RIJNSTREEK UiNSDAG 27 DECEMBER 1938 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 LEIDSCHENDAM St. Mariaschool Ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 worden aan de besturen der bijzondere lagere scholen uit de gemeente was vergoed de kosten (van instandhou ding) dier scholen met uitzondering der jaarwedden en wedden van de onderwijzers. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld aantal leerlingen en bedraagt in gemeenten, die een of meer overeenkom stige scholen voor openbaar onderwijs in stand houden eenzelfde gemiddeld bedrag per leerling als de kosten per leerling aan die overeenkomstige openbare scholen. Op de St. Mariaschool is echter van toe passing het 6e lid, hetwelk voorschrijft, dat, indien het gebouw eener bijzondere school aan het schoolbestuur in bruikleen is gegeven, de kosten van instandhouding van dat gebouw, ten laste van de gemeente zijn. De St. Mariaschool werd begin 1933 geopend, zoodat voor deze school tevens een driemaandelijksche afrekening moet plaats hebben over de jaren 1933 tot en met 1935. Zooals uit het besluit blijkt, aldus zeggen B. en W., zal de vergoeding voor deze school over 1935 zijn vast te stellen op 134 yt x 12.26 is 1645.90. De vergoeding voor deze school over 1933, 1934 en 1935 be dragen te samen 2157.32 plus 1588.06 pius 1645.90 is f 5391.28. De werkelijk ge maakte kosten over 1933 t/m 1935, weike voor vergoeding uit de gemeentekas in aan merking komen,bedragen in totaal ƒ5744.03. Dit laatstgenoemd bedrag is hoo- ger dan 5691.28, waarom de vergoeding over 1935 niet behoeft te worden ver minderd. Geboren: Magdalena Bernard! na Joanna d. van M. G. H. Koelman en C. E. v. Oosten. NOORDWIJKERHOUT Kruisvaart, Cohort St. Joseph. In de St. Jozefparochie is dit jaar voor het eerst een Kerstavond gehouden voor Kruisvaar ders en ouders. De Kruisvaarders hadden de zaal van hotel Gouwenberg zelf mooi versierd. Op het tooneel stond een groote kerststal en twee versierde kerstboomen, terwijl in de zaal verschillende kerststal len, door de jongens zelf vervaardigd ston den opgesteld. In den loop van "den mid dag hadden de schoolkinderen een bezoek aan de zaal gebracht, waarbij ze hun kerstgave konden geven voor de armen. Toen de ouderavond een aanvang nam, bleek de zaal goed bezet te zijn. Met het Kruisvaartgebed werd gecpend, waarna de jongens een kerstkrans neerlegden bij de Kerststal onder het zingen van het bloe- menlied. De Directeur heette alle aanwe zigen welkom. Hij zeide, dat het vanavond geen knal-avond zal worden, doch de vie ring van een huiselijk Kerstfeest. Een der jongens bad een Kerstgebed, waarna weer anderen declameerden. Tusschen de ver schillende nummers van het program wer den door de jongens liederen gezongen. Onder de pauze werden de heeren op een sigaar getracteerd, waarna een Kerstver telling werd uitgebeeld. Een mooie sfeer werd geschapen door de verschillende be lichtingen van het tooneel. De jongens hebben die moeilijke spel goed uitgebeeld. Tot slct werd een kampvuur gehouden, waaronder de jongens met de pas opge richte mondharmonica-club van de Kruis vaart kerst- en kampeerliederen zongen. Hiervan maakte de Directeur tegelijk ge bruik om de verschillende clubleiders, die hiervoor hun vrijen tijd opofferaen. te be danken voor het vele werk verricht. Hij vergat daarbij niet de herauten, waarbij hij er op wees, dat zij, in samenwerking met de ouders, de jongens opvoeden en veel kennis bij brengen. Hij verwelkomde te vens de baljuw, die, hoewel nog niet actief werkzaam zijnde in het cohort, deze avond toch aanwezig is. Hij hoopte, dat deze spoedig