STADS NIEUWS 30ste Jaargang No. 9207 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KERKNIEUWS Het driemaal zilveren feest Kath. Militairen-vereen, te Leiden MAANDAG 12 DECEMBER 1938 3)c Telefoon: Redactie IS. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie paf. 1 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat alt vier bladen. r Het verbranden van lijken Ruim een jaar geleden heeft de gemeen teraad van 's-Gravenhage geld uitgetrok ken voor het inrichten van eep urnenbe waarplaats op de algemeene begraaf plaats. Gedeputeerde Staten hebben dat besluit toen goedgekeurd, maar thans is het door de Kroon vernietigd. De grond is deze, dat de wet van '69 voorschrijft het begraven van lijken, het geen iets anders is dan de verbranding en ook dan het begraven van urnen. Het Haagsch besluit wordt dus be schouwd als medewerking van de over heid aan een onwettige daad en op deze grond mocht het geen voortgang hebben. De vernietiging van het Haagsche Raadsbesluit door de Kroon is dus volko men logisch. Volkomen logisch omdat de Over heid niet kan, niet mag medewerken aan een daad, welke indruischt tegen een rechtvaardige wet. Dat de Overheid een dergelijke daad permitteert, toelaat, er niet verhinderend en straffend tegen op treedt, is nog heel iets anders dan zulk een daad sanctionneeren, goedkeuren. En nu zijn er wel, die de wet, welke de lijkverbranding verbiedt, beschouwen als een onrechtvaardige wet. Maar dezulken stellen zich aldus op het standpunt, dat men een wet, welke men onaangenaam vindt, welke beknot in het gebruiken van een of andere vrijheid, op welks gebruik men zeer is gesteld vrijheid, om iets te doen, is nog geen recht! als onrechtvaardig mag kwa- lificeeren. Een heel revolutionnair standpunt! Neen, de begrafeniswet, welke lijkver branding verbiedt, is beslist niet onrecht vaardig. Een andere vraag is 't, natuurlijk, of- die wet niet een wijziging zou kunnen ondergaan; of zij ongewijzigd moet wor den gehandhaafd. Blijkens persberichten schijnt de Re geering wijzigingsplannen in voorberei ding te hebben. En zóó gaat 't ook inderdaad niet lan ger. Al is het toelaten van wetsovertredin gen niet zoo erg als het goedkeuren ook het eerste kan geen usance worden! En. de lijkverbranding wordt hier feitelijk toegelaten, alsof het een volkomen wette lijke handeling is! Eén van beide: óf het moet worden ver hinderd óf het moet zij 't dan ook, vanzelfsprekend o.i.: onder zekere voor waarden worden toegestaan. Intusschen. is het nuttig, even vast te stellen, waarom het den Katholieken verboden is, de lichamen der overledenen te laten verbranden. De Kerk heeft in 1886 de lijkver branding verboden. Niet omdat zij direct in strijd is met de menschelijke natuur of met een dogma van ons Gelcof. De voornaamste reden van dit verbod is, dat de lijkverbranding in de practijk door de cngeloovigen wordt gebruikt om te pro- pageeren, dat er na dit leven geen leven meer is. Bij deze reden komt nog, dat lijkver branding door de menschelijke natuur als onpassend wordt gevoeld; dat begraven veel meer in overeenstemming is met de geloofsleer; dat de Christenen van af het allereerste begin tot op heden hun dooden hebben begraven. Om deze redenen houden de Christenen vast aan het begraven van de lijken; om deze redenen heeft de Katholieke Kerk aan haar kinderen de lijkverbranding ver boden. SASSENHEIM FATHER RUTGER BLOMt BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM tot kapelaan te Dordrecht (H .Bonifacius) den weleerw. heer P. de Groot; tot ka» elaan te 's Gravenhage (H. Tere- sia v. h. Kind Jezus) den weleerw. heer J. van den Boogerd; tot kapelaan te Volendam den weleerw. heer Th. J. M. Ruiter; tot kapelaan te Oudorp den weleerw. heer N. P. Velzeboer. In het Missiehuis „Aldenghoor" te Heer len in Limburg is Zaterdagmorgen in den ouderdom van 27 jaar overleden de wel eerw. heer Rutger Th. L. Blom, priester van de St. Josephs-congregatie van Mill Hill. Father Blom, werd 11 Juli 1937 te Mill- Hill priester gewijd en deed den 18den Juli d.a.v. zijn Eerste Plechtige H. Mis in de Parochie van St. Pancratius alhier. Aanvankelijk bestemd voor de missie, moest hij om gezondheidsredenen in Neder land blijven. Hij werd benoemd tot leeraar aan het seminarie te Ha,. Ie waar hij slechts een jaar werkzaam mocht zijn. DE WERELD IN VOGELVLUCHT MEMEL: Na de Oostenrijkers kwamen de Sudeten-Duitschers. Toen zei Hitier, dat Duitschland nu geen territoriale aspi raties meer had in Europa. Nauwelijks had hij dat gezegd, of een nieuwe kwestie komt naar voren: de Memel-Duitsche kwestie. Officieel gaat de actie