DINSDAG 27 DECEMBER 1938 DE LE'OSCHE COURANï TWEEDE BLAD - PAG. T RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER, V. V. V. Als men deze drie V.'s ziet staan, dan zal men natuurlijk denken: dat beteekent Vereenigmg Voor Vreemdelingerverkeer. Maar dan heeft men het mis, want deze dier V.'s beduiden een minder nette uit drukking, een hoogst onfatsoenlijke opmer king, waarbij de woorden vuil, verrader lijk en viezerik werden gebezigd. Mej. K. geb. M. had er precies zoo over gedacht en een aanklacht ingediend tegen een zekeren meneer P. uit Wasse naar, die haar die .uitdrukking in het gelaat had geslingerd. Meneer P. vond, dat hij recht had om de juffrouw aldus uit te maken, want vol gens zijn zeggen zou zij gezorgd hebben, dat zijn steun ingehouden werd, hetgee-i door de juffrouw weer ten stelligste werd ontkend. De Politierechter vond, dat de juffrouw gelijk had, hetgeen een triomphantelijke glimlacht op des juffrouws aangelaat te weeg bracht, en nadat de Officier een geldboete had geëisch van 10 subs. 20 da gen veroordeelde de Politierechter den verdachte tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie weken mei een proef tijd van drie jaar. De café-inventaris en het betonnen paaltje. Mijnheer de H., woonachtig in de schoo- rie omgeving van Leiden, oefende het bercep van caféhouder uit. Dit woord café houder moet men echter met een korrel tje zout nemen, want hij beheerde het café alleen maar voor de brouwerij, zoodat els de brouwerij zei „er uit", hij er uit moest gaan. En aangezien de hospes ruzie had gekregen met de brouwerij, had dit lichaam gezegd „er uit'. Maar de caféhou der had gedacht: ik wil het houden en als ik het niet mag houden dan zullen jullie het niet hebben, met als gevolg, dat hy het heele hebben en houden, zijnde de café-inventaris, een grondige behandeling had doen ondergaan. Voor deze inventaris-vernielerij had hij een heel eigenaardig, maar niettemin sterk gereedschap opgeduikeld en wel het niet. alledaagsche instrument, dat men ook wel een betonnen paaltje noemt. Allereerst sneuvelde het glaswerk, de glazen en flesschen (een gedeelte van de flesschen-inhoud was eerst als versterkend middel ingenomen). Daarna waren de lampen aan diggelen geslagen, waarna het houtwerk aan de beurt gekomen was. Van de tafeltjes en stoelen bleef wat brandhout over en, den smaak toen pas beet krijgen de, had de inboedelstormer zijn krachten beproefd op het biljart, hetwelk niet be?- stand was tegen dé kracht van den ex-her bergier en diens betonnen paaltje; dus ook het biljart had het begeven. Niets meer aan de orde zijnde had sluiting van de bij eenkomst plaats gevonden en was de ver oorzaker van de ravage huiswaarts geto gen, denkende: niets kan mij gebeuren, want niemand heeft het gezien Maar dat was een misrekening, want er was een over buurvrouw geweest, die het wel niet ge zien had, maar in ieder geval gehoord en of verdachte nu al zei, dat hij nergens van wist, de belangstellende overbuurvrouw had hem dan toch maar uit „zijn café" zien komen en nog wel wat een waggelenden gang. Hoogst ernstig vond de Officier deze vernieling en eischte een maand gevange nisstraf. De Politierechter vond het nog erger en veroordeelde verdachte tot drie maan den gevangenisstraf. Het hondje werd uitgelaten. Een meneer uit Wassenaar had mo gelijk van zijn vrouw opdracht gekregen om zijn hondje of was het „haar" hondje uit te laten. En aangezien de heer des hui zes nog een boodschap had te doen in den Haag had hij het nuttige met het onaange name vereenigd, hij had het hondje aan een touw gebonden en was op zijn fiets ge stapt. Maar aangezien het een klein hond je was en de meneer nog al hard