Buszegels voor spoorweg-abonnées STADS NIEUWS GEBÜTO WINTERPROGRAM VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 EERSTE BLAD - PAG. 2 N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2 95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met gei'll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: SO cent per regel, Ingezonden mededeehngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? 1 KRACHTIGE KOUDE WIND. De Bilt seint: r Verwachting: Voor Zeeland en Wesa-Brabant: Kouder, geen neerslag van beteekenis, betrokken tot zwaar bewolkt, matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. Voor Groningen, Friesland, Drer.e, Over- Jjsel en den Achterhoek: Lichte vorst, geen sneeuw van beteekenis, afwisselend be wolkt, meest krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. Voor het overige gedeelte van ons land: temperatuur om het vriespunt, geen neer- siag van beteekenis, betrokken tot zwaar bewolkt, meest krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken Z.O. krachtige wind, 2 gr. C. Vlissingen: betrokken Z. O. matige wind 7 gr. C. De Bilt: half bewolkt, Oostelijke matige wind 3 gr. C. Groningen: betroken O. Z. O. krachtige wind 1 gr. C. Maastricht: half beVvolkt O. Z. O. zwakke wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEERSOVERZICHT. Het Noord-Russische gebied van hoogen luchtdruk brendt zich steeds verder naar het Westen uit. de depressie op den Oceaan vult snel op. Een regenfront loopt Noord- Zuidwaarts langs de Britsche Oostkust en c'oor West-Frankrijk. In het Zuid-Westen van ons land, in West-Frankrijk en op de Britsche Eilanden was het weer van mor gen nog zacht, de koude luchtmassa's uit het Oosten dringen echter steeds verder r.aar het Westen door; in geheel Duitsch- land en in het Noord-Oosten van ons land daalde de temperatuur tot onder het vries punt. Door den drukopzet in het Noord- Oosten zijn de luchtdruk verschillen toege nomen, zoodat over het geheele Oostelijke deel van het waarnemingsgebied tot en met het Noorden van ons land, de wind krachtig tot stormachtig uit het Zuid-Oos ten tot Oosten waait. In Duitschland wordt eenige sneeuw waargenomen, doch van veel beteekenis is de neerslag hier niet. Alleen op de Britsche Eilanden en op IJs land viel in het afgeloopen etmaal regen van beteekenis. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie, welke echter voorloopig geen Invloed op het v/eer ten onzent zal uitoefenen. LUCHTTEMPERATUUR. 3.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.17 uur tot Zaterdagmiddag 7.35 uur. HoOÜ WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 17 Dec. voorm. 11.05 en nam. 11.30 uur. Maan op 3.31 uur Zaterdagnacht. Maan onder 13.16 uur Zaterdagmiddag. Academ'onicuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie mej. A. W. J. E. Walt- heer, 's-Gravenhage; doctoraal-examen rechten de heeren G. vsn Ittersum, 's-Gravenhage, J. C. Gtilcher, Hilversum; doctoraal-examen geneeskunde de hee ren W. G. M. van der Valk, Lelden, C. H. A. Westhoff, Leiden; arts-examen le gedeelte: mevr. H. Th. van Waalwijk van DoornWittkampf, L e i- d e n, en de heeren M. Ildrem, Leiden. H. Géhéniau, Haarlem, L. B. K. Kappelhof, Schiedam, F. S. Ypma, Den Haag, S. Klop per, Den Haag; candidaats-examen theologie de heer J. A. van Nieuwenhuizen, Krammer Achthui zen (Overflakkee). Bevorderd tot arts: de heeren J. W. Broekhuijzen, Den Haag, G. R. Dekker, Leiden, M. Koert, Middelharnis. 