MGEVING VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HILLEGOM De straatverlichting. Weder is de straatverlichting verbeterd; we zijn niet ver meer van de verlichting zooals dc-ze was vóór de gedwongen rantsoeneering. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZ1CHT. Het is van dit jaar niet voor het eerst, dat het rond het St. Nicolaasfeest met de groentenhandel allesbehalve vlot loopt. In tegendeel. Men1 rekent er als 't ware al op. Men mag dus van geluk spreken als er nog producten zijn, waarvoor nog eenige vraag is. Dat is op de eerste plaats Andij vie. Dit product van den kouden grond, gaat de laatste paar weken vlot van de hand tegen vrij goeden prijs, varieerend van 3055 ct. per kist van 6 K.G. En ook Boerenkool kan gemakkelijk geplaatst wor den voor 1422 ct. per kist van 6 K.G. Ook hierover valt niet te klagen. Maar dit zijn dan ook wel de eenige producten waarvoor een prijsje te maken is. Wascl.peen in de beste kwaliteit doet ook wel een vrij goe den prijs van 60—80 ct per kist doch van deze kwaliteit is het kwantum wat aange voerd wordt maar n rtig. Veel wordt er verkocht voor 30o0 ct. per kist van 20 K.G., wat zeker een 'oonende prijs genoemd kan worden. Meer en meer blijk' dat er veel Waschpeen is welke niet geschikt is om te bewaren. En waschpeen is veelal een product dat men gaarne tot het voorjaar in de kuilen houdt om, als het met de an dere werkzaamheden schaarsch is, aan het wasschen en klaar rnaken van dit bij uit stek voorjaarsproduct te werken. Want er is veel arbeid aan t_n vandaar dat het ar tikel een goeden prijs moet ->pbrengen om van loonend te kunnen spreken. Kroten blijven nog als steeds goed gevraagd en doen een goeden prijs, van 3560 ct. per kist van 20 K.G. Schors meeren kwamen in kleine partijen, welke niet extra genoemd konden worden En met en prijs van 7. tot 10 per 100 K G. zal de tuinder niet in zijn nopjes zijn. Idem de Sglderieknól- len waarvoor maar matige vraag was met te lage prijs, in A en B-söort van 1.10 4.50 per 100 knollen. Uien gingen in de bes te kwaliteit in prijs even naar boven, doch het is een zeldzaam voorkomend ver schijnsel, dat zulk een groote massa van dit product rot in den kop is. Bij een heel enkelen tuinder komt dit in de uien niet voor. Het onderhoud vereischt veel ar beid. De prijs varieerd van 2.103.80 per 100 K.G. al naar gelang de kwaliteit van dit product. Met de koolsoorten nog steeds even slecht als voorheer en het vele natte weer van den laatsten tijd is oorzaak, dat er zeeT veel tweede soort moet worden aangevoerd. Vooral de Eoode kool is slecht van dit seizoen. En ook de prijs kan niet goed maken wat aan de kwaliteit verlo ren wordt want de noteering kan niet hoo- ger komen dan 11.90 per 100 K.G. Van Gele kool zouden we bijna hetzelfde kun nen zeggen. De kwaliteit is niet zoo slecht als van de Roode kool, doch ook de prijs kan niet bekoren, 11.60 per 100 K.G. is de laatste week. de noteering. En er is een gevaarlijk kantje aan om met dit weer niet op te ruimen, want iedere week gaat het product achteruit. Groene kool is, als steeds, even beter gevraagd dan de andere koolsoorten. Ook de prijs is iets beter, n.l. van ƒ2.403.80 per 100 K.G. Er zit dus weinig optimistisch in dit overzicht maar het is ook ééne klaagstoon, die men van tuinderszijde hoort. Gelukkig dat dit voor jaar we waschpeen bijzonder duur was en de vroege aardappelen-campagne een vrij gunstig verloop heeft gehad. Er was in den omzet in vergelijking van 1937 iedere maand een steeds grooter woedende voor sprong. Maar met de late bloemkool was het niet alleen afgeloopen doch was er een flinke achteruitgang te bespeuren. Toch is thans de begrooting voor 1938 al flink overschreden. Zooals