RIJNSTREEK Winterjassen Magazijn VAN DER LOF Firma G. van Brussel LEUNE DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 DE LETOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE ALPHEN AAN DEN RIJN DE GLADDE-WEGEN. Botsing tusschen bns en auto. In den bocht van den weg, nabij de woning van den rietdekker K. in den Gnekhoek, kwam gistermiddag om streeks één uur een luxe-auto, be stuurd door W. uit Hazerswoude door de .gladheid van den weg in botsing met ee n M.O.D.A.-bus. De luxe-wagen moest daarbij het onderspit delven en werd zoodanig beschadigd, dat een kraanwagen het vehikel moest weg- sleepen. De bestuurder W. werd vrij ernstig aan het hoofd en linkerbeen gewond, zoodat dr. W., die de eerste hulp ver leende, de man naar het Diaconessen- huis te Leiden liet overbrengen. De 64- jarige moeder van den bestuurder, die naast hem zat, kreeg verschillende snij- wonden aan het hoofd. De M.O.D.A.- bus, die minder werd beschadigd, kon de reis voortzetten. IN DE SNEEUW GESLIPT Wielrijder hoogst ernstig gewond. Hedenmorgen te kwart over 11 is de 34-jarigc wielrijder A. Zuidam in botsing gekomen met een vracht auto van de expeditiedienst „Hol- landia" uit Bennekom, waardoor hij tegen den grond smakte. Dr. Pilon constateerde een ernstige schedelbasis-fractuur. In hoogst zorg wekkende toestand werd de veronge lukte per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd, In de bijt. ln een onbewaakt oogen- blik geraakte gistermiddag het 7-jarig dochtertje van F. in de Prins Hendrikstraat in een zijt in den Rijn. Het kind, dat zich reeds onder het ijs had gewerkt, kon door den vader en een der buren nog worden gegrepen en op het droge gebracht. Geen goedkooper water voor groote gezinnen. Naar aanleiding van de verordening op de levering van drinkwater, heeft de R.-K. raadsfractie zich met een schrijven tot B. en W. gericht, waarin o.m. werd aange drongen op het invoeren van een speciaal tarief voor groote gezinnen. B. en W. deelen thans in antwoord hier op den Raad mede, dat zij geen korting op de tarieven wenschen voor te stellen voor de grootere gezinnen als zoodanig. Indien de grootte van het gezin tot meer waterverbruik aanleiding geeft, aldus het college, kan dit meerdere verbruik, op grond van het tarief van art. 20, tot een lageren prijs voor dit verbruik leiden. In schakeling van de grootte van het gezin als element in het tarief, achten zij minder juist. BOSKOOP 20-JARIG BESTAAN BOSKOOPSCHE BURGERWACHT. Dinsdagavond had in Hotel Klaassen een feestavond plaats van de Boskoop- sche Burgerwacht bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. De voorzitter van de afd. Boskoop, de heer A. E. Stijkel, opende deze avond en heette de leden en de vele belangstellenden van harte wel kom. Na opstelling van de Burgerwacht, die met hun fraaie uniformen, op het tooneel een kranige indruk maakten, en het zin gen van het Wilhelmus, sprak de heer Boddens Hosang, burgemeester van Naar- den en oud-voorzitter van den Gewestelij ken Kring de Rijn een woord van felicita tie tot de jubileerende vereeniging. Spre ker zeide, dankbaar te zjjn, dat hij Bur gerwachter en Nederlander was. Hierna sprak kapitein Snijders met als onderwerp: De rede van bestaan van Bur gerwachten in de toekomst. Spr. schetste het groote belang van de burgerwachten en geheel de weermacht in verband met de ontwikkeling en groei der andere na ties. Spr besloot zijn enthousiaste rede met den wensch, dat de Boskoopsche Bur gerwacht een sieraad zoude blijven van den Nederlandse-hen Staat. Hierna werden verschillenden onder scheidingen uitgereikt en wel het Kruis van Verdienste aan den heer A. E. Stey- kel en de medaille voor bijzondere toe wijding aan de heeren