MGEVING Boerenvakbond van den L.T.B. DINSDAG 13 DECEMBER 1938 DE LEFDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Ütt Een eenigszins In de gisterenmiddag voortgezette ver gadering van den R.K. Boerenvakbond heette de voorzitter, de heer A. J. Verkley, de verschillende consulenten en directeu ren van onderwijsinrichtingen welkom, waarna hij zijn reeds gepubliceerde rede uitsprak. Dan was het woord aan ir. S. L. Lou wes, regeeringscommissaris voor den ak- kersbouw en de veehouderij, die als on derwerp had gekozen: „Hel landbouwcri- sisbeleid van de regeering ten aanzien van de landbouwvraagstukken". Spr gaf een uiteenzetting van de histo rie der crisismaatregelen. De techniek in het landbouwbedrijf, zeide spr., is geweldig vooruit gegaan, maar juist mede daarom mag de kalver- beperking niet opgeheven worden. Men kan de prijzen zóó laten zakken, dat ze niet meer te accepteeren zijn door den boer, waardoor bij dus de teelt vanzelf stopzet. Maar dat is het tegenovergestelde van steun verleening, aldus spr. Het is niet goed, dat de regeering moet blijven zor gen voor die zaken, de boeren moeten zelf de regelingen over gaan nemen. Het be drijfsleven moet de vormen vinden om een blijvende aanpassing te verkrijgen. De regeering doet de zaken bevriezen, gij zelf, aldus spr., moet er op den duur weer groei in brengen. £)e vrije productie en de vrije concur rentie behooren tot het verleden, de werk loosheid is grooten toch moet er een weg gevonden worden om weer tot wel vaart te geraken. Men zal zich opofferin gen moeten getroosten, men zal den nood zaak van maatregelen moeten inzien, men zal het volledige staatsmechanisme niet langer wenschen dan hoog noodig is. Spr. sprak tenslotte zijn vertrouwen uit in den Nederlandschen landbouwer, die ongetwij feld in de toekomst zijn weg weer zal vin den. Nieuwe knauwen voor de „zwaarmesterij". Een langdurig applaus volgde op deze, door zeer vele boeren gevolgde interessan te rede. Dan was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer van Rijn uit Langeraar meende, dat de inleider te weinig aandacht schonk aan de zwaarmesterij, terwijl de Rijn streek zeer bevreesd is voor nieuwe „knau wen" aan deze bedrijfstak. Spr. verzocht den regeeringscommissaris het spekafzet- gebied in stand te houden tegen de con currenten. De heer Stuit uit Nibbinxwoude zou gaarne zien, dat de werkloozen hun steun weer in natura kregen. Het Kamerlid, de heer v. d. Weyden, wees er op, dat nergens ter wereld de teeltbeperking zoo streng is als in Neder land. In Denemarken heeft men vergun ningen naar het „varkensverleden" er laat men de boeren een eigen, zware verant woordelijkheid dragen. Kon in de afgeico- pen jaren niet meer gedaan woraen met graanbouw, waardoor de invoer vermin derd kan worden? Het plan-Westhoff wijst nu in die richting. De heer Nelis uit Spaarnwoude wensch- te stopzetting van invoer van buiten- landsch vleesch. De Unilever hekelde spr., omdat dit concern het bestaan van de boe ren zou opeten. Eenige andere sprekers stelden parallel- vragen. L.T.B. Algemeene vergadering De verschillende jaarstukken werden goedgekeurd. De begrooting sluit aan in komsten en uitgaven met een bedrag van 42.825.—. Ds kinderbijslagregeling. Dan kwamen de verschillende voorstel len aan de orde. Daar er verschillende vra gen gesteld waren over de kinderbijslag- regeling gaf de geestelijk adviseur een uit eenzetting van het voorontwerp wet van minister Romme. De belooning van den ar beid moet zoc zijn, dat ook de groote ge zinnen een gelijk levenspeil krijgen. Door den crisistijd is deze opzet in het gedrang gekomen toen zijn de kindertoeslagfondsen ontstaan, terwijl de collectieve arbeidscon tracten de grootere gezinnen iets meer steun moesten geven. Het ziet er naar uit, dat het betrokken wetsontwerp niet veel zal verschillen van het voor-ontwerp. De sociale gedachte is daarin groot: het heele bedrijfsleven zal bijdragen in de fondsen, zoodat ook de kinderarme streken bijdragen voor de groo tere gezinnen. Het is de taak van de leden