ZWANENBERG Duitschland protesteert tegen Ickes Amerikaansche regeering wijst dit protest af Het complot in Spanje De strijd In het verre Oosten BUITENLAND Hotel des Invalides in brand VRIJDAG 23 DECEMBER 1938 DE LEIDSCME COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Het volk denkt er precies zoo over VERKLARING VAN WELLES. Volgens een geïnspireerde verklaring aan de buitenlandsche pers heeft de Duitsche zaakgelastigde te Washington. Thomsen, krachtig bij de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Summer Welles,, geprotesteerd tegen de „beleedigende ver klaringen, welke Ickes te Cleveland heeft afgelegd. Men zal zich herinneren dat Ickes mo- reelen en materieelen steun bepleitte voor „die duizenden ongelukkige Joden, die be stolen en gemarteld worden door een woesten dictator". De onderminister van Buitenlandsche Zaken Summer Welles, heeft bekend ge maakt, dat de Vereenigde Staten den Duit- schen eisch, dat officieele verontschuldi gingen worden aangeboder voor de door Ickes te Cleveland gehouden rede, waar in hij de dictaturen aanviel, hebben afge- wezen. Summer Delles deelde den Duit schen zaakgelastigde Thomsen mede, dat de opmerkingen van Ickes de meening vertolkten van de overgroote meerderheid van het Amerikaansche volk, dat diep geschokt was door de jongste ge beurtenissen in Duitschland. De verklaring van Welles aan Thomsen was gesteld in krachtige onverzoenlijke ibewoordigen, zooals de Vereenigde Staten in diplomatieke besprekingen met een be vriende regeering zelden gebruiken. Welles waarschuwde Thomsen, dat uitingen van publieke verontwaardiging, zooals van Ickes, onvermijdelijk waren. Hij zeide ver der, dat zoolang de aanvallen op Ameri kaansche autoriteiten voortduurden, Duitschland en de Duitsche regeering niet het recht hadden te veronderstellen-, dat aanvallen van denzelfden aard in de Ver eenigde Staten niet zouder voortduren. Welles verklaarde, dat. zoolang de aanval len in de Duitsche pers, die ongetwijfeld door de Duitsche autoriteiten worden goed gekeurd, voortduurden, hij een Duitsch protest tegen de rede van Ickes niet op zijn plaats achtte. Toen Thomsen hier tegen in bracht, dat, raar zijn meening, de in de Duitsche pers gepubliceerde kritieken niet vergeleken konden worden met de kritiek van een lid van het Amerikaansche kabinet, zeide Wel les, dat h|j de laatste paar maanden op merkingen had gelezen van Duitsche re- geeringspersonen, welke vernederend wa ren voor president Wilson en hij gaf Thomsen te verstaan, dat deze moest in zien, dat de nagedachtenis van Wilson bij het Amerikaansche vols in hoog aanzien stond en dat dergelijke aanvallen Amerika diep hadden geschokt. Aan het einde van het onderhoud gaf Welles als zijn persoonlijke meening te kennen, dat het niet bevorderlijk was voor de goede verstandhouding tusschen de vol ken der wereld, wanneer eenig land in het openbaar beschuldigingen uitte tegen een ander land. Instemming met de afwijzing. De senatoren King en Hatch hebben hun instemming met de verklaring van Welles betuigd. King, die een vooraanstaand aan hanger van Roosevelt is, zeide: „Wegens de verdorven en beestachtige vervolging der Joden in Duitschland ben ik er een voorstander van, om de diplomatieke be trekkingen met dit land te verbreken en ei geen handel meer mede te drijven." Hatch, eveneens een vooraanstaand demo craat, zeide: „Ik geloof, dat Ickes de ge voelens van het Amerikaansche volk heeft vertolkt". Ook de Amerikaanscne bladen keuren de door Welles aangenomen houding goed. In welingelichte