AGENDA %scleJi£ancl lM£cy! MAANDAG 12 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad I 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? SOMBER. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Zacht weer, geen re gen van beteekenis, zwaar bewolkt, matige Zuidelijke wind. Voor het binnenland: zacht weer, over wegend droog, meest zwaar bewolkt, zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Den Helder: zwaar bewolkt, Z. Z. O. matige wind, 8 gr. C. Vlissingen: betrokken, Z. Z. O. krachtige wind 9 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt. Z. O. matige wind, 9 gr. C. Groningen: half bewolkt, Z. O. matige wind, 5 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt: Z. matige wind. 13 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het machtige hoogedrukgebied in het Oosten houdt nog steeds stand en het breidt zich langzaam naar onze omgeving uit. De aanwezigheid van dit hoogedrukge bied is voor het toekomstige weersverloop ten onzent van het grootste belang, aan gezien dit het doordringen van depressies verhindert. Alle lagedrukstoringen bewe gen zich dan ook van Spanje via de Golf van Biscaye naar het Noorden, alwaar zij over de Britsche Eilanden en IJsland re gen brengen. Voor de kust van Zuid-Noor- wegen nam de wind tot stormkracht toe, overigens waait het op de Zuidelijke Noord zee meest krachtig, terwijl in het overige gebied meest matige tot zwakke winden heerschen. Ver in het Westen nadert op den Oceaan een nieuwe depressie, welke plaat selijk zeer zware storm brengt. Het is te verwachten, dat ook deze Oceaandepressie door de genoemde hoogedruk-ontwikkeling wordt tegengehouden en op het weer ten onzent geen directen invloed kan hebben. Bij de algemeen heerschende Zuidelijke luchtbeweging blijft het weer in geheel West-Europa nog buitengewoon zacht, ge middeld is de temperatuur zelfs ongeveer vijf tot zes graden boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen hedenmorgen in Midden-Zweden en Zuid-Frankrijk voor. in ons land meldde Maastricht hedenmor gen een temperatuur van tien graden bo ven normaal. Niet alleen aan het aardop pervlak doch ook in de hoogere luchtla gen wordt abnormale warmte aangetroffen Alhoewel het in Duitschland hier en faar aan den grond licht vriest, was het bij voorbeeld in Keulen hedenmorgen op vijf honderd meter zestien graden. LUCHTTEMPERATUUR. 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.17 uur tot Dinsdagmorgen 7.31 uur. HvOÜ WATER, Te Ktawijk aan Zee op Dinsdag 13 Dec. voorm. 6.45 en nam. 7.10 uur. Maan op 22.35 uur Maandagavond.. Maan onder 11.36 uur Dinsdagmorgen. waardeering voor het mooie werk van de jubileerende vereeniging. Deze 75 jaren van geestelijke arbeid on der militairen is een belangrijke prestatie, die niet in statistieken of cijfers kan wor den aangetoond. Dat is ook niet noodig, want wij weten, dat, onder Gods zegen, ontzaglijk veel goeds is gedaan. Het dankoffer, dat vanmorgen is opge dragen is echter ook een smeekoffer ge weest, om God te bewegen Zijn zegen te blijven schenken aan dit heerlijk en vruchtbaar werk, dat zooveel vreugde en steun heeft gebracht. Ofschoon spr. altijd gehoord heeft, dat het Kath. Militair Tehuis te Leiden door ligging en inrichting een goed figuur maak te bij andere tehuizen in den lande, be stond toch een dringende behoefte aan res tauratie en uitbreiding. Dank zij de medewerking \'an bisdom, regeering en de interventie van den hoofd aalmoezenier kon deze vernieuwing tot stand komen. De inrichting van het gebouw, volgens het plan van architect ir. Jan van der Laan en uitgevoerd door den