WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9220 ^eÊcki6oKcSoti^cmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Aboiim-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. - Postbus 11. Dil nummer bestaat uit drie bladen. V De Paus In zijn Kersttoespraak Het heeft velen getroffen, dat Z. H. de Paus in zijn Kerstrede met geen enkel woord heeft gesproken over of gezinspeeld op den toestand in Duitschland. Met een apostolische vrijmoedigheid en een energieke beslistheid heeft Z. H. zijn zeer ernstige afkeuring uitgesproken over misstanden en onrechtvaardigheden onder het fascistisch regiem in Italië. Over Duitschland zweeg de Paus. Op Kerstmis van het voorgaande jaar zag de Paus zich genoodzaakt te verkla ren: „Er bestaat in Duitschland een vervol ging, een vervolging zooals er nog zelden is geweest, zoo verschrikkelijk, zoo ernstig en zoo vruchtbaar in haar kwade gevol gen. Er is een vervolging, en het is treu rig te moeten zeggen, dat hierbij noch ge weld, noch hinderlaag en leugen ontbre ken". De herinnering aan deze woorden alléén Is reeds voldoende, ons er van te overtui gen, dat de Paus niet duidelijker en niet krachtiger wat in Duitschland geschied kan veroordeelen, dan hij het reeds ge- daar heeft. Zóo beschouwd, is het zwijgen van den Paus héél veel zeggend. De katholieken over heel de wereld, en speciaal óók de katholieken van Neder land, iedere katholiek in Nederland geen enkele uitgezonderd hoopt en bidt mede met den Vader der Christenheid in Home. dat er in Duitschland spoedig een einde moge komen aan de vervolging van de katholieken, die „zoo verschrikkelijk, zoo ernstig" is. een vervolging niet al leen van de katholieken, maar ook van zoo talloos anderen om wille van geloof en van ras! Gebedsactie S.P.L. Heeds sedert tal van jaren voert het S. P. L. (Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van in- landsche priesters in de missielanden) een gebedsactie onder le religieuze en kloos terlingen voor de uitbreiding van de Inland- sche geestelijkheid. Deze gebedsactie vraagt éénmaal per v/eek een godvruchtige oefening of ver sterving naar eigen vrije keuze op te dra gen voor de intentie, die maandelijks wordt aanbevolen. Jaarlijks wordt aan de deel nemers een gebedskalender aangeboden, waarop deze intenties vermeld worden. Men behoeft slechts eens en voor goed, totdat men van meening verandert, een of meerdere van zijn gewone oefeningen of gebeden voor deze intenties te bestemmen, en deze meening af en toe (bijv. als men de aankondiging der intentie leest) te her nieuwen. Aangezien ook zeer vele leeken over tuigd zullen zijn van de noodzakelijkheid van het gebed voor dit doel, meenen wij goed te doen langs dezen weg de aandacht van belangstellende leeken op deze ge bedsactie te vestigen, opdat ook zij eraan deel kunnen remen. Wij zijn bereid op aanvrage ook aan lee- kendeelnemers onze intentielijst te zenden. De gebedsintentie voor de maand Januari luidt: „Om God te bedanken voor den ze gen aan ons Liefdewerk geschonken." Met groote dankbaarheid kunnen wij ge tuigen dat God ons Liefdewerk bijzonder heeft gezegend en het een groote vlucht heeft doen nemen. Dank zij de geregelde contributies, wel doenersbij dragen, giften en beursstichtin- gen is het mogelijk geweest belangrijken steun aan de Inlandsche seminaristen voor hun priesteropleiding te verleenen. Helpt het Bestuur van 3. P. L. om God den verschuldigden dank daarvoor te bren gen en vraagt Hem om Zijn Zegen ook voor de toekomst, want de nood in de mis sielanden is heel groot en er zijn nog zoo er.orm veel seminaristen in