DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kersttoespraak H. Vader Ernstige treinramp Kerstnacht BINNENLAND DINSDAG 27 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9219 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uil vier bladen. V Een „Kerstrede" De heer Albarda, voorzitter der soc.-de- mocr. Tweede Kamerfractie, heeft, zooals gebruikelijk, een „Kerstrede" gehouden. En, zooals eveneens gebruikelijk, bevat te deze rede geen enkele gedachte, die recht streeks verband houdt met het Christelijk Kerstfeest. Er was in deze rede niets wat wees naar het licht van de eeuwigheid, waarin wy de dingen van den tijd zooveel beter kunnen zien. Wij geven elders een korte samenvatting van de rede. Hier willen wij er even de aandacht op richten, dat in deze Kerstrede, waarin mooie worden gesproken werden over vre de, de heer Albarda een even grof beleedi- gende als grof onware beschuldiging slin gerde naar de Katholieken, toen hij zeide, dat de Katholieken, die zich hebben ver bonden met de antirevolutionairende zware schuld van het voortduren der crisis drager- Als toch ooit een onwaarheid grof is en grof beleedigend bovendien, dan is het hier! Wij hadden het kunnen begrijpen, als de heer Albarda zou hebben verklaard, dat, als de Katholieken niet met de anti-revo lutionairen (Chr.-Hist. staan blijkbaar véél beter aangeschreven!) zouden samenwer ken, maar met.de S. D. A. P., er meer gedaan zou kunnen worden ter oplossing van de crisis en opheffing van de gevolgen ervan. Wij zouden dat hebben kunnen be grijpen, al zouden wy het op o.i. deugdelij- ke gronden hebben kunnen ontkennen Maar de bewering, dat de Katholieken de zware schuld dragen van het voortduren van de crisis en nog wel omdat zij samen werken met de anti-revolutionairen! is toch een wel héél erge uiting van kort zichtige, zelf-ingenomen, hatelijke partij politiek! - Is ër in landen, waar de sociaal-democra ten regeeren, mede-regeeren, geen voort- durende crisis meer?En dragen daar dan de sociaal-democraten daarvan de zware schuld?.... Neen, de heer Albarda is buitengewoon ongelukkig geweest in zijn Kerstrede, als hij wil zoeken wat alle verantwoorde lijke leiders moeten zoeken naar wat ver eent in de verschillende partijen, naar wat de een in den ander kan waardeeren, naar waarheid in de onderlinge verhoudingen, naar werkelijkheid in de politiek, om zóó gezamenlijk te kunnen het hoofd bie- den aan de ons vrije Nederlandsche volk bedreigende gevaren! DE GERUCHTEN OVER WANG TSJING WEI. HONGKONG, 27 Dec. (Havas). In een boodschap, welke volgens welingelichte kringen direct tot de Chineezen te Hong kong is gericht, heeft Tsjang Kai Sjek ver klaard, dat Wang Tsjing Wei alle verkla ringen kan afleggen, welke hij wil, maar dat zij niet uit naam van de Chineesche regeering of den Kwo Min Tang worden afgelegd. Deze uitlating wordt als een formeele be vestiging beschouwd van een breuk tus- sohen den maarschalk en Wang Tsjing Wei. Het vertrek van den president van den uit voerenden Yoean en vice-president van den Kwo Min Tang van Tsjoeking naar Hanai zou feitelijk een vlucht zijn geweest, waar van de regeering niet afwist De geruchten over onderhandelingen tusschen Chineezen en Japanneezen worden ongegrond ge noemd. VISSCHERSSCHEPEN ONDER VUUR GENOMEN. VALENCIA, 27 Dec. (A.N.P.) Vanoch tend heeft een watervliegtuig van de luchtmacht van Franco een aantal vis- schersschepen, nabij Kaap Ipach met mi trailleurs bestookt. Twee personen werden gedood en vijf gewond. GASVERGIFTIGING IN EEN ZIEKENHUIS IN TSJECHO-SLOWAKIJE PPAAG, 27Dec. (A.N.P.) In het zieken huis van de Barmhartige Broeders te Praag zijn drie verpleegden tengevolge van vergiftiging door lichtgas om het le ven gekomen, 23 andere zieken en twee leden van het verplegend personeel ver- keeren in levensgevaar. van den Weinig eerbied voor zijn grijze haren. Z. H. de Paus heeft Zaterdag de te Rome aanwezige kardinalen