zijn hart weer aan het jeugdwerk kan geven. Tot slot zong het zangkoortje een mooi slotkoor, waarbij alle eer toe komt aan J. v. d. Berg, die den heelen avond de zang heeft begeleid met piano muziek. Bij opbod werden de kerststallen verkocht, terwijl een wedstrijd gehouden werd, welke Kruisvaarder de mooiste stal had gemaakt De Don Boscoban verover de den len prijs. Nadat de ouders vertrok ken waren, werden de jongens nog op een versnapering getracteerd. Zij nog vermeld, dat Pastoor Maas en Kapelaan v. Egmond blijk van belangstelling gaven door hun tegenwoordigheid. Kruisvaart, St. Victor-parochie. De herdenking van het tweejarig bestaan van het Kruisvaart-cohort Sint Victor en de in stallatie van de nieuwe Willibrordus en Tarcisius Ban is op 2den Kerstdag feeste lijk herdacht. Op echt Christelijke wijze is het feest 's morgens begonnen met een M. Mis, opgedragen tot intentie van de le den van de Kruisvaart en de weldoeners. De kruisvaarders hebben de H. Mis geza menlijk gezongen en nielden een algemeene H. Communie. Na deze H. Mis vereenigden de leiders en de jongens zich in de feeste lijk versierde burcht aan een gemeen schappelijk ontbijt waaronder 5 leden wer den bevorderd tot koningsdienaar. Pastoor Westerwoudt vereerde dit ontbijt met een bezoek en sprak de jongens toe. 's Middags om 2 uur werd door pastoor Westerwoudt een plechtig lof gecelebieerd met assistentie van Rector Vlaar uit Haarlem en kapelaan van Adrichem, directeur van het St. Vic- tir-cohort. Onder dit lof had de installatie plaats van twee bans van totaal 20 leden en 2 herauten. Onder dit lof hield de pastoor een pre- dicatie. Om half acht 's avonds werd door de kruisvaarders een uitvoering gegeven in den burcht. Ondanks den sneeuwstorm was de zaal geheel gevuld met ouders en genoo- digden, wel een bewijs, dat de kruisvaart de sympathie van de heele parochie heeft. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op: pastoor Westerwoudt, prof. drs. v. d. Gaag, pater Versteeg en eenige paters van het retraitehuis. De feestavond werd ge- ALPHEN AAN DEN RIJN Parochieele Kerstavond. Tot besluit van de plechtige kerkelijke viering van het Hoogfeest van Kerstmis, biedt de K.J.C. den parochianen een schoonen Kerstavond aan op Woensdag 28 December in de Sint Josephzaal. Op dezen avond zal voor de pauze door declamatie en zang weerge geven de gtdachten van den Advent en de groote feesten van den Kersttijd, met als slot het feest van Maria-Lichtmis. Na de pauze wordt opgevoerd het bekende Drie koningenspel „Epiphania" van den Fran- schen schrijver Henri Ghéon. De leiding berust bij de heeren J. J. C. Böckling en G. A. Bahlmann. De avond wordt hoofd zakelijk verzorgd door leiders en leden van de Kruisvaart. Kruisvaarttentoonstelling:. Op de Kerstdagen hield de plaatselijke K.J.C. die onder leiding staat van den Districts-direc- teur kapelaan C. M. Broers in het St. Pancratiusgebouw een welgeslaagde tentoonstelling, waarop door foto's, werk stukken, spreuken en slagzinnen en nog op vele andere wijzen allerduidelijkst werd aangetoond, op welke wijze de Kruisvaart is opgebouwd, hoe het innerlijk karakter is en op welke wijze zij haar doel tracht te bereiken. Op den eersten Kerstdag was deze tentoonstelling op uitnoodiging toeganke lijk voor de besturen van de organisatie en allerlei vereenigingen. Deken Z. de Korte verrichtte de officieele opening en noemde het een goede gedachte van de Kruisvaart om juist op Kerstmis deze tentoonselling te doen plaats vinden. Spr. wees er met na druk op, hoe door de Kruisvaart bij de jongens op verschillend terrein ontwikke ling wordt bijgebracht