De Engelsch- Fransche besprekingen te Parijs De Duifsch- Fransche verklaring besproken Het verzet tegen de decreten Het Palesti na- probleem BUITENLAND De strijd in het verre Oosten VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Chamberlain uit zijn voldoening OOK ANDERE PROBLEMEN DER EUROPEESCHE POLITIEK BEZIEN Chamberlain en Halifax hebben zich gis termorgen om tien uur naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven om de besprekingen met Daladier en Bonnet te openen. De beraadslagingen na de lunch werden voortgezet op het Elysée. De voornaamste kwestie, die onderwerp van de besprekingen van gistermorgen heeft uitgemaakt, was de Fransch-Duitsche verklaring. Bonnet gaf een uiteenzetting van de on derhandelingen, die geleid hadden tot de uitwerking van het ontwerp der Fransch Duitsche verklaring, de wederzij dsche er kenning der grenzen en de onderlinge raad pleging in geval van een conflict. De Brit- sche regeering was trouwens van de be sprekingen op de hoogte gehouden door de Fransche regeering. Na de uiteenzetting van Bonnet gaf Chamberlain uitdrukking aan de leven dige voldoening der Britsche regeering over het resultaat der onderhandelin gen, dat een belangrijke etappe vormt op den weg der FranschDuitsche toe nadering. Vervolgens gingen de besprekingen over het vraagstuk der FranschBritsche sa menwerking op militair gebied. Ook de toestand in het Verre Oosten is gistermorgen ter sprake gekomen, maar op grond van den korten tijd, waarover de mi nisters beschikken, is men nauwelijks op deze kwestie ingegaan. Het verluidt, dat ten aanzien van Span je is overeengekomen, dat de overeenkomst inzake niet-inmenging nog steeds bestaat. Aangezien dit het geval is, kunnen oor logsrechten slechts aan beide partijen wor den toegekend als integreerend deel der niet-inmengingsovereenkomst. Indien één van beide partijen in Spanje moeilijkheden maakt bij de uitvoering van het plan van Londen, kunnen natuurlijk geen oorlogsrechten worden toegekend. De diplomatieke redacteur van Reuter meent te weten, dat ook de kwestie der waarborging van de nieuwe Tsjecho-Slo- waaksche grenzen een vooraanstaande plaats in de FranschBritsche besprekin gen heeft ingenomen. Tsjecho-Slowakije staat op het standpunt, dat, nu de grenzen definitief zijn vastgesteld, de waarborging van kracht moet worden. Polen, aldus ver klaart men, heeft getoond niet volkomen tevreden over den tegenwoordigen toestand te zijn en is niet van plan waarborgen te geven. Diners. In verband met de rouw van het Brit sche Hof had het diner op de Britsche am bassade gisteravond een strikt particulier karakter. Behalve de Britsche ministers en hun gevolg zaten slechts mede aan de Fransche minister-president en de overige Fransche ministers, de voorzitters der Ka mer en Senaat en enkele andere Fransche persoonlijkheden. Op den Quai d'Orsay heeft de echtgenoo- te van den Franschen minister van buiten landsche zaken, mevrouw Bonnet, een diner aangeboden ter eere van mevrouw Cham berlain en Lady Halifax. Chamberlain bezoekt den hertog van Windsor Chamberlain en Halifax hebben gisteren avond ook een bezoek gebracht aan den hertog van Windsor in hotel Meurice. Dit bezoek duurde 25 minuten. Men verneemt, dat ook de hertogin van Windsor aanwezig was. „W ynieenen te weten, schrijft de „Jour", dat de hertog met Chamberlain zijn toe komstplannen heeft besproken en niet den wensch heeft verheeld, zijn land terug te zien en het nog nuttig te kunnen zijn". VON RIBBENTROP NAAR PARIJS Van welingelichte zijde