Laatste berichten r MARKTBERICHTEN D'WSOAK 27 ÏTCffiMRER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDSCHE KUNSTVEREENIG1NG. Tentoonsteliln alt de collectie van den neer H. P. Bremmer. Het te een onmogelijkheid bij een ten toonstelling, die de groote bloei van de West-Europeesche schilderkunst in hon derdvijftig jaren wil laten alen, tot een eenigszins bevredigend geheel te komen. Wil men een totaal overzicht geven van de groote lijn der ontwikkeling, dan heeft men aan vijftig nummers niet genoeg, aan den anderen xant dwingt d« praktijd tot beper king van zijn eischen. Men moet daarom bij het bezoek aan de tentoonstelling maar kalmweg wat rond- speuren waarbij men prachtigt vondsten kan doen, zonder zich veel met kunstge schiedenis te willen bezighouden, of te denken dat de geëxposeerde stukken voor den arbeid van den kunstenaar represen tatief zijn, op die maniei komen Breitner en van Gogh en nog wel anderen, Siguac b.v. er slecht af. Het oudste aanwezige stuk (32) het be scheiden landschap van den Franschman G. Michel behoort tot de beste van de heele tentoonstelling. Monumentaal in zoo'n kleine ruimte. Uit dezelfde tijd dateeren de nrs. (15) en te), dansen, de leerling van Dieneman toont in -yn Vermeer-achtig binnenplaats je het doodloopen van de klassicistische richting, en de Franschman Decamps, met zijn geraffineerde romantiek en zijn wat onechte melancholie, doet zien hoe in de zelfde tjjd de Fransche kunst reeds verder was. Corot voelt men reeds naderen. No. 4 Jongkind is weer veel belangrijker. Deze Hollandsche Parijzenaar, die in tegen? stelling tnet van Dongen steeds Hollander bleef en juist daardoor een groote invloed verkreeg op de Fransche kunst, is dus wel een bizondere schakel in de ortwikkeling der Nederlandsche kunst, een soort dub bele binding. Het tentoongestelde haven tje, hoe vlot ook geschilderd, geeft ons niet de juiste indruk van wat hij kon. Hetzelfde zouden we kunnen zeggen, van den „vader van het Nederlandsche land schap" W. Roefols Sr. (35) en van Mauve (30). Hoewel zyn schapenopje bizonder fijn is en interessant om te vergelijken met hetzelfde onderwerp van van der Leek; (27). Dit wat het oudste gedeelte betreft. Bij de modernen doet men goed .zich niet te laten imponeeren door van de Leek; het is zeer verwonderlijk, dat deze schil der, die, getuige zijn ouder werk (25) over een fijne kleurgevoeligheid beschikt, zoo langen tijd aan deze vrij kinderachtige ex perimenten blijft vasthouden; waarom trekt hij de consequentie niet, en levert ons volkomen witte vlakken met een titel eronder? Dan is aan de fantasie van den beschouwer alles overgelaten. Het meest modern is echter niet van der Leek, masr To be en. Zijn „Circus" heeft goede kwaliteiten, al zou men het wat droog" kunnen noemen; Leo Gestel komt er wel weer heel slecht af met zjjn bloeiende boom Hoeveel beter deed Mondriaan zoo iets! Maar 't is wel jammer dat zoo'n belangrijk schilder, zoo ongelukkig vertegenwoordigd is. Sluyters is er dan beter aan toe. Per soonlijk vind ik zijn naakt (38) het beste stuk van de tentoonstelling. Het wonder lijke bjj de brandende schildering van Sluyters is altijd weer de merkwaardige dualiteit. De schilder ziet het geheel als vorm en geheel als kleur, zonder aan de persoonlijkheid aandacht te schenken, denkt men, en ineens raakt men verward in de zieke mond en da zoo droeve oogen. Om een groote sprong terug te doen in den tijd. Het damesportret (34) van Oli- lon Redon doet ons dezen merkwaardigen schilder van een heel anderen kant zien, als gewoonlijk in zijn angstwekkende droom gezichten. Het tentoongestelde portret is delicaat en ingetogen, zij het een beetje geraffineerd, merkwaardig is de techniek: krijt en pastel door elkaar. De Pointillisten