dagen Historie „Mijnhard (jes iegensvhig helpen SPORT Van de Katholieke Voetbalbonden R.K. SPORTPARK „HAAOWEG" DOCOS I - V.V.S.B. I ZATERDAG 3 DECEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE REISLUST VAN MINISTER CHAMBERLAIN. HET EFFECT VAN DE MISLUKTE ALGEMEENE STA KING IN FRANKRIJK. ITALIAANSCHE AANSPRAKEN OP TUNIS EN CORSICA. WARSCHAU IN DE ARMEN VAN MOSKOU. CRISIS IN BELGIë. Chamberlain reist. In het be gin van Januari zal de Britsche premier een reis naar Rome maken. Hij gaat Mus solini opzoeken, zooals hij in September Hitier heeft opgezocht. Men is wat onge rust over deze plotselinge reislust van don voordien zoo honkvasten Britschen staats man. In September heeft Chamberlain met zijn paraplu c_en ooflog weten te voorko men; de wereld heeft hem daarvoor toe gejuicht en daarbij de vernedering van Engeland, als exponent der Westersche democratieën, geslikt. Maar nu is er geen dreigende ooriog; waarvoor moet de Brit- §che premier nu persoonlijk naar Musso lini gaan? „Ja hoor eens even, zegt Cham berlain, men kan den vrede niet verwer ven door te blijven zitten en erop «e wachten". Dat is een uitspraak, welke in z'n algemeenneid vooi betwisting va*fcaar is. Want het is heel goed mogelijk, dat :n de huidige omstandigheden met een reis meer verprutst wordt dan verloren zou zijn met rustig achter de kachel te blij- 'ven zitten. Wanneer het alleen ging om Engeland en Italië, zou niemand iets te gen een openhartige en directe gedachten- wisseling kunnen hebben. Maar Italië zit met een z.g. „spil*' vast aan Duitschland en er is nog altijd sprake van, dat de iwee dictators elkander den bal toewerpen. Mussolini maakt het Frankrijk door het stellen van overmatig hooge eischen inza ke Spanje, Tunis, het Suezkanaal, uiterst moeilijk, den weg naar Rome te vinden, terwijl Hitier dit land naar-zich toe trekt. Omgekeerd trekt Musoslini een suikerzoet gezicht tegen Engeland, terwijl Hitier door het opwerpen van nieuwe moeilijk heden, op het gebied van ontwapening en koloniën, wat betreft het recht van parle mentaire critiek en door het verscherpen van de Jodenkwestie, Engeland van zich afstoot. Op die manier poogt men kunst matig tegenstellingen te scheppen tusschen Frankrijk en Engeland teneinde de beide voornaamste democratieën van West- Europa uit elkaar te drijven. Daarom beziet men de reis van Cham berlain met bezorgdheid. Eén ding is ech ter een troost: er kan in één maand nog zooveel veranderen, dat alles weer een ander aspect kan krijgen. Mislukte staking. In de ver warring van de vrij chaotische politieke situatie in Europa is Frankrijk gelukkig op weg or" zich innerlijk te herstellen. De eerste '■lag is althans Woensdag j.l. door de regeering gewonnen. De tegen dien dag afgekondigde algemeene staking is op overtuigende wijze mislukt. Wat be-' doeld was: n.L een indruk te geven van de macht van het vakverbond, is omge slagen in z'n tegendeel; er is thans duide lijk aangetoond, dat als de regeering den moed heeft krachtig op te treden de macht van het vakverbond smelt als sneeuw voor de zon en dat de arbeiders onder dergelijke omstandigheden niet langer luisteren naar de hen opruiende voorman nen. Daladier heeft een succes geboekt, een aanzienlijke verhooging van zijn prestige tegenover een vermindering van dat van Jouhaux, Blum en hun trawanten. Het Fransche volk heeft gezond ver stand, zijn regeering kracht getoond, schrijft de „Msb." Dat is 'n belangrijk ge geven voor Frankrijk's binnen- en buiten - landsche positie. Tenminste indien beide partijen hun overwinning over een eenzij dige klasse-dictatuur met zelfbeheersching weten te benutten. Slechts in dat geval zal het woord van Daladier, dat „30 No- vem_ ad een historische dag zal blijven'' bewaarheid worden. Niet „de ab solute mislukking van de algemeene sta king" zal beslissend voor Fankrijks toe komst zijn, maar hetgeen daarachter gaat komen. Woensdag is in het vertrouwen der natie in de regeering, in den eerbied voor de wet de grondslag gelegd voor den heropbouw van Frankrijk. Op dien grond slag moet nu met spoed, met kracht maar ook met het volle begrip voor de groote sociale nooden van het volk voortgewerkt worden. „Tunis, Corsica". Nauwelijks is de staking door de Fransche regeering ge wonnen, of er doet zich een gelegenheid voor om het herwonnen prestige te benut ten. Wij zinspeelden boven reeds op de jongste aanspraken van Italië op Tunis en Corsica. Terwijl Italië aldus een cam pagne heeft ingezet tegen Frankjjk, stuurt zijn as-genoot Duitschland met een gezicht of het van niets weet, zijn minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop naar Parijs om een gemeenschappelijke verkla ring te onderteekenen, dat Duitschland en Frankrijk geen oorlog tegen elkander zul len voeren. Er gaan thans stemmen op, of het nu geen tijd wordt, dat Frankrijk uit scheidt met het bakken van zoete brood jes. Men vraagt zich af, of Duitschland straks de eischen van Italië zal ondersteunen, en wat Frankijk dan heeft aan een mooie verklaring. De bekende publicist Pertinax, die zicK in "het dagblad „l'Ordre" steeds krachtig heeft verzet tegen de politiek van toena dering zoeken tot Duitschland op dit oogenblik, spreekt de verwachting uit, dat thans wat minder geschermd zal worden met uitdrukkingen als „het tijdperk van München" en met lof voor Mussolini we gens zijn bemiddeling. „De waarheid is, dat de Duce in September even moeilijke dagen heeft doorgemaakt als bij den moord op Mateotti, dat hij zich reeds van alle zijden aangevallen en geblokkeerd zag en dat hij zich op de bemiddeling heeft ge worpen als het eenige middel van behoud. En nu hij van zijn angst bevrijd is, wordt hij nog onbeschofter dan te voren". Inderdaad is deze nieuwe Italiaansche aanval een groote teleurstelling voor allen, die de toenaderingspolitiek tot Duitsch land van Bonnet hebben gesteund, zooals voor allen die van meening zijn dat men het met de dictatoren eens kan worden zonder telkens maar weer aan hun steeds toenemende eischen te voldoen. W a r s c h a uM o s k o u. Dezer da gen heeft Polen, dat op het oogenblik met de Duitsche autoriteiten overhoop ligt, een besluit genomen, dat een groote verras sing heeft gevormd. Het heeft, volkomen onverwacht, de vriendschapshand toege stoken aan Moskou. Vorige week Zaterdag is zoowel te Warschau als te Móskou be kend gemaakt, dat Litwinov en Grzybov- ski, de Poolsche ambassadeur te Moskou, een „vriendschappelijke overeenkomst" hebben gesloten, die den grondslag zal vormen voor toekomstige goede nabuur schap. Dat Polen tot deze stap overging is te wijten aan de Duitsche politiek. De laatste jaren waren er in Polen allerlei sympto men, die wezen op een Duitsch-georiën- teerde politiek, terwijl Warschau terzelf der tijd met Rusland op gespannen voet leefde. De verhoudingen zijn nu plotseling totaal omgedraaid. Polen is teleurgesteld doordat