wordt vernomen, dai de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, 28 November a.s. naar Parijs zal komen. Zijn verblijf in de Fransche hoofdstad zal slechts van korten duur zijn. Hij zal onmiddelijk naar Mün- chen terugkeer en om rapport uit te bren gen 'aan den Führer. De onderteekening van de gemeenschap pelijke verklaring kan verwacht worden ter gelegenheid van dit bezoek van Von Ribbentrop aan Parijs. Over den inhoud der verklaring zyn nog geen mededeelingen ontvangen, doch de verklaring schijnt drie punten te bevatten. Ir. het eerste deel wordt waarschijnlijk als opvatting der beide staten vastgesteld, dat de vriendschappelijke buurbetrekkin- ger een belangrijk element voor de conso lidatie van Europa en de handhaving van den vrede vormen. Naar de algemeene op vatting zou Duitschland in het tweede deel nogmaals bevestigen, dat er geen territo riale twistvragen meer tusschen Duitsch land en Frankrijk bestaan. Bovendien zou de de wederzij dsche grenzen plechtig er ken worden. In het derde deel zouden de beide staten overeenkomen bij internatio nale moeilijkheden, waarbij beide belang hebben, in overleg te treden. in Frankrijk EEN OMVANGRIJKE STAKINGS BEWEGING. De agitatie tegen de wetsdecreten neemt nog steeds toe en het verzet tegen de her stelplannen der regeering uit zich meer en meer in een omvangrijke stakingsbewe ging. Gisterochtend is ook in het Seine-depar- tement de stakingsbeweging met bezetting der werkplaatsen begonnen. Ze werd in de fabrieken van Renault te Boulogne Bil- lancourt, in de vliegtuigfebrieken van Cou- dron in Issy les Moulinaux en de motoren- fabriek van Bloch. Te half acht gisteravond is de politie be gonnen met het verdrijven van de stakers uit de fabrieken van Renault en te acht uur was het hoogtepunt van de moeilijkhe den bereikt. Verscheidene personen wer den gewond, voornamelijk onder de po litie. Tien politiemannen werden gekwetst, waarvan een ernstig. Tegen tien uur was de ontruiming gereed en waren 200 arres taties verricht. Vermoedelijk zullen de ar restanten niet vastgehouden worden. De Bond van arbeiders in de metaalin dustrie in het gebied Parijs heeft een op roep gericht tót de arbeiders in de metaal- fabrieken om geen voortijdige actie te ont ketenen in afwachting van de beslissing van de C. G. T. De bond van 'arbeiders in de vliegtuig-in dustrie heeft verklaard zich strikt te zul len houden aan de voorschriften van de C. G. T. De Algemeene Bond van Fransche werk gevers heeft medegedeeld, dat het bestuur van den bond van werkgevers den toestand welke is geschapen door de stakingen en de propaganda om deze beweging uit te breiden, heeft besproken en heeft vastge steld, dat de conflicten niet zijn ontstaan door arbeidsconflicten, doch uitsluitend een geconcentreerde actie tegen de toepassing van de decreten beteekenen. De bond heeft alle maatregelen genomen, welke noodig zijn om de orde en het goede functioneeren van de bedrijven te handha ven. De bond van mijnwerkers van Anzin heeft besloten hedenochtend in algemee ne staking te gaan. Opwinding te Denain. Te Denain is het gisteren zeer rumoerig geweest. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de mobiele garde een fabriek, waar zich drieduizend stakers bevonden, ont ruimd. De stakers lieten de banden van de auto's der ordebewakers leegloopen en zij versperden den spoorwegoverganf bij Villars, waardoor het verkeer werd ge stremd, zoodat versterking van de mobiele garde een omweg moest maken om de fa briek te bereiken. In vechtpartijen wer den drie personen gewond. Toen de toestand ernstiger werd en de menigte een dreigende houding ging aan nemen, werden onderhandelingen geopend tusschen den prefect, den burgemeester en het bestuur van den bond van arbeiders in de mbetaalindustrie, overeengekomen werd, dat de mobiele garde zich zou te rugtrekken, op voorwaarde, dat de sta kers vrijwillig de fabriek zouden verlaten, hetgeen geschiedde. In den avond trok een betooging van 3500 personen naar het gemeentehuis van Denain, waar sprekers de menigte aan spoorden vol te houden. Te negen uur ging de menigte zonder incidenten uiteen. MAATREGELEN DER REGEERING. Gisteravond te acht uur heeft de Fran sche minister-president een communiqué gepubliceerd over de stakingen, dat als volgt luidt: „In de departementen van de Seine, het Noorden en Seine-inferieure zijn stakingen met bezetting van de werkplaatsen uitge broken. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen om de orde te doen handhaven. In het departement van het Noorden zijn 25 fabrieken, waar 12.000 ar beiders werk vinden, ontruimd en in het departement Seine Inferieure negentien fabrieken. In dit laatste departement is thans geen enkele fabriek of werkplaats meer bezet. Ir het departement van de Seine zijn tien fabrieken met 5000 werklieden ontruimd. Met de ontruiming van de Renault-fabrie- ken is de politie nog bezig. Verder deelt het ministerie van openba re werken mede, dat ten gevolge van de staking, welke is uitgebroken in het ge bied van Anzin, de mijnspoorweg van Se- main naar de Belgische grens geblokkeerd was voor goederentransporten. Aangezien hierdoor de exploitatie van de mijnen werd lamgelegd, omdat de steenkool niet kon worden afgevoerd, heeft de mnister een requisitie-decreet onderteekend. DEBATTEN IN HET LAGERHUIS. „Onze troepen kunnen de orde herstellen, doch niet den vrede". Minister MacDonald heeft gistermiddag Li het Lagerhuis de debatten geopend over de Palestijnsche kwestie. Wij weten, aldus de Britsche minister, oat zekere belanghebbende propagandisten tal van onbehoorlijke beschuldigingen over het gedrag onzer troepen hebben gelan ceerd. Er is geen enkele grond voor deze beschuldigingen. Integendeel, aldus Mac Donald, de herbezetting van de oude stad van Jeruzalem was een voorbeeld voor de tactvolle en humane wijze, waarop Brit sche troepen een delicate militaire operatie kunnen uitvoeren te midden van een bur gerlijke bevolking. Onze troepen kunnen echter slechts de orde herstellen, den vrede moeten de Brit sche regeering en dit huis herstellen. Twee duizend jaar geleden was Pales tina het tehuis van de Joden en in de af- geloopen twintig jaren hebben vele Jo den zich, onder het regime van het man daat naar dit land teruggespoed. Denkt r.iet, dat iemand met recht kan zeggen, dat Groot-Brittannië gedurende deze ja ren niet de verplichting is nagekomen, de immigratie van Joden te vergemakkelijken. Sedert 1922 zijn meer dan 250.000 Joden Palestina binnengekomen, om er zich te vestigen. De Joden zijn niet in Palestina, omdat hun dat als gunst wordt toegestaan, doch omdat het hun recht is (applaus). Door de vervolging in midden-Europa is hun terug keer naar het oude vaderland honderd maal vergroot. De tragiek van het volk, dat geen vaderland heeft, is nimmer zóó erg geweest als deze week (instemming). Ik hoop, dat wij niet aan onze gevoelens van afschuw over de wijze, waarop dit volk wordt mishandeld, zullen toegeven, om onze kalme en juiste beoordeeling van het moeilijke probleem Palestina te vertroebe