15 Januari wordt regeliny van kracht Met Ingang van 15 Januari a.s. zal de overeenkomst tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en den Bond van Autobus dienst-ondernemers nopens het verleenen van reductie op de buslijnen aan de abon nementhouders der Spoorwegen, van kracht worden. De getroffen regeling komt hierop neer, dat aan de algemeene-abon- nementhouders der Nederlandsche Spoor wegen op de autobuslijnen, welker onder nemers zich bereid hebben verklaard tot de overeenkomst toe te treden, een tarief zal worden toegestaan, dat ongeveer de helft bedraagt van de normaal geldende tarieven. De algemeene-abonnementhouders der Spoorwegen zullen, op vertoon van hun abonnement, namelijk kunnen reizen te gen een tarief van één cent per kilometer, met een minimum van 10 cent per afgelegd traject. Daartoe zullen op de 200 voor naamste stations der Spoorw. Kilometer- zegelboekjes verkrijgbaar worden gesteld: inhoudende 200 zegels, elk ter waarde van 5 K.M. Op een Woensdagmiddag te Utrecht ge houden persconferentie, welke o.m. werd bijgewoond door de heeren G. P. H. Wort- man, voorzitter, M. van Poelgeest, pen ningmeester, N. Kraak Steemann, secreta ris van voornoemden bond, benevens de ju ridische adviseur dezer vereeniging mr. G. J. G. M. Schölvinck, voorts door de heeren K. H. H. Bongaerts en mr. G. M. Bierman als vertegenwoordigers van de Nederland sche Spoorwegen en door den heer mr. J. Milius, als vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft de heer G. Wortman een en ander over de nieuwe overeenkomst mede gedeeld. Hy begon met er aan te herinne ren, dat deze bond per maand ruim vijf mil- lioen reizigers vervoert en ruim zeven mil- lioen kilometer aflegt. De heer Wortman verklaarde met nadruk, dat de bond geen enkele relatie onderhoudt met de wilde busdiensten. Zooals bekend is zijn in dit jaar tal van kleinere stations en stopplaatsen door de Nederlandsche Spoorwegen als gezuini- gingsmaatregel opgeheven. Dat dit reizi gers, welke in hun beroep juist er belang bij hebben om door middel van deze sta tions en stopplaatsen het platteland te be zoeken, daarvan nadeel ondervinden is dui delijk, al meende de directie van de Spoor- NOORD-NEDERLAND—VLAANDEREN. Vlaamsche dichters van strijd. Voor de Stichting Noord-Nederland Vlaanderen werd gisteravond in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" alhier, een lezing gehouden door Mr. Jan Timmermans uit Antwerpen, die er sprak uver: Literatuur en stryd in Vlaanderen van Hendrik Conscience's „De Leeuw van Vlaanderen" tot René de Clercq's „Strijd poëzie". De bijeenkomst werd geopend met een woord van welkom door den voorzitter der Leidsche afdeeling, Dr. F. C. Bursch. De voorzitter deelde mede, da* de plaats van de penningmeesteresse, Mej. Eskens, was ingenomen door Mevr Remouchamp. Spr. bracht dank aan den heer Putters voor diens vele werk. Hierna deed spr. mededeeling omtrent het a.s. winterprogramma, waarna het woord was aan den h^er Timmermans. Spr. oegon met dankbaarheid te gewa gen van de groeiende belangstelling in Noord-Nederland voor de Vlaamsche cul tuur. Spr. wil over literatuur spreken in- zoover deze verband houdt met den strijd, welke in Vlaanderen gevoerd wordt. Het is 'r litteraire kunst, die naar oorsprong vindt in liefde voor de gemeenschap, waarvoor spr. verwijst naar de Giieksche litteratuur, Dante's inferno, Vondels Palamedes en zijn hekeldichten en Henriëtte Roland Holst. Spr. behandelt dan Vlaamsche kunste naars, die den strijd van het volk in hun kunst nebben opgenomen. De eerste is Hendrik Conscience, vervol gens Albrecht Rodenbach, Guido Gezelle, Prosper van Langedunk en Reneé de Ctercq, kunstenaar, met wie het volk zich gebonden voélt. Spr. geeft dan de korte