gezegd, dank zij het gunstig verloop van de eerste 8 maanden van 1938. LOGGER TEGEN TRAMBRUG GEVAREN De brug kon niet meer gesloten worden. Een logger voelt /dch meer thuis in het ruime sop dan in zoo'n benauwd binnen water. Ook de stuurman voelt zich met zijn schip in zoo'n plasje heelemaal niet thuis. Dat merkten we gisteren nog toen de logger Katwijk 62 door de trambrug moest. Inplaats van er dóór, voer hij er op, met gevolg, dat de brug ontzet was, niet open kon en de tram niet 'kon passeeren. Het koste heel wat arbeid om de brug weer in goede conditie te krijgen, zoodat de tram zonder gevaar kan passeeren. De schipper van de KW. 62 zal, zoo vernamen we, er wel meer van vernemen. Lichtbeelden. Missieavonden hebben die eigenschap dat men daar altijd iets bijzonders te zien en te hooren krijgen. Uit die verre landen, van die vreemde menschen, van die eigenaardige gewoon ten, allemaal bijzonderheden. Zoo gaf ook pater Moerel gisteravond een lezing met lichtbeelden uit zijn Missiegebied, toege licht met beelden op het witte doek. Pater Moerel had de volle belangstelling van de opgekomenen. In de pauze waren er nog andere bijzonderheden, attracties geheeten, waardoor de beurzen der bezoekers leger worden naarmate men de Missie meer steunt. Een heel mooi doel dus. Het was in ieder geval in alle opzichten een ge slaagden avond. LISSE Hanze. Gisteravond hield de afdeeling van den R.K. Middenstandsbond de Hanze in een der zalen van het café restaurant „De Nachtegaal" een tamelijk bezette ver gadering onder leiding van haren voor zitter, den heer C. W. Barnhoorn. Het eerst werd het woord verleend aan pater Senger van het Retraitehuis te Noord- wijkerhout, die het houden van een re traite aanbeval. Op een desbetreffende vraag antwoordt de pater dat voor middenstanders de Re traite op Zaterdagavond om 10 uur wordt geopend; de eerste is van 1114 Februari De pater mocht het genoegen maken ver schillende namen te noteeren van leden welke de e.v. retraite komen meemaken. De voorzitter dankte pater en riep hem een tott weerziens toe in het Retraitehuis. De voorzitter hield vervolgens een kor te beschouwing over de middelen, waar door de Middenstand zich kan doen gelden, waarop zich een vruchtbare gedachten- wisseling ontspon. De secretaris, den heer J. G. Randsdorp, hield hierna een vijf minuten speech over de St. Nicolaasdrukte en de reclame, welke de Middenstand in die dagen maakt en de wenschen, welke de klanten dan vervuld zien. De heer H. v.d. Eeden besprak in een korte, doch kernachtige rede de bedrijfs leer voor den Middenstand, waar hij vooral wees op de noodzakelijkheid van goed administratief handelsonderwijs. Het slot woord werd gesproken door den geestelijk adviseur, kapelaan v. Ingen, die wees op de actie naar een nieuwe Gemeenschap. Hierna sluiting. „Theorie en Practijk". De vereeniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouw school voor de bloembollenteelt te Lisse in café-restaurant „De Nachtegaal" te Lisse. De voorzitter, de heer Harry Hylkema, verwelkomde dr. W. Z. de Mol, uit Amster dam, die het onderwerp zou bespreken, „Veredeling der bolgewassen" en den direc teur en leeraren dier school. Ir. Volkersz verkreeg hierna het woord en verklaarde de inzending der school van bloeiende Dubbele Sion. Er kwamen 2 in zendingen met verschillende tijdstippen van groei en behandeling. Spreker lichtte de behandeling toe en toonde de goede kwa liteit der bloemen. De beteekenis is, dat eerst de bollen kunnen worden gedroogd en worden verzonden naar het buitenland, hetgeen van groote beteekenis is. Dr. W. Z. de Mol behandelde hierna het onderwerp „Veredeling der bolgewassen". Spr. wees en besprak de plotselinge op komst van het vroeger