len (toejuichingen). Ik moet een waarschuwing laten hoo- ren. Toen wij beloofden de vestiging van een nationaal tehuis voor de Joden te ver gemakkelijken, hebben wij nimmer gedacht aan deze verschrikkelijke vervolging. Wij hebben niet de belofte gedaan, dat het het tehuis voor iedereen zou worden, die tracht te ontsnappen kan de geweldige ramp, die het Jodendom thans teistert. Zelfs indien er geen ander volk in Palesti na woonde, zou de schrale Palestijnsche giond feitelijk niet meer dan een deel der Joden, die Europa wenschen te ontvluch ten, kunnen onderhouden. MacDonald wees in dit verband op de sr.elle toeneming der Arabische bevolking, welke, naar schatting, over 20 jaar 1 500.000 zielen zal bedragen. Deze toene ming is echter deels te danken aan het feit, dat.de Joden naar Palestina zijn gekomen met moderne gezondheidsdiensten, enz., zoodat er thans vele Arabische mannen en vrouwen leven, die anders dood zouden zijn. Ik weet, aldus vervolgde MacDonald, dat het nutteloos is, dit argument aan de mees te Arabieren voor te leggen. Zy zijn er doof voor. Zij zijn blind voor het schouw spel van een geleidelijk verbeterenden le vensstandaard voor hun volk, omdat zij aan iets anders denken. Zij denken aan hun vrijheid en denken, dat, wanneer dit pro ces voortgaat, zij ten slotte zich zullen moeten bukken voor de politieke overheer- sching van de ondérnemende, hard wer kende en steeds in aantal toenemende bur gers van het Joodsche nationale tehuis. Wij, Britten, behooren het laatste volk ter wereld te zijn, om de gevoelens der Ara bieren in deze zaak niet te begrijpen, omdat wij ook onze materieele voordeelen zouden opofferen, wanneer wij zouden denken, dat onze vrijheid op het spel stond. (Applaus). Wij kunnen de Joden niet onder de over- heersching der Arabieren plaatsen, doch ook, tenzij wij de vrees der Arabieren kun* nen wegnemen, dat zij onder de over- heersching van de Joden komen, zullen wij rekening moeten houden me teen argwa nend en vijandig volk in een groot gebied van het nabye Oosten en wij zullen een groot deel van ons leger voor onbepaalden tijd in Palestint moeten houden." Het is voor de gewone Joodsche en Ara bische bevolking niet onmogelijk, tevreden zij aan zij in Palestina te leven, noch is het onmogelijk voor de Joodsche en Arabische leiders, overeensteming met elkander te verkrijgen. En daarom heeft de regeering voorgesteld, dat te Londen beraadslagingen zullen worden gehouden. Wanneer ik aan dit probleem denk ge voel ik een zeker ontzag, een zekeren eer bied. Ik kan mij geen tijd in mijn leven her inneren, dat ik niet hoorde spreken over TSJECHO SLOWAKIJE HET LOT VAN ROETHENIË POOLSCHE TROEPEN AAN DE GRENS? Een alarmeerend bericht. „In de Europeesche aangelegenheden dreigt een nieuwe crisis", aldus schrijft de diplomatieke medewerker van de „Evening Standard." Volgens bedoelden medewerker zou Polen zeven divisies aan de grens van de Karpa- ten-Oekraine hebben samengetrokken en 4G.000 man aan de Poolsch-Roemeensche grens, teneinde te verhinderen, dat Roeme nië Tsjecho-Slowakije te hulp snelt. Polen en Hongarije zouden hebben beslo ten. een einde te maken aan het bestaan van de smalle strook Tsjecho-Slowaaksch grondgebied, welke de eenige directe ver binding vormt van Roemenië met midden- Europa. Zelfs de dag der actie zou reeds zyn vastgesteld n.l. Zondag 27 Nov. a.s. Tot dusver verzette Duitschland zich te- ger. het vormen van een Hongaarsch-Pool- sche grens, zoo heet het verder in de „Eve ning Standard", maar hedenmorgen heeft