en andere prelaten ontvangen, die hem hun beste wenschen ter gelegenheid van het Kerstfeest kwa men aanbieden. De Heilige Vader heeft een toespraak gehouden, waarin hij herin nerde aan den tienden verjaardag van het Verdrag van Lateranen met Italië. Hij wees op het belang van dit verdrag en bracht hulde aan den koning van Italië en den Duce. Toch gaf hij ook uiting aan zijn bezorgdheid voor de toekomst van het katholieke leven in verband met de stroo mingen, welke merkbaar worden in de fascistische partij in Italië. De stem van Z. H. klonk krachtig en be slist, maar bij sommige gewichtige passa ges in Zijn toespraak kon hij Zijn innerlij ke ontroering ternauwernood verbergen. We ontleenen het volgende verslag van de pauselijke toespraak aan de „Msbd.": De H. Vader herinnerde aan de ophanden zijnde viering van den tienden verjaardag der verzoening tusschen Quirinaal en Va- ticaan. Wij zfjn, aldus de H. Vader, aan de vigi lie van die herdenking en het lijkt Ons passend in dit milieu en op dit uur enkele woorden te wijden aan die groote verzoe ning. Wij haasten Ons van dezen zetel af te ver klaren, dat Wij dien tienden verjaardag willen herdenken in een geest van dank baarheid aan de Goddelijke Voorzienigheid en voorts in een geest van dankbaarheid en erkentelijkheid jegens den souverein van Italië en zijn onvergelijkelijken minis ter, aan wier medewerking men dit belang rijke en zoo. gelukkige accoord te danken heeft. De H. Vader herinnerde ook aan den overleden kardinaal Gasparri en aan mar kies Pacelli, die hun krachten en wellicht ook hun leven gaven voor deze verzoening. Maar, zoo vervolgde Zijne Heiligheid, na deze dankbetuiging moeten Wij helaas zeggen, dat de aanstaande tiende verjaar dag' van het Concordaat Ons niet die groote vreugde brengt die Wij er van verwacht hebben: integendeel brengt deze verjaar dag Ons zeer ernstige zorgen en droefheid, bittere droefheid, omdat Wij getuige zijn van plagerijen tegen de Katholieke Actie, die wel niet in geheel Italië, maar in ieder geval veelvuldig en in diverse streken van het land voorkomen. De Katholieke Actie, die 's Pausen oog appel is, doet niet aan politiek en beoogt geen enkele concurrentie; zjj wil alleen goede christenen vormen, d.w.z. voortref felijke elementen voor de maatschappij en voor het katholieke Italië. Op dit moment van Zijn toespraak rustte de Paus een oogenblik, omdat met krachtige stem woordelijk te vervolgen: „Wanneer Wij den ijver zien, waarmee men optreedt op ander en veel onbeduiden der gebied, dan is het overduidelijk, dat wat de door het concordaat beschermde Katholieke Actie betreft van hoog er hand toegelaten, ja zelfs aangemoedigd wordt, zoodat deze plagerijen in dë meest ver scheiden streken van Italië voortduren. Gisteren signaleerde ftien Ons gevallen in Venetië, Turijn en Bergamo, vandaag iz het Milaan, waar men den kardinaal-aartsbis schop aanvalt wegens een predikatie, die niet anders dan Onze goedkeuring weg kan dragen". Overgaande tot een andere reden tot droefheid, wees'de H. Vader op de inbreuk op het concordaat, Ons concordaat, zooals Pius XI woordelijk zeide, betreffer.de het huwelijk. De Paus wilde geen woord toevoegen aan die opmerking, want deze wonde heeft hem recht in het hart getroffen. Discussies ovei deze kwestie wil dt H, Vader vermijden want zij is zoo klaar als mogelijk is: een bilateraal verdrag kan men niet wederrechtelijk van één zijde uit interpreteeren. Terugdenkend aan die aotheose, die men, zoo zeide de Paus, dit jaai in het Heilige Rcme aain een kruis wijdde, dat vijandig is aan het Kruis van Christus, en terugden kend aan die schending van het concordaat en aan de andere zaken, die Hij reeds ver meldde, moest Hij toch minstens verwach ten, dat men eerbied koesterde voor Zijn grfjze hare... Maar evenals met Zijn Voor ganger Leo XIII heeft men verkozen, ruw voorwaarts te gaan! Met Leo XIII, die te vergeven wist, wil ook