STADS Het feest der R.K. Militairen- vereeniging DINSDAG 13 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9208 S)e £cid^h^Soii/wmt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. I Giro 103003. Postbus 11. V Charitas ol „politiek"? Als de politiek beslag legt op terreinen, die niet onder haar natuurlijk arbeidsveld be- hooren, dan bederft zy èn zichzelf èn dat, waarmede zij zich bemoeit! Deze opmerking over de politiek die ons uit het hart genomen is! past heele- maal in den propagandi-kraam van de N. S. B. Alles wordt door de p a r t ij e n- politiek verpolitiekt, zeggen de N. S. B.'ers; alles! Alsof niet juist de politiek van het nationaal-söcialisme beslag legt op en overheerscht alle levensuitingen, èl het doen van den vrijen mensch, van het zelfstandige individu! Maar deze onredelijke verpolitieking van het nationaal-socialisme bedoelen wij nu niet. Wij hebben nu weer 'ns een voorbeeld in de N. S. B. van verpolitieking in dien zin, dat men actie voorstelt en actie propa geert op charitatief terrein, maar met poli tiek op den achtergrond en.ook al zelfs op den voorgrond! Men leze de volgende vragen door den heer de Marchant et d'Ansembourg gesteld aan den Minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers: 1. Heeft de Minister er kennis van genomen, dat de opbrengst van de col lecte voor Joodsche vluchtelingen, ge houden 3 December jd., meer dan vier honderdduizend gulden zou-hebben be dragen? 2. Heeft de Minister er kennis van genomen, dat de opbrengst van de in zameling voor de winterhulp aan het Duitsche volk, gehouden op 3 Decem ber j.l., den dag van de Duitsche soli dariteit, meer dan vijftien millioen Reichsmark zou hebben bedragen? 3. Is de Minister.niet van meening, dat gezien de sub 1 en 2 genoemde be dragen een b.v. op Zaterdag 17 Decem ber van regeeringswege te houden Kerstinzameling „Zorg voor eigen volk" ten minste één millioen gulden zou behooren op te brengen, waarmede de nijpende nood van vele tienduizen den volksgenooten zou kunnen worden gelenigd? 4. Is het den Minister bekend, dat de leider der nationaal-socialistische beweging bereid is, tienduizend col lectanten en collectrices voor het doen slagen van de sub 3 bedoelde Kerstin zameling beschikbaar te stellen? 5. Is de Minister bereid de sub 3 bedoelde inzameling te organiseeren en het aanbod van den leider der nat.-so cialistische beweging te aanvaarden? Is dat nu geen „politiek" politiek tus- schen aanhalingsteekens! Een Minister'moest eigenlijk vragen, die klaarblijkelijk zijn gesteld met ne ven-bedoelingen, met „politieke" oogmer ken, onbeantwoord kunnen laten. Maar Minister Colijn is 't wel toever trouwd, een vragensteller, als hier aan 't woord, op z'n nummer te zetten! Als men zich afvraagt, of deze vragen worden gesteld uit charitatieve of uit „po litieke" overwegingen, dan zal voor dege ne, die zich niet vergaapt aan den s c h ij n, het antwoord duidelijk, fel duide lijk zijn! VATICAAN TEGEN ANTI SEMITISME Protest tegen anti-Joodsche maatregelen in Italië De „Osservatore Romano" veroordeelt ernstig het besluit van zekere theaters, aan Joden het bedrag hunner abonnements gelden voor het volgend seizoen terug te geven. Het blad herinnert er in dit ver band aan, dat de minister van Nationale Opvoeding onlangs in een redevoering heeft verklaard, dat de maatregelen tegen de Joden van discrimineerende (onderschei dende) aard waren en niet het karakter van een vervolging zouden aannemen. Het blad wijst erop, dat het vrijwel on doenlijk is, Joden uit de theaters te weren. Het blad is van mening, dat deze rasver- bittering niet gerechtvaardigd kan worden met wetenschappelijke motieven, noch door ethische overwegingen of opvattingen van politieken of socialen aard. In antwoord op degenen, die in Italië alle gevoelens van medelijden met Joden ver- oordeelen, door laatdunkend te spreken over „piëtisme", betoogt de „Osservatore Romano", dat dit gevoel voorkomt uit christelijke naastenliefde. De toestand in de Veenstreek In de zitting der Tweede Kamer van 9 Décember heeft