Zes en twintig dooden zijn te betreuren bij de botsing op de Taag tusschen een pont, die werklieden vervoerde, en de „Tonecas"* welk schip de pont doormidden voer. Een duiker daalt af, om een onderzoek in te stellen .n tegenwoordigheid van jhr. mr. F Beelaerts van Blokland (rechts), vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering, werd de eerste steen gelegd voor het voortrekkers-monument bij de viering van den 100sten Dingaansdag in Zuid- Afrika Een machtige hulp. Een der olifanten, die de vorige week in den Haagschen Dierentuin arriveerden, hielp Dinsdag mee, om den tuin weer ijsvrij te maken Generaal J. C. Smuts en zijn eehtgenoote (in het zwart) op weg naar de eerste steenlegging voor het Voortrekkers-monument bij de viering van de Voortrekkers feesten in Zuid Afrika FEUILLETON EEN KORTE DROOM door ANNY VAN PANHUYS. 33) Hij had haar in de wintermaanden vaak meegenomen naar een concert, een goed blijspel, een hoogstaa'nde film. Morgenavond zouden ze weer gaan naar een filmpré mière, waarvoor reeds dagen te voren alle rangen waren uitverkocht geweest. Maar Miklós had tijdig voor twee stalles-plaat sen gezorgd, omdat hij haar had hooren zeggen, dat ze zich veel van deze vertoo- ning voorstelde. Zoo was hij altijd. Marina zette het gereedgekomen hoedje op een standaard en liep er langzaam om heen, voldaan in zichzelf knikkend Ja, zoo was het goed.... Morgen kon een van de meisjes er het zijden voerinkje in zetten. Een blik op de klok zei haar. dat het huog tijl was om naar bed te gaan. Mor genavond werd 't ook weer vrij laat. En ze wilde fit blijven, nu het drukke seizoen weer begonnen was. Ze draaide het licht uit in het kleine ate- tier en haastte zich naar de slaapkamer. De groote, modern-gedecoreerde bios coopzaal was eivol. Moeizaam wrongen in specteur Eötvös zich met zijn dame in de denkerij langs dikke jassen en bontman tels, to< waar het kleine, dansende licht vlek je van de electrische lantaarn hem de twee laatste leege plaatsen wees. Ze waren wat laat, tengevolge van een verkeersstremming; het voorprogramma was juist begonnen. Terwijl Manna het zich in 't donker zoo goed en zoo kwaad als het ging gemakkelijk maakte in haar stoel, zag ze de beelden voorbijflitsen. Een kleuren- fnmje van oude Hongaarsche plaiteiands- kieedeidracht, een nogal flauwe teeken- fiim en ten slotte de actualiteiten, binnen- en buiteniandsche. Enkele Ufa-fragmenten van paarden sport en weosi rijden. Moeilijke sprongen, het nemen van hindernissen, ruiters, die in het zand beien, andere, die triomfantelijk een nogal .eelij-tcn zilveren beker in ont vangst namen. Ritmeester von Deckow op „Don Juan" barn Rehburg op „Hebe".... daar, wat was dat. Jonkvrouv e Jutta von Talberg met haar zwarte merr-e Shulamite. een der koen- ste amazones van heel Duitschland. wat.... -.vat. de letters dansten voor Morina's oogen. Jutta von dalberg.... maar die naam stond iinmers onvergetelijk in haar herin nering gebrand. Dat was immers de jeugd liefde van Htutert von Dettenburg ge weest, die hij op een lange reis in den vreemde had trachten te vergeten, Jutta.... de oude prinses Alexandra had haar de heeie geschieder.u verte.d en i.&ar ook een portret laten zien Ze herkende het meis je met het pittige, geestige gezichtje en het wilde donkere haar onmiddellijk. Ten ger en sportief als een jongen in het nauw sluitend rycostuum.... In minder dan een seconde flitste dit al les door Mautia's hoofd, terwijl de tekst, waarvan de laaiste regels haar waien ont- gann, veruwten en he' beeld te voorschijn kwam. Jutta scheen gefêteerd te worden om de een of andere prestatie, mei den lin kerarm over den nek van het vurig paard schudde ze lachend de handen, liet zich met een koddige grimas kussen door vrouwelijke familieleden en vriendinnen, liet zich comphmenteeren door heeren ju ryleden ot wat het zijn mochten. Hemel. daar.... met een dof smakje gleed Marina's taschje van haar knieën op den giond, uil baar machteloos zich ont spannende handen. Maar dat was immers... dal was immers Heribert Hij nam Jutta's beide handen