H. A. Boekraad en J. H. van Osnabrugge, resp. secr. en pen- ningm. Met een passend woord werden deze onderscheidingen door den heer Dek ker, lid van het Hoofdbestuur, uitgereikt. De heer Devilé uit Leiden, goochelaar en conferencier, zorgde hierna vcor de vroolïjke noot en wist de aanwezigen met zijn aardige goocheltoeren eenlgen tijd aangenaam bezig te houden. Na de pauze hield de heer Benckhuysen, de achtigja- rige burgerwacht-commandant, een gloed volle speech over geestelijke en moreeie herbewapening. De heer Benckhuysen kan met recht, ondanks zijn hooge ouderdom, een voorbeeld worden genoemd voor de jongeren. Na het draaien van een film, welke was opgencmen op de Nationale Burgerwachtdag, gehouden te Ypenburg op 18 Juni 1938, had de eedaflegging plaats van een tiental nieuwe leden. On der ademlooze stilte klonken de stemmen van .deze jonge kerels door de zaal, die trouw beloofden aan Vorstin en Vader land. Burgemeester E. P. Verkerk hield hierna het slotwoord, waarin hij wees op het te zingen lied: Wien Neerlandsch bloed door d' ad'ren vloeit, en: Bescherm o God! Bewaak den grond. Spreker wees hebben dit te zingen, die bewijzen hun plicht te willen vervullen, zooals deze jc-n- ge mannen die de eed van trouw hebben afgelegd. Die eed van trouw, waarin zij hun leven voor hun medemenschen willen geven. Hoort ook gij, die alles maar door anderen laat opknappen, dit: „Ik zweer mijn leven te geven voor U"? Hierna werd met het zingen van Wien Neerlands Bloed deze goed geslaagde avond gesloten. Zij nog vermeld, dat de Harmonie „Concordia" haar muzikale me dewerking verleende. „St. Deus Bedit". Dinsdagavond had in het R.K. Vereenigingsgebouw een algem. jaax*vergadering plaats van den R. K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus Dedit" afd. Boskoop. De voorzitter, de heer F. Binken, opende deze vergade ring, waarna de secr., de heer J. van den Bergh, de notulen der vorige vergadering voorlas. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek een batig saldo van GO aanwezig. Uit het jaarverslag van den secr. bleek o;m., dat de vereeniging thans 38 leden heeft; gememoreerd werd het 25- jarig bestaan en de inwijding van het nieuwe vaandel. Hierna had bestuursverkiezing plaats; De aftredende secr., de heer J. van den Bergh, werd herkozen. Vcor de heeren L. de Rooy en Joh. Timmermans werden ge kozen de heeren P. Rosbergen en Joh. Pannebakker. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Th. Ver- bey, werd voorzien door het kiezen van den heer Ab. van Rijn. Tot afgevaardigde voor „Herwonnen Levenskracht" werd bij acclamatie herkozen de heer H. de Langen en werd tegelijk besloten aan H. L. een gratificatie te geven van 2.50. Dit bedrag werd mede uitgetrokken voor het Parchieblad. Hierna niets meer aan de orde zijne werd de zeer geanimeerde ver gadering gesloten. BODEGRAVEN INSTALLATIE BURGEMEESTER G. R. VONK. Onze nieuwe burgemeester heeft Woensdag een bezoek gebracht aan onze gemeente. Van officieele zijde vernemen wij, dat de installatie zal plaats hebben op Woensdag 4 Januari a.s. te II uur in den morgen op het Raadhuis. Des mid dags zal er receptie wordèn gehouden. L.T.B. Woensdagmorgen vergaderde de L.T.B. in het Parochiehuis. Toen de voorzitter, de heer A. de Vos, circa tien uur de vergadering met gebed opende, waren vele leden ondanks het koude weer aanwezig. De voorz. heette allen welkom in het bijzonder den spreker, den heer Bles, onder-secrétaris van dè L.T.B. te Haarlem, en den kapelaan. Het woord was hierna aan den heer Bles, die sprak over: „De nieuwe Pachtwet". Allereerst gaf de heer Bles een geschiedkundig overzicht van deze wet, waarvoor men 40 jaar ge streden heeft en gaf daarna eenige alge- meene