reed, was het diertje moe geworden, waarbij nog gekomen was, dat het hondje iets moest doen, waarvoor het eigenlijk naar buiten gekomen was. Maar maneer had geen tijd om te wachten tot het diertje klaar was en reed stug door, zeer tot ongerief van het hondje, dat zulks met zijn hondenverstand niet kon begrijpen. Toen het dier niettemin toch aanstalten maakte om té beginnen met wat des hon den eigen is. was het natuurlijk resultaat geweest, dat hij over den weg werd ge sleurd, zoodat voorbijgangers er hun ver ontwaardiging over uit spraken. Prompt was er dan ook een aanklacht ingediend, wagens dierenmishandeling en de Officier vond deze manier van hondjes uit laten zoo erg, dat de eisch werd een geldboete van 25 subs. 25 dagen. De Politierechter was het daar volko men mee eens en vonniste conorm den eisch. Burenliefde. Daarna moesten in het verdachtenbank je plaats nemen de chauffeur L. uit Lei- den en diens echtgenoote: Zy zouden ge zamenlijk juffrouw B. hebben uitgeschol den met woorden, die veel met de moraal uitstaande hadden. De kern van de zaak was, dat juffrouw B. vroeger verkeering had gehad met L., maar deze had een ander uitverkoren om zijn wettige gade te worden. Volgens di verse verhalen was mej. B. toen ook nia\r gehuwd al was het dan niet met I-. Als een speling van het loudljt waren zij toevallig buren geworden, waardoor al lerlei ingewikkelde situaties waren ont staan, want wederzijds beschuldigde men elkaar van ontrouw. De uitbarsting was gekomen toen juffrouw B. in haar tuintje bezig was en buurman L. ook zijn tuintje plotseling op moest knapen. De vrouw van- L., nog pas getrouwd, zei iets ongepast <e- gen buurvrouw B., hetgeen manlief moest beamen onder de oogen van zijn vrouw. Het gelanceerde woord was hoogst onge past geweest, zoodat juffrouw B vit wraak een aanklacht had ingediend. Het leven der beide „dames" werd over en weer haarfijn uitgeplozen, waardoor de zeden in het gedrang dreigden te komen. De Officier en de Politierechter maakten er vlug een eind aan en van het standpunt uitgaande: waar twee kijven, hebben twee schuld werd elk lid van het echtpaar ver oordeeld tot een geldboete van 3 subs. 6 dagen. Met dat gebit van jouw heb !k net een hondenkop. Een juffrouw uit Veur had bij een Haagschen tandarts een gebit laten ma'<en voor een bedrag van 95. Het spul paste evenwel niet erg, reden voor de juffrouw om te reciauieeren en rr werd een ander bijtinstrument voor haai gemaakt. En de juffrouw was teruggeko men om het andere gebit te passen, maar ook dit deugde niet, volgens haar z dal toen zij zich zelf in de spiegel ..ad Geke ken, uitgeroepen had: „met dat gebit van jouw heb ik net een hondenxeo De tandarts, een klein persoon, was cp de juffrouw, groot van postuur, aangevlo gen, „als een tijger sprong hij op mij toe", vertelde zij „en begon aan het gebit te rukken, totdat het bloed uit mijn mond liep". Toen de tandarts het gebit los getrok ken had, had hy haar nog een klap in het gelaat gegeven en haar toen de gang op gegooid. De juffrouw wilde demonstratief naar gebit op tafel deponeeren, opdat de ma gistraten konden zien, dat het niet zou deugen, maar bliksemsnel we.