v BINNENLAND Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand STADS AGENDA Academienleuws NIEUWS DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten *0 cent per week; 2.60 per kwartaaL Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZACHTER. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Krachtige tot mati ge Zuidelijke tot Westelijke wind, oetrok- ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eeni- ge regen, zachter. Voor het binnenland: meest matige Zui delijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige re gen, iets zachter. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte regen, Z.Z. matige wind 4 gr. C. Vlissingen: lichte motregen, Z.O. krachti ge wind 6 gr. C. De Bilt: lichte regen Z.D. krachtige wind 4 gr. C. Groningen: betrokken, Z.O. matige wind, 4 gr. C. Maastricht: na regen, Zuidelijke matige wind, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT De gisteren vermelde storing over de Golf van Biscaye is belangrijk in diepte toe genomen, haar kern bevindt zich nu met een laagtestand van 990 M. bar. (743 mM.) over Zlidwest-Engeland. Deze storing be- invloed het weer over onze omgeving in be langrijke mate, zij deed den wind tot Zuid oost krimpen, zoodat koudere lucht over ons land werd aangevoerd en de ochtend- temperaturen thans gemiddeld 2 tot 3 gra den lager zijn da ngisteren. Bovendien veroorzaakt zij meest lichte regen over ons land, terwijl zij matige re gen over Noordwest-Frankrijk en Zuid- Engeland bracht. De IJslandsche depressie is verder opge vuld en Noordoostwaarts getrokken, een vore van lage drukking strekt zich nog steeds van IJsland tot over Ierland uit. Langs de Noorsche kust en over de Noord zee waait het nog stormachtig tot krachtig. De hooge druk over het vasteland is in be- teekenis toegenomen. Over Scandinavië stijgt de luchtdruk nog, evenals rond de Oostzee, de Randstaten en Polen. Over Beieren, Oostenrijk en Hongarije komt meest lichte, plaatselijk echter reeds matige vorst voor. Op den Oceaan blijft de depressie-activiteit nog aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 8.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdag nam. 4.18 uur tot Vrij dagochtend 7.26 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 9 Dec. v.m. 3.30 en nam. 3.54 uur. Maan op Donderdagavond 17.19 uur. Maan onder Vrijdagmorgen 9.29 uur. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn ..INSULINDE" Heerenstraat S Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. STAATSHOOFDEN VOOR DE RADIO. Bericht moet als onjuist worden gekwalificeerd. Naar aanleiding van een bericht uit New York over wereld-radio-uitzendingen in verband met de wereldtentoonstelling, volgens welke H. M. de Koningin der Ne derlanden in een serie wekelijksche uit zendingen van staatshoofden op 22 Ja nuari zou spreken, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze aangelegen heid nog niet buiten het stadium van oriëntatie en informatie bij de betrokken radio-omroepinstanties getreden is, zoodat elke feitelijke aankondiging terzake, gelijk hier geschied is, als onjuist moet worden gekwalificeerd. „Msbd." DE LEGER-REORGANISATIE In de memorie van toelichting, behoo- rend bij het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de defensiebegrooting voor 1938 deelde de minister mede, dat de gel den, benoodigd voor de uitvoering van maatregelen als gevolg van de door de re geering genomen beslissing tot verlenging van den duur der eerste oefening van de onbereden dienstplichtigen der lichting 1938 en de daarmede verband houdende reorganisatie en dislocatie van het leger, nader zouden worden aangevraagd. Tot dit doel strekt een thans ingediend wetsontwerp, waarin tevens zijn opgeno men de gelden benoodigd voor verschil lende voorzieningen van materieelen aard, die met betrekking tot de strategische be- veiliigng moeste», worden getroffen. Hoewel het aanvankelijk in het voorne men heeft gelegen den verlengden duur der eerste oeefning voor de eerste maal toe te passen voor de lichting 1939, is de ontwik keling der internationale verhoudingen in Europa oorzaak geweest, dat de regeering zich in Maart voor de noodzakelijkheid zag geplaatst de uitvoering van het inmiddels tot wet verheven, in den aanhef genoem de, wetsontwerp te verhaasten en den ver lengden duur der eerste oefening reeds van toepassing te verklaren op de lichting 1938. Ter voorziening in de legering van de daardoor aanzienlijk vergroote nagenoeg verdubbelde sterkte aan onder de wape nen zijnde dienstplichtigen was het nood zakelijk bijzondere maatrtgelen te treffen. In de behoefte aan legeringsruimte is ge deeltelijk tegemoetgekomen door het tref fen van voorzieningen aan bestaande ge bouwen, gedeeltelijk door het huren van lo- giesruimten en, voor zooveel zulks niet mo gelijk was, door het bouwen van barakken. Voorts moesten maatregelen worden ge troffen ten aanzien van de encadreering. Volledigheidshalve vestigt de minister er nog de aandacht op, dat mede in voorberei ding is een wetsontwerp tot verhooging van het bedrag van 53.4 millioen, vermeld in de wet van den 27sten Maart 1936 tot in stelling van een defensiefonds. In hoofdzaak is deze verhooging een gevolg van de door de regeering in 1936 genomen monetaire maatregelen waardoor het bedrag voor den ten laste van genoemde fonds komenden aanbouw van oorlogsvaartuigen ontoerei kend is geworden. Bij het onderhavige wetsontwerp is op den gewonen dienst voor 1938 9.39 mil lioen aangevraagd. DUITSCHE POLITIEKE VLUCHTE LINGEN NAAR VLIELAND. Naar wij vernemen, zijn Dinsdag vier Duitsche politieke vluchtelingen naar Vlieland overgebracht. Vrijdag a.s. zullen er nog twee volgen. Zij zijn onder toezicht van de rijkspo litie gesteld. GEDAALDE SPOORWEG ONTVANGSTEN. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen beliepen in October ƒ8.625.501. In de eerste tien maanden van 1933 werd in totaal ƒ82,8 millioen ontvangen, tegen 84.9 millioen in de overeenkomsti ge periode van bet vorige jaar. AMSTERDAMSCHE BEGROOTING GOEDGEKEURD. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Amsterdam de begrooting 1939 goedge keurd met 401 stem. Tegen stemde al leen de heer Kitsz. De begrooting wijst een totaal-cijfer aan van 134.297.255 in den gewonen dienst en 21.466.059 in kapitaalsdienst. In totaal heeft de raad zich gedurende 18 zittingen met de behandeling der be grooting beziggehouden; verleden jaar waren er vier zittingen minder noodig. REGELING VAN DE CREMATIE. Het komende ontwerp. Naar de „Tel." verneemt, zal de in voorbereiding zijnde wettelijke regeling der lijkverbranding in hoofdzaak de vol gende voorschriften inhouden: 1. Crematie mag slechts geschieden in dien in het testament de wil daartoe uit drukkelijk is bepaald. 2. De naaste familieleden hebben steeds de vergunning noodig van den kanton rechter. 3. Slechts één plaats wordt voor de lijk verbranding aangewezen, n.l. het bestaan de crematorium te Westerveld. Zooals men weet, heeft de regeering bij de behandeling der Ryksbegrooting mede- gedoeld, dat een herziening van de Be grafeniswet, waarbij ook het crematie- vraagstuk geregeld zal worden, in voor bereiding is. PAPIERROMMEL ROND AUTOMATIEKS In Haarlem zal er spoedig een einde aan komen! De raad der gemeente Haarlem nam gisteren twee besluiten, die den middag overheerschten, maar van geheel ver schillende strekking waren. Er werden leeningen tot een bedrag van ruim twee millioen gulden geconver teerd in 2J4 pet. leeningen met een loop tijd van 10 jaar. Talrijk waren de klachten over papier en cartonafval in de buurt van de vele automatieks, die Haarlem den laatsten tijd telt Een der raadsleden diende nu een motie in om een einde aan die vuil nis-verspreiding te maken en hij wilde daartoe de politie-verordening aanvullen met een artikel, waardoor de, automatiek- houdeis aansprakelijk zouden worden ge steld voor het euvel. Het bleek echter niet zoo gemakkelijk de juiste redactie te vin den en na vele conferenties beslcot de burgemeester een andere oplossing te zoeken. Krachtens de politie-verordening is het verboden papier of anderszins op straat te werpen. Rechercheurs in burger- kleeding zullen zich nu in de komende weken nabij de automatieks ophouden en ieder, die een kartonnetje of zakje veg- gooit, onmiddellijk, dus zonder waarschu wing verbaliseeren. De burgemeester meende, dat het dan wel spoedig met de onachtzaamheid gedaan zou zijn. De raad dacht er ook over, zoodat ongetwijfeld een proefproces zeer spoedig te verwach ten is. Df ar in andere plaatsen het euvel niet minder is, zal Haarlem dan als voorbeeld kunnen dienen. De vraag is nu maar, of er geen maasje in de gemeentelijke wet te vinder zal zijn. INSTELLINGEN VAN DEN L.T.B. In een der zalen van restaurant „Bol werk" te Haarlem, werd gisteren een be langrijke vergadering gehouden van de di- verste instellingen van den L.T.B., waar voor veel belangstelling was. Uit bijna alle plaatsen rond Leiden en Haarlem waren de voorzitters der plaatselijke commissies en de vertegenwoordigers aanwezig. We gens ongesteldheid van den heer Nico van Ommen te Leiden, werd de vergadering geleid door den heer Han te Amstelveen die alle aanwezigen verwelkomde, doch inzonder den heer v. Schijndel uit Den Haag, hoofddirecteur, en de sprekers van den dag, de heeren J. A. Bronsgeest, H. J. J. Hegenbarth en H. J. Pot. Na een inleiding door den heer v. Schijn del verkreeg allereerst het woord de heer Bronsgeest, die tot onderwerp had gekozen de loonaanslag en wat daarmede samen hangt bij ziekte en ongevallenverzekering in land- en tuinbouw. Het gezegde „eind goed al goed" gaat bij deze materie niet op, omdat in dit geval het begin goed moet zijn. Toen alles nog vrijwillig was liep een en ander nogal vlot, doch in 1923 na de wettelijke verplichting is er nog al wat mi sère gekomen. Meerdere systemen zijn ge bruikt, want hoe de aanslag tot stand moet,komen is een der voornaamste, zoo niet de voornaamste factor. Want wat de een te weinig bijdraagt moet een ander bij passen. Uitvoerig behandelde spr. het opge geven looncijfer, de verzekeringsplicht voor ongevallen en voor ziekte. Ook werkver schaffingsobjecten zijn verzekeringsplich- tig. Vervolgens verkreeg de heer Hegenbarth het woord om als onderwerp te behandelen „de aangifte, de behandeling en controle van ziekete-gevallen". Spr. zeide te durven beweren, dat aan de verwachtingen ten opzichte der ziekte en ongevallenverzeke ring door de regeering en ook door werk gevers en werknemers geheel is beant woord. Spr. zet o.m. uiteen van hoe groot nut het is de desbetreffende formulieren accuraat in te vullen. De aangifte is de grondslag voor alle komende gebeurtenis sen. Bij de bespreking over de aangifte van ongevallen en