om in de collectieve contracten een kindertoeslag op te nemen. Zij hebben daartoe als Ka tholiek plichten. Een der afgevaardigden merkte op, dat vele boeren en tuinders niet den besten wil der wereld niet in staat zi.m om toeslag te geven. Een ander meende, dat er te weinig aan de kleine zelfstandigen gedacht wordt. Gevraagd werd of er niet een minimum inkomen kan wordt vastgesteld waaronder geen toeslag verplichtend is voor den eigen baas. Gewezen werd op de weigering van de neutrale bonden, waardoor voor de Katho lieke patroons een onevenredige verhou ding ontstond. De L. T. B. kan de toeslag voor haar leden niet verplichtend stellen, omdat er dan misschien „afvalligen" ge boekt zouden worden. laden agenda Een moeilijk geval. Ir. Louwes wees er op, dat er ontzettend groote verschillen zijn in de landbouwgroe- pen en de regeering moet voor de greote gemeene deeler zorgen. De héér van Rijn vindt het dom, dat de vetmesterij zoo be perkt is, omdat daardoor de export aan anderen is overgelaten. Inderdaad was er een oogenblik geen spek genoeg om naar Duitschland te exporteeren, incar wat moeten we b.v. met 8 millioen kg. vleesch, die aan 4 millioen kg. te exporteeren vet vastzetten, op de binnenlandsche markt doen? De prijs van de naar Duitschland geëxporteerde varkens wil spr. niet noe men, maar hij kan wel zeggen, dai we er ons geenszins voor behoeven te schamen. Aan de steunverleening in natura zijn vele vraagstukken verbonden, ze vielen echter naar spr. zeide, buiten zijn bestek. De verhoudingen in Denemarken zijn geheel anders dan hier, het systeem dat daar toegepast wordt, past hier niet. De Unilever, aldus spr., is een oude be kende op landbouwvergaderingen. Spr. wees op de heffingen eri achtte de marga rine in ons land geen groot bezwaar. Wil men de Unilever bestrijden, dan moet men de anti-trustvorming eischen. Spr. wensch- te daar echter buiten te blijven, maaF waarschuwde er tegen de margarine kwestie met de anti-trustvorming te ver eenzelvigen De mond- en klauwzeer heeft zelfs een onverwachte export-mogelijkheid ge bracht, omdat Denemarken door deze ziek te onder het vee niet in staat was haar uit- vcer-kwantum te leveren. Tien duizend varkens konden daardoor verleden week extra uit onze markt genomen worden. Tenslotte sprak spr. de verhouding tus- schen consumptie- en industriemelk. Diversen. Door de inleiding van ir. Louwes waren vele ingekomen voorstellen reeds beant woord, zoodat er slechts enkele een nadere bespreking uitlokte. Ook het hoofdbestuur meent geen verantwoording te mogen aan vaarden om bij de regeering aan te drin gen tof algemeene opheffing van de kal veren- en biggenbeperking. Om een goede consumptiemelkprijs te verkrijgen moet de basis Voor de bereke ning van de zuivelwaarde worden herzien. Deze zaak gaat thans in de goede richting. Het hoofdbestuur zal aandacht schen ken aan de voorstellen die afschaffing van de omzetbelasting op boter en kaas be oogen. Ook de voorstellen, .betreffende de vast stelling van een maximumvochtgehalte voor kaas en vormverandering van de kaassoorten welke een Edammer uiterlijk hebben zijn reeds in behandeling. Verschillende vragen op gebied van de consumptieregeling werden naar genoegen van de afgevaardigden in een prae-advies behandeld. Ten aanzien van de late aardappelen meent het hoofdbestuur, dat de teelt ge dekt dient te zijn door een teeltvergun ning en dat het gedeelte, hetwelk nu vrij gesteld is van de betaling der heffing wordt teruggebracht tot de helft. Het hoofdbestuur staat het stelsel van matige en variabele monopolieheffingen op granen aan de grens voor. - Ruim zes uur werd deze wel eenigszins overladen vergadering gesloten. De afgevaardigde van den kring West- land deelde mede, dat zijn kring het vroe gere systeem der plaatselijke kindertoeslag commissies heeft laten varen en dat hij dezer dagen is overgegaan tot een centra le regeling. De geestelijk adviseur toonde zich ver heugd over de groote belangstelling der af gevaardigden. De positie der kleine zelf standigen heeft