OMGEVING Wilt U iets weten? Laatste berichten Burgerlijke Stand MAANDAG 12 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 fWflïÜÜ SET^^PI ITMOP ZATERDAG 17 DECEMBER A.S. O Wat wil dat zeggen Dan komen de Meisjes van de Graal, Verkenners, Kruisvaarders en H.B.S. Jongens de noodige Pondjes Levensmiddelen en Bonnen er voor en al hetgeen U geven wilt voor de Armen der St. Vinc.-Vereen. bij U halen, om hen ook een gelukkig Kerstfeest te schenken. jHT Geel veel, wij zijn U dankbaar. Het Pondjes-Comité Eventueele bijdragen kunnen gezonden worden aan den Penningmeester, de Heer G, W. FLEERKAMP, Hoogewoerd 136 of te storten op gironummer 244175 Gemeenteraad Hedenmiddag kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuy- zen. Afwezig wethouder Splinter. Na afhandeling der Ingek. Stukken wordt overgegaan tot de agenda. ;lo. Benoeming van 5 leden der Commis- siën van Advies, betreffende de arbeids- er dienstvuorwaarden van het personeel in dienst der gemeente Leiden 'aftredend: de H.H. J. A. van der Reijden, J. H. Schüller, 1' Eikerbout, H. Lomberi en H. Oostveen). De aureaenden worden herkozen. 2o. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissiën (aftredend: de H.H. Avan Rosmalen, Dr. M. Key, P. van der Tas. 'ih. M. W. Bergers en J. J. Vallent- goed). 1^3 aftredenden worden herkozen. 3o. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een commissaris der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. Benoemd wordt mr. Knibbe met 25 van de 29 stemmen, terwijl op dr. Key 1 stem, op den heer Eikerbout 1 en op den heer Carton 2 stemmen waren uitgebracht. 4o. Voorstel om het hoofd van de o. 1. school aan de Duiven bodestraat, J. C. van Schaik, te stellen aan het het hoofd van de opleidingsschool voor u.l.o. aan den Mare- sihgel. Up voorstel van den heer v. d. Laan (Lib.) gaat de raad in geheime zitting. Na 10 minuten worden de deuren her opend en wordt het voorstel z.h.st. aan genomen. 5o. Voorstel tot het overplaatsen van een drietal leerkrachten aan o, L scholen. Goedgekeurd. 6o. Voorstel tot het verlengen 'van de aanstelling van P. Beimers, als tijdelijk leeraar m de wiskunde aan de Hoogere Burgerscnool met 5-jarigen cursus. Goedgekeurd. 7o. Praeadvies op het verzoek van Dr. N. Verweij om ontslag als 2en geneesheer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". CosLgeKèUrd. 8o. Voorste] tot het verleenen van eervol ontslag met pensioen aan H. van Batenburg als leeraar in het teekenen aan het Gym nasium, om gezondheidsredenen. Goedgekeurd. 9o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan de tusschentijdsche beëindiging van de door M. M. Lemair-Bomli aangegane huur van het winkelhuis Heerenstraat No. 48; b. tot net verhuren van- het sub a ge roemde perceel aan G. Schaap, te Leiden, eveneens tegen een huurprijs van 425 gld. Goaügekeurd. lOo. Voorstel tot het aankoopen van het •perceel 4e Binnenvestkracht No. 60, van den leer J. W. Happé tegen den prijs van 550 gld. Goeagekeurd. Agenda-punten 1135. Alle punten gaan zonder hoofdelijke stemming en zonder debat onder den hamer door. 35o. Voorstel inzake het beleggen van kasgelden. Goedgekeurd. 36o. Voorstel inzake het aangaan van een nieuwe rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor NeUerlandsche Gemeen te te 's-Gravenhage. Goedge.teuid. 37o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening betreffende het verleenen van een bijslag op de pensioenen aan gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend. (Voorgesteld wordt wederom voor een jaar den ingevoerden bijslag te verleenen). Goedgekeurd. 38o. Voorstel tot het wijzigen van de met de gemeente Alphen aan den Rijn d.d. 3 No- vermber 1926 gesloten overeenkomst be treffende de levering van electriciteit aan <ie gemeente door de Stedelijke Electrici- teitsfabriek te Leiden. Goedgekeurd. 39o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing en invordering van rechten voor diensten door den Gemeentelijken Reinigings- en Cr.tsmeitingsoienst bewezen. Goedgekeurd. 