\i deze on smakelijke demonstratie voorkomen door te verklaren, dat men haar zoo wel ge loofde. De juffrouw had zich onder geneeskun dige behandeling mceten stellen voor de wond in haar mond. De tandarts ontkende ten stelligste iets te maken te hebben gehad met de mis handeling en zei, dat hij best geloofde, dat de mond van de juffrouw bloedde, maar dat zulks overa lgebeurd kon zijn behal ve dan in zijn huis. De Officier geloofde de juffrouw en eischte tegen den tandarts een geldboete van ƒ25 subs. 25 dagen, er aan toevoegen de, dat ook andere instanties dan de gerech telijke deze zaak nog onderzoeken. De Politierechter wilde de zaak nog eens overdenken en zal later vonnis wy- zen. EISCHEN VAN SPOORWEGEN AFGEWEZEN. Wilde bussen ook door het Hof niet stopgezet. Het Gerechtshof te Arnhem heeft beve* tigd het vonnis van den president van de rechtbank te Arnhem, waarbij was ontzegd een vordering van de Nederlandsche spoorwegen tot stopzetting van de autobus diensten, gedreven door de autobusonder- nemingen Matser te Arnhem en Toonen, te Nijmegen. SPORT SCHAATSENRIIDEN DE ELFSTEDENTOCHT. De Nooid Westenwind voorspelt weinig goeds en al is het ijs in Friesland zeer sterk, men rijdt toch niet voor zijn genoe gen in regen of door plassen over 200 K.M. Het centraal bestuur zal hedenavond bij eenkomen om de situatie, door den plotse- lingen dool ontstaan, nader onder het oog te zien. Aan alle afdeelingen is in den loop van heden gevraagd, hoe de conditie van het ijs ter plaatse is. Aan de hand van de binnengekomen antwoorden zal het cen taal bestuur hedenavond een beslissing ne men, of de Elfstedentocht Donderdag zal doorgaan. De liefhebbers zien het blijk baar niet zoo somber in, want nog vandaag kwamen er inschrijvingen binnen. PROV. KAMPIOENSCHAPPEN VAN FRIESLAND UITGESTELD. De provinciale kampioenschappen in het hardrijden, welke vandaag te Leeuwarden zouden worden gehouden, zijn in verband met den dooi tot een later tijdstip uitge steld. SCHAKEN. HET TO URNOOI TE HASTINGS De loting Voor de 19de maal zal te Hastings een in ternationaal schaaktournooi worden gehou den, hetwelk Woensdag 28 December door den mayor, councillor E. M. Ford, zal wor den geopend. Onmiddellijk daarna zal een aanvang ge maakt worden met de partijen uit de eerste ronde. De loting in het hoofdtournooi had het volgende resultaat: 1. T. H. Tylor (Engeland), 2. S. Landau, 3. Sir G. A. Thomas (Engeland), 4. P. E. Miller Barry (Engeland), 5. E. Klein (Lon den), 6. dr. M. Euwe, 7. H. Golombek (En geland), 8 L. Szabo (Hongarije), 9. V. Pirc (Joegoslavië), 10.- E. G. Sergeant (Enge land). In de eerste ronde worden de volgende jartijen gespeeld: Tylor-Landau, Pirc-Sir G. A. Thomhase, Szabo-Milner Barry, Golom- bek-Klein, Sergeant-Euwe. Eerstgenoemden spelen met wit. In de zesde ronde speelt Euwe met wit tegen Landau. In het premier reserve-tournooi A komen Vrijdagmiddag kwam de Raad der ge meente Boskoop bijeen voor de begrootings- vergadering in het gemeentehuis alhier. De heer Boekraad maakte een opmer king over de balans op 31 December 1937 en de winst en verliesrekening over 1938 van de maatschappij tot exploitatie van het gebomv voor algemeene doeleinden „Flora N.V Bij de algem. beschouwingen zeïde c*e heer H. A. Boekraad het ongetwijfeld een loffelijk streven is om de lasten van de burgerij, niet te verhoogen door belastin gen, het heeft toch ook belangrijke nadee- len, omdat immers de noodig afschrijvin gen bij de bedrijven achterwege blijven het het winstobject op te voeren. Hiermede wordt de be«rooting sluitend gemaakt, te weten: 26.000.aan het waterbedrijf en 14.050.uit het electriciteitsbedrijf, is te zamen f 40.250. Het gevolg is. dat een verlaging der me- terhuren niet werd toegepast, wat neer komt op een onevenredige belastingdruk, daar degenen, die daartoe het minst in staat zijn, in de practijk het meest moeten bijdragen. Enkele jaren is er reeds bezui nigd op de uitgaven van publieke werken, waardoor sommige wegen en straten in een zoodanige toestand zijn gekomen, dat belangrijke en dure voorzieningen zullen noodzakelijk blijken. Inzake werkver schaffing is in het afgeloopen jaar niet opvalend veel tot stand gekomen; wat tot s'-nd kwam is in hoofdzaak werk van de provincie. Voor wat het gasbedrijf betreft, moet ik mijn teleurstelling er over uit spreken. dat deze begrooting niet is slui tend gemaakt, zonder dat van de reserve 2700.