kringen te Washington gelooft men, dat het incident rondom Ickes zuiver te beschouwen als 'n uitvloei sel van de reeks gebeurtenissen der laatste dagen, welke duiden op 'n straffere politiek tegen de mogendheden van het antikom- internpact. Andere gebeurtenissen van dezen aard waren: het verleen en van cre- dieten aan China en het zerden van levens middelen naar Spanje. Roosevelt bij Ickes. President Roosevelt heeft gisteravond geheel onverwachts minister Ickes in zijn woning bezocht. Het doel van zijn bezoek is niet onthuld. EEN ECHEC VOOR DUITSCHLAND. De mededeeling van Summer Welles aan Thomsen, den Duitschen zaakgelas tigde, hierop neerkomende dat de Ameri kaansche regeering wsigert het officieele protest van de Duitsche regeering tegen de redevoering van minister Ickes te aan vaarden, wordt in diplomatieke kringen beschouwd als het zwaarste échec, dat Duitschland in zijn betrekkingen met de Vereenigde Staten de laatste tien jaar heeft geleden. In dezelfde kringen merkt n:en tevens op, dat de Amerikaansche houding ten aanzien van de totalitaire lan den zich steeds scherper afteekent. Alge meen is men van oordeel, dat de Ameri kaansche regeering niet dt vlag voor de dictaturen zal strijken en dat de Vereenig de Staten meer en meer een leidende po sitie innemen in de internationale politiek. Deze positie, zoo merkt men tevens op, biengt een verhoogde verantwoording mede en noopt tot een herbewapening op nieuwen schaaL LIMA STELT TELEUR. Men hao gedacht, dat die leidende po sitie van Amerika in de internationale politiek zich zop af telkenen op de pan- Amerikaansche conferentie, welke thans tf Lima wordt gehouden. Het wordt echter duidelijk, dat deze conferentie waarschijnlijk niet zooveel tot stand zal brengen als de tevoren gepubli ceerde oerichter. beloofden. Belangrijke, punten, zooals net voorstel tot vorming van een Amerikaanschen Volkenbond en coördinatie van tusscher, Amerikaansche staten gesloten vredesverdragen, zijn voor vijf jaar uitgestelc en de conferentie heeft bet niet noodig gevonden- voort te gaan met de definitie van den „aanvaller" noch met de kwestie van sancties. De gedele geerden tiachten thans twee tegen agres sie gerichte verklaringen met elkander in overeenstemming te brengen. De tijd voor hun werkzaamheden is echter nog maar kort. Bevestigd wordt, dat te San Sebastian en in de provincie Guipuzcoa een aantal personen is gearresteerd in verband met de ontdekking van een spionnage-complot. Dit spionnage-complot werd ontdekt door het vinden van documenten in de bagage van een Britschen consul, die aldus onvrij willig voor handlanger van de spionnen heeft gediend. Tot de aangehoudenen behoort ook een huisbediende van het Britsche cosulaat te San Sebastian. Deze, een Spaansch onder daan, werd buiten het consulaat gearres teerd. Er wordt op gewezen, dat de, houding der Britsche vertegenwoordigers voorbeeldig was. Er is geen enkele verdenking, dat het Britsche agentschap op eenigerlei wijze be trokken zou zijn bij dit complot, integen deel. Het agentschap heeft onmiddellijk loyaal met de autoriteiten samengewerkt, om de affaire op te helderen. Otnstemming achter de schermen? Alle Engelsche bladen maken uitvoerig melding van de berichten over de gebeur tenissen te Burgos en wijzen op de achter de linies der rechtschen heerschende ont stemming. De „Times" is van meening, dat aller eerst het mysterie met dat valies moet wor den opgehelderd. Het schijnt zeker, dat documenten buiten medeweten van den vice-consul in diens begage werden ge plaatst. Welke