STADS NIEUWS Laatste berichten DOIC'ÜERDAG 24 NOVEMBER 1938 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GOUDEN DOCTORAAT Woensdag 30 November a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn dat mr. A. Menalda, oud-lid van den gemeenteraad van Leeu waren en oud-lid van het bestuur van het St Anthony Gasthuis aldaar, thans wo nende te Velp, aan de Rijksuniversiteit hier ter stede promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Gisteravond kwamen vele leden van de afd. Leiden van bovengenoemde vereeni- gmg in de Nutszaal bijeen voor de gewone maandelijksche bijeenkomst. Toen de presidente, mevr. T. Kranen burgSiemens, binnenkwam, werd zij ont vangen met een hartelijk applaus, waar mede de aanwezigen hun vreugde te ken nen gaven, dat mevrouw Kranenburg na haar ernstige ongesteldheid, haar functie weer kon hervatten. De pres. opende met een hartelijk wel kom, waarna de vice-voorzitter. de heer J. Mater, haar uit naam van allen geluk- wenschte met haar herstel en den wensch uitsprak, dat mevr. Kranenburg nog vele jaren voor de afd. werkzaam zal mogen zijn. Vóór men met de verschillende spelen van dezen avond aanving, werden nog eenige punten van vereenigingsbelang be handeld, voornamelijk de uitbreiding van het bestuur. Mej. I. v&n Loo en de heer La- man hebben hun functié om persoonlijke redenen moeten néerleggen en er wordt be hoefte gevoeld het bestuur met één lid uit tc breiden. Het bestuur maakte zijn can- didaten bekend. De dames J. de Boer Mesdag, O. Sevensterde Buck en Fr. Zandvoort hebben zich bereid verklaard een eventueele benoeming te willen aan vaarden. Tegencandidaten worden inge wacht vóór 30 November a.s. bij de secre taresse P. J. Bolkstraat 51. Voor het liplezen gunde men zich geen tijd; verschillende spelen werden gedaan en men scheen zich kostelijk te amuseeren; voor de besten was een prijsje. Te half elf werd de avond gesloten. Zonder tegenbe richt wordt de Kerstavond gehouden op 21 December a.s. ZWEEFVLIEGEN. Op Zondag 20 November 1.1. behaalde de heer H. Korswagen, lid van de L. Z. V. C., op het „Langeveld" te Noord wijker- h o u t het brevet B voor zweefvlieger. Lei oen telt thans één gebreveteerde C-vlieger, vijftien B-vliegers, een A-vlieger en een twaalftal leerling-zweefvliegers. Op Zondag 27 November a.s. zullen op het „Langeveld" te Noordwijkerhout doel- ler.dingswedstrijden worden gehouden, waarvoor eenige prijzen beschikbaar zijn gesteld. De wedstrijden vangen om 11 uur v.m. aan. Op Woensdag 30 November a_s. worden deze prijzen aan de winnaars uitgereikt, tijdens den clubavond in „Oud Hortus- zicht" aan den Witten Singel. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS." In de gistermiddag te half vijl gehouden lec en vergadering der Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" werd als eerste punt der agenda de begrooting voor 1939 behandeld. De uitgaven waren geraamd op f 161.86.45, het tekort op 533.90. In aan sluiting hiermée deed het Bestuur het voorstel, van 1 Januari 1939 af, de mini mum-contributie van 1.50 op 2.00 te brengen, hetwelk door de vergadering werd aangenomen. De bestuursleden die aan de beurt van aftreden waren, t. w..de heeren prof. Mr. J. M van Bemmelen, F. Eikerbout en Mr. M. B Vos. benevens 'de secretaresse, mejuf- fiouw Dr. J. H. van Lessen," werden bij acclamatie herkozen. In 1939 zal de termijn der vereeniging „Cpenbare Leeszaal en Bibliotheek Reu vens" moeten worden vernieuwd. In ver band daarmee deed het bestuur het voor stel vóór dien tijd de Statuten der vereeni ging te herzien en daartoe een commissie te benoemen, bestaande uit, Mevrouw C. v. EistCoebergh en de heeren Dr. A- A. van Rijn bach en Mr. M. B. Vos. Ook hier mede ging de vergadering accoord. De