Berlijn zijn veto heeft uitgespro ken over het verlangen van Warschau, ten koste van Karpaten-Rusland (Roethe- nië) een gemeenschappelijke grens met Hongarije te vormen. Polen is bovendien bezorgd wegens de propaganda, die het Derde Rijk sedert kort maakt ten behoe ve van een onafhankelijke Oekraine en welke natuurlijkewijze een beroep doet niet slechts op de Oekrainers in Tsjecho- Slowakije, maar ook op de millioenen le den tellende Oekrainsche minderheden in Polen en de Sowj et-Unie. Polen heeft bovendien reden om on*lX> stemd en ontevreden te zijn ovex .'lender, volkomen gebrek aan égards getuigende"' wijze, waarop Berlijn de in het Derde Rijk gevestigde vele Poolsche Joden naar Po len trachtte af te schuiven, terwijl Polen zelf te kampen heeft met groote emigra tiemoeilijkheden. Aldus kwam Warschau in de armen van Moskou. Crisis in België. In België is het thans weer volop crisis. Het besluit tot het aanstellen van een agent te Burgos heeft geleid tot een breuk met de regee ring van Barcelona. Bovendien openbaarde zich in de regee ring zelf een ernstig verschil van opvat ting tusschen de liberale en de katholieke ministers over de richting van het econo misch beleid. Onder deze spanningen moest bet ka binet-Spaak wel barsten, hetgeen gisteren danook geschied is. Het is evenwel geble ven bij het ontslag van één minister n.L den liberalen minister van financiën. Als u toch iets moet verliezen f Eri u hebt't voor't kiezen rtOffert liever dan een uur \0/ Dan uw verd ren levensduur! bij hoofdpijn, kiespijn, griep, gevatte koude, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, maandbezwaren. De kou-en pijnverdrijvers lijuilnemenJleiJ 1 „Mijnhardtje" 5 ct 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. DIOC. HAARL. VOETBALBOND UITA HET LEIDSCHE DISTRICT. Bijeenkomst Juniorenleiders op 15 Dec. Het is U allen bekend, dat het vorig jaar op de algemeene vergadering van het Eistrict een Junioren-Commissie is benoemd om de belangen van de Junioren te behar tigen. Hoewel het vorig jaar door bijzondere omstandigheden niet veel kon worden ge daan, is men er thans in geslaagd een pro gram saam te stellen, zoo wel voor Ju- riorenleiders als Junioren. De Commissie, in samenwerking met het Districtsbestuur heeft besloten om op Don derdagavond 15 December, aanvang 7.30 uur, in Café „De Doelen" te Leiden een leidersbijeenkomst te houden, waarin wor- cen uitgenoodigd alle Juniorenleiders. Dus elke vereeniging draagt zorg, dat alle lei ders aanwezig zijn. Als sprekers van dezen avond zullen optreden Rector L. Beune en de heer G. Kruyver. Het doel van deze bijeenkomst is, dat alle leiders meer kennis opdoen in het leiding geven aan onze Junioren, opdat dan ter plaatse de leidinggevende taak kan worden voortgezet. Vooral bij de groote vereeni- gingen loopt dit omvangrijk werk over een of twee menschen, terwijl zoo'n plaatselijke Junioren-Commissie uit heel wat meer leiders bestaat en gezien alle leiders met de Junioren omgaan, is het roodzakelijk, dat alle leiders voldoende kennis opdoen. Wij verwachten, dat de vereenigingen hierin medewerken en dat niet één leider dezen avond verzuimen. 