de missielan den die om steun vragen. Voorschoten, 27 December 1938. Mgr. TH. M. P. BEKKERS, Nationaal Secretaris. ONTPLOFFING IN ITALIAANSCHE BUSKRUITFABRIEK. LIVORNO, 28 Dec. (A. N. P.). Bij een ontploffing in een kruitfabriek zijn drie personen om het leven gekomen. Het R.K. Werklieden verbond Rede van den voorzitter Vandaag kwam te Utrecht het R. K. Werkliedenverbond in „Wintervergade ring" bijeen onder voorzitterschap van den heer A. L. de Bruyn. De Ver bonds voorzitter wees in zijn ope ningsrede op de z.i. noodzakelijke machts bevoegdheid voor de regeering, om ovei de miduelen en de wegen te beschikken noodig voor de bestrijding der werkloos heid. De toekenning van zulk een machtsbe voegdheid heeft niets gemeen met de op vatting nopens een totalitair- regiem, als regeer-systeem. Indien krachten en in stellingen in ons volk voldoende sociaal ontwikkeld en bereid en in staat waren, de wersloozen op te nemen, dan zou de staatsmacht zich stellig uithouden. Nu het anders is, nu honderdduizenden leege han den om arbeid vragen, nu moet de staat, de regeering, noodgedwongen, regelend ingrijpen. Sommigen, die veelal louter in het verre verleden verwijlen, zien groote gevaren aan de toenemende staatsmacht verbonden, gevaren, die onder de oogengezien moeten worden Deden dezulken dat maar, zagen zij dat gevaar inderdaad maar ernstig on der het oog, dan zouden zij er waarschijn lijk toe komen meer waarde te hechten aan' de organen, die heel in het bijzonder kunnen worden aangewend, om den staat, waar mogelijk „van het particuliere erf" tt weren. Wij doelen aldus spreker o.a. op de bed rij fsr ad en. Het een of het ander: verwerpt men het zelfdoen, dan blijft er in deze internatio naal en nationaal zoo moeilijken tijd niets arders over dan dat aan den Staat, aan oe regeering, groote bevoegdheden worden toegekend. Ook mr. Oud heeft, met een beroep op den gezonden volksinvloed, daarvoor gepleit. Wij spraken vervolgde spreker ter vorige vergadering in verband met de werkloosheid over „het verlossende woord" dat van de regeering werd verhoopt. Er is nog al een en ander over te doen geweest. Het verheugt ons in deze vergadering te kunnen getuigen, dat de regeering blijk heeft gegeven, de bedoeling van dat woord te hebben verstaan. De regiering is gekomen „met een reeks sluitende economische-sociale maatregelen, die een effectieve bestrijding van de werk loosheid tinnen betrekkelijk korten tijd ten doel hebben". Het komt nu aan op de verlossende daad. In het verdere deel van zijn betoog schonk de Verbondsvoorzitter aandacht aan de actie gericht op de nieuwe gemeen schap. Een bekend spreekwoord zegt: „met kwade honden is het slecht hazen van gen". Er blijken zegt spr. nog betrekke lijk veel „kwade honden" te zijn. Het ini tiatief zou eigenlijk van een ander zijn uit gegaan. Nonsens: het Verbond tooit zich niet met endermans veren. De bedoeling zou louter van politieken aard zijn. Wij hebben met welke partij ook in geen enkelen vorm ook eenig overleg gepleegd. Wij mochten vervolgde spr er niet op rekenen, dat ons initiatief direct, zon der meer, door het geheele Nederlandsche volk, mei enthousiasme zou worden over genomen. 