be noemde commissie hoopt in de ledenver gadering van Maart een ontwerp voor de rieuwe statuten te kunnen aanbieden. Na rondvraag sloot de voorzitter daarop de vergadering. Heerencongregatie St. Petruskerk. De leden van de heerencongregatie in de St. Petrusparochie worden uitgenoodigd deel te nemen aan het Rozenkransgebed, morgenavond te 8.15 uur in de kerk, voor de zielerust van hét overleden medelid J. J. C. Gussenhoven. Studievereeniging van Sociale werk(st)ers. Op Maandag 19 December zal ir. J. Th. Westhoff een lezing houden over het door hem aan de regeering uitgebrachte rapport over werkverschaffing, het z.g. „Plan- Westhoff". Op uitnoodiging van de Egyptische Stichting „Koningin Elisabeth" zal dr. W. D. van Wijngaarden conservator van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, op Vrijdag 9 December a.s. des avonds te 8 uur in de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis te Brussel (ingang Ner- viërslaan) een lezing houden over de Egyptische monumenten in de oase El- Chargeh. R. K. RECLASSEERINGS-VEREEN. Een causerie over „Misdaad-factoren buiten den dader." In Mei van dit jaar heeft de afd. Leiden •'an de R. K. Reclarseeringsvereeniging aan hear leden gevraagd, of een verdere voort zetting der winter-bijeenkomsten ge- wenscht werd. Zonder voorbehoud werd door een groot aantal leden met „ja" ge antwoord. Gisteravond had in de bovenzaal van den „Vergulden Turk" de bijeenkomst plaats, doch de belangstelling beantwoord- do niet aan het enthousiasme, dat uit de erquête bleek. Wellicht werkte het storm weer remmend. In elk geval moeten wij hier te doen hebben gehad met „factoren buiten den dader", in casu gelegen buiten inleider en onderwerp, want onder de aan wezigen bleken beiden de gespannen aan dacht te hebben. Nadat de voorzitter, mr. H. F. A. Don ders, het openingswoord had gesproken, gaf hij het woord aan mr. B. V. A. Röling, privaat-docent in de Criminologie te Utrecht, die kwam spreken over: „Misdaad factoren buiten den dader." Weliswaar is elke misdaad een daad van de persoon zelf, doch zij is ook een reac tie op een bepaalde uiterlijke factor. Ieder mensch verschilt in de intensivi teit en den aard van zijn belevenis. De aard van de persoon bepaalt mede het mi lieu, waarin hij verkeert; het milieu dat hij zoekt. Bovendien reageert ieder zeer persoonlijk op een bepaald milieu. Nooit kan men spreken van een misdaad, welke uitsluitend te wijten is aan het milieu, dus aan factoren buiten den dader. Toch spe ler. deze factoren een groote rol. Men moet onderscheid maken tusschen het geestelijke en het stoffelijke milieu. Onder het eerste verstaat -spr. de leidende gedachten, welke in een bepaalde samen leving heerschen, welke den toon aangeven. Men heeft de algemeen leidende begin selen maar ook groepsopvattingen, die in vloed uitoefenen. Van groot belang is, dat de bestaande rechtsopvattingen, religieuse overtuiging, de redelijke overtuigingen en de fatsoensopvattingen in een bepaald in dividu niet met elkaar in tegenstrijd zijn. Is dat wel het geval dan is het gevaar voor een botsing, een misdaad, groot. Het gees telijk milieu is van groote beteekenis voor der. weg, die het individu zal inslaan, zoo dra de bekoring tot den misdaad aanwe zig is. Vele misdadigers vinden hun daad niet eens zoo slecht als de gemeenschao meent; zij waardeeren hun geestelijk milieu an ders. Anderen gaan verder en verwerpen de gemeenschapsopvattingen en zelfs de gemeenschapswaardeering. Naast het gees telijk milieu is de invloed van het mate- rieele milieu veel opvallender. Spr. gaat voornamelijk dieper in op de economische omstandigheden, op de beteekenis van de armoede. De crimineele statistieken hou den daar gewoonlijk geen rekening