Wat een missionaris in China beleefde e-V RECHTZAKEN DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 uE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Achterdochtige Japanners en achterdochtige Chineezen Herhaaldelijk doelwit van den vijand Woerdens parochie gaat er trots op, dat imeerdere-van haar zonen tot het H. Pries terschap i.ijn verheven. Bovendien kan. zij erop roemen, dat er onder hen verschillende zij li die in de verre Missiegebieden iet H. Geloox verkondigen Dat hun werk daar dikwijls" zeet moeilijk is weet ieder. We mochten dezer.dagen kennis nomen van eenige brieven, die onze oud-st2dge- moot, de Weleerw. Pater Dositheus Buys o.f.m., Missionaris in China, naar zijn ouderlijk huis richtte. Speciaal in verband met de Chineesch-Japansche oorlog is het wel belangwekkend eenige mate hieruit te kunnen opmaken, hoe het werk dezer mis sionarissen er hierdoor niet gemakkelijker op wordt. Pater Ruys zal, zooals hij schreef in een juist ontvangen brief, hopelijk in een der volgende maanden, na een 13-jarig verblijf ir China, naar het vaderland terugkeeren. Het is begrijpelijk, dat zijn familie met vreugde dit bericht vernam. De briefwis seling is zeer moeilijk en dat een brief er heel wat langer over doet dan in normale omstandigneden --Is tiij tenminste over komt /an men hieruit opmaken, dat een der ontvangen brieven gedateerd was 25 Juli 1938 en in Woerden eind September besteld werd. We mogen hier voor belangstellende lezers eenige gedeelten dezer brieven laten volgen, zij zullen het werk van den mis sionaris des te meer waardeeren. Aan de Japanners ontsnapt. In een brief gedateerd 25 Juli 1938 schrijft pater Ruys o.m. het volgende: „Voor 'n paar dagen aan de censuur der Japanneezen ontsnapt, zijn pater Jesualdus en ik aangeland bij pater Herculanus te Paiping 25 K.M. ten N. van Kiang-chou. Hier hoorden wij, dat ie Chineesche post boden zoo nü en dan- kans zagen brieven tot in deze stad te brengen. In de hoop dat zij ook kans zullen zien orieveri naar buiten te smokkelen, geeft ik een kort briefje mee voor U, in de hoop dat het doorkomt. Het zal echt ér "maar" èen'kort brïëf jè"zljh; want" eén berichtgeving in oorlogstijd, hoe on-- schuldig ook bedoeld en 'hoe voorzichtig ook opgesteld, kan altijd aanleiding zijrr tot kwade vermoedens dit voor 't geval de brief toch in handen van een grimmige cen sor valt. Onze Prefectuur is sinds" 8 Maart ver eerd met Japansche bezettingstroepen. Na verloop van eenigen tiju kregen de paters van verschillende missieposten weer con nectie met elKaar, waardoor bleek, dat de missie tot dan toe geen te groote schade had geleden en de paters het, „naar om standigheden" nog goed maakten. In Mei kregen de Japanners hun handen vol in andere provincies van China, zoodat ze hier niet voldoende troepen konden ach terlaten, van welke gelegenheid de ver spreide Chineesche troepen, die de Chanci- neesche bergen bergen waren ingetrokken, gebruik maakten om zich weer samen te trekken om steden in Z.-Chansi, in de hoop de Japaneesche bezetting te kunnen ver drijven. De kerk werd buiten schot gelaten. In Kianohou zijn wij bijna twee maan den aan de ketting (figuurlijk) vastgelegd geweest door de belegering van de stad. Een tijd lang bijna 3000 vluchtelingen in ons kleine gedoetje. Ofschoon wij op het hoogste punt van de stad wonen, zijn we, goddank, zoo goed als vrij gebleven van bommen enz. Slechts een granaat binnen onze muren en eenige /erd waalde geweer kogels. Die granaat maakte slechts vier lichtgewonden, alien vluchtelingen, en maar een meisje werd getroffen door een kogel, wat zich in het begin nogal ernstig liet aanzien, maar het loopt nu al weer. De rest van de stad heeft er meer van gelust. Men zegt,' dat de Chineesche bele geringstroepen onze kerk expres buiten schot hebben gelaten vooral ook om de vele vluchtelingen, die bij ons