KING SPORT Het Schaaktournooi der grootmeesters VRIJDAG 25 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN VOETGANGER DOOR AUTO GEGREPEN Op slag gedood. Gisteravond omstreeks half zeven is op den Burgemeester van der Feltzweg te Twello, ter hoogte van het villapark, de 47-jarige G. J. Post, die aan dezen weg woont, aangereden door een personenauto, bestuurd door den heei S. uit Deventer. Het slachtoffer was op slag dood. De bestuurder van de auto, die de lich ten had gedempt voor tegemoetkomende wielrijders, werd verblind door het ter plaatse schelle menglicht, zoodat hij den voetganger niet had opgemerkt. PETROLEUMVENTER AANGEREDEN. In ziekenhuis overleden. Op den Bosscheweg te Tilburg is gister middag omstreeks half vier de 74-jarige pe- troleumventer J. van der Donk, wonende in de Wichmanstraat te Tilburg, toen hij met zijn kar den rijweg overstak, door een hem achteroprij dende auto uit Enschede gegrepen en tegen den grond gesmakt. De man brak een arm en een been ep kreeg ernstige inwendige kneuzingen. In emstigen toestand werd hij door den ge neeskundigen dienst naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Den autobestuurder treft geen schuld. LIJK GEVONDEN. Gisternacht is in Strasz, gemeente Her- zogenrath, het lijk gevonden van den onge veer 26-jarigen ongehuwden chauffeur W. van der Kort. De man is bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Zijn lijk werd naast de omgeslagen auto gevonden. Het slachtoffer woonde in Hoens- broek. Hij was in dienst van de" taxi-onder neming Drummen te Eygelshoven. SCHEVENINGSCHE LOGGER PIKT VERLATEN ENGELSCH ZEILSCHIP OP Te Scheveningen binnengesleept Vannacht om drie uur is de motorlogger Sch. 280, schipper W. van Zuurmond, in de Scheveningsche haven binnengekomen met op sleeptouw het Engelsch zeilvrachtsohip „Astrild", dat in de open zee geheel ver laten is aangetroffen. Het schip was geheel verlaten en dreef met zwaar gehavende zeilen hulpeloos rond. Het roer was evenwel nog onbe schadigd, de ankerketting was gedeeltelijk uitgeworpen. De schipper van de Sch. 280 besloot het zeilschip op sleeptouw te nemen, hetgeen met veel moeite kon geschieden. Over het lot van de bemanning tast men 3n het duister. De sloep bevond zich niet meer aan boord, in de kajuit trof men echter nog wel de zwemvesten aan. Blijkens de papieren is het schip uit Londen afkomstig, de naam van den kapi tein is Goodwild. DE MOORD TE BRUNSSUM. Vierde arrestant bekent. De politie van Brunssum heeft, zooals gisteren gemeld, te Oirschot, in verband met den moord op de 23-jarige mej. Maes- senSchumans, welke vorige week Vrij dag aan het licht is gekomen, gearresteerd zekeren W. V. E., een huisvriend van de familie Maessen. De aangehoudene heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij zeide de vrouw met een bijl op het hoofd t- hebben geslagen en haar vervolgens gewurgd te hebben. Hij verklaarde verder den moord reeds den Za terdag voor de ontdekking te hebben ge pleegd. Bij de schouwing van het lijk was daarentegen vastgesteld, dat de moord slechts een paar dagen voor de ontdekking bedreven moest zijn. Gelijk bekend waren er reeds drie personen in arrest, t.w. de echtgenoot van de vermoorde vtouw, haar zwager en diens echtgenoote. Alle vier ar restanten zijn naar het Huis van Bewa ring te Maastricht overgebracht. Nader meldt men aan de „Msbd.": Op het politiebureau te Brunssum deed de te Oirschot gearresteerde W. v. E. of hij van niets af wist. Donderdagmorgen werd hij naar Maas tricht overgebracht en na een scherp ver hoor door den rechter van instructie dr. Gadiot, stapelden de bewijzen zich zoo te gen hem op, dat hij een volledige beken tenis aflegde. Zaterdagmorgen 12 Novem ber tusschen 9 uur en 9.20 in den morgen is hij aan de woning in de Heiligerstraat gekomen en op zij door de poort in huis. Op het erf voor de keukendeur heeft hjj woorden gekregen met vrouw J. M. en een bijl gegrepen en haar met kracht een drie tal slagen op het hoofd toegebracht. Om eenig rumoer te voorkomen, heeft hij daarop het slachtoffer met een touw ge wurgd. De moordenaar verklaarde, dat hij reeds dagen met het plan had rondgeloopen. Na zijn afschuwelijke daad heeft hij het ljjk in een zak, welke op het erf lag gedaan en achter in den tuin begraven. Vrouw v. d. W. die zich ook in arrest bevindt, heeft hem bij het begraven ge holpen. Dat omwonenden van dit lugubere bedrijf niets gemerkt hebben, valt te ver klaren uit het feit, dat de omheining meer dan 2 meter hoog is en de heg in langen tijd niet was geschoren. Zondagavond heeft de moordenaar het lijk vervoerd naar een anderen kuil, waar op het Vrijdag daarop door de politie en het parket gevonden is. Vast is komen te staan, dat de beide mannen, die aanstonds in arrest zijn ge steld, op den bewusten Zaterdag op de mijn waren en ook buiten het verbergen van het lijk staan. Behalve in den tuin, is de moordenaar bij het vervoeren en be graven van zijn slachtoffer alleen te werk gegaan. De vermoorde vrouw had kennis ge kregen van bepaalde handelingen van den moordenaar en hem meer dan eens op het verkeerde gewezen. Hij heeft toen een wrok tegen haar gekregen, is wellicht be vreesd geworden, dat ze te veel wist en heeft toen aan zijn verschrikkelijke plan nen uitvoering gegeven. OPLICHTER GEARRESTEERD. Hij maakte geestelijken geld afhandig. De politie te Monster heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van den 35-jarigen J. H. M., die in verschillende plaatsen wegens oplichting werd gezocht. Voornamelijk zocht de man zijn slachtof fers onder geestelijken en bij zijn aanhou ding te Monster had hij juist een bezoek gebracht aan den gereformeerden predi kant ter plaatse, dien hij door schoone, doch gefantaseerde verhalen tot afgifte van geld had weten te bewegen. Ook had hij kans gezien zich ter gemeentesecretarie van Schipluiden als inwoner voor te doen er. aldus steun bemachtigd. De politie heeft den man op een verspreid signalement kun nen aanhouden. Hij zal eerst een rondreis langs verschillende politiebureaux moeten doen om dan ter beschikking te worden ge steld." LEEUW LOSGEBROKEN TE BLADEL. Het beest zwerft rond in de bosschen. In het dorp Bladel, gelegen ten zuiden van Eindhoven, is uit een particulier die renpark Woensdagavond een leeuw losge broken, die zijn grillen in de vrije natuur uit wil leven. Twee wielrijders zagen op een rijwiel pad een tamelijk groot dier. Oorspronkelijk dachten zij, dat het een groote hond was, doch toen zij naderbij kwamen, zagen ze, tot hun groote verbazing een leeuw in le venden lijve voor zich, die zich een weg baande door het kreupelhout, meldt „Voor uit". In allerijl maakten de wielrijders, dat zij uit de voeten kwamen en waarschuw den de