STADS NIEUWS GEBUTO WlliTERPHOGRAM AGENDA Burgerlijke Stand VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAO 2 cN Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaaL Bij onze agenten '0 cent per week; 2 60 per kwartaal Franco per posl 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Krachtige tot storm achtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, toenemende bewolking, tegen mor genochtend weer regen, weinig verande ring in temperatuur. Voor het binnenland: Matige tot krach tige, meest Zuidelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, tegen morgenochtend weer regen, weinig verandering in tem peratuur. Het weer hedenmorgen te 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, W. Z. W. matige wind, 8 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, Z. Z. W. mati ge wind, 6 gr. C. De Bilt: betrokken, Z. Z. W. matige wind 7 gr. C. Groningen: betrokken, Z. Z. W., matige wind, 7 gr. C. Maastricht: lichte regen, Z. Z. W. zwak ke wind, 8 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het lage drukgebied, dat gisteren over de Britsche Eilanden lag, trok naar het Noorden en vereenigde zich met het sta tionaire minimum over de Noorsche Zee. Langs de kust van Noorwegen geeft dit minimum nog vrij krachtige, meest Zui delijke winden, terwijl een uitlooper in de omgeving van Oslo zware neerslag bracht. Ten onzent viel in den loop van den nacht onder depressie-invloed nog lichte tot matige regen, terwijl over Frankrijk in de afgeloopen 24 uur plaatselijk zeer zware neerslag viel. Een kleine storing trok namelijk langs de Pyreneeën Oost waarts naar de Riviera, (Biarritz tapte 43 en Marseille 67 m.m. regen af). De depres sie-activiteit blijft nog steeds aanhouden: de gisteren reeds over den Oceaan gesig naleerde depressie bevindt zich thans voor de kust van Ierland, alwaar zij reeds groote luchtdrukdalingen veroorzaakt, terwijl in Valentia hedennacht alweer 4 m.m. regen viel. Deze depressie zal voor het toekom stige weer ten onzent van groot belang worden. Aangezien de hoogedruk over Oost- Europa nog stand houdt, moeten de lucht- drukverschillen weer geleidelijk gaan toe nemen en is eveneens weer aangroeien van den wind te wachten. Het weer blijft over net grootste deel van West-Europa nog zacht. Slechts over de Britsche Eilanden was de ochtend temperatuur hedenmorgen cnder normaal, over Scandinavië kwamen afwijkingen van 13 en 14 graden boven normaal. Stormwaarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 11.25 uur werd geseind san de posten van IJmuiden tot Nieuwe- sluis: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. 6.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.18 uur tot Zaterdagmorgen 7.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 10 Dec. voorm. 4.15 en nam. 4.40 uur. Maan op 18.35 uur Vrijdagavond. Maan onder 10.09 uur Zaterdagmorgen. Academipnipuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heer W. M. de Brauw, Den Haag; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren Tj. Kuipers. Den 'Haag, H. H. Erd- brink, Den Haag; Artsexamen le gedeelte: de heeren J. Kweekei, Heenvliet, J. A. Tolenaar, Rot terdam. AAN DE INWONERS VAN LEIDEN EN OEGSTGEEST Schrikwekkend. dit was één van de woorden, welke wij eenige weken geleden konden lezen in dit blad, in den kop van een artikel over de werkloosheid in deze stad. En als wij ons, naar aanleiding hiervan, dan eens indenken, welk een diepe beteeke- nis dit woord voor ons heeft, dan zullen wij er toe komen, dat wij allen, die er toe mee kunnen werken, het ook als een zware plicht gaan beschouwen, dat wij er aan mee móeten werken om in dezen, voor on getwijfeld zoo vele gezinnen, moeilijken tijd, verlichting en vertroosting te brengen, al is 't dan ook maar voor een oogenblik. Reeds veel wordt er in het werk gesteld om dit juk, zoowel