Wat wordt er verteld van Valkenburg.... FAILLISSEMENTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 H1LLEGOM Koos Veen. Koos Veen gaat Hillegom verlaten. Natuurlijk kent iedereen Koos Veen: met de amicale aanduiding van den heer Jac. Veen bedoelt men niets kwaads: ze zegt alleen, dat het hier een goede be kende is. En dat is de heer Veen. Hij was jaren nachtwaker, werd later gemeente veldwachter en bleef dat jaren. Toen onder Burgemeester Pont het politie-corps werd gereorganiseerd kwam de heer Veen voor pensioen (of wachtgeld) in aanmerking. Hij werd,echter benoemd tot Havenmees ter als opvolger van den heer C. W. v. Ma- ris. Binnenkort ontvangt Veen eervol ont slag als havenmeester wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De heer Veen gaat zich dan te Wassenaar ves tigen. Laat ons hopen, dat deze getrouwe, eenvoudige en sympathieke baas met de zijnen nog jaren in het mooie Wassenaar van zijn welverdiende rust mag genieten. Niet tactisch. Met ingang van 1 Ja nuari wordt de heer D. Stallinga, com mies der Directe Belastingen alhier over geplaatst naar Rotterdam. In hoeverre de ze overplaatsing een promotie beteekent, weten we niet, maar het is o.i. niet tactisch gezien van de desbetreffende inspectie om binnen enkele maanden 3 commiezen over- te plaatsen: de heeren Kerkhof, Runia en Stallinga. De heeren „vervangers" weten van heel wat plaatselijke omstandigheden niets; zij kennen het leed niet van zoove- ïen, die toch wel wat belastingverlaging konden hebben. De maatregel is niet in 't belang van den dienst, doch hij schaadt de belangen van vele armen, die een steun hadden in de bovengenoemde heeren. „Cantate et Jubilate". Het gemengd Zangkoor met bovenvermelden naam, dat gisteravond in hotel Sistermans het twee de concert gaf kan hierop met groote vol doening terugzien. Jammer, dat de zaal niet geheel en al gevuld was. Wij hebben den laatsten tijd veel gehooïd en gezien dat tot de middelmaat of daar beneden behoorde, maar deze avond stond op een Uitzonderlijk hoog peil. De verschillende zangnummers werden zeer fruai en vlekkeloos gezongen en het is ondoenlijk te zeggen wat hiervan het beste was. Door de aanwezigen werd de herhaling van .Serenade van een Lands knecht" door Orlando Lassa dan ook zeer gewaardeerd en een daverend applaus be loonde de uitvoerenden. Medewerking werd verleend door de Haarlemsche dames Riek Coppee (viool) en Lies Alphenaar (piano). Ook de door hen ten gehoore gebrachte werken van Handel, Nardini en Lully waren een genot voor het oor en gaarne roepen wy hen met het kooï een tot wederhoor toe. Beide dames en de dirigente, mej. C. Hoogervorst, die het geheel met vaste hand leidde, ontvingen een welverdiende en fraaie bloemhulde. KATWIJK Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Woensdagmiddag a.s. te 2 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 16 November 1.1. 2. Mededee- ling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den schoolarts. 4. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begrooting 1938. 5. Voor stel tot het verleenen van machtiging tot het aangaan van een kasgeldleening. 6. Behandeling van de bedrijfsbegrootingen en de gemeentebegrooting voor den dienst 1939. 7. Voorstel tot het bepalen van de uitkeering per leerling van de scholen voor Bijzonder, voor Bijzonder Lager on derwijs en de bijzondere school voor uit gebreid lager onderwijs. 8. Rondvraag. Een comité voor Joodsche vluchtelingen. Het comité voor hulp aan de Joodsche vluchtelingen bestaat uit de navolgende personen: mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester, ds. P. Pras, Hervormd predikant, ds. H. Th. Ingwersen, Gerefor meerd predikant, ds. H. Meijering, Geref. predikant, pastoor C. J. Hesp, dr. L. Hue- ting, J. K. C. Matthijs, notaris, dr. ir. A. H. Belinfante, D. van Riessen, W. Vooys, ir. J. Philips. Op 3 December zal een col lecte worden gehouden. LISSE Geboren Christianus zoon van J. Q. Zwetsloot en P. W. van der Meer. Wil helmus z: van A. W. Lemmers en