'Jan zou het Nederiandsche volk het Nederiandsche volk niet zijn. Wij mogen intusschen stellig niet onte vreden zijn. Het Nederiandsche katholieke volksdeel in al zijn geledingen heeft den wekroep aanstonds begrepen en zijn mede werking toegezegd. Ook de aanvankelijke instemming van piet-katholieke zijde stemt hoopvol, waar- bil spr. allereerst denkt aan het protes tant-christelijk deel van ons volk. Hoe kan het ook anders, indien men bedenkt, dat de leer van het Evangelie dat is de door sommigen onbegrepen of niet aan vaarde basis van de „leus' de in iedere menschenziel geschreven grondwet moet zijn van ons aller handelen. Het heeft zonder twijfel groote waarde ail mogen enkelen van de eerst bedoelde critici wel overwegen dat een sociaal democratisch Kamerlid publiek in de Tweede Kamer getuigde: „Wij maken in onze dagen mee een groote stijlvolle actie voor een nieuwe gemeenschap: de door ka tholieken ingezette actie voor ver wezenlijking van Quadragesimo Anno, waarvoor ook de hulp van de niet-katholieken wordt inge roepen. Geen wonder, Quadrage simo Anno bevat wijsheden, die op natuurlijke, voor ieder aan vaardbare waarheden berusten". Die voor ieder aanvaardbare waarheden vormen de basis van de leuze: naar de nieuwe gemeenschap. Mr. Oud vervolgde spreker sprak cnlangs in zijn partij-vergadering op zijn wijze, onze taal. Men bedenke dit in Ne derland wel: wat er van de wereld, dus ook van ons land, zal worden, zal tenslotte worden oepaald door de vraag, in hoeverre wij allen, zonder uitzondering bereid zullen Dr. Mag. D.A.W.H. baron Sloet tot Everlo t Priester en geleerde van groote gaven en en nobel karakter. In mgr. dr. Sloet is een priester en ge leerde heengegaan van groote gaven en nobel karakter Tot in hoogen ouderdom heeft hij de Kerk gediend en, als sociaal voelend edelman, de gemeenschap. Pastoor Sloet stamde uit de riddermati- familie Sloet tot Everlo, Singraven, Ol- denhof. Dit geslacht voert zijn wapen te rug tot de dertiende eeuw. De Sle e ten zijn van een door en door protestantsche familie; pastoor Sloet's grootmoeder bekeerde zich tot het katho licisme en sinds dien gedenkwaardigen dag heeft de katholieke tak der Sloeten zich beijverd, te toonen dat de adeldom ook in apologetisch opzicht verplichtingen oplegt: toen na den Franschen tijd de laatste Sloet van Warmelo het riddergoed Warmelo bij Diepenheim aan dr. Slc-et's vader als nalatenschap aanbood, heeft deze de aanvaarding geweigerd uit vrees, dat hij wederom protestant zou moeten wor den (tot een dergelijke vrees leidden de toenmalige toestanden); de in Christo her boren Sloeten wilden katholiek zijn en blijven en zij schonken zonen als pries ters aan de H. Kerk. Er kwam nog iets bij: toen de Prins van Oranje als Koning Willem I in 1813 aan 't bewind gekomen was, moesten allen, die zich tot den adelstand rekenden, hun adel dom in Den Haag laten legaliseeren, maar daarvoor voelde de familie Sloet hoe wel zij steeds Oranje-gezind geweest was niet veel: wat had een aloude adellijke familie met het nieuwe Den Haag van doen? Later hebben wel de twee oud ooms van dr. Sloet de een was dokter en de ander griffier onder minister Modderman erkenning; van hun oude titels •aagd en natuurlijk verkregen, en zoo noemen zich ,alle neven van dr. Sloet: baron Sloet tot Everlo; pastcor Sloet echter, die als jongeling indertijd eveneens een legalisatie-formulier thuisgezonden kreeg, heeft de gelegenheid tot erkenning nooit willen benutten; hij kon de negen honderd gulden leges wel voor betere doeleinden benutten! En zoo heeft de vrome priester, de scherpzinnige geleerde, de vooruitstreven de sociale werker alles en nóg eens alles, wat hij bezat, niet alleen aan have en goed. maar ook, en vooral, aan gaven van geest en hart, aan karakter in dienst gesteld van den Christus-Koning. Zich geheel te geven, dat zat er immers al vroeg bij hem in. Teen wijlen mgr. A. I. Schaepman hem tot priester wijdde, moest dit op een spe- cialen dag gebeuren, want de student had zich op het