'AME5 RUBRIEK Blouses de grootste mode Jongedames Japonnen Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van ln deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 38, Den Haag Postreke ning 2032U3. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. £8 Men ziet nog steeds buiten gewoon veel blouses dragen en thans kóm men een nieuwe tendenz waarnemen, n.L om blouses zoodanig te ontwer pen, dat zij tevens als boven deel van een japon gedragen kunnen worden, bij wijze van deux-pièces dus. Men kan ook blouses als zelfstandig geheel kiezen, doch dan zijn de weefsels, die men gebruikt anders o.a. vyella, crêpe de chine, georgette, Fransche fla nel e.a. Het overhemd hand haaft zich steeds, heeft alleen een wat hoogere sluiting, doch blijft ongetwijfeld zeer gedistingeerd kleeden. Vele modellen van blouses herin neren ons aan die van om streeks 1900, zooals men o.a. kan zien aan het model met ingehaalde pas en opstaande ruche en lange mouwen, die met ruimte aan den pols wor den afgewerkt met een smal boordje., Het min of meer gekleede wordt verkregen door model en materiaal, die beiden meer in onderlinge harmonie moe ten zijn. Mooie wollen relief geweven stoffen leenen zich evenzeer voor middag-blou ses als zilver en wollen bro- caal, weefsels, die ook 's avonds gedragen word enen zeer gekleed staan. Mooie wol len kantsoorten worden eveneens voor avondblouses verwerkt. Effen blouses zul len meestal door gezette dames gekozen worden, terwijl vooral taf zij den ruiten en strepen aardig staan bij een donker tail leur. Beide dessins kunnen voor middag blouses gekozen worden van dunne wol len flanellen weefsels. Vele blouses worden in den rok gedra gen, iets wat echter slechts geschikt is voor slanke figuren. Vestblouses verlengen het bovenlichaam en kleeden af, terwijl de aansluitende blouses met knoopsluiting in h3t midden hetzelfde doel beoogen. Ouder- wetsche garneeringen vinden toepassing o.a. tres, terwijl knoopen in velerlei vorm en van verschillend materiaal zeer decoratief kunnen werken. De blouses. De rokken, die bij de moderne blouses gedragen worden zijn zeer eenvoudig van dijn. Hoewel de wikkelrok met knoopslui ting in het midden niet tot het verleden be hoort, is hij toch niet meer zóó populair als eenige jaren terug. Plissé's kleeden keu rig en worden uit practische overwegingen gedeeltelijk, meest tot voorbij de heupen, opgestikt. Ingezette plooien-groepen geven meerdere bewegingsvrijheid aan korte, nauwe rokken, terwijl men ook weer klei ne ingezette klokjes ziet (godets). Zeer nieuw zijn de acht-baans-rokken, die zich naar den zoom toe verbreeden en een wel vende lijn geven, die echter niet bepaald zeer klokkend mag zijn. De mode, die het dragen van rokken en blouses mogelijk maakt, draagt er zeer veel toe bij, dat de vrouw op weinig kostbare wijze hare garderobe kan aanvullen. De eerste blouse van fantasiestof is met op gestikte biezen gegarneerd, terwijl een hooge halswerking wordt verkregen, door de opgeknipte rug- en voorpanden. Midden: Blouse van gestreepte stof, ge schikt model voor zijde en wollen stof. Rechts een model, omstreeks 1900 reeds gangbaar, gemaakt van zijde of velours chiffon met gefronst bovenstuk en inge haalde manchetten. Gekleede blouse van kantstof of brocaal en rechts een zeer ge liefd model, n.l. de overhemd-blouse, die van verschillende materialen gemaakt kan worden. Beide rokken kleeden af, links een model, dat bij gekleede blouses gedragen wordt met plooien-groep en links een met heup stuk, dat weer zeer nieuw is. Practische geschenken voor komende feestdagen 250 De smaak omtrent de bij komstigheden wijzigt zich telkenmale, trouwens welk onderdeel der mode, dat wy vrouwen slechts noode willen missen, is niet aan verande ring onderhevig? Wellicht nimmer heeft men een on derlinge samenwerking aan getroffen, waarbij hoofdza ken en details zóó'n groote harmonie vormden. Voor de avondkleeding worden vele weefsels verwerkt, die een veertig jaar terug ook gedra gen werden