&ME5 RUBRIEK Een Wintermode Zll i Vrouwelijke allures <3 «T Middagjaponnen Ons Patronenhoekje ONZE ÜUED&OOPE PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zgn op aan vraag te verkrijgen btf „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 3 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro oi per postwissel. F«lltlll||||tlllllllllt|||||tlf!f?!!tftll!|l||f|tt|||||IHIIMIIinimmi!l!|l9tlllMfllf!tl!tlM|||||||||lll||" Naarmate we het mo debeeld intensiever in ons opnemen vatt het steeds meer op, dat de imode niet alleer veel zijdig is doch ook zoo bijzonder vrouwelijk ikleedt, hetgeen voorna melijk te danken is aan de details. Vele gar- neeringen zijn er, die bepaald interessant ge noemd kunnen worden en in dit opzicht ïemen vooral de relief ge werkte stuksels een groote plaats in. Ver schillende garneeringen anno 1900 treden weer op den voorgrond o.a. soutache, tres en ver schillende andere pas sementen- Op de meer geklee- de japonnen worden zeer veel garneeringen toegepast met glinste rende effecten, als pail letten, gitten, lamé, Ibrocaat, strass e.d. Zeer modern zijn avond japonnen met lange franje over de rokken, die bij het gaan grap pig heen en weer be weegt en zeer elegant ikleedt. Juist omdat de mode in zeker opzie Pt zooveel vrijheid biedt, is smalle naar den zoom toe breeder wor- aende baantjes en plooien. Enkele ont werpen, die meer voor zéér slanke dames bestemd zijn, hebben een ietwat overblou- sende rug, doch we kunnen niet zeggen, dat deze modellen zeer populair geworden zijn. De schouderdeelen zijn meermalen iet wat verbreed, terwijl men de mouwen op de meest gevolgde wijze in het armsgat zet, doch ook ziet men nog raglan en een enkelemaal ook dolman mouwen. Deze laatste hebben een zeer wijd bovendeel, omdat de armsgaten ver over het normale punt geknipt worden en de zijnaden slechts zeer kort zijn. Een enkel model geeft ook kimino mouwen, doch deze ziet men slechts sporadisch. De meeste japon nen handhaven een hooge halslijn, alhoewel meer gezette dames hare keus kunnen be palen op de V-vorm. Open randen, kanten entredeux, en stik sels worden op eenvoudige middag japonnen toegepast, soms wordt volstaan met een enkele bloem, een broche of clips. Mantels blijven eenvoudig van coupe en hebben over het algemeer een min of meer be scheiden bontgarneering in tegenstelling met de uitgesproken sportieve modellen. Model en weefsels zijn bes'issend voor den indruk, die een mantel maakt en waar de strenge, sportieve ontwerpen van Engelsche stoffen, tweed, kameel e.a. weefsels worden gemaakt, kan voor het meer gekleede genre o.a. zibeline, laken, velours de laine, flu weel en bontstot in aanmerking. Enkele eenvoudige, doch gekleede mid dagjaponnen geven bijgaande japonnen weer, zooals rechts een van wijnrood zand- crêpe met smalle entredeux in dezelfde kleur geverfd, die in bolerovorm worden gewerkt. Srenger van lijn is de middelste japon, die zich evenals het model rechts zeer goed leent voor gezette figuren. Ze is gemaakt van crêpe satin, dat op de doffe kant is verwerkt, alleen de smalle inge slikte deelen aan corsage en rok zijn glim mend. Tresband ziet men rechts aan pas en langs de opgeknipte, ietwat blokkenden rok. Smaakvol zijn beide mantels waarvan de eerste van fluweel is met bouten col en ruime mouwen. Links een chique mantel van genopte stof met zilvervos gegarneerd. het noodig, dat men hiervan met groote voorzichtigheid gebruik maakt om te voor komen, dat het geheel een te drukken in druk zal maken. De groote lijnen van man tels en japonnen zijn vrijwel hetzelfde ge bleven, alleen wordt de taillelijn menig maal iets meer tot uitdrukking gebracht dan enkele seizoenen geleden het geval is geweest, terwijl de mouwen zich meerma len naar den pols toeverwijden en de ruim te ingehaald en met een smal bandje wordt afgewerkt. De rokken der japonnen hebben in tegen stelling met die der tailleurs, die glad en mauw zijn, een eenigszins golvende onder- wijdte, die verkregen wordt door godets, Onze geurtjes Nadat men gedurende langeren tijd ïn de keuken bezig geweest is met bakken, braden en