen. De Amerikaansche regeering heeft de z.g. countervailing duties op zuivelproducten uit ons land van toepassing verklaard in verband met de steunmaatregelen ten bate van onze veehouderij. Dit extra invoer recht moet beschouwd worden ais een straf maatregel in verband met de maatregelen, getroffen tot het in stand houden der vee houderij en waarbij men aanneemt, dat daardoor uit een zoodanig land tegen lage- ren prijs geëxporteerd kan worden dan anders het geval zou zijn. Afgezien van de vraag of deze opvatting juist is, moet het verwondering wekken, dat deze sanctie maatregelen dan niet tevens worden toe gepast op andere.naar Amerika exportee- rende landen, die een soortgelijk steun stelsel hebben als het onze. Ten gevolge van de van Nederland sche zijde geopperde bezwaren is de toepassing van het extra invoerrecht voorloopig opgeschort. Het is te hopen, dat men door overleg tusschen de beide mee heen!", maar ik weet we! dat zij dit spreekwoord wondergoed in practijk kun nen brengen. Wel heeft Frankrijk slechts het „protec toraat" aanvaard over Tunis, in tegenstel ling met Algiers, dat een rechtstreeksche kolonie is geworden, maar meermalen is aan het daglicht getreden, dat dr Fran schen geenszins van plan zijn aan dit land de onafhankelijkheid terug te geven. De Arabieren blijven droomen van een groot- Arabisch Rijk, en hét zijn de ouderen die de jongeren willen matigen, omdat hij, die achter het machinegeweer zit, altijd gelijk heeftMaar van de Duitschers en de Italianen leeren zjj de perfectie van het rassensysteem, en zij weten, dat de tijd ko men zal, dat zij hun ras tot het beste kun nen promoveeren, en dat de Europeanen dan de dwaasheid van hun eigen stelsel aan den lijve zullen ondervinden. Deze rassen haat gaat gepaard met godsdiensthaat, en alleen hij, die het fanatisme onder de Ara bieren kent, 'wèet wat dit beteekent. Hun devies is: winnen of sterven. En een dergelijk fanatisme kan alleen dan voor uitwassen gevrijwaard blijven, wanneer de Italianen en de Franschen in samenwer king met elkander de gemoederen kalmee- ren, aan de bevolking de welvaart en een grootere mate van vrijheid geven. Op de puinhoopen van twee Europeesche legers in Noord-Afrika kan de Arabier zijn hoop vestigen, en het is te hopen, dat de gevol gen onder het oog worden gezien, alvorens het te laat is. regee ringen tot intrekking van dezen voor ons land onbillijken maatregel kan komen. De gevolgen van het mond- eu klauwzeer zijn zeer. ernstig en berokkenen de veehou derij dit jaar groote schade, niet alleen door gestorven dieren, maar ook door aclueruitgang' in- kwaliteit en het onbruik baar worden voor de productie. In verband met de kalvertecltbeperking staat het bestuur op het standpunt, dat de boeren, die deze verliezen lijden, zoo spoe dig mogelijk in de gelegenheid moeten werden gesteld, door toekenning van extra kalve rscnetsen hun veestapel weer op peil te brengen. Een bespreking met de dagelijksche oesturen der C.L.O. heeft tot resultaat gehad, dat er bij de regeering bij nerhaling is aangedrongen op een zoo spoedig mogelijke verruiming dtr kalver- toewijzing, waarbij voor elk gestorven of voor ae melkproductie ongeschikt gewor den dier van een zekeren datum af extra schets wordt toegewezen. In Mei van het afgeloopen jaar werd aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken een door de C.L.O. en den E.N.Z. opgesteld rapport over de standaardisatie van consuinpaemelk aan- geoouen met een begeleidenden brief, waarin verzocht wordt, een zoodanige wij ziging in het mèlkbesiuit aan te brengen, aat op een bepaald vetgenalte brengen en aiieveren van consumptiemelk niet langer vtrooden zou zijn. De C.L.O. en de F.N.Z. hebben er kort geleden opnieuw by de genoemde ministers op aangedrongen, dat gevolg zal worden gegeven aan hun eerder gedaan verzoex om tot opneffing van het standaardisatieverbod over te gaan. Overeenkomstig de destijds door het be stuur met de bonus besturen genouden be sprekingen over de deelneming aan de sucnting eener proet-aonek voor meikwol is in de najaarsvergadering van de aange stoten bonden een bespreking over dit. onderwerp gehouden, met het gevolg, dat vrijwel in alle bonden zich een groote meeraerneid voor dit voorstel heeft ver klaard. Er zal dan een bedrag van rond 2oU.