— als verlies werd afgeboekt. Kon met de noodige omzichtigheid bij het dr.en van uitgaven, niet deze geste achterwege blijven? Het wekt verwondering dat voor een noodlijdend gasbedrijf een bedrag van f 11.000.— aan vernieuwingen vordt ge raamd. Een raadslid kan m.i. zonder bizon- dere studie niet beoordeelen, of dit be drag, aan we'ke vernieuwingen dan ook. werkelijk noodzakelijk moet worden uit gegeven. Ook is de vraag te stellen, of in derdaad de genoemde prijs van f 11.50 voor de magere Engelsche gaskolen een concurreerende prijs is. Ik zou het op prijs stellen wanneer men bij voorkomende le veranties van kolen of andere materialen, meerdere firma's liet inschrijven om te constateeren, of men niet op een meer \Gcineelige wij?0 kan klaar komen, dan tot nu toe het geval i.\ De heer de Ruyter respecteerde, dat het college van B. en W. er ditmaal weer op zoo keurige wijze in geslaagd was de be grooting samen te stellen. De heer de Ruy ter maakt hierbij een vergelijking, dat in 1927 30.000 aan armenzorg werd uit gegeven, terwijl op deze begrooting een bedrag werd geraamd van ruim 170.000. Hij merkt tevens op, dat waar de Raad pessimistisch gestemd is, hij dat zoo mo gelijk nog meer is. De heer Noest zegt, dat als het niet an ders kan. Boskoop maar noodlijdend moet worden. B. en r»ooten dit onder de ge geven omstandigheden Tr~/nmoedig aan vaarden. Voorts zou_ het zeer gewenscht z'.jn, als er in deze Raadszaal minder ge praat en ruzie gemaakt werd, en meer ge presteerd, aldus de heer Noest. Wethouder van Gelderen betoogde als antwoord op de diverse sprekers, dat de 11.000 voor vernieuwingen van de be drijven feitelijk nog te weinig zyn, maar storting od het rpservpfonds is eigenlijk onmogelijk omdat belastingverhooging moet worden voorkomen. De toestand van de bedrijven is echter niet ongunstig te noemen. Hierna kwam wethouder Gulde- mond aan het woord, die als wethouder van publieke werken een lans brak voor de wegenverbetering inzake het Zuidwijk en de Julianastraat. Dit zou echter op de kapitaaldienst en uitgave-vermeerdering zijn van 50.000 en als antwoord op alle vragen zou spr. willen zeggen: alles oké ik ga met jullie mee, maar wijs mij nu eens hoe we het beter zouden kunnen doen Dan maak ik je direct tot eerebur ger. Bij werkverschaffingen moet het be drag aan loonuitkeering, het bedrag aan gereedschapsaanschaffing verre overtref fen. De burgemeester antwoordt, dat het feit, dat zoo weinig werk in werkverschaf fing werd uitgevoerd, hierin is gelegen, dat de Provincie dit reeds deed. Er staat echter voor het volgende begrootingsjaar een oost voor ooen van 7 a 8000.n.l. het Rosarium zal verbeterd en opgeknapt worden, het Arboretum eveneens, en er zullen tegeltrottoirs worden verlegd. Aar. de hand van cijfers bewees de bur gemeester voor den heer Noest dat nood lijdend zijn van een gemeente als Boskoop practisch „op een armenhuis" neerkomt. De avondvergadering. Om zeven uur des avonds werd de ver gadering heropend, waar de heer de Ruy ter direct het woord verkreeg. Spr. vroeg, of de Watervoorziening van het Pompstation nu behoorlijk werkte, wat betreft de zui vering van het water. De heer Van Gelde ren antwoordt hierop, dat het water nu volkomen zuiver is. De heer Van Gelderen merkte op, dat de onze landgenooten Prins en van Scheltinga uit. Prins speelt in de eerste ronde met zwart tegen Samisch, van Scheltinga komt met wit tegenover Hönlinger. In het premier reserve-tournooi B nemen van Nederlandsche