koken, blijven de geurtjes hier van dikwijls in het haar, aan handen en kleeren hangen. Het is ongetwijfeld hoogst onaangenaam, indien de huisvrouw deze luchtjes mee naar de huiskamer brengt. Geheel te vermijden is dit niet, doch men kan eraan tegemoetkomen door bij de be reiding van het middagmaal steeds een groot huishoudschort te dragen, dat de japon volkomen bedekt en over het haar een wit batisten of cretonne mutsje. Na het koken neemt men er enkele minuen af om gezicht en handen te wasschen en het haar op te maken. Schort en muts blijven in de keuken hangen. Handen reinigt men het best met toilet puimsteen, vruchtvlekken met citroensap. Sterke geurjes met mosterdpoeder, die men over de nog vochtige handen wryft, daai- na nogmaals wasschen. De nagels blijven er onberispelijk uitzien, indien men ze zoo ver mogelijk in een halve citroen drukt. Niets is onaangenamer, dan dat men het geheele huis door ruikt wat dien middag gegeten zal worden. Men zal de keuken deur steeds gesloten en een venster open moeten houden. Koken met deksels op pannen en het gas temperen om aanbranden te voor komen. De sterke lucht van uien aan keukenge reedschap verdwijnt door de behandeling met ammoniak. Messen, planken en pan nen worden vooraf met proppen couran tenpapier schoongemaakt, dat trouwens voor verschillende doeleinden onmisbaar is in de keuken. Vervolgens schoonmaken in water en ammoniak (1 eetlepel op 1 Liter water). Is de aanhangende lucht niet verdwenen, dan behande.lt men de betref fende voorwerpen met water, waaraan men overmangaanzure kali heeft toegevoegd. Naspoelen met kokend water. Indien men geen roestvrije messen be zit, zal men het staal na het wasschen steeds met een schuurmiddel moeten be handelen en daarna met een kurk polijsten. Vischlucht aan messen verdwijnt, indien men deze in aarde steekt. Het wekelijks doorgieten met kokend soda- ten, sla of zure gerechten blijven staan, aangezien zich meemalen kopergroen ont wikkelt. De gootsteen en afvoerpijp moeten zorg vuldig onderhouden worden wil men al thans voorkomen, dat er een onaangename lucht opstijgt. He wekelijks doorgieten met kokend soda water voorkomt aanzetten van vet en ver stoppen der buis. Dit laatste brengt niet allen ongewenschte kosten met zich, doch is tevens uit een hygiënisch oogpunt zeer slecht, aangezien men bij het werken in de keuken, deze luch inademt. niet uitgesloten, dat de druk van binnen uit groot genoeg is om de kerk naar boven te werken en het „edele nat" te doen verloren gaan. Om dit te verhinderen legt men een dunnen metalen draad in den vorm van een rechte haarspeled om den hals van de flesch en draait beide einden eenige malen met een buigtang om (2a). Vervolgens legt men beide einden naar boven om de kurk en steekt het vrije uiteinde door de lus waarna het met de tang naar omlaag wordt getrokken. (Zie 2b). Men kan een niet al te stevig sluitende kurk met twee lange stalen spelden vaster coen zetten (3). Roesten van dit metalen hulpmiddel is uitgesloten, aangezien die zuurstof van buitenaf niet kan toetreden. Indien men mousseerende vruchtenwijn wil bewaren, dan zal de extra sluiting 2a en 2b gewenscht zijn. Heeft men een kurk, die te groot is, dan sr.ijde men aan den onderkant een stuk kurk weg als bovenaan links is aangegeven. Men kan voor het snijden van kurk het best een Gilet mesje gebruiken, dat men veilig heidshalve echter in een houdertje steekt. Hoe men kurken passend maakt Indien men vruchtensappen wil bewaren zal men vaak flesschen van verschillend imodel gebruik, waarvan de halsopeningen ■verschillend van wijdte zijn. Het vinden van passende kurken is vaak zeer moeilijk, terwijl het een eerste vereiscte is, dat zij den inhoud der flesschen volkomen afsluiten. Kurken zijn in den regel te groot of te klein, doch als regel geldt, dat zij iets groo- ter dan de halsopening moeten zijn, slechts dan sluiten zij volkomen af. Men begint steeds met het broeien der kurken gedu rende pim. 10 minuten om ze zacht en kiemvrij te maken. Vele huisvrouwen laten de kurken gedurende een bepaalden tijd koken, hetgeen verkeerd is, ze moeten slechts