P. Ro- mijn. Maria Clara dochter van W. H. van Gerven. en M. C. van Steijn. Wil-* lem z. van J. H. de Vos en W. C. de Rid-, der. Gevestigd: M. Homan uit Sossen- heim. P. van der Stelt uit Wassenaar. H. de Ree uit Haarlemmermeer. Wed. A. E. M. van Hilten geb. den Hertog uit Den Helder. M. G. Tibboel, uit Amers foort. Vertrokken: M. T. Vermeulen naar Voorschoten. J. van der Boon, naar Hil legom. Th. van den Aardweg naar Heem stede. H. P. van Velzen naar Heemste de. J. Verdoorn naar Haarlemmermeer. J. J. de Wilde naar Leiden. C. P. Schravendeel, naar Roosendaal. J. C. Streng, naar Schagen. OEGSTGEEST De Mis-week De H. Mis het centrum van onze gods dienst; de H. Mis het middenpunt van heel ons godsdienstig leven; de H. Mis het hoogtepunt van heel ons geestelijk leven. Heel ons Gods-streven vindt zyn uit drukking in het bijwonen der H. Mis. Heel ons Gods-verlangen, ons hunkeren naar God kan daar zijn bevrediging vin den. KAN maar is het ook zoo? Wij kennen allen in theorie de onuitzeg- bare waarde van het Misoffer. Wij weten allen, wat daar gebeurt.... Maar durven wij eerlijk en moedig de konsekwenties aan? Dat Offer wordt opgedragen door den plaatsvervanger van Christus VOOR ons NAMENS ons en MET ons. Maar dan is het ook een allereerste eisch, dat wij MEELEVEN meeleven met dat ontzag-wekkend gebeu ren elke dag weer opnieuw aan het altaar'; dat wij meedoen, meebidden, en meezingen datgene wat óók voor ons gebeurt, dat gene wat ook voor ons bestemd is. Als de priester ons groet, gaan wij hem terug-groeten; als de priester voor ons en namens ons en met ons bidt, willen wij or.ze instemming betuigen, door een royaal en flink gezongen: AMEN. Als de priester ons opwekt onze harten tot God te verheffen, willen wij hem met franken eerbied zeggen, dat wij dit reeds deden: HAB2MUS AD DOMINUM. Dan, maar ook dan alleen zal het heer lijke ideaal van Pius XI werkelijkheid worden: dat wij niet meer als vreemdelingen en stomme toeschouwers bij de heilige Gehei men tegenwoordig zijn, maar dat wij zin gen datgene wat voor ons bestemd was en nog is. In de dagen van de komende week zult gij de hooge waarde van het Misoffer be- t leeren inzien en begrijpen. Neemt allen deel flink en vlot doet allen mee leeft allen mee, datgene wat voor U en namens U geschiedt Bidt allen mee met den priester. Zingt allen mee flink en royaal. Sportclubs en Misweek. De R.K. Sportvereeniging bericht ons, dat in ver band met de Misweek, de gymnastiekles voor jongens op Vrijdag, beginnend te 7 uur, vroeg genoeg beëindigd zal zijn, op dat de jongens de conferentie om 8 uur by kunnen wonen. De gymnastiek-les voor meisjes op Vrij dag 8.159.15 vervalt deze week geheel. TEGEN STILSTAANDE AUTO GEBOTST Ongeluk op nieuwen Rijksweg. Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed op den Rijksweg nabij 't viaduct de motorrij der H. G. W. uit den Haag met zijn motor fiets tegen de achterzijde van een truck met trailer, die zonder licht stil stond. W. kreeg verschillende wonden en brak het neusbeen. Door een passeerende auto werd W. naar een Eerste Hulppost aan de Haagsche Schouw gebracht en vandaar naar den Haag. De 36-jarige grondwerker J. H. de B. uit Rijswijk zat op de duo. Hij werd er afge- slingerd en bekwam lichte verwondingen. De stilstaande auto kwam uit den Bosch. De politie stelt onderzoek in. Gevestigd: M. Theuns van Halsteren A. H. Drijfhout van Hooff en gezin van Halsteren G. van Geer van Leiden E. van Esveld van Wassenaar H. E. Koeje- mans van Rotterdam A. L. Umans van Bodegraven B. Reitsma geb. v. d. Wal van Weststellingwerf H. Carlier van Amsterdam A. de Jong van Woseradeel W. M. Th eel en van Wassenaar B. J. M. Kortmann van St. Michielsgestel J. S. van Staden van Leiden J. B. de Waard van Ridderkerk M. P. van Eijk van Rotterdam. Vertrokken: Lie Hong Tjiang naar Leiden H. G. van der Poel naar Voor schoten P. Fransen naar Leiden M. E. Dowideit naar den Haag K. L. Walet naar Rotterdam W. Ztouten naar Leiden L. Kretsschmar naar Leider J. H. Nauta naar Hillegersberg A. Martens