heer Groenewegen, stemt thans tot tevredenheid. Moge de zegen, afgebeden over deze lokaliteiten, in ruime mate neerdalen over zijn bewoners. Soldaten! Dit huis is bestemd voor u; de kosten er mee gemoeid zijn om u. Onzer zijds zijt ge dat overwaard. Wij hebben u leeren kennen als echter, degelijke, gods dienstige jongens, met een vast karakter, een gouden hart, een vurige ziel. Ik mag het u wel zeggen: we zijn trotsch op u. XJw ouders waren bezorgd, toen ge in dienst ging, dat het kostbaarste, wat zij in u had den aangekweekt verloren zou gaan door de gevaren van de groote stad. Als ge wilt, kunt ge die gevaren weerstaan* geeft acht!: op degenen, die het goed met u meenen, en richt u naar het Militair Tehuis! Bizonder verwelkomde spr. vervolgens generaal Alting von Geusau, wiens aan wezigheid een bizonder cachet geeft aan deze plechtigheid. De generaal had ver klaard: al zou ik niet geïnviteerd wor den, dan kom ik toch! Het- doel van de M. V., het geestelijk leven van de militairen te beschermen, wordt des te beter bereikt als de mili taire autoriteiten medewerking verleenen. De overheid beschouwt, terecht, dit huis als een vormschool voor de soldaten-deug den van zelf-respect en discipline. Spr. kan gerust zeggen: Roomsche soldaten zijn goede soldaten. Als wij God geven wat Gode toekomt, zullen wij zeker niet te kort schieten om ook den Keizer het zijne te geven! Spr. hoopte, dat de opdracht van deze jongemannen voor hen moge zijn een heilige eed en een heilige verbintenis. Spr. wilde niet teruggrijpen in de ge schiedenis van het tehuis, dank zy ons actueele dagblad, aldus spr. heeft ieder daarvan kennis kunnen nemen. In den loop der jaren hebben 13 directeuren aan het hoofd der vereeniging gestaan. Eén naam wil spr. wel memoree- ren, die van Pater Frigge, die in 1937 wegens wankele gezondheid ontslag moest nemen, na twintig jaren met onverdroten Ijver en groote eere de directeurs-functie te hebben waarge nomen. 4 Namens duizenden soldaten bracht spr. hem dank en hulde, een eeregroet en een eere-saluut. Onder daverende toejuichingen stel de pastoor Smitz voor een telegram, dank en erkentelijkheid uitdrukkend, aan Pater Frigge te zenden. Vervolgens huldigde spr mej. Bol, die 33 jaren lang in dit gebouw is geweest, een echte soldaten-moeder, fn naam van allen over wie zij gemoederd heeft, hulde en dank aan haar en haar echtgenoot. (Ge juich!). Twee heeren van het bestuur ver- toonen een uitstekende staat van dienst, van respectievelijk 35 en 36 jaren. Het zijn de heeren Kagie en Van Kampenhout, wien het Z. H. den Paus heeft behaagd te schenken het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Onder geestdriftig applaus spelde Pastoor Smitz beide heeren het eere kruis op. Vervolgens werd, mede onder luide in stemming van de aanwezigen, besloten hulde-teiegrammen te zenden aan de Ko- cing en aan den Bisschop. TOESPRAAK GENERAAL ALTING VON GEUSAU. Hierna voerde het woord de Divisie commandant, generaal Alting van Geusau, die „als oudste soldaat hier aan wezig", hartelijk dank bracht aan den directeur en in hem aan alle bestuursle den van vroeger en thans, voor het zegen rijke werk hier volbracht. Gij hebt gemaakt, aldus spr., dat moe ders, bang dat hun zcons zouden onder gaan in de gevaren van de groote stad, vol vertrouwen hun zoons afstonden, als zij hen aan uw zorgen wisten toever trouwd. Wij, soldaten, mannen, behooren tot twee legeis, bet eene, dat streeft naar het Eeuwig Vaderland, aan welks hoofd s Koning Christus; het andere, het aardsche leger, van onze geëerbiedigde Koningin. Ook in het geestelijk leger moet ieder zijn