de afgevaardigde der R.K. Staatspartij, de heer Van der Weyden, in een rede welke nog door den Minister moet worden beantwoord op verschil lende wantoestanden gewezen en verschil lende wenschen naar voren geschoven. Wij willen vandaag even citeeren, wat. deze deskundige op het terrein van land en tuinbouw zeide over den toestand in de Veenstreek: „Vrijwel de geheele tuinbouw leeft on der omstandigheden, die niet langer be stendigd kunnen blijven. Vooral de Veen streek Roelofarendsveen, Alkemade en ter Aar is zeer ernstig getroffen. Met cijfers, die naar mijn gevoelen niet voor betwis ting vatbaar zijn, kan worden aangetoond, dat deze streek dooreengenomen in de laatste jaren niet meer dan 60 a 70 pet. de productiekosten heeft vergoed ge kregen. Het spreekt vanzelf, Mijnheer de Voorzitter, eenmaal wordt deze langzame uitmergelingsziekte acuut. Nog slechts eenigen tijd geleden heeft den Minister een dringende bede om hulp bereikt uit de Veenstrekeri, onderteekend niet alleen door de tuindersorganisatie, maar ook door de burgemeesters der betreffende ge meenten, de veilingbesturen, de geestelijk heid en allen, die daarbij betrokken zijn. len zij buiten den kleine-tuinderssteun, met dankbaarheid ontvangen als een zeer bijzondere maatregel van de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken. Maar de Minister zal natuurlijk moeten toegeven, dat met dien steun de tuinder geen landgoed zal koopen en dat een af doende regeling voor de tuinders niet is verkregen. Verschillende gemeentebestu ren waren in de laatste jaren genood zaakt om in allerlei vorm steun te ver- leenen aan deze kleine tuinders, en nu is vaak de weg naar de gemeentelijke ste"n- verleening en naar de werkverschaffing afgesneden. Velen hebben theoretisch een inkomen, doch practisch niet, omdat geen rekening wordt gehouden met de zware lasten ,die op hun bedrijven drukken. Val len zij buiten dan kleine-tuinderssteun, dan staat hun op dat oogenblik niets an ders te doen, indien er geen hulp komt op dagen door aanvullende steun, dan het be drijf aan den kant te zetten en te gaan stempelen. Zij, die buiten het tuindersle ven staan, mogen niet te licht oordeelen over de zwaarte van den slag, waardoor deze menschen worden getroffen, indien zij hun eigen zelfstandig bestaan vaak na lang wc-rstelen moeten prijsgeven. Nog de zer dagen schreef de redactie van de Leidsche Courant, die bekend staat om haar bezadigd oordeel, het vol gende: „Wie het sprookje, dat de richtprijs zeer dicht den kostprijs benadert, in de wereld heeft geholpen, doet niets ter zake. maar de tuinder lijdt armoede, de vrouwen en kinderen vragen om brood en kleeding. Indien het Landbouwcrisisfonds geen steun méér kan geven, indien de klei ne tuinderssteun, waar velen door toe vallige omstandigheden buiten vallen, den weg afsnijdt naar de gemeentelij ke steun verleening of weikverschaf- fing, wie aanvaardt dan de consequen ties hiervoor? De sociale, rechtvaardigheid eischt, dat hier hulp geboden wordt. Laten we hopen, dat de Minister, in wien de tuinders zulk een groot ver trouwen hebben, zijn houding nader zal bepalen ten opzichte van deze zoo noodlijdende tuindersgroep", zoo be sluit deze redactie. En ik zou er willen bijvoegen: ik weet, dat hier steeds het standpunt wordt ingeno men: wij hebben bepaalde richtlijnen, waarvan wij niet mogen afwijken. De toe stand is hier echter zóó geworden, dat de menschen in plaats van richtlijnen red- dingslijnen noodig hebben. Hier heeft men de spanningen zich wer kelijk tot het ondraaglijke laten ontwik kelen. Ik hoop, dat hier in elk geval spoedig hulp zal worden geboden tot den werkelijken kostprijs van het product". DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Naar aanleiding van de ver kiezingen te Memel bespreekt de „Times" den internationalen toestand. Na de ontwikkeling van de Memel-poli tiek te hebben besproken,/schrijft het blad: In het Memeiland, evenals in zoovele andere plaatsen het geval geweest is, be taalt Europa nog voor de dwaasheid der vredestichters van Versailles en hun