gaan bloeien van bolgewassen. De Mendeltulp huodt b.v. in het element vroeg en de lange steel. De tot-stand-koming van de kruising, waar uit de Mendeltulp is geboren, geeft voor den erfelijkheidsonderzoeker 'n groote scha kel voor zijn waarnemingen. Uitvoerig be sprak de spreker de Mendeltulp. De kleur zit gelocaliseerd in de bloem. De kleur is opgelost in celsap. Bij de gele hycinthen neemt men waar heele kleine korreltjes. De roode hyacinthen komen uit een ondergrond van geel. De cultures ge ven dikwerf de opbouw der kleuren waar Spreker tpónde een en ander aan met de door hem geëxposeerde plane. Men kent een en tweecellige kleuren in hyacinthen. Spreker bracht dank aan wijlen den heer Tromp, die zooveel werk heeft verricht bij de kleuren van tulpen. De robustheid staat en vloeit samen met het aantal chromozomen. De overbrenging van de hyacinthen b.v. van de wildernis naar hier leert ons dat de wilde hyacinth in het niet zinkt bij de alhier geteelde hya cinthen. De geschiedenis besprak spreker van de hyacinthen. De cultures hebben de grootere bolgewassen gewrocht en zijn thans volmaakt gecultiveerde bollen, die respect afdwingen. De narcissen komen ook langzamerhand vooruit en worden grooter. Over het alge meen is het wenschelijk dat men ook in de plant kijkt en die bestudeert. De cul tures hebben eveneens belang bij de bij producten bij de verandering van kleuren dezer bijgewassen en van de bollen. In het bijzonder besprak spr. de blauwe druifjes. De wijziging van vorm ging spreker na. De-verandering van narcissen in vorm be sprak spr., alsmede de meerdere blaadjes, die aan de tulpenbloemen komen. Spreker -besloot met een beroep te doen op de kweekers om hem zooveel mogelijk materiaal te zenden, zulks in het belang van de wetenschap. De voorzitter dankte den spreker voor zijn gedocumenteerde en bijzondere leer zame causerie over dit onderwerp. Na de pauze werd een aangename gedachtenwis- seling gehouden. Hierna sluiting. Schoolmelkvoeding. Naar wij verne men heeft de voorzitter van het school- melkcomité, burgemeester van Rijckevor- sel, een oproep gericht aan alle ouders en verzorgers van schoolgaande kinderen der lagere scholen om de vergadering, welke op Maandag, 12 December a.s. des avonds om half acht zal worden gehouden in de vei lingzaal van het H. B. G. aan den Gracht- weg, bij te wonen. Op deze bijeenkomst zal een afgevaardigde van het Centraal Schoolcomité te 's-Gravenhage een uiteen zetting geven. Geboren: Maria Johanna d. van P. A. de Haas en C. v. d. Burg. Engelbertus Jacobus Joannes z: van G. E. Bergman en C M. v. d. Vlugt. Maria Antonia d. van P. v. d. Zwet en C. A. van Gerven. Gevestigd: A. A. de Lange, uit Noordwijk. G M. Hilders uit 's-Herto- genbosch. G. W. C. Banser uit Haarlem. F. v. d. Ploeg en gezin uit Hillegom. P Tilma en gezin uit Voorhout. J. M. Slingerland uit Hillegom. G. van der Wal uit Haarlemmermeer. R. Fransen uit Gorsel. Vertrokken: H. J. Weijers naar Haar lem. M. van Giesbergen, naar Haarlem mermeer. M. de Vos, naar Hillegom. D. J. Rietmulder, naar Heemstede. E. M. Kortekaas, naar Oegstgeest. M. E. Kimman, naar Haarlem. L. Verdoes, naar Hillegom. W. J. Kortekaas, naar Voorhout. C. M. Wensveen, naar Oude water. M. C. Heieman, naar Alke made. NOORDWIJK De werkloosheid weer even hoog als verleden jaar Het aantal werkloozen is gedurende de afgeloopen 14 dagen met 147 gestegen en aldus tot 614 geklommen. Vergeleken met verleden jaar is de winst helaas nagenoeg nihil. Van de 614 werkzoekenden zijn 339 landarbeiders, 50 losse arbeiders, 41 vis- schers, 30 schilders, 29 opperlieden, 20 chauffeurs, 19 timmerlieden, 13 metselaars en de rest verdeeld over diverse andere beroepen. Voorts staan er bij de arbeidsbeurs 35 vrouwelijke werkzoekenden ingeschreven, waarvan 22 dienstboden. Het Joodsche vraagstuk. Voor de St.