40o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening iegelnede de heffing en invor dering van rechten onder de benaming van fcesmetteiijke-ziektengelden. Speciaai geldt aat voor observatie waarna later blijkt, dat men niet aan een besmettelijke ziekte lijdt. Wethouder V e r w e y (S. D. A. P.) ant woordt, dat deze verordening sleunt op de Besmettelijke Ziektewet van 1928. Het col lege van B. en W. is daarom wat laat, want de wet bestaat reeds 10 jaren. Maar de re den daarvan is, dat er aan dergelijke ver- erdening weinig behoefte is gebleken. In die 10 jaren heeft zich slechts één geval voorgedaan, waarin de gemeente de kos ten moest betalen. Het heeft dus niet zoo veel te beteekenen. Bovendien kunnen B en W. uitzonderingen toestaan voor het geval de verordening onbillijk werkt. De heer Tobé (R.-K.): Een ander col lege kan er wel eens anders over denken. Spr. stelt voor, dat geen betaling verschul digd is, wanneer na observatie blijkt, dat de persoon niet aan een besmettelijke ziek te lydende was. Wethouder Verwey (S. D. A. P.). ont raadt dat amendement, omdat het in strijd is met het systeem van de wet. Bovendien is het een soort motie van wantrouwen je gens toekomstige colleges van B. en W. Het amendement wordt verworpen met 25 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Ccster, Tobé, Lombert, Manders en Wilmer. De verordening wordt daarna z.h.st. goed gekeurd. 41o. Voorstel tot het wijzigen van de ver ordening op de heffing van eer belasting on eer den naam van Straatbelasting, te Lei- aen, tevens praeadvies op een desbetref fend adres van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. Z.h.st. goedgekeurd. 42o. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der perso- reele belasting te Leiden. De heer v. W e 1 z e n (Comm.) meent dat de maatregel van 35 nieuwe opcenten voortvloeit uit den bestaanden wantoestand inzake de verhouding tusschen rijk en ge meente In 't algemeen heeft spr. geen be zwaar tegen belastingverhooging, maar hij is voorstander van een belastingdruk naar draagkracht en de progressiviteit wordt in de personeele belasting slechts in zeer be perkte mate toegepast. Spr. had een ster kere progressiviteit gewenscht. De heer de Re ede (C.H.) merkt op, dat dit voorstel ten nauwste verband houdt met de begrooting. Spr. maakt er bezwaar tegen, dat dit voorstel behandeld wordt buiten de begrooting om. Weliswaar moeten eventueele wijzigingen in de opcenten vóór 28 Dec. ter kennis worden gebracht in den Haag, maar uitzonderingen kunnen worden toegestaan. De heer Wilmer (R.K.) legt namens de kath. raadsfractie de voolgende verkla ring af. De Katholieke Raadsfractie heeft niet de overtuiging, dat de begrooting voor 1939 niet zou. kunnen worden sluitend gemaakt op een aiidere en betere wijze, dan door de nu vastgestelde belasting-verhooging. 't Moet echter woorden betwijfeld, of bij de behandeling van de begrooting andere voorstellen, die zouden worden gedaan, om de begrooting sluitend te maken, een meerderheid in de Raad zullen vinden gezien ook de houding, die B. en W. waar schijnlijk tegenover die voorstellen zouden aannemen. Als nu dit voorstel inzake belasting-ver- hooging zou worden verworpen en later andere voorstellen, om tot een sluitende begrooting te geraken, geen meerderheid in den Raad zouden vinden dan zou er ge schapen zjjn een toestand, die voor ge meentebestuur, gemeente en burgerij zeker onaangename, ongewenschte gevolgen zou hebben. De Katholieke Raadsfractie wil er met klem en nadruk haar teleurstelling over uitspreken, dat deze situatie is geschapen, doordat het voorstel inzake belasting-ver hooging nu vóór 1 Jan. - - moet worden behandeld, terwijl de begrooting nog niet tegelijkertijd in behandeling kan worden genomen. De Katholieke Raadsfractie behoudt zich, vanzelfsprekend, volle vrijheid voor, om bij de behandeling der begrooting deze ver klaring nader te motiveeren. De heer de R e e d e heeft verklaard, dat het best mogelijk is, dit voorstel ijdens de