levensgeschiedenis van Conscience, en een karakteristiek van zijn werk. Hij schreef niet feilloos, maar met een levende ziel. Het voornaamste boek van dezen schrijver, wel eens „de Vlaam sche Ilias" genoemd, is „De leeuw van Vlaanderen", een romêntiMihe geschiede nis rond den Gulden Sporenslag van 1302, waarin de Vlaamsche poorters Philip le Bwlle, den Franschen koning versloegen en beletten voorgoed Frankrijk's invloed in België te vestigen. Het is nu 100 jaar ge leden, dat Conscience zijn „Leeuw van Vlaanderen" schreef. Dat boek, dat iedere Vlaamscne jongen leest, maakte het moge lijk, dat nu al meerdere weken het Vlaam sche stuk naar dit boek in Brussel kon worden opgevoerd. Hierna gaf spr. enkele citaten uit het boek zelf en uit de tekst van het stuk. zoo als het gespeeld wordt in de Poesjenellen kelder. „De leeuw van Vlaanderen" was voor Conscience een geloofsbelijdenis. Vervolgens behandelde spr. Albrecht Rodenbach (1856— 188U), die te jong stierf, voor hy was uitgegroeid. Hij droomde van wegen dan, dat door andere voordeelen, dit nadeel werd opgeheven. Ter overbrugging nu van deze bestaande tegenstelling heeft de inspecteur-genei aal van de Rijksverkeersinspectie, de heer ir. Van Marle, toen het initiatief genomen en aan den Nederlandschen Eond van Auto busdienst-ondernemers gevraagd of deze Bond bereid was tezamen met de Neder landsche Spoorwegen een regeling te tref fen, waardoor aan de voornoemde bezwa ren der algemeene abonnementsreizigers grootendeels kon worden tegemoet geko men. Het daarop gevolgde overleg heeft tot een overeenkomst geleid, waardoor voor de algemeene-abonnementhouders der Spoorwegen een, naar de heer Wortman veronderstelde, alleszins bevredigende te gemoetkoming is verkregen. De heer Wortman verklaarde verder.dat de Bond deze overeenkomst ter toetreding aan zijn leden heeft voorgelegd en dat een zeer groot aantal ondernemers zich dade lijk tot toetreding heeft bereid verklaard. De heer Wortman was er dan ook van overtuigd, dat weldra alle autobusdienst- ondernemers bereid zouden blijken hieraan hun medewerking te verleenen. zoodat bin nen zeer afzienbaren tijd te verwachten is. dat deze regeling, die 15 Januari 1939 in werking treedt, algemeen geldig zal zijn op het geheele Nederlandsche autobusnet. Voorts is met de Nederlandsche Spoor wegen overeengekomen, dat door strooibil jetten op de stations en in de treinen zal worden bekend gemaakt op welke autobus lijnen de kilometerzegels geldig zijn. De interne organisatie dezer regeling, die heel wat hoofdbrekens heeft gekost, is ten slotte opgelost door de oprichting van een Centraal Verrekenbureau, waaraan de af dracht van de voor den verkoop ontvangen gelden plaats vindt en de verrekening der door de busdiensten in betaling genomen zegels geschiedt. De geheele financieele en administratieve afwikkeling is dus on dergebracht by het Centraal Verrekenbu reau. Tevens is ook de gelegenheid open gela ten, dat niet leden van den Bond mits geconcessionneerd bij het Centraal Ver rekenbureau kunnen toetreden, indien zij daartoe den wensch kenbaar maken. Door het aanvaarden van deze regeling hebben de Spoorwegen en de autobusonder nemers een grooten dienst bewezen aan het publiek Beiden hebben getracht de beste oplossing te vinden. In den loop der komende maanden (zal moeten blijken of zij hierin geslaagd zijn, dan wel of deze rege ling in de practijk cp bezwaren zal stuiten, die veranderingen noodig maken. „Tijd". een grootsche toekomst, tot een opwekken van heel de V.aamsche jeugd. Hij schreef een groot aantal gedichten, pogingen nog maar, maar hy was