mee, rraar als men de op en neergaande wel vaart van het land nagaat, vindt men in de economische criminaliteit een overeenkom stige lijn, welke onmiskenbaar verband aantoont. Evenzoo is de samenhang tus schen werkloosheid en vermoeensdelec- ten aanwijsbaar. Toch zijn er streken, waar groote armoede voorkomt, doch waar geen economische criminaliteit voorkomt. De verklaring daarvan is. dat men armoede daar heel gewoon vindt. Men ziet er geen luxe bij anderen, die behoefte kweekt naar het bezitten van dezelfde luxe. Voorts bespreekt spr. den invloed van de werkloosheid. De werkloosheid werkt psychisch demoraliseerend. Het gevoel, dat men voor zichzelf moet zorgen, verslapt; de hoop en het vertrouwen in de toekomst gaan verloren, terwijl de werklooze bo vendien het gevoel ondergaat van onrecht vaardig behandeld te worden. Naast de aanleiding tot de misdaad, schept de werk loosheid tevens een psychische gesteld heid, welke gunstig is voor de misdaad. Het gevaar van de werkloosheid is zóó groot, dat men zich afvraagt, hoe -het komt, dat de groote meerderheid der werkloozen niet tot misdaad vervalt. De verklaring daarvan is niet gemakkelijk te geven. Men heeft in Amerika eens een proef ge nomen met crimineele kinderen en met een even groot aantal niet-crimineele kin deren van dezelfde ouders. Daarbij bleek, dat 91 pet. van de crimineele kinderen te worstelen had met emotioneele conflicten, ontstaan door een zekere disharmonie tus schen henzelf en het huisgezin. Het is vooral de liefde, die in dit opzicht wonde ren kan verrichten. Tijdens het op de inleiding volgende de bat kwam o.a. de gebleken grootere crimi naliteit onder de Katholieken ter sprake. Het Katholicisme op zichzelf kan na tuurlijk niet leiden tot misdadigheid. Toch speelt de Katholieke mentaliteit volgens spr. een rol. omdat zij geleid heeft tot een zekere economische achterlijkheid, omdat zij niet past in een samenleving, die kapi talistisch is ingesteld. Er is een zekere spanning, eeri tegenstelling tusschen de levenshouding van den Katholiek en die van den kapitalist en cat leidt gemakkelijk to* een conflict met de ge'dende wetten. Het is een typisch verschijnsel, dat in de niet zoo geprononceerd kaoitalistische lan den er geen meerdere criminaliteit onder KathoTieken valt aan te wijzen. Over dit onderwerp en over andere on derwerpen werd nog eenigen tijd van ge dachten gewisseld. Handelsregister K. van K. Wijziging. 7073. N.V. Leidsche Over dekte Bad- en Zweminrichting „De Over dekte". Leiden, Haarlemmerstraat 262, N. Ged. Comm.: S. W. Küchlin, Den Haag. N. Comm.: J. H. van Staveren, Schevejnin- gen. OMGEVING ARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN Dooüelljk ongeluk Ie Leidschendam Gistermiddag omstreeks 3.30 uur heeft op het baanvak Amsterdam Den Haag onder deze gemeente, een ongeluk plaats gehad, wat aan den 47- jarigen spoorwegarbeider A. Ivens, wonende Prins Hendriklaan 54 alhier, het leven heeft gekost. Ivens was op bovengenoemd tijdstip met enkele andere arbeiders op deze spoorbaan werkzaam en heeft door den storm blijkbaar den trein, die om 14.19 van het station Leiden vertrokken was, niet hooren aankomen, met het gevolg, dat de man door den trein werd aan gereden en op slag werd gedood. Het slachtoffer werd vreeselijk verminkt. Volgens ooggetuigen heeft het slacht offer op het laatste moment nog ge tracht terzijde te springen, doch helaas te laat. De treinbestuurder, die signalen gaf, heeft nog getracht den trein tct stil stand te brengen, wat hem echter niet gelukte. De politie was spoedig ter plaatse, alsmede dr. Perquin en dr. v. d. Stam. Nadat van een en ander procesver baal was opgemaakt, is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje alhier vervoerd. De trein vertrok met pl.m. een kwartier vertraging naar den Haag. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. NOORDWIJK Het uitbereidingsplan en Ged. Staten Naar wij vernemen, zal op Woens dag 7 December a.s., des morgens te half tien in het gebouw van de pro vinciale griffie te Den Haag door Ged. Staten dezer provincie verslag worden uitgebracht inzake de bezwaren, door belanghebbenden bij dit college inge diend tegen het plan van uitbreiding dezer gemeente. Gelijk bekend werd het uitbreidingsplan door den raad in zijn vergadering van 9 November van verleden jaar vastgesteld. Café „De Viersprong" afgebrand. In het 's winters onbewoonde café „De Viersprong" aan den Provincialen weg tusschen Noordwijk en Katwijk Binnen is gisteravond omstreeks negen uur door on bekende oorzaak brand ontstaan. Een pas- seerend garagehouder bemerkte licht in het café, hetgeen hem verdacht voor kwam. Het bleek hem, dat het lichtschijn sel veroorzaakt werd door een begin van brand .Dcor gebrek aan water kon men weinig uitrichten en nadat de ruiten wa ren gesprongen, was door den storm in enkele oogenblikken het geheele houten gebouwtje een prooi der vlammen. Bij aankomst van de brandweer waren er al leen nog de brandende houtresten over. OEGSTGEEST Een kunstvolle avond voor de St. Josephs gezellen. Hedenavond zal in de St. Jo- sephsgezellenvereeniging een voordracht worden gehouden door de heeren W. Quint en J_ Schouten. Zij zullen voor de leden een uiteenzetting geven over muziek en voordracht en niet alleen in theorie, doch vooral door practische voorbeelden geillustreerd. Wij verwachten dan ook alle leden en aspu-antleden op dezen zeer bui tengewonen avönd. VOORSCHOTEN Jubileum van koordirecteur gevierd Dinsdagavond, op den feestdag van St. Caecilia, patronesse van het R.K. Zang koor alhier, vergaderde het zangkoor in het R.K. Verenigingsgebouw, onder lei ding van den secretaris, den heer J. A. Mens, daar de eerw. voorz. van het zang koor, pastoor P. Meijer, wegens gezond heidsredenen verhinderd was deze verga dering bij te wonen. Na opening der vergadering las de secre taris het jaarverslag, memoreerde de ver schillende feiten van het afgeloopen jaar, waarna de penningmeester, de heer B. J. Lamboo, het financieel verslag uitbracht, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen de som van 220.11 en de uit gaven 40.07, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 160.07. Tot bestuurs leden werden herkozen, de heeren': J. A. Mens, secretaris, B. Lamboo, penningmees ter, Alb. van der Krogt, le biblothecaris, en gekozen in de vacature Bellekom, de heer B. Oorschot, tot 2e Bibliothecaris. De heer D. Scholten bedankte als lid van het koor, wegens vertrek naar elders, daar het voor hem te bezwaarlijk was lid te blijven. Nadat nog eenige wenschen naar voren werden gebracht, werd de ver gadering gesloten en daar de heer M. La- keman zijn zilveren jubileum herdacht als directeur van het koor, nam de eestavond een aanvang. Zondag j.l. had een algemeene Heilige Door de politie alhier is in de ouderlijke woning te Zoeterwoude aangehouden de 16-jarige loopjongen W. J. v. K., die, zoo als wij gisteren meldden, er met de fiets van zijn patroon, den heer S., vandoor was gegaan om kwitanties te innen en niet meer terugkwam. De opperwachtmeester-instructeur C. W. van Oosterom van het 6e Regiment veldartillerie is aangesteld tot beheerder korpsmaterieel bij dat regiment. Communie plaats gehad van de leden van het zangkoor, waarna een gemeenschap pelijk ontbijt in het R.K. verenigingsge bouw. Na dit ontbijt werd de Hoogmis op gedragen tot intentie van de leden van het koor. Gisterenavond had de officieele hul diging plaats van den jubilaris. Door den