onderdak hadden, 't Was natuurlijn wel een angstige tijd, die gelukkig aan een eind is gekomen, want we hadden, ondanks distributie, nog maar voor een paar dagen eten in voorraad. Waarom precies weten we niet, maar een paar dagen geleden werd de belegering gestaakt en trokken de Chineesche troepen naar het Zuiden. De Japansche bezetting is natuurlijk nog erg achterdochtig, zoodat we ons nog niet kunnen bewegen zooals ons dat lust en de voedselvoorziening gaat nog eig moeilijk, maar met beetjes en brokjes hebben we toch weer wat koren kunnen inslaan. Onder vuur genomen op een missietocht. Zaterdag hebben pater Jesualdus en ik gebruik gemaakt van de goede luim der poortwachters en zijn naar buiten getrok ken, eerst naar een missieplaats. Onderweg zijn we echter een paar keer onder vuur genomen door losse Chinee sche troepjes (de guerilla is in vollen gang) die ons voor verdwaalde Japanners hielden. Dan hielden we de muilen maar doodstil op den_weg en lieten de dapperen dichterbij sluipen. Waren ze dh nt genoeg in onze buurt, dan kregen ze in de gaten, dat we toch-'niet op Japanners leeken. En jia onze legimita.tie als Katholieke priesters, werden ze zelfs uitbundig beleefd. (De Kerk heeft den laatsten tijd onder hen een goede re putatie"); Morgen -zullen we probeeren terug te gaan om-een nieuwe gelegenheid te zoeken andere paters te bereiken. Wij bevelen ons 'dringend aan in Uw gebeden". En in een andere brief schrijft hij: „Sinds December vorig jaar heb ik geen brief meer van thuis ontvangen. En of schoon ik na dien tijd nog geschreven heb, was de post oang dat ze er niet meer zou den komen Tenslotte hebben de postloo- pers er net bijltje maar heelemaal bij neer gelegd.''t'Werd voor hen ook levensgevaar lijk. 'De laatste drie maanden zelfs geen briefwisseling kunnen hebben met de paters van onze eigen missie, omdat onze stad Kiang-houw, bezet door de Japanners, om singeld was door de Chineezen. Twee maan den lang kon zelfs geen kip buiten de stads muur-komen. Wat er zoo allemaal gebeurd is en nog gebeurt, zal ik maar niet in deze brief beschrijven, want zou deze brief in ver keerde handen komen, waar ze niet thuis hoort, wie weet wat ze er dan achter zoe ken. Ze zijn van beide kanten verschrik kelijk achterdochtig. Je wordt er zenuwachtig van! Voor zoover ik hier in deze stad berich ten van andere missionarissen heb gekre gen, blijkt 't gelukkig, dat ze nog allen in leven zijn en het, naar omstandigheden goed maken. Er wordt natuurlijk in een oorlog zooals hier veel ellende geleden. Maar, enfin jve zijn er tot nu toe nog be- trekkelijK goed afgekomen. Ofschoon ik voor 't vervolg van een belegering ver schoond hoop te blijven. Als de bommen •en granaten om je oo'ren zoemen en naast je deur ontploffen is dit toch wel iets om zenuwachtig van te worden. - Zooals ik schreef, ik maak het nog goed, maar zie nog geen kans door de geyechtsli- nie heen te komen om op vacantie te gaan. Ik hoop dat U voor mij en de heels missie een apart Weergegroetje zult bidden. Ik "móëf Y hierbij laten en beveel dit velletje aan-irr de~ zorgen van den H. Antonius'V Ellende en ontberingen. In zijn gisteren ontvangen brief, geda teerd 2 Nov. 1938 uit Kiang-chow schrijft pater Ruys: „Er zal weer een poging gewaagd worden om brieven uit ons, door de Japanners be zette gebied, naar buiten te brengen of te smokkelen. Ben ongeveer twee maanden op reis" geweest en heb zoowat ons heele missiegebied afgeloopen op zoek naar christenen en paters, waarvan onze bis schop sinds Februari niets meer gehoord of gezien had. 