naar Amsterdam F. H. Wijk naar Amsterdam F. Holswilder naar Leiden G. M. C. Meijer naar Wassenaar J. C. Buis naar Leiden A. Sieders naar Leiden M. P. Th. Hulsbosch geb. Kerkvliet naar Sas- senheim, LEIDSCHENDAM Geboren: Leonardus Nicolaas Johan nes z. van G. J. N. v. d. Meer en A. L. Scheffers Alida Maria d. van Th. N. Janson en P. A. Lelieveld Clazina Ma ria d. van N. J. Goeman en C. M. Lelie veld Maria Emma Anna d. van S. J. Sonius en M. H. Gorecki. Gehuwd: J. J. J. v. d. Akker en H. A. D. Custers. Overleden: A. Ivens m. 47 j. NOOTDORP Reclamewinkelweek. Aangespoord door het succes, dat de laatst gehouden winkelweek in deze gemeente heeft opge leverd heeft de gezamenlijke middenstand wederom de handen ineen geslagen en een reclamewinkelweek georganiseerd van 26 November tot en met 7 December 1938. De feestelijk§ opening had Vrijdagavond in Gebouw „Nove" door Burgemeescter Schölvinck, die in een geestdriftige toe spraak de Nootdorpers opwekte geduren de de reclameweek, maar ook nè die week, den Nootdorpschen middenstand te blij ven steunen. SASSENHEIM Fancy-fair van den R.K. Vrouwenbond. Gisterenmorgen is in het IC.S.A.-Ge- bouw de fancy-fair geopend ten bate van den R.K. Vrouwenbond en haar onderaf- deelingen. Onder de genoodigden merkten we Pas toor de Haan en beide Kapelaans, de Bur gemeester, Kath. Arm- en Kerkbestuur, Dr. Zijerveld en besturen van verschillen de vereenigingen. Te 12 uur opende de presidente, mevr. v. Reiben-Vreeburg met een woord van welkom tot de genoodigden, die gehoor hadden gegeven aan de uit noo- diging, om bij de opening aanwezig te zyn. Het doel, aldus spreekster, is genoegzaam bekend, doch kan zij niet nalaten om te re- Ie veeren de noodlijdende kassen der Kraamverpleging, Kraamverzorging, Klee- dingmagazijn. Want al zyn deze besturen actief, zij kun niet aan de eischen voldoen, als niet hulp wordt gegeven in den vorm van geld en kleeren. Zij dankt bijzonder den Geest. Adviseur voor het aanmoedigend woord, van de kansel verkondigd, waarbij zij de hoop uitsprak, dat dit indruk op alle hoor ders heeft gemaakt. Een woord van dank aan hen, die bij dén rondgang zoo mildadig hebben gesteund en, aan hen die prijzen beschikbaar heb ben gesteld voor dit mooie doel, aan de Fa. Reeuwijk, voor het kosteloos opslaan van deze fancy-fair en ten slotte aan al len, die hebben meegewerkt. Met den wensch, dat onder Godshulp de opzet moge slagen, opdat vele zieken en noodlijdenden den hulp kan verleend wor den, besloot spr. haar rede. Hierna werd door alle aanwezigen het fancy-fair lied, op de wijze van het jam boreelied, gezongen; begeleid door mej. Th. Blom. Vervolgens werd het woord gevoerd door Pastoor de Haan, adviseur van den Vrou wenbond. Srpeker roemde het ijverige be stuur en besturen der onderafdeel ingen. Een bijzonder woord van aanbeveling ver dient de Kraamverpleging. Deze afdeeling heeft de finantieele steun van de parochie- anen zeer noodig. Het werk van Zr. v. d. Wiel wordt alom geprezen, hetgeen zij door haar arbeid en aangename omgang zeer zeker verdiend. Steun moet echter niet alleen gegeven worden door hen, die van haar werk pro- fiteeren, maar door alle parochieanen. Na een aansporing om de fancy-fair te doen slagen, eindigde pastoor de Haan zijn openingsrede. Na een kopje koffie werd een rondgang gemaakt langs de stands. Met een goed gevulde portmannaie is er van alles te genieten! Een vischtent, een schiettent, een grabbelton, een bommen werper en ook een vroolijke keuken, en nog vele andere attracties hebben deze fancy-fair omgetooverd in een formeele kermis. Door een verloting wordt men eveneens in staat gesteld zijn geluk te beproeven. De prijs hangt aan het plafond van het K.S.A.