reeds de belangstelling van den Raad van- Overleg. De rechtsgronden zijn echter moeilijk aan te geven. De re geering zal eerst het gemakkelijkste ver wezenlijken. Maar de kleine zelfstandigen zullen ongetwijfeld in de regeling betrok ken worden. De Wieringermeer. Aandacht werd gevraagd voor het vraag stuk van de uitgifte van bedrijven' in de nieuwe Zuiderzeepolders. Kleinere bedrij ven mosten meer uitgegeven worden, meen den eenige afgevaardigden. Het hoofdbestuur deelde mede, dat het te dien aanzien de goede kant uitgaat. Het bestuur deelt verder het standpunt van de regeering, dat verpachting van de polders sterk de voorkeur heeft boven ver- Looping. De vertegenwoordiger van den L. T. B. ir de K. N. B. T. B. heeft reeds geruimen tijd de aandacht van het hoofdbestuur. De kwestie is echter niet gemakkelijk, andere organisaties zouden hetzelfde kunnen wen schen. Er wordt echter verder onderhan deld. De zomertijd. In antwoord op desbetreffende verzoe ken gaf het hoofdbestuur als zijn meening te kennen, dat het vraagstuk van den zo mertijd opnieuw'door de Regeering aan de orde dient te worden gesteld. Een gebedsactie. De afdeeling Wormer drong aan op het voeren van een gebedsactie om van God te verkrijgen, dat een bestrijdings-, ge nees- of voorbehoedmiddel wordt gevon den om het mond- en klauwzeer op doel- BLOEMBOLLEN CULTUUR Reorganisatie-voorstel verworpen In het Krelagehuis te Haarlem werd gis terenmiddag onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. Verhage de 189e alge meene vergadering van de vereeniging voor Bloembollencultuur gehouden. Na de reeds door ons gepubliceerde ope ningsrede werden de afdeelingen Haar lemmermeer, Enkhuizen en Andijk aan gewezen om een commissie te vormen tot het nazien van de rekening en verant woording van den penningmeester over 1938. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van het hoofdbestuur in de vacature J. W. A. L^feber gekozen de heer M. Veldhuy- zen van Zanten te Lisse; na stemming werd de heer S. Verdegaal te Sassenheim geko zen in plaats van het periodiek en even als de heer Lefeber niet terstond herkies bare hoofdbestuurslid Th. M. H. van Wa- veren; in de vacature wegens het bedan ken van den heer Jac. de Brabander werd na herstemming gekozen de heer C. H. Kramer te Bloemendaal. Zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd het voorstel van het hoofdbestuur om den duur der vereeniging wederom voor den tijd van 29 jaar en zes maanden te verlengen. Statutenwijziging verworpen. Dan kwam .in stemming het in de 185e algemeene vergadering aangehouden voor stel der afdeeling Bennebroek-Vogelen- zang, waardoor een betere afbakening van de taak der diverse organen der vereeni- gingen ontstaat. De groepen zouden geba seerd worden op de afdeelingen. De on derwerpen, die de groepen in behandeling nemen worden in volledige afdeelingsver gadering besproken. Hier wordt alleen ge stemd door hen, die lid zijn van de betref fende groep. Onderwerpen, die het gehee- le vakbelang betreffen worden niet in de groepen behandeld. Het groepsbestuur kan niet zonder meer een besluit, waar tegen de algemeene voorzitter en de hoofdbestuursleden hebben gestemd, uit voeren. Het voorstel maakt verder eeh re ferendum mogelijk. Op dit voorstel waren eenige -amende menten ingediend, waarvan die van de af deeling Anna Paulowna, Hillegom en On- derdijk wegens het niet behalen van 75 pet. van Het totaal-aantal stemmen ver worpen werden. Het amendement van de afdeeling Heemstede werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Hierna kwam het voorstel zelf in stemming. Er waren 63 stemmen te gen; 25 pet. van het totaal aantal zou 51 stemmen hebben bedragen. Zoodat het voorstel wegens het niet behalen van de verplichte 75 pet. van het aan tal stemmen verworpen werd. Vervolgens werd de begrooting 1939 behandeld, die na eenige discussie werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de afdeeling Hillegom om de bollenbeurs in plaats van des Maandags op Dinsdag te doen plaats vinden. De afdeeling Castricum