regels omtrent de nieuwe regeling. Nadat een uitvoerige beschouwing van de bepalingen was gegeven, besloot spr. met de behandeling van de kwestie der loopende pachtovereenkomsten, die afge sloten waren vóór en na 1 Januari 1936 zoo wel voor onbeperkte als voor beperkte tijd. Door de leden werd de heer Bles met een warm applaus bedankt. Door een vijf tal werden in de rondvraag nog aangaande enkele practische puntjes vragen gesteld, waarop de heer Bles tot voldoening van de vragenstellers antwoordde. Na dankwoord sluiting. Rectificatie. De verkiezingsdag in de Staten-Kieskring Gouda is niet, zooals we schreven op 18 Januari a.s., doch op Maandag 23 Jan. a.s. De aandachtige lezer zal dit wel gemerkt hebben. DE MEIJE Parochieele Jcngenmannenvereeniging „St. Jan". Gisterenavond vergaderde deze jongen- mannenvereeniging in Hotel Hellinger- werf. Wegens de groote sneeuwval waren in tegenstelling met anders, niet alle leden aanwezig, doch men mag de opkomst zeer bevredigend noemen. De heer Jan van Zoest opende de vergadering met den Chr. groet, waarna hjj allen, in het bij zonder den Pastoor en den Kapelaan, van harte welkom heette. De notulen werden door den secretaris, den heer Bertus Vol lering, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Pastcor J. W. J. Kampenhout hield naar aanleiding van het bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid Leopold van België een interessante en leerzame lezing over zijn leven en regeeringsbeleid, die door de leden met groote aandacht gevolgd werd. De Moderator, Kapelaan A. van der Voorn, beantwoordde enkele vragen, die door de leden gesteld waren, en wist vooral over de „Kulturkampf" interessante dingen naar voren te halen, die de leden wisten te boeien. Na nog eenige besprekingen geveerd te hebben over de tooneeluitvoering van de volgende week, werd de vergadering met den chr. groet gesloten. 4AZERSWOUDE fG-nmendfflcl Fabrlefesarbeidersvereenlging „St. Willi- brordus" Dezer dagen hield de organi satie der fabrieksarbeiders „St. Willibror- dus", 'n heel bijzondere vergadering. De bondsvoorzitter J. B. Kleys uit den Haag was er aanwezig om enkele voornaamste punten eens goed onder de oogen te zien. Vooral wat de arbeidersvoprwaarden be treft, viel er nog 'ri'woordje-te zeggen. De bondsvoorzitter" tiooptè daar nog eens op terug te komen, wegens' hét groote be lang 'der betrokken arbeiders zelf. Jam mer dat deze menschëh voor twee derde afwezig waren, daar zij toch.zooals de voor zitter terecht opmerkte, op de eerste plaats hun eigen belangen moeten behartigen. Nog één poging zal er. gewaagd worden Na afloop van deze besprekingen kwam de jaarlijksche „Kerstgave" aan de beurt, die zooals andtre jaren hét heele gezin ervan doet genieten, n.l. een tractatie van den slager, want daar weet „Moeder de Vrouw" wel raad mee. Het is van harte gegund. Geboren; Maria Cornelia, d. van G. Zandbergen en M. M. Groen. Overleden: Klazina van den Akker 88 j. KOUDEKERK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag des namid dags half acht uur ten Raadhuize. Onder werpen ter behandeling: 1. Notulen 2. In gekomen stukken en mededeelingen. 3. besluit to vaststelling aantal te heffen op centen hoofdsom personeele belasting over 1939. 4 Vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting 19391940. 5. Gratificatie gemeente-werkman voor controle straat verlichting 1938. 6. Benccming lid Burger lijk Armbestuur en Burgerlijk Armhuis, wegens periodieke aftreding Jac. van Om- mering. 7 Benoeming lid commissie plaatselijk toezicht op "hét Lager Onder wijs, wegens periodieke aftreding A. Mieog (vertrokken). 8. Verzoek Burge meester om ontheffing verplichting tot in woning. 9. Wijziging gemeente-begrooting 1938. 10. Alsvoren 1939 Arscheid. Gisterenmorgen nam de heer A. Mieog, Hoofd der Ned. Herv. School alhier, afscheid van de leerlingen dier school. Het officieele afscheid van ouders, bestuur, personeel en Schoolver. zal D.V. plaats hebben gelijktijdig met de installatie van het nieuwe hoofd den heer Bloem. Door Piet de Jong werd met een geestig toespraakje aan .den vertrekkende een keurige bureaustoel geschonken, die na mens alle leerlingen als herinneringen aan Meester's schooljaren werd aangebo den ter completeering van het bureau hem bijn zijn jubileum in 1937 geschonken. Met een toepasselijke rijmelarij werd dit ca deau nog aangevuld met een papierbak. NIEUWKOOP Katholieke Actie. Gisteravond hield de R.K. Volksbond zijn tweede ontwikkelingsavond voor dit seizoen met als spreker de heer Salman uit Haarlem, Hoofdbestuurslid van den R.K. Landarbeidersbond, over algemeene katholieke actie. De vergadering werd, bij afwezigheid van den voorzitter, geleid door den vice-vcorzittér, den heer A. Zim merman. Spr. zegt, dat behandeling van een on derwerp als het onderhavige meer behoort tot de taak van een priester dan van een leek, doch de priesters moeten bijgestaan worden door leekenapostelen en deze moe ten alle milieux van. het volk vertegen woordigen. De hiërarchie heeft van Chris tus de zending gekregen om het geloof te verkondigen. De Paus acht zich echter niet meer verantwoord deze taak alleen met de priesters te vervullen en daarom moeten er leeken komen cm de priesters bij te staan. De leeken worden organisch verbonden aan de hiërarchie en hun werk krijgt dus een kerkelijk karakter; hun taak is zielen voor Christus te winnen en het Rijk Gods op aarde te verdedigen. Dit is een uitdrukkelijke wensch van den Paus en zij moeten dit daarom aanvoelen als een bevel. De wereldtoestand maakt dit noodzakelijk. Er moet een eenheidsprogram gevormd worden met als middelpunt: de Kerk. Niet de eigenbelangen, maar die van Christus moeten behartigd worden. In coördinatie ligt kracht en is de groote steun vcor de Kerk. De prettig voorgedragen rede werd met applaus en een dankwoord van den voor zitter beloond. WOERDEN WATER-ADERS ONTDEKT ONDER HET PATRONAATSGEBOUW! Demonstratie met de wichelroede. Gisteravond sprak in het Patronaatsge bouw voor „Katholiek Woerden" de heer P. J. Dorens uit Lieshout (N.-B.), over de wichelroede. Spr. beantwoordde dé vraag, hoe de ge leerden tegenover de wichelroede staan. Sommige staan er zeer sceptisch tegenover. Volgens spr. moeten zij met bevooroor deeld tegenover de wichelroede staan; om dat zij de oorzaak er van niet kunnen ont dekken. Zeer interessant vertelde spr. over zijn bevindingen met de wichelroede. Verklaringen er voor lijken spr. zeer on waarschijnlijk. Een eer waarschijnlijkste is die waarbij men uitgaat van hèt standpunt, dat warmtestralen van verschillende grond stoffen uitgaan, 't Meest wordt de wichel roede gebruikt om water te ontdekken. Spr. is zelf verbonden aan verschillende groote firma's, waarvoor hij verschillende successen boekte. De persoonlijke ervaringen, die de spre ker in de paar laatste jaren heeft opge daan, waren zeer aantrëkelijk om aan te hooren. Spr. heelt zelfs momenten, dat op ilaatsen waar water zit, hij' zelts zonde wichelroede plaatsen voélt, waaronder wa teraders zitten. Op talrijke perso .er hebben dergelijke „water-aderen" onder "slaapplaatsen een zoodanigen invloed, dat ze niet rustig kun- Vergadering van den" Raad der gemeen te op Woensdag 21 December, des v.m. 10 uur. Afwezig met kennisgeving de heer N. P Kaptein; verder alle leden tegenwoor dig. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van de woningen, gemerkt C. no. 103 en- C. no. 105. De heer M. Scheel dringt daarom aan spoed te maken met het bouwen van ar beiderswoningen ter voorziening in de be hoefte, die er bestaat. De heer Nocrdam wjjst er op, dat er niet voldoende woningen zijn, en het dus gewenscht is niet te spoedig tot onbewoon baarverklaring over te gaan, hoewel hij zich in dit geval met het voorstel kan ver eenigen. De voorzitter zegt, dat B W. in deze doen wat beslist noodig is,-en wel in zeer matig tempo en met de grootste voorzichtigheid hun plicht betrachten. Het voorstel werd met alg. st. aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de heffing van opcenten voor Gemeente fondsbelasting opnieuw vast te stellen op 75. In verband met het exploiteer en van zoogenaamde speelkasten en dergelijke in de gemeente, zoowel op het dorp, maar meer nog aan den Rijndijk in koffietenten en lokalen, stellen B. en W. voor over te gaan tot wijziging van de politieverorde ning, en een artikel tot beteugeling hier van in te voegen aan de verordening tot strafbaar-stelling daarvan. Na gehouden be spreking werd hiertoe besloten. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, die er op aandringen, stellen B. en W. voor over te gaan tot vaststel ling van een verordening betreffende het innen van de rechten voor het gebruik maken van de ligplaats voor woonsche pen. Na bespreking en toelichting door den voorzitter wordt een verordening vastgesteld. Ter zake een voorstel van B. en W. tot conversie van de geldleening, groot per resto 34 100 'deelt de voorzitter mede, dat de Maatschappij bereid was bevonden het bedrag te converteeren, en gedurende de 13 jaar, dat het loopende is, de rente die op 31/2 pet. stond, te brengen op 2 3/4 pet, wat een aanzienlijke besparing in kosten voor de toekomst beteekent. Met algemeene stemmen werd heirtoe besloten. Aangezien om de 5 jaren de verordening voor de veldwachters moet worden her zien, stellen B. en W. voor, naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Staten, wijziging daarin aan te brengen in art. 6 der verordening betreffende kindertoeslag. B. en W stellen voor genoemd artikel te wijzigen in dien zin, dat niet vanaf het 3e kind. maar nu vanaf het 1ste kind de kin dertoeslag zal bedragen f 50 per jaar, tot het bereiken van den 18-jarigen leeftijd. Na gehouden bespreking wordt de veror dening met algemeene stemmen vastge steld. nen slaprn. Zeer frappant zijn. de voorbeel den (te veel om te vermelden), waarin de ze wateraderen ook rheumatische ver schijnselen te voorschijn roepen bij men- schen die boven dergelijke aderen slapen. Aan de hand va verschillende gevallen toont spr. aan hoe c.e meeste dieren zulke plaatsen aanvoelen. Veel ziekten zi;.n dik wijls het gevolg eenvoudig var de aanwe zigheid van wateraderen onder de stallen. Bij de meeste ontstaat een wichelroede reactie, die de dieren vanzelf van' plaats doet veranderen. Spr. heeft zelfs groote kippenfokkerijen onderzocht plaatsen v/aar zwaluwen in grepen zich neerzet ten, waar bijen het liefst in zwermèn zich neerzetten. De demonstraties die de spr. gaf na de pauze, waren wel zeer interessant. Eenige wateraderen werdenondzr de zaal ontdekt, zelfs werden eenige per sonen met de wichelroede onderzocht en met succes. De aanwezigen volg den ze met groote ijver en waren zeer enthousiast. Nadat nog enkele vragen waren "beant woord sloot de voorzitter deze zeer geslaag de en door allen grootelijks gewaardeerde avond. Het applaus was dubbel en dwars verdiend. Liefdadigheid. De collecte gehouden ten bate voor de armen, op Zondag j.l., onder alle H.H. Missen, bracht op de som van 380. Feestavond De vereeniging „Katholiek Leven" besloot in een gehouden vergade ring binnenkort een feestavond te