der Me- mellanden niet van Duitschland uit, maaf van henzelf. Zij zijn het zelf, die de auto nomie voor zich opeischen, waarop zij meenen recht te hebben en officieel wordt ook geen aansluiting bij het Rijk geëischt. Maar het begin van deze actie vertoont zooveel gelijkenis met de Sudeten-Duit- sche kwestie, dat velen zich niet zonder reden met bezorgdheid afvragen, wat het einde van dit getfal zal zijn. Zal ook hier weer het verloop aldus zijn: de Duitschers stellen eischen; de regeering onderhandelt zoowel met de leiders der Memeilanden als met de regeering te Berlijn, die zich achter de Memellandsche eischen stelt; de regeering meent, dat de eischen der Me- mellanders te ver gaan; de Memellanders zeggen, dat de Litausche regeering on willig is en dat er met haar niet te praten valt, zij stellen kort en bondig de eisch: wij zijn Duitschers en willen in het Duit- sche Rijk ingelijfd worden; Berlijn zegt, dat het de rechtvaardige verlangens der Duitsche rasgenooten niet kan negeeren, zij worden onderdrukt en de Litausche soldaten voeren een schrikbewind onder hen uit; dat moet ophouden en Duitsche troepen worden gezonden naar de grens; enz. enz. Zal het zoo gaan? In Engeland maakt men zich ongerust. De „Daily Telegraph" schrijft, dat men in de plaats van de ontspanning, waarop men na München gehoopt had, de laatste twee maanden van velschillende onver wachte kanten nieuwe oorzaken van span ning heeft zien geboren worden. Het blad noemt de Memeleischen, „een ontwikke ling, die moeilijk in overeenstemming schijnt te kunnen worden gebracht met de verzekeringen, dat Duitschland na de inlijving van de Sudeten geen territoriale wenschen meer had". Toen Chamberlain van München terug keerde, had hij het recht op de hem toe gezegde medewerking te rekenen. Het is echte? meer dan duidelijk, dat het daar aan ontbroken heeft. ROME: Even onverwacht als de betoo gingen ten opzichte van Tunis, Corsica enz. zijn begonnen, heeft dè Italiaansche regeering er een eind aan gemaakt. Zij zijn verboden. In de pers blijft het echter na-romme len. De „Giornale d'Italia" richt thans zijn pijlen op het Suez-kanaal. Daar schijnt het Italië vooral om te doen ge weest te zijn: verlaging der tarieven. De methode is wat ongebruikelijk en minder aangenaam, maar als de Italiaansche eischen niet verder blijken te gaan, valt het nog wel mee. DUITSCHE SCHEPEN UIT DE HAVEN VAN NEW YORK GEWEERD? NEW YORK, 12 Dec. (A.N.P.). Morris, de voorzitter van den gemeenteraad, heeft verklaard, dat de gemeenteraad van New York zou overwegen om als antwoord op de vervolging van Joden en Christenen in Duitschland Duitsche schepen uit de haven te weren. van de Een welverdiende hulde - Pauselijke onder scheidingen aan twee bestuursleden. Hooge belangstelling Een photo-reportage van het front! Een kerk gevuld met groote vakken van het grijs-grauwe veld-tenue; rond het al taar geen misdienaars in geborduurde koorhemdjes, doch krijgshaftige soldaten, die sporen-rinkelend over de altaar-treden gaan Zoo was het beeld, dat de Hartebrug- kerk hedenmorgen bood, toen de katho lieke militairen van het garnizoen daar waren aangetreden, om het drievoudig zilveren jubileum van hun vereeniging te vieren. Als een leger in slagorde knielden zij voor de Allerhoogste Majesteit, uiterlijk gekleed in de wapenrusting van onze ge liefde landsvorstin, inwendig bekleed met de wapenrusting Gods, gelijk St. Paulus, de groote soldaten-vriend, zoo prachtig heeft geteekend. Deze indrukwekkende parade was reeds vroeg in den morgen begonnen in de Hartebrugkerk met een stille H. Mis, waaronder alle soldaten dischgenooten waren aan de Tafel des Heeren. Een gemeenschappelijk ontbijt in een der zalen van het Parochiehuis onderbrak korten tijd de ernstige feestvreugde van dezen morgen. Om half 10 uur werd aan het in licht- stralende, met bloemen omringde altaar van de Hartebrugkerk een plechtige Hoog mis opgedragen door den kolonel-hoofd aalmoezenier van Leger en Vloot, Mgr. J. J. J. Noordman, daarbij geassisteerd door den majoor-aalmoezenier J. J. Brouwer als diaken, en den directeur der vereeni ging, pastoor R. Smitz o.f.m. als sub-dia ken. De plechtigheid werd bijgewoond door der. burgemeester van Leiden, mr. Van de Sande Bakhuyzen en door den com mandant van de le divisie, generaal jhr. Alting von Geusau en diens adjudant en door talrijke belangstellenden. Onder de H. Mis heeft aalmoezenier J. J. Brouwer een korte toespraak gehou- G. TH. KAGIE begiftigd met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. den, die vervuld was van dankbaarheid jegens God. „Laat ons dank