't Is een lange en zware tocht geweest, 's Nachts met moeite een plaatsje te vinden om te slapen en overdag veel tijd verloren met zoeken naar eten voor de. menschen (wij waren met twee paters en een knecht) en voer voor de beesten De regentijd duurt dit jaar een maand langer dan anders, zoo dat wij ook hiervan de volle laag hebben gekregen. Veel omwegen moeten maken langs onmogelijke bergpaadjes en door bergriviertjes om te kunnen komen op plaatsen waar de Japanners ons liever niet wilden laten gaan. (Ze zijn bang, dat de buitenlanders te véél zien én hooren wat ze in het binnenland allemaal uitspoken). Een heer zelfs dertig K.M. in een berg rivier tegen stroom op moeten fijden om dat hetpad erlangs door het water was weggeslagen. En tenslotte zageii de in -Ie bergen losloopende Chineesche vrijwilli gers ons nü en dan voor vefkleède Jao&r- ners aan en begonnen op ons te schieten, zóodat we heel wat kogels over en langs ons hoofd hebben hooren fluiten Toch nog heelhuids thuisgekomen. Alle missiestaties bezocht op één na. We zijn op-weg geweest en 't was .het zwaarste deel van onze heele tocht. We zijn to+ op 15 K.M van deze plaats geweest toen we ineens, omsingeld werden door een troep Japanners, die ons opbrachten naar nun commandant. Het liep in zoover goed af, dat we na een uur of wat weer werden vrijgelaten, maar met het bevel terug te keerep naar Kiang-chow". Even /êrder schrijft hij: „Nog geen gelegenheid gehad dezen brief te verzenden. Heb echter gehoord van den Japangchen commandant in deze stad dat het binnenkort mogelijk zal zijn van hier naar Peking te reizen en dan kom ik wel verder naar Tientsin en.naar huis. Dezen brief zal ik dan zelf wel in Pe king posten". En. weer verder schrijft pater Ruys: ,,'t Is o(jna al zoover geweest, dat ik weg kon. Van morgen echter bericht ontvangen dat de1 Chineesche vrijwilligers de spoorlijn hebben opgeblazen en den trpin in de lucht hebben taten vliegen. Er wordt weer ge vochten. Vanmorgen een brief gekregen van thuis, geschreven op 29 Januari. Gisteravond kwam het bericht dat de spoorlijn is opgebroken niet door vrijwil ligers, maar door geregelde Chineesche troe pen (40.000 man?) en vanmorgen vroeg begonnen ten Noorden van deze plaats,' vlakbij, de kanonnen en machinegeweren Tweede Kamer Sociale zaken Na afhandeling van een aantal kleinere wetsontwerpen is de behandeling van de begroothing van Sociale Zaken voortgezet. Verschillende sprekers hebben nog "het woord gevoerd, o.a. de heer STEINMETZ (R.K.), die verhooging vraagt, tijdens de felle koude,-van ~den 'brandstoffenbijslag voor de gesteunde werkloozen. Spr. is in genomen met de verbeteringen in het al gemeen in de regelingen voor de werkloo zen. Aan het plan-Westhoff zullen de groot stedelijke werkloozen het minst hebben. Spr. vraagt of de regeering ook met het Werkfonds doorgaat. Pater dr. BEüuEORT (R.Ka constateert de goede gezindheid der overheid jegens de werkloozen, doch er moeten daden zijn. Gezonde gezinspolitiek dient daarbij op den voorgrond te staan/ We hebben dan het plan-Westhoff voor bodemontginning, dat z veel aantreke.klijkS heeft.We krijgen dan werkers aan productieve objecten en bevrij ding uit.de demoraliseerende werkloos heidssfeer. Met beuahgen van groote ge zinnen met vele kleine kinderen worde ech ter meer rekening gehouden, b.v. vermin dering van den wachttijd. De R.K. fractie acht voortzetting van het Werkfonds- "voortsnoodzakeij k. Werkfonds- en ohtginnings-maatschap- pijen moeten financieel als één geheel worden beschouwd. Met het beleid van dezen minister is spr. het volkomen eens. De heer GROEN (R.K.) zegt, dat dis tributie van goedkoope levensmiddelen noodzekelijk is, maar dè handel kan meer ingeschakeld worden. Van sommige artike len is de prijs voor sommigen nog te duur. Doorgedraaide groente zou gratis aan de meest behoeftigen kunnen worden ver strekt. De steunregeling voor kleine tuin ders-moet verbeterd worden. De heer KROL (C.H.)