plichten gced verrichten, of je gene raal bent of soldaat. De gedachten over gezag en plicht, die hier worden bijge bracht, worden ook door de autoriteiten van het aardsche leger ten hoogste ge waardeerd. Na dezen dank gebracht te hebben, als mensch en militaire chef, wenschte spr. hartelijk geluk met het ontstaan van dit mooie gebouw, dat spr. nog in zijn ouden toestand heeft gekend. Spr. vertrouwt, dat de soldaten hier prettige uren zullen door maken, en aan het bestuur reden tot te vredenheid zullen geven. TOESPRAAK VAN MGR. NOORDMAN. Vervolgens sprak de hoofdaalmoezenier Mgr. Noordman, die zeide nieuwsgierig te zijn geweest, wat men van dat „oude zaakje" gemaakt had. Spr. kon zonder overdrijving zeggen, dat de restauratie zijn verwachtingen had overtroffen. Bijzondere hulde bracht spr. aan den di recteur, die sinds eenige maanden pas in functie is. Reeds nu zien wij deze verbete ring, welke zeer merkwaardig is. HOE RAAKT MEN T BEST DIE WASCHLUCHT KWIJT? ZOO'N MASKER IS OOK 'N MOOö'LIJKHEID. OF BEL VEREENIGDE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN TEL E F PON<206 Het is hier tip-top in orde: de directeur is tip-top, het bestuur is tip-top, het ge bouw is tip-top; nu wordt nog van de sol daten hetzelfde gevraagd. Spr. wekte de jongelui op tot trouw be zoek aan dit tehuis, dan zal bereikt wor den, wat het bestuur nastreeft: dat allen degelijke, godsdienstige mannen blijven, die na hun diensttijd, moeder vrank en vrij de oogen kunnen zien. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door luitenant Heins, die namens het Chris telijk Militair Verbond het bestuur harte lijk feliciteerde en Gods besten zegen toe- wenschte. Terwijl het bestuur nog meerdere felici taties in ontvangst nam, vereenigden de militairen zich aan een koffietafel in het St Antonius-clubhuis. Om de brokjes, die oxerbleven te verzamelen, had men geen manden noodig Een geschenk. Tijdens deze lunch heeft wachtmeester W Kersten in een verdienstelijke speech, r.amens leden en oud-leden, twee electri- sche hangklokken aangeboden onder het motto: „Zooals het klokje thuis tikt, tikt het in de vereeniging!" Ook Mgr. Noordman en generaal Al ting von Geusau hebben aan deze koffie tafel aangezeten. R.-K. METAALBEWERKERSBOND. St. Nicolaasfeest voor de kinderen. De R.-K. Metaalbewerkersbond gaf gis teren voor de kinderen zijner leden een welgeslaagd St. Nicolaasfeest in het ge bouw van den R.-K. Volksfcond. De groote zaal was cm 4 uur geheel ge vuld en direct werd met het programma aangevangen. Oom Bart verzorgde de pop penkast met een spel van Pinicchio, de houten harlekijn. Er waren zangwedstrij den van alle kinden te zamen en van en kele kinderen ieder apart en de twee Zwar te Pieten van St. Nicolaas zongen zelfs ech te Spaansche liedjes. Nadat de kinderen voor St. Nicolaas hadden gezongen, kwa men de verrassingen en alle kinderen gin gen om 7 uur met een zak heerlijkheden naar huis. K.J.M.V.-NIEÜWS Beste vrienden! Ons program voor de a.s. week is als volgt: Dinsdag 13 December, 8.30. Laatste oriën- tetiecursus-avond, waarop de moderator een samenvatting en de practische conclu sies zal geven. Donderdag 15 Dec. 8.30.- „Persoonlijke vrijheid, gewaarborgd door godsdienst en cultuur", ingeleid door den moderator. Het derde belangrijke en actueele onderwerp van ons winterprogram. Natuurlijk komen aPen. Na hiervan nm i«1li «""'-'e repetitie van onze zang- en declamatie- groep vour ue Kerstviering. Zondag 18 Dec. 4 uur n.m. Plechtige in stallatie van onze nieuwe leden in de ka pel van het Liduinahuis, Zoeterwoudsche Singel 34. Het is altijd een belangrijke ge beuren, wanneer een nieuwe „ploeg" jonge middenstanders onze rijen komt verster ken en daarom K.J.M.V.