o.a. tafzijde en moiré. Zij leenen zich evenals brocaat en fluweel zeer goed voor avondtasschen en vele modellen, die onze afbeelding te zien geeft, zullen eenigs- zins handige dames gaarne zelf maken. De lappendoos is menig maal onuitputtelijk en houdt soms meer in zich verborgen dan we ons wel herinneren. De tasch kan, doch behoeft niet van de zelfde stof der japon te zyn, want b.v. lamé en brocaat geven een leven- De mode ontstond menig maal door een of andere toe vallige gebeurtenis. Een aar dig voorbeeld hiervan is b.v. dat een ontwerper een jong meisje ontmoette, dat een Eton-kraag van wit piqué op een gebreide jumper droeg. Het inspireerde hem tot het lanceeren van nieuwe mode snufjes in de vorm van stijf gesteven witte en dito ge- L— bloemde kraagjes, met vlin- v dei-strikjes op de jumper, die veel ingang vonden bij de jongere generatie. Jumpers blijven zich steeds in de gunst van de vrouwen verheugen, zelfs als zij niet meer in haar eerste jeugd zijn. Hand- en machinaal ge breide rokken en japonnen dingen eveneens naar de gunst en tricot stoffen vieren groote triomfen. Kleeren, die mer een vouw vormt, doch practische eischen voldoen en hieraan beantwooi-den de tri cot japonnen, deux-pièces, blouses en mantelcostumes zeer zeker. Het groote voor deel van dit soort kleeding is, dat zij warm is en niet kreukt. Onder dit laatste ver staat men niet, dat zich nim mer en vouw vormt, doch meer, dat de vouwen bij het uithangen na enkele uren verdwenen zijn. Tricot klee ding is inderdaad ideaal in een week-endkoffer mee te nemen, men kan de stukken opvouwen en oprollen, zon der dat de netheid eronder lijdt. Na een uur zijn de sporen <van eventueele vou wen verdwenen. We zouden echter onvol ledig zijn, indien wij onze aandacht niet tevens vestigden op de mooie collecties wollen weefsels in diepe, warme kleuren en effen uitvoeringen zoowel als strepen en ruiten. Nieuwe kleurensamenstellingen werken als hoofd- en bijkleur menigmaal zeer apart; de laatste geldt voor de garnee ring en wordt slechts op bescheiden wijze aangewend. Wijnrood met blauw wordt veel gezien en koningsblauw geeft de ba sis voor vele, soms zelfs eenigszins ge durfde combinaties. Meermalen neemt men als tweede kleur hierbij cyclamen, voorts met rose, geelgren en een driekleurige samenstelling vindt men in konings- blauw-oranje en roestkleur. Twee aardige jurken vindt men op bij gaande schets, waarvan het linkermodel geheel in kleur gehouden is. Schouder stukken aan halve of lange mouwen ge knipt. ingehaalde ruimte aan de boven kant, kleine figuurnaadjes op taille hoog- Wat vrouwen interesseert Een bijzondere bruidsstoet trok onlangs de bijzondere aandacht in de Engelsche hoofdstad. De bruid was gekleed in een Lchtblauwe japon met sluier in dezelfde kleur. Haar hoofdtooi bestond uit een krans van rose bloemen, hetgeen een ietwat on wennige indruk maakte, doch ongetwijfeld zeer apart was. In Amerika het land van vele moge lijkheden heeft men vastgesteld, dat geel de beste kleur voor regenkleeding is. Men zegt, dat geel bij nevelachtig, miezerig en regenachtig weer steeds opvalt en automo bilisten minder ongelukken veroorzaken, als de voetgangers in regendagen „in het géel" gekleed gaan.... De bescheiden paarsche viooltjes, die men m den regel omstreeks Maart ziet dragen op de revers van damesmantels worden ihans in groote tulfs naargemaakt na tuurlijk! op avondjaponnen gedragen aan hals en ceintuur. dige noot aan een zwart geheel. Soms kan men in modemagazijnen zeer voordeelige restjes velours transparant, goudbrocaat, lamé of andere weefsels koo- pen, die voor den winkelier weinig waar de hebben. Mofjes worden 's avonds veel gedragen, zoowel van zware zijde als fluweel en zijn gemakkelijk zelf te maken met een laag watten tusschen de voering. Links een mo del, dat bijeen gehouden wordt met een groote strik. Rechts een wat grootere mof in ton model, waarvan de zijde op ge lijke afstanden ingehaald is. Een lint wordt aan een der zijkanten door omge werkte openingen gehaald en met een lus om den arm gedragen. Op matte zijde kan men touffe bloemen of een enkele orchidé hechten. te. Gedeeltelijk opgestikte plooien aan den rok. Langs hals en taille rouleaux van de zelfde stof. Een vlot model brengt het ontwerp van gestreepte, wollen stof, die horizontal en verticaal verwerkt is. De rok heeft opgestikte, platte plooien, tot voorbij de knieën. Blouse met kraag, re vers en opgestikte zakjes met geknoopte overslag. G. C. M.