De minister van Sociale Zaken deelt zijn voornemens mede STADS NIEUWS Een tegeltableau van Felix Timmermans ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9206 S)e Ceid^eh^Soti/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Aan de Memorie van Antwoord betref fende de begrooting voor Sociale Zaken voor 1939 wordt het volgende ontleend: Met vele leden blijft de minister vooral de bestrijding van de werkloosheid opvat ten als het meest klemmende deel van zijn taak. Het is ook de meening van den minis ter, dat het streven met alle kracht er op gericht moet zijn, door tijdelijke werkver ruiming blijvende werkgelegenheid te scheppen: alleen zoo kan sprake zijn van mogelijke oplossing der werkloosheids ramp Tijdelijke werkverruiming alleen, hoefeer m bepaalde omstandigheden on misbaar, draagt het voortdurende gevaar met zich mede, op den weg naar blijvende werkgelegenheid, op den weg dus naar de oplossing van het vraagstuk, belemmerin gen op te werpen en ten slotte dien weg te versperren. De minister geeft uiting aan zijn vaste overtuiging, dat de mate van het welsla gen in den strijd tegen de werkloosheid ook ten nauwste samenhangt met de klaar heid van het besef bij het geheele Néder- landsche volk, dat èn de toestand van den werklooze en zijn gezin èn het algemeen belang der Nederlandsche gemeenschap zoowel op ieder individueel als op allen gezamenlijk den gebiedenden plicht leg gen, tot de uiterste grens van het men- schelijk mogelijke te gaan in offervaardige medewerking aan dezen kamp. Wordt al lerwegen naar dat besef gehandeld, dan moge het verlossende woord, dat niet in menschen-mond besloten ligt, de verhoop te uitkomst geven. BEDRIJFSRADENWET. Wordt de uitgroei van het bedrijfsraden- instituut door den minister zooveel moge lijk bevorderd door den bedrijfsraden de hun passende taak deelachtig te doen wor den. ook op de instelling van nieuwe be drijfsraden binnen het kader der bestaan de wetgeving is hij gaarne bedacht. COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Aan verzoeken om verbindendverkla ring van bepalingen in collectieve arbeids overeenkomsten met betrekking tot bin dend advies zal kunnen worden voldaan Uiteraard zal dit uit een oogpunt van be leid van geval tot geval moeten worden bezien. BETERE VERDEELING VAN DEN BESCHIKBAREN ARBEID. Met instemming heeft de minister ken nis genomen van de hernieuwde uiting van de overtuiging van vele leden, dat alle maatregelen genomen moeten worden, welke tot een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid kunnen leiden en daardcor er toe kunnen bijdragen om de werkloosheid te verminderen of althans het er door aangerichte kwaad te beper ken. De werkzaamheid van bedrijfsraden en bedrijfscommissies, daarbij bijgestaan door leden der werkcommissie en vertegen woordigers van het Departement van So ciale Zaken, heeft geleid tot een groot aantal adviezen. Binnenkort is een voorstel inzake de be vordering van den schoenenexport te ver wachten. Binnenkort zal de bedrijfscommissie voor de metaalindustrie een advies indie- «nen met betrekking tot de inrichting en doelstelling van centrale werkplaatsen. De bedrijfscommissie vcor het bakkers bedrijf zal zeer binnenkort met haar rap port inzake de mogelijkheden tot werk loosheidsbestrijding in het bakkersbedrijf gereed komen. VERKORTING VAN DEN ARBEIDSDUUR. De minister onderschrijft niet de mee ning van vele leden, als zou onder de mid delen tot verdeeling van den beschikbaren arbeid over een grooter aantal personen de verkorting van den arbeidsduur voor op staan. Ook het bedrijfsleven ziet voor alsnog op dit punt niet veel mogelijkhe den. Wat het buitenland op het stuk van de 40-urige werkweek te zien geeft, stemt tot een zeer gereserveerde houding. Typee^ rend mag heeten de in Frankrijk tot uiting gekomen zienswijze, dat de 40-urenweek niet verdedigd moet worden met een be roep op de bestrijding van de werkloos heid. Wat betreft de werktijden van de be dienden op de kantoren, die thans ten aan zien van het volwassen kantoorpersoneel nog niet onder de werkingssfeer der ar beidswet vallen, kan worden medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld. Voor zoover dat onderzoek tot nu toe heeft plaats gehad, kan, naar den minister ge rapporteerd werd, niet gezegd worden, dat er in het algemeen op deze kantoren mis standen heerschen. Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den arbeidstijd voor het verplegend personeel is nog niet inge steld, omdat daartoe de gelegenheid tot nu toe ontbrak. Intusschen houdt deze aan gelegenheid de aandacht van den minister. Een regeling betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den landbouw ligt gereed. Het maakt bij den minister nog een punt van overweging uit, of hij in het evenbedoeld ontwerp tevens bepalingen zal opnemen, welke een rede lijke beperking van den arbeidsduur van volwassen mannelijke landarbeiders be vorderen. Ten aanzien van de groenten- en fruit veilingen hebben de rechterlijke uitspra ken, waardoor deze ondernemingen buiten het bereik der arbeidswet zijn gekomen, een ongewenschten toestand geschapen Het ligt daarom in de bedoeling, deze vei lingen bij een herziening der arbeidswet op te nemen in de opsomming in artikel 1, tweede lid, van die wet, waarmede de toe passelijkheid van haar bepalingen aldaar buiten eiken twijfel zal zijn gesteld. Tot verwezenlijking der uiteengezet te gedachten ten aanzien van de jon gens stelt de regeering zich voor, den wetgever een tijdelijke machtiging te vragen, om, indien dit naar het oor deel der Kroon kan bijdragen tot een betere verdeeling van de beschikbare werkgelegenneid, aan jongens beneden 15 jaar normalen ondernemingsarbeid, met uitzondering van arbeid in den landbouw, te verbieden. Als resultaat mag worden verwacht, dat een belang rijk deel der mannelijke werkloozen van 15 tot en met 18 jaar een plaats zal kunnen bekomen in het bedrijfs leven. In verband mét de vraag naar de finan- cieele consequenties, met de voorgenomen maatregelen samenhangende, diene, dat het in het voornemen ligt, om. wanneer de rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jéugd haar rapport ter zake zal hebben uitgebracht, met de alsdan nader te con- cretiseeren voorstellen mededeeling te doen van de kosten, waarvoor dan tevens het noodige crediet zal worden aange vraagd. VERVROEGD ONTSLAG VOOR OUDERE ARBEIDERS. Indien plannen tot vervroegd ontslag van oudere arbeiders als waarvan thans sprake is in het Grafisch bedrijf, verwer kelijkt kunnen worden door de beschik baarstelling van dientengevolge bespaarde steungelden, is de minister tot de bevorde ring van zoodanige beschikbaarstelling in beginsel bereid. HUIS ARBEIDSWET; MINIMUM LOONEN. De vraag, of ook in andere bedrijven dan de schoenindustrie binnenkort cen trale huisarbeidscommissies zullen worden ingesteld, kan de minister bevestigend beantwoorden. Als resultaat van het gevoerde overleg kan denkelijk binnenkort de instelling worden tegemoet gezien van centrale huisarbeidscommissies voor de tricotage- industrie, het confectie-' en het maatklee- dingbedrijf. Het ligt in de bedoeling, in 1939 een speciaal onderzoek te doen instellen naar de lootten in de confectie-industrie. Voor het vaststellen van minimumloo- nen voor landarbeiders ziet de minister geen vc-ldoende aanleiding. KINDERBIJSLAGVERZEKERING. De indiening van het wetsontwerp tot regeling van de kinderbijslagverz^kering kan spoedig worden tegemoet gezien. ZIEKENZORG. De overweging van het vraagstuk van het ziekenfondswezen heeft den minister gebracht tot de overtuiging, dat een wet telijke regeling van het ziekenfondswezen wenschelijk is. Hij denkt daarbij evenwel niet aan een uitvoerige regeling, waarbij het ziekenfondswezen in alle details wordt gereglementeerd, gelijk in vroegere wets ontwerpen het voornemen is geweest, doch aan een eenvoudige regeling van de toela ting van en het toezicht op de ziekenfond sen. Ook het vraagstuk van de ziekenhuizen heeft bij den minister een punt van over weging uitgemaakt. Zijn gedachten gaan daarbij in de richting van de instelling van een ziekenhuisraad. GENEESMIDDELEN VOORZIENING. De wettelijke regeling