DE KUNSTMATIGE VEEBEPERKING „EEN STEEN DES AANSTOOTS" DE VOORUITZICHTEN VAN HET BLOEMBOLLENVAK HOE STAAT HET MET LAND- EN TUINBOUW? BIOSCOPEN TE LEIDEN Maandag iz december 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Ongunstig prijs-niveau beïnvloed door rijke oogsl Rede voorzitter van „Bloembollencultuur" De Algem. Vereen, v. Bloembollencul tuur hield heden een algemeene vergade ring in het Krelage-huis te Haarlem. De voorzitter, Dr. A. J. Verhage, her dacht in zijn openingswoord de overleden leden. Spr. herdacht tevens het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin en het be houd van den vrede. Een lichtpunt in de internationale ver houdingen noemde spr de opheffing van het narcissen-embargo door de Vereenigde Staten van Amerika, die door het bloem- bollenbedrijf met groote vreugde is ont vangen. Velen hebben jarenlang gewerkt om dit resultaat te bereiken, en allen, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen, is het bloembollenvak hiervoor dankbaar. Maar een bijzonder gevoel van dank gaat toch wel uit naai den leider van het weten schappelijk onderzoek ten behoeve van het «bloembollen vak, Prof. van Slogteren, die a' die jaren van dit vraagstuk vervuld was, en wien geen moeite te veel was om aan te t( onen, dat het invoerverbod, dat op phyto- sanitaire gronden was ingesteld, ten aan zien van de Nederlandsche narcissen geen reden van bestaan had. De strenge keuring op den gezondheidstoestand, die wü aan het door Prof. van Slogteren bijgestane, actieve bestuur van onze groep „De Nar cis" danken en de zuiver wetenschappelijke argumenten van zijn hooggeleerden advi seur hebben uiteindelijk het pleit gewon nen. Hoe de handel in narcissen zich onder de nieuwe omstandigheden zal ontwik kelen, is voor mij nog een open vraag. Wij hebben te doen met een afzetge bied, waarheen wij vele jaren "onze narcissen niet konden verkoopen. De omstandigheden zijn In dien tijd zeer gewijzigd en de handel zal zich opnieuw rekenschap moeten geven van de markttoestanden, zooals zij gegroeid zijn. Toch zij men ten dezen aanzien niet te pessimistisch. Verscheidene ken ners van Amerika zijn er van overtuigd, dat daar een markt voor onze narcissen open ligt, en wanneer ik dan denk aan het rijke sortiment, dat geheel op het peil, is waarop geïnteresseerden belang stelling moeten toonen, zou ik de di recte resultaten voor de narcissen- cultuur niet te laag willen schatten. inlevering van leverbaar niet op het vak te doen drukken, om op die wijze de ver liezen, die de kweekers van late tulpen dit jaar zullen lijden, eenigszins te beperken. Het afwijzende antwoord van Minister Steenberghe op het desbetreffende request beteekent voor het bloembollenvak dan ook een groote teleurstelling. Ik vrees, dat het streven der Rtgeering om den steun zooveel mogelijk te beperken, hierbij een rol gespeeld heeft. In dit concrete geval lijkt mij ait echter onjuist; doordat het bloemboUenvak steels zelf den opkoop van het surplus heeft moeten financieren, zou in dit ernstige, incidenteel? geval eveneens financieele bijstand ontbeerd moeten wor den, wat met te billijken is. De ernst van de bedrijfstekorten bij de kweekers van late tulpen moge dan niet blijken uit de uitvoercijfers van het Cen- tiaal Bureau voor de Statistiek, deze is toch aanwezig. Het ongekend huoge exportcijfer geeft een niet juist beeld, omdat de prijzen ir het seizoen, na het vaststellen van den waardenorm, zeer gedaald zijn, terwijl het gewichtscijfer sterk geflatteerd is door de grootte der bollen. Ik geloof, dat ik be scheiden ben, wanneer ik zeg, dat de kwee kers van late tulpen financieelen bijstand even hard noodig hebben als die van an dere agrarische producten, die deze wel krijgen. Men kan onder de tegenwoordige econo mische verhoudingen, waarin afwerende handelspolitieke maatregelen wan het bui tenland het wegwerken van het op de markt drukkende surplus evenzeer belem meren als de in ons land gevolgde prijzen politiek, ook niet volhouden, dat een