hand heeft deze militaire plannen in het valies laten glijden, dat de vice-consul naar Frankrijk zou overbren gen?, vraagt het blad en wie heeft de aan wezigheid der plannen in het valies aan de Britsche autoriteiten onthuld? Overigens is het niet de eerste maal, dat het rechtsche opperbevel belangrijke docu menten verliest. „Het zoo goed voorbereide offensief moest op het laatste oogenblik worden uitgesteld, omdat een officier naar de regeeringestroepen overliep en plannen medenam. Het is misschien de voornaamste reden voor de stopzetting der vijandelijk heden. De groote koude heeft de legers ook in hun winterkwartier gedrongen en de beide commandementen zyn blij, van dit respijt te kunnen profiteeren om zich te re- organiseeren". De „Times" bespreekt dan de geruchten, volgens welke een „zuivering" is ten uit voer gelegd in het rechtsche officierscorps. „Ongetwijfeld zijn deze geruchten overdre ven, maar aldus het blad, het is zeker, dat opwinding heerscht bij de Requetes, die zich ergeren aan de voortdurende inmen ging der Duitsche en Italiaansche officie- De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft. „Diplomatieke waarnemers vragen zich af of de strijd tusschen de Car listen en Phalangisten, welke sinds langen tijd in de door generaal Franco bezette gebieden broeit, niet zal uitbreken vóór het voorjaar een hervatting der militaire operaties zal veroorloven". De „Daily Express" schrijft: „Aan den vooravond van het Kerstoffensief werd ge neraal Franco plotseling in de sleutelgarni zoenen Saragossa, Segovia, Pampeluna en Ioria bedreigd. Men weet ook, dat onlangs uit Spanje teruggekeerde reizigers gewaag den van de opwinding in de rijen der pha langisten". Een speciale verslaggever van de „Dai ly Mail" te Hendaye meldt, dat men hem in welingelichte kringen heeft gezegd, dat twee enveloppen, welke in het consulaire valies werden ontdekt, kaarten bevatten van de stellingen der phalangisten bij Ma drid en in de Guadarama. De „News Chronicle" wijst ook op de on- eenigheid tusschen phalangisten en Carlis- ten eenerzijds en tusschen Spanjaarden en hun Italiaansche bondgenooten anderzijds. Men verklaart thans, dat het offensief bijna onmogelijk is wegens de gezamenlijke leng te der beide fronten, 1600 K.M., welke in zkere streken, de Guadarama bijv. slechts zwak wordt verdedigd. Onder deze omstandigheden is het onmo gelijk in het geheim troepen te concentree- ren voor een offensief. Voor zij gereed staan om aan te vatten, heeft de tegenpartij haar voorzorgsmaatregelen reeds genomen. Bovendien zijn de meeste troepen van Fran co geoefend, om bij verrassing op te tre den. Zij zijn ongeschikt voor een aanval op groote schaal. Het wordt dus duidelijk, dat de eenige kans van Franco op een overwin ning de mogelijkheid is, de Spaansche re geering door den honger tot overgave te dwingen". De diplomatieke redacteur van de „Man chester Guardian" bevestigt de juistheid der geruchten, dat plannen voor een offensief van Franco aan de republikeinsche regee ring werden uitgeleverd. Franco zou aanval van griep hebben De „Figaro" verneemt, dat generaal Franco een ernstigen aanval van griep zou gehad hebben. Een officieel bulletin is niet uitgegeven. 