heer B. J. Lamboo werd de jubilaris met zijne echtgenoote per auto van zijne woning gehaald en, terwijl al len een welkomstlied zongen, naar zijn plaats geleid. Na dit lied opende met een kort wcord de secretaris deze feestelijke bijeenkomst, met een woord van welkom tot den jubilaris en zijn echtgenoote, waarna het woord werd verleend aan den heer B. Lamboo als lid der feestcommis sie. In zijn toespraak huldigde deze spre ker, namens het zangkoor, den jubilaris, die 25 jaar iang onafgebroken als direc teur van het koor is opgetreden en met grooten ijver zijn taak als leider heeft vervuld. Het koor had behoefte op dezen avond zijn directeur te huldigen vcor de vele en moeitevolle werkzaamheden, die de jubilaris in den loop dezer 25 jaar voor de kerkmuziek heeft verricht. Ook bracht spreker dank aan het Kerkbestuur van de parochie, waarvan drie leden mede aan wezig waren, voor de groote gift, ge schonken aan het koor, om dezen feest avond mogelijk te maken. Den jubilaris bood spreker een prachtigen dirigeerstok aan met inscriptie en mevrouw Lakeman mocht van hem een mooi bloemstuk in ontvangst nemen. De heer W. G. Duijnis- veld sprak een woord van dank tot den jubileerenden directeur, namens het pa rochiaal Kerkbestuur voor de wijze, waarop de jubilaris zijn taak heeft ver vuld en hoopte, dat het hem gegeven mccht zijn nog lange jaren zijn beste krachten te kunnen geven als directeur, tot eer van God en stichting der geloovi- gen. Van den voorzitter, pastoor P. Meyer, was een felicitatie ingekomen en een dankbetuiging voor zijn werk, ver richt als directeur van het zangkoor. Ook van een oud-lid van het koor was een fe licitatie ingekomen in dichtmaat. De ju bilaris sprak een woord van dank tot de sprekers en tot allen, die hadden mede gewerkt om hem dezen aangenamen dag te kunnen medemaken. Reeds vele geluk- wenschen had spreker dezen dag mogen ontvangen en spr. verklaarde verheugd te zijn zoo'n mooien dirigeerstok te hebben ontvangen. Nadat het officieele gedeelte van dezen avond was gepasseerd, wer den ververschingen aangeboden en bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Nog door meerdere leden werd het woord ge veerd om hun dank te betuigen. Ook Ka pelaan Perquin gaf blijk van belangstel ling door zijn tegenwoordigheid op dezen avond. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 28 November 1938, des namiddags te 7 uur. Binnenland VADER VAN NEGEN KINDEREN VERDRONKEN. Door den storm te water geraakt? Gisteravond is de 50-jarige arbeider B H. Rocks uit Zwartemeer met zijn fiets te water geraakt en verdronken. R. kwam per fiets van zijn werk in de veenderijen en is, vermoedelijk tengevolge van d?n zwaren storm, in het langs den weg loopende kanaal terecht gekomen. Toen de man niet op den gewonen tijd thuis kwam, ging man hem zoeken. Men besloot al spoedig het kanaal af te dreggen. Na een uur werd het lijk opgehaald. Nie mand is van het ongeluk getuige geweest. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. BRUTALE INBRAAK TE DEN HAAG. Voor ongeveer 5000.juweelen ontvreemd. Gisteravond is in een woning aan den Benoordenhoutschen weg te 's-Gravenhage ren brutale inbraak gepieegd. De bewoners waren naar den ijshockeywedstrijd gaan kijken er. kwamen pas om 12 uur thuis. Toen ontdekten zij, dat onbevoegden zich toegang tot hun woning hadden verschaft. Eeze hadden door het indrukken van een ruit van de tuindeur aan de achterzijde en vervolgens door het verbreken van een spanjoletsluiting zich toegang tot het per ceel verschaft, dat zij geheel hebben door zocht. Uit een linnenkast op de eerste verdie ping, welke zij openbraken, namen zij een groot aantal sieraden weg. Hieronder waren er.keie juweelen, horloges, armbanden en