zóó ongekend groote oogst geen crisisomstan digheid is. Er is dan ook alle reden om den Minister van Economische Zaken met klem van ar gumenten te verzoeken, op deze beslissing terug te komen, en er kan geen sprake van zijn, dat de organisatie zich zonder meer Lij deze beslissing zou neerleggen. Het zijn niet deze hoogst belangrijke economische problemen alléén, die het bloembollen vak zorg geven. Er zyn andere vraagstukken, die in het belang van ons bedrijf en van vele beoefenaren dringend om een oplossing vragen. Een van de meest urgente problemen wordt de wateronttrekking aan den bodem ten behoeve van de drinkwatervoorziening. In het Kon. Besluit over de Hinderwets- aanvrage ten behoeve van een pompinstal- latie te Bennebroek ligt de principieel be langrijke erkenning, dat in dit geval schade aan de bloembollengronden zou worden toegebracht, waarom de aanvrage prac- tisch is teruggewezen. In de duiftstreek in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is dit vraagstuk zeer ernstig. Reeds jarenlang worden daar gron den, die eertijds voor bloembollencultuur er. tuinderij zeer gesóhikt waren, bedreigd met volkomen waardeloosheid door de wa- terontrekking aan den bodem. Voor wie den toestand daar kent, laat het geen twij- wel, of deze wateronttrekking wordt ver oorzaakt door de waterwin-installatie ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Met groote bezorgdheid is er door de be langhebbenden kennis van genomen, dat er plannen bestaan voor het aanbrengen van nieuwe boringinstallatie tegen den Zuidgrens der gemeente Egmond. Hieruit blijkt, dat het provinciaal bestuur van Noord-Holland voort wil gaan op den voor deze eertijds zoo Welvarende streek nöod- lottigen weg, en dat andere oplossingen, zooals b.v, zuivering vm het IJsselmeer- water, niet ernstig in overweging worden genomen. Ten behoeve van de drinkwatervoorzie^ ning van de groote steden wordt nu een streek, die eertijds een bestaan kon vinden in een gespecialiseerd agrarisch bedrijf, bedreigd met verarming. Zonder ook maar eenigszins tekort te willen doen aan de eischen, die de volksgezondheid stelt, zou ik er toch ook van deze plaats bij het be stuur der provincie Noord-Holland op wil len aandringen om voor de drinkwater voorziening der groote steden een, volgens vele deskundigen ook mogelyken, weg in te slaan, waarop deze niet plaats heeft ten koste van belangrijke plattelandsstreken, oie tot de welvaart van ons land immer in beteekenende mate hebben bijgedragen. Want dat een voortgaan met de waterwin ning uit de provinciale duingebieden dit tengevolge zal hebben, staat nu wel vast. Ik hoop, dat het nieuwe jaar ons de op lossing brengt van deze en andere vraag stukken, die voor het bloembollen ben rijf van belang zyn. Ik behoef daarby niet te zeggen dat onze vereeniging daarbij pal zal staan voor de belangen van het be kijf, en zal voorgaan in het streven, om voor het bedrijf gunstiger omstandigheden te schep pen. In elk geval is deze beslissing voor onze cultuur van groote beteekenis, omdat daar in de erkenning ligt, dat onze cultures ge zond zijn. In dat opzicht is de opheffing van het narcissen-embargo, gevolgd door een terzijdestelling van de restrictie voor gloxinia's en begonia's, ook van belang voor de andere artikelen. Nog een enkel woord zou ik aan deze ikwestie willen wijden. Door onvermoeid actief te zijn is dit resultaat bereikt. Laat dit succes en de wijze, waarop het is be reikt, voor ons allen een aansporing zijn om de cultures even gezond te houden, als ze momenteel zijn, en allerminst het werk wat makkelijker op te nemen. Dit geldt ook voor de andere gewassen. Laten wij ervoor zorgen, dat ade cultures gezond zijn, en dat het goed werkend, wetenschappelijk onderzoek een basis is voor doelmatige keuringsdiensten, voorzoover deze nood zakelijk zijn, opdat het buitenland geen aanmerkingen op ons product kan maken. Hierin moge tevens een aansporing liggen voor de kweekers van andere artikelen om, voorzoover noodig, met