wees op de groote nadeelen der wateronttrekking. De voorzitter antwoordde, dat de belang rijke kwestie juist in deze dagen weer wordt onderzocht en aangepakt. De heer Bakker wilde weten hoever men reeds gevorderd was met de oprich ting van een Bloembollenraad. De zaak was nog steeds in studie, zeide de voor zitter. Er valt nog niets over mede te dee- len. De heer Murk had in de openingsrede van den voorzitter een ernstig bericht ge mist. De Engelsche minister van land bouw heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de maatregelen, die Holland ten opzichte van de Bloembollencultuur nam, zeker stimuleerend werken voor de Engelsche kweekers. „Zouden de anti-saneerders toch gelijk hebben", vroeg spr. Tevens roerde de heer Murk het afwijzende antwoord van minis ter Steenberghe op het request inzake de late tulpen. De voorzitter antwooi'dde, dat men de uitlating van den Englschen minister moet zien in het verband waarin zij gebezigd werd. Het was een antwoord op een vraag betreffende meer beschermde maatregelen voor de Engelsche kweekers. En die wer den afgewezen juist op dien grond. Ook spr. betreurde het afwijzende antwoord van minister Steenberghe. Ook werd nog gevraagd of het Surplus- fonds van plan was gratis bollen weg te geven aan stichtingen en instellingen en gemeenten, waardoor toch handelaars ge dupeerd worden. Doch de voorzitter ant woordde, dat de handelaars in het geheel niet gedupeerd worden, daar de bedachte instellingen zich moeten verplichten min stens het zelfde aantal bollen te koopen als vorige jaren. Hierna werd de vergadering gesloten. treffende wijze te bestrijden. De geestelijk adviseur zegde toe deze actie te zullen overwegen. Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstelling werden tot bestuursleden herkozen de heeren J. D. de Kok te Loosduinen, H. G. Mathot te Bos koop en Joh. v. d. Zwaan te Amstelveen. Pater Alexander sprak over de geeste lijke hernieuwing, de kernvorming, Katho lieke Actie. Prof. Cleophas drong aan op aansluiting der jongeren in de L. T.-afdeelingen der K. J. M. V. De vergadering werd daarna gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur. In gehouden ver gadering van de afdeeling Katwijk der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, welke vergadering onder leiding stond vari den vice-voorzitter, den heer J. v. d. Perk, deelde deze na zijn openings woord mede, dat de voorzitter de heer Nic. Bos als zoodanig bedankt had. Spr. bracht woorden van dank aan den heer Bos voor hetgeen hij voor de afdeeling had gedaan. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de vacature-Bos gekozen tot voorzitter de heer J. v. d. Perk. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. Koelewijn. Pachtbureau. Tot plaatsvervangend bestuurslid van het Pachtbureau voor Zuid- Holland is door het hoofdbestuur van den L. T. B. voor Katwijk en Omstreken aange wezen de heer Joh. Meijer, alhier. LISSE Melkverstrekking op school. In den veilingzaal van de coöp. veilingsvereeniging van het H.B.G. werd gisteravond een bij eenkomst gehouden, onder leiding van bur gemeester v. Rijkevorsel, op welke bijeen komst de schoolmelkvoeding zou worden besproken. De opkomst was niet slecht. De burgemeester heette allen welkom en zeide, dat deze avond is belegd door het school- melkcomité. De heer v. d. Ven, afgevaardig de en het centraal schoolmelkcomité gaf vervolgens een uiteenzetting. In ons land zijn reeds 45 plaatsen, waar reeds melk- voorziening op school plaats heeft en hoog wordt geprezen. Vervolgens zette spreker uiteen, hoe het verkrijgbaar stellen van melk op de scholen op de verschillende plaatsen is geregeld. Spreker zeide, dat door de schoolartsen melkverstrekking sterk wordt aanbevolen. Voor de minder gesitueerden is het een zegen. 