'Steunt 287177 Vereen.v Nation.Veiligheid NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 12 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Luchtverdedigingsfonds Postqiro denHaaq ZOETERWOUDE De Melaatschen van Suriname. Met weinig propaganda voorbereid, kwam gis teravond de zeereerw. pater A. H. J. A. Ver- hegge C.s.s.R.,directeur van het secretariaat van de Surinaamsche Missie, spreken over ■het missiewerk onder de melaatschen van Suriname. De zaal was goed bezet en het waren bijna uitsluitend jonge menschen die ge komen waren. Onze lezers een beeld te geven van het geen de Pater Redemptorist heeft gezegd en laten zien met lichtbeelden, een waar Ibeeld, is ons onmogelijk. Pater Verhegge is langer dan een kwart eeuw in de missie geweest en heeft jaren lang de geestelijke zorg gehad in het oord van gruwzaam lijden waar de hoogste lief de tot Christus wordt beoefend, in het droeve oord van afzondering, waar 200 me laatschen de verrotting van het graf in het volle leven moeten dragen, waar 26 Zusters werken aan de zorg voor ziel en lichaam en in heldhaftige liefde alles ter wereld in grootheid en edelmoedigheid overtreffen. Wij zagen het beeld van een Zuster, die veertig jaren lang van Maandag tot Zater dag niet anders deed dan windselen en klee- ren wasschen, het beeld van een missio naris, een bisschop, eenmaal van mensche- lijke waardigheid tot een monsterachtige afstootende man geworden \door dezelfde ziekte van de menschen waarvoor hij zijn leven gegeven had, een zuster die ook aan getast, gebeden had dat God hare handen zou sparen om de arme melaatschen te kun nen blijven helpen en, in verhoord gebed, over het geheele lichaam melaatsch, toch nog de wonden van hare lotgenooten bleef verbinden. Daar heeft Pater Verhegge ook gewerkt aan de vrede des harten voor die men schen; het eenige maar ook het schoonste wat hun gegeven kan worden in het vree- selijke lijden naar geest en lichaam. Een levenstaak vol verdienste.en toch is zijn arbeid in het Moederland, zijn pries terwoord, zooals wij hem gisteravond moch ten hooren, nog veel verdienstelijker, want voor de duizenden menschen, die leven tus- schen het moderne heidendom is de heer lijke vrucht van het werken van een mis sionaris onder de melaatschen de krach tigste apologie. Met groote bewondering hebben allen naar den Pater geluisterd. Maar hooger nog dan zijn arbeid in het missieland, hcoger dan dit zegenrijke werk van het katholicisme onder de melaatschen, heeft hij zijn laatste levenswerk geplaatst. Dezen avond heeft Pater Verhegge wel allerschoonst gemediteerd en zijn medita ties zijn de allerbeste predicaties van den volksmissionaris. Niemand had kunnen den ken, dat hij op dezen Zondagavond zooveel geestelijke vruchten zou mogen plukken. ZEVENHOVEN Oudste inwoner overleden. In den ge- zegenden ouderdom van 93 jaar overleed de oudste inwoner dezer gemeente de heer van 't Wout. Hij verbleef de laatste jaren bij zijn hier wonenden zoon G. v. 't W. Huur arbeiderswoningen. In de laat ste raadsvergadering werd besloten de huur der Woningwetwoningen te wijzi gen :n dien zin, dat het waterleiding- abonnement daarin zal zijn begrepen; door afronding werd een verlaging van ruim vijl cents per week verkregen. De Minister van Binnenl. Zaken en Ged. Staten keurden het besluit thans go°d. Werkverschaffing. Het maximum aantal tewerkgestelden in de Centrale weritvcischaffing in den polder Zevenho ven is thans bereikt, n.l. 36, waarvan uit deze gemeente niet minder dan 24. Beslo ten is ook tijdens de trekkingsperiode uit de Bondskas, deze werkverschaffing voort te zetten. Aan enkele klachten over keet- nrmte en water-verzetten is tegemoet ge komen, doordat het polderbestuur besloten heeft een ruime keet (verplaatsbaar) te huren, evenals een pomp, deze laatste bij de Nederl. Heide-Maatschaopij. Dit spaart arbeid uit voor den polder en geeft de arbeiders gelegenheid tot direct produc tieven arbeid aan het werk zelf. Een grief. Bij de subsidie aan het Git-G«le Kruis ad ƒ350 komt de heer Wessel weder met de grief, dat de E. H. B. O. door het be stuur van deze vereeniging uitsluitend voor Katholieken is opgericht hetgeen voor de niet-Katholieken een aanstoot is ge weest. Spr. weet, dat de subsidie voor deze ver eeniging bestemd is voor de T.B.C.