den opzet van hun keuringen spoed te betrachten! De uitkomsten van dit jaar. Bezien wij- de uitkomsten van dit jaar. dan kunnen wij constateeren, dat het groote gewas, in het bijzonder van tulpen, ons groote parten gespeeld heeft. De financieele uitkomsten laten dit jaar dar ook veel te wenschen over. Het surplus van hyacinthen is opnieuw zeer groot, ondanks den waar schijnlijk wat grooteren export en bij de lagere pry zen wordei; de financieele resul taten hierdoor ongunstig beïnvloed. Veel ernstiger is dit echter bij de late tulpen. Het seizoen werd begonnen op de basis van hooger prijzen, maar het abnor maal groote gewas heeft het prijspeil sterk naar beneden gedrukt, en voor handelssoor ten is dit over nagenoeg de geheele linie gebracht op de binnenlancische minimum- prijzen.Kiertegenover stond niet een ver grooting van den omzet, die deze prijsver laging ook maar eenigszins kon goedmaken, zooals ook blijkt uit de zware verplichtin gen die op de kweekers van late tulpen ge legd zijn. Boven de op zichzelf toch reeds zeer hooge korting van 24% op de mini mumprijzen ten behoeve van het Surplus- fonds kwamen nog verplichte gratis-inleve ringen van 25 K.G. per Are en van lever bare bollen ter waarde van 4.— per Are. Het is een eenenmale onmogelijk, dat de teelt van late tulpen by dergelijke heffin gen en inleveringen zonder ernstige ver bezen aan geschieden; verliezen, die het bedrijf niet kan aragen, daar de omstan- heden in vorige jaren ook geen mogelijk heden tot reserveering voor den opkoop van een dergelijk groot surlpus lieten. Het is dan ook volkomen te begrijpen, dat de organisaties, waaiin de kweekers vereenigd waren, zich gezamenlijk tot den Minister van Economische Zaken hebben gewend met het verzoek, om althans de verplichte Op de heden te Haarlem gehouden alge meene vergadering van den L. T. B. is door den algemeenen voorzitter, den heer G. W. Kampschöer een openingsrede gehouden. Spr. begon met een overzicht te geven van de interne organisatie-veranderingen, die hebben plaats gehad, van de in voor bereiding zynde statuten-wijziging en van den bloeienden staat, waarin het land- en tuinbouwonderwijs zich bevindt, waarvoor hij hulde bracht aan prof. Cleophas. Dan ging spr. als volgt verder: De akkerbouw staat in vergelijking met de andere bedrijfstakken als tuinbouw, vee houderij, bloembollen- en boomkweekerij in de meer gunstige positie. Goede oogst jaren en de beschermende regeeringsmaat- regelen hebben een gunstige uitwerking gehad. Dit neemt niet weg, dat er nog verschil lende verlangens zyn, die de voortdurende aandacht blyven vragen van het hoofdbe stuur. Een loonende prijsvorming voor de pro ducten is de vitale factor, die allen be- heerscht. De buitenlandsche. graanprijzen zijn angstwekkend gedaald met als gevolg ver hoogde monopolieheffing op den invoer van buitenlandsche granen. De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld met het doel om na te gaan, welke verschillende methoden kunnen worden toegepast om aan do graanbouwers de noodige steun te ver- leenen, waarbij rekening is te houden met mogelyke nadeelen voor de andere groe pen van bedrijfsgenooter. De resultaten der werkzaamheden van deze commissie zullen wy met vertrouwen afwachten. Ook al is de samenstelling van deze commisise iet of wat bizar. De veehouderij gaf in 1937 een hoopvolle opleving, maar heeft in 1938 weer groote teleurstellingen gebracht, door de ver laagde zuivel- en veeprijzen en de ont zettende gevolgen van het mond- en klauwzeer. Wij zijn diep doordrongen van deze feiten. Onze sterke aandrang op melk- prijsverhoogingen is niet zonder succes ge bleven. Maar wij kunnen niet verhelen, dat dit nog geen afdoende hulp heeft gebracht in de zoo door het mond- en klauwzeer geteis terde bedrijven. Toch zullen wij actief blyven en onze prae-adviezen bewijzen, dat het hoofdbe stuur een open oog heeft om in de huidige moeilijke omstandigheden verbetering te verkrijgen. De tuinbouw blijft ons zorgenkind en het