verbonden met zijn volk. Spr. leest eenigen zyner verzen als „Klokke Roelant" „God Onze Heer" en zijn laatste gedicht. Guido Gezelle (1830 -1899), aldus spr., de welgevooisde zanger, was toch ook een dichter van strijd, omdat hij Vlaming was en zich "erbonden voeloe met zijn volk, wat spr. uit enkele gedichten bewijst. Een an dere kant van Gezell*. aldus spr., is zyn humor, waarmee hy zijn pijlen richtte voor- a, naar de Walen, wai men van Gezelle bijna niet zou verwachter. Ook daarmee diende hij zijn Vlaamsche gedachte. Prosper van Langendonk (18521920) is een dichter, die minder bekend is misschien, maar die in zijn smartelijk leven zijn Vlaanderen boven alles beminde, welke liefde uit al zijn gedichten spreekt. Een merkwaardig gedicht van hem is „Neder landsche toekomst", een antwoord op Kloos' „België's toekomst". Tenslottt behandelde spr den dichter René de Clercq (1877--1932die voor de Vlamingen veel oeteekent Hy is een der welsprekendste vertolkers van de gevoe lens van het Vlaamsche volk. Hij is de dichter, aie het sterkst sprak in oogenblik- ken van Vlaamsche vernedering en juist die geoichten hebben het meest invloed gehad. Hij at in ons lanu het bittere brood der ballingschap cn ook uit dien tijd da teeren zijn liederen, weJce spr. liet hooren. Het was een lczirg vol Vlaamsche voor drachten, welke bij de aanwezigen het warm gevoel voor Vlaanderen weer levender heeft gemaakt. Spr. eindigde met een warm woord voor Groot-Nederland. Met een dankwoord van den voorzitter werd deze warme Vlaamsch-Nederlandsche besloten. DE VERBETERING VAN DEN HAAGWEG. Aan de verbetering van den Haagweg, welke op het oogenblik in bewerking is, gaat ook een verbeterde verlichting ge paard. Op het gedeelte Habis Perkara tot Ter Waddingbrug is gisteravond voor het eerst een natriumverlichting ontstoken. Na de verbetering van den weg ter plaatse zul len ook aan de zijde van den Rijn nieuwe lichtpalen worden geplaatst. De politlebrandweer heeft gistermiddag ten huize van den schoenmaker R. in de Haverzaklaan 2 een schoorsteenbrandje ge- biuscht met den rameneur. THANS VERSCHENEN KERSTREIZEN (p. touringcar) 6 dg. Parijsf 49.50 2'/.j d. Keulen1H.50 2 dg. Düsseldot13 50 2 dg. Brussel 15. 0 9 dg. Zwarte Woud 5ï 50 6 dg. Harzgebergte 35.— 4 dg. Willtngen (Sauerland) 20.75 WcSKENDS NIEUWJAAR l'/> dg. Antwerpcn-Brussel 14-50 1 l/j dg. Silvester in Wuppertal 12 50 dg. 13 25 Verder een uitgebr. keuze in Wintersportreizen - Carnavaireizen Privé-relzen en Hoielplan-reizen Vraagt gratis toezending programma bij Sigarenmag.H. HcESTcRMANS LEIOEN, STEENSTRAAT 24 (h. beestenmarkt) TELEFOON 1532 GOUDEN MUSEUMPENNING. Bij Kon. besluit is de museumpenning in goud toegekend aan den heer Kaichiro Netsu te Tokio als blijk van waardeering voor zyn belangstelling in 's ryks verza melingen van geschiedenis en kunst, ge toond door schenking van een 4-tal oude Chineesche in zandsteen gehouwen koppen van Boeddha's en Bodhisattva's aan den Staat der Nederlanden, ter plaatsing in 's Rijksmiseum voor Volkenkunde hier ter stede. PROF. DR. J. PH. VOGEL. Eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit is aan dr. J. Ph. Vogel, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier, op zijn verzoek eervol entslag verleend als zoodanig, met dankbetuiging voor de be langrijke in deze betrekking bewezen diensten. Jean Philippe Vogel werd 9 Januari 1871 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Alkmaar, vervolgens het Gym nasium in Haarlem en studeerde daarna in de Nederlandsche letteren aan de Uni versiteit te Amsterdam, alwaar hij in 1897 promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Na een drietal jaren te Amsterdam pri vaat-docent te zijn geweest, werd hij in 1901 benoemd tot superintendant of the Ar chaeological Survey of India te Lahore (Punjab), welke functie hij tel 1914 be kleedde. In de jaren 1910 en '11 was hij bovendien directeur-generaal van de Ar- chaeologie in Indië. In begin 1914 werd hy benoemd tot hoogleeraar in het Sanskrit en zijn letter kunde en de Indische oudheidkunde aan de Universiteit alhier, welk ambt hij op 1 April van dat jaar aanvaardde. Prof. Vogel is sinds 1915 lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen en sinds 1937 eerelid van de Royal Asiatic Society te Londen. Zeer vele publicaties zyn van zijn hand verschenen. Prof. Vogel is voorzitter van het Insti tuut Kern. DRONKENMANSRUZIE MET VERSTREKKENDE GEVOLGEN. Gisteravond vertoefden ten huize van den 65-jarigen F.' T. zekere G. V., gedomi cilieerd te Amsterdam en 68 jaar oud met een 48-jarigen J. P. van Z., gedomicilieerd tc Utrecht. Zij dronken gedrieën een spi- ritusb'orrel, maar kregen ruzie over een doos koopwaar. Hieraan werd door v. Z. een einde ge maakt doordat hij T., den gastheer, met een stuk hout op het hoofd sloeg. T. werd bloedend verwond, zoodat het noodig bleek hem naar het Academisch Ziekenhuis te vervoeren. Nadat hij daar geholpen was bracht men hem ter ontnuchtering weer naar het politiebureau, waar hij voorloo pig opgeborgen werd. Na lang zoeken vond de politie tenslotte den 68-jarigen getuige, doch toen deze op het politiebureau verhoord werd, gaf hij. op niet G. V. doch G. S. te heeten, zoodat te gen hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens het opgeven van een valschen naam. Tevens bleek S. nog gesignaleerd te staan voor een boete van 5.subs. 5 den hechtenis. Derhalve werd ook hij opgeborgen om heden ter beschikking van de Justitie te worden gesteld. Tenslotte werd de dader van de mishan deling vannacht in Wassenaar aangetrof fen en naar Leiden overgebracht, waar ook tegen hem procesverbaal werd opgemaakt. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders 1164, fabrieksarbei ders 217, kantoorpersoneel 154, hotel-, café-personeel 85, houtbewerkers 155, kleermakers 65, kappers 6, schoenmaker 20, land- en tuinbouwarbeiders 132, me- talbewerkers 587, sigarenmakers 22, tech nici-opzichters 25, textielarbeiders 276, transportarbeiders 954, typografen 68, voe- dmgsmiddelenarbeiders 245, vrouwen 134. Alg. totaal 4330. 16 Dec. 1937 5039, 17 Dec. 1936 4972. Ben. 33 ged. werkloos. AGENDA LEIDEN. De .avond-, nacht- en Zondagsdienst der cpothekeken te Leiden wordt van Zaterdag 10 tot en met Vrydag 16 December a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Van onze Adverteerders MAISON v. WELZEN. Hedenmiddag heeft in perceel Haarlem merstraat 289 de opening plaats gehad van het hoedenmagazijn Maison van Weizen. De ondernemende eigenares is jarenlang in een eerste klas zaak hier ter stede werkzaam geweest, zoodat zij routine in het vak heeft opgedaan. Door een ruime keuze in alle soorten hoeden, van het goedkoope tot het betere genre, hoopt zij hier een uitgebreide cliën- tèle van dienst te kunnen zijn. Naast het artikel hoeden kan men hier voorts keus maken in shawls en corsages, waarvan ook een ruime sorteering voorhanden is. EEN AARDIGE WEDSTRIJD. In dit blad komt een advertentie vooi van een wedstrijd, waarin men naar een prijs van 50.dingt, wanneer men bin nen 10 dagen 50 loten ad 50 ct, verkoopt van een loterij zonder nieten. Tevens stelt men een prijs beschikbaar van 50. voor hem of haar, die het eerst de loten verkocht heeft en wiens girostorting het eerst binnenkomt. In totaal dus een bedrag van 100.Er worden een groot aantal brieven op deze advertentie ingewacht. Een prijs van 100 is een welkom cadeau voor de komende feestdagen. KON. NED. VER. „ONZE VLOOT.'