-bepleit uitbreiding der verstrekking der distributie van goed koope levensmiddelen J0.m. voor kleine zelfstandigen. Verplichte arbeid voor jeugdige werk loozen, mits omringd döor de noodzakelij ke waarborgen, acht spr. noodzakelijk. De hee^ WOUDENBERG (N.S.B.) bepleit wederom arbeidsdienst voor jeugdige per soden. Spr. critiseert de geringe medewerking der pverheid voor het plan der N.S.B. om: een kerstinzameling te houden. Mêj. DE JÓNG (S.D.), wijzend op verkre gen'gunstige 'resultatëh met de herscholing van vakarbeiders,, wenscht. in die richting kracht-ig te doen voortgaan, MINISTER, ROMME ANTWOORDT De minister- van Sociale Zaken, de heer ROMMÈ, wijst allereerst op den omvang -der werkloosheid, welke inmiddels al weer 31.000 minder is dan November verleden jaar. Er zijn nieuwe" productieve krachten aan het werk" gekomen. Het verschil tusschên November 1937 en November 1936 is. ongeveer even groot. De bedrijvigheid neemt toe. Aan rentezegels is ontvangen in 1936 32 millioen, van Januari Oct. 1937 33 1/2 millioen, van Jan.Oct. 1938 35 mill. Omtrent de meerdere bedrij vigheid zelve zijn geen cijfers te geven. Doch de defensie draagt daarin voor een belangrijk deel bij. Eij de werkverschaf fing is het getal 61.500 bereikt, in de cultu- reele werkloozenzorg zijn 13.147 personen opgenomen. Naar verwachting zal in 1939 13 1/2 millioen meer aan werkverrruiming worden besteed dan in 1938. Zoodra spr. meer cijfers heeft over de herscholing, zal spr; die aan de Kamer me- dedeelen. De taak van het Werkfonds nagaand, zegt spr. o.m. dat aan werk in uitvoering was op 1 October 1936. voor 30 millioen, 1 October 1937 38 millioen, op 1 Oct. 1938 50.8 millioen,-wat op-15 December 1938 nog met 5 mililoen was "toegenomen. Met het Westhoff-rapport is snel gewerkt, doch positief kan de -regeering nog niets mededeelen. Het doet spr. genoegen, dat na genoeg ieder in de Kamer het rapport- Westhoff heeft toegejuicht. Niet dat de re- geéring er alles uit slikt, als ware 't een recept van den dokter.-Er staan ook nog tal van vragen open. De regeèring: hëeft fnmiddels besloten tot karakter-wijziging der werkverschaffing, door de Kamer blijkbaar zoo goed ver staan, alsmedes tot uitbreiding der cultuur- technische werken. Er wórdt zöóals-in de Memorie van Antwoord reeds is medegedeeld tege moetgekomen aan verschillende wenschen inzake de steunverleehing. Spr. heeft zich ernstig beradèn bij de génomen beslissingen t.a.v. de groote gewinnen. Hoe meer de werkverschaffing Wöi'dt uitgebreid, hoe meer is tegemoet te komen aan deze ge zinnen. - De bestrijding der "werkloosheid moet worden gezocht in objecten,-die weer nieu we werkgelegenheid geven. Over de bestrijding der jeugdwerkloos heid zal binnenkort meer te vertellen zijn. Wat de leniging'der gevolgen van de werkloosheid betreft, de prikkel, om werk te zoeken, moet blijven bestaan. Reeds is een proef genomen om het stempelen af te schaffen. Deze is geslaagd. Het kan worden gemist als er een evenwaardige controle is. en spr. zal daarop bedacht blijven. De distributie van goedkoope levensmid delen geschiedt over verschillende groepen. Spr. zou eventueel willen weten, welke groepen er nog onder waren te brengen. Verdere inschakeling van het normale dis tributie-apparaat vindt bij spr. een gereed oor. De winst-marges zijn billijk, doch spr. wil ze gaarne nader onder het oog zien. Aan den wensch tot het doen van extra verstrekkingen van brandstoffen kan spr. thans niet voldoen. Verleden jaar zijn de verstrekkingen verhoogd, na een omvang rijk onderzoek. Het uitgekeerde bedrag van 1.30 per week is als gemiddeld te stellen, over de periode 27 November11 Maart. De consequenties van dit stelsel, ook in zachte winters, moeten worden aanvaard. Wat kleeding en dekking en schoeisel betreft, ter betere verzorging is juist de spaarregeling in het leven geroepen. Die spaarregeling is groeiende, doch nog geen 80 pet. der gegadigden doet er aan mede. Uitbreiding is mogelijk; in 118 gemeen ten wordt voor de volle 100 pet. gespaard. MINISTER ROM3IE ZIET ZIJN BE GROOTING ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING AANGENOMEN. De vergadering wordt te 7.10 uur ver daagd tot hedenochtend elf uur. Ferste Kamer De tariefmachtigings wet In de Eerste Kamer is gistermiddag be gonnen met de behandeling van de wijzi ging der tariefmachtigingswet, een kwes tie, welke, naar men weet, bij de behande ling in de Tweede Kamer het noodige stof heeft doen opwaaien. Behalve dat de be voegdheden der regeering tot het treffen van incidenteele tariefmaatregelen toen is uitgebreid, is tevens, bij amendement van den heer de Geer aan de regeering de be voegdheid verleend ter vermijding van overraatigen voor invoer en wijziging van het tarief van invoerrechten bij voor baat bij koninklijk besluit in te voeren op het moment van indiening bij de Staten- Generaal. Zooals men weet, bood de tekst van de wet aan de regeering deze moge lijkheid reeds, doch een belofte van de re geering maakte het haar onmogelijk er ge bruik van te maken voor de invoering van een beschermend tarief. Het amendeerde wetsontwerp is gister middag in de Eerste Kamer van verschil lende zijden bestreden. De heer VAN EMBDEN (V. D.) achtte de gevraagde bevoegdheden overbodig en schadelijk. Ook de socialistische fractie heeft, zoo als haar woordvoerder de heer DE LA BELLA verklaarde, tegen het wetsontwerp ernstig bezwaar. Die bezwaren betreffen zoowel de procedure als het beginsel van het protectionisme. De heer HELDRING (V. D.) kwam, wat zijn afwijzende houding tegenover dit ont werp betreft, met de beide voorgaande sprekers overeen. De twee volgende sprekers lieten een ge heel ander geluid hooren. De heeren FLESKENS en DIEPENHOST, resp. R.K. er. A.R., verklaarden zich voorstanders van het ontwerp. De heer Diepenhorst, wien het ook dezen keer niet aan humor ontbrak, achtte den gang van zaken in de Tweede Kamer in het geheel niet abnormaal. Tot zijn tegenstander, die mocht beweren, dat het amendement-De Geer eigenlijk een initiatief-voorstel had moeten zijn, ant woordde hij, dat dit initiatiefvoorstel dan had moeten luiden: „Artikel 1 der tarief machtigingswet moet worden opgevat, zoo als het luidt." Niets anders immers was de strekking van het amendement-De Geer. Bedoelde tegenstander kwam latej op den middag aan het woord. Het was prof. KRA NENBURG (V. D.), die den heer De Geer verweet een amendement te hebben inge diend, dat de strekking van de aanhangige wetswijziging overschreed. Dergelijke amen dementen gelden in de staatsrechtelijke litteratuur algemeen als ontoelaatbaar. Intusschen had een partijgenoot van den heer De Geer, de heer TER HAAR, wiens liefde voor den vrijhandel bekend is, ver klaard tegen het ontwerp te zullen stem men, aangezien hij niet een machtiging tot het invoeren van een beschermend ta rief kon goedkeuren. Heden is de Eerste Kamer met dit de bat verder gegaan. 'n kleine 2000 man heeft weer eens een aanval gedaan. Maar zoo komt de weg nooit vrijKan. ik dan nooit naar huis? 13 Nov. Zöq jüist krij'g ik bericht, dat de Japanners mij een pas zullen géven en dat ik vertrekken mag". Verder schrijft pater Ruys, dat hij ver trokken -is en-na--een-zeer .zware reis in Peking aangekomen. Van hier hoopt hij op de boot te gaan _en zich naar het vaderland in te schepen. Aldus zal Pater Ruys, na vele moeilijk heden, zijn vacantie kunnen genieten. Gaat u maar na: 43500 onge lukken per jaar, dat is er gemid deld één ongeveer per 13 minu ten! En als iedereen blijft denken, dat de schuld bij anderen ligt, dan beleven we misschien nog een gemiddelde van 13 onge vallen per minuut! DOOD DOOR SCHULD. f Anto met vijf personen te water. Na een bruiloftspartij te Berkenwoude, keerde een auto met vijf bruiloftsgasten diep in den nacht naar Stolwijk terug. De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar V. J B., had dien avond het een en ander gedronken, doch het aanbod van een an der, die nog nuchter was,-om