-ers verwachten wij jullie allen. Jullie hebt natuurlijk allen reeds kennis genomen van de publicaties via krant en radio, het prachtig initiatief van het R.K. Werkliedenverbond „Naar de Nieuwe Gemeenschap" betreffende. Het algemeen vormende karakter van or.ze doelstelling sluit in, dat wij op alle gebieden van het leven moeten worden en b jven Katholieken van de daad en dus ooi* in ons beroepsleven. Dan is het dus ook vanzelfsprekend dat wij ens enthousiast en als één man scharen achter deze groot- sche actie: door in ons beroepsleven metterdaad onze beginselen te beleven, door geregeld kennis te nemen van pu blicaties (vooral die, via den KRO zullen zeer belangwekkend zijn) deze actie be treffende, or je eens de moeite te geven de beide encyclieken, ..ie als het ware de grondwet vormen van deze actie, te bestudeeren. H. G. BEATRIX-AVOND 31 JANUARI 1939 In overleg met de contact-commissie van vereenigingen op nationale grondslag te Leiden, heeft het bestuur van de af- deeling Leiden van „De Princevlag" be sloten op de eerste verjaardag van Prinses Beatrix een avond te organiseeren. Aangezien de stadszaal dit jaar niet meer te huur was, zal volstaan moeten worden met „De Graanbeurs". De „Princevlag" zal een programma sa menstellen voor elk wat wils. In de eerste plaats een herdenking van den verjaardag van onze Prinses, een de monstratie van het vereenigingswerk zoo- als: tamboers en pijpers-, vlaggenparade, PONDJESDAG LEIDEN EN OEGSTGEEST. Op 17 December komt de pondjesdag In Oegstgeest en in Leiden, Gij kunt dus met uw pondjes dan De armen weer verblijden. Hetzij ge dan veel of weinig geeft Geeft echter naar vermogen, De arme zal u dankbaar zijn, Uw vreugde zal 't. verhoogen. Wanneer dan 't arme Christuskind Met Kerstmis komt op aarde, Dan heeft uw hulde toch aan Hem Veel meer en diepere waarde! Ge schonkt immers wat ge missen kan Aan Hem toch, aan de armen Deez' daad doét u dan rijker zijn Veel eerder dan verarmen. 't Comité „Pondjesdag". wandelsport gymnastiek, volksdansen enz. en een herdenking van het 5-jarig bestaan van de vereeniging. Een en ander zal worden vooraf gegaan door muzikale rondwandelingen door de stad van verschillende vereenigingen. DE COLLECTE OP DEN GETUIGENIS- AVOND. Naar men ons mededeelt heeft de collec te gehouden op de Getuigenisavond voor de snellere toelating van de Duitsche vluchtelingen, op Vrijdag 9 December in de Stadsgehoorzaal 100.opgebracht. Dit bedrag zal geheel kunnen worden af gedragen aan het 'Comité voor Joodsche Vluchtelingen te Amsterdam. INSTITUUT CULTUREELE FILMS. „Verschroeide Aarde". Voor het instituut voor cultureele films, dat tegen betaling van een specialen toe gangsprijs aan alle belangstellenden toe gang verleent, werd Zaterdagmiddag in het Casino-theater wederom een filmvoor stelling gegeven. Eerst werden een tweetal korte films ge draaid, waarvan de eerste een beeld gaf van het leven der Barsa's op Borneo, hun levenswijs, hun gebruiken, hun feesten. De tweede gaf een interessant beeld van de geweldige houtaankappingen in Californië, voornamelijk het kappen, het vervoer en het verwerken in fabrieken der meer dan honderd meter hooge roode pijnboomen. De hoofdschotel vormde de interessan te film „Verschroeide Aarde", welke het leven der verschillende negerstammen in Midden-Afrika in beeld bracht. De vorm van deze film was een expeditie per auto naar den Belgischen Congo onder lei ding van den Belgischen kapitein Blon- deel. De film liet zien, welke geweldige moeilijkheden