65000 kinderen in ons land krijgen thans melk op school. Spreker zette voorts uiteen, wat de kosten van de ouders bij melkverstrekking zullen zijn. Door mede werking van dch Regeering komt de melk op school op 8 cent per liter, dat is de kostprijs. Als de goedgesitueerden den marktprijs van 12 cent per liter betalen, den zal 't mogelijk zijn dat de minderge- goeden ze voor den prijs van 4 cent zullen kunnen bekomen. Spreker zette voorts uiteen, dat de exploitatieopzet goed moet zijn om stand te kunnen houden. Hierna werd de scho olm eikfilm, 2 minu ten stilte vertoond, welke tot motto heeft „Een gezonde jeugd, een krachtig volk". De burgemeester bracht den heer v. d. Ven een hartelijk woord van dank. Spreker zeide nu van de ouders hun steun te verwachten. NOORDWIJKERHOUT Opening werkloozen-ontspanningslokaal. Het begint al een van de jaarlijksche ge beurtenissen te worden, de opening van het ontspanningslokaal voor de Noordwyker- houtsche werkloozen. Daar we momenteel het hoogtepunt van de wintersche werkloos heid heoben bereikt er staan plm. 300 personen bij Arbeidsbemiddeling ingeschre ven voorziet dit lokaal werkelijk in een behoefte. Gister, Maandagmiddag, had dan weder om de opening plaats. Daar de voorzitter van het comité niet aanwezig kon zijn, open de de voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer M. v. d. Togt, de bijeenkomst van een honderdtal werkloozen. Hij heette al len welkom, in het bijzonder kapelaan van Egmond. Spreker vroeg weer de volle medewerking van de bezoekers van het lokaal en beloofde van de zijde van het comité alles aan te wenden, om het den werkloozen zoo aangenaam mogelijk te maken, zoowel op het gebied van ontspan ning als van ontwikkeling. Spreker wensch- te vervolgens allen een prettigen middag toe. Kapelaan van Egmond hierop het woord nemende, zegde toe mede te zullen werken aan de wekelijksche ontwikkelingsmidda gen welke zullen gehouden worden. Hij hoopte dat het kerkbezoek in de week des morgens van de Zijde der werkloozen veel beter moge worden Intusschen werd een kop thee met een sigaartje aangeboden en de middag verder coorgebracht met prijsjassen om sigaren. Het was voor de vele werkloozen een aar- digé afwisseling en de middag is zeer aan genaam verloopen. Bouwen. B. en W. hebben aan Th. Heemskerk, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met win kel langs de Havenstraat alhier tusschen bet perceel van den heer C. v. Dam en het winkelhuis bewoond door G. Vreijling. Dit beteekent een mooie verbetering in de naaste toekomst daar het ter plaatse staan de oude woonhuis wordt afgebroken en het nieuwe verder achteruit wordt gebouwd. OEGSTGEEST TWINTIG JAREN B.V.L. Toespraken van den burgemeester en Pastoor Looyaard. Gisterenavond hield de B.V.L. een her denkingsavond ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan, in het R. K. Verenigings gebouw. De groote zaal was geheel bezet en tal van civiele, geestelijke en militaire auto riteiten woonden de bijeenkomst bij, die werd geopend door den voorzitter van de PI. Landstormcommissife, Burgemeester A. J v. Gerrevink. Na begroeten van de aan wezigen, onder wie Luit.-Generaal Zeeman, herinnert Burgemeester van Gerrevink er aan, dat het 20-jarig bestaan van den B.V.L. bijna samenvalt met het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin en het is een goede gedachte in deze fees telijke bijeenkomst in het middenpunt van onze aandacht te plaatsen de steeds toe nemende beteekenis van het Huis van Oranje-Nassau voor ons land en voor ons volk. Een beteekenis die ongetwijfeld in de thans regeerende Oranjevorstin een nieuw toppunt heeft bereikt. Spreker schetste de beteekenis van Ko ningin Wilhelmina voor ons land. Spr. wekt de landstormers op onze Koningin te volgen in de voorste gelederen, vaster be sloten dan ooit te gaan, waarheen zij ons zal voeren en vooral waakzaam te zijn naar alle zijden. Het is deze gelofte, die de landstormers moeten vernieuwen met blijdschap, met geestdrift, nude B.V.L. zijn 20-jarig bestaan herdenkt. Hierna werd een historisch tooneelspel vertoond, bestaande uit verschillende ge beurtenissen uit het leven der Oranjes. Deze scènes versterkten de overtuiging: „Wat heeft Nederland aan Oranje veel te danken". Tijdens de verschillende voorstellingen hield Pastoor J. J. C. M. Looyaard een enthousiaste rede. Wanneer men, zooals spreker, de aan leiding /an het ontstaan van den B.V.L. heeft meegemaakt, dan kan het niet an ders, indien men een rechtgeaard Neder lander is, of men moet blijde zijn, dat de troon van Oranje reeds 20 jaar lang ge schraagd wordt door de vrijwillige belang- looze bereidverklaringen van zooveel dui zenden mannen. Het is echter goed op deze bijeenkomst om even te herinneren en ons zelf af te vragen, welke de band is, die zooveel duizenden mannen bindt, van welke richting zij ook mogen zijn. Het is de verknochtheid aan ons Oranje huis, de eerbied voor de over ons gestelde overheid, het is de liefde tot ons eigen volk met zijn schoone historie, de liefde voor de schatten aan volksgeluk, die ons na eeuwen van strijd en moeite, door het voorgeslacht zijn overgeleverd, en die wij, ongeschonden, aan het nageslacht hebben over te dragen. Wat ons dus bindt is de heilige roeping, die wij allen hebben tegenover Oranje en Nederland, tegenover onze goede natie en tegenover de ons toevertrouwde overzee- sche gewesten. Een roeping dus tegenover de onzen en ons zelf. Een verantwoordelijk heid derhalve die teruggaat tot het ver leden en reikt tot in verre toekomst, een verantwoordelijkheid tegenover God, onzen Schepper. Spr. nerinnerde vervolgens aan de ge beurtenissen in November 1918. Eigenlijk, aldus spr., moesten wü den afgevaardigde, die toen Oranje wilde ont tronen, dankbaar zijn, omdat hij ons wak ker heeft geschud. Zijn greep naar de staatsmacht was de druk op de geladen batterij, waardoor de positieve en nega tieve pool met elkander in contact werden gebracht, waardoor geheel ons vaderland in bengaalsch vuur werd gezet en de Oranjekleuren over stad en land waaiden. Vanaf dien tyd is de Oranjeliefde, indien het nog mogelyk was quantitatief en qua- litatief toegenomen. En zoo gaat het steeds voort semper crescendo zoodat iedere gelegenheid in de laatste 20 jaren werd aangegrepen om onze liefde, trouw en aan- hankelykheid aan ons Koningshuis uiting tn geven. Wij allen zijn diep overtuigd, dat onze Koningin een moeder is voor haar volk, wier koningskroon schittert door de gratie van Hem, die al wat is en bestaat leven geeft. Dat is het, waarom de B.V.L. zich om Haar koningstroon schaart. Wee degenen, die met verkeerde bedoelingen dezen troon nadert. De B.V.L. staat pal en weet van geen wyken. (Langdurig applaus). Voorts sprak nog namens de Landstorm commissie kapt. Karres. By het einde dankte de heer v. Veen kapt. Sanders, leider van de afdeeling, voor al hetgeen hy voor den landstorm deed en nog doet. Namens de leden werd aan kapt. San ders een leeslamp aangeboden, terwyl Mevr. Sanders bloemen in ontvangst had te nemen. De heer Sanders dankte voor deze atten tie, doch liet de medewerkenden in den dank deelen. Te ruim elf uur togen allen zeer voldaan over den geboden avond huiswaarts. De Gulden Mis. Wij willen langs dezen weg de geloovigen er nog eens aan herin neren, dat morgenochtend om half zeven ir. de Parochiekerk de z.g. Guldenmis wordt gezongen, een zeer oude Adventsplechtig- heid. Zij wordt ook wel genoemd de Rorate- mis, vanwege de eerste woorden van de In- tioitus. Het is een votief mis ter eere van O. L. Vrouw. De geheele H. Mis spreekt van de geboorte van Christus en het aandeel dat Maria aan de verlossing heeft Het is dus een Mis, waarin op bijzondere wyze het goddelijkMoederschap van Maria wordt gevierd en daarom worden by zonder de Moeders met hunne kinderen in deze H Mis verwacht. Wy hopen dan ook, dat de H. Mis morgen druk bezet zal zyn en allen In vereeniging met den priester deze II. Mis zullen opdra gen, om Gods zegen af te smeeken over hun huisgezin. WASSENAAR Rijwiel-diefstallen. Ten nadeele van mej. H. en mevr. R. B. werden rijwielen ontvreemd, resp. vanuit de Sparrenlaan en vanaf een sportterrein aan den Buurtweg. Een granaat op het strand. Een op het strand gevonden granaat, is door de mili taire politie verwyderd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7