00 Zondag 15 Jan. Junioren-bijeenkomst uit het geheele District. Het tweede besluit van de Junioren- Commissie is, om op bovenvermelde datum alle Junioren uit het Leidsch District bij een te brergen voor een grootschen propa- ganda-middag. Het aantal Junioren is thans gestegen tot ruim 400 en het zal een ieder uuidelijk zijn, dat wij thans de propaganda op groote schaal voortzetten. Dit wordt een dag voor onze Junioren van geestelijke en technische ontwikkeling, tractatie en attractie. Het spreekt van zelf, dat wij op dezen omnaganda-dag nog nader terugkomen. IlO.óu At:.:. mededeelen, dat de aan- 4de program -jp 2 uur en geëindigd zal P'ussel F ur. Aan dezen dag zullen medewerken de voorzitter van de Junioren- Commissie, Rector L. Beune en Pater C. Kouling, die het geestelijk gedeelte naar voren brengen. Vervolgens de Hoofdbestuurder H. M. A. Roskam over het technische gedeelte en de spelregels op het witte doek zullen voor stellen. De vereeniginger. zullen nu zeker het nut van dezen middag wel inzien en lunnen volgende week reeds ieder voor zich de zaak bespreken en tot voorberei ding overgaan. De grootste vraag zal bij de vereenigin gen zijn, hoe te reizen. Luister: wij hebben ons voor de volgende plaatsen reeds in ver binding gesteld met de N.Z.H. en wij kun- ren mededeelen, dat wij daar volkomen in zijn geslaagd. Voor Lisse per tram naar Leiden 23 cent retour per persoon; voor Sassenheim per tram 19 cent retour per persoon en wan neer V.V.S.B. te Noord wij ker hout per rij wiel naar Sassenheim komt, kunnen deze zich aansluiten bij de Sassenheimers, of bij Noordwijk. Voor Noord wijk per tram 19 cent p, pers.; voor Katwijk 19 cent p. pers.; voor Voorschoten 19 cent per pers. Voor de overige plaatsen in de Veen en Rijnstreek is het moeilijker en zal vermoe delijk gezairienlijk per bus gereisd kunnen worden. Mogelijk dat hier ook nog in voor zien kan worden en wy willen gaarne ons n et die vereenigingen in verbinding stel len. De vereenigingen, welke in de om geving van Leiden zijn gevestigd, zullen wel van het rijwiel gebruik maken. Nu is ons verzoek om voor 15 December een opgaaf te doen aan ondergeteekende Nieuwe winst voor de leidende clubs te verwachten Lastige uit-wedstrijden van SJC en DOSR VVL-BLAUW ZWART TE VOORSCHOTEN Weer gaan we verder. De afgeloopen Zon dag bracht enkele terreinafkeuringen en ook voor morgen is de kans daarop niet ge ring, maar misschien zorgt Sinterklaas hier voor 'n algeheele verrassing door 'n vol ledige afwerking van het programma. Intusschen komen hier en daar de return- wedstrijden reeds los, ten bewijze dat ver schillende clubs de helft van het program ma achter den rug hebben. West H, le klasse: In deze afdeeling is zulks het geval met DHL en Santpoort. In den eersten wedstrijd bleef Santpoort met 53 de baas over de Delftenaren; toen waren de Haarlemmers zoowel als de Hol- landsche Leeuwen waarschijnlijk beter in vorm dan thans, 't Zou ons niet verwon deren indien een gelijk spel het resultaat was. SJC gaat op bezoek bij Leonidas, hetgeen als steeds een zware opgaaf voor de Noord wij kers beteekent, wijl zij gewend zijn op heel wat lichter terrein te spelen dan het veld van Leonidas. Verliezen de SJC-ers dezen wedstrijd, dan kunnen zij gevoegelijk van iedere kampioenskans afzien. Daarom, ook hier een Sinterklaas-surprise? DOSR onderneemt de moeilijke reis naar Heemstede, waar HBC in de drie tot nu toe gespeelde wedstrijden tweemaal moest ver kezen. Dat was echter tegen Spartaan en SJC, de beide kopclubs. Dat de Veenders tot een zelfde prestatie in staat zouden zijn, wil er bij ons nog niet in. Ook hier dus maar wachten op de verrassing! De laatste wedstrijd in deze klasse is die in Schiedam tusschen