de Duitsche regeering te Warschau en te Boedapest medegedeeld, dat Duitschland zijn bezwaren zou laten vallen op de vol gende voorwaarden: 1. Danzig wordt onttrokken aan de con trole van den Volkenbond en wordt de facto een Duitsche stad. 2. Duitschland krijgt in het eventueel alsnog door Tsjecho-Slowakije af te staan gebied concessies voor den aanleg van ten spoorweg en van een grooten autoweg naar de Roemeensche grens. Boedapest zwijgt. In welingelichte Hongaarsche kringen zwijgt men geheel ovei het vraagstuk der Subkarpathische Oekraine. Maandag jl. is een gemeenschappelijke Duitsch-Italiaan- sche nota overhandigd aan de Hongaar sche regiering, waarin met nadruk wordt gewezen op het feit, dat Hongarije voor de conferentie van München, evenals de re geering van Tsjecho-Slowakije, heeft ver klaard de uitspraak over de nieuwe grenzen als bindend te aanvaarden. Gisteren heeft de Hongaarsche minister president gezegd, da) hij niets had toe te voegen, aan de verklaringen van den mi- ris ter van buitenlandscvhe zaken, van Kanya, op 12 November, dat Hongarije de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije zal garandeeren, zoodra de nationaliteiten, wel ke dit land vormen, dus ook de Roethe- nen, over hun lot zullen hebben beslist in een volksstemming onder internationaal toezicht. ITALIË PIROW OOK NAAR MUSSOLINI? Men acht het te Rome vrijwel zeker, dat de Zuid-Afrikaansche minister van defen sie, Pirow, een bezoek aan Mussolini zal brengen. ROEMENIË ROMEENSCH—BULGAAARSCH INCIDENT. Aan de Roemeensch-Bulgaarsche grens bij Lom heeft zich gisteren een incident voorgedaan. Roemeensche grenswachten hebben geschoten op twee Bulgaarsche sol daten en een douanebeambte, welke in een boot op de Donau voeren. De douane-be ambte werd gedood. De bevolking van Lom heeft vervolgens een betooging tegen Roemenië gehouden. Te Boekarest is men van meening, dat net incident van geen groote beteekenis is, er. bij de gemengde grenscommissie thuis behoort. POLEN DE VERDEDIGING VAN DEM STAAT. Decreten uitgevaardigd. Gisteren is in de Poolsche staatscourant een decreet opgenomen tot bescherming van den staat. Hierbij wordt het aanspo ren tot algemeene staking bedreigd met straffen tot vijf jaar gevangenisstraf, het verspreiden van valsche geruchten scha delijk voor aen staat wordt gestraft met twee jaar gevangenisstraf. Zij, die ge ruchten verspreiden, welke de stabiliteit van de munt in gevaar brengen, kunnen worden gestraft met drie jaar gevangenis, evenals zij, die slechte goederen aan het buitenland leveren. Ook is verboden te luisteren naar zekere buitenlandsche ra diozenders. Verder heeft de staatscourant een de creet gepubliceerd, waarbij alle vrijriiet- selaarsloges zijn ontbonden en hun bezit tingen in beslag genomen en zullen worden verkocht. De opbrengst wordt voor liefda dige doeleinden bestemd. Palestina, over Nazareth, Galilea, Jeru zalem en over Bethiehem, waar de Vorst van den vrede geboren werd. Dit huis, zoo besloot MacDonald, heeft in de lange jaren van zijn bestaan menige belangwekkende kwestie moeten oplossen, nooit werd het een taak opgedragen, zóó heilig, als het herstel van vrede en goe den wil in het Heilige land (toejuichingen). NOORWEGEN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONINGIN MAUD. De „Roal Oak", met aan boord het'stof felijk overschot van Koningin Maud, is gis termiddag om één uur uit Portsmouth naar Noorwegen uitgevaren. Het was schitte rend, zonnig weer. JAPAN CULTUREEL ACCOORD MET DUITSCHLAND. Heden, den tweeden