-bestrij- dmg. maar zal demonstratief tegen de post stemmen. De voorzitter wijst er op, dat de oprich ting van de E. H. B. O. een confessioneele kwestie is. De subsidie is voor de T.B.C. en de E. H. B. O. staat geheel afzonderlijk en wordt ook niet door de subsidie in stand gehouden. Bovendien heeft de heer Wessel zelf nog zitting in de commissie van toezicht op de T B.C.-bestrydin.g en kan bij een vermeen de partijdige handeling klachten hierover incienen. De heer Wessel repliceert en acht in de zen tijd een uiterste samenwerking van elke religie noodzakelijk. De heer Paardekooper zegt dat de hou ding van den heer Wessel niet bevorder lijk is voor een samenwerking. De heer Wessel hoopt niet, dat de katho lieke fractie op de katholieke bevolking een aanstoot zullen nemen aan zijn geopperde bezwaren. De heer Paardekooper: Dan moet u ook met tegenstemmen. De voorzitter verzekert dat hier geen sprake is van krenken van andere groepen; het besturu van de Bur gerwacht, dat aanvankelijk ook gaarne al le leden had laten deelnemen aan de E. H. B. O., heeft het goed recht van het W. G. Q. erkend. De heer Wessel zegt voor te zullen stem men. Bij de rattenbestrijding, waar 100 voor uitgetrokken is meent de commissie (de heeren de Groot en Berg, de heer Mey- dam is ziek) dat 100 onvoldoende is. Na langdurige breedvoerige beschou wingen wordt de post aangenomen met 2 stemmen tegen (de Groot en Berg). Bjj de behandeling van wegen en voetpa den wordt de toezegging gedaan tot een te gelbestrating van het voetpad aan den H. Rijndijk waartoe reeds onderhandelingen met de Rijkswaterstaat zijn gevoerd. De heer Wessel acht de verbetering van bet Watertje nog meer urgent. De voorzitter zegt, dat B. en W. en de wegencommisie eveneens gaarne het Wa tertje zouden verbeteren maar dit moet de gemeente geheel zelf betalen. De voorzit ter zegt voor het Watertje alle zorg te zul len hebben. De wegen-verbetering. Bij een opmerking van den heer Starren- burg over de hooge schuldenlast bij de ter tiaire wegenplannen, zegt de voorzitter een geschikte gelegenheid te hebben tot alle Zucterwouders zonder onderscheid te zeg gen, dat het tertiaire wegenplan de gemeen te geen cent kost, wij krijgen dat van Ged. Staten cadeau en behoeven ons daar geen zorgen meer over te maken. Bij het hoofdstuk onderwijs brengt de voorzitter hulde voor de coulante houding die de schoolbesturen van de bijzondere la gere scholen hebben getoond, zooals ook de heer A. C. Paardekooper het een ver heugende feit voor de Katholieke fractie genoemd heeft, dat de samenwerking tot stand was gekomen tusschen het Dag. Be stuur en de R.-K. schoolbesturen. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE De heer Paardekooper stelt voor de sub sidie van de bewaarschool die 100.ver laagd was in stand te houden. De voorzitter maakt bezwaar, kennende de houding van Ged. Staten. Het voorstel-Paardekooper wordt aangenomen met de stemmen van de beide wethouders tegen. De presentiegelden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden op voor stel van de heeren Paardekooper, Starren- burg en Berg weder in de begrooting op genomen op 1.per zitting met de stem men van de wethouders tegen. De heer Starrenburg had zijn verdediging bekrach tigd door de woorden: „Wie daar zijn stem niet aan geeft, heeft ze niet alle bij elkaar". Da commissie van onderzoek en ook de heer Paardekooper zyn dankbaar voor de verhoogde subsidie aan het bijzonder mid delbaar onderwijs maar blijven wijzen op het onrecht tegenover de openbare scho len. De heer van Leeuwen stelt voor de zie ken vei pleging met ƒ200 te verhoogen, om dat ook de armbesturen