geestelijk, als stoffelijk, te verlichten, om die steeds vaster knellen de banden losser te maken. Maar ach, hoevelen zijn er niet, die on danks deze tegemoetkoming van verschil lende kanten, toch geen uitkomst zien, ja zelfs de hoop op de toekomst geheel verlo ren hebben! Wij willen trachten om, voor zoover het in ons vermogen ligt, hun althans een plei- zierig en aangenaam Kerstfeest te ver schaffen en wel door een stoffelijke bij drage. Maar.wij kunnen dit niet zonder uw hulp. Dit is dan ook de reden, waarom wij met dit artikel onze jaarlijksche Pondjes-actie komen aankondigen. Komt, wordt enthousiast met ons en geeft, geeft veel! Zoo juist is het St. Nicolaasfeest voorbij, het Kerstfeest staat voor de deur. Velen uwer zullen in deze maand huisge- nooten, familieleden, vrienden en kennis sen verrast hebben en verrassen Gij hebt zelf een gezelligen tijd gehad met pakjes maken en pakjes uitpakken voor en van degenen, die in uw familie- of vriendenkring dicht nabij stonden. Laat nu een gezellige tijd aanbreken met het pakjes maken voor de armen; zij zelf kunnei) het niet, want zij hebben er geen geld voor. Het is voor hen al een heele prestatie, als zij het hoog-noodige voor hun dagelijksch onderhoud kunnen koopen. Zoudt gij daar niet toe willen medewer ken, gij beter-gesitueerden? Ja zeker, hooren wij u reeds zeggen, graag zelfs! Welnu dan, laten wij er nu alvast maar mee beginnen. Laten wij er nu reeds aan gaan denken: hoe kunnen wij die men- schen nu eens een heerlijke Kersttafel be reiden. Bij velen van u zal de tafel met Kerst mis prachtig gedekt zijn, feestelijk versierd en.... fijne Kerstspij zen zullen niet ont breken. Hoe zal dit zijn bij de werkloozen, bij de stille armen? Niets van dit alles! Daarom moeten wij er voor zorgen en denken we daarbij dan aan de woorden, welke de weleerw. heer H. de Greeve sprak in zijn „Lichtbakens" van Zaterdag 3 De cember 1.1.: „De maand December is de „geefmaan d", de „m aand voor gulle hande n". Mogen deze woorden ruim bewaarheid worden. KINDERKOOR „ZING MEE". In de Kerstvacantie, op Woensdag 4 Ja nuari, zal het welbekende meisjeskoor van ir.ej. J. Kortmann weer een kinder operette geven in den Schouwburg te Leiden. Zulk een uitvoering is telkens weer een groot succes voor leidsteï en kinderen en een heerlijk genot voor het publiek. Zoo zal het ook ongetwijfeld deze keer wezen. „Eén dag Khalif" zoo heet het stuk, wat nu zal worden opgevoerd is wer kelijk een aardig gegeven voor een ope rette, en de muziek, die Otto Ludwig er voor schreef, is pittig, levendig en blij, wat de kinderen als van zelf animeert om solo's en koren met opgewektheid te zin gen. Ook de aankleeding heeft, zooals altijd, een bijzondere charme, zoowel wat de too- neel-decors betreft, als de costuums: zeer vaardige handen hebben hier een rijke verscheidenheid en een kleurig en fleurig geheel weten te brengen. Bovendien zal de uitvoering zijn ten bate van de St. Lidwinaschool aan den Zoeterwoudschen Singel, die zeker wel de sympathie heeft van heel Leiden en om streken. Is het daarom nog noodig aan te sporen om dezen avond goed te laten slagen? Als de zangeresjes u een kaart komen aanbieden er zijn 4 rangen wil ze dan niet teleur stellen. Dank u! TH. M. BEUKERS* pastoor. SANEERINGSPLAN KRAAIERSTRAATGEEREGRACHT. Naar wij vernemen zijn de voorberei dingen voor het saneeringsplan, dat be kend is onder den naam Kraaierstraat Geeregracht thans in een zoodanig ver gevorderd stadium gekomen, dat de open bare behandeling hiervan spoedig te ver wachten is. Dit saneeringsplan beoogt de oude stadswijk gelegen tusschen Kraaier straat, Levendaal, Geeregracht en Vierde Binnenvestgracht voor het grootste ge deelte te sloopen om er nieuwe woningen en ook enkele winkelpanden te doen ver rijzen. Daarbij zal de Haverstraat verdwijnen en zullen de Geeregracht