zijn uitstekend ver tegenwoordigd in de bekende visschers- vloot (36) van Theo van Rijsselberghe. Wij hadden hierbij ook wel een der IJsselland- schappen van den heer Bremmer Sr. zeif verwacht. Herbin, hoewel een oppervlak kig schilder, geeft een goede kijk op den •wilden overgangstijd tusschen luminisme en expressionisme. Wat oizondere aandacht mag ook voor zich opeischen de merkwaardige Klooster tuin (9) van Doudelet, van wien men zegt dat hij Toorop beïnvloedt heeft, maar an ders dan als glasbrander hoorde men zel den van hem. Wat hier van van Gogh hangt is slecht, en hetzelfde geldt van Toorop. Deze r.u onvolledige opsomming samen vattend (men vergete Bauer, Thorn Prik ker en Vester niet), kunnen wij zeggen: er is op deze tentoonstelling veel schoons te vinden, maar men moet er wel naar zoe ken. L. H. RAAD VAN ARBEID, Met ingang van 1 Januari 1939 zijn be vorderd tot adjunct-commies de heeren G. P. de Gunst, C. M. Koet en G. F. Roelandse. Tot bureelambtenaar mejuffrouw A. C. Bosman en de heeren M. L. Hereur en P. C. Segaar. Tot schrijver 2e klasse in tijdelyken dienst de dames C. M. de Lange, M. van Leeuwen en J. Plug. Zijn in vasten dienst overgegaan de hee ren D. Huber, C. M. Koet, J. J. Nicaise, N. Siljee en J. P. A. de Vrind. Met ingang van 1 Februari 1939 zjjn be vorderd tot hoofd-commies de heer A. Par- mentier; tot commies' de heer J. Piene- man. ONDERWIJSRAAD. Bij Koninklijk Besluit van 22 December 1938 is opnieuw benoemd tot lid van den Onderwijsraad: prof. dr. J. A, J. Barge al hier. Herscholing van Hotel-, Café- en Rest.-Bedienden. Evenals vorig jaar zal dit jaar een her- scholingscursus voor bedienden in boven genoemde bedryven te Leiden worden ge houden. Met den aanvang van den cursus zal een dezer dagen een begin worden ge maakt. Werkeloozen zullen de lessen en het lesmateriaal gratis worden verstrekt, terwijl werkenden een geringe vergoeding moeten betalen. Een advertentie in dit blad geeft nadere inlichtingen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe ir. schriivingenr 7274. J L. Janson, Leiden, Morschweg 144. As surantiën. E.: J. L. Janson, Leiden. 7275. Straatmakersbedrijf Gebr. Schouls, L.eiden, Staalwijkstraac 8. Venn.: P. A. Schouls, Leiden en J. Schouls, Rotterdam. 7276. Hellbach, Leiden Breestraat 105. Handelsagent. E.- J. Hellbach Leiden. Wijziging. 1676. D. J. van Driesum, Leiden, Lange Mare 110 Apotheek. Overl. b D. J. van Driesum, Leiden, dd. 19 Dec. 1938. Uit Leiden vertrokken: H. v. d. Oever-Bavelair, Katwijk, Sten- gelingstr. 39 G. Berends, Oegstgeest, Duiven voord estr. 25 J. E. M. v. Brakel, Hazerswoude, Jaagpad A 342 P. Brui nenberg en Fam., Meppel aan boord „Hes- selingen" P. W. C. 'Jastricum, Utrecht, Nw Gracht 62a bis H. P. Didden en Fam., Koudekerk aan den Rijn. Raadhuis R. Dijkstra, den Haag. Gouvemeurs- :aan 655 - M. A. Godder, Mülheim Ruhr Dumpten, Am Knüfen 7 M. Karkar, Gladbeck, Bohmerstr. 230 A. Koenis, V enray, Leunscheweg 1 W. Koning, Wassenaar, Molenweg 20 G. P. C. Kool- caas, Parijs Fr. W. C. Smit-v. d. Kraan, Beverwijk, Vondellaan 54 H. E. v. Leeuwen, Oegstgeest. Le'dschestr.weg 5 R. Cetteroo v. Middelaar, Delft, Rot- terd. weg 219 A. H. v Nieuwkerk, Utrecht, Leidscheweg 65b J. C. Olde- riks, Noord wijk. Pr. Bernhardstr. 46 A J. Paats. den Haag, Valkenboschkade 554 J. Beekve.'t-Pardon, Amsterdam, aan boord „Verandering" G. Petersen, Cegstgeest, Endeg.straatw. 5 J. M. v. d. Pluijm, der. Haag, St. Veerkade 9a G. Fosthumus, Rotterdam, v. d. Sluijsstr. 44 H. Postma. Leeuwarden, W. Sprenger straat 55 G. Smits-Spruit, Malang N I. G. M. E. Verbeek, Voorburg, Laan van JV Oost Finde 204 E C. M. Verroen, Rotterdam, Voorhaven 9 - G. W. Zoet Vlaardingen, W. Beukelszstr. 