brengen aan den Heer onzen God" aldus zeide de predikant met de woorden van de prefatie voor de vele zegeningen, door middel van de R.K. Militai'renvereeniging in deze stad gedu rende 75 jaren aan ons bewezen. Majoor Brouwer herdacht de oprichting van de vereeniging, in 1863, op initiatief van den bataljons-schoenmaker Maas, die reeds een gelijksoortige vereeniging in Delft had opgericht. Het leven in de kazerne is niet zonder gevaren, ofschoon de regeering, de mili taire autoriteiten en de geestelijkheid krachtdadig ernaar streven, deze gevaren zoo gering mogelijk te maken. De gevaarlijke uren zijn dan ook niet de uren van den militairen dienst, doch de tijd daarna. De jongemannen onder de wapenen heb ben hulp en steun noodig in hun vrijen tijd en deze hulp en steun vinden zij in de Militairenvereeniging: een gezellig tehuis, waar gezamenlijk het avondgebed wordt gebeden en vanwaar zij heengaan, na de zegen van hun directeur te hebben ontvangen. In deze 75 jaren zijn duizenden dienst plichtigen geholpen, «goed gehouden en soms zelfs beter teruggegeven aan hun ouders, dan zij gekomen waren. Daarna dienen wij dank te brengen aan God, de jongemannen, die lid zijn of lid geweest zijn, de ouders, ook die hun be zorgdheid zagen weggenomen, toen hun zoon lid werd van deze vereeniging. Wij moeten echter ook bidden voor de toekomst. Deze plechtige H. Mis is een dank maar óók: een smeekoffer, opdat God verleene, dat het bestuur van de Leidsche Militairen-vereeniging kan blijve helpen en zorgen. Met voldoening gewaagde de predikant van het groote aantal soldaten, dat heden de opdracht zal doen d.w.z. beloven zal trouw hun plichten te vervullen als ka tholiek en soldaat. Mogen zij, besloot de aalmoezenier, nooit vergeten de bizonder plechtige om standigheden, waaronder zij deze belofte hebben afgelegd. P. J. v. KAMPENHOUT begiftigd met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Verkiezingen in Memeiland en de actie der Memel-Duitschers (2e blad). De Fransche en Italiaansche demonstra ties tegen elkander stopgezet (2e blad). De „Reiger" te Johannesburg in Zuid- Af rika aangekomen (3e blad). Binnenland Vergadering van L.T.B. en van „Bloem bollencultuur" (3e blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem (lste bilad). Zeven Kamers van Koophandel hebben bij de Regeering geadresseerd tegen een centraal vliegveld op Schiphol (2e blad). Ernstige verkeersongelukken te St. Mi chielsgestel en Bathmen eischen dooden en gewonden. (3de blad). Fietsrijder op onbewaakten overweg te Best overreden en gedood. (3de blad). De brand in den molen „De Walvisch" te Schiedam ontstond door brandstichting. (3de blad). Sport en Wedstrijden Voetbal: Voor de competitie van den LV.C.B. verloor S.J.C. van H.B.C.; Laura leed haar tweede nederlaag; gelijk spel van V.O.S.T.A. Docos speelde gelijk tegen de Alphensche Boys en A.V.V. versloeg van Nispen. Voor den K.N.VR. leden ver schillende leidende clubs verlies. (4e b'ad). Watersport: De jaarvergaderingen van de Kon. Ned. Verbonden Watersport- vereenigingen en van den Ned. Roeibond stelden de wedstrijddata vast. (4de blad). Nadat, de H. Mis beëindigd zijnde, het H. Sacrament was uitgesteld, werden hon derd-en-vijftig jongemannen (wier namen morgen vermeld zullen worden) door Mgr. Noordman in de Militairen-vereeniging op genomen, ten teeken waarvan zij met een medaille werden omhangen. In het geriefelijk gerestaureerde Tehuis werd de feestviering voortgezet. Op het podium van de groote zaal prijk ten de beeltenissen van onze Koningin en van den Bisschop. Vele bloemstukken sier den de zaal, doch gingen weldra schuil, toen een half regiment binnenrukte. Onder de aanwezigen waren, behalve de genen, die reeds in de kerk aanwezig wa ren, de deken der stad, de hoogeerw. heer A, H. M. J. Homulle, de garnizoenscom mandant, kolonel Buurman, vergezeld van zijn adjudant, le luitenant De Rijt, de adjudant van generaal Alting von Geusau, kapitein Lohmeyer, de afgevaardigde van het Christelijke Militair Verbond le luite nant Heins, de geestelijkheid van de Har- tebrug-kerk, het bestuur van de Militairen- vereeniging, de architect ir. Jan van der Laan en de aannemer, de heer Groenewe- gen, de heer Slootjes oud-zouaaf, en mej. Bol, oud-concierge. OPENINGSWOORD DOOR PASTOOR SMITZ. Nadat de inwijding van het gebouw door Mgr. Noordman was geschied, opende de directeur, pastoor R. Smitz O.F.M., de rij van sprekers met een dankwoord voor de hooge belangstelling, welke getuigde van AUTORITEITEN EN BESTUUR NA DE INWIJDING VAN HET „TEHUIS"

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1