en le Gorte straat aanzienlijk verbreed worden. Met het geheele saneeringsplan, waar bij ruim 50 woningen als onbewoonbaar zijn aangewezen, is ongeveer 150.000 gemoeid. DOODELIJKE AANRIJDING OP RIJNSBURGERWEG Voetganger door auto gegrepen. Gisteravond omstreeks half tien heeft op den Rijnsburgerweg ter hoog te van de halte Posthof een aanrij ding met doodelijken afloop plaats gehad. De 35-jarige mr. W. J. M. Melchers, can- didaat-notaris ten kantore van den heer Fuhri Snethlage hier ter stede en woon achtig te Oegstgeest, was met de H.T.M. uit Den Haag gekomen en wilde in de N.Z.H.-tram naar Oegstgeest overstappen. Toen hy den vluchtheuvel verliet, werd hij door een passeerende taxi van de El- tax gegrepen en tegen den grond geslin gerd. Het slachtoffer liep een schedelba- sisfractuur en gecompliceerde been- en armbreuken op en was zoodanig verwond, dat de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. Toen de dokter van den E.H.D. arriveer de kon hij dan ook slechts den dood con- stateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De auto werd in beslag genomen voor nader onderzoek. De bestuurder zou met matigen gang gereden hebben. Getuigen van het noodlottig ongeval worden verzocht zich aan het politiebu reau te willen vervoegen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. „ST. RAPHAëL". Dezer dagen komt een onzer propagan- dandisten bü u. Heeft u al bezeok gehad? Waar het omgaat? Ons eigen Herstellings oord vraagt van u een kleine tijdelijke vrijwillige bijdrage. Vult u even het formuliertje in, en het komt in orde! Wij danken u! Het gaat voor onze zwakke broeders en zusters van St. „Raphael'. Het Bestuur. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De vermaarde bas-bariton Hermann Schey, die behalve in het buitenland, waar hij met vrijwel alle belangrijke or kesten onder leiding van de meest be roemde dirigenten geregeld optreedt ook in ons land groote vermaardheid ge niet, zal voor hét eerst sinds vele jaren weer een liederenavond geven voor bo venstaande kunstkring. Hij geeft liederen van Schumann, Brahms (vier ernste Gesange), Schoeck en Wolf, daarbij ter zijde gestaan aan den vleugel door Theo van der Pas. Hermann Schey, die dit seizoen o.a. weer zal optreden met het Concertgebouw Orkest o. 1. van pi-of. dr. Willem Mengel- beig, heeft zich thans in Amsterdam ge vestigd van waaruit hij geregeld zijn tour- nee's onderneemt. MELITARIA. De fouriers capitulant B. G. Wilmer en J. L. M. Kreffer van het 4e Regiment In fanterie zijn aangewezen voor het volgen van een cursus voor registrator op een mobilisatiebureau, welke cursus te 's-Gra- venhage wordt gehouden. De res. 2e luitenants J. Voerman en W. F. ten'Boske van het 4e Regiment Infan terie worden van 27 December 1938 t.m. 14 Januari 1939 gedetacheerd bij het Re giment Grenadiers B. T. voor het volgen van een schietcursus zware mitrailleurs. UITVOERING IN ENDEGEEST. Gisterenavond gaf Harry van der Harst met eenige leerlingen en oud-leerlingen een zeer geslaagde uitvoering voor de pa tiënten van Endegeest c.a. De toehoorders genoten van het geva rieerde programma van muziek, zang en declamatie en beloonden de uitvoerenden met een herhaaldelijk hartelijk applaus. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navol gende personen als werkloos ingeschre ven- Bouwvakarbeiders 1189, fabrieksarbei ders 209, kantoorpersoneel 195, hotel-, café-personeel 87, houtbewerkers 150, kleermakers 63, kappers 5, schoenmakers 22, land- en tuinbouwarbëiders 134, me taalbewerkers 574, sigarenmakers 24, tech nici-opzichters 23, textielarbeiders 274, transportarbeiders 941, typografen 71, voe dingsmiddelenarbeiders 243, vrouwen 147. Alg. totaal 4353. 