84 V. O. Zunzer, Friesch Dl., Karrten 121. In Leiden gevestigd: B. Aaldering, spoorwegbeambte, Heeren- steeg 21a A. M. v. d. Aar, dienstbode, Hoogewoerd 30 O. H. C. Beun, II ver pleegster, Rijnsb.weg 10 J. de Bruin en Fam., verpleger, Fagelstr. 40 Wed. A. Nauta-v. Dijk en Fam., Oude Vest 153 H L. G. Goeman, gezelschapsdame, Boer- haavelaan 14 C. v. d. Heuvel en Fam., chauffeur v. G. en.L., Hansenstr. 36a T. E Hollander, kinderjuffcn Kemperstr. 7 H. A. v. d. Horst, sergeant, Morschstr. 62/64 G. M. v. Houten en Fam., chemigraaf, de Sitterlaan 56 G. Resting, dienstbode, Mariënpoelstr. la H. A. Koppens, lood gieter, Bronkhorststr. 55a N. Kwestro, serg. capt., Morschstr. 62/64 A. E. Leo, journalist, Jac, Catslaan 56 E. J. Los, landarbeider, Fr. v. Mierisstr. 33a S. M. Luit, Koninginnelaan 18 C. Peet en Fam., Tasmanstr. 58 C. W. Philippi, wasch- knecht, Jac. Catslaan 73 O. Quik, Groen- hazengr. 12 Raden Mas Rasono, H. de Grootstr. 3 J. Reems en Fam., winkelier, Haarlemmerstraat 18 W. B. Roman en Fam., timmerman, Lammermarkt 31 J. de Ronde, hfd. verpleegster, Rijnsb.weg 10 C. W. Schalker dienstbode, Wasstr. 31 E. Scheffer, J. Vossensteeg 5 C. G. Simonis, Oosterstr. 15 P. A. D. Tuithof, frater O.F.M., Haagweg 13 M. Janko- vits-Uhlik, Hoogewoerd 63 H. Vermond, dienstbode, Zoeterw. singel 21 G. Waijers Oude singel 2 J. L. Webster en Fam vrachtschipper, 4e Binnenv. gr. 59 B. G. H. Wilmer, serg. four, capt., Morschstr. 62/C4. FINANCIEN EN ECONOMIE Ver. congregatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Dongen. Uitgifte van 250.000 3 1/2 procent obiigatiën. Bij de op 23 dezer gehouden emissie is is voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat een belangrijke reductie bij de toewij zing zal moeten worden toegepast. Je geld of je leven!! Aardig is anders! Maar hl) laat tenminste nog kiezen, terwijl Iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat! jCa\. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft onst i-j- Profeste eren tegen.... Wij moeten protesteeren tegen wa' zich tegen ons keert. Maar wie protesteert tégen het kwade, loopt gevaar dc daad vóór het goede te vergeten. De duivel is runder bang voor een grooten mond, dan voor de stille daad. Sie-^kts hij die zelf het goede doet. heeft recht van spreken, wanneer hij anderen verwijt, dat zij het poede nrlaten en het kwade doen. Minstens tesamen met het protest tegen... gaat de daad vóór God, vóór de Kerk. Zoo niet, dan is het een loos alarm. Binnenüand KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOLLAND. Op de baan van de IJsclub „Kralingen" zyn hedenmorgen ondanks de minder gun stige ijsomstandigheden, de provinciale kampioenschappen in het hardrijden van Zuid-Holland dangevangen. Begonnen werd rret den afstand over 500J meter. Weldra stonden er groote plassen op het ijs, waar door de tijden vanzelfsprekend ongunstig bt in vloed werden. Simon Heiden startte r.let wegens rheumatiek. Wel verscheen de titelhouder op de baan, ir. A. F. van der Scheer, die een uitstekenden rit tegen de K'dder deed. Het resultaat van de 5000 meter luidt: 1. Zwanenburg 11 min. 2 6 sec., 2. van der Scheer 11 min 8.8 sec., 3. Bosson 11 ri.m. 10 sec., 4. de Jager 11 min. 10.8 sec., 5 J. Heider. 11 min. 14.8 sec. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De heer Schlossemaker uit Eindhoven, die de vorige week met zijn auto tegen een boom reed en ernstig gewond in het ziekenhuis te Weert werd opgenomen, is daar aan de bekomen verwondingen over leden. POST NAAR EN VAN URK. Heden arriveerde weer een K.L.M.