op het gebied van de geneesmiddelen-voorziening is in voorbereiding; hierbij wordt aandacht be- steeds aan het euvel van den verkoop van geneesmiddelen op markten, tot het be teugelen waarvan overigens reeds eenige gemeenten maatregelen hebben genomen door middel van een bepaling in haar po litieverordening. WARENWET. Een ontwerp tot wijziging van de Waren wet, welke o.a. verplichte hoeveelheids- aanduiding op warén, betreft, verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Het is de bedoeling dienaangaande nog het advies van den Nijverheidsraad en den Middenstandsraad in te winnen. Een regeling voor den verkoop van melk, afkomstig van tuberculose-vrij vee, op grond van de artikelen 14 en 15 der Warenwet, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. VLEESCHKEURINGSWET. De algeheele herziening der Vleeschkeu- ringswet is ten departemente in voorberei ding. Deze is nog niet zoover gevorderd, dat daarover belanghebbende instanties kunnen worden gehoord. DRANKWET. Een commissie, welke de herziening der Drankwet zal voorbereiden en waarin ver scheidene belanghebbende organisaties zullen worden vertegenwoordigd, zal bin nenkort worden benoemd. Het stelsel van verpachting der vergunningen zal in de commissie stellig ter sprake komen. WERKEN IN DUITSCHLAND. Alvorens den trek van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland te bevorderen, heeft de regeering er zich van overtuigd, dat de voorwaarden, waaronder door deze arbeiders moet worden gewerkt, zoodanig zijn. dat de arbeid aldaar zonder bezwaar kan worden aanvaard. De ervaring heeft bevestigd, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitschland volkomen vrij worden ge laten in het nakomen van hun godsdienst plichten en dat ook hun politieke overtui ging tot geen moeilijkheden aanleiding geeft. PE WERELD IN VOGELVLUCHT BRUSSEL: Het is thans zeker, dat de Belgische regeering blijft zitten. De socia listische ministers hebben van hun partij bestuur verlof gekregen om voorloopig aan te blijven, mits ze zoet zijn, en der halve heeft Spaak gezegd: „Nou, dan blij ven we maar zitten". Intusschen lijkt het ons niet zco'n prettige positie voor de an dere ministers, dat hun werk voortdurend bedreigd wordt door de socialistische Werkliedenpartij. Eén wenk van de partij- heeren en de minister-president gaat heen. De anderen kunnen dan moeilijk achter hun bureau blijven zitten. PARIJS: Daladier heeft zijn beleid ten opzichte véin de algemeene staking, welke staking hij er glansrijk onder gekregen heeft, gisteren in de Kamer verdedigd. Ook deze slag heeft hij gewonnen. De Kamer heeft haar vertrouwen in hem uit gesproken en de socialisten en communis ten m hun hemd laten staan. Uit de rede voering van Daladier in de Kamer klinkt een vrij krachtige toon. Hij voelt zich blijkbaar in staat, aan de binnenlandde moeilijkheden het hoofd te bieden. Zal Daladier ook het hoofd kunnen bieden aan den storm, die uit Italië opsteekt. De be toogingen van het volk hebben niet veel te beduiden; het zijn van weerszijden meestal studenten. De Italiaansche studen ten zijn blijkbaar door partij-leiders opge trommeld en de Fransche studenten ste ken den draak met de Italiaansche eischen. Zoo „eischen" zij bijv.: „Italië voor den Negus"! Maar uit de kranten klinken veel ernstiger stemmen op. DE GEVOLGEN VAN DEN CYCLOON TE SYDNEY. CYDNEY, 10 Dcj. (A. N. P.). In aan sluiting op het bericht omtrent den cy cloon, welke Sydney heeft geteisterd, wordt nog gemeld, dat ve ertig personen ernstige brandwonden hebben opgeloopen. In de St. Petruskerk te Leiden Felix Timipermans heeft in de St. Pe truskerk te Leiden een Vlaamsch ver haaltje verteld, in zijn eigen trant, een beetje giappig en een beetje navrant, en hij heeft dat verhaaltje zóó verteld, dat als zijn boeken reeds lang vergeeld zul len zijn en vergeten door een bonte af wisseling van literaire stroomingen en tegen-stroomingen dit verhaaltje tóch nog tot de menschen spreken en hen ont roeren zal. In de St. Petruskerk, links bij den in gang, is een tegel-tableau aangebracht, boven een offerbusje