354 SLACHTOFFERS VAN POKKEN IN CHINA Sins begin December heerscht te Sjanghai een pokken-epidemie, welke de zwaarste genoemd wordt sedert het jaar 1874. Reeds zijn 354 menschen, waaronder 23 vreemde lingen, aan de ziekte gestorven 1100 Patiën ten .waaronder 85 vreemdelingen, liggen wegens pokken op het ziekbed. DUITSCHLAND SCHUSCHNIGG BEZWEEK VOOR GEWELD Onthullingen van Rainer In een vergadering van leiders der S.A. te Salzburg heeft gouwleider Rainer mede gedeeld, dat president Miklas en bondskan selier Schuschnigg op 11 Maart j.l. gewei gerd hebben vrijwillig af te treden. Hierop hebben 6000 man van de Oostenrijksche S.A. de kanselarij belegerd en alle verbin dingen met de buitenwereld afgesneden. Hierdoor werden beiden tenslotte gedwon gen af te treden. TEKORT AAN WERKKRACHTEN HET DRINGENDE VRAAGSTUK Tieii-urige arbeidsdag? Een ernstig vraagstuk, waarvoor Duitsch land op het oogenblik staat, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Jour nal", is dat van het onvoldoende aantal ar beidskrachten, hetwelk zich zoowel in den landbouw als in de industrie doet gevoelen. Duitschland wil, om hierin tegemoet te ko men, eenige tienduizenden in 't buitenland werkende Duitschers terughalen. Tevens ^zouden 150.000 handarbeiders, die tot dus ver een zelfstandig bestaan leidden, doch wier zaken slechtr floreeren, in het leger van werkkrachten worden opgenomen. Voorts is er sprake van de officieele invoe ring van den tien-urigen arbeidsdag. FRANKRIJK FRANSCH—ITALIAANSCH ACCOORD VAN 1935 Door Ciano ongeldig verklaard Zeer onlangs heeft graaf Ciano, Italië's minister van buitenlandsche zaken den Franschen ambassadeur te Rome doen we ten, dat zijn regeering de Fransch—Italiaan sche overeenkomsten van 1935, die, naar haar voorkomt, niet meer in overeenstem ming zijn met den tegenwoordigen toestand, niet meer als geldig beschouwt. Deze opvatting der Italiaansche regee ring wordt in Fransche politieke kringen niet gedeeld Men is er van meening, dat, in dien bij een uitblijven der uitwisseling der ratificatie-oorkonden de overeenkomst van 1935 niet van kracht is geworden, deze toch de liquidatie beteekent van alle tusschen Frankrijk en Italië hangende geschillen. Men is van meening. dat Frankrijk door deze overeenkomst, zich getrouw heeft be toond aan den geest en letter van het ver drag van Londen en dat het toegestemd heeft in belangrijke concessies ter wille van een herstel der FranschItaliaansche vriendschap. Met het ongeldig verklaren der overeen komsten eischt Italië impliciet de „koloniale compensaties" op, welke vastgelegd waren in het verdrag van Londen van 1915, en het accoord van St. Jean de Maurienne van 1917. Italië acht zich niet meer vol daan door de concessies van de overeen komst en stelt officieel de kwestie der Ita liaansche eischen, vóór de aankomst van Chamberlain te Rome, waarmede het klaar blijkelijk een grondslag voor de Italiaansch Britsche besprekingen wil vormen. DUITSCHLAND EN DE ITALIAANSCHE EISCHEN Tot dusverre wijst niéts erop, dat Hitier voornemens is stappen te doen betreffende de Italiaanshe eischen jegers Frankrijk. Men houdt den Fransch—Italiaanschen toe stand echter in het oog. Officieele Duitsche kringen willen niet toegeven, dat een reis naar Rome van een of ander leidend Duitsch politicus in het nieuwe jaar ook maar overwogen wordt. IERLAND SAMENZWERING IN NOORD-IERLAND? Verscheidene Iersche leiders in Ulster gearresteerd» Het ministerie van Binnenlandsche Za ken van Noord-Ierland heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „Het was de politie ter oore gekomen, dat het Iersche republikeinsche leger plan nen had oeraamd voor aanvallen op per sonen, die vooraanstaande functies beklee- dgn, en op regeerings- en andere eigendom men, te plegen in de periode van Kerstmis en Nieuwjaar. De regeeringe besloot, dat er, om de vol voering van zulke uitwassen en de