Groot-Seminarie overwerkt en werd daarom niet op 15 Augustus 1878 ge wijd, maar een poos later, in April 1879. De neomist werd op voorspraak van den toenmaligen Rijsenburgschen president van de Burgt, huiskapelaan bij een Belgi sche familie; rond 1880 was hij assistent te Oude Pekela; van 1882 tot 1898 was hij rector bij de Duitsche Benedeictinessen le Oldenzaal; in laatsgenoemd jaar werd de rector pastoor te Harderwijk en sinds 1906 is hij pastoor te Abcoude. Pastcor Sloet heeft van de academische overheid van Leuven het eere-doctoraat in de godgeleerdheid ontvangen en door wij len Aartsbisschop Van de Wetering werd hij tot eere-kanunik van het Metropolitaan kapittel benoemd. Hoezeer dezen eminenten priester ook de parochie^arbeid in engeren zin ter har te ging, hij zag zich naarnaast een taak voorbeschikt, waarin hij zich als strijder Gods eeuwige verdiensten zou kunnen vergaren: hij wijdde zich aan de Bijbel studie, maakte zich de semietische talen eigen, om origineelen te kunnen lezen, vertaalde een groot deel van het Oude Testament Can isius-bij beitje en het Boek der Openbaring, maakte zij gedegen kennis van den Bijbel dienstbaar naar bin nen en naar buiten; was mede-cprichter, voorzitter en eere-voorzitter van de Apo logetische Vereeniging „Petrus Canisius", stichtte mede Het Schild", polemiseer de met Bolland, door hem niet au serieux genomen, en met prof. Eerdmans, die zijn respect voer den geleerden pastoor niet verhelen kon. Omvangrijk en diepgaand was deze we tenschappelijke en apologetische arbeid, maar als leerling van dr. Schaepman, be zield met diens gloed, streed de priester Sloet. vooral in Twente te zamen met zijn voortvarenden intimus dr. Ariëns ook op sociaal gebied voor verheffing van de volksgemeenschap. „Tijd". Drama te Hem bij Hoorn Meisje door Jongeman aangerand Dader pleegt zelfmoord Vanochtend omstreeks half acht heeft zich te Hem bij Hoorn een drama afge speeld. In den veestal van den heer Appelman was de 26-jarige knecht S. bezig met het melken van de koeien, waarbij hij gehol pen werd door de 25-jarige pleegdochter van de familie Appelman, mejuffrouw van Stralen. Plotseling heeft de knecht het meisje aangerand. Zij werd ernstig ge wond. Op haar hulpgeroep snelde een an dere pleegdochter van de familie het meis je te hulp. De knecht nam hierop de vlucht en heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het lijk is naar de ouderlijke woning te Hem overgebracht. De toestand van het meisje is b De aanleiding tot het drama schijnt gele gen te zijn in het feit, dat de aangeval lene verloofd is met een knecht, die vroe ger in dienst van de familie Appelman was en met wien zij het volgende jaar in het huwelijk treedt. Dit was niet naar den zin van S., hetgeen vanochtend tot een uitbarsting heeft geleid. zijn het gebod der sociale rechtvaardigheid en sociale liefde tot richtsnoer van ons handelen te nemen. Indien men het groote pogen m dat licht beziet, dan vallen alle kleine menschelijke beuzelarijen weg Een en ander beteekent niet, dat de katholieke en andere bewegingen haar ge wone, dagelijksche, voor ons volk zoo nut tigen arbeid moet verwaarloozen. In geen geval. Die arbeid is nuttig en noodzakelijk, aia resultaat waarvan spr tenslotte met vreugde memoreert, het indienen van het vooral ook principieel zoo belangrijke wets ontwerp terzake van de kindertoeslag verzekering. i BINNENLAND DE KONINGIN IN DE RESIDENTIE. Gistermiddag om kwart over drie is H.M. de Koningin uit Soestdijk per auto in Den Plaag aangekomen, waar Zij haar intrek heeft genomen in het paleis Noordeinde. ST. CASSIANUSVEREENIGING. Vereeniging van hoofden van R. K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem Voor de 125ste maal werd gisteren de algemeene vergadering van de St. Cas- sianusvereeniging, de vereeniging van hoofden van R. K. Bijzondere scholen in het Bisdom Haarlem gehouden. Ter gele genheid van dit feit was de convocatie be scheiden versierd, evenals de muziekzaal van Prinkirann te Haarlem, waar men, zooals gewoonlijk, vergaderde. In de St. Josephkerk aan de Jansstraat voraf donr Z. H. Exc. Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris generaal van het bis dom een H. Mis opgearagen voor levende en overleden leden der vereeniging. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer W. P. J. Bertels, het eere lid. den heer G. H. Weustink, oud-inspec teur van het L. O. en de heeren H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O., Vintges, oud-insoecteur bij de Vmcentiusscholen te Amsterdam en Frans Wisse als verte genwoordiger der St. Augustinusvereeni- ging in het bijzonder welkom, evenals den heer Strevelaar, hoofd van de schippers- school to Duisburg. Spr. prees de groote verdiensten van de eerw*. zuster Paulina, die ontslag had ge nomen als bestuurslid en stelde voor haar tot eere-lid van de vereeniging te benoe men, waartor bij acclamatie werd beslo ten. Tijdens het voorlezen van de notulen be trad mgr. Möllmann de zaal, die door den voorzitter met eenige welgekozen woor den begroet werd. Dan wa hel woord aan dr. W. R. Heere voor het houden van een inWding, geti teld „Mensch en gemeenschap". Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van zuster Paulina na herstemming geko zen de eerw. zuster Scholastika, terwijl de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. F. Fluitman en Th. P. Badoux onder dankzegging voor den reeds gepres- teerden arbeid herkozen werden. De middag was gewijd aan onze Neder iandsche letterkunde. Mej. Annie Brug man, vroeger verbonden aan het Rotter dams Hofstadtooneel, besprak de Nieuwe Giasoeriode en de op den voorgrond tre dende figuren uit die periode, zooals Wil lem Kloos, Lodewijk van Deyssel, Albert Verwey, Frederik van Eeden, Herman Gorter, Ar ie Prins en Jacques van Looy. Zij typeerde hen kort maar duidelijk en volledig en declameerde stukken uit hun werk. Na een korte pauze declameerde zij op schoone wijze gedichten van Boutens, van Jan Prins, van Guido Gezelle. van Adama van Scheltema en van Helene Swarth, terwijl zij besloot met een schets van Anne de Vries, den schrijver van „Bartje". Voor haar kunstzinnige voordracht werd zij zeer terecht met een dankbaar applaus beloond. Tot slot richtte Z. H. Exc. Mgr. Möll mann zich tot de aanwezigen. In den loop van dit iaar verscheen een a^QClt,T"isch r-T-oofcpbcift vac <?e han^ van dr. Gerard Wijdeveldf getiteld „Aure'lius Augustinus de Magistro" (Aurelius Augus- tinus over den leermeester), welke ver handeling door den nieuwen dokter werd ingeleid, vertaald en toegelicht. Uit de vlotte en nauwkeurige vertaling van dit specifiek Augustiniaansch proza bleek wel zeer duidelijk, dat dr. Wijdeveld niet al leen een uitmuntend classicus, maar ook een zeldzame literator moet zijn. Bedoelde verhandeling is een der klei- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het offensief van Franco vordert. (2de blad). Een bittere klacht van de Osservatore Ro mano over de Russische en Duitsche aan vallen op het Geloof. (2de blad). Zal de Paus reeds op 15 Januari Rome verlaten? (2de blad). De reis van Daladier naar Tunis. (2de blad). De groote Fransche leening. (Fin. en Econ., 2e blad). Binnenland