Excelsior en Onze Gezellen. Beide clubs hebben Zondag een uitstekenden wedstrijd gespeeld, ook al ver loren de Haarlemmers van Spartaan. De Schiedammers zullen dan ook heel wat in hun mars moeten hebben om te winnen. Tweede klasse A: De situatie is hier de laatste weken wel zeer veranderd en de spanning is voor onze omgeving niet wei nig toegenomen nu Lisse. mede door het falen van concurrenten, weer een behoor lijke kans op het kampioenschap heeft ver kregen. Wijl voor alle clubs wedstrijden zijn vastgesteld, is het programma voor morgen zeer belangrijk, want nu gaan de punten voorgoed tellen. Lisse kan al een bijzonder goeden dag maken en moet haar kans tegen OIV, de hekkesluiter, zeker niet ongebruikt voorbij laten gaan. Want een overwinning zal dub bele waarde hebben, nu verschillende con currenten tegep elkaar uitkomen. Noemen we in de eerste plaats DEM ADO. Er is een redelijke kans, dat de Bever wij kers zullen winnen, madr een ge lijk spel zou de concurrenten nog nader tot elkaar brengen. Voorts is daar de wedstrijd VVEVitesse. De Wijk aan Zeeërs zijn plotseling flink naar boven gekomen op de ranglijst, dus zal Vitesse het zeker niet gemakkelijk tegen hem hebben. Teylingen ontvangt DSSH en we behoe ven het eigenlijk niet nog eens te her halen, dat de Sassenheimers op den rand van een afgrond leven. Eén zetje van OIV en Teylingen staat weer onderaan. Laten de Sassenheimers nu toch eens bedenken, dat het weinig eervol is te leven door den dood van een ander. En dat behoeft toch riet. Ook in vorige wedstrijden werd be wezen, dat Teylingen nog wel tot iets in staat is. Dus, flink aangepakt en morgen gewonnen! Dat is dubbel noodig, omdat ook BSM morgen tegen Santpoort II weer een jrans maakt en tenslotte ook, omdat Tey lingen revanche moet nemen voor de 21 nederlaag in Haarlem geleden. Tweede klasse B: Alle hoop op 'n moge lijk kampioenschap van Blauw Zwart is r.og niet verloren, maar de twee neder lagen in successie hebben die kans op het kampioenschap toch een geduchte knak gegeven. En morgen tegen VVL staan de Wassenaarders al weer even moeilijk voor, want ook VVL zal thans, inziende, dat hun buurtgenooten niet onoverwinlijk zijn, den vollen buit willen hebben. En onmoge lijk is dat niet. Een 30 overwinning der Voorschotenaren brengt partijen precies op gelijken voet. St. Lodewijk zou al danig teleurstellen indien morgen ook niet van Wilhelmus ge wonnen werd. Voor de rest zijn successen te verwach ten voor de thuisclubs, VVP wint van Gr. Willem, GDA van VEP en Aeolus van Oliveo. West I le klasse: Wanneer de voortee kenen niet bedriegen kunnen de beide leiders, De Meer en WA, zich heel ge makkelijk op hun tegenstanders handhaven en we gelooven, dat ten slotte de strijd om het kampioenschap wel tusschen deze twee met hoeveel personen (Junioren) men deel neemt en hoe de reis wordt ondernomen. Daarna drage men zorg, dat het reisgeld op Zaterdag 7 Januari bjj ondergeteekende is gedeponeerd. Wij vertrouwen, dat allen hieraan mede werken om bedoelden dag volkomen te doen slagen! H. Hoogervorst, Secretaris. Amsterdamsche clubs zal gaan. Voorloopig is de rest van het programma van minder belang. Zuid I le klasse: Laura is onweerstaan baar. Zelfs al verliezen deze Mijnstreek- bewoners enkele punten, het kan him nog niet schaden, maar de Schaesbergers zullen wel niet veel kans krijgen op de punten. IJn zoolang Laura zoo stukken boven de rest uitsteekt, kan er van eenige spanning geen sprake zijn. Zuid II le klasse: Hier blijft de spanning nog voortduren. Schijndel heeft maar heel weinig noodig om de leiding van Braban- tia over te nemen. Wanneer deze club het morgen tegen SVB niet zou bolwerken - wat geenszins onmogelijk is dan heeft Schijndel de leiding, mits zij zelf van Zwa luw wint. Oost le klasse: In deze klasse heeft Vo- gido mórgen rust, dus kan Vosta de leiding weer overnemen wanneer van Quick ge wonnen wordt. Gezien het verschil in re sultaten kan Vosta hier wel winnen, waar mede dan practisch alleen de beide En- schedesche clubs voor het kampioenschap overblijven. Bezoekt Zondag a.s. de Voetbalwedstrijd Ie Klasse D.H.V.B. - Aanv. 2 uur Entrée 20 cent, Jongens 10 cent, Werkloozen 10 cent, Rijwielstalling 5 cent Het niet-noorgaan van den wedstrijd wordt bekend gemaakt bij MEIJKAMP, Aalmarkt 4 Docos ontvangt VVSB en Leimuiden de leiders van de 2e klasse B Alvorens onze beschouwingen over het programma van morgen te beginnen, eerst eenige bemerkingen. In de eerste plaats gebeurt het wel eens, dat uitslagen van gespeelde wedstrijden des Zondags foutief worden doorgegeven. Dat kan natuurlijk tot grove fouten in het overzicht van Maandag aanleiding geven. Ten tweede en dit is wel heel erg soms is uit de verslagen niet op te maken welke van de twee clubs gewonnen heeft tn zoo dit al duidelijk is, dan blijft het dik wijls een raadsel hoe de uitslag is. Om derhalve zoo secuur mogelijk te wer ken: iedere club geve op 'n apart papier de resultaten op van de gespeelde wedstrijden. En, om zoo snel mogelijk te kunnen wer ken: iedere club geve in de verslagen steeds aan hoe de doelpunten gemaakt worden, uitgedrukt in cijfers. Daarbij zorge men toch vooral, dat in opgave en verslag geen verschillen de uitslagen voorkomen. Tevens verzoeken wij de clubsecretaris sen dringend hun verslagen met inkt te schrijven. Wij hopen dat allen zullen medewerken om deze regeling geheel tot haar recht te doen komen. AFDEELING CENTRUM. Eerste klasse B: De strijd gaat morgen voort met drie wedstrijden in deze klasse, waarvan DocosVVSB natuurlijk de voor naamste. De Leidenaars mogen geen punt verliezen om hun voorsprong op AVV te behouden en dus zullen zij zich ook nu weer geheel moeten geven, want VVSB is 'n ge duchte tegenpartij. Meerburg ontvangt Unio voor den return wedstrijd en ook nu kunnen de Rijnbewo ners de punten binnenhalen. Vogelenzang gaat op bezoek in den Haag, vaar Quick Steps wel het hoogste lied zal zingen, want de Hagenaars wonnen den eersten wedstrijd reeds met 63. Res. le klasse A: De HBC-reserven zullen ongetwijfeld wel op den ongeslagen weg voortgaan en de punten van DOSS II uit Amsterdam medebrengen, terwijl de Lisse- reserven zich kunnen handhaven op ADO II. DOSR n zal zich wel meer inspannen aan vorige week en de DEM-reserven met een nederlaag naar huis sturen. En of de SJC-reserven eindelijk eens tot n overwinning zuilen komen? 't Is toch wel hard noodig, gezien de precaire positie, welke dit elftal op de ranglijst inneemt. Tweede klasse B: Leimuiden krijgt bezoek van de leiders IEV. Dat zal 'n zware strijd worden, waarbij we afgaande op de be haalde resultaten den gastheeren geen kans kunnen geven. Denken zij er anders over, des te beter voor hen! Foreholte moet de moeilijke reis onder nemen naar Kudelstaart, waar DES w voor 'n warme ontvangst zal zorg dra

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13