in zijn plaats de auto te besturen, wees hij af. Tusschen Berkenwoude en Stolwijk raakte de auto op den zachten berm en sloeg om in het naast den weg stroomen- de water. Twee van de vijf inzittenden vér- dronken. Wegens het veroorzaken van dood door schuld is de bestuurder tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke von nis het gerechtshof in hooger beroep gis teren heeft bevestigd. DE ERNSTIGE MISHANDELING TE KOOTWIJK Het gerechtshof te Arnhem deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den land bouwer M. B. te Kootwijk, die door de rechtbank te Zutphen tot zes maanden voorwaardelijk gevangenisstraf was ver oordeeld wegens mishandeling van den grondeigenaar mr. Blaupot ten Cate, dien hij met een greep op het hoofd had ge- slslagen. De Officier van Justitie van de rechtbank te Zutphen, die vier maanden onvoorwaardelijk had geeischt, was tegen de voorwaardelijke veroordeeling in beroep gegaan. Voor het Arnhemsche gerechtshof eischte de advocaat-generaal zes maanden onvoor waardelijk. Het hof heeft thans het vonnis van de rechtbank te Zutphen vernietigd en den verdachte veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf niet voorwaardelijk. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE Lijders aan suikerziekte moeten..,. bruine suiker gebruiken Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemsche rechtbank in hooger beroep terecht de 58-jarige mej. M. L. B. uit IJmuiden, wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De vrouw behandel de o.a. patknten, die aan suikerziekte leden en <Jie zij.... bruine suiker voor schreef. De kantonrechter had haar tot acht we ken hechtenisveroordeeld. Het O.M. bij de Haarlemsche rechtbank vroeg wegens een onjuistheid in de dag vaarding ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank verklaarde de vrouw van daag schuldig aan twee van de vier ten laste gelegde feiten en veroordeelde haar tot tweemaai twintig dagen hechtenis. DE KIOSK IN HET STATION. Een gewone winkel. De kantonrechter te Utrecht heeft den restaurateur van het Centraal station te Utrecht veroordeeld tot één gulden boete subs, één dag hechtenis wegens overtre ding van de arbeidswet. Het betrof hier een principiecle zaak be treffende de exploitatie van de kiosk, die zich bij de restauratie bevindt en die een verkoopgelegenheid heeft aan de zijde van de hal, waar zij voor ieder toegankelijk is. De restaurateur beschouwde de juffrouw, die in deze kiosk bediende, als behoorende tot het personeel van de restauratiè, doch een controleur van de arbeidsinspectie wil de de kiosk als een gewonen winkel be schouwen, zoodat er een arbeidslijst moest hangen, terwijl het personeel recht had op een vrijen middag. De ambtenaar van het O. M., die dezelfde meening was toegedaan, had, omdat het hier een principieele beslissing gold, die echter voor het geheele land van belang is, één. gulden boete subs één dag hechtenis gevraagd. De kantonrechter sloot zich daarbij met zijn vonnis aan. DRIE RONSELAARS VEROORDEELD De-rechtbank te Groningen veroordeel de hedenmorgen den 26-jarigen kantoor bediende E. P. M., secretaris van de ai'dee- ling Groningen van de Communistische partij Nederland en lid van den gemeente raad van Groningen, en den 34-jarigen schilder J. S. A., eveneens te Groningen, beiden tot twee maanden gevangenisstraf, zulks wegens het bevorderen van de dienst neming bij de Spaansche Regeeringstroe- pen en het verstrekken van reisgeld aan -den 23-jarigen A. J. D., eveneens te Gro ningen. Deze laatste werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens het treffen van voorbereidingen, om naar Spanje te vertrekken. De eisch tegen alle beklaagden was een maand gevangenisstraf. Door de veroor deeling van E. P. M. zal deze als lid Van den gemeenteraad van Groningen moeten aftreden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13