en vooral ook liefde; wordt gekweekt voor den arbeid. De ont wikkeling op godsdienstig gebied is vooral in dezen tijd onontbeerlijk en zal voor hen die de Kruisvaart bijeenkomsten met vrucht bezoeken van groot nut zijn voor het toekomstig leven. Ook is de Kruisvaart een vereenigmg die erg naar voren brengt de liefde voor de Missie. Alle openbaring van haar streven is bestemd om te laten zien, wat navolgenswaardig is. Hierna dankte de directeur den Deken voor de belangstelling, ook van zijn collega voor de belangsteling, ook van zijn collega kapelaan Klaver en tenslotte dankte spr. ook de vele medewerkenden, zoowel ten opzichte van deze tentoonstelling als voor de K.J.C. in het algemeen. Hierna was ge legenheid de verschillende stands te be zichtigen, waarbij door enkele leiders wel willend de noodige explicatie werd gegeven Tentoonstelling St. Anna-naaivereenlging Als naar gewoonte hield de St. Anna- naaivereeniging alhier in de oude school op de beide Kerstdagen haar jaarlijksche tentoonstelling van de gedurende het afge- loopen jaar door een tienal ijverige naai sters vervaardigde kleedingstukken. De opend door den baljuw Jan Oostdam, die herinnerde aan de installatie 's morgens van 2 nieuwe bans. Vanavond, zeide spreker, zijn we hier bij elkaar gekomen om ook anderen in onze feestvreugde te doen dee- len. Hij begroette de hoogeerw. heer pas toor Westerwoudt als de grondlegger van het jeugdwerk in deze parochie en riep vooral een hartelijk welkom tot de ouders en weldoeners van de kruisvaarders. Hij dankte de ouders voor het vertrouwen aan de leiders geschonken door hun jongens aan de kruisvaart te geven om deze een breede en diepe vorming bij te brengen. Het is zoo jammer, vervolgde de baljuw, dat er toch nog ouders gevonden worden, die niet inzien, dat een jeugdwerk een al lernoodzakelijkste zaak is in onze moder nen tijd. Onze kruisvaart bestaat thans 2 jaar en vanavond zullen we, naar ik hoop, een indruk krijgen wat in dien tijd door samenwerking van directeur en jongens kan worden bereikt. Aan het einde van zijn openingswoord feliciteerde spreker de nieuw geïnstalleerde jongens en herauten en wenschte ten slotte alle aanwezigen een prettigen avond toe. Hierna volgden twee zangnummers door de zangclub van he cohort onder leiding van den directeur. Keurig werden gezon gen „Puer natus in Bethlehem" en „Her- derkens", waarna een hengelende kruis vaarder op geestige wijze een uiteenzetting gaf over de kruisvaart. De directeur nam alsnu het woord die dank bracht voor den fiancieelen hulp die zoo noodig is en voor de medewerking can de ouders. In onzen tijd is het zoo hard noodig, zeide hy, dat de jongeren sterk naar de ziel gemaakt worden. Op het tooneelstuk neerkomende zeide de directeur dat de aanwezigen geen volmaakt spel moesten verwachten, doch er zal een schamele poging gedaan worden, dat de bezoekers deze idee meenemen, dat het in dezen tijd van vervolging zoo noo dig is om de jongeman te laten inzien, dat alles in Christus hernieuwd moet worden, worden. Hierna werd opgevoerd het tooneelstuk „TarciSius" naar een nieuwe bewerking van Ed. v. d. Velde. We hebben menig maal een uitvoering in de St. Victor Pa rochie meegemaakt doch we kunnen wel zeggen dat ditmaal de Kruisvaart aan d< spits is komen te staan. De jongens speel den keurig en er was maar weinig aan het spel op te merken. De regisseur komt eer toe aan zijn werk. Vermeld moet worden dat de grime 'tot in de puntjes verzorgd was. Onder de pauze had de traditioneele verloting plaats. Tusscher de bedrijven volgde nog zang van de zangclub en sprak de Hoogeerw. Heer Pastoor