9 Dec. 1937 4966, 10 Dec. 1936 4931. Ben. 31 ged. werkloozen. Ned. Bond van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen. De afd. Leiden van bovengenoemden bond hield haar laatste vergadering van dit jaar in hotel „Centraal". De voorzitter open de de vergadering met een woord van wel kom. Na voorlezing der notulen en het behan delen van enkele huishoudelijke zaken, werden de prijzen uitgereikt, behaald bij de laatstgehouden chrysant-kweekwedstrijd. Na de pauze hield de heer Kromdijk, een causerie over de cyclamencultuur. Op uitvoerige wijze werd stilgestaan bij de verschillende punten, zooals de oorsprong der cyclamen, het betrekken van zaad van bekende kweekers, tijd van zaaien, verspee- nen, het overwinteren der jonge planten, vervolgens het oppotten en verpotten en de verdere behandeling in den bak, totdat de tijd komt, dat ze binnengehaald worden en gereed komen voor de veiling. Tot slot werden nog eenige vijanden der cyclamen besproken o.a. thrips en spint en de bestrijding. Na deze causerie werden nog verschil lende vragen gesteld en beantwoord. De voorzitter dankte hierna de inleider voor zfjn werk. Vervolgens sloot de voorzitter de verga dering en wenschte de leden prèttige Kerst dagen en een goed uiteinde toe. THANS VERSCHENEN KERSTREIZEN (p. touringcar) 6 dg. Parijsf 49.50 2'/2 d. Keulen 18.50 2 dg. Düsseldot „1350 2 dg. Brussel 15. 0 9 dg. Zwarte Woud 53 50 6 dg. Harzgebergte 35 4 dg. Willingen (Sauerland) 20.75 WEEKENDS NIEUWJAAR V/o dg. Antwerpen-Brussel 14-50 IV2 dg. Silvester in Wuppertal 12-50 2 dg. 13 25 Verder een uitgebr. keuze in Wintersportreizen - Carnavalreizen Privé-reizen en Hotelplan-reizen Vraagt gratis toezending programma bij Sigarenmag.H. HEESTERMANS LEIDEN, STEENSTRAAT 24 (h. Beestenmarkt) TELEFOON 1532 UITVOERING LITTERIS De Kon. Ver. „Litteris Sacrum" heeft een spel in studie, dat vrij veel voorbereiding kost en hoopt er binnenkort mee voor haar leden ten tooneele te verschijnen. Maar in dien tusschen tijd wilde het bestuur de too- neel-lievende vereeniging niet te lang la te wachten en daarom had het „Het Resi dentie Tooneel" geëngageerd, dat gister avond in den Leidschen Schouwburg kwam met een opvoering van „Gastvrouw-peri kelen", een blijspelletje van den Engelsch- man Thomas Browne. Het is een ondeugend Spelletje, dat niet eens moreel aanvaardbaar zou zijn, als men het serieus moest nemen, maar dat zoo ken nelijk op het belachelijke is ingesteld, dat men moeilijk zwart kan kijken. Het heeft geen andere pretentie dan te amuseeren en gaat met een lichte en luchtige toets over het in den grond onzinnige geval heen. Er is n.l. een rijke Engelsche kolonel, die nogal op de penning is en die een doch ter heeft, Mabel, die haar debuut in de we- wereld moet maken. Zy is bovendiein ge- engageerd met een jongmensch, dat welis waar een pracht-bezitting in 't vooruitzicht heeft (zwaar-verhypothekeerd!) maar ove rigens zonder 'n rooie cent. Mama wil haar dochter helpen en probeert papa 2000 pond af te zetten. Als haar dat niet gelukt, komt zij op het krankzinnige idee, een vroegere vriendin van haar man te pressen den ko lonel te compromitteeren, teneinde hem aldus te dwingen tot afgifte van het geld. Natuurlijk mislukt dat grandioos en ach teraf blijkt alles nog overbodig te zijn ge weest op den koop toe. De pikanterie wordt gelukkig niet aange dikt door het spel der tooneellisten, inte gendeel: alles is gehouden in de tamelijk flegmatieke stijl der Engelschen. Fie Carelsen, Mimi Boesnach en Jan C. de Vos vervulden de hoofdrollen, terwijl de Jongelui" vertegenwoordigd waren door Enny Meunier en Guus Oster. Het Litteris-publiek amuseerde zich uit stekend. De dames-artisten kregen bloe men. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 6615. S. de Jong, Leiden, Zoeterwoudsche Singel 81, groothandel in voedings- en genotmiddelen. 