-vlieg- tuig op Urk met 1000 K G. pest en één passagier. Het vliegtuig vertrok direct weer van Urk met post en drie passagiers. DEENSCHE LOGGER BIJ DE EIERLANDEN GESTRAND. De vier opvarenden gered. Uit Den Helder wordt gemeld: Het Dcensche visschersvaartuig ..Stella" gaf vanochtend noodseinen, waarop de reddingsDooten van De Cocüsdorp zyn uit gevaren. De „Stella" was een oude Schevening- sche logger, die acht dagen geleden te Scheveningen was gekoch: en thans op weg was naar Denemarken. Het schip be hoeft niet als verlorer te worden be schouwd. De Daensche motorkotter „Stella", ka pitein Aln.lund, is 25 December uit Sche veningen vertrokken. Kort na het vertrek kreeg het vaartuig een motordefect en heeft toen zeiiende de reis voortgezet. Tweeden Kerstdag omstreeks half vier 's middags strandde Je „„Stella" op de EierlanJsche gronden icht bij het wrak van de „Oa*ford". L>e noodseinen, welke het schip uitzond, werden door de kustwacht niet gezien, daar net zicht tengevolge van een sneeuwjacht zeer slecht was. Pas hedenmorgen omstreeks half acht werd het gestrande v-.artuig opgemerkt. Hierop is de motorstrandieddingboot van de Cocksdorp, oe „Joan Hodshon", der Noord êiUid Hollandsche Reddings-maat- schappij kapitein Herbert Kalis, direct klaar gemaakt en te water gebracht. De „Joan Hodshon" neef4. de vier opva renden van de .Stella" welke met bran ding te Kampen had, van boord gehaald en te De Cocksdorp aun land gebracht. Tijdens de moeilijke positie van het schip heeft een der opvarenden zijn pols gebro ken.. Een sleepboot van de reederij Doek- sen is eveneens uitgevaren om te trachten Ge „Stella" vlot te krijgen. Bij laag water staat het schip practisch droog. DE SCHEEPVAART IN DE ZEEUWSCHE WATEREN Met het invallen van den dooi gaat nog geenszins gepaard het herstel van de nor male scheepvaart op de Zeeuwsche stroomen. De tonnen zijn nl. alle van hun plaats verdwenen. Wel zyn ze later weer opge pikt en ir veilige haven gebracht, maar nu blijken alle «arnpen stuk te zijn. Met het demonteeren van al de boeien, het controleeren van de lichten in het proef station te Scheveningen en het weer op at- plaats trengen der bakens, zullen wel enkele weken gemoeid zyn. Er zal dus wel stagnatie blijven en met name de pro vinciale stoom bootdienst op de Ooster- schelde zal des avonds niet kunnen worden onderhouden. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ROOSTEREN. Man gestikt, zijn zuster bewusteloos. Gisterenavond heeft zich te Roosteren een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, tengevolge waarvan een 64-jarige man is gestikt. Gisterenavond zaten de klompenmaker J. Rutten en diens 76-jaiige halfzuster Anna Rutten op «en stoel ty de kachel in de keuken. De k ichelüijp. die uit twee stukken bestond, was niet goed gesloten, waardoor kolendamp is ontsnapt. Vanochtend omstreeks acht uur be merkten de buren, dat de schoorsteen nog r.iet rookte. Zij ste'den een onderzoek in en vonder» den man en de vrouw in de keuken op den vloer liggen. De man was reeds overleden, terwijl de vrouw bewus teloos lag. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Stijns uit Echt was spoedig ter plaatse Hij kan bij den man slechts den dood constateeren. Bij de vrouw werd geruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast, waarop het bewustzijn terugkeerde. De vrouw big vlak bij het raam, waar het eenigszins tochtte. Hier aan heeft zij haar leven te danken. De poes lag eveneens dood in de keuken. De man is vermoedelijk reeds gisteren avond overleden Om acht uur hebben de buren beide menschen nog hooren praten. Het was de gewoor te van den man om streeks dien tijd de deuren op slot te doen. Vanochtend waren deze nog open, zoodat mag worden aangenomen, dat het drama zich omstreeks dien tijd heeft afgespeeld. De vrouw te naar familieleden overge bracht. GAS VERSTIKKING, WELKE GOED AFLIEP. Vijf personen vertoonden vergiftigings verschijnselen. In de afgeloopen week werd de 81-jarige J v. d. Veer, wonende te Laren (N.H.) on wel