in de zijne, hield ze even vastEn juist vóór hel beeld verdween, ving Marina den blik op. dien zij wisselden: Jutta keek naar hem op even met de oogen knippend van emotie, haar mond trachtte nog jolig te glimlachen, maar haar blik was donker van overgave en hunkerend verlangen. En hij zijn ge zicht scheen vreemd-gespannen, zijn oogen boorden in de hare, fel-vragend, alsof hij in het diepst van haar hart trachtte te le zen. Over het witte doek voer nu een blanke school zeilbooten in een flinke bries, als meeuwen in egale vlucht. Marina staarde er naar zonder ze te zien. In haar was slechts één gewaarwording: een eindeloo- ze verbazing. Verbazing, niet om het won derlijk toeval, dat ze op deze wijze nog ééns het gezicht had zien opdoemen van den man, 'dien zij vast geloofd had nooit meer te zullen terugzien maar slechts verbazing om het feit, dat haar eenige aan doening een soort van weemoedige, ver teederde welwillendheid scheen te zijn. Natuurlijk bonsde haar hart en trilden haar handen door de overrompelende ver rassing van dit onverwachte beeld uit het verleden. Maar de felle pijn, het radeloos heimwee, die ze had moeten voelen bij hei weerzien van het beminde gezicht bleven uit. Ze was stellig overtuigd geweest dat ze Heribert van Dettenburg tot haar dood toe nimmer zou kunnen vergeten dat een mogelijk weerzien haar hart zou moeten verscheuren. Och er was niets van dien aard gebeurd. Geen felle steek van jalou- zie had haar door 't hart gepriemd bij hei zien van den blik dien hij Jutta von Tal berg toewierp slechts een vage opluch ting had ze gevoeld: hij heeft zich ge troost, hij zal weer gelukkig worden, ik heb zijn leven niet voorgoed verwoest. Een warme vriendschap was in haar opgeweld bij het zien van die twee jonge menschen op het doek, die op punt stonden, elkaai voorgoed te vinden. Anders nietMei een grenzenlooze verwondering besefte ze: ik ben er overheen. Maar ik zou 't zeli misschien nooit geweten hebben als dit kleine tooneeltje me de oogen niet had ge opend. Met een wijd gevoel van bevrijding leun de ze achterover. Het leven was niet voor bij. Het was misschien zelfs niet begonnen. Ze behoefde niet. langer in droef gemijmer achter zich te zien. Ze kon vooruit kijken, naar een nieuwe horizon, in een land van nieuwe beloften.... Het was een doorloopende voorstelling, zonder pauze, en het hoofdnummer was be gonnen zonder dat ze het bemerkt had. Plotseling keek zij in een lentelandschap van zeldzame liefelijkheid een park van bloesemboomen, waar de prille, pure zon door speelde; een smalle beek dartelde langs het bemoste pad. Twee jonge men schen liepen langzaam voort door dit pa radijs van lenteweelde, hand in hand, het meisje had een grooien hoek bij de lange linten aan den arm hangen. De zon guldde het kruivend haar langs haar zachte wan gen. Stil, schroomvallig, zonder eenige opdrin gerigheid legde Miklós Eötvös zijn hand op haar arm. „Marina...." fluisterde hij, „die mooie tijd komt weer gauw. Nog 'n paar weken, dan is 't buiten in de parken even heerlijk en feestelijk. Kunnen we niet afspreken, dat we er eens een heelen dag samen op uit trekken 't zou je zoo verbazend veel goed doen. We blijven dan van vroeg tot laat buiten in de vrije natuur en doen pre cies als die twee daar. Hij zweeg verward en trok haastig zijn hand terug. Het rustig-voortdartelend paar op het doek was blijvén staan. De jonge man legde zi(n handen op de schouders van het meisje en trok haar langzaam naar zich toe. Zij sloot haar oogen toen zijn lippen de hare vonden. Marina lachte bijna onhoorbaar een schalksch, verward, gelukkig lachje. Toen fluisterde ze terug, zonder haar oogen van het doek te wenden: „Het lijkt me een goed idee.... Miklós." EINDE. Op de Kraüngsche IJsclub te Rotterdam zijn Dinsdag de wedstrijden om het kampioenschap van Zuid Holland verreden. - Tijdens den strijd tusschen v. d. Scheer (rechts) en De Ridder De dooi zette Dinsdag de sneeuw ruimers aan het werk, die het druk hadden, om de hinderpalen van den weg zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5