nog een enkel woord tot de jongens, hen dankend dat zij hem ditmaal eens iets geleerd hebben. Het was een succesvolle avond. We kun nen dan ook ieder aanbevelen heden Dins dagavond de 2e uitvoering by te wonen. tentoonstelling, waarvoor de belangstelling van de zijde der parochianen weliswaar beter had kunnen zyn, zeker als wij het schoone doel, in aanmerking nemen, ook dimaal weer een goeden indruk maakt. Ruim 750 stuks kleeding werden ver vaardigd en deze zullen, zooals gewoonlijk, na afloop der tentoonstelling aan de kin deren van arme gezinnen worden uitge reikt. Aan deze tentoonstelling was weder om een kleine fancy-fair verbonden met het doel de middelen te verzamelen voor het komende jaar. Het is daarom juist zoo spijtig, dat er, ondanks dringende oproep van bevoegde zijde, zoo weinigen zich de moeite hebben getroost om in de oude school een kijkje te nemen. Na het sluiten van deze tentoonstelling blyft evenwel de gelegenheid toch nog opengesteld om het ideëele streven van deze naaikrans te steunen en daarvoor een gave te zenden aan de presidente mej. M. Ponsioen, Van Mandersloostraat, die zulks voor de arme gezinnen ten allen tyde dankbaar zal accep teeren! Ten bate van de St. Anna-naaiver- eeniging gaf de heer Jos Th. v. d. Burg in de bovenzaal een bioscoopvoorstelling. Hedenmiddag gemeenteraad. Wegens de onbegaanbare staat van vele buiten wegen was de gemeenteraad, welke voor hedenavond was uitgeschreven, vervroegd tot hedenmiddag half 3. Benoemd. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot opzichter bij de gemeentelijke gas en electriciteitsbedrij ven onze plaats genoot de heer A. den Hartog, die tot heden by de zelfde bedrijven als monteur werk zaam was. inbraakje. Naar we vernemen is in gebroken in het IJsclubgebouw aan de ór. Lovincklaan. Hangende het onderzoek kon de politie ons geen mededeelingen ver strekken, ook niet omtrent hetgeen wordt vermist. Uitgegleden. De heer de L. had het ongeluk op de sneeuw te vallen waardoor hij een pols brak. IJswedstrijden. Op den Rijn nabij Hotel „Rijnlust" aan het Goudsche rijpad, werd een hardrijderij op schaatsen gehou den voor behoeftige gezinnen Aan 37 ge zinnen werd uitgereikt 11/2 pond spek, 3 pond boonen, 2 witte en 1 bruin brood. Het bestuur had voor de eerste drie prijs winnaars troostprijzen beschikbaar gesteld welke successievelijk behaald werden door J. Nagel, E. v. d. Werf en P. Stehouwer. Nabij Hotel 's Molenaarsbrug had een kop pel wedstrijd op schaatsen plaats voor dames en heeren. J. Bulk en Mej. Krom hout kwamen als eerste uit het strijdperk. No. 2 werd P. v. d. Broef en verloofde; 3 H. Hollander en verloofde; 4 P. Beze- mer en Mej. Zaal, 5 A. Post en D. Post, 6 W. de Jong en Mej. Bouthoorn, 7 P. Sneeuw en Mevr. P. v Vliet, 8 W. Post en verloofde. De prijsuitreiking in Hotel 's Molenaarsbrug had een zeer geanimeerd verloop, ze werd verricht door Frans van Dam. BODEGRAVEN Défilé van vereenigingen. In aansluiting op ons bericht in de edi tie van 22 dezer, betreffende de installa tie van burgemeester G. R. Vonk, kunnen wij nog mededeelen, dat het in de bedoe ling ligt om ter gelegenheid hiervan een défilé van vereenigingen te doen houden. De besturen van de vereenigingen, die hieraan wenschen deel te nemen, worden op Dinsdag 27 dezer des avonds te 7.30 uur tct een bespreking op het gemeente huis uitgenoodigd. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer W. G. van Dissel, die sinds 1 October 1932 als onderwijzer aan de O. L. school alhier werkzaam is, is tot hoofd der O. L. school te Staveniwe benoemd. HAZFRSWOUDE Vóór het dooide. Voor het ringrijdten op de schaats was een groote deelname. De 1ste prijs werd gewonnen door G. Tim mermans en C. Smits; 2de pr. C. v. Wie- ringen en J. Jorgeneel; 3e pr. C. v. Geest en C. Nooidam; 4e pr. A. Pannebakker en CPannebakker. Geboren: Frans z. van H. Vermeulen en P. 'Voorwinden. Ondertrouwd: C. A. Bos 24 j. en A. A. Boere 22 j. GeHund J. van Hoff 25 j. en A. van \alst 21 j. Overleden: J. J. Louwers 90 J.. we duwnaar van N. Droogh J. Buitelaar 70 j., echtgenoote van P. van Vliet. KOUDEKERK IJswedstrijd. De uitslag van den ringwedstrijd is als volgt: de dames M, Mourits le pr., J. Reijneveld J.D.d. 2e pr., C. Plateel 3e pr., J. Hoogeboom 4e ur. en N. van Leeuwen 5e pr. LEIDERDORP Kerstmaal. Dank zij de milddadig heid van de inwoners dezer gemeente bij de gehouden Kerstmaalcollecte, is het mo gelijk gebleken om aan 76 gezinnen ruim schoots voldoende levensmiddelen voor Kerstmis te verstrekken. (Gegeven werd vleesch, aardappelen, groente, gebakken visch). inenting en herinenting. Donderdag 29 December a.s. des n.m. van 12 uur zal gelegenheid gegeven worden voor koste- looze inerfting of herinenting van hen die zich daartoe aanmelden ten huize van dr. G. A. de Bruijne, Hoofdstraat 10, alhier. Geboren: Johanna Geertruida, dr. van D. v. Leeuwen en E. Glasbergen. NIEUWVEEN Mlddenstandsvereeniging. De R. K. Middenstandsvereeniging afd. Nieuwveen Zevenhoven hoeft in hotel Sih.t u t r een ledenvergadering. Besproken werd het voeren van een nieuwe actie van de plaatselijke middenstand. Deze nieuwe ac tie vond bij'vele aanwezigen geen belang stelling; er werd geen besluit genomen, hietroe zal wederom een vergadering wor den uitgeschreven, die inmiddels reeds is bepaald op Woensdag a.s. 's avonds te 8 uur in hotel Schreuder. Voor de te hou den cursus in Alphen a. d. Rijn. die ge geven zal worden door den heer v. Doorn uit Rotterdam bestaat groote belangstel ling. Bij een deelname van 20 cursisten wordt de reis gezamenlijk per bus ge maakt. Uiterlijk tot 1 januari kan men zich opgeven bij den secretaris J. J. Speet. Geboren: Rinske d. van L. Verkerk en J. R. v. Ankeren. Overleden: N. P. v. d. Drift 4 j. Gevestigd: A. Brink van Passeroe- an (Ned. Indië) D. Brink van idem J. A. Tïeyce van Bodegraven J. Brusee van Apeldoorn. OUD-ADE IJswedstrijd. Aan het ringsteken namen 2j dames deel. Na vinnigen strijd wonnen de volgende dames een prijs: le prijs P. Meer, 2e pr P. v. d. Geest Pd., 3e pr. K. v. d. Poel. 4e pr. H. v. d. Geest, 5e pr. Jo v. d. Geest. De aangegeven Nationale wedstrijd is tot nader bericht uitgesteld. OUDE-WETERING IJswedstrijd. Zaterdag 24 December hield de IJsclub „Ijsvermaak zij ons Doel" een estafettewedstryd voor hare leden. Na verschillende spannende ritten luid de de uitslag: le prijs ploeg Jo Hogeboom, 2e prijs ploeg H. de Jeu, 3e prijs ploeg R. Turk en 4e prijs ploeg C. Boers. RIJNZATERWOUDE Ijsvermaak. In R'jnzaterwoude heb ben de kinderen hard gereden; de prijzen werden behaald door: Meisjes van 910 11 jaar:le prijs Ada Visser, 2e pr. Mien Visser 3e pr. Mien l'Ami, 4e pr. Ada Bulk. Jongens van 9—10 en 11 jaar: le pr. Jan Rijkelijknuizen, 2e pr. Co Overdevest. Meisjes van 1213 en 14 jaar: le pr. Jo l'Ami, 2e pr. Cor Langenslag, 3e pr. Piet Vink. Jongens van 12- 13 en 14 jaar: le Jan Overdevest, 2e pr. Gijs Eikelen boom, 3e pr. Jan Langenslag. Meisjes van 67 en 8 jaar: le prijs Nelly l'Ami. Jon gens van 67 en 8 jaar. le pr. Adri de Boer. Tooneel. Op den 2e Kertsdagavond zag tooneel-minnend Roelofarendsveen in de St. Pancratiuszaal „De droom van mijn heer Scrooge", een vertaling door den heer J. C. Böckling van het bekende Kerst verhaal