organi- seeren, zoo mogelijk in samenwerking met de Hanze. In het bestuur werd wegens be danken van den heer Jorna gekozen de heer J. J. A. Peerdeman. ZOETERWOUDE Examen Nuttige Handwerken. Voor het eerst is gisteren een examen afgeno- me voor lingerie naaien van de leerlingen van de naaischool van de Eerw. Zusters Franciscanessen Zuidbuurt. Er waren drie candidaten n.l. Corry van der Kolk, Jo hanna van Leeuwen en Ccba van der Meer, die allen geslaagd zijn. Na dit suc ces zal terstond na Kerstmis een nieuwe cursus begonnen worden voor lingerie en ook voor ccstumière. De verordening op de heffing van gel den, als bedoeld in art. 21 der besmette lijke ziektewet, werd opnieuw vastgesteld. De voorzitter stelt daarop aan de orde een voorstel tot wijziging van de raadsbe sluiten, waarbij voorschotten zijn verleend aan de Bouwvereeniging „Volksbelang" en de rentevoet in overeenstemming te bren gen met het percentage dat door de ge meente moet worden betaalt voor de op genomen gelden. Voor een gedeelte van het voorschot zal alsdan de rente moeten bedragen 3 1/2 net. en voor het resteeren- de 3 3/4 pet. Na breede toelichting door den voorzitter en gehouden bespreking waaraan verschillende leden deelnamen, worden de raadsbesluiten overeenkomstig het voorstel van B. en W. gewijzigd. Naar aanleiding dat voor de bevolkings boekhouding een nieuw systeem is inge voerd en deze veel omvattende werkzaam heden door den heer Van Hulscn, ambte naar ter secretarie op keurige wijze zijn uitgevoerd en in orde gebracht, komt het B. en W. gewenscht voor hem daarvoor een vergoeding te geven van f 150, waar mede de raad zich ten volle kan vereeni gen. Bij de rondvraag informeert de heer Scheel of werkloozen, die uit de kas van den Bond trekken, ook in aanmerking ko men vcor het verkrijgen van boter en een Kerstgave. De voorzitter zal hieromtrent een onderzoek instellen. De heer Jac. de Kort informeert of een huiseigenaar, die met Rijkssubsidie een woning laat ver bouwen om aan de Woningwet te voldoen, het recht heeft van den huurder daarvoor een hooger bedrag aan huur te eischen. Ook deze zaak zal in overweging worden genomen en een onderzoek worden inge steld. De heer J. C. Lourier zag gaarne ten behoeve van de kerkgangers bij de Kerst dagen, dat de lantaarns in het vroege mor genuur branden in de gemeente. De heer M. Noordam wijst er op, dat het gewenscht is in het Westeinde, bij de woning van den heer Jacobs, een lantaarn te doen branden ten gerieve van de vele landbou wers, die zijn woning moeten bezoeken voor hun bedrijf in verband met de melk- centrale. De heer Lourier wijst op de slechte verlichting in het Westeinde, waar het op sommige gedeelten gevaarlijk is met de passage. ï)e voorzitter zal van de op merkingen nota nemen en een onderzoek instellen. Niemand meer het woord verlangende, spreekt de voorzitter een enkel wcord en zegt, dat het wel de laatste vergadering zal zijn van den Raad in het veelbewogen jaar 1938, dat van ons gaat. De toestanden in het algemeen genomen zijn nog som- t/r, en niet moedgevend, maar wij weten, dat God regeert en Hij alleen het wereld bestuur in handen heeft. De voorzitter wenscht de leden een gezegend Kerstfeest en een aangenaam einde in 1938 toe. Mttimacfiinefiuis HZT ADRES VOOR OALITEITS NAAIMACHINES Ook op gemakkelijke beta.ing Tevens inrichting voor Ajouren, Plisseeren, Knoops gaten, Sto.knoopen enz. enz. Haarl.slraat 27 Tel. 115! Kerstservetten, Kerstloopers, Kerstkaarsen, Kerstklokjes, Kersttakjes, rood Crêpe enz. HAARLEMMERSTRAAT 267 HET GOEDKOOPST ES3J JAMVOSSENSTEEG 67 Schaatsen, Sehaatsmonturen, gans§ 3,2, Schaatsen slijpen -r HAARLEMMERSTRAAT 81 HS

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8