- Josephsgezellenver. alhier hield de heer H. G. de Boer een causeri' over „De Ritueele Moord" Het Joodsche vraagstuk staat tegen woordig in het brandpunt der belangstel ling. Vroeger was dit evenzeer het géval, o.a. door de eeuwenlange gelanceerde be schuldiging aan het adres der Joden, dat zij zich schuldig maken aan het vergieten van Christenbloed en dit voor ritueele doel einden te benutten. Aangetoond werd, dat heidensche volke ren veelvuldig menschenoffers brachten aan hun goden. Den Joden was dit onder zware straffen door de Mozaische wetge ving verboden. Toch heeft het volksgeloof zeshonderd jaar lang, vooral in MiddenEuropa en Z.O.- Europa 't bestaan van den rotueelen moord aanvaard. Gewezen werd op de bescherming, wel ke de Pausen steeds ten deze aan de Jo den hebben verleend; met name de Pau sen Paulus III, Innocentius IV en Kardi naal Ganganelli (den lateren Paus Cle mens XIV) hebben de beschuldigingen af gewezen en verboden, de Joden op grond van ritueelen moord aan te klagen. Ook thans nog verheft onze Paus zich tegen daden van terreur en onderdrukking op grond van rasverschillen. De Kerk blijft haar taak van beschermster der zwakken en verdrukten vervullen. De vervolging der Joden in sommige lan den is nu dubbel onchristelijk, mede om dat men tegelijkertijd het Oude Testa ment en de Katholieke Kerk in haar oor spronkelijk Joodsche gemeente aanvalt. Dit actueele onderwerp had een zeer aandachtig gehoor. De weleerw. kapelaan Schouten leidde den spreker in en sprak het dankwoord. Vreemdeiingenverkeer. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. Vermeu len vergaderde gisteravond V.V.V. in ho tel „Victoria" aan den Oude Zeeweg. Spreker meende, dat het seizoen niet erg rooskleurig is geweest. Het bezoek van gasten is ongeveer 11000 geweest. Het bezoek van dagjesmenschen is niet zoo zuiver op te geven. Verder deelde spr. mede, dat de gemeente de subsidie heeft gehalveerd, hetgeen z.i. het paard achter den wagen gespannen is. Vervolgens las de secretaris, de heer Van der Wilk de notulen, die onveran derd en zonder op- of aanmerkingen wor den goedgekeurd. Punt 4 van de agenda vermeldde het onderwerp: Gids van het informatiebu reau. De voorzitter zeide dat besproken is om ditmaal een jonge kracht aan te stellen, omdat de kosten van een volwaar dige kracht te hoog zijn. De heer Noordam bepleitte in ieder ge val een gids aan te stellen. De heer S. Verloop meende dat er wel vóór, maar ook veel tegen een gids te zeggen valt. Bij slecht verhuren bijv. krijgt de gids of het hoofdbestuur de schuld, dat zij willékeurig handelen. De voorzitter zeide, dat het belang van de gasten eischt, dat er een behoorlijke rondleider ten dienste staat. De heer Th. Verloop zeide, dat wellicht het komende seizoen de sterke noodzaak van het werk van den gids niet zoo zal woi'deh gevoeld. Spr. wilde dat de vergadering zich over deze kwestie uitsprak. De heer Vermeulen stelt dan een stemming voor. Deze heeft tot resultaat, dat met drie stemmen tegen het voorstel om een gids aan te stellen werd aangenomen. Hierna werd de concept-begrooting be handeld. De penningmeester, de heer Lit- jens, las deze voor. Wanneer de post-gids woi'dt gehandhaafd is er een tekort van ruim 199.De heer R. Tappenbeck vroeg of het bestuur nog eenige stappen heeft ondernomen om de verlaging der subsidie van de gemeente ongedaan te maken. Zandvoort bijv. krijgt van de ge meente inplaats van 2500.het volgend jaar 3800.Alzoo een verhooging met de helft. De heer S. P. O. van Wely sprak zijn te leurstelling uit over het feit, dat het Bloe- mencomité ook maar de helft van