Pius XI vergeven rr-t de vurige bede, dat de goede God zich verwaardige het verstand en het hart der regeerders r-_ den weg der waarheid en rechtvaardigheid ie leiden, want in het -io^k staat geschreven: „Mise- ros facit populos peccatum"( De zonde maakt de volkeren ellendig). De H. Vader eindigde Zijn toespraak let terlijk aldus: Wij hebben Ons thans reeds oude leven geofferd voor den vrede en den voorspoed der volken; Wij offeren het op nieuw opdat de binnenlandsche vrede, de vrede der zielen en der gewetens bewaard in den BOTSING IN ROEMENTë VEROORZAAKT 85 DOODEN. In den Kerstnacht Is een personentrein, die van Galatz op weg was naar Chisinau, nabij het station Vaicaitzei in Zuid- Bassarabië in botsing gekomen met een van den tegenovergestelden kant komen den personentrein Uit de puinhoopen heeft men reeds 85 dooden geborgen, alsmede 325 gewonden, waarvan er vele in zorgwekkenden toe stand verkeeren. Het reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt, doordat tengevolge van het slechte weer het verkeer groote vertraging on dervond en de telefoonleidingen waren verbroken. De twee locomotieven waren volkomen vernield. Zeven wagens waren totaal ver brijzeld en alle overige min of meer be schadigd. In den loop van den nacht heb ben de Roemeensche ministers van ver keer en van volksgezondheid zich naar de plaats van de ramp begeven. Uit het voorloopig onderzoek is geble ken, dat de van Galatz komende trein te Vaicaitzei op den van den tegenoverge stelden kant komenden trein had moeten wachten, doch door tot nu toe nog niet op gehelderde oorzaak 'is doorgereden. De ramp had plaats op de lijn Galatz Chisinau (Kisjinef), die nog dateert uit den tijd, dat Bessarabië Russisch was en slechts enkel spoor heeft. De trein, die uit Galatz was vertrokken, had onmiddellijk groote vertraging en kwam pas om 1 uur in den nacht te Erikazia aan, waar gestopt werd. De stationschef aldaar was van jnee- ning, dat de trein uit de tegenovergestelde richting, dus van Chisinau naar Galatz, zich nog in het op 20 K.M. afstand gele gen station van Etulea bevond. Hij kon zich daarvan echter niet vergewissen, daar hy met zijn collega aldaar geen ver binding kon krijgen. De chef van Etulea verkeerde zijnerzijds eveneens in de ver onderstelling, dat de lijn vrij was en liet dus de trein uit Chisinau in de richting van Erikazia vertrekken. Ongeveer halverwegen deze beide sta tions liepen de treinen met groote snelheid op elkaar. De twee locomotieven en zeven houten wagons, werden vernield, alle an dere wagons beschadigd. Onder de reizi gers, hoofdzakelijk scholieren en militai ren, ontstond een paniek. Aan hulpverlee ning viel in den sneeuwstorm en de duis ternis niet te denken, zonder assistentie van deskundigen. Eenige overlevenden hadden den moed, door de sneeuw naar het op 13 K.M. afstand gelegen Reni te lcopen, waar zij melding van de ramp maakten. DE GROOTE KOUDE VAN DECEMBER. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. instituut te de Bilt. Ter vergelijking van de koude-periode in deze maand met die van Februari 1929 kan het volgende worden medegedeeld be treffende de tempartuur te de Bilt. De temperatuur van 18 December 16 uur tot 21 December 9 uur is niet boven min tien giaden Celsius geweest. In Februari 1929 was, doordat de zon toen hooger stond, op alle dagen de maximum-temperatuur bo ven min tien graden Celsius (laagste maxi mum min 9.7 op 15 Febrauri). Overigens was de koude-periode van 1929 strenger. Met minimum is toen tot min 18.9 gedaald, tegen 153 graden Celsius in de afgeloo- pen periode. De laagste temperatuur over het geheele etmaal was in 1929 min. 13.9 graden Celsius op 14 Februari, nu min 13.3 graden Celsius op 19 en 20 December, ter wijl de gemiddelde temperatuur van de koudste vijf dagen (11 tot 15 Februari vroeger) min 12.4 graden Celsius was en nu (18 tot 22 December) min 11.3 graden. blijve alsmede de heerlijke