begrooting te behandelen. Indien dat juist mocht blijken dan is de Kath. Raadsfractie voorstandster van uitstel. Voorstel aangehouden. Het voorstel Inzake verhooging der personeele belasting van 100 op 135 zal in de raadsvergadering van de vol gende week worden behandeld. Tot dit uitstel van behandeling heelt de Raad besloten om B. en W. de gelegenheid te geven nogmaals te informeeren of, indien dit voorstel eerst zou worden aangenomen bij de behandeling der begrooting in Februari a.s., het nog in werking zou kunnen (Wordt vervolgd). OEGSTGEEST Uitvaart Mr. J. Melchers. Onder zeer groote belangstelling de kerk was geheel bezet had hedenoch tend de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van mr. W.J. M. Melchers, die Donderdag door een noodlottig ongeval om 't leven kwam. De plechtige H. Mis werd gecelebreerd door Pastoor J. Looijaard met assistentie van Kap. Bernefeld en Kap. Uman. De be- aarding werd verricht door -Pastoor Looijaard. Ook op het kerkhof was de belangstel ling groot. Vraag: H. B. te L inzake verdeeling eener nalatenschap. Antwoord: By het open vallen der nalatenschap krijgt de weduwe de helft plus een kindsgedeelte in geval er gemeen schap van goederen is. Zijn zij op huwe lijksvoorwaarden gehuwd, dan krijgt de weduwe niet meer dan een kindsgedeelte. In beide gevallen kan wat dat kindsgedeel te betreft door een testament een kleiner bedrag worden bepaald; zelfs kan dat ge deelte de weduwe ontnomen worden. Vraag L. B, te L. inzake aanslag in komstenbelasting. Antwoord: Tenzij u samenwoont met andere belastingplichtige personen, zal uw aanslag bedragen 130.87. Vraag: Er is een tante van mij gestor ven, van wie ik erfgenaam ben. Maar ik hoor niets van den notaris. Antwoord: Informeert u eens bij den notaris, of er een testament is een zoo ja, of u dan wel erfgenaam bent. Vraag inzake dienstnemen by de ma rine. Antwoord: Wend u tot den comman dant van de Kon. Marine te Den Helder. Vraag: Waar kan ik in Leiden bekomen bet boek getiteld „De Loodgieter". Het boek wordt uitgegeven door Missets Vakbladen bureau en is een studieboek. Antwoord: Iedere goede boekhande laar-kan dit boek voor U bestellen. Vraag: a. Tot welke instantie moet ik mij schriftelijk of mondeling(?) wenden, ter verkrijging van inlichtingen omtrent: doel, eischen van toelating, duur van den cursus, enz. van de Politieschool te Hilver sum? b. Is net einddiploma van den H.B.S,. A voor het bezoeken van deze school onvol doende? Antwoord: Wendt U schriftelijk tot c'en directeur van de Politieschool te Hil versum, die U dan allé inlichtingen zal ver strekken. Vraag: Ik heb een oud schilderstuk op doek. Ik vermoed, dat het zeer oud is, maar er staat geen datum op. Wel de naam G. Gerardts, Anvers, of is Anvers een buitenlandsche plaats? Is dat een be roemde schilder? Heeft dat nog waarde? Antwoord: Wjj hebben eenigen tijd geleden op een dergelijke vraag reeds ge antwoord, dat dit zonder het stuk te heb ben gezien niet is te beoordeelen. Om trent den schilder zoudt u eens moeten informeeren bij den directeur van De La kenhal alhier. Anvers is de Fransche naam voor Antwerpen. Binnenland KIND VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half twee is het negenjarig zoontje van den veehouder H. te Haerst bij het spelen in de Vecht ge raakt. Een broertje waarschuwde den zoon van den veerman K., die zich onmiddellijk te water begaf en den knaap op het droge bracht. Dokter Nienhuis uit Hasselt heeft geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit heeft niet meser mogen baten. TWEE JEUGDIGE INBREKERS GEARRESTEERD. De laatste weken werd herhaaldelijk in de omgeving van de Bergendalrcheweg te Nijmegen ingebroken tijdens afwezigheid van de bewoners. Kasten en laden werden open gebroken, doch zelden werd een gioote buit gemaakt. Gisternamiddag werd met behulp van een valsche sleutel toegang verkregen tot een woning aan de Pater Brugmanstraat. De inbrekers, twee jongens van 13 en 14 jaar, dachten, dat er niemand thuis was. Zij werden