6146'. Pexa Fabrieken, in liquidatie, Lei den, Galgewater 18, fabricage van limo nades, enz. Wijzigingen: 4502. Firma F. Can- dido Zonen en Co., Leiden, Narmstraat 23, granietbedrijf. Uittr. Venn.: C. Sana- vro, Leiden. Wijz. handelsn. in: Firma F. Candido en Zonen. 4047. Wed. N. Voorham, Leiden, Lange Raamsteeg 63, verkoop van alcoholhou dende andere dan sterke dranken en van sterke dranken. De volmacht van J. C. van Schravendijk, te Leiden is ingetrok ken. Nieuwe lns chr.: 7260. Pracht's Ra- diohandel (f.), Alphen a. d. Rijn, Aarka de 51, hoofdz.: Amersfoort, Langestr. 131. Beh. fil.: J. A. Bakker, Alphen a. d. Rijn. LEIDEN. Vrijdag „Geloof en Wetenschap", Aula R. K. H.B.S., 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Ledenvergadering Bondsgebouw. Rede Bondsvoorzit ter H. A. Vulink, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 tot en met Vrijdag 9 Dec. a.s., waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 Te Oegstgeest:: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Van onze Adverteerders RIEL's LEIDSCHE VISCHHAL De heel Riel, die een vischhandel heeft ln perceel Haarlemmerstraat 191 en een hal voor versche visch in Lombardsteeg 35 heeft dezen hal een geheel nieuw aanzien doen geven. De versche visch is nu ondergebracht in een fraai met tegels voorziene gerestaureer de ruimte, waar het zeebanket frisch en hy- gënisch ligt te wachten op de klanten. Moe der de huisvrouw maar ook tal van instel lingen kunnen uit den grooten voorraad keus doen. Op de bovenverdieping van de hal is tevens een betonvloer gelegd, waardoor al daar ongestoord het bakken van visch, in maken van haring enz. kan plaats hebben. Het geheel zal ondernemer zoowel als cliëntèle tevreden doen zijn, DRUKKERIJ DUBBELAAR De drukkerij van den heer Dubbelaar, vroeger Hoogewoerd 158 A, is met ingang van heden verplaatst naar perceel Hooge Rijndijk 76. Vroeger een gesloten huis is hier een stuk bijgebouwd door de fa. v. d. Drift en Co., dat ruim voorzien is van licht, een noodzakelijke voorwaarde van het gra fisch bedrijf. Vóór de zetterij-drukkerij ligt het maga zijn en aan de straatzijde de kantoorruim te. Deze verandering zal voor den heer Dubbelaar ongetwijfeld een goede verbe tering zijn. LEIDEN. Geboren: Adrianus z. van J. H. Knol en J. Nijgh Peter Adrianus Antonius z. van P. A. Fasel en G. Nederhoff Wil lem z. van W. de Wit en S. v. d. Blom Theodorus Johannes Lambertus z. van J. B. Krul en A. H. Overdijk Sara Maria d. van G .de Jong en S. v. Schoonder- woerd den Bezemer. Ondertrouwd: J. Aarts jm. 24 j. en C. Damen jd. 23 j. D. v. Soest jm. 21 j. en J. Cornet jd. 19 j. P. J. v. d. Klugt jm. 23 j en M. A. v. Berge Hene gouwen jd. 22 j. O ver led en: M. C. Kragt vr. 55 j. M. A. W. E. Bijleveld wed. van H. Kamer- lingh Onnes 77 j. De wethouder van fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreek uur te houden. Naar wij vernemen is onze oud-stadge noot de heer van H. van Meurs, hoofdin specteur der Nederlandsche Spoorwegen op de hoofdgebouwen te Utrecht met ingang van 15 Jan. 1939 benoemd tot directeur der Gooische tram in de plaats van den heer Augustein. Door de politie alhier Is aangehouden de 32-jarige C. J. Z., die ten nadeele van een garagebedrijf hier ter stede tal van automobielonderdeelen had ontvreemd. Als verdacht van heling werd mede aan gehouden de 33-jarige G. H., eveneens hier ter stede woonachtig. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 21- jarige mej. M. V. in haar woning Haar lemmerstraat 73B toen zij, zich onwel ge voelend, bij den haar was gaan zitten, ver moedelijk bewusteloos geraakt en tegen den haard gevallen. Zij liep vrij ernstige brandwonden aan hoofd en linkerarm op en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Je geld öf je leven!! jgjp Aardig Is anders! ^7 Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl Iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat! JtaV <g)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2