de sub sidie krijgt. De heer Vermeulen merkt op, dat, waar niet is, de koning zijn recht verliest. Van den heer De Vries, beheerder van het informatiebureau was een schrijven ingekomen, dat de achterstand in de con tributie steeds grooter wordt. Hij verzoekt maartegelen te nemen. De heer S. de Roos zeide gehoord te heb ben dat het seizoen slecht is geweest. Maar and°re badplaatsen maken reclame op de jaarbeurs. Zou het nu niet mogelijk zijn door de gemeente te doen bijdragen om een stand aldaar in te richten. De voorzitter zeide dat het wel een goed denkbeeld is, maar de andere gemeenten dragen bij en ons gemeentebestuur doet dit zeker niet. De heer Van Leeuwen zeide, dat bij het gemeentebestuur het foutieve denkbeeld leeft, dat de hotel- en pensionhouders al leen belang bij de badplaats hebben. Maar er zijn toch andere menschen, die belang hebben bij de badplaats, met name de neringdoenden. In het buitenland wordt wél door de gemeentebesturen bijgedra gen. Spr. vroeg om dat vooral onder de aandacht te brengen van ons gemeente bestuur. Na nog eenige bespreking slui ting. Bouwen. B. en W. hebben aan mevr. J. van Wéyhrotter te Amsterdam, vergun ning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Gooweg te Noordwijk- Binnen. Met den bouw is belast architect H. Ie Grand, eveneens te Amsterdam. Voorts hebben B. en W. aan de N.V. „Eri ca" alhier, vergunning verleend voor den verbouw van het woonhuis Wilhelminastr. 39 te Noordwijk-Binnen. IJsclub. Donderdagavond hield de Noordwijksche IJsclub zijn jaarvergade ring in café „Flora", waarvoor een bevre digende belangsteling bestond. De voorzitter, de heer J. Imthorn, open de deze bijeenkomst met een kort welkom. Onder de ingekomen stukken was een me- dedeeling van het H. B., waarin de moge lijkheid onder de oogen werd gebracht om in de toekomst ook de baanvegers op de of- ficieele banen in de verzekering te doen op nemen. De gegevens, welke het H. B. van de afdeelingen wenschte te weten, zullen ter kennis worden gebracht, uit deze ver zamelde gegevens zal het H. B. de noodige conclusies trekken om t.z.t. met afgeronde voorstellen te komen. Na goedkeuring der keurig gestelde no- tulen bracht de secretaris het paarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental van 138 stationair was gebleven. Hierover was het bestuur wel tevreden, maar niet voldaan, want wil de IJsclub ten tijde van ijs actief kunnen werken, dan B illen alle ijssportliefhebbea-s maar ook alle ouders lid moeten worden want de taak der IJsclub om de meest mogelijke veiligheid op de ijsbanen te bevorderen, moet door allen ondersteund worden en des te krachtiger de IJsclub is des te krachti ger zal men deze taak ten uitvoer kunnen brengen. Het jaarverslag van den pen ningmeester gaf aan inkomsten 158.15. uitgaven 138.62, alzoo een vordeelig sal do van 19.53, het nadeelig saldo van vo rig jaar bedroeg 55.45, zodat dit thans terugliep tot 35.92. Deze bescheiden, na gezien door de heeren J. v. d. Lippen en N Passchier werden in orde bevonden. De bestuursverkiezing wegens het perio diek aftreden van de heeren D. Wassenaar, Chr. v. d. Voort en Jac. Steenvoorden had tot uitslag, dat allen resp. met 27, 27 en 26 stemmen werden herkozen. Vervolgens wer den 10 aandeelen uitgeloot en wel de nummers 1, 6, 8, 15, 34, 42, 51, 54, 55 en 58. De heer Diekke, hoofdbestuurslid van den Z.