verrast en vluchtten door de keukendeur. Via eenige^ tuinen renden zij een woning binnen om deze door de voor deur weer te verlaten. De boefjes wisten te ontkomen, doch lang zou hun vrijheid niet duren. De bewoners konden een goed signalement van de knapen aan de politie opgeven, en eenigen tijd later werden z(j gearresteerd. Het is. gebleken, dat de jon gens den laatsten tijd niet minder dan tien huizen zijn binnengedrongen. LEZINGEN TEN PALEIZE. Wij vernemen, dat dezer dagen ten pa- leize Noordeinde in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en van Prins Bernhard etnige lezingen gehouden zijn, waarbij als toehoorders een vijftigtal dames en hee- len uit het geheele land uit universiteits kringen en uit het maatschappelijke en za kenleven aanwezig waren. Als sprekers zijn opgetreden: Prof. dr. J. Huizinga, over: de Nederlandsche bescha ving in haar historische groei, prof. jhr. cr D. G. Rengers Hora Siccama, over het staatsrecht der republiek; Prof. mr. Paul Scholten, over: het staats bestel sedert 1814; Prof. G. A. P. Weyer, over: Nederland als koloniale mogendheid; Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar, over: Nederland's internationale positie. Na de inleidingen was er telkens gele genheid voor gedachtenwisreling, waarvan een ruim gebruik is gemaakt. Het schijnt in het voornemen te liggen binnenkort wederom dergelijke lezingen te organiseeren, waarvoor andere sprekers en toehoorders zullen worden uitgenoo- digd. Buitenland DE ANTISEMITISCHE MAATREGELEN. BERLIJN, 12 Dec. (A.N.P.). In verband met de verschillende berichten in het bui tenland over voornemens tot verdere maat regelen tot uitschakeling der Joden ver klaart men volgens het Duitsche Nieuws bureau in welingelichte kringen, dat het doel van alle reeds genomen en nog te ver wachten maatregelen is de emigratie der Joden uit Duitschland en dit niet alleen in het belang van het Duitsche volk, maar ook in net belang van de Joden zelf. Nu Duitschland zijn volkseenheidsbegrip ver worven heeft, zal het toch steeds, ondanks alle maatregelen, die immers juist wrijvin gen moeten verhinderen aldus deze ver klaring, tot moeilijkheden komen. De Joden en de van hun vólk bewuste Duit- schers kunnen niet met elkander in over eenstemming gebracht worden, zooals de geschiedenis voldoende heeft bewezen. Daarom is een scheiding tusschen de Joden en het Duitsche volk gewenscht. De tot dusverre uitgevoerde juridische scheiding moet nu een feitelijke worden. Het is onjuist te spreken over een „Jo- denban". De beperking van de Joden tot bepaalde woonwijken van Berlijn of in stelling van een Ghetto is niet juist. Men zal ei' toe komen in alle aan Joden behoo- rende huizen ook slechts Joden als huur ders te laten wonen. De streng wettelijke uitschakeling der Joden uit het bedrijfs leven gaat natuurlijk verder, aldus het D. N. B. Maar ook hier vormt het buitenland zich een volkomen onjuist beeld. De ver ordening van 12 November 1938 bepaalt, dat vanaf 1 Januari 1939 Joden geen af zonderlijke zaken, geen inkoopkantoïen etc. meer mogen hebben en geen hand- werkberoep meer mogen uitoéfenen. Maar na 1 Januari 1939 zullen de Joden in alle Duitsche zaken kunnen koopen en even eens vrijen toegang hebben tot Duitsche café's en restaurants. Men zal waarschijn lijk eenige zaken en café's voor de Joden gesloten houden. Men zou zich ook nauwelijks kunnen indenken, dat Joden er prijs op zouden stellen te kernen bijv. in den Kaiserhof te Berlijn of in den Deutschen hof te Neu renberg. In het algemeen echter zal den Joden iedere zaak en ieder café open staan. Wanneei het doel van alle maat regelen de emigratie der joden is, is het natuurlijk, dat de staat de emigratie van zijn kant naar vermogen vergemakkelijkt. De moeilijkheid ligt hier immers uitslui tend en alleen in den transfer Misschien zouden zoo gaat de verklaring verder buitenlandsche Joden deviezen ter be schikking kunnen stellen, zooals zij dat gedaan hebben voor de Oostenrijksche Jo den. Iedere rijke emigreerende Oostenrijk sche Jood heeft eenigen armen Joden de emigratie mede mogelijk gemaakt. Langs dezen weg ziet men oplossingsmogelijkhe den en heeft men in het oude Duitsche rijk gedeeltelijk ook reeds pogingen in het werk gesteld. Ten slotte moet nog geconstateerd wor den, zoo eindigt dit D.N.B.