in zwaardere zor gen bomen en tot dusver 50 pet. gegeven te hebben genoodzaakt zullen zijn om 75 pet. te komen vragen. Aangenomen met 3 stem men tegen, Wessel, De Graaf en Onder water. De heer Wessel dringt aan op controle op de betrokken families tot een billijke bij drage en wijst op den plicht van alle men schen om lid van een ziekenhuisfonds zijn en dit niet op de gemeenschap aan te laten komen. Om dezelfde redenen. Ook de armenzorg wordt op voorstel van den heer van Leeuwen zonder hoofdelijke stemming van 2000 op 2500 gebracht. Hiertoe moet de rijksbijdrage verhoogd worden. Bij de kapitaaldienst wordt besloten de Schoutenbrug naar aanleiding van de ge maakte opmerking door de commissie bree der te maken bij de voorgestelde dek-ver- nieuwing. Een nieuwe vuilnisauto. Besloten wordt een nieuwe vuilnisauto aan te schaffen, waarvoor 3305 wordt uit getrokken. De heer Starrenburg hoopt, dat deze'dan beter onderhouden zal worden. Omtrent de oude auto wordt besloten de ze niet op te ruimen en te houden voor re serve; sommige leden opperen 't denkbeld dc brandspuit hiermede te rijden, anderen twijfelen aan de betrouwbaarheid. De begrooting waarvan de belangrijk ste cijfers door ons gepubliceerd zijn V/ordt met algemeene stemmen aangeno men. De voorzitter brengt nu een volledig plan van de tertiaire wegen ter tafel, dat bin nenkort door ons zal gepubliceerd wor den. De Raad schonk door het late uur niet veel aandacht aan dit zoo belangrijke plan en zonder besprekingen werd dit 11 K.M. lange onderwerp in eenige minuten sprokeloos bekrachtigd. Bij de rondvraag klaagt de heer Tijssen weder over parkeeren aan den H. Rijndijk en de heer de Groot andermaal over de brug naar de school. Na 1 Januari worden de verkeersterreinen aangewezen door bor den en de brug moet door het schoolbe stuur hersteld worden met mogelijke bij dragen van het kerk- of patronaatsbe- stuur. De vergadering wordt by half twaalf ge sloten. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn k contant 1—4 regelsf 0.50 5-8 1.— 9—12 1.50 13-162 DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van ,De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S r.p. dnidslijk met potlood invullen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hij wilde voor zich zelf beginnen. Als het zoo tegen den 31sten Augustus gaat loopen, dan komen de straatventers los om aan de menschen die Koninginne- feest willen vieren, allerlei zoetigheden te verkoopen. Tct het gilde der venters be hoorde ook A. Z. uit R ij n s b u r g, die een advertentie had gelezen, waarin iemand uit den Haag een aantal venters vroeg om suikerwerken en chocolade uit te venten. Dat was wel wat voor Z. en hij had van den adverteerende grossier voor ƒ70 „lekkers" meegekregen met dien ver stande, dat hij als hij alles had verkocht f 70 moest afdragen, maar de winst, op de artikelen gemaakt, zelf mocht behouden. Als hij niet alles zou verkoopen, dan moest hy het overschot terug geven, ter wijl dan uitgerekend zou worden hoeveel de verdiensten waren geweest. Verdachte had de 70 snoepgoed aan gepakt en was begonnen met venten. Ter wijl hij zoo bezig was, was de idee by hem opgekomen, dat hij best eigen baas kon worden, want de grondslag voor zyn toekomstige zaak was reeds gelegd door den wagen met zoetigheid. En zoo wacht de grossier nog steeds op de terugkomst van zijn venter. Hedenmorgen zagen beiden elkaar weer terug vcor den Haagschen Politierechter, alwaar de een in het beklaagdenbankje stond, terwijl de ander zijn vroegere „af nemer" bezwaarde door te vertellen, dat het snoepgoed hem en hem alleen toebe hoorde. De Officier vond het niet netjes van verdachte om degene, die hem nog iets wilde laten verdienen te bestelen en maar weg te blyven met het geld of de koopwaar. De eisch werd dan ook een maand ge vangenisstraf. De Politierechter wilde nog wel eens wat meer over verdachte weten en hield de zaak aan om een rapport in te winnen. Domme dingen. Hoe