-H. Ijsbond, besprak in een kernachtig woordje het werk van den Z -H. Ijsbond Noordwijk als één der oudste afdeelingen heeft bij dit werk ten volle zijn sporen verdiend en het was spr. een bijzonder aan gename taak namens den Bond hiervoor dank te brengen, doch nog aangenamer was het hem om bij leze gelegenheid de eere medaille te mogen uitreiken aan den heer Joh. Zuiderduin, die 25 jaar onafgebroken bestuurslid der afdeeling was geweest, waarmede hij hem van harte complimen teerde, hetwelk door de vergadering met een hartelijk applaus werd bekrachtigd. De heer Zuiderduin dankte allen voor de instemming bij het uitreiken van deze on derscheiding, welke hij op hoogen prijs stelde. Bij de rondvraag werd gevraagd, of het bestuur voornemens was, om bij lichte vorst een zand-ijsbaan aan te leggen. Ont kennend werd nierop geantwoord, want het groote rsico van een dergelijke baan wil en kan het bestuur niet op zich nemen. Bij sterk ijs zal wel getracht worden een verlichte ijsbaan te verkrijgen op de Spiel- sloot. Een breedvoerige bespreking ont spon zich over maatregelen, te nemen om degenen, die alleen lid worden bij vorst periodes een hoogere contributie te laten betalen. Een besluit werd niet genomen, doch het bestuur werd opdracht gegeven naar omstandigheden te beslissen. Nadat in de kascommissie waren benoemc de hee ren P. v. Rijn en A. v. Kapel, sloot de voor zitter deze Zeer genimeerde vergadering, waarna men onder ue4. genot van een ge- zellg strijkje nog geruimen tijd gezellig bij een bleef. NOORDWIJKERHOUT bloembollencultuur Het reorganisatie-voorstel afgewezen In café de Zwaan vergaderde Donderdag avond de afdeeling Noordwijkerhout van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. De voorzitter de héér E. Oostdam Hz. opende de niet goed bezochte vergadering en wierp een terugblik op het afgeloopen jaar wat volgens hem zeer som ber is, vooral de tulpenoogst was droevig zelfs motst steun aan de regeering ge vraagd worden. Nu volgde verkiezing leden Hoofdbe stuur; gekozen werden: in de vacature Lefeber de heer M. van Veldhuizen van Zanten, in de vacature van Waveren te Hillegom de heer S. Verdegaal, Sassen- heim en in de vacature de Brabander de heer G. A. van Zanten te Hillegom. De voorzitter bespreekt hierna met een kort woord den beschrijvingsbrief. De hoofd schotel hiervan is het reorganisatieplan. Dit plan is opnieuw den leden ter beoor deeling ingtdiènd. Eerverleden jaar is het zelfde voorstel ingetrokken door het hoofd bestuur wegens onvoldoende beoordeeling der leden, verleden jaar Is het ingetrok ken wegens het niet verkrijgen van het vereischte aantal stemmen en nu komen de afdeeling Bennebroek en Bloemendaal weer met dat voorstel. Besloten werd het af te wijzen. Tot afgevaardigden naar de alg. vergade ring werden benoemd de heeren E. Oost- dam Jac.zn. en L. M. v. Noort. Hierna volgde een interessante causerie door den heer J. Oostdam E.zn. gehouden over het assimilatieproces. Spreker wees vooral op de taak van de natuur bij de planten. Den heer Oostdam werd dank gebracht voor zijne leerzame uiteenzetting. Bij de rond vraag stelt de heer Paridon voor, nu Ame rika voor de narcissen open is, Prof. van Slachteren en den heer Zonneveld, voor zitter van de vereeniging „De Narcis" har telijk dank te zeggen voor de vele moeiten en zorgen, die noodig geweest zijn Ame rika zoover te brengen. Hierna sluiting nadat nog dank gebracht was aan de firma v. d. Berg-Smid voor de vèrsiering van den praalwagen in den op tocht met het Oranjefeest. NOOTDORP Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te is in openbare vergadering bijeen geroe pen op Woensdag 14 December a.s., des na middags 2 uur ten raadhuize. De agenda luidt als volgt: opening, aanwijzing voor stemmend lid; vaststelling der notulen van de vergadering van 6 October 1938; inge komen stukken; mededeelingen; vaststel ling van de rekening over het dienstjaar 1937 van de Waterleidingstichtinb; voorloo- pige vaststelling van de gemeente- en elec- triciteitsbedrijfsrekening over 1937; wijzi ging der veldwachtersverordening; wijzi