zijde deel Morrison, v. Doesburgh en v. Seters. Morrison speelt in de eerste ronde met wit tegen van Does burgh, een Nederlandsch duel dus, terwijl van Seters met zwart tegen A. R. B. Thomas uitkomt. De Nederlandsche kampioene mevr. C. Roodzant uit Rotterdam is ingeschreven in major A„ evenals mej. Heemskerk uit Am sterdam. Tenslotte speelt de jeugdige Rot terdammer F. A. Damen in de eerste klasse mee, groep A. VAN BOSKOOP grasvelden langs den publieken weg, be- noorlyk dienen te worden onderhouden. ILermede was de bedryfsbegrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna werd de Gemeentebegrooting on der handen genomen, de gewone dienst van uitgaven. De uitgaven voor nieuw mate riaal voor de brandspuit, achtte de heer 'i Hart niet groot. Spr. vond het van be lang, dat de spuit met goed materiaal kon werken. Ook de melding aan de posten v/erd niet altijd evengoed geregeld, en het politie toezicht liet bij de laatste brand op de Zuidkade veel te wenschen over. De voorz. antwoordde hierop, dat voor de brandspuit, pas weer nieuw materiaal is aangeschaft. Na dit punt kwamen verschillende hee- itn naar voren met hun bezwaren omtrent diverse wegen als Zuidwijk, Tuinstraat enz. De vele verzakkingen, hobbels en kuilen, zijn voor de leden een doorn in het oog. De Voorz. zegt, dat na de vorstperio- d° de kanten van het Zuidwijk .en verschil lende andere wegen zullen worden her zien. Na nog een vaktechnische beschou wing over het teeren van wegen, hetwelk rr.en om de drie jaar zal gan doen, kwam te sprake De Hanze Handelavondschool. De heer Brand (R. K.) houdt in eerste instantie een breedvoerig betoog tegen het standpunt van B. en W. om de subsidie van J 500.— per jaar, tot de helft te verlagen. Het standpunt van B. en W. houdt in, dat zy een vergelijking trekken tusschen de nieuw opgerichte vereeniging van de Neu trale en Chr. Middenstandsvereenigingen. L e nieuwopgerichte kan draaien zonder eenige subsidie, leid op voor Mercurius-di- pioma en leidt op voor de Vestigingswet op het kleinbedrijf. De heer Brand betoogt, dat deze verge- Tjking mank gaat. Want, op de eerste plaats, zal deze nieuwe cursus kunnen blij ven bestaan zooals nu? Worden op de nieu we cursus ook on- en minvermogenden tot at lessen toegelaten, zooals bij de Hanze? Hoeveel procent var. de leerlingen, zal het diploma Mercurius behalen? Is het billijk een instituut dat 20 jaar lang bewezen heeft vrucht te dragen, zoo riet met één, dan toe wel met twee bijlslar gen te doode^? Dit betoog van den heer Brand, hetwelk de Handelsavondschool van de Hanze terecht op zijn waardevolle plaats belichtte werd door den heer Van Gelderen (lib.) opnieuw tegengesproken met de volgende beschouwingen. Alle leeraren op Handelsavondschool van de Hanze, de z g. Handelseursus zijn R. K. terwijl de meeste van buiten de plaats ko men, hetgeen ook bij de leerlingen het ge val is. wdarvan er yan de 65, 35 in Boskoop wonen. Ook de heer Noest (S.D.A.P.) kan ver zekeren, dat van zijn partij er nog nooit één verkleurd was teruggekomen van de R K. Handelscursus. Hét standpunt vèn B. en W. blijft: allebei of geen van beide. Ter wijl dan de kans niet is uitgesloten, dat Boskoop een cursus heeft, die de gemeen te niets kost. B. en W. staan geheel op rechtspunt. Waarom kunnen we de subsi die niet verlagen, en dat gij het beiden eens wordt De heer Brand vraagt zich af, of het wel de gewoonte is, wanneer de nieuwe cursus bij den Handelscursus komt om de helft van de subsidie, de Handels cursus de eerste stappen moei doen om samen te werken. De Burgemeester zegt hierop, dat hij zich op het standpunt van Chamberlain stelt en persoonlijk als be middelaar wil optreden tusschen