ernstige ordeverstoringen, die eruit zouden voort vloeien, te voorkomen, geen andere keuze was dan de bekende leiders en de vooraan- str'nde leden van deze onwettige organi- satiess te arresteeren en te interneeren. In gevolge dit besluit zijn tot dusver 34 leiders en leden van de organisatie in hechtenis ge nomen. HONGARIJE DE NIEUWE JODENWETTEN De Hongaarsche regeering heeft in een bijeenkomst der regeeringspartij het wets ontwerp tot verscherping der Jodenwetten, gebaseerd op het rasbeginsel, voorgelegd. Volgens dit ontwerp wordt als niet-Jood be schouwd ieder, die voor ten hoogste een kwart Joodsch bloed in de aderen heeft. Van de toepassing der Jodenwetten worden uitgezonderd de Joden, die in den wereld oorlog gedecoreerd zijn of voor ten minste 50 procent invalide zijn. De minister van binnenlandsche zaken, kan hun, die de Hongaarsche nationaliteit na 1914 hebben verkregen, die nationaliteit ontnemen, tenzij de betreffende personen door „bestaans- omstandigheden" gedwongen zijn in Hon garije te leven. Er zal een afzonderlijk kies recht komen voor de verkiezing van Jood- sche afgevaardigden, die hoogstens 6 pet. van het aantal afgevaardigden mogen uit maken. Joden kunnen geen betrekking in de administratie van openbare ondernemin gen krijgent geen medewerking aan be langrijke dagbladen verleenen, geen direc teur van schouwburg of bioscoop zijn, geen staatsmonopolie beheeren. In de intellec- tueele beroepen kunnen Joden slechts 6 pet. der betrekkingen bezetten. In de parti culiere ondernemingen is de numerus clau- sus gesteld op 12 procent plus drie procent voor de Joden, die in den oorlog gedeco reerd zijn. Joden kunnen geen arbeiders- of patroons-organisaties besturen. De wet zal volgens het ontwerp in vijf jaar ten uit voer gelegd moeten zijn. De geestelijkheid is het er niet nee eens De regeeringspartij heeft het ontwerp tot verscherping der Jodenwetten niet zon der aarzeling goedgekeurd. De president der partij weigerde de bijeenkomst te lei den, terwijl de minister van Eeredicnst, Te- leki, zich bij de stemming onthield. Men gelooft, dat het ontwerp vooral in den Senaat en bij zekere leidende kringen van het publiek op sterken tegenstand zal stuiten. De Hongaarsche geestelijkheid heeft zich reeds tegen het rasbegnsel uit gesproken. Men zegt, dat tenuitvoerlegging van 't ontwerp in Hongarije, waar de Joden een veel grootere plaats innemen dan in het vroegere Duitschland het geval was, tot onberekenbare gevolgen zou kunnen leiden. PALESTINA ZUIVERINGSACTIE IN Dl STREEK VAN NABLOES De zuiveringsactie in de streek van Na bloes wordt voorgezet. Gisteren heeft daar tweemaal een treffen plaats gevouden. De Britsche troepen hadden gisternacht het dworp Burin omsingeld, waar de aanwezig heid van rebellen was gesignaleerd. De Rnltenlandsclie Bcrfahten VORST BELEMMERDE HET BLUSSCHINGSWERK. Gisteravond is brand ontstaan in den kap van het Hotel des Invalides te Parijs. De onmiddellijk gewaarschuwde brand- weer stond voor ernstige moeilijkheden bij de bestrijding van het vuur, aangezien door de vorst verschillende buizen bevro ren waren, zoodat men deels geen water kon geven. Nader wordt uit Parijs gemeld: De brand in het historische Hotel des Invalides was van zeer ernstigen aard. Tegen 21 uur had een politiebeambte gisteravond gezien, dat uit het dak van het gebouw vonken opstegen. Deze von ken werden weldra tot vlammen, die den geheelen gevel, welke een lengte van ver scheidene tientallen meters beslaat, aan tastten. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, waarop materiaal van alle Parijsche brand weerkazernes ter plaatse kwam. Volgens dit bericht functionneerden alle slangen goed. Het vuur deelde zich mede aan de ar chieven, die sedert vele jaren op de dak verdieping bewaard worden. Minister-president Daladier en de mi nister van binnenlandsche zaken, Sarraut, werden op het terrein van den brand op gemerkt De brand bedwongen. Te kwart over elf in den avond was men den brand meester. Het vuur woedde toen nog in de archieven en verteerde de oude dakbalken. DE KOU EN. HET VERKEER IN ENGELAND. De temperatuur stijgt! Het verkeer is gisteren in Engeland ge durende verscheidene uren in wanorde ge raakt; in het Oosten' door ijs, mist en sneeuw, in het Noorden door storm. Voor al te Londen ondervond het verkeer moeilijkheden. Sneeuw en ijs veroorzaak ten opstoppingen op het net van de on- dergrondsche en 500 man waren voortdu rend in touw om de rails van sneeuw te bevrijden. Vele treinen kwamen met uren vertraging aan, terwijl op verschillende punten in de hoofdstad de trams tenge volge van kortsluiting, veroorzaakt door de sneeuw, niet meer verder konden. De bussen en trolleybussen hadden nog het minste van de verkeersbelemmeringen te lyden. De Kerstpost wordt vertraagd, doordat de vliegbooten en de andere vliegtuigen niet op tijd zijn. Op de Theems werd de scheepvaart geleidelijk onmogelijk ge maakt door den mist. Gisteren zijn negen menschen om het leven gekomen, zoodat het totale aantal slachtoffers van de koude is gestegen tot over de vijftig. Laat in den avond was de tempera tuur tot even boven het vriespunt ge stegen. Dat was voor het eerst sedert Za terdag. De intredende dooi leidde tot vele overstroomingen binnenshuis ten gevolge van gebarsten waterleidin gen. ZWARE SNEEUWVAL IN ROEMENIë. Het telefonische verkeer met Roemenië is volkomen afgesneden. Een zware sneeuwval heeft alle lijnen, zoowel inter nationale, nationale als provinciale, ge blokkeerd. De sneeuw ligt in de straten der hoofdstad hoog opgehoopt en de Do- nau is bevroren, waardoor de scheepvaart stil ligt. AUTOBUS TEGEN PERSONENTREIN GEREDEN. Op de lijn Berneburg—Brunswijk is een autobus door de gesloten spoorboomen heen gereden op het oogenblik, waarop een personentrein voorbijreed. De autobus werd door de botsing op zij geslingerd en beschadigd. Drie inzittenden werden ge dood, vier zwaar en vijftien licht gewond. Van de treinreizigers werd niemand ge wond. Na zeven minuten oponthoud kon de trein doorrijden. strijd wérd aangebonden bij het licht van vuurpijlen en lichtbommen, die neergewor pen werden uit vliegtuigen. De slag was eerst in het begin van den middag ten ein de. Er vielen vijftien dooden en verschei dene, gewonden aan beide kanten. Op den weg van Jenin naar Nabloes stond een pa trouille pantserwagens plotseling voor een steenen-versperring. De soldaten maakten zich gereed de obstakels op te ruimen, toen zij onder vuur werden genomen door re bellen, die in de nabijheid verscholen za ten. Aan beide kanten werd versterking ontvangen, hetgeen aan den strijd groot belang gaf. Gisteravond was het gevecht nog niet geëindigd. De protesstaking is sinds gisteren in Na bloes een feit. Zij is gericht tegen de maat regelen, die gen .nen zijn in verband met de ontvoering van zes Britsche soldaten. Bij de aankomst van versterkings-detache- menten in de stad, werden deze door de re bellen met geweerschoten ontvangen. Tij dens de schermutseling werden twee En gelsche soldaten en drie Arabieren gedood.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16