-bericht, dat door de volksche maatregelen niet een zijdig de Joden getroffen worden. Men be hoeft slechts te denken aan de wet op de be scherming van het bloed of aan het feit, dat niet alleen Joden uit Duitsche huizen, maar eveneens Duitschers uit Joodsche huizen zullen moeten verhuizen. Al deze maatregelen echter worden slechts geno men om toekomstige wrijvingen te ver mijden en een dragelijk naast elkander leven mogelijk te maken tot de volledige emigratie der Joden uit het Duitsche Rijk. Individueele acties, zooals zij hier en daar tegen de Joden nog zijn voorgekomen, zijn al lar» definitief verhinderd en zullen zeer streng gestraft worden. LEIDEN. Geboren: Alida Johanna Theresia d. v. C. Twaalfhoven en J. A. Wijfje. Ondertrouwd: N. H. den Hertog, jm 23 j. en M. de Heer jd. 25 j. A, Opdam jm. 23 j. en S. W. v. d. Zeeuw jd. 21. J. F. Mieremet jm. en E. M. v. Kampen jd. Overleden: P. v. Es m. 60 j. W. J. M. Melchers m. 36 j. HET TEKORT AAN ARBEIDSKRACHTEN Vrouwen moeten aanvullend optreden. BERLIJN, 12 December (A.N.P.). Op een vergadering van landbouwers te Flensburg in Slees wij k-Holstein, heeft een partij leider verklaard, dat de autoriteiten be sloten hadden het volgende jaar den dienst plicht tot jonge vrouwen uit te breiden. Het tekort aan arbeidskrachten in Duitsch land wordt blijkbaar zoo nijpend in som mige bedrijven, vooral in den landbouw, dat wellicnt 500.000 jeugdige Duitsche vrou wen zullen worden opgeroepen, om een jaar landwerk te verrichten overal waar hun hulp gewenscht is, voornamelijk in den landbouw en in groote gezinnen. Gepensioneerde ambtenaren moeten zich aangeven. KEULEN, 12 December (A.N.P.). Aan ge pensioneerde ambtenaren tot den leeftijd van 70 jaar is medegedeeld, dat zij zich moeten aangeven om weer van hun diensten gebruik te maken, teneinde te voorzien in het tekort aan personeel in Oostenrijk en het Sudetengebied. STAATSPOLITIE IN MEMEL BUITEN DIENST GESTELD. MEMEL, 12 December (A.N.P.). Het be stuur van het Memelgebied heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij in het Me melgebied alleen de districtspolitie dienst mag doen. De leden van de Litausche staats politie gelden thans als particuliere perso nen. NIEUWE HONGAARSCHE JODENWETTEN. BOEDAPEST, 12 Dec. (A.N.P.). De bla den melden, dat het ontwerp der nieuwe Joden wetten gereed is. De regeering zal het ontwerp waarschijnlijk in de komende dagen aan de Kamer voorleggen. Volgens de bladen valt een verscherping der bepa lingen tegen de Joden te verwachten, en wel betreffende de verhouding tusschen Joodsche en niet-Joodsche Hongaren, waar van het percentage, tot dusver 80 tot 20, gebracht zal worden op 93 tot 7. In recht- sche kringen neemt men aan, dat het ras- vraagstuk voortaan sterker op den voor grond zal staan. In regeeringskringen ver luidt, dat de regeering de emigratie der Joden zooveel mogelijk wil bevorderen. GEVECHT MET REBELLEN NABIJ BETHLEHEM. JERUZALEM, 12 Dec. (A.N.P.). Naby Bethlehem heeft zich een gevecht afge speeld tusschen troepen en rebellen, waar aan ook door vliegtuigen werd deelgeno men. Er vielen verscheidene gewonden, waaronder een soldaat. In het district zijn 31 arrestaties verricht. DE „CONDOR" GELICHT. MANILLA, 12 Dec. (A. N. P.). Het Duit sche vliegtuig „Condor" is gisteren uit het water gelicht. Tengevolge van dee typhoon van de vorige week is de machine blijkbaar zwaar beschadigd geworden. Tijdens de werkzaamheden brak zij althans uit elkaar. W1SSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 8.587/g Berlijn 73.77 l/2 Parijs 4.841/0 Brussel 30.99 Zwitserland 41.58 Kopenhagen 38 35 Stockholm 44.25 Oslo 43.17l/2 New Vork 1.84 Praag 6.30

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3