Vergadering van de hoofden van R. K. Bijzondere scholen in het Bisdom Haa/lem. (lste blad). De „Wintervergadering" van het R. K. Werkliedenverbond, (lste blad). Op een boerderij te Hem heeft zich van ochtend een droevig drama afgespeeld. (1© blad). De Elfstedentocht uitgesteld. (3de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT VATIC A AN: Het Kerstfeest is op de eer ste plaats een kerkelijk feest en wie in zrchzelven den vrede gevonden heeft, wel ke niet van deze wereld is, kan het Vre- de-feest bij uitnemendheid vieren met een blij hart. Maar de mensch verlangt ook naar rraterieelen vrede, naar vrede in harmo nie in zijn omgeving en als hij dien niet vindt, wordt zijn vreugde overschaduwd door verdriet om de verscheurdheid bij an deren. Zoo heeft het Vaticaan het Kerst feest moeten vieren in een sfeer van on vrede. De „Osservatore Romano" klaagt in ben hoofdartikel over de aanvallen, die Eerlijn en Moskou richten op het Geloof in de harten der menschen. In de bestrijding van het Geloof reiken de uitersten elkaar de hand. PARIJS: De Fransche regeering heeft zoo juist een groote leening van 175 mil- l'oen gulden afgesloten, welke beschouwd wordt als een bewijs, dat het vertrouwen van de geld wereld in de Fransche crediet- waardigheid aan het terugkeeren is. De Fransche minister van financiën, Paul Rey- naud, heeft dit met vreugde geconstateerd in een radio-rede, welke hij gisteravond heeft gehouden, en het succes van deze leening toegeschreven aan de jongste krach tige maatregelen der Fransche regeering. Reynaud eindigde zijn rede met de woor den: „Zes weken geleden heb ik u de ge neesmiddelen en de hoop gebracht. Van daag breng ik u het bewijs, dat de weg, dien wij kozen, .de goede is. Die weg zal lang en soms moeizaam zijn, maar wan- reer men hooD in het hart draagt, kan men alle hinderpa^n overwinnen." BURGOS: Het offensief van Franco wordt voortgezet. lederen dag worden nieu we veroveringen gemeld. Wanneer men evenwel een blik werpt op de kaart, ziet men, dat het offensief slechts moeizaam vooruitgaat. nere werken van den grooten Heilige en bevat een samenspraak met Adeodatus, in hoofdzaak over het leeren kennen en het mMedeelen der kennis, het „docere". Geheel op het eind van dit colloouium verklaart Adeodatus als een conclusie uit het onderhoud: „Hem (d.w.z. God) zal ik thans met Zijn eigen hulp te vuriger be minnen, naarmate ik in het leeren meer vorderingen zal maken". Het is de taak van u, hoofden van scho len. aldus de spreker, om bij het onderwijs de leerlingen door de kennis te brengen tot de liefde Gods en daarom moet uw onderricht met God beginnen en tot Hem doen uitgaan. Uit het geschapene kunt gij opklimmen tot. den Schepper, tot den Va- de- van alle licht. Blijft dan uw best doen, om met uwe leerlingen vóór de lessen steeds met aan dachtiger eerbied Gods bijstand in te roe- oen: blijft u beiiveren, om bij hetgeen gij mededeelt den innigen band van het we tenswaardige met het bovennatuurlijke zooveel mogelijk te doen uitkomen en te verklaren. Dit kunt gij niet goed doen uit eigen krachten. Het is niet zoo gemakkelijk in niets de jeugd aanstoot te geven, noch in uw gedrag, noch bij de uitoefening van uw ambt. Daarvoor is noodig, dat de lief de Gods niet alleen in u woont (want nie mand geeft, wat hij niet heeft) maar ook, dat deze voortdurend gevoed, onderhouden en vermeerderd wordt. Dat dat door de veelvuldige H. Communie en door de jaar lij ksche retraite op eminente wijze ge schiedt, behoef ik u niet te herinneren, al dus besloot spr.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1