van Dickens, A Christmas Carol". Tot de talrijke aanwezigen sprak kap. P. Fisenne een korte begroeting, in het bijzonder tot kap. Buys en kap. Tabink uit Scheveningen. Vervolgens gaf de regisseur Th. Wesselman een uiteenzetting van het stuk, waarna de speelsters en spelers met veel succes dit Kerstverhaal ten uitvoer bracht. Het is vooral de ernst en de zui vere humor van Dickens, door de vertaling van den heer Böckling uitstekend behou den, welke in deze Christmas Carol recht streeks het publiek aangreep. We twijfelen er niet aan, dat ieder die gisteravond aanwezig was, zijn tevredenheid aan an dere zal mededeelen. Hedenavond heeft de tweede opvoering plaats wederom om half acht. In het belang der toehoorders en tot instandhouding der tooneelkunst in ons dorp Is een aanbeveling zeker op haar plaats. TER AAR St. Lidwinavereettiging. De jaarlijk sche feestavond was goed bezocht. De pas toor verwelkomde in het bijzonder den bur gemeester, het bestuur en de bezoekers. Tevens greep de pastoor de gelegenheid aan, om in korte trekken het mooe doel van deze ideale vereeniging voor ooge te stel len, n.l. de verzorging van arme kraam vrouwen en kinderen. Na nog een krachti ge aansporing, steeds dit heerlijke werk te blijven steunen, en na het bestuur harte lijk gedankt te hebben voor zyn werk zaamheden, wenschte spreker allen een ge noeglijken avond toe. Heel vlug werd hierop het schem getrok ken en brachten de Kruiskinderen, onder leiding van mej. Lebesque, enkele Kerstlie deren ten gehoore, wat de overgroote meerderheid van het publiek met de mees te aandacht beluisterde. Waarom sommigen uit de zaal hun stilte niet konden bewa ren, tijdens dit optreden, is ons onbegrijpe lijk; voor anderen is dit niet aangenaam. Wanneer het applaus is weggestorven, zitten wij al spoedig ten huize van mej. Wollaert, waar zich een vroolijke verhan deling afspeelt onder de titel „Loes weet er raad op". Een leuk stuk met scènes, die veel spel vereischen; he* moet ronduit wor den gezegd, de dames hebben zich er uit stekend door geslagen. De personen stuk voor stuk onder de loupe te nemen is niet noodig, immers ieder vertolkte het juiste spel; mogelyk zou het laatste bedrijf meer aanspraak hebben mogen maken op de af werking. Ruim twee uur is er genoten. Het applaus na ieder bedrijf, kwam spontaan I los. Tijdens een korte pauze werd een verlo ting georganiseerd, welke geschiedde in een snel tempo en waaraan mooie prijzen verbonden waren, o.a. kaas, eieren, koffie, thee, tulband, rookartikelen met tot slot de hoofdprijs, een groote deken. Een kwartier over elven bleek de feest avond weer tot het verleden te behooren en de Lidwinavereeniging gaat voort „goed te doen". Voldaan keerden wij huis waart». UITHOORN Geboren: Theodoras Martinus z. van M. Lek en C. M. Zeldenthuis. WOERDEN SL Elisabethvereeniging. De dames der St. Elisabethvereeniging, financieel gesteund door haar weldoeners, waren dit jaar in staat heel wat arme menschen een mooie Kerstbedeeling te verschaffen. Er werden in 't geheel uitgedeeld 2' een-persoons deken, en 21 twee-persoon» dekens, 47 lakens, 78 sloopen, 16 manshem den, 27 mansbroeken, 17 hemdrokken, 26 directoirs, 36 vrouwenhemden, 8 onderjur ken, 13 nachtponnen, 3 onderrokken, 7 boezeroenen, 3 schorten, 1 zwarte rok, 10 el flanel, 10 el katoen, 3 paar kousen en 8 camisoles. Kinderfeest. Voor een 200-tal arme kinderen werd in het Patronaatsgebouw een Kerstfeest gegeven. Des morgens wer den zij op royale wijze cp een ontbijt ont haald, terwijl des middags eenige tooneel- stukjes werden opgevoerd. De kinderen amuseerden zich best en keerden na