(J0U beschikbaar komen voor deel neming in het kapitaal der te stienten proetiaoriek, waarooor deze met de C.C.F. het gemeenschappelijk bezit der georgani seerde coöperatieve zuivelbereiding wordt. Van het resultaat van deze proefneming kan nog niets met zekerheid worden ver meld, terwijl ook omtrent de vooruit zichten der meikwol als zoodanig nog niets positiefs vaststaat. BINNENLAND BOTER NAAR BELGIë. Invoercontingent voor Januari vastgesteld. Wy vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer van boter gedurende de maand Januari 1939 een globaal contingent van in totaal 550.000 K.G. heeft vastgesteld. Het aan deel van Nederland bedraagt hierin 27 pet. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 31 Januari 1939 in België worden ingevoerd. om 8 nnr gesloten Leiden WARD-INSTITUUT JUBILEERT Tienjarig bestaan gevierd Onder groote belangstelling is gisteren te Haarlem op plechtige wijze het feit her dacht, dat het Ward-instituut vóór tien jaar zijn werk tot verbetering van den school- zang in Nederland tegon. Des morgens half negen werd in de ka thedraal St. Bavo door Z. H. Exc. Mgr. J. P Huibers een pontificale Hoogmis opge dragen. Reeds vroeg in den morgen arriveerden de kinderen in groote autobussen uit ver schillende plaatsen des lands. In totaal wa- rer er negenhonderd, waaronder een twee honderd Volendammertjes. Het proprium van de Mis werd gezongen door de St. Jo zefzangertjes uit Helmond, onder leiding van den heer Driessen; het ordinarium door de aanwezige schoolkinderen, onder leiding van den heer Jos. Lennards, direc teur van het Ward-Instituut. De zang vol deed in alle opzichten en was voor de leer- methode-Ward een groot succes. Mevrouw Ward, die persoonlijk in de kathedraal aan wezig was, verklaarde in den loop van den dag, dat zij nog nimmer zoo'n voorbeeldige uitvoering had bijgewoond. Als presbyter-assisteps van Z.H. Exc. den bisschop fungeerde de hoogeerw. heer de ken van der Wiel, uit Hoorn, voorzitter vrn de St. Gregoriusvereeniging; als troon- diakens pastoor Brügeman en rector H. Vullinghs, oprichter en oud-directeur van het Ward-Instituut, diaken was dr. Rob. Sa- lomons; subdiaken dr. L. Kat. Na de Hoogmis zongen de kinderen ge zamenlijk „Nu syt wellekome". Des middags om half twee werd in den foyer van den Stadsschouwburg een druk bezochte recepte gehouden. De hoogeerw. heer v. d. Wiel, mevr. Ward en de heer Jos. Lennards, recipieerden. Namens den minister van Onderwijs, K. en W., felici teerde de heer Verbeeten, uit Breda, hoofd inspecteur van het L.^O. in de eerste in spectie. Namens de tweede inspectie feliciteerde de heer v. d. Weijer, inspecteur van het L. O. te Haarlem. Deze zeide o.m., dat allen had den ervaren, welk een pracht-instituut het Ward-instituut is door de schitterende re sultaten, welke door deze methode wor den behaald. Hij sprak ook mevrouw Ward toe in de Fransche taal. Deze antwoordde, dat het mooie succes uitsluitend te danken waf aan de voo. treffelijke leerkrachten, die zich in Nederland op het doceeren en propageeren van de methode toeleggen. Na de recepti 1 ad een uitvoering plaats in den Stadsschouwburg, die tot bij zes uur duurde. De leerlingen van de R.K. meisjesschool te Kloosterzande gaven een demonstratie van de methodt-Ward voor het eerste leer jaar; het tweede leerjaar werd gedemon streerd door de leerlingen van de St. Fran- ciscusschool te IJmuiden-Oost; Advents- en Kerstliederen werden gezongen door het schoolkoor der Willem de Zwijgerschool te Rotterdam, enkele grepen uit de leerstof van het derde leerjaar der methode wer den gedaan door een groepje leerlingen der St. Stanislaus- en St. Martinusschool te Eindhoven; een demonstratie van het vier de leerjaar der methode (Gregoriaansch) werd gegeven door de leerlingen der St. Jozefschool te Helmond. Na de pauze werd „De vermoording der onr.oozele kinderen" uitgevoerd door de leerlingen der St. Luciaschool te Haarlem. De regie berusite in handen van Anton Sweers. Tot slot werd door allen het Te Deum gezongen. Deken van der Wiel dankte ten laatste allen, die aan het welslagen van den dag hadden meegewerkt. „Msbd." MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Instemming uit Indië met den oproep van H. 1VL de Koningin. Het moderamen der Christelijke Staat kundige Partij in Indië heeft aan H. M. de Koningin een adres gericht, waarin hartelijke instemming wordt betuigd met den oproep van H. M. tot moreele en gees telijke herbewapening. Uit Soekaboemi en omstreken zijn niet minder dan zeshonderd adhaesie-betuigm- gen met den oproep van de Koningin ont vangen. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Kerstoffensief van Franco (2e blad). Een pers-reorganisatie In Duitschland (2e blad). Iran verbreekt de diplomatieke betrek kingen met Frankrijk (2e blad). Binnenland Nederlandsche boter naar België, (lstfl blad). De toestand in de zuivelproductie. (1ste blad). Echtpaar te Ilpendam tengevolge van kolendampvergiftiging overleden, (3de blad). HET VERPACHTEN VAN BLOEMBOLLENLAND. Het pachtbureau voor Zuid-Holland vestigt er de aandacht op, dat het ver pachten van land voor de teelt van bloem bollen, ook valt onder de pachtwet. Dit houdt dus in, dat het verpachten van bollenland ook schriftelijk moet geschie den en dat de overeenkomst moet worden ingezonden bij het pachtbureau of de pachtkames. Het heffingsreglement van het pachtbu reau is thans door den minister van Eco nomische Zaken goedgekeurd. ONDERWIJZERESSEN VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Jaarvergadering R. K. Diocesane Bond, te Amsterdam. In hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam is Donderdag de zesde algemeene verga dering gehouden van den R. K. diocesanen bond van onderwijzeressen bij het voor bereidend onderwijs „St. Theresia van Avila". Vooraf werd in de kerk op het Begijnhof een H. Mis opgedragen door den bc i.dsadviseur, pastoor C. Mol te Rot terdam. Om kwart over 10 werd de vergadering in „Krasnapolsky" door de voorzitster, mej. S. de Wit geopend met een wel komstwoord aan de afgevaardigden en in het bijzonder aan den heer Frans Wissen van de St. Augustinusvereeniging, soeur Angela, directrice van de R. K. vorm school en de beide geestelijke adviseurs. Vervolgens bracht de penningmeesteresse, mej. A. Righart van Gelder, het finan- cleele jaarverslag uit, waarbij de rekenmg met een batig saldo bleek te sluiten. Mej. H. S. Rogier de secretaresse deed hierna verslag over het afgeloopen vereenigings- jaar, dat zeer gunstig genoemd mag wor den. De bond telt thans zes afdeelingen en 333 leden. Nadat mej. R. Tijsmans het jaarverslag van de redactie-commissie had uitgebracht, sprak de bondsadviseur pas toor C. Mol woorden van waardeering voor het werk van den bond en de af deelingen. Hierna kwamen enkele voorstellen in behandeling. Na langdurige bespreking besloot de vergadering de „Roomsche kleu ter" iedere maand te doen verschijnen, terwij: men zich eveneens accoord ver klaarde met het voorstel van de afdeeling Amsterdam, dat de bond er bij de school besturen erop aan zal dringen vacatures te publiceeren in de „Roomsche kleuter". Een wijziging in de statuten werd even eens door de vergadering goedgekeurd. In de vacatures ontstaan door het aftre den van zuster Odopha en mej. C. Tap werd voorzien door de. verkiezing van zus ter Ermelintis en mej. J. Schoonhagen. Bij de rondvraag drong de geestelijke adviseur van de afdeeling Amsterdam pas toor Nieuwenhuizen er op aan, naar het voorbeeld van Amsterdam in de afdeelin gen kassen te stichten uit vrijwillige hij- dragen voor steun aan collega's in moei lijke omstandigheden. Aan het eind van de vergadering voer de ook de heer F. Wissen het woord na mens de St. Augustinus-vereeniging, waar bij bij wees op de belangrijkheid van het voorbereidend onderwijs en de samenwer king tusschen de St. Augustinus-vereeni ging en de vereeniging „St. Theresia van Avila" nog eens dringend aanbeval. In den middag hield pater H. Helmer C.ss.R. een inleiding over „Er is nog veel te doen". Het Hollandsche jeugdkoor onder leiding van den heer Schwiertz luisterde weer I deze bijeenkomst op. „Msbd."

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1