C. F D., afkomstig uit Kat wijk, zoo dom geweest was om van een collega een portemonnaie met inhoud en een doosje sigaretten weg te nemen, toen deze de genoemde artikelen even apart hield om een andere pantalon aan te trek ken, zal wel eeuwig een raadsel blijven, want ten eerste had de man een blanco strafregister en ten tweede verdiende hij een behoorlijk salaris en hij had dus de portemonnaie, inhoudende een gulden en het doosje sigaretten van vijftien cent, niet noodig. Aangezien de bestolene een Italiaan was en geen woord Hollandsch sprak, moest een tolk als tusschenpersoon optre den. Er ontstond eenige strubbeling over het afleggen van den eed, die getuige niet af wilde leggen, omdat hij het niet zoo erg vond en hij verdachte niet in de ge vangenis wilde hebben. Maar na een levendig gesprek in het Italiaansch kwam het er toch eindelijk van, hetgeen tot slot had, dat de Officier een geldboete eischte van 10 subs. 10 dagen. „Zeer schappelijk", meende verdachte. „Dat zou ik ook denken", vond de Poli tierechter. Het vonnis werd conform den eisch. „Reuze", zei verdachte. „U hebt 14 dagen voor hooger beroep", vertelde hem den Politierechter. „Dat nooit", was het slotwoord van den blijden verdachte, die de gevangenisdeu ren reeds voor hem open had gezien. Zoo iemand komt nooit meer terug. DE STRIJD TEGEN DE „WILDE" BUSSEN. De president verbiedt er weer twee. De president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. A. J. van Royen, heeft uit spraak gedaan in twee korte gedingen te gen wilde busdiensten, waarvan de Spoor wegen de stopzetting had geëischt. De president willigde de eischen wederom in. Het betreft de diensten van Nieuwland (Den Haag—Amsterdam v.v.) en van K. Wolf (AmsterdamArnhem). KANTONGERECHT TE ALPHEN M. en R. Regl. en Wet: H. J. M. H. te Was senaar f 8 of 8 dg., M. van D., te Leiderdorp f 8 of 8 dg, J. W. T. te Bodegraven f 3 of 3 dg., C. B. te Alphen f 3 of 3 dg., L. K. te Nieuwkoop f 3 of 3 dg., A. P. te Alphen f 1.50 of 2 dg., M. V. te Zwammerdam f 1.50 of 2 dg., G. J. V. te Bodegraven f 1.50 of 2 dg., J. S. te Velp f 2 of 2 dg., F. A. B. S. te Amsterdam f 2.50 of 2 dg., W. H. te Utrecht f 2.50 of 3 dg A. P. V. van Boskoop: A. G. te Boskoop f 2 of 2 dg., A. P. V. van Nieuwkoop: J. S. te Nieuwkoop f 2 of 2 dg., 453 Sr.: H. M. zonder bek. w.plaats f 5 of 5 dg., G. S. id. f 6 of 3 dg., Rijkswegen Re glement: J. R. dom. Amsterdam f 2 of 2 dg., 435 Sr.: J. R. id. f 8 of 8 dg., Visscherij- wet: H. B. zonder bek. w.plaats 2 x f2 of 2 dg., uitlevering van hengel of 50 ct. of 1 dg. Vaarwegen Reglement Zuid-Holland: A. v. Aalst 21 j. S. Bambacht 25 j. en P. I .M. de Groot 19 j. Ui gesproken: W. J. Schoneveld, huisschilder, Kat wijk a. Zee, Duinstraat 37; cur. mr. W. B. H. A. Heskes, Leiden. J. W. Nuyen, koopman, Den Haag, Noor- derbeekdw.straat 105, cur. mr. H. J. Ro- meyn. Den Haag. J. F. Ph. Hers, tuinarchitect, Den Haag, Laan van Meerdervoort 823, cur. mr. R. Paehlig, Den Haag. HET AUTOVERVOER VOOR PERSONEN De „wilde" busdiensten. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp vervoer van personen met motorrijtuigen betreurden vele leden dat dit wetsontwerp op een zoodanig tijdstip 26 September j.l. is ingediend, dat de Ka mer het te midden van of aanstonds na de behandeling van de ontwerpen van wet tot vaststelling van de rijksbegrooting zal moe ten behandelen indien zij het althans mogelijk wil maken, dat het vóór 15 Fe bruari 1939 den datum, waarop het R. A. P. vervalt door de beide Kamers der Staten-Géneraal zal zijn behandeld. Enkele leden achtten het onjuist, voor het personenvervoer het vergunningsstelsel te bestendigen. Zeer vele andere leden waren daarente gen van oordeel, dat een vergunningsstel sel afgezien van zyn bepaalden inhoud in beginsel voor de regeling van het ver voer van personen deugdelijk is. Vele leden waren van oordeel, dat van een werkelijke coördinatie dat is een samenwerking op voet van gelijkberechtig- heid van het