in de uitgestrekte zandwoes tijn moesten worden overwonnen, maar ook het leven, den arbeid en het spel der verschillende negerstammen. A.s. Zaterdagmiddag zal de film „Alas ka" worden vertoond. M1L1TARIA. Bij Kon. Besluit van 7 Nov. 1938 No. 48 is a&n den reserve kapitein J. J. Vürtheim van het 4e Regiment Infanterie vergunning verleend tot het dragen van de versierse len van de Oorlogs-herinnerings-medaille voor den wereldoorlog 19151918 hem ge schonken door de regeering van Bulgarije. Ter vervanging van den kapitein van dr mil. adm. B. J. Jonkear van het 4de Re giment Infanterie is de reserve kapitein van de mil. adm. J. C. Verbraaken met in gang van 9 Januari 1939 aangewezen als korps-administrateur bij dat regiment. De kapitein P. Grijns van het 4de Re giment Infanterie is voor den tijd van een jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den Generalen Staf. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Zaterdag 1.1. heeft de kinderuitvoering van de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst p'laats gehad. Vanzelfsprekend komen de allereerste probeersels der klei nen nog niet in aanmerking voor een be spreking. Dit is niet omdat deze eerste po gingen niet van belang zijn. Integendeel, zeer zeker zijn deze de aandacht waard, vooral ook wanneer men zal mogen con- stateeren, dat na verloop van meerder tijd bet met de leerlingen in stijgende lijn gaat. 19 Maart en 20 Mei a.s. worden er weer twee schooluitvoeringen gegeven voor de meer en verder gevorderden, en ongetwij feld zullen de leerlingen een belangstel lend en dankbaar gehoor vinden. Handelsregister K. v. K. 7263. Rijnlandsche Kaassmelterij. Leiden, Haarlemmerstraat 190. Venn.: C. L. van Dam, Leiden en W. van Dam (H.V.), Lei den. Dinsdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Herman Schey, zang, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag, Mij. van Toonkunst, het strijk trio Pasquier, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothekeken te Leiden wordt van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 December a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Steunt Luchtverdediglngsfondsl Postgiro Den Haag ten name van Op last van den Officier van Justitie is dcor de politie alhier aangehouden de 30- jarige J. B., die nog een maand gevange nisstraf had te ondergaan. Speeltuinvereen. „Westerkwartier" De speel tuinvereeniging „Westerkwar tier" (Haagweg), had Zaterdagmiddag om 5 uur in het „Luxor-theater" een St. Nico laasfeest georganiseerd voor ongeveer 300 xinderen van den soeeltuin ..Westerkwar tier" Haagweg. Nadat het strijkje „De zes vraagteekens" de stemming er in had ge bracht, sprak de 2e voorz., de heer Dérogee, het openingswoord en riep allen een harte lijk welkom toe. Nadat de kinderen op cho colademelk de melk was welwillend door de melkinrichting „De Landbouw" ver strekt waren getracteerd, en versnape ringen waren rondgediend, werden eenige toepasselijke liedjes door de kinderen ge zongen. Daarna trad St. Nicolaas met zijn knecht binnen, die werd ingehaald met St. Nic.-liedjes Voor ieder kind had de Sint een aardig woordje en hij deelde mede, dat hij voor zijn vertrek naar Spaje hij kon niet overal gelijk zijn ook de kinderen van den speeltuin had willen bezoeken. Daarna werden eenige aardige teeken- en kinder films vertoond. Bij het naar huis gaan kre gen de kinderen nog een verrassing, en dank veler medewerking is ook dit St. Ni colaasfeest goed geslaagd, en was het zoo wel voor de organisatoren als voor de kin deren een goede middag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2