* De vredestaak van de marine. In een der bovenzalen van „Amicitla" waren gisteravond een aantal leden van „Onze Vloot" bijeengekomen om te luis- tcien naar de causerie, opgeluisterd met lichtbeelden, welke gegeven werd door den oud-luit. ter zee A. Th. de Booy, die als onderwerp gekozen had: „de vredestaak van de marine". Alvorens luit. de Booy aanving, sprak bij ontstentenis van den voorzitter, vice-admiraal i. b. d. Goossens een kort welkomstwoord, waarin alle aan wezigen en in het bijzonder den spreker een welkom werd toegeroepen, waarna de causerie een aanvang nam. Spr. begon met een inleiding over zjjn te houden lezing en wees er op, dat de marine ook in vredestijd veel werk verzet, hetwelk reeds tientallen jaren gebeurt, n.aar dat by velen totaal onbekend is n.l. bet maken van zeekaarten vooral in Ned. Indië waardoor een wit stuk papier, na soms jaren van inspanning, wordt een zee kaart, waarop de zeeman kan vertrouwen en dus veilig kan varen. Reeds 150 jaar na Christus bestond er een „zeekaart" van de toenmalige bekende wereld" maar het heeft nog eeuwen ge duurd voordat men er mee doorging. In 1474 had men ook weer eens een kaart gemaakt, zoo goed en zoo kwaad als het ging, maar volledigheid was ook hier weer ver te zoeken. In de 2e helft der 19de eeuw werd In Ned. Indië pas goed begonnen met het ma ken van zeekaarten, omdat de Engelschen ons toen voor waren. Voor zulke werken gebruikt men de z.g. opnemingsvaartui- gtn der marine, schepen van ongeveer 500 ton. Als men eenmaal is uitgevaren dan blijft men weken or het opnemingsterrein om daarna ergens in de dichtstbijzijnde haven te gaar bunkeren en daarna weer ttrug te varen naar het punt waar men gebleven was. Na een jaar gaat men dan een poosje in dok te Soerabaja. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig over zicht hoe men bij dergelijke metingen te werk gaat. Het bepalen der „Baaks" of ba kens als eerse werk, hetgeen soms met vele moeiliikheden gepaard gaat. Na het baken komt het loodingswerk, een karwei van dikwijls eindeloos geduld en dikwijls ook van verveling. Daarna het construc- c.e- en beschriivingswerk, waarna het uit- eindeMjk resultaat naar Den Haag ge stuurd wordt, waar een kopergravure ge maakt wordt en de zeekaarten gedrukt worden. Ook de verschillende toestellen en methoden, die gebezigd worden, werden door spr. nader uiteengezet, waarna het leven aan boord met zijn wel en wee na der onder de loupe werd genomen. Tot slot bracht "spr. naar voren de groo- ♦e. voldoening, die men heeft als alles een maal in kaart is gebracht. De scheepskaar- ten, door de Ned. Marine gemaakt, staan overal goed bekend en behoeven voor geen l&nd ter wereld onder te doen; zij zijn een stuk arbeid, waaraan door allen, van ma troos tot commandant, met liefde gewerkt is. Aan het einde van zijn causerie bracht <pr. woorden van hulde aan de nagedach tenis van de ve'en, die bij dit werk, wat s"ms buitengewoon gevaarlijk kan zijn, vielen en aan de zeevaartkapiteins van vroeger, die zonder kaarten rnzen Archi pel met 7Ün duizenden eilandjes bevoeren rm d°n Ned. handel a»n den ton te hou den. Toen was 't een strijd t^en de natuur en altijd zal het wel zoo bliiven. Vice-admiraal Goossens zeide hierna den spreker namens a^en dank voor zijn wer kelijk interessante lezing.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2