diplo matieke opvolgers, die getracht hebben de toekomst van de Duitsche gemeenschappen te regelen zonder overleg met den normaal machtigsten staat van Europa, wiens zwak te, naar ieder met een eenigszins vooruit- zienden blik had moeten inzien, slechts tij delijk was. In de plaats daarvan heeft men inzicht getoond en is het slechts uitge voerd met behulp van bedreigingen met geweld door het herrezen Duitschland. Het proces is thans echter vrijwel vol tooid en de vraag, waarvoor Europa, en Europa niet alleen, zich gesteld ziet, is of, en in hoeverre, het geduld kan worden, dat deze methoden boven de wijziging der vre desverdragen uit worden voortgezet. Na te hebben gewezen op het drijven van de Oekraïnische minderheid, die er DE ITALIAANSCHE AANSPRAKEN OP TUNIS ROME, 13 December (A.N.P.) De „Messaggero" meldt, dat na de anti-Itali- aansche betoogingen in Tunis, die zich sedert het weekend niet herhaald hebben, thans in het gebied van het geheele Fran- sche protectoraat in versterkte mate ont slag van Italiaansche arbeiders en bedien den is begonnen. Hun werd volgens ge noemd blad hun betrekking opgezegd, wanneer zij zich niet lieten naturaliseeren. Talrijke Italianen, die hun nationaliteit niet wilden opgeven, zouden zoodoende wer keloos zijn geworden. op schynt te vertrouwen, dat zij steun zal ontvangen als zy deze niet reeds heb ben ontvangen van den Duitschen dicta tor en op „een anderen dictator, die te eigen nutte de techniek van de diplomatie door agitatie toepast en die van Frankrijk bepaalde grondgebieden eischt, welke het gedurende het grootste gedeelte van een eeuw hebben toebehoord", vervolgt de Times: „Als deze methoden inderdaad on beperkt worden voortgezet, zal de geheele wereld het spel moeten spelen van de machtspolitiek zonder voorbehoud en zon der beperking. Nooit kon men meer het ontbreken betreuren van een derde partij of instituut, waardoor onpartijdig de pre liminaire vraag zou kunnen worden beslist, of de eisch van het eene tegen het andere land gerechtvaardigd is. Sommige eischen inzake veranderingen of wijzigingen in be staande regelingen moeten natuurlijk als volkomen gewettigd worden beschouwd en het is even vruchteloos te weigeren, elk voorstel van dien aard in overweging te nemen als met den degen te kletteren voor iederen denkbaren grief'. De „Times" besluit: „De jongste gebeur tenissen moeten bij ons allen de vraag doen opkomen, of ooit op eenigerlei wijze inter nationaal vertrouwen en stabiliteit zullen worden bereikt zoolang Europa by na iedere week nieuwe voorbeelden verneemt van agitatie en verrassingen". Feestrede van Mgr. J. J. Noordman en hartelijke toespraken o.m. van Overste Buurman en Deken Homulle De foyer der Stadsgehoorzaal was gister avond geheel gevuld met belangstellende leden en genoodigden der feestvierende R. K Militairen Vereen iging. De directeur der vereen iging, pastoor R. Smitz O.F.M., sprak een hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen. In het bij zonder verwelkomde spr. Mgr. Noordman, die den geheelen dag ter beschikking van de Vereeniging heeft gehouden zoowel voor de kerkelijke als buitenkerkelijke viering. Van de verdere aanwezige geestelijken heet spr. bijzonder welkom den hoogeerw. heer Deken Homulle die steeds meeleeft en meevoelt met en altijd belangstelling heeft in het werk der vereeniging, die niet al leen tegenwoordig is wanneer zijn tegen woordigheid vereischt wordt, maar die steeds een steun voor het bestuur is ge weest. Daarna verwelkomde spr. den garni zoenscommandant, commandant tevens 4e R.I., overste Buurman, Spr. zeide, dat het den mindere zoo goed doet, wanneer een chef deelt in het wel en wee van zijn on dergeschikten. Maar ook het bestuur doet dit meeleven goed. Spr. is er van over tuigd, dat de heer Buurman de vereeni ging een goed hart toedraagt, omdat hij weet, dat zijn jongens na den diensttijd nergens beter vertrouwd zijn dan bij de vereeniging. Spr. hoopt ook in de toekomst op den steun van overste Buurman, wiens naam en faam hier goed bekend is, te kunnen rekenen. Vervolgens verwelkomde spr. de verde re officieren, de vertegenwoordigers van militaire en burgervereenigingen, alsmede de medewerkers aan dezen avond het Haag- sche Matrozenkoor en het Leidsch Salon orkest. Spr. zeide vervolgens niet in de historie te willen terugtreden, doch hij moest toch nog één keer pater Frigge noemen, wiens naam onafscheidenlijk verbonden blijft aan deze vereeniging. Het bestuur had pater Frigge uitgenoo- digd, doch om gezondheidsredenen moest hij hiervoor bedanken. Spr. vraagt van al len voor dezen oud-directeure die twintig jaar lang de jongens heeft nageloopen in den echten zin des woords, een gebedje op dat God hem geve wat hem zalig is. Spr. wees vervolgens nog eens op het doel der vereeniging en hoe zij aanspraak maakt op de dankbaarheid van de leden, de ouders en van zoovelen met wie de sol daten in aanraking komen. Daarnaast wees spr. er op, hoe de solda ten des morgens bij de plechtige opdracht hadden beloofd soldaten van Christus te zijn. Dapper is het den vijand te bestrij den, maar heldhaftiger is het te zegevie ren om zichzelf. De soldaten zijn de „spes patriae", maar zij zijn ook de hoop en de bloem van de kerk. Daarom hoopt spr., dat de leden de overwinning over zichzelf zul len behalen, opdat zy na hun diensttijd kunnen zeggen: „ik ga heen, zooals ik ge komen ben. Zoo zij het." Toen het applaus bedaard was stond het Haagsch Matrozenkoor voor het voetlicht en onder leiding van den heer Th. van El feren vertolkten de jongens met hun zil- verreine stemmen weer een aantal liede ren, welke de toeschouwers in stille be wondering brachten voor dit prachtig stemmenmateriaal. Achtereenvolgens werden vertolkt „Wil- helmina, de Groote" van Dina Appeldoorn, „Een scheepje" van J. J. Viotta, „Het bijtje" van J. Worp en variaties op: „Toen onze mop en mopje was" van Theo van Zut- phen. Jammer, dat de foyer der Stadszaal zich zoo slecht voor zanguitvoeringen leent. Aan den eenen kant het straatlawaai van passeerende trams en auto's en aan den an deren kant het geroeremoes van een bij eenkomst in de groote zaal.Het optre den der jeugdige zangers zou in 'n stille zaal nog beter tot zyn recht zijn gekomen. Nadat pastoor Smitz vervolgens nog wel kom had geheeten den heer mr. Heer- kens Thijssen, voorzitter der Centrale van R.-K. Militaire Vereenigingen in het Bis dom Haarlem wien spr. hartelijk dank bracht voor zijn goede zorgen voor Lei den inzake de verdeeling van collectes en de heeren Kagie >n v. Kampenhout had gelukgewenscht met de hun verleende on derscheiding, welke ook een eer is voor het geheel bestuur, verkreeg de kolonel hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, Mgr. J. J. J. Noordman, het woord. Feestrede Mgr. Noordman. De stichting van de R.-K. Mil. Ver. te Leiden, 75 jaar geleden, aldus Mgr. Noord man, is een geberrtenis geweest van zoo vèrdragende beteekenis, dat zij een luister volle viering volkomen rechtvaardigt. Het leek spr. goed eerst nog eens de vraag te beantwoorden wat een dergelijke vereeniging eigenlijk is. Zij is een vereeni ging, welke de R.-K soldaten van het gar nizoen, waarbij zij ingedeeld zijn, een te huis aanbiedt, waar zij al hun vrije uren gezellig, nuttig en veilig kunnen doorbren gen, waar ze even welkom zijn en thuis als bij vader en moeder zelf, waar zij al tijd een goeden kameraad treffen, waar zij hartelijke toewijding vinden van een goe de soldatenvader of -moeder of van beiden en niet in het minst ook van die edelmoe dige heeren, die onbaatzuchtig hun belan gen behartigen, bijgestaan door een pries ter-directeur, die vooral wil zijn een pries tervriend. Al dat goede kunnen de militairen ge nieten zonder dat het hun een cent be hoeft te kosten, iets wat voor een soldaat van groote beteekenis is. Alle garnizoenen hebben thans een Mi litaire Vereeniging, zelfs de tien plaatsen, welke pas onlangs een garnizoen kregen. Spr. memoreerde vervolgens hoe Lei den na Bergen op Zoom zijn Mil. Ver. kreeg. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Arrestatie van geestelijken in Oosten rijk. (2de blad). Een Fransch-Britsche stap te Berlijn tot eerbiediging van het Memel-statuut. (2de blad). Vóór Donderdag moet de eerste termijn van de boete van 1 milliard mark door de Duitsche Joden betaald zijn. (2de blad). Dr. Schacht naar Londen. (2de blad). De „Giornale d'Italia" over de Italiaan sche eischen ten opzichte van DzjiboetL (2de blad). De spanning in Palestina. (2de blad). Omgeving Benoeming burgemeester van Bodegra ven. (1ste blad). Sergeant Legger zal weinig vermoed heb ben dat zijn edelmoedige daad zoo vér strekkende gevolgen zou hebben en de R.K. onderofficieren mogen er zich op beroemen dat een hunner de grondlegger is geweest van dit mooie werk. Deze eenvoudige daad is geweest als het mosterdzaadje, dat rype vruchten voortbracht De geest van Legger is de geest gewor den van duizenden jongemannen. V/at dat beteekent is niet met enkele woorden uit te drukken. Sinds 1909 had spr. het voorrecht in het liefdewerk der R.-K. Mil. Ver. een werk zaam aandeel te hebben en op grond van zijn opgedane ondervinding had spr. de vaste overtuiging, dat dit werk een onmis baar element is geworden in de godsdien stige en maatschappelijke bescherming in de africhting der R.-K. jongemannen. Iede re zielzorger, die met dit werk heeft ken nis gemaakt en ouders, die hun jongens vei lig weten, zullen dankbaar zijn voor dit liefdewerk. Het verblijf in de kazerne is niet altijd zonder gevaren, vooral in betrekking tot hun geloof en deugd. De kazerne herbergt jongelui uit allen stand en rang met aller lei uiteenloopende opvattingen over al lerlei dingen. Het legergezag kan daar niets aan doen; er wordt nu eenmaal geen selec tie gehouden. Daarom ook is het onver mijdelijk, dat de jongens wel eens in aan raking komen met de theorie van het kwaad. Art. 22 der Krijgstucht wordt niet door ieder met dezelfde ijver en stiptheid ge handhaafd, maar spr. voegt er met over tuiging aan toe, dat het toch steeds beter gaat worden en dat er een groote vooruit gang te constateeren valt bij 20 of 25 jaar geleden. Met voldoening constateert spr., dat vele onzer kazernes zeer gunstig afste ken by andere werkplaatsen, waar men schen van allerlei opvatting samenkomen. (Applaus). De uren buiten de kazerne kunnen veel gevaarlijker zijn, omdat de soldaten dan in contact kunnen komen met de practijk der zonde, waardoor in nog ernstiger mate geestelijk en lichamelijk nadeel kunnen voorkomen. Daardoor is ook heel wat stuk geslagen wat ouders hadden opgebouwd. Daartegen vinden de jongens bescher ming in de Mil. Ver. en daarom is dit zulk een schoon en onmisbaar werk. Spr. betoogt hierna, dat zielzorgers, ouders en alle goedwillenden dit werk moeten steunen en dat de militairen in de eerste plaats zelf door trouw bezoek de vereeniging moeten steunen. In Leiden vonden vóór 75 jaar jonge militairen in de stormperiode van hun le ven bescherming in de Mil. Ver. en dat in een tijd toen er van een officieele ziel zorg in het leger nog geen sprake was. Wat dit heeft beteekend voor de gezinnen, waarin de jongens terugkwamen, voor de gezinnen, welke zij zelf later vormden, voor de maatschappij, waarin zij een plaats moesten innemen, wat dit tenslotte heeft beteekend voor hun eigen eeuwig heid, dat alles wil spr. liever aan de ver beeldingskracht van zijn toehoorders over laten. En dan komt spr. weer terug tot den grondlegger van het mooie werk door den gep. sergeant Jozef Henricus Legger be gonnen. In hem herdenkt spr. allen, die edelmoedig hun persoon, hun tijd en geld aan dit werk hebben gewijd. Hulde brengt spr. aan het bestuur der Leidsche M. V. en voegt hieraan toe, dat de Leidsche bestuursleden tot de allerbeste behooren, die op dit terrein werkzaam zijn. Het zal daarom niet verwonderen, dat die ook tot den Paus is doorgedron gen en niet minder dan twee bestuurs leden het eerekruis ontvingen. Daarvoor past dankbaarheid jegens God en in zijn verbeelding ziet spr. een koor van duizenden, die hetzij direct hetzij in direct hierbij betrokken zijn een plechtig

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1