Aanvankelijk dacht men met een lich te ongesteldheid te doen te hebben, doch de ziekte verergerde snel, zoodat genees kundige uuip werd ingeroepen. De behan delende geneesheer kon echter geen diag nose vaststellen, totdat hij Zaterdagmor gen bij een viertal familieleden van den 81-jarigen zieke groep werd. Deze, die aan het ziekbed gewaakt hadden, waren ellen min of meer bewusteloos en klaag den over zware hoofdpijn, hevige brakin gen en hartkloppingen. Het was den geneesheer nu duidelijk, aat hier sprake was van een ernstige gas vergiftiging. De toestand van den heer d. V. was echter dusdanig verergerd, dat hij voorzien wérd van dé laatste H.H. Sacram-ncen. Nadat de geneesheer, dr. Holtman, den aard der ziekte had kunnen -vaststellen, heeft hij de woning laten ontruimen, ter- v.ijl de bejaarde zieke by een zoon werd ondergebracht. Het resultaat was, dat alle vijf vergiftigden van stonde af aan beter werden ei alle gevaar geweken is. Men vermoedt dat riool- of lichtgas zich order den hard bevroren grond, een weg gebaand heeft tot onder de woning van v d. V. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. BRAND IN PAPIERHANDEL TE VEENENDAAL. Vanochtend half twaalf is de boek- en papierhandel van de firma G. Legemaat aan de Hoofdstraat te Veenendaal geheel uitgebrand. De heer Legemaat ontdekte den brand, die was ontstaan in het magazijn achter den winkel. Aan blusschen viel niet te denken. Toch probeerde hij nog enkele boeken te redden, waardoor hij brandwon den aan het achterhoofd opliep, gelukkig niet van ernstigen aard. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij bestreed het vuur. dat snel om zich heen greep, onder leiding van den burge meester, den heer Kuyk. Men kon even wel niet verhinderen, dat het gebouw ge heel uitbrandde. Een der belendende per- ceelen, de manufacturenhandel van G. van Manen, liep groot gevaar, daar de kap van de zaak reeds brandde. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Spoedig was men hier het vuur meester. De oorzaak van den brand Is niet be kend. Verzekering dekt de schade. VILLA AFGEBRAND TE VALKENSWAARD. Te Valkenswoord is gisterenavond door nog niet onbekende oorzaak brand ont staan in de villa van W. van Doorn aan de Spoorstraat. Aangezien het bovengedeelte van de villa uit hout was opgetrokken, brandde zij weldra als een fakkel, zoodat de brandweer zich moest bepalen tot het nat houden der belendende perceelen De villa is geheel afgebrand. Verzekèring dekt de schade. WOONSCHUIT UITGEBRAND. Hedenmorgen brak brand uit in een woonschuit, liggende in de woonschuit haven aan den Cruquiusweg te Heemstede en bewoond door de familie van der Zwaag. De brand greep zoo snel om zich heen, d .t de bewoners, tran, vrouw en twee kinderen, van vier en anderhalf jaar, alleen het veege lyf konden redden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon alleen den ijzeren romp van de schuit behouden. Niets kon gered worden. De eigenaar, een steuntrekker, was niet ver zekerd. Buitenland HET OVERLIJDEN VAN VANDERVELDE. BRUSSEL, 7 Dec. (A.N.P.) De leider der Belgische socialisten Vandervelde is over leden tengevolge van een beroerte. In de Kamer zal Vandervelde worden vervangen door Meysmans, oud-vice-voor- zitter. 'T- DOOI IN ENGELAND. LONDEN, 272 December. (A.N.P.) Ten gevolge van de plotseling ingevallen dooi bestaat thans in verscheidene deelen van Engeland gevaar voor overstrooming. Men verwacht, dat de Theems de komende 24 uur zal wassen. In Norfolk zijn speciale maatregelen genomen. In den afgeloopen nacht is de tempera tuur voortdurend gestegen to elf graden hooger dan gisteren, terwijl vanochtend te negen uur de zon helder scheen. LEIDEN, 27 Dec. Vette Varkens. Aanvoer 152 totaal waarvan 144 zwaar 5051 cent en 9 licht 47 cent per kg. levend gewicht in centen. Handel traag. AMSTERDAM, 27 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 315 vette koeien, waarvan He pry zen waren: 6878, 60—66 en 50—58 cent per kg. slachtge- wicht, 70 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 16 vette kalveren: 2e kwal. 74 80 cent en 3e kwal. 6872 cent per kg. le vend gewicht; 54 nuchtere kalveren f 7—11, 13 schapen 1524 per stuk, 366 varkens: vleeschvarkens wegende van 9011 kg. 6061 cent, zware 5859 en vette 5657 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 v.agons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Slachtrunderen matige aanvoer, gedrukte handel, weinig eerste kwaliteit, onveranderde prijzen, Melk koeien matige t.anvoer, weinig handeL Vette kalveren zeer matige aanvoer, wei- n'g handel, vaste prijzen. Nuchtere kalve ren matige aanvoer, vlugge handel en con stante prijzen, schapen zeer matige aan voer en gedrukte handel. Varkens matige aanvoer, vlugge handel, prijzen iets hoo ger. BOSKOOP, 27 Dec. Bloemenveiling. P.izen per bos van 10.stuks: Duisburg 70 100 cent, Briarclif 80—115 cent, Butterfly f 1.00—1:60, Wilh. Kordes 2.00—2.50, Ro- Srlartdïa 0.80—1.20, Edith Helen 1.50 2 30. Seringen 4366 cent. BODEGRAVEN, 27 Dec. Kaas. Aange roerd 44 partijen Goudsche kaas, alle met rr>smerk, totaal 1980 stuks, wegende 17.820 kg. prijs met ryksmerk, le soort 26.00—27.50, 2e soort 24—25. Handel matig. ROTTERDAM, 27 Dec. Vee. Aanvoer: 3725 totaal. 93 paarden, 2 veulens, 487 ma gere runderen, 761 vette runderen, 209 wtte kalveren, 91 graskalveren, 658 nuch tere kalveren, 884 schapen en lammeren, 525 varkens. 15 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 74. 64 en 4454 cent, Vfctte ossen 70, 62 en 4454 cent, stieren 6*. 58 en 52 cent, vette kalveren f 1.35. f 1 25 en 8595 cent. schapen 42, 37 en 28 cent, lammeren 46. 41 en 38 cent. graskal veren 54 en 44 cent, nuchtere kalveren 47, 4? en 37 cent, slachtpaarden 45, 20 en 29 tent, prijzen per stuk: schapen 1917 15, lammeren f 141210. nuchtere slacht- kalveren f 1197, nuchtere fokkalveren f 28—25—20; slachtpaarden 200—155—85, werkoaarden 310250100: hitten f 225 -180—100. stieren f 285—200—130, kalf- krp'on f 305245175, mel'-Voeien 300 -240—175, varekoeien 200—160—140; vaarzen 180160120, Dinken 150 120100: graskalveren 554030, big gen Der week f 975, varkens f 5149 47. Overzicht: vette koeien en ossen aan voer korter, handel tamelijk, prijzen hoo ger prima koe 78 cent prima os 72 cent. stie ren aanvoer minder, handel slao, prijzen le kwal. als vorige weee 2e en 3e iets duur der; vette kalveren aanvoer peliik vorige week Maandag, handel lui, prijzen ate vo- ilge week Dinsdag nrima f 1.45, schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel slecht. Driizen iets lager; nuchtere slacht en fokkalveren aanvoer minder, handel stroef, prlizen iets hooier; paarden aanvoer veel minder handel stil. prijzen werkpaar den en hitten onveranderd, slachtpaarden iets minder: kaif- en melkkoeien aanvoer korter, handel weinig, prijzen van vorige week niet te handhaven; varekoeien aan voer minder, handel sleepend, prijzen on veranderd; vaarzen en pinken aanvoer iets minder, handel stil, prijzen als vorige week praska'veren aanvoer belan<n:iik korter, handel traag, priizen onveranderd: 55 bok ken en geiten, handel slecht, handel ma tig, priizen van vorige week met moeite te handhaven. Varkens aanvoer iets ruiger handel steunend, priizen stijgende. Een ktem n=rtijtje schapen werd voor export verkocht. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.583/g Berlijn 73 80 Parys 4 85 Brussel 31 01 Zwitserland 41.56 Kopenhagen 38 35 Stockholm 44.20 Oslo 43.15 New Vork 1 84 Praag 6.30

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3