—S. GOEDE OMGANGSVORMEN HAND HAVEN ZICH TEN ALLE TIJDE Niet zoo heel veel jaren terug was ei een tendenz by de jongere generatie waaj te nemen, dat zij de geldende beleefdheids vormen „uit den tijd" vonden. Zy voelden zich heer en meester van een nieuw tijd perk en zagen gaarne, dat de ouderen zicb aanpasten aan hun denkbeelden en hun wijze van zich „ongedwongen" bewegen, die echter menigmaal meer naar het over moedige overhelde. Die jeugd van „gisteren" vergat echter dat een werkelijk beschaafd en wei-opge voed iemand zich volstrekt geen moeite be hoeft te geven zich op natuurlijke, onge dwongen wijze te bewegen. Zij zag zelfa geheel en al over het hoofd, dat het weinig tot den goedon toon behoort en evenmin van innerlijke beschaving getuigt om te genover ouderen bruut en betweterig op te treden. In onzen modernen tijd hecht men min der aan uiterlijke, dan aan innerlijke din gen, iets wat de jeugd veelal verwart. Wat heeft de maatschappij aan menschen, dia elegant en modieus gekleed zijn, steeds op don voorgrond treden, doch feitelijk slechts holle vaten, zonder inhoud zijn? Wat we noodig hebben zyn menschen met karakter en persoonlijken moed, die steeds op de bres staan als het geldt anderen te dienen. Jammer genoeg zijn er talloos velen, wien de gave ontbreekt, zich aan anderen in dienende liefde te geven en is men bang, dat gevoelsuitingen voor slapheid aange merkt worden hetgeen ten eenenmale on juist is. De jonge menschen van heden zijn anders, hebben zich aan te passen aan de vaak harde eischen, die het leven stelt en hebben een andere opvoeding gehad, dan oudere generatties. De terughouding uit lang vervlogen tijden is verdwenen en jonge mannen en vrouwen gaan kame raadschappelijk met elkaar om. Eén ding zal men echter trouw moeten blijven, n.l. de goede omgangsvormen, omdat deze niet aan tijden gebonden, doch bewijs van in nerlijke beschaving zijn. Wie zich ken merkt door onbeschaafde en ruwe manie ren zal in geen enkel land voor „heer" of „dame" worden aangezien, ongeacht welke positie -men in de maatschappij inneemt. Zelfs de meest primitieve volken imponeert men door zelf beheersching, door de situatie meester te blijven, en te weten wat men wil; door onbeheerscht optreden verliest men alle overwicht. Zij, die de overwin naars in het leven zijn beschikken over een groote mate van tact, zelfbeheersching en aanvoelingsvermogen, weten steeds op het juiste oogenblik te handelen en hou den zich aan de vormen, die de wellevend heid eischt. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Succespatroon 3400. Prijs 30 cent -f 5 ct. voor porto- en omzetbelasting. De mode brengt voor de nieuwste ja ponnen een ruime voorbaan, die in het midden iets klokt. Men ziet aan dit mo del, dat uit doorgaande banen bestaat, hoe de siofreep aan bovendeel zeer smal is en zich naar den zoom toe aanmerke lijk verbreedt, waardoor een klokkende lijn verkregen wordt. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Het geheel kleedt zeer af en wordt geleverd in de maten 44, 46, 48, 50. VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon 3427. Prijs 35 cent -f- 5 ct. voor porto- en omzetbelasting. Zeer afkleedend model voor dames, die min of meer gezet zijn. Puntvormige hals taille. Patronen in de maten 44, 46, 48 en 50. uitsnijding, ingehaalde ruimte aan de BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT PLAATS f. Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 ys, 3, 5, 10 of 12V» cent. doch niét van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12