verjaardag van het ar.ti-Kominternpact, is in Tokio het Duitsch-Japansche cultureele accoord ge- teekend, fcrachtens hetwelk beide staten er naar zullen streven, hun cultureele be trekkingen op een vasten grondslag te plaatsen en te bevorderen en wel in we tenschap en kunst, muziek en letterkunde, film en radio, jeugdbeweging en sport. De overeenkomst treedt met den dag van on derteekening in werking en is met een ter mijn van 12 maanden opzegbaar. In het kader van het accoord zullen de autoriteiten van beide landen thans de volgende punten wederzijds regelen: 1. De benoeming van cultureele werk- commissies. 2. Het behoud en de uitbrei ding der cultureele organisaties. 3., De aan beveling van leerkrachten. 4. Faciliteiten voor officieele studiereizen. 5. Uitwisseling van studenten en professoren. 6. Bevorde- rinf van het vriendschappelijke verkeer tusschen de jeugdorganisaties van beide landen. 7. Welwillende behandeling der scholen. 8. Uitwisseling op kunstgebied. 9. Uitwisseling op filmgebied. 10. Uitwis seling op radiogebied. 11. Uitwisseling op gebied van sport en volksgezondheid. 12. Uitwisseling van boeken en tijdschriften. Japan wenscht dergelijke overeenkomsten ook met andere landen te sluiten. GEEN ANTI-JOODSCHE MAATREGELEN IN JAPAN. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft krachtig tegengesproken, dat het heden ochtend ondeiteekende cultureele accoord tusschen Duitschland en Japan de voorloo- per is van anti-Joodsche maatregelen in Japan. CHINEEZEN MELDEN SUCCESSEN. Van Chineesche militaire zijde wordt medegedeeld, dat eenige dagen geleden in de provincie Honan een tegenoffensief is ontketend. De Chineesche troepen zouden het belangrijke centrum Kaifeng heroverd hebben en den opmarsch langs den Loeng- hai-spoorweg in Oostelijke richting voort zetten. Ook in Zuid-Honan zouden de Ohinee- zei aanzienlijke successen hebben be haald. Verder zou de activiteit der Chi neesche troepen in de provincie Hoepan de Japanneezen hebben gedwongen, tot he. defensief over te gaan. Moorddadige luchtbombardementen. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben gisteren twintig Japansche vlieg tuigen een aanval gedaan op Sian, de hoofdstad van Sjensi. Meer dan 200 men- schen zijn daarbij omgekomen of gewond. De bommen kwamen meerendeels in de woonwijken terecht. Rnltenlandsche Berichten DE BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIë. Thans ingedamd. De reusachtige boschbranden in de na- Lyheid van de filmkolonie te Hollywood heeft men gisteren kunnen indammen. De totale schade wordt op 4 millioen dollar ge schat. Ongeveer 300 groote en kleinere huizen werden in de asch gelegd. Ongeveer honderd perso.nen zijn met brandwonden naar de ziekenhuizen gebracht. KOUDE GOLF IN AMERIKA. Vijf-en-twintig personen gedood. Boven het N.O. deel van de Vereenigde Staten heeft een sneeuwstorm gewoed, ten gevolge waarvan 25 personen om het leven zijn gekomen. Te New York ligt er sneeuw n eer dan zeven c.m. hoog. De temperatuur daalde tol 23 graden F. Zulk een lage tem peratuur is sedert 1898 «Pp dezen dag nog nooit geregistreerd. AMOKMAKENDE SEPOY. Te Peshawar, heeft zich een geval van amok in het legerkamp bij Nowshera Britsch-Indië) voorgedaan. Een sepoy drong het voor officieren bestemde gedeelte van het kamp binnen kort na middernacht en doodde vier Britsche en drie inlandsche officieren. Twee andere Br' sche officieren werden ernstig gewond. De amokmaker zelf werd eveneens neergeschoten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6