-Gebouw, een fiets Kortom, er is van elk wat wils om zijn geluk te beproeven. Het spreekt vanzelf, dat deze fancy-fair moet slagen, want de kassen zijn leeg. De wintermaanden staan voor de deur, dus alle hulp is dringend noodig, om de vele werksters in staat te stellen „al goed doende" rond te gaan. Naar we vernemen is de eerste dag niet slecht geweest. Mogen ook de inkomsten daarmede in verhouding staan. Heden avond worden de prijzen bekend gemaakt. Politie. Tot gemeente veldwachter is benoemd de heer P. v. Kruiswijk, agent van politie te Delft. VOORHOUT G. WITTE MAN. In den ouderdom van 59 jaren is giste ren overleden de heer G. Witteman. De heer Witteman was sedert 1923 lid van den gemeenteraad, voorzitter van de R.K. Mu ziekvereniging „St. Cecilia", oprichter en voorzitter van de vereeniging „Plicht en Recht". Een zeer gezien ingezetene is hem heengegaan. WASSENAAR CARAMBOLE OVER DRIE BANDEN. Hedenochtend omstreeks 10 uur wilde de motorrijder C. uit Den Haag vanuit de Houtlaan de Rijksstraatweg oversteken. De autobestuurder v. d. P. uit Amster dam, die de motorrijder wilde ontwijken, slipte daardoor en reed tegen de auto van S uit Haarlem, welke laatste auto in bot sing kwam met den voornoemden 57-jari- gen motorrijder. C. bekwam een beenbreuk en is na eer ste hulpverleening door dr. Hubbeling, overgebracht naar het Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag. DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. Op den Rijksstraatweg bij het Viaduct werd de 15-jarige wielrijdster C. v. d. S. alhier aangereden door een autobus van de H.T.M., bestuurd door A. v. Z. uit Den Haag. Het meisje bekwam een hersen schudding. Nadat door dr. Hoele en dr. Hubbeling de eerste hulp was verleend, is zij per ziekenauto naar haar woning over gebracht. SPORT STAALT SPIEREN. Op het voetbalterrein van Scheveningen aan den Buurtweg kwam gisteren de spe ler A. v. O. uit Den Haag zoodanig te val len, dat zijn arm uit de kom schoot. Op het zelfde terrein kwam J. M. uit Den Haag zoodanig met den doelverdedi- ger in botsing, dat hij het linkerbeen brak. Aan beiden is door dr. Hubbeling de eer ste hulp verleend. Beiden zyn overge bracht naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal te Den Haag. ZOETERMEER INBRAAK. Na een rustpooze van ongeveer 4 weken heeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een weder nachtelijk bezoek ge bracht ten huize van den heer S. aan den Stationsstraat alhier. Een flihk bedrag aan zilvergeld werd ontvreemd. Eerst in den loop van den dag werd de vermissing be merkt en de politie gewaarschuwd. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. De Winkelweek begonnen. De win kelweek 1938 is Zaterdag 1.1. aangevangen en zal op 5 December a.s. eindigen. Door een 37-tal winkeliers wordt deelgenomen. Er zijn veel mooie prijzen beschikbaar gesteld, w.o. een 12-tal electrische kachels, geschonken door het Gem. Electriciteitsbe- drijf te Delft. De prijzen zijn bij een der winkeliers geëtaleerd. ....door dé Katwijkersl? Ingezonden. Valkenburg, 26 November '38 Reeds meerdere malen las ik tot myn verwondering berichten over: „Het vlieg veld te K a t w ij k". Terwillo van de wer kelijkheid en de waarheid is het mij een behoefte deze manier van berichtgeving te bestrijden, als ware het een Katwijksche aangelegenheid. Vooreerst bedragen de te onteigenen landerijen 94 pCt. Valkenburgsch grond gebied, terwijl de eigenaars grootendeels inwoners onzer gemeente zijn. Het is hier om, dat vele mijner dorpsgenooten zich aan deze berichten ergeren, wat vooral het ge val is, met het artikel in Uw blad van Woensdag 23 November j.L „Wat wordt er verteld in Valkenburg Onwaar is, dat bij het heengaan van Burgemeester Lotsy in Valkenburg geruchten omtrent annexatie in omloop geweest zijn. Onwaar is ook, dat Valkenburg geogra- phisch bij Katwijk behoort, daar de be bouwde kommen der beide gemeenten meer dan een K.M. van elkaar verwijderd liggen. Ook voor aansluiting op de tram naar Leiden is men niet aangewezen op Katwijk, maar via het veerpont naar Rijns burg, terwijl het overige verkeer, vooral na 1 Januari, wanneer de tol opgeheven zal zijn, en de weg opnieuw bestraat wordt, direct via Haagsche Schouw naar Leiden zal gaan Onwaar is ook, dat de kinderen der Ge reformeerde ouders de Katwijksche school bezoeken. De leerkrachten der