voor het St. Anto- nius-brood In opdracht van pastoor Th. M. Beukers heeft Felix Timmermans dat tableau geschilderd, met breede kwast en in felle kleuren, om bij de geloovigen, die kruisjes-slaande de kerk binnengaan, het christelijk medelijden voor hun arme broeders en zusters wakker te schudden en hen te bewegen tot een aalmoes ter eere van den Paduaanschen heilige. Op het tableua geeft St. Antonius het goede voorbeeld; hij reikt brood uit aan arme en verlaten menschen, aan een kreu pele, een grijsaard, een vermagerde vrouw en aan een weduwe 'n hoopje mensche- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Daladier krijgt een meerderheid in de Fransche Kamer. (2de blad). De Italiaansche eischen tegenover Frankrijk. (2de blad). De Belgische regeering blijft. (2de blad). De Oekraïners in Polen eischen autono mie. (2de blad), Radio-rede van Eden te New York. (2de blad). Binnenland Molenbrand te Schiedam en fabrieks brand te Nuenen. (4de blad). De Minister van Sociale Zaken deelt eeni ge zijner plannen mede. (1ste blad). De Minister van Oeconomische Zaken zet in de Tweede Kamer zijn beleid uiteen. (2de blad). HET CENTRALE VLIEGVELD. Reeds Dinsdag de beslissing? Naar vernomen wordt, zou de behande ling van het voorstel, Schiphol aan te wij zen tot centrale luchthaven re.eds Dins dag-avond a.s. in de Tweede Kamer in be handeling komen. Op het bureau van de Kamer van Koop handel voor Rijnland is gisteren een verga dering gehouden van burgemeesters uit de omgeving van Leiden, in verband met bo vengenoemd voorsteL lijke miserie, dat hunkerend uitziet naar het goud-gele. korsterigebrood, dat de bruine minderbroeder in de hand heeft. Het is misschien wel een typeerend Vlaamsche karaktertrek zulk een vertoon van zieligheid te omgeven met een waas van humor de zachte humor van een menschenvriend, die hartelijk begaan is met andermans leed. Merk waardig is het dat deze goedige en alles- vergoelijkende humor ons dikwijls dieper treft dan een fel-realistisch geschilderd vermaan. Zóó weet ons de groote Breu ghel in het hart te grijpen zóó doet het ook zijn vereerder, Felix Timmermans. Het tableau is geschilderd met de geraf fineerde naieveteit, die Timmermans zich in zijn picturaal en literair werk eigen heeft gemaakt vermoedelijk zichzelf heeft ingeschapen! en die op ons, Noord-Ne derlanders, 'n ongewone bekoring uitoefent. De figuren op dit tableau zijn dezelfde als in zijn boeken: de zwerver met zijn bor stelig, bleek gezicht in een helblauwen mantel met een boter-gele das, is dat niet Suskewiet of Vettigen Teen? de zwarte weduwvrouw „in plooiige kap mantel", de deerniswekkende kreupele jongen en het smeekende, uitgeteerde ar me vrouwtje het zijn, ondanks hun Vlaamsche of verzonnen kleedij, men schen, wier ellende ook tot ons om hulp roept, en wier ellende ook aan onze me deburgers niet vreemd is. Oogenschijnlijk achteloos en klakkeloos is de schilder te werk gegaan volgens zijn bekend procédé: dikke verf. met kinder lijke eervoud uit te strijken, zwarte klod dertjes voor de baardstoppels van Suske wiet, oranje-appeltjes op de koontjes van de beide engelen, die dooi' middel van ge vleugelde oortjes zich wiegen op azuren wolken, roode penseel-spatten voor de steenen van het klooster, op den achter grond een geel kerkje met een paars dak en daarmede is het kunststuk gereed. Maar wie het tableau aandachtiger be schouwd: de milde gelaatsuitdrukking van St.. Antonius en de ellende en hunkering, op de gezichten der wachtenden afgetee- kend, voelt, dat, al zal de naieve techniek ons amuseeren, het den schilder bij zijn werk diepe ernst is geweest. Hij heeft ons steenen hart willen vermurwen tot een met blijheid gegeven aalmoes. De St. Petruskerk, die sinds den korten tijd van haar herrijzenis in nieuwe ge daante, een grooter aantal kunstwerken binnen haar muren heeft ontvangen dan zij in haar oude gedaante ooit bezat, is met dit tegeltableau, geschilderd door Felix Timmermans en gebakken bij „De Sphinx" te Maastricht, met een zeer bijzonder werkje verrijkt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1