personenvervoer eerst spra ke zal kunnen zijn, nadat de N. S. zich zal hebben teruggetrokken uit haar autobus ondernemingen, ten einde het autovervoer van personen over te laten aan het vrije uit de maatschappij opgekomen initiatief, het welk door middel van een vergunningsstel sel kan worden gericht op het algemeen belang. Nu de minister blijkbaar niet voor nemens is deze wijziging in de vervoerpo- litiek der N. S. te bevorderen, konden deze leden hun stem aan dit wetsontwerp niet geven. Het autobusvervoer voorziet in een socia le behoefte. Daarom gaat het niet aan, de breede massa de dupe te laten worden van een eenzijdige bescherming van de belan gen van 't spoorwegbedrijf. Naar het oor deel dezer leden ligt het veelal op den weg van de N. S. de tarieven op de trajecten, die als goudmijnen kunnen worden aan gemerkt, aanmerkelijk te verlagen. Verscheidene leden verklaarden zich goeddeels met de richtlijnen voor het ver- leenen van vergunningen, door den minis ter aangegeven, te kunnen vereenigen. Verscheidene leden merkte op, dat dit wetsontwerp te veel overlaat aan de kroon en de commissie autovervoer personen. Vele leden hadden bewondering voor den logischen opzet van dit ontwerp. AMSTERDAM, 12 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 663 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 6876, 6066 en 5058 cent per kg. slachtge- v/icht; 90 melk- en kalfkoeien 100260 per stuk, 31 vette kalveren 2e kwal. 70 10 cent en 3e kwal. 69—68 cent per kg. levend gewicht; 83 nuchtere kalveren f 6 10, en 46 schapen 1518 per stuk, 578 varkens: vleeschvarkens wegende van 90 —110 kg. 60—50 cent, enkele boven no teering, zware 5758 cent, vette 5657 cent per kg., Aangevoerd 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Over- zxht: Runderen groote aanvoer, handel kalm, met iets lagere prijzen, voor inblik- king wordt derde kwaliteit aangekocht. Vette kalveren weinig aanvoer, handel sleepend, pry zen lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel kalm, prijzen voor d? mindere soorten lager. Schapen weinig aanvoer, sleepende handel, prijzen lager. Varkens flinke aanvoer, handel kalm, prij zen circa 2 cent per kg. lager. ROTTERDAM, 12 Dec. Vee. Aanvoer: 3249 totaal, 911 vette runderen, 206 vette kalveren, 20 nuchtere kalveren, 1239 scha pen en lammeren, 868 varkens, 5 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 70, 60 en 4252 cent, vette ossen 66, 58 en 40 50 cent, vette kalveren 1.35, 1.25 en 85 95 cent, varkens (levend gewicht) 50, 48 en 46 cent, schapen 44, 39 en 30 cent, lam meren 48, 43 en 40 cent, Prijzen per stuk: schapen 21—18—16, lammeren 1614 12. Overzicht: vette koeien en ossen aan voer groot, handel sleepend, prijzen le kwaliteit onveranderd, tweede hooger, pri ma koe 74 cent, prima os 68 cent. vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen iets lager, prima 1.45; schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel slecht, prijzen voor schapen iets lager, lam meren met moeite te handhaven; varkens aanvoer grooter, handel stroef, prijzen la ger. Eenige partijen schapen voor export verkocht. BOSKOOP, 12 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 50 -75 cent, Duisburg 1.30. C'audius Per- r.et 1.502.50, Briarclif 6090 cent, But terfly 0 80—1.40, Wilh. Kordes f 0.80 1.60, Rosalandia 0.80—1.40, Florex 1.80 —2.30. Phoebe 91 cent. Vierlanden 1.50 2.50. Edith Helen f 1.50—2.00. Aug. Noack 5081 cent. Else Poulsen 10—16 cent, Glo ria Mundi 815 cent, EBen Poulsen 3560 cent, Rosa Mundi 17—23 cent, Ingar Ohl- son 26—52 cent. Asparagus 11 cent. Per- nettia 11 cent, Mahonia 15 cent, Androme- da 17 <;ent, Clematis Prins Hendrik 0.60 1.30, idem le Coultre 80 cent. ROELOFARENDSVEEN, 12 Dec. Groen- tenveiling. Sla 0.506 90 per 100 krop, sla vellen 9—25 cent per kist, sla aanvoer 1332 kisten. Tomaten A 1.553.25, idem B 3.60—3.85, idem C 1.20—1.90, idem CC 55 cent alles per bak.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8