bloei van dit Italiaansche volk, dat Ons onder alle dier bare volken het dierbaast is, zooals aan Jesus Zijn vaderland boven alles dierbaar was. Daarna verleende de H. Vader Zijn apos- tolischen zegen. De Italiaansche bladen publiceeren behal ve uitvoerige bijzonderheden over de Kerstontvangst zelf, ook bijna den concre- ten inhoud van de pauselijke rede. In Vaticaaïsche kringen ziet men hierin een goed voorteeken van wat men hier „de tweede verzoening" pleegt te noemen. GESCHENK VAN HJVL DE KONINGIN AAN KONING LEOPOLD Aquarel wordt in particuliere werkkamer van Z.M. geplaatst Tijdens zijn officieel bezoek aan Neder land heeft koning Leopold van H.M. Ko ningin Wiihelmina een aquarel van den Nederlandschen schilder H. van Masten broek ten geschenke ontvangen. Naar onze Brusselsche correspondent thans meldt, heeft de koning aan zijn hof personeel order gegeven, deze aquarel in zijn particuliere werkkamer te plaasten. „Msbd." MEERDERE UITGAVEN VOOR VLEESCH IN BLIK. Bij de samenstelling der oorspronkelijke begrooting voor het dienstjaar 1938 is geen bedrag geraamd voor de distributie van vleesch in blik, daar gezien de gemid delde afname de toen aanwezige voor raad genakt in blik, afkomstig van de pro ductie 1936, toereikend werd geacht voor distributie ook gedurende het geheele jaar 1938,. Aangezien echter die voorraad, tegen de oorspronkelijke verwachting in, tenge- gevolge van grootere afname van dit pro duct, welke mede haar oorzaak vindt in de stijging der prijzen van het vleesch in den vrijen nandel, reeds in Juli 1938 was uit geput, moest, ten einde de distributie van vleesch in blik te kunnen voortzetten, reeds in 1938 tot het doen vervaardigen van een nieuwen voorraad worden overgegaan. De noodige gelden ter bestrijding van de daaraan verbonden kosten worden der halve thans aangevraagd. Deze verhoo ging van uitgaven zal nagenoeg geheel worden worden gedekt door hoogere ont vangsten van ten bate van de de middelen. Zoo zullen, naar het zich laat aanzien, de uitgaven wegens bijdragen in de kosten der warenkeuringsdiensten voor 1938 niet meer bedragen dan 270.900. Het artikel kan nu met 27.000 worden verminderd. In verband met de resultaten van de exploitatie der werkloozen kassen óver 1937 konden de subsidiepercentages voor de zgn. extra subsidiën (bedragende meer dan 100 pet.) van de bijdragen der leden 60.000 lager worden gesteld, dan aanvan kelijk mogelijk scheen. Het voor dit artikel uitgetrokken bedrag is nu 2.940.00 geworden. Aangezien de daadwerkelijke emigratie ir. 1938 beneden de verwachting is geble ven, dat het voor financieele hulp bij deze emingratie uitgetrokken bedrag van 80.000 slechts voor een gedeelte voor dat doel noodig zijn. Het is thans tot 59.000 teruggebracht. TOMATENSOEP IN BLIK Kan ook op onthoudingsdagen gebruikt worden Naar ons op onze informatie dienaangaan de is verzekerd, bevat de tomatensoep in blik, welke door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland in den handel wordt gebracht, geen vleesch of vleeschnat, maar alleen een zekere hoeveel heid gesmolten rundvet, zoodat deze toma tensoep door de Katholieken ook op onthou dingsdagen mag worden gebruikt. „Msbd." GREGORIUSDAG TE DELFT. Over den Gregoriusdag op Donderdag 2 Februari te Delft kunnen wij het vol gende mededeelen. Des morgens zullen de Lichtprocessie en de Plechtige H. Mis plaats hebben in de monumentale St. Hippolytuskerk aan de Voorstraat. Het koor dezer kerk, versterkt met zangers van de andere vier stadskoren, zal uitvoeren een Mis in klassiek-polypho- nischen stijl van Vittoria, n.l. de Missa 0 quam gloriosum", onder leiding van zijn Directeur Nico Verhoeff. De Gregoriaansche zangen van processie en H. Mis worden gezongen door de ge zamenlijke Westlandsche zangers, onder leiding van Kapelaan Jac. Duijves uit Den Haag. Des namiddags zullen in de St. Joseph- kerk aan den Burgwal de plechtige Ves pers worden gezongen, waaronder de zan gers van Delft, verstiekt met zangers uit de dekenaten Delft en Poeldijk, een vier stemmig Magnificat en Tantum ergo uit de klassieke periode, onder leiding van den Directeur-organist, Adr. G. Venderbos, zullen uitvoeren. Tusschen den beide kerkelijke oefenin gen in, zal een groote vergadering worden gehouden, waarin zal worden gesproken over den kerkelijken zang bij de pro cessies, opgeluisterd door muzikale illu stratie. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Kersttoespraak van den H. Vader geeft uiting aan bezorgdheid. (1ste blad). De Belgische socialistenleider Vanfler* velde overleden. (2de blad). Duitsche deviezen wetgeving verscherpt» (2de blad). De Fransche socialisten verdeeld over buiten!andsche politiek. (2de -blad). Een „verklaring van Lima". (2de blad). Franco's offensief in Catalonië. (2dq blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem* (le blad.). Kolendampvergiftiging te Roosteren eischt een doode. (1ste blad). Geval van gasverstikking te Laren, d,T goed afliep. (1ste blad). AANBESTEDINGEN. De rijkswaterstaat heeft heden aanbe- steed het maken van een brug van gewa- pen beton over den Leidschen Rijn in weg No. 2 van het Rijkswegenplan 1938, onder de gemeenten Utrecht en Oudenrijn, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was G. Wolfs te Eibergen voor 87200. Voorts hebben Ged. Staten van Zuid-Hol land het.maken van de opritten voor de brug over de Drecht en de aarden baan. vxan het nieuw aan te leggen weggedeelte RijnsaterwoudeHaarlemmermeerpolder, gelegen in de gemeente Leimuiden. Laagste inschrijver was D. Versloot te Bodegraven voor 95500. VRIJWILLIGE BURGERWACHT AMSTERDAM TREEDT UIT DEN BOND VAN BURGERWACHTEN. Twee hoofdbestuursleden treden af. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van de vrijwillige burgerwacht Am sterdam dezer dagen besloten om uit den Bond van Nederlandsche Burgerwachten te treden. De heeren E. Fuld en J. Rahussen zijn eenige dagen geleden per 1 Januari afge treden als hofdbestuursleden te AniSter- dam. Aanleiding tot deze gewichtige stappen zijn interne moeilijkheden, welke zich con- centreeren om de reeds geruimen tijd door een drietal leden van de Amsterdamsche burgerw. gevoerde oppositie tegen 't Amster damsche hoofdbestuur. Deze drie leden hebben indertijd hun hoofdbestuur beschul digd van verduisteringen en van onorgani satorisch optreden, o.a. het wegwerken van eenige leden, die den commandant van de V. B. A., kolonel b.d. Boeree, niet welgeval lig zouden zijn. Een commissie uit de wer kende leden vah de burgerwacht heeft een onderzoek ingesteld en is in haar rapport tot de conclusie gekomen, dat deze beschul digingen geheel ongegrond zijn. Voor zoo verre het de beweerde verduisteringen be treft is deze conclusie conform aan het re sultaat van de onderzoekingen, welke de rijkscommissie Froger eenigen tijd geleden instelde naar aanleiding van die beschul digingen inzake verduisteringen. Het is nu het hoofdbestuur van de V. B. A. gebleken, aldus deelde het ons in een persconferentie mede, dat het hoofdbestuur van den bond van burgerwachtenachter den rug van het hoofdbestuur van de V. B. A om contact heeft met de drie leden, die indertijd hun beschuldigingen tegen het hoofdbestuur van de V. B. A. hebben inge bracht Deze drie leden zijn thans na het rapport van bovengenoemde burgerwacht commissie, waarin het Amsterdamsche hoofdbestuur geheel onschuldig werd be vonden, als leden der V. B. A. gescholst. Hiervoor was des te gereeder aanleiding nu het hoofdbestuur van de V. B. A. ster ke vermoedens koestert dat deze drie le den contact met de N. S. B. onderhouden, met een voor burgerwachters verboden ver- eeniging derhalve. Op 17 Januari a.s. zal in een algemeene vergadering van de V. B. A. een beslissing van de leden vallen, over dit door het hoofdbestuur genomen schorsingsbesluit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1