Valkenburg- sche school zijn wel degelijk naar de ker kelijke verhouding benoemd. Slechts de kinderen van 2 Gereformeerde gezinnen bezoeken de school te Katwijk. Averechtsch is ook voorgesteld, als zou de veiling te Katwijk profijt geven aan de tuinders te Valkenburg. Ten eerste veilen velen te Leiden, ter wijl juist te Katwijk wèl vaart door de Valkenburgsche tuinders daar genoemde veiling vooral in de win termaanden voor een groot deel haar aan voer uit Valkenburg krijgt. Valkenburg heeft in verhouding met de groote omvang der gemeente, wel een be trekkelijk klein aantal inwoners, doch dit aantal gaat procentsgewijze sterker voor uit dan te Katwijk. Ook de gemeentehuis houding is niet volgens de berichtgeving, maar is integendeel veel goedkooper dan te Katwijk, hetgeen aan de betrokken overheid zeer goed bekend is, en gewaar deerd wordt. Onbekend is verder ook nog steeds, on danks de „betrouwbare bron" de juiste lig ging der benoodigde gebouwen, zoodat van een vermoedelijke strop voor Valkenburg nog geen sprake kan zijn. Thans nog eenige opmerkingen over de gesuggereerde annexatie. Het bericht is éénzijdig gesteld, daar men juist berich ten ten gunste van Valkenburg „vergeten" heeft te noemen. Men geeft b.v. toe, dat Valkenburg een groote uitgestrektheid be zit. Dus dan mag men toch ook wel veron derstellen, dat Valkenburg zonder het be noodigde land voor het vliegveld, nog wel van de tuinbouw bestaan kan. Als bewijs, dat het een zuiver Valken burgsche aangelegenheid betreft, blijkt wel uit de houding der Regeering, die de aangelegenheden door haar ambtenaren te Valkenburg laat regelen. Het heeft geen zin, de politieke verhou dingen onzer gemeente met annexatie in verband te brengen. Door in dergelijke berichten de Indruk te wekken, als zouden de ingezetenen van Valkenburg zelf gaarne tot Katwijk be- hooren, tracht men de aandacht van hoo- gere instanties warm te maken. Doch dit is een hersenschim, daar bij een eventueele stemming hierover 100 en zoo 't mogelijk was 101 pCt. der Valkenburgers vóór zelf standigheid zou zijn. Er is dan ook geen enkele reden voor annexatie. En het is dan tenslotte wel typeerend voor Katwijk, dat „men", nu Valkenburg uit zijn onbekendheid gaat geraken, en er zich betere perspectieven openen „men" door middel van de p e rs het dorp aan zich tracht uit te leveren, terwijl in bevoegde kringen hiervan geen sprake is. De titel van het besproken stuk, had dan ook beter kunnen luiden: „Wat wordt er verteld van Valkenburg.door Kat wijk'. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Een abonné. Uitgesproken: H. G. W. Derksen, kleermaker, Den Haag, Willem de Zwijgerlaan 111. Cur. mr. B. W. F. Paauwe, Den Haag. J. W. Brandt, hotelhouder, Wasse naar, Burtweg 117. Cur. mr. G. Planten- ga, Den Haag. J. J. W. van Weezei Errens, kleermaker, Leidschendam, Prinses Julianaweg 11c. Cur. mr. H. Parfumeur, Den Haag. J. J. Zuur, metselaar-aannemer, Delft, Groenlandschelaan 24. Cur. mr. H. P. Ben- newitz, Delft. Leest met aandacht de advertenties in Uw Dagblad! HOOFDFILMS INHOUD De big van het Regi ment (Fientje de la Mar, Johan Kaart). De cirkel des doods. (Monte Montana). De vrouw in 't rood (Joan Crawford). Je bent maar een maal jong. (Lewis Stone, Cecilia Par ker). Vadertje Langbeen (Lily Bouwmeester, Paul Storm). Als de liefde begint (Virginia Bruce, Kent Taylor). 100 Mannen en één meisje. (Deanna Dur- bin, Leopold Sto- kowsky). Het mysterie van de blauwe vaas. (George Brent, Anita Louise). De Zeewolf (George Raft, Dorothy La- mour). Zij trouwde den melkboer (Allan La ne, Joan Fontaine). Komisch Sensationeel Romantisch Gevoelig Romantisch Komisch Ontroerend Avontuurlijk Komisch AANVANUSUUR lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati- lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. 's Middags 2 uur ma tinée. Zaterdag, Zon- loopende voorstelling van 27 uur. Goedgekeurd v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Goedgekeurd v volwassenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10