in een pan heet water blijven drij ver- Kan men een kurk zonder eenige moeite in den hals van een flesch duwen, dan is hij te klein geweest en de mogelijkheid is VOOR DE UITVERKOOPEN De t\jd, dat wjj, dames ons hart gaan ophalen aan allerlei koopjes, is weer daar. De étalages der winkels tooveren ons veel schoons voor tegen lageren prijs dan ge woonlijk. Vooral op de kleeding zullen wij meer letten, omdat er in de maand Januari leuke stofresten tegen billijken prijs ver krijgbaar zijn. Hoe U deze stofresten moet verwerken kunt U lezen in ons modeblad, dat wij als premie beschikbaar stellen. Het is onder houdend, leerzaam en rijk geïllustreerd. Schrijf slechts aan de Redactrice Dames rubriek, Postbus 115, Den Haag, met tien cents aan postzegels bijgesloten of gireeren dit dubbeltje op postrekening 62626 van den Modedenst te Den Haag en het mode blad wordt U omgaand toegezonden. Middagjaponnen worden in de meest verschillende ontwerpen ge maakt om nog niet eens te spre ken van de onnoemelijk vele stof fen, die ons ten dienste staan. Kleuren in ongekende veelheid en het lijkt ons, alsof we telkenjaren door mooier en warmer tinten verrast worden. Over eentonigheid van het modebeeld behoeven we ons dan ook niet te beklagen, inte gendeel, want we zien bijna geen twee japonnen, die hetzelfde zijn. Aan gekleede middagjaponnen zien we rokken, die rondom of gedeel telijk geplisseerd zjjn. Meermalen worden de plissé's tot over de heu pen en dicht langs de vouw opge stikt, natuurlijk slechts uit practi- sche overwegingen. Ook op andere wijze wordt deze wijde onderlijn verkregen n.l. door in het midden voor aangebrachte tusschenbaan- tjes, die zich naar den zoom toe zeer verbreeden en in ruime klok ken vallen. Godets worden weer gaarne in rechte rokken gezet, waardoor de zoom eveneens een klokkend effect krijgt. Garnaeringen zijn slechts op so bere wijze toegepast, zooals b.v. no. 1 links werken de nervures als een soort zonne-spectrum, ter wijl de rok uit smalle plissé's be staat. De wijdte aan den zoom van de middelste japon wordt verkre gen door een ingezette, klokkende baan, terwijl de versiering van bo vendeel uit een aardige fantasie van druiven en bladeren in plattesteak gewerkt bestaat. Men ziet trouwens zeer aparte en weinig kostbare byouteriën van goud- en zilver metaal, filligrain, email e.a., voorts een menigte mooie knoopen. Enkele vallen op door een amusante wer king, andere zijn bepaald decoratief. Strass-knoopen worden gaarne op zwart aangebracht, hetgeen éteeds een mooi ef fect geeft. Men ziet een rij van strass- knoopen op de middagjapon van zwarte wollen georgette rechts. Bijzondere zorg is besteed aan boven deel, dat aan zijkanten ingehaalde ruim te heeft. MIDDAGJAPON Succespatroon 3426. Prijs 0.30 en 0.05 omzetbelasting en porto. Alas middagjapon bedoeld wordt dit model van bedrukt satin, fluweel of met metaaldraad doorweven stof gemaakt. De voorkant is gedrapeerd, terwyl de mouwen in schuine lijn langs voorpanden zijn op gestikt. Ingehaalde ruimte boven de taille, V-vormige halsuitsnijding met twee splitjes, waardoor een ingehaalde of geplisseerde zijden of kanten garneering wordt ge haald. Voor officieele gelegenheid, waar groot toilet is voorgeschreven, wordt het zelfde model gevolgd alleen verlengt men den rok en maakt aan den onderkant een split als rechts is aangegeven. Ben. stof voor de middagjapon pl.m. 3.50 M. van 1 M. en garneerstof pl.m. K M. Patronen in de maten 44 t/m 48. EENVOUDIGE JAPON Succespatroon 3469. Prijs 0.30 en f Ö.05 voor porto en omzetbelasting. De bies op schouders en langs voorpan den wordt opgestikt, terwijl op den rok een plooi waar te nemen valt, die als een smal tusschenbaantje werkt en vanaf de knie uitspringt. Sluiting aan bovendeel met knoopen. Lnks hetzelfde model, doch met een kraag. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 424446 en 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon No. Maat Hierbjj ingesloten S aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels üefst van 1 3S 5, 10 r 12eest; doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10