corhang ?rs te samen voor een waarde van ongeveer 5000. LEIDER VAN ZWART FRONT IN ARREST Gisteravond sprak te Nijmegen de heer Arnold Meijer, leider van Zwart Front, in een openbare vergadering van deze orga nisatie. Aan het einde van d. vergadering is hij door de aanwezige politie-ambtenaren ge- airesteerd wegens bezigen van opruiende woorden tegen het wettig gezag. Vandaag was hij nog bij de Nijmeegsche politie in arrest voor nader onderzoek. Buitenland REIS VAN VON RIBBENTROP NAAR PARIJS. BERLIJN, 24 Nov. (A.N.P). Van semi- officieele zijde wordt medegedeeld: Naar in politieke kringen te Berlijn wordt bevestigd, Is rijksminister van buitenland- oche zaken, von Ribbentrop, voornemens om zich aan'het einde van deze maand naar Parijs te begeven. Hieraan wordt toegevoegd, dat het juiste tijdstip van zijn vertreic nog niet definitief vaststaat. HET BEZOEK DER BRITSCHE MINISTERS. PARIJS, 24 Nov. (A.N.P.Chamberlain en Halifax hebben zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven om de besprekingen met Daladier en Bonnet te openen. Na de lunch worden de beraad slagingen voortgezet op het Elysée. COLUMBIA TREKT ZIJN GEZANT TERUG. Gezant was slachtoffer geworden bij de recente pogrom. BERLIJN, 24 Nov. (A.N.P.) De Colum- biaansche regeering heeft besloten haar gezant, Jaime Jaramillo Arango, die zijn geloofsbrieven nog niet had overhandigd, terug te trekken. Deze maatregel wordt gemotiveerd met het feit, dat de Columbiaansche legatie nog geen verontschuldigingen heeft ge kregen betreffende het incident, waarvan de nieuwe gezant, van den kant der Duit- sche politie, het slachtoffer was gewor den, ondanks zijn diplomatieke immuni teit, tijdens de anti-semietische troebelen in Berlijn op 10 November j.l. De gezant zal hedenavond naar Parijs vertrekken. Voorloopig wordt hij niet vervangen. De secretaris der legatie, Raphael Ro- chaschloss, die de functies van zaakgelas tigde uitoefende, zal aan het einde der maand uit Berlijn vertrekken naar Ko penhagen. DE WANORDELIJKHEDEN IN ROETHENIë. Duitsch protest te Warschau en Boedapest. PRIJS, 24 Nov. (A.N.P.). Aan de „Figaro" wordt uit Berlijn getelefoneerd, dat de Duit- sche regeering gisteren bij de Poolsche en Hongaarsche regeeringen via haar ambas sadeurs in Warschau en Boedapest heeft geprotesteerd tegen de jongste wanorde lijkheden in Roethenië. Beide ambassadeurs hebben nauwkeurige instructies ontvangen om den regeeringen, bij welke zij geaccre diteerd zijn, mede te deelen, dat Duitsch- land geen enkele wijziging van de Tsjecho- slowaaksche grens zou dulden. BARCELONA GETEISTERD. Opnfeuw vijfmaal gebombardeerd. BARCELONA, 24 Nov. (A.N.P.), In den afgeloopen nacht en in den loop van den irorgen is Barcelona wederom vijf malen gebombardeerd, zoodat de stad thans bin nen achttien uur in het geheel acht malen aangevallen is. Tot dusverre is bekend geworden, dat acht-en-veertig personen gedood en 149 gewond zijn. Een rechtsch watervliegtuig heeft de stad het grootste deel van den nacht wakker gehouden, terwijl ook drie dorpen ten Noorden van Barcelona met tommen bestookt zijn, zoodat daar vier personen gedood en 21 gewond werd, ter wijl 20 huizen werden vernield. Het was vannacht helder weer met een prachtigen sterrenhemel, waarlangs voort durend een netwerk van zoeklichten be woog, terwyl de lichtflitsen der kanonnen en der ontploffende bommen opvlamden. HET DISCONTO DER FRANSCHE BANK VERLAAGD. PRIJS, 24 Nov. (A.N.P.). De Fransche Bank zal vandaag het disconto verlagen van 3 procent op 2 1/2 procent. NIEUWE AARDVERSCHUIVING OP SANTA LUCIA. Twee-honderd-vijftig personen vermist. PORT CASTRIES, 24 Nov. (A.N.P.). De zware regenbuien hebben een nieuwe aard verschuiving veroorzaakt. Wegens het drei gende gevaