Moedige woorden van den Aartsbisschop van Freiburg Auto in snelle vaart tegen een boom gereden j i S jja WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9203 Telefoon: Redactie 15. Adv. en Aboi±n.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus 11. Dll nummer bestaat uit vier bladen. Een 75-jarlge Maandag viert de R. K. Militairenver. te Leiden haar 75-jarig bestaan. Dit is geen gebeurtenis van louter plaat- gelijk belang. Er zijn er zoovelen buiten Leiden en vooral in den breeden omtrek van Lei den, in dit gewest, die de aangenaamste herinneringen hebben aan de R. K. Mili- tairenveï. te Leiden. Die militairenver. is in den militairen diensttijd voor den katholieken militair geweest een tehuis, met veel voordeelen eigen aan een tehuis; voordeelen voor het geestelijk en godsdienstig leven. Daar vonden zij een aangename sfeer, daar vonden zij gelegenheid voor ont spanning, goede, gezonde ontspanning daar vonden zij menschen, ouderen, die met hen meeleefden en meevoelden hun belangen, hun behoeften leeken en een priester daar konden zij waardeeren en genieten inderdaad genieten, al was 't misschien ook vaak onbewust den sterkenden en verblijdenden invloed van een, oprecht en eenvoudig, op God ge richt woord, van een gezamenlijk neer knielen en neergebogen bidden tot den gemeenschappelijken Vader in den Hemel daar hebben velen zichzelf gevonden, omdat zij er God vonden, nadat zij zoo veel hadden moeten bestrijden en over winnen, wat hen van God had willen wegtrekken. Zeker, het kazerne-leven, de militaire dienst heeft niet meer die ge varen, welke er in vroeger jaren, vooral vóór de invoering van den persoonlijken dienstplicht, aan vastzaten; volstrekt niet! Maar iedereen zal erkennen, dat voor den militair uit het ouderlijk huis geplaatst in de kazerne, en in een stad, waar hij tijdens zijn vrije uren geen tehuis heeft, geen leiding of voorlichting vindt in derdaad tijdens den militairen diensttijd bijzondere gevaren dreigen. Wat de R. K. Militairen ver. in dien tijd voor hen is geweest zullen met blijde dankbaarheid herdenken vele oud-leden. Maar ook en niet het minst vieren dit ju bileum mede de militairen, die nu lid zijn die nu lid zijn van een vereeniging, welke in haar 75-jarig leven de frischheid van de jeugd niet heeft verloren! 't Is niet alléén, en 't is niet allereerst het feit, dat het gebouw der vereeniging pas vernieuwd is op zeer doeltreffende en zeer keurige wijze! hetwelk aan deze 75-jarige de bekoorlijkheid geeft van de jeugd, maar 't is voornamelijk de geest, die aan de verlangens en behoef ten van dezen tijd volkomen is aange past, welke de 75-jarige frisch en fit houdt, zoodat zij nu als in den stralenden glans van zonnige jeugd vóór ons staat. Wij willen vandaag nog niet namen noemen van hen, wien speciaal dank en waardeering toekomt voor hun werken en ijveren voor de R. K. Militairenver., in het verleden en op heden. Eén uitzon dering willen wij maken, in den geest handelend van talloos velen. De direc teur, die het langst aantal jaren zijn beste krachten, volkomen belangeloos en met voorbeeldigen priesterlijken ijver en vaderlijke zorg heeft geschonken aan deze organisatie die dat heeft gedaan twintig jaren lang (1917—1937), totdat hij niet meer kón, de hooggeachte pater Frig- ge zij hier genoemd tegelijkertijd met zijn vereeniging, die nu gaat jubileeren. De beste wenschen van allen, die dit feest mee vieren, zullen Maandag naar hem uitgaan! Wij willen hier in het kort geven het programma van het groote feest op Maan dag a.s. Zooals men ziet heeft de kerke lijke viering plaats in de Hartebrug-kerk, die de garnizoenskerk is en tegelijkertijd de kerk, wiens pastoor is de huidige vol ijverige directeur der R. K. Militairen ver., pastoor R. Smitz O.F.M. 7 uur: H. Mis met alg. H. Communie in de garnizoenskerk (Hartebrug). 8 uur: Gemeenschappelijk ontbyt in ht?t St. Antonius Clubhuis. 9.^0 uur: plechtige Hoogmis opgedragen door kolonel hoofd-aalmoezenier van Le ger en Vloot Mgr. J. J. J. Noordman, met assistentie van den majoor-aalmoezenier J. J. Brouwer en den directeur der ver eeniging, pastoor R. Smitz O.F.M., waar onder toespraak van den majoor-aalmoe zenier J. J. Brouwer. Na oe Hoogmis plechtige opdracht van de leden der vereeniging. 11.30 uur: Inzegening van het gerestau reerde gebouw door den hoofdaalmoeze- „De ontkerstening van de school wordt consequent doorgevoerd." De Aartsbisschop van Freiburg i-Br. Tr. Conrad Gröber, heeft on langs te Konstanz voor een groote menschenmenigte een predikatie gehouden. Volgens het verslag van deze predikatoe in de Z^itsersche bladen heeft Mgr. Dr. Gröber o.m. het volgende besproken: In zijn inleiding stelde Mgr. Gröber het Oude Testament tegenover de nieuwe Duit- sche mythe en hij verklaarde, dat deze mythe nooit in staat zou zijn, de oeroude wijsheid en verheven waarheden van het Oude Testament te verdringen. De ver wachting van diegenen, die denken het Christendom te kunnen uitroeien, zal niet in vervulling gaan. Wel gaat het geloovige Duitschland nog moeilijke tijden tegemoet. Er zijn onloochenbare feiten en teekenen aanwezig om te kunnen zeggen, dat er krachten aan het werk zijn, die het Chris tendom willen vernietigen. Tot nu toe heb ben deze krachten juist het tegengestelde bewerkt. Nog nooit is de Katholieke geest en het Katholieke geloof zoo heerlijk tot uiting gekomen, als juist in den laatsten tijd. Overal waar de bisschop krachtens zijn ambt komt, ziet hij met vreugde een verdieping van het geloof en trouwe aan hankelijkheid van het Katholieke volk. Dit is voor hem en voor de overige Bisschop pen van het Rijk een ware troost. Mgr. Gröber richtte een innige bede tot de Katholieke ouders en opvoeders, om nu de eerste behoeders van den godsdienst bij hun kinderen te zijn. De school is niet meer in staat het geloof van de kinderen te be schermen en te behoeden. De ontkerstening der school wordt con sequent doorgevoerd. Zoo min als Nero en andere potentaten het Christendom heb ben kunnen vernietigen, zoo min zal dit gelukken aan de huidige machthebbers. De drie inzittenden gedood In snelle vaart is omstreeks mid dernacht in de buurtschap de Korte Ven onder de gemeente Hoogerheide op den rijksweg een auto tegen een boom gereden. De drie inzittenden, een dame en twee heeren, werden hierbij gedood. Het was.juist 12 uur geweest, toen de ge meente-veldwachter van Woensdrecht, de neer G. Schijvenaars. en de rijks-veld wach ter van Hoogerheide, de heer J. A. Leus, die nabij het vliegveld van Hoogerheide op patrouille waren, in de verte een harde slag hoorden. Zij begaven zich derwaarts en vonden op zeer korten afstand van de sieenfabriek „de Vijver" een totaal ver nielde auto tegen een boom. Een der inzittenden, een dame, hing half uit het vernielde voertuig. Zij moet bij de botsing op slag gedood zijn. Achter in den wagen vond men nog een passagier, eveneens reeds over leden, terwijl de bestuurder, die be kneld zat, nog teekenen van leven gaf. Een der veldwachters begaf zich naar de woning van den heer A. Korstermans, di recteur van de steenfabriek „de Vijver", welke woning aan den anderen kant van den weg is gelegen. De heer K heeft on middellijk den burgem^ster, oen dokter en den geestelijke gewaarschuwd De stoker van de fabriek, de beer Koning, ging met een veldwachter terug naar de plaats van bet ongeval. Met een breekijzer heeft men eerst den bestuurder uit zijn benarde po sitie bevrijd. Hulp mocht echter niet meer baten. De man overleed spoedig. Voor zoover kan worden nagegaan moet de auto in snelle vaart uit den bocht tegen een zeer zwaren boom zijn gereden. De nier Mgr. J. J. J. Noordman, waarna re ceptie tot half één uur. 1 uur: Gemeenschappelijke koffiemaal tijd in het St. Antonius Clubhuis. 3.15 uur: Avondfeest in den foyer der Stadsgehoorzaal met medewerking van het Leidsch Salonorkest, het Haagsch Ma- trozenkoor en de familie Hofman. Op dit avondfeest zal Mgr. J. J. J. Noordman een feestrede houden. Het Katholieke volk moet vertrou wen hebben in zijn herders. Nooit zul len de Duitsche bisschoppen hun ge- loovigen in den steek laten. Met ver heffing van stem verklaarde de Bis schop van Freiburg, dat het niet waar was, dat hij in de critieke September dagen iets had ondernomen, wat op een vlucht geleek. Eerder zou de kathedraal van Rreiburg hem onder haar puin be graven, dan dat hij zijn Diocees in den steek zou laten. Deze plechtige verklaring wekte een spontaan gejubel van de menigte. De geloovigen uitten eveneens hun ver ontwaardiging, toen de Aartsbisschop sprak over de relletjes, die tegen den bisschop van Rottenburg waren geënsceneerd. Met groote vrijmoedigheid en vastbera denheid kantte Mgr Gröber zich tegen het verwijt, dat de Duitsch bisschoppen en de katholieken volksverraders zouden zijn. „Houdt u aan mijn woord"! riep hij uit te gen diegenen, die dergelijke lasterpraat jes uitstrooien. „Wie werd door het Ka tholieke volk verraden? Wie werd door den bisschop verraden?" De Duitsche Katholieken hebben in den wereldoorlog hun plichten vervuld en zij zullen het Rijk ook in de toekomst trouw blijven. Zelfs als de Duitsche Katholieken nog zwaarder beproefd worden, zullen zij het vaderland niet in den steek laten. De Katholiek geeft aan het vaderland, wat aan het vaderland toekomt, maar hij geaft ook aan zijn God, wat aan Gode toekomt. De Katholieke bevolking bidt voor het wel zijn van het vaderland, zij bidt voor den Führer, zij bidt voor het behoud van het geloof, zij bidt voor de wereldvrede. Met een oproep aan zijn geloovigen, om vast te houden aan het Geloof der Vade ren, om zich niet te laten misleiden en om voortdurend en aandachtig te bidden voor het behoud van den vrede, besloot de Aartsbisschop van Freiburg zijn predika- 1 tie. viag was zijo hard," dat de veldwachters, uie zich op ongeveer 1300 M. afstand be vonden, dezen hebben gehoord. De heer K. en zijn vrouw, wier woning op korten afstand gelegen is, hadden ech ter niets gehoord. De burgemeester van Woensdrecht en Hoogerheide, de heer A. A. B van der Meu- len, was spoedig, nadat hij gewaarschuwd was, ter plaatse. Ook de dokter, de heer J. van der Kar, arriveerde spoedig, doch kon geen hulp meer verleenen. De drie slachtoffers van dit ernstige on geval zijn de 28-jarige mej. R M. uit Ber gen op Zoom, de 33-jarige C. W. uit Din- tcloord en de 30-jarige M. V. uit Dinteloord. De lijken der slachtoffers zijn op last van de justitie naar Bergen op Zoom over gebracht. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet bekend. Het was goed weer en niet mistig. Wel was de weg, een keiweg, iets vochtig. Een werk van 400 millioen. PLAN VOOR DE ZUIDELIJKE POLDERS IN HET IJSSELMEER. In overeenstemming met hetgeen de Mi nister van Algemeene Zaken op 3 Juni 1938 in de Kamer mededeelde, is het opmaken van een plan voor de Zuidelijke polders met kracht ter hand genomen en wordt ook op deze wijze voortgezet, aldus zegt Mi nister van Buuren in de M. v. A. aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Zuiderzeefonds. Het geldt hier het maken van nieuw land ter grootte van een kleine provincie, waar mede wellicht een bedrag van 400 mil lioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van het Zuidelijk .ge deelte van het IJsselmeer zal diep ingrij pen in het stelsel van onze militaire defen sie en belangrijke voorzieningen ten behoe ve van de landsverdediging noodzakelijk maken. Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een technisch, maar ook tot een eco nomisch bevredigende oplossing moeten leiden. Hiermedp en met het overleg oveT talrijke andere vraagstukken is onvermij delijk veel tijd gemoeid, zoodat nog niet in uitzicht kan worden gesteld, wanneer de plannen gereed zijn, al wordt vertrouwd, dat dit op zoodanig tijdstip zal zijn, dat de beslissing tot de uitvoering en het be gin van de uitvoering zelve vóór 1943 kun nen vallen. Verhooging personeele belasting te Leiden In den geleidebrief tot de ontwerp-be- grooting voor 1939 deelden Burgemeester en Wethouders mede, dat een voorstel zou worden ingediend tot verhooging van de opcenten op de Personeele belasting met 35. Dit voorstel is thans bij den gemeente raad ingekomen. Wij hebben daarin aan leiding gevonden na te gaan, hoeveel de voorgestelde verhooging voor de ingezete nen beteekent. De Personeele belasting wordt geheven naar de grondslagen huurwaarde, mobi lair, dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten. De beide eerstgenoemde grondslagen zijn daarvan de belangrijkste. Bij verordening kunnen de gemeenten de klasse-indeeling, welke van belang is voor de heffing naar de grondslagen huurwaarde en mobilair en den kinderaftrek, regelen. De gemeente Leiden is ingedeeld in de vierde klasse. In verband hiermede is geen Personeele be lasting naar den grondslag huurwaarde verschuldigd bij een huurwaarde van niet meer dan ƒ175.per jaar (ƒ3.50 per week) en wordt voor de berekening v^an de belasting naar dezen grondslag de be lastbare huurwaarde verminderd met 170.Van het restant bedraagt de be lasting in hoofdsom 10 pet. Naar den grondslag mobilair is geen belasting ver schuldigd bij een huurwaarde van niet meer dan ƒ205.per jaar (ƒ4.10 per week). Op de hoofdsom worden thans 100 opcen ten geheven. De voorgestelde verhooging van de opcenten tot 135 beteekent dus eon verhooging van de belasting in hoofdsom en opcenten met 35/200 17 1/2 pet. Ter vergelijking volgt hieronder een staat, aangevende de te Leiden verscnul- digde belasting naar de grondslagen huur waarde en mobilair bij heffing van 100 op centen en bij heffing van 135 opcenten: i Verschuldigde be lasting in hoofd som en opcenten, bi) heffingen van iOOopc. 135opc c 200 geen 6.— 7.05 1.05 2 4.32 5.08 0.76 5 1.80 2.11 0.31 250 200 geen 19.— 22.32 3.32 2 13.68 16.07 2.39 5 5 70 6.70 1.— 200 300 geen 32.— 37.60 5.60 2 23.04 27.07 4.03 5 9.60 11.28 1.68 7 0.64 0.75 0.11 350 400 geen 45.— 52.87 7.87 2 32.40 38.07 5.67 5 13.50 15.86 2.36 7 0.90 1.06 0.16 400 400 geen 55.— 64.62 9.62 2 41.80 49.11 7.31 5 22.— 25.85 3.85 7 8.80 10.34 1.54 500 600 geen 81.— 95.17 14.17 2 61.56 72.33 10.77 5 32.40 38.07 5.67 7 12.96 15.23 2.27 700 1200 geen 139. 163.32 24.32 2 111.20 130.66 19.46 5 69.50 81.66 12.16 7 41.70 49.— 7.30 COO 1700 geen 194.— 227.95 33.95 2 170 72 200.60 29.88 5 135.80 159.56 23.76 7 112.52 132.21 19.69 1000 2000 geen 223.— 262.02 39.02 2 196.24 230.58 34.34 5 156.10 183.42 27.32 7 129.34 151.97 22.63 Gewijzigde handels politiek Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Tariefmachtigingswet 1934 wordt het volgende ontleend: Aangaande de strekking van de ont worpen regeling zegt de Regeering nog, dat aan de indiening van het ontwerp van wet inderdaad de overweging ten grondslag ligt, dat een ombuiging van de in ons land tot dusver gevolgde han delspolitiek onder de huidige omstandig heden gen uitstel mag vinden en met en kele incidenteele beschermende maat regelen niet meer kan worden volstaan. Er is dus wel sprake van een princi- pieele wijziging in de handelspolitiek, doch niet van een wijziging over de ge- heele lijn. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De FranschDuitsche verklaring giste ren te Parijs onderteekend. (2de blad). De Belgische Kamer heeft met groote meerderheid een motie van vertrouwen in de regeering-Spaak aangenomen. (2de blad). De Italiaansche aspiraties ten opzichte van Tunis, Corsica en Nice. (2de blad). Binnenland Grootsche plannen inzake drooglegging van het IJsselmeer. (1ste blad). Mededeelingen van de regeering inzake gewijzigde handelspolitiek. (1ste blad). Een auto-ongeluk, waarbij drie dooden. (lste blad). SPAAK HEEFT NOG GEEN BESLISSING GENOMEN. BRUSSEL, 7 Dec. (A.N.P.) Minister president Spaak heeft vanochtend een be zoek gebracht aan den koning, dien hij op de hoogte stelde van den politieken toe stand. Bij zijn terugkeer aan het departement van buitenlandsche zaken verklaarde de premier, dat hij nog geen beslissing had genomen. Zijn besluit zal wellicht pas he denavond vallen. De Kamer zal vanmiddag haar werk zaamheden voortzetten. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: De FranschDuitsche ge meenschappelijke verklaring is gisteren te Parijs door de ministers van buiten landsche zaken van beide landen, Bonnet en von Ribbentrop, onderteekend. Tevens is nu de tekst van de verklaring gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat zij in denzelfden geest is opgesteld als de EngelschDuit- scne verklaring. De waarde, die men aan dit document moet toekennen, wordt waarschijnlijk het besie weergegeven door het Engelsche blaci de „Times". Het blad, dat de Fransch - Duitsche verklaring toejuicht, herinnert aan de hoop, die twee maanden geleden door de geheele wereld gekoesterd werd, dat het accoord van München zou worden gevolgd door een krachtige poging, de betrekkingen tusschen de totalitaire en de demócratisch-parlementaire staten te verbeteren. Het blad voegt er aan toe. dat het een reden tot algemeene voldoening moet zijn, dat, ondanks de ongelukkige gebeurtenissen in den tusschentijd, deze definitieve nieuwe stap is gedaan en het ververwijderde doel van een alomvatten de regeling zooveel nader is gekomen. Welke beteekenis men er in Duitsch land aan hecht, blijkt uit hetgeen de „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Sommige Fransche en Engelsche dag bladen schijnen te meenen, dat de Parij- schc verklaring een verzwakking van de DuitschItaliaansche verhouding betee kent. Met nadruk kan verklaard worden, dat deze opvatting geenszins overeen komstig de werkelijkheid is, doch zuiver een fantasie van lieden, wien de as Ber lijnRome een doorn in het oog is. Frank- rijks natuurlijke gebiedssfeer, zoo ver volgt het blad, is het Westen van Europa en zijn overzeesch gebied. Duitschlands ruimte is Centraal-Europa en het Nabije Oosten. Beide volkeren staan dus in hun uitzicht met de ruggen tegen elkaar. De te Parijs door von Ribbentrop en Bonnet geteekende verklaring geeft voor het eerst duidelijk en welbewust uitdrukking aan deze natuurlijke verhouding. Een goede nabuurschap tusschen beide landen kan aan hun betrekkingen met derden geen afbreuk doen. Frankrijks intiemste vriend, dat spreekt voor ons vanzelf, is Engeland, en Duitschlands natuurlijke vriend is Italië". Intusschen is men in Italië niet zoo enthousiast over deze „versterking van de as". Men heeft daar altijd nog z'n „as piraties" tegenover Frankrijk. Het schijnt evenwel, dat de „campagne" een misluk king wordt. Weliswaar wordt er hier en daar nog gedemonstreerd, doch het is al te duidelijk, dat men hier met een geor ganiseerde beweging te doen heeft, waar voor het volk niet warm is te maken. Zoo wordt omtrent de studentenbetooging te Rome gemeld, dat de studenten meer schenen te gehoorzamen aan een officieel bevel, dan dat zij ernstige politieke be doelingen hadden. Zij riepen liever com plimentjes tegen de aardige winkelmeis jes, dan „weg met Frankrijk"! Het publiek scheen onverschillig.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1