de twee cursussen. Hierop ontbrandt een woordenstrijd tus schen de R.K. leden en de overigen, welke laatsten zich met het standpunt van B. en W. kunnen vereenigen. Tenslotte wordt gestemd over het punt verlaging met be middeling van den Burgeweester, welk punt met 9 tegen 3 stemmen wordt aange nomen. Ook de S.D.A.P., welke vóór de Handelscursus had gesproken, stemde voor. Aldus: bemiddeling. Hiermede was tevens de begrooting op de uitgaven van den gewonen dienst aangenomen Hierna werd de begrooting der inkom sten behandeld, waarbij geen noemens waardige aanmerkingen werden gemaakt. Behoudens een betoog van de heeren Brand en van Kleef over de steun aan de kleine kweekers, welke reeds in den treu- re is besproken, werd ook deze begrooting vastgesteld, waarna de vergadering werd gesloten. RIJNSTREEK BOSKOOP Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer H. Koetsier, verkreeg na gunstig afgelegd examen de officieele erkenning van bak- kery-leeraar, uitgereikt door de Stichting voor Vakopleiding en Examens voor Bak kersbedrijf. DezH ewnning houdt in het bevoegd zyn voor opleiding tot diploma Vakbekwaamheid volgens de Vestigings- eischen voor de Broodbakkery. IJsclub Boskoop. Zaterdagmiddag werd op de baan in Den Ham een hardrijderij ge houden op de schaats, georganiseerd door de IJsclub. Bosk. Winnaar van dezen wed strijd op de korte baan was onz^ plaatsge noot de heer C. van Ooyen. Tevens kun nen we de geste van het bestuur zeer waar- deeren, daar zij aan alle meded ngers een pond vet beschikbaar heeft gesteld, hetwelk in dezen tijd voor velen een aardige ver rassing is. Groote nationale pluim vee-tentoonstelling Gedurende de Kerstdagen werd on de tentoonstellingshal een groote nationale pluimvee-tentoonstelling gehouden uitgaan de van de Pluimveevereeniging „Nut en Sport". Zaterdagmiddag werd deze ten toonstelling geopend door den seer A. D. van Wilgen. De heer van Wilgen heette da aanwezigen van harte welkom op deze in teressante tentoonstelling. Hierna werden de verschillende stanis bezocht van konijnen, kippen, eenden en duiven. Een mengeling van kleuren, vorm en soorten van schoontheid was aanwezig en de sierlijke houding der Buf. Wyandot- tes, de Leghornpatrijzen, en de fazanten wees er op, dat zij zich ten volle van hun waardigheid bewust waren. Er waren 47 inzenders uit verschillende plaatsen uit de omgeving en Boskoop zelf en we kunnen de pluimveevereen. „Nut en Sport" feli- citeeren met haar fraaie verzameling. „Nut" vooraan. Het is de bedoeling van de ver eeniging „Nut en sport", om de fokkerij van Pluimvee meer algemeen ingang te doen vinden, want wie houdt er niet van 'n eitje bij het ontbijt? En om het nuttige met het aangename te vereenigen geeft een sierlijke fazant een mooie afwisseling tus schen vette konijnen. Ook de duiven bieden gelegenheid voor zeer interessante sport Zij nog vermeld, dat bij verloting tot slot menigeen nog met een vet boutje naar huis ging. Operatiefonds en ziekenhuisverpleging. Het R.K. Operoaiefonds hield in het R.K. Vereenigingsgebouw een algemeene leden vergadering, die onder presidium stond van den heer H. G. Mathot. Spr. stelde na ope ning onmiddellijk aan de orde het eenig» pint van de agenda: „Stichting van een ge meenschappelijke kas en uitbreiding van de verpleging oftewel samenvloeiing van R.K. Ziekenhuisverpleging en het R.K. Operatie- fonds. Dit werd bijna zonder discussies aanvaard. De uitbreiding verpleging werd aldus toegelicht: de Mij. Ziekenfonds, de polikli nische en de klinische hulp tegen een vergoeding van 3 cent per betalend lid per week garandeeren, moest oak ons fonds er voor zorgen, dat er vergoeding kon zijn voor verpleegdag^n voor niet-chiru.gische behandeling. Daarom is het bestuursvoorstel 85 cent contributie te heffen voor 28 ligda gen voor interne verpleging; als men lid blijft van het Operatiefonds geldt dezelfde bepaling (dus het is niet verplichtend ge steld van beide vereenigingen lid te zijn)'. Met algemeene stemmen is dit voorsel aangenomen. In aansluiting op deze vergadering van het R.K. Öperatiefonds werd een vergade ring gehouden van de R.K. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Door het be stuur ferd een contributie-verhooging voor gesteld van 0.25; het hooge aantal uitge zonden leden was hiervan de oorzaak. Hiertegen werd bezwaar gemaakt, omdat de groote gezinnen het meest zouden te lij den hebben onder een dergelijke verhoo ging. De voorz. wilde dit ernstig in twijfel trekken; hij merkte op, dat de groote ge zinnen (met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren) steeds worden ontzien. Er wordt nooit meer dan voor 5 personen per gezin; het hierna in stemming gebrachte voorstel wordt met een groote meerderheid aangenomen. HAZERSWÖÏÏDE-RIJNDUK Tentoonstelling jeugdwerk. Vanwege het Kath. Jeugdwerk aan het Zwaantje was gisteren een tentoonstelling van gemaakte handwerken georganiseerd in de R.K. school. Vele mooie en nuttige handwerken van jongens en meisjes waren te zien en te koop. Aan de tentoonstelling was tevens ver bonden een fancy-fair. De opbrengst daar van is voor het Kath. Jeugdwerk. Ondanks het slechte weer en den slechten weg was de opkomst zeer goed. De medewerkende dames en heeren kon den hun lootjes heel goed kwijt. De diesel- trein stond niet stil. De kegel- en speer- werp-baan waren voor velen het vermake- lijkst. De pop Edith heeft honderden namen gehad enz. enz. Het Kath. Jeugdwerk had gisteren aller belangstelling. Laat dit zoo blyven. Gladde wegen, Gisteren omstreeks 12 uur passeerde een wagen van een" autover huur-onderneming te Leiden by de R.K. school by het Zwaantje een tweetal gepar keerde auto's. Door eenig uithalen kwam de Leidsche auto zoo te glijden, dat ze rechts- omkeerd maakte en op een der wagens te recht kwam. Van de Leidsche auto bleef" zeer weinig goeds over. Van de aangere den wagens, toebehoorend aan J. Snelder- waard te Alphen a. den Rijn, werd de res.- band afgeslingerd en aan één kant geheel ontwricht. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. HOOGMADE Volksbond. Tweede Kerstdag was door het bestuur van den R.K. Volksbond een Kerstfeest ggeorganiseerd voor de daar voor nog in aanmerking komende kinderen der leden. Om pl.m. half vier opende de Voorz. met een hartelijk woord van wel kom tot alle aanwezigen en in het bijzon der tot den geestel. adviseur. Dezen laatsté verkreeg direct het woord en hield een korte toespraak tot de kinde ren over de beteekenis van dit groote feest, hen aansporende de door Christus op aarde gebrachte vrede steeds zooveel mo gelijk te bewaren en te brengen. Hierna werden do«c de kinderen verschillende Kerstliederen gezongen, terwijl door eeuige jongedames ook voor de noodige versnape ringen werd gezorgd. Aan het einde van dezen middag sprak de geest, adviseur nog een kort woord en verzocht allen even een gebedl uit te spre ken uit dankbaarheid voor hen die door hun gaven het bestuur in staat hadden ge steld dit feest te organiseeren. Hierna gingen allen uiterst voldaan naar huis, welk succes, naast de zorgen van het bestuur, vooral te danken is aan hen die geheel belangloos hun goede gaven, hetzij melk, hetzij versnaperingen, hetzij de nood zakelijke Kerstboom, hadden beschikbaar gesteld en voor wie het gebed van de aan wezigen vervuld moge worden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7