ging der bouwverordening; aparte 7e be- grootingswijziging 1938 betreffende de ra ming van de kosten van steunverleening en werkverschaffing; voorstel van B. en W. inzake gevaren klasse-plaatsing der ge meente, wat betreft de luchtbescherming; voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorloopig crediet van 2700 tot het aanschaffen van materiaal voor den lucht- bescherminsgdienst; voorstel van B. en W. inzake het aangaan van een kasgeldleening; voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Leid- schendam inzake stroomlevering aan den Polderweg; voorstel van B. en W. tot sub sidieverlening aan den landbouwcursus van den R.K. land- en tuinbouwschool; voorstel van B. en W inzake de verzekering der gemeente-eigendommen; behandeling der begrootingen van het electriciteitsbe- drijf en van de gemeente voor het jaar 1939; le begrootingswijziging 1939, 11e be- grootingswijziging 1938; rondvraag en slui ting. Werkverschaffing. Bij het gemeente bestuur is bericht ingekomen, dat de uit voering van een plan va nden heer L. J. Struijk tot het delven van een warenhuis in werkverschaffing, door den minister van Sociale Zaken is goedgekeurd. Daar het uitbaggeren der polderwater gangen nog wel eenigen tijd in beslag zal nemen en verschillende plannen nog ter goedkeuring zijn ingezonden, is de verwach ting, dat voorloopig in Nootdorp geen ge brek zal zijn aan werkverschaffingsobjec ten. De arbeiders, die voorheen een groot gedeelte van den winter gedwongen waren te stempelen, zullen deze gelegenheid tot werken in plaats van het demoraliseeren- de niets-doen zeker met vreugde begroe ten. Opbrengst collecte. De op 3 Dec. j.L gehouden collecte, wagrvan de opbrengst bestemd is voor de vervolgden om geloof en ras, heeft in deze gemeente 66.47 opge bracht Dader van diefstal gevat. Dinsdag in den namiddag werd bij de gemeentepolitie aangifte gedaan, dat bij v. d. W. in de Dorpsstraat alhier op klaarlichten dag een bedrag van 2 benevens een zilveren ro zenkrans in leeren etui was ontvreemd. Op grond van het een en ander kreeg de poli tie verdenking tegen een zekeren v. d. M., die dien dag bij den aangever mest had gereden en daardoor in zijn huis was ge weest. v. d. M., die hier sinds korten tijd bij zijn oom gevestigd is, had zich dien avond buiten de gemeente begeven en werd bij zijn thuiskomst om half twaalf 's avonds door de politie opgevangen en aan een streng verhoor door de beide veldwachters onderworpen. Men mocht er echter niet in slagen hem tot eenige bekentenis te bren- gen of voldoende aanwijzingen te verzame len om hem vast te houden, zoodat hij na Verhoor weder op vrije voeten werd ge laten. De volgende dagen kwamen eenige voor v. d. M. bezwarende omstandigheden aan het licht, welke voor de politie aanleiding waren den verdachte opnieuw aan te hou den en voor den burgemeester te geleiden. Nadat deze v. d. M. eenigen tijd verhoord had, bekende verdachte tenslotte volledig den diefstal gepleegd te hebben. Proces-verbaal is tegen v. d. M. opge maakt. SASSENHEIM St. Nicolaasfeest Volksbond. Gisteren middag te 4uur had het traditioneele St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van den R.K. Volksbond plaats in het K.S.A.-gebouw. Ruim 200 kinderen waren daarbij tegenwoordig. Zij werden toegesproken door den voorzitter, en ver rast met lekkernijen en filmvertooning. De vreugde steeg ten top, toen St. Nicolaas hen met een kort bezoek vereerde, en zijn pieterbaas hen tracteerden. Niet minder werd genoten van de leuke teekenfilms. Het was reeds tegen 7 uur, toen het feest ten einde was. Het bestuur kan wederom met genoegen op dit geslaagde kinderfeest terugzien.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9