marechaussee. Alvorens op onder zoek uit te gaan, togen de brigadiers eerst naar het particuliere dierenpark. Een on derzoek bij de leeuwenkool toonde aan, dat ec wei'kelijk een leeuw kans had gezien de tralies te verbreken om de vrije wereld te betreden. De leeuw had, voor zijn uit stapje begon, nog kans gezien, een fazan- tenkooi te beschadigen, waardoor deze vo gels zich de vrijheid zagen teruggegeven. In het nachtelijk duister togen onmid dellijk eigenaar en marechaussee op onder zoek uit. Men zocht en speurde met zak lantaarns de geheele omtrek af, doch het beest hield zich schuil. Na eenige uren ge zocht te hebben, werden de opsporingen gestaakt om deze gisteren voort te zetten. Ook gistermorgen heeft men den koning der wildernis niet te pakken kunnen krij gen, zoodat hij nog steeds in alle vrijheid rondoolt. De leeuw, die zich de weelde veroor looft om in Nederland in de Brabantsche bosschen of op de heide een vrij leven te leiden, is ongeveer een jaar oud. De eer ste dagen of week zal men in deze omge ving nog geen angst jegens dit beest be hoeven te koesteren, daar hy„ zoolang de honger hem niet kwelt, zich wel schuil zal houden, doch wat zal er gebeuren, als hij de kans schoon ziet, aenigen tijd de vrij heid te behouden? Het wild in ons land is te schaarsch voor een leeuw om daarmee zjjn honger te kunnen stillen. VOETBAL DE U. V. S.-ELFTALLEN. Het U. V. S.-elftal is voor a.s. Zondag tegen Velox als volgt samengesteld: Kramp Burgy Den Daas Regeer v. Haasteren v. d. Heijden H. van Bovene v. Leeuwen Kantebeen Oosteroom Brittijn In den belangrijken wedstrijd tegen Laakkwartier is het U. V. S. reserve-elf tal als volgt somengesteld: - Sneek Onderwater Gordijn Delfos v. Duijl Hendriks C. v. d. Berg Verhoogt v. d. Laan G. v. Bovene W. v. Weizen Onvlee Het derde elftal van U. V. S. speelt tegen Lugdunum 3 te 12 uur: Bosboom Tisseur Graafmans A. v. d. Berg Kettenis Hansen Polane van Egmond Mooten Nijeboer Hofstra OEFENWEDSTRIJD TEGEN DE HONGAARSCHE VEULENS. Het Bondselftal en de Zwaluwenploeg. De Hongaarsche veulens, een elftal, be staande uit jonge, veelbelovende Hongaar sche spelers, zal op 30 November en 1 De cember a.s. als tegenstander fungeeren in oefenwedstrijden voor et Bondselftal en een Zwaluwenploeg, dit ter voorbereiding voor de samenstelling van het Nederland- sche elftal voor den wedstrijd tegen Duitschland op 11 December a.s. te Rot terdam. Op 30 November, des middags om twee uur, zal het volgende bondselftal op het Spartaterrein tegen de Hongaarsche Veu lens uitkomen: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Blomvliet (Ajax) en Caldenho- ve (D. W. S.). Midden: Paauwe (Feyenoord), Ande- riesen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord). Voor: Draeger (D. W. S de Boer (K. F. C.), Dumortier (D. O. S.), van Spaen- donck (Neptunus) en de Harder (VUC.). Als reserves zijn aangewezen Pil (Spar ta), van der Heide (Feyenoord), Roelofs (Go Ahead) en Vente (Feyenoord). Den volgenden dag, op 1 December dus, zullen de Hongaren op het verlichte VUC- terrein een wedstrijd spelen tegen een Zwaluwen-elftal, dat in de volgende opstel ling zal verschijnen: Doel: Dijkstra (ZFC). Achter: Weber (AGOW) en Van Ier land (Willem n). Midden: Stam (VUC), Punt (DFC) en Been (Ajax). Voor: Vondenhoff (Juliana), Balvers (VSV), Vente (Feyenoord), Lenstra (Hee renveen en Ooms (DWV). Als reserves zijn aangewezen Dommers (VUC), Chouffeur (ADO), Bekenes (DHC) en de Heer (ADO). Deze wedstrijd begint om acht uur. MOTORBOOTSPORT NIEUW WERELDRECORD VAN CATTANEO. De Italiaan Cattaneo vestigde op het Lago Maggiore een nieuw wereldrecord. Met een motorboot der klasse tot 800 kg. beieikte hij op een afgebakend traject een gemiddelde van 150 km. per uur. Het oude wereldrecord stond met 133 kifl. op naam van den Franschman Vasseur. SCHAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie. M.T.G.S. I wint met 71 van de L. Arb. Sch.cl. III (kL 4 C). Gisteravond werd in het Geb. Oude Sin gel 236 deze wedstrijd gespeeld met het volgende resultaat: A. Prins (M.T.G.S.)—B. v. Leeuwen (L. A. (n.o.) 10 H. JagermanJ. Bourgeois 01 J. C. SchoutenC .Selier n.o.) 10 G. DelfosD. J. Wèeber 10 H. v. LeeuwenC. v. Renswoude (n.o.) 10 H. A. MeesterH. Weeber 10 J. HeydemanP. Koet 10 B. CancrinusL Beyer 10 M.T.G.S. behaalde dus een 71 overwin ning, mede geholpen door de tegenpartij, waarvan 3 spelers niet kwamen opdagen. EUWE WINT VAN BOTWINNIK. Maar Keres staat op winst tegen Aljechin. De groote en voor ons land aangename verrassing van gisteravond was, dat dr. Euwe er in slaagde te 's Gravenhage in een uitstekende partij van den Rus Bot- winnik in 32 zetten te winnen. Onze land genoot heeft daarmede bewezen in het tweede gedeelte van het tournooi veel be ter op dreef te zijn dan in de eerste zeven ronden. Zeer belangrijk was ook het resultaat van de partij Keres—Aljechin. Na 41 zet ten werd deze partij afgebroken in een stand, waarin Keres 2 pionnen meer heeft. Aangenomen mag worden, dat de Esth- lander deze partij zal winnen en dus sterk favoriet is voor de eerste plaats. FlohrFine werd een salonremise, ter wijl de partij CapablancaReshevsky na 41 zetten werd afgebroken, waarbij de Cu baan weigerde met remise genoegen te ne men. De stand is thans: 1. Keres 7 punten plus 1 afgebroken partij. 2. Fine 7 punten. 3. Botwinnik 6 1/2 punt. 4. Aljechin 6 punten plus 1 afgebroken partij. 5. Reshevsky 51/2 punt plus 1 afgebroken partij. 6. Euwe 5 1/2 punt. 7. Capablanca 5 punten plus 1 afgebroken partij. 8. Flohr 3 1/2 punt. Hoe Euwe van Botwinnik won. a Euwe moest zijn tegenstander in een Guenfeld-verdediging bekampen. Hij koos een systeem, dat door Botwinnik uitge dacht en in de practijk werd gebracht. Botwinnik bracht al zijn stukken uit, ter wijl Euwe een centrumopmarsch voorbe reidde. Om zijn tegenstander niet al te veel voorsprong in ontwikkeling toe te staan, moest onze landgenoot al zjjn strijd krachten demobiliseeren, om pas later, na voltooide ontwikkeling, zijn lang voorbe reide e2e4-zet door te zetten. Op dit moment bleek de witte stelling superieur te zijn. Om wat spel te krijgen, offerde Botwinnik de kwaliteit voor een pion. Na geslaagden dameruil werd het duidelijk, dat wit in het voordeel was. De zestiende zet van den Rus bleek een ernstige fout, zooal niet een vergissing ge weest te zijn, want zoodra het tot een af wikkeling kwam, zag het er weinig hoop vol voor hem uit. Euwe drong met zijn toren in de zevende lijn. Dientengevolge ging de f-pion nog voor zwart verloren, zoodat het einde in zicht was. Toen nog de tweede toren ter versterking van den aanval de zevende lijn betrad, was het met Botwinnik gedaan. Op den 34sten zet gaf de Rus op. Botwinnik verklaarde na de partij den 17den zet van Euwe totaal over het hoofd gezien te hebben. Zijn eerste ernstige blunder in dit tournooi. KeresAljechin. Aangezien de wereldkampioen door een overwinning op zijn concurrent Keres nog een goede kans zou maken op den eersten prijs, kon men een scherpe partij van zijn kant verwachten. In dit opzicht stelde de partij echter eenigszins teleur. Blijkbaar wilde de wereldkampioen niet al te veel riskeeren om niet door een nederlaag ge heel uitgeschakeld te worden. Keres van zijn kant speelde ook niet op zjjn scherpst, omdat hij een halve punt op zijn naaste concurrent voorstond. Er ontstond dan ook spoedig een zeer kalme stelling, welke zich in positioneele banen verder bewoog. De opening was een Caro-Kann, waar in Keres de Panow-variant toepaste. Hij speelde op de bekende damevleugel-meer derheid indien hjj den c-pion doorschoof. Aljechin, die de opening strategisch zeer fijn behandelde, bevrijdde zijn stelling met e6e5 zoodat met den 20sten zet de kan sen gelijk stonden. De pogingen van Keres een paard op het sterke veld d4 te centraliseeren, werden door tegendreigingen van Aljechin ge dwarsboomd, doch op den duur kon de wereldkampioen dit niet verhinderen. Het eindspel dat hioruit voortvloeide, nam voor Keres een gunstige wending. Met dame en toren drong hij in het vijan delijke kamp. Aljechin deed een tegen aanval met zijn dame op den damevleu gel, waar hij de witte pionnen bedreigde. Het scheen, dat de jonge, temperament volle tegenstander zijn eigen veiligheid even uit het oog verloor, want de even ge vaarlijke Aljechin bedreigde hem in een plotselingen aanval op den koning. Dit bleek echter schijn te zijn, en Keres pa reerde alles met zijn gewone kloebloedig- heid. In tijdnood deed Aljechin een paar zwakke zetten, inplaats van te trachten een gelijk eindspel te verkrijgen. Bijna had de wereldkampioen in opwinding een mat in twee zetten over het hoofd ge zien, doch gelukkig zag hij dit nog tijdig in. Rionverlies was toen echter niet meer te voorkomen, zoodat de partij in een zeer gunstige stelling voor Keres werd afgebro ken Keres heeft groote winstkansen. CapablancaReshevsky. CapablancaReshevsky was eveneens een Gruenfeld-verdediging, welke echter door den Cubaan solider werd opgezet. Na ruil der dames ging hij op pionnenroof uit. Hij versoberde den c-pion, welken hij met ade macht verdedigde. Als compensatie verkreeg de Amerikaan het looperpaar, terwijl hij zijn tegenstander een dubbel- pion op de f-lijn kon bezorgen. Het mid denspel nam gecompliceerde vormen aan, waarbij echter Reshevsky het initiatief had. Slechts langzaam vorderde de partij Ca pablancaReshevsky, daar de Amerikaan wederom een zee van tijd noodig had voor de eerste phase van de partij. Reshevsky kon reeds den pion terugwinnen, maar zou niet meer dan gelijk spel hiermede heb ben bereikt. Gezien zijn stand in dit tour nooi gaf hij er de voorkeur aan wat meer risico te nemen en zoo speelde hij op grootere verwikkelingen. Ten slotte maak te hij van den dubbelpion van zwart een triplopion en hoewel hij nog steeds één pion minder had, waren zijn kansen vry gunstig, daar zijn raadsheer sterker was dan het vijandelijke paard. De Cubaan, die dergelijke stellingen voortreffelijk behandelt, wist het tot een toreneindspel te brengen, waarbij hij een pion meer bezat, echter een dubbelpion. Om echter wat kansen te verkrijgen, of ferde hij den pion terug, zoodat elk oogen- blik een remise-aanbod kon worden ver wacht. FlohrFine. De partij FlohrFine had een Catalaan- sche opening, die spoedig overging1 in een aangenomen dame-gambiet. De Amerikaan koos een minder bekenden variant, om den Tsjech op „terra incognita" te lokken. De ze liet zich echter niet uit het evenwicht brengen en ontwikkelde op de meest nor male wijze zijn stukken. Na dameruil slaagde Flohr erin, zijn tegenstander een dubbelpion op de c-lijn te bezorgen en daarmede de betere kan sen voor het eindspel te verkrijgen. Nog voor de eindphase in deze partij in getreden was, stelde Flohr, die nog steeds de betere kansen had, remise voor en het is begrijpelijk, dat de Amerikaan niet be ter kon doen dan dit aanvaarden. Een sa lonremise in 19 zetten. DE PARTIJ KERES—ALJECHIN. Wit: Keres. Zwart: Aljechin. Caro-Kann-verdediging. 1. e2e4 c7—c6 Het behoort tot de zeldzaamheden, dat de wereldkampioen de Caro-Kann-verdedi ging speelt. 2. d2d4 d7d5 3. e4xd5 de afruil-variant. 4. c2c4 een scherp door Aljechin in de meester- practijk ingevoerd nieuwtje, dat de Rus sische schaakmeester Panow 1930 in „Schachmatt 64" geanalyseerd heeft. De idee bestaat hierin, dat wit na Dc4: zijn looper met tempowinst ontwikkelen kan, resp. door c4c5 op een kansrijk eindspel met drie pionnen tegen twee op den da mevleugel kan aansturen. 4Pg8—f6 5. Pbl—c3 Pb8c6 6. Lel—g5 Gewoonlijk wordt hier: 6. Pf3 gespeeld, met het vervolg Lg4, 7. Cd5: Pd5: 8. Pf3 00, 9. 00 Ld6, 10. Tel b5 met gelijk spel; zie partij NimzowitschReti Ber- lijn 1928. 6e7e6 7. Pgl—f3 Lf8e7 8. c4c5 Scherp gespeeld. Wit speelt op de pion- nenmeerderheid op den dame-vleugel, wel ke door Panow aanbevolen werd. 80—0 9. Lfl—b5 Dit is sterker dan Ld3, daar hiermede e6e5 bemoeilijkt wordt, aangezien na d4xe5 de d-pion verloren zou gaan. 9Pf6e4 Zwart zoekt op deze wijze tegenspel; hij wil f7f5 laten volgen. Het is duidelijk, dat Pe4: den pion op d4 zou kosten. 10. Lg5 x e7 Dd8 x e7 11. Ddl— c2 Pe4g5! Zwart speelt niet f5, daar het veld e5 zwak zou worden en daardoor zwart moeilijk tot e6e5 kan komen. Met den tekstzet dwingt zwart zijn tegenstander op c6 te ruilen, waarna hij tot het lang verwachte e6e5 komt. 12. Pf3xg5 De7xg5 13. Lb5 x c6 b7xc6 Slecht zou zijn op pionnenroof te spe len door op g2 te slaan. Wit rocheert dan lang en verkrijgt aanval langs de open g-lijn. 14. 0—0 e6e5 De wereldkampioen heeft weder een schitterend staaltje van openingsstrategie getoond. Hij staat minstens gelijk. 15. d4 x e5 Dg5 x e5 16. Tfl—el De5—f6 17. Tal—dl Ta8b8 18. Dc2d2 Dreigt eventueel b2—b4, welke pion we gens Pd5: niet genomen mag worden. 18. ,t.. Lc8g4 Om een verzwakking door f3 uit te lok ken. 19. f2—f3 Lg4e6 20. b2b3 In aanmerking kwam b2b4. 20 Df6e7 21. Dd2e3 Tf8—e8 22. Pc3e2 h7—h6 23. De3c3 Om met Pd4 het centrale veld te kunnen bezetten. 23 De7—g5 24. Pe2d4 Le6h3 25. g2g3 Dg5—f6 26. Tel—e3 Lh3d7 27. Tdl—el Te8 x e3 28. Tel x e3 h6h5 29. Pd4e2 Df6—f5 30. Dc3d3 Df5—f6 Het eindspel is voor wit voordeelig. 31. Dd3d4 Df6—f5 32. Kgl—f2 Df5bl 33. Dd4—f4 Tb 8—f8 34. Te3e5 Ld 7h3 35 g3—g4 h5 x g4 36. f3 x g4 d5d4 37. Kf2g3 d4d3 38. Pe2d4 Dblfl 39 Df4 x f 1 Lh3 x fl 40. Pd4 x c6 f7—f6 41. Te5d5 Lfl—e2 Afgebroken. Waar U gaat of waar U staat, draagt steeds Firma TONNEMA ClE. Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13