afloop, allen voorzien van een pakje kleedingstukken etc., zeer voldaan huiswaarts. Hulde aan hen, die de kinderen dit feest telken jare bereiden. ZOETERWOUDE Katholieke Actie. Woensdagavond zal de zeereerw. heer dr. Olierook in het patro naatsgebouw komen spreken over het on derwerp „Katholieke Actie". De toegang is vry voor alle Katholieken; dit belangrijke onderwerp vraagt in dezen tyd aller belangstelling. ZOETERWOUDE IH. R.I Tentoonstelling en Fancy-fair. Als een krachtige demonstratie van een goed ver bond van de verschillende jeugdorgani saties, een streving naar het zelfde doel, is in het Patronaatsgebrouw een tentoon stelling georganiseerd, waaraan een fancy- fair is verbonden. Gistermorgen is deze tentoonstelling onder groote belangstelling geopend. Na een gezellig samenzijn in de groote zaal, waar de koffie geserveerd werd, sprak de weleerw. heer A. Duyvestijn de genoodig- den toe om, dankend voor het blijk geven van zooveel belangstellingf ook de finan- cieele steun te vragen. Dit vragen voor de jeugd is een plicht voor den priester en vooral thans heeft de taak de opvoeding van de jeugd zulk een groote beteekenis. In dit verband draagt spr. een schoon dichtwerk voor, waarin de taak van den priester in de allergrootste contrasten zeer duidelijk sprekend wordt beschreven. Door ongesteldheid van Deken Jonck- bloedt zal pastoor Klaverweijden O.S.Cr, de tentoonstelling openen. Alvorens deze opening te doen richt pas toor Klaverweijden zich in zeer ernstige woorden tot de aanwezigen om de groote plicht van iederen katholiek tot medewer ken aan de vorming van de jeugd zeer scherp te stellen met de woorden van Paua Pius XI die de angstige vrees heeft uitge sproken dat Duitschland door de verkeerde vorming van de jeugd in een tiental jaren verheidenscht zal worden. Na het doorknippen van het lint werd de tentoonstelling bezichtigd en werden de mooie werkstukken bewonderd. De stand van de Kruisheeren was wel het glanspunt en trok ieders bewondering; zuster Dyonisia heeft met de kleine kinde ren wonderen gedaan, niet alleen was er zóó veel gemaakt, maar alles was tot in de puntjes goed gedaan. Met veel respect en bemoedigende woorden werden d» dames aangespoord tot het goede werk, het vervaardigen van kleedingstukken voor arme menschen. De Kruisvaart had ook een mooie stand van werkstukken evenals de Katholieke Gezellenvereeniging, veel huisvlijt en geen vak-werkstukken. Ook was er een beschei den standje waar de literatuur van de Kruisvaart was neergelegd. Na de bezichtiging werd een rondgang gemaakt langs de vermakelijkheden van de fancy-fair, waar de dubbeltjes rolden tot voordeel van het jeugdwerk. In den avond was het bezoek, de slechte wegen waren tegenhouders, toch nog bevredigend. Volksbond-Kerstgave. Op den dag voor Kerstmis werd aan 50 gezinnen een zeer ruime Kerstgave verstrekt, als een heerlyk resultaat van de gevoerde actio door de afdeeling van den Katholieken Volksbond. De Kerstgave bestond uit een flink pak ket vleesch, boter en vet. Wel een schoon streven van de Volksbonders, om van het weinige da velen zelfs bezitten nog iets te geven voor armere medemenschen! Boekhoudcursus. Met ingang van 2 Januari a.s. is er gelegenheid tot het volgen van een eenvoudige boekhoudcursus voor het veeteeltbedrijf. Zie advertentie in dit nummer. ZEVENHOVEN Personalia. Door Burgemeester en Wethouders is aan Mej. de Bruyn op haar verzoek eervol ontslag verleend als schoon maakster van het raadhuis en wel met in gang van 1 Januari 1939; in haar plaat» is aangesteld Mej. C. J. van Veen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9