ziekte besprak de heer He genbarth de gevallen van „lichten aard", dan van „ernstigen aard" en tenslotte de gevallen waar veelal „iets loos" is. Hetzelf de kan bij ziekteaangiften voordoen. Met volle aandacht werd het gesprokene aange hoord en uit de hierna gestelde vragen door vele van de aanwezigen bleek van hoe groot belang dit onderwerp is en hoeveel or unde er soms nog bij sommigen is ten opzichte dezer materie. Ook de heer Brons geest had een massa gestelde vragen te be antwoorden. In de namiddag-vergadering verkreeg aller eerst de heer Pot, hoofdinspecteur, het woord, om in een duidelijke en soms gees tige rede de belangen uiteen te zetten van w^knemers en werkgevers en in een uit voerig betoog uiteen te zetten de taak van d plaatselijke commissies, doch ook van de vertegenwoordigers, hierbij vooral niet uit het oog verliezend de sociale taak die er voor beiden in zit. De spreuk van de R.K. Staatspartij „Utriusque fidelis, naar beide zijden getrouw", wilde spr. ook hier toege past zien. Met de hoop uit te spreken dat men in deze sociale aangelegenheid nog steeds tot beter inzicht moge komen, tot bloei van de diverse instellingen van den L.T.B., maar ook in het belang van de leden individueel, besloot spr. zijn met volle aan dacht aangehoorde lezing. Ook hierop werden nog tal van vragen gesteld, die door de verschillende sprekers tot genoegen der stellers beantwoord wer den, waarna deze belangrijke en geani meerde vergadering door den voorzitter wer dgesloten. Het was intusschen al laat in den namiddag. LEIDEN. Geboren: Maria Emma Wilhelmina, dochter van A. ter Haar en J C. Colla. Arie, zoon van A. Roodnat en M. van Am sterdam. Antonius Nicolaas Maria, zoon van H. G. Ruhe en M. Jooren. Hendri-- kus Johannes, zoon van H. J. de Romijn en P J. van Veen. Joseph Ignatius, zoon van J. Th. v. d. Voort en G. Konst. Overleden: C. J. v. Valzen, vr. 73 j. E. A. Th. Vogelenzang, m. 79 j. J. v. d. Nat, vr. 70 j. G e h u w d: P. v. Klaveren jm. en M. Sierag jd. W. de Mooy jm. en J. M. van Bhijn jd. J. Schiper jm. en C. v. d. Burg jd. J. J. Sloos jm. en A. C. M. Mulder jd. F. J L. Smit jm. en M. E. v. Went jd- J. A. Smits jm. en G. Spruit jd. L v. d. Wal jm. en A. C. F. v. d. Vlist jd. M. H. de Water jm. en A. Nieuwenburg jd. W. de Jong jm. en E. de Man jd. Ondertrouwd: A. Smit jm. 45 j. en W. C. v. d. Kraan jd. 24 j. St. Dominicushi :s Wij hebben eenigen tijd geleden onzen lezers reeds medegedeeld, dat Leiden een nieuwe Katholieke instelling rijker is ge worden: het St. Dominicushuis aan de Raamsteeg. R ij k e r is geworden wy mogen in derdaad zeggen, dat een tehuis voor Ka tholieke bejaarde echtparen in Leiden een zeer gewaardeerde tegemoetkoming is in een tekort, dat onder dit opzicht in de veel zijdig ontplooide activiteit op sociaal-cha ritatief terrein in Katholiek Leiden be staat. Vanmorgen is dit tehuis plechtig inge wijd door den hoogeerw. heer Deken A. H. M. J. Homulle, in tegenwoordigheid van heeren Regenten, Zusters en enkel^s genoo- digden. Bij de rondwandeling door dit tehuis tref ons weer de vriendelijke huiselijke sfeer, die er hangt in de gangen en op de ruime, frissche, lichte kamers er zijn negen zit kamers met afzonderlijke slaapvertrekken ingericht. Na de inwijdingsplechtigheid hield de voorzitter van het College van Regenten van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, de heer J. P. Noordman een toespraak. Zooals bekend, is het initiatief voor de stichting van dit tehuis uitgegaan van genoemd College, dat ook het Bestuur van het St. Dominicushuis vormt. (Het huis grenst aan het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis aan de St. Jacobsgracht). De heer Noordman drukte er zijn vreugde over uit, dat is vervuld een jaren-lang ge koesterde wensch: een tehuis te bezitten voor bejaarde echtparen. De plechtige inwijding van dit tehuis heeft nu plaats gehad op een hoogen feest dag van ons aller Moeder Maria voor wie de beschermer van dit tehuis, de hei lige Dominicus zulk een groote vereering had. Spr. dankte den Deken, die aan de meer malen door het bestuur ondervonden wel willendheid een nieuw bewijs van mede leven had toegevoegd. Hij dankte den Bisschoppelijken Com missaris den zeereerw. heer Pastoor Beu kers, wiens adviezen en wenken door het Bestuur steeds zeer worden gewaardeerd. Een speciaal woord van welkom wilde spr. ook richten tot den zeereerw. heer Pastoor Smeets O.F.M.. (De zeeeerw. heer Pastoor Smitz was verhinderd). Den weleerw. heer kapelaan Schrama, die voor de geestelijke belangen van de in woners van het gesticht voortdurend be zorgd is, heette spr ook bijzonder welkom. 't Wordt, aldus vervolgde spr., door het Bestuur zeer op prijs gesteld, dat de Alge- meene Overste van de Zusters Dominica nessen, diè wegens ongesteldheid verhin derd is, de eerw. Zuster Pauline heeft wil- »en afvaardigen; haar en de eerw. Priorin van het Huis bracht spr. dank voor de toe gewijde zorgen voor alle inwonenden. Hierna richtte de heer Noordman zich tot den heer architect L. v. d. Laan en den eveneens aanwezigen opzichter den heer Keintjens om waardeering uit te spreken voor het zeer mooie werk, dat onder hun leiding is uitgevoerd. Groote waardeering betuigde spr. ook voor den arbeid van den hoofdaannemer, den heer v. d. Steen en voor de wijze waarop de heer Lindenhoff het metselwerk had uitgevoerd, waarbij hij achtereenvolgens met erkentelijkheid memoreerde het werk van de heeren ir. Beukers, Kloots en Joseph v. d. Laan (cen trale verwarming), v. Noort (schilderwerk) de Best (stucadoorswerk), Vocking (elec- triciteit* en sanitair), Doove (behangen en stoffeeren). Het Dominicushuis, aldus spr., beoogt, natuurlijk, niet winst te maken, maar heft een matigen pensionprijs, om de kosten te dekken. Spr. sluit zijn rede met wensch dat velen in dit Huis een gelukkigen echt-Katholie ken levensavond zullen hebben. De hoogeerw. heer Deken, hierna het woord verkrijgend, spreekt 'er eveneens zijn vreugde over uit, dat nu een lang be staand verlangen is verwezenlijkt gewor den. Zijnhoogeerw. brengt hulde aan het Col lege van Regenten, dat steeds actief is om zooveel mogelijk nooden te lenigen, en nu een nieuw bewijs van voortvarendheid en groote zorg heeft gegeven. De eerw. Zusters Dominicanessen zul len in deze nieuwe instelling, onder be scherming van haar heilige Stichter, voor hs.ar zegenrijk werk een nieuw terrein krijgen. De Deken spreekt den wensch uit, dat, LEIDEN. Vrijdag „Geloof en Wetenschap", Aula R. K. H.B.S., 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Ledenvergadering Bondsgebouw: Rede Bondsvoorzit ter H. A. Vulink, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 9 Dec. a.s., waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 .Te Oegstgeest:: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. LEIDEN. Geslaagd: De heer J. H. van Santen, Arhem (ver beterd bericht). Doctoraal examen Rechten: de heer F. W. Bolk, Den Haag. onder Gods zegen en de voorspraak van St. Dominicus, mogen in vervulling gaan de kerkelijke gebeden van de Inwijding, dat de inwonenden hier gelukkig mogen zijn en de Engelen hen mogen leiden tot God. Na deze toespraken bleven Regenten en genoodigden nog eenigen tijd samen in de oude regenten-kamer, waarin zich heeft afgespeeld een zoo groot stuk historie, aan welke welke historie vandaag is toege voegd een nieuw belangrijk gebeu ren. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland VIER ADRESSEN VERZONDEN. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Bij den aanvang der vergadering sprak de voorzitter een woord van hartelijke ge- lukwensch tot. de heeren van der Steen en Alkemade, die beiden Zondag j.l. hun vijf- en-zeventigsten verjaardag vierden. Beiden hebben steeds met zeer veel ijver en be langstelling aan de werkzaamheden der Kamer deelgenomen. Onder de ingekomen stukken was een antwoord van het ministerie van Binnen- landsche Zaken op het schrijven der Ka mer van 8 Oct. j.l. inzake den achterstand van Nederland op telefoongebied. De Mi nister antwoordt, dat er z.i. geen aanlei ding bestaat in de totnogtoe gevolgde ge dragslijn verandering te brengen. Ook in de eerstvolgende jaren hoopt de Minister met de tariefsverlagingen voort te kunnen gaan. Van de heeren v d. Kloot en v. Appel was een voorstel ingekomen om een actie te voeren tot het verkrijgen van verbete ring van huns inziens te hooge en onbil lijke vastrechttarieven voor winkelbedrij ven. De voorzitter deelde mede, dat het bureau meent, dat het op den weg der Leidsche middenstandscentrale ligt om deze zaak, waarmede zy reeds geruimen tijd bezig is, in handen te houden en voort te zetten. Het bureau geeft de U. M. C. in overweging door middel van een contact commissie, zooals ook de Leidsche indus- trieelen die hebben, te trachten op dit ge bied iets te bereiken. De heer van Appel licht het voorstel toe en verzoekt het bureau der Kamer de zaak te bestudeeren en in een volgende vergade ring haar houding te bepalen. De heer Bergers raadt aan het voorstel voorloopig te laten rusten omdat de ge meenteraad reeds met de kwestie bezig is. De heer Schout steunt het voorstel van de heeren v. d. Kloot en van Appel. De ta rieven zijn inderdaad zeer onbillijk. De heer v. d. Hoek verzoekt by deze zaak ook aan de buitengemeenten te denken. Besloten wordt het voorstel naar het bu reau ter fine van advies te renvoyeeren. De rekening en verantwoording worden goedgekeurd. Het Bureau ontvangt dé charge van haar gehouden beheer. Zonder bespreking wordt besloten het adres nopens het vaststellen van een maas wijdte voor vischnetten en van minimum- maten voor sommige vischsooren (giste ren door ons reeds gepubliceerd) te ver zenden. Aldus geschiedt ook met het adres be treffende schijnakten en inning van onbe twiste kleine vorderingen. Het adres aan den minister van Water staat inzake electriciteitstarieven in het district der Kamer (waarvan wij ook reeds gisteren de hoofdzaak weergeven) lokte eenige bespreking uit. De heer van Zonneveld vroeg of het niet beter was aan te dringen op een uniforme tarifiseering voor stad en buitengemeen ten. De voorzitter zeide, dat het in de bedoe ling van den wetgever ligt de leveringsge meenten autonoom te laten ten opzichte van de bepaling der tarieven. Het gaat hier legen het euvel, dat de distribueerende ge meenten de tarieven opvoeren ten bate van een sluitende begrooting. Wat Leiden be treft houdt de Vereeniging van Industriee- len voldoende contact met de Lichtfabrie ken om onbUiijkheden te voorkoben. Be sloten wordt het adres te verzenden. Ook het adres inzake het stoppen van laatste Parijsche trein aan het Leidsche station wordt goedgekeurd. Daarna slui ting.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2