hoofdbestuur zal de regeering geweld aan doen door aanhoudenden drang, om die maatregelen te verkrijgen, welke uitvoer baar zijn. Reeds is vanwege het hoofdbe stuur extra-steun verzocht voor die stre ken,' welke door misoogst zoo zwaar zijn getroffen. Aangedrongen werd om ook de late bloemkool in de periode van 1 tot 31 Oc tober voor steun in aanmerking te doen komen. Onze actie gaat ook uit naar het bloem- bollenbedrijf, dat tot op heden zijn sanee- ringsmaatregelen uitoefende door de pro ductiebeperking te regelen aan de behoef te, zonder regeeringssteun. Door de bijzondere oogstopbrengsten zal regeeringssteun echter onvermijdelijk blij ken te zijn en wij zullen aondringen om de in het voorloopig verslag genoemde P. M. post op de begrooting van het landbouw crisisfonds te. krijgen. Ook de boomkweekerij en bloemisterij blijft onze voortdurende aandacht vra gen, opdat ook deze takken van bedrijf de moeilijke periode kunnen doorstaan. Ten slotte vrroeg spr. de aandacht voor het feit, dat de L. T. B. een organisatie is, die bij de regeering en haar vertegenwoor digende ambtenaren een goede naam heeft; dat de L. T. B. in belangstelling bij zijn le den gaat winnen en dat het aantal leden stijgende is naar de 9.000. Er is in het afgeloopen jaar veel en goed werk gedaan, naast het gewone organlsa- tiewerk. Een groot aandeel hebben wy gehad in do stichting van de C. M. C. De nieuwe pachtwet _is aangenomen en de voorbereidende werkzaamheden van de pachtbureaux Noord- en Zuid-Holland en dc- aanwijzing candidaten pachtkamers heeft veel arbeid gevraagd. Verder kunnen wij noemen de kleine boe ren- en tuinderssteunregeling en afschaf fing boterzegel, collectieve arbeidsovereen komsten, de kinderbijslagregeling, enz. Dan staan wij aan den vooravond van de overname van crisismaatregelen, o.m. de stichting van een bloembollenorgaan. Onze verzekeringsinstellingen behooren tot de best geoutilleerde bedrijven op dit gebied. Het in- en verkoopkantoor is onder de krachtige leiding van den heer Schrijne- makers tot een groot centraal lichaam uit gegroeid, dat het volle vertrouwen heeft van onze leden. Wij doen een beroep op de leden aan deze instellingen het vertrouwen te schen ken, dat zy zeker waard zijn aldus be sloot spr. De normale beleefdheid; i) Geldl zeker ook voor hel Door dên heer A. J. Verkley, Voorzitter van den Boerenvakbond L.T.B., is op de heden gehouden vergadering een openings rede gehouden, waaraan het volgende Ont leend is: Deze vergadering, aldus spr., is het sluit stuk op de gehouden districtsvergaderin- gén, welke dit najaar in een zevental cen tra van het L.T.B.-gebied zijn gehouden en waar aan de afdeelingen-kringen de gele genheid werd gegeven ,hun wenschen en gedachte nin voorstellen te belichamen en het hoofdbestuur ter verdere uitwerking voor te dragenf In de stukken, welke de afdeelingen heb ben ontvangen, alsmede in het orgaan, zijn de prae-adviezen aan uw bestuur bekend gemaakt, die straks zullen worden behan deld. In hoofdzaak gaan de algemeene verlan gens uit voor de akkerbouwers naar ver hooging van den prijs van de tarwe en an dere granen, vari de bieten en in zeer be langrijke mate van de aardappelen, in den vorm van verhoogde denaturatie-tóeslag. Voor wat betreft de veehouderij ga&n de voorstellen in groote mate om de vraag: „Geef ons verruiming van de kalveren- aanfok". Verruiming van biggenmerken treedt niet op den voorgrond. Blijkbaar heeft men de overtuiging, dat de varkenshouderij, sedert de verhoogde voederprijzen en daling der biggenprijzen, als bron van inkomten niet veel meer betee kent. Echter, de belemmering in den aanfok van rundvee vormt nog steeds de groote steen des aanstoots. In bfjna alle afdeelingen vraagt men om verruiming en het is voor uw bestuur een punt van ernstge overweging geweest om algeheele opheffing ofwel verruiming in haar prae-advies op te nemen. Voor uw voorzitter, aldus spr., staat vast, dat, wat door mij drie jaar geleden vanaf deze plaats werd gezegd: dat men niet on gestraft proeven neemt met onze Neder landsche veestapel, bewaarheid is gewor den. De verhouding tusschen aankoop be- drijfsvee en afzet van afgemolken dieren is totaal zoek eri wordt met slagwoorden als: vleeschpositie en handelsovereenkom sten niet opgelost. Het uit de markt nemen van derde soort vee is werkelijk een uitkomst. Maar het is mede een noodzakelijk gevolg van de teelt beperking en afslachting van jong drachtig vee in vorige jaren en de invoer van bui- tenlandsch vee, waardoor het afzetgebied in eigen land voor dit derde soort vee voor een groot deel verloren is gegaan. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn ..INSULINDE" tleerenstraat l Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hooge woerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 Pureaa DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. Na dezen noodkreet, zette spr. uiteen de noodzakelijkheid, dat de boeren over de regeeringsmaatregelen worden voorgelicht. De heer S. L. Louwes, regeerings-commis- saris voor den akkerbouw en veehouderij, heeft zich bereid verklaard, heden voor onze leden te spreken over het landbouw- crisisbeleid van de regeering ten aanzien van de landbouwvraagstukken, waarvoor bij deze onzen hartelijken dank. Verschil lende malen en op verschillende plaatsen is dit reeds geschied door onderscheidene per sonen, betrokken bij deze landbouwvraag stukken. Doch ook op de organisaties zelve wordt een voorlichtende taak gelegd. Echter, om voorlichting te kunnen geven, moet men eerst zelf op de hoogte zijn. Nie mand toch kan geven, wat hij zelf niet heeft. Aan dit weten nu ontbrekt vaak veel. Nog te vaak komen beslisisngen af, van welker voorbereiding men niets of veel te laat wetenschap krijgt en welke dan den indruk wekken, dat andere factoren dan i *tlandbouwbelang een rol hebben ge speeld. Dit is nu niet bevorderlijk voor de sa menwerking, terwijl het ook niet te verde digen is, wanneer de practijk niet voldoen de wordt gehoord. Spr. besloot met den wensch: moge deze bijeenkomst strekken tot versterking van den band tusschen als leden en uw be sturen en het hoofdbestuur, alsmede met het hoofdbestuur van den Katholieken Ne- derlandschen Boeren- en Tuindersbond, zij het ook, dat ten aanzien van dit laatste de wensch dient te worden geuit, dat meer en beter overleg in deze kringen onzerzijds wenschelijk, ja noozaak wordt geacht Naar de Nieuwe Gemeenschap Ben te mijn broeder» hoeder? Stemt morgenavond kwart over zeven af op de K.R.O. Tweede uitzending in de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap." Dr. A. Cornelissen, bibliothecaris van de R. K. Universiteit te Nijmegen spreekt over „Kaïn". De verhouding van mensch tot mensch; egoïsme, haat, nijd, afgunst gebrek aan liefde, winstbejag; ten slot te schildering van de mentaliteit wel ke doet vragen: „Ben ik de behoeder van mijn broeder?" Stand tegen stand. De korte toespraak wordt gehouden in passende omlijsting. HUUK^FlLMb AANVANGSUUR Sneeuwwitje en de zeven dwergen. (Walt. Disney, tee kenfilm). Vreemde kostgan gers (Tom Wall, Re- nêe Saint-Cyr) Vadertje Langbeen (Lily Bouwmeester, Paul Storm). De bruid neemt va- cantie. (J.imes Dunn, Sally Eilers). Veldslag in New- York. (Victor Mc- Laglen, L ouise Ho- vinck). De kunst om te le ven. (Irene Dunne, Douglas Fairbanks Jr.). Tusschen twee we relden (Paul Muni). Première. (Zarah Leander, Theo Lin- gen). Men gaf hem een geweer. (Spencer Tracy, Franchot To ne). M'n Man is detecti ve. (WilLam Powell, Myrna Loy). Komisch Komisch Komisch Amusant Sterke Speelfilm Amusante detect, film Speelfilm Kpmische detect film lederen avond 8 uur. Zaterdag en Woens dag 2 uur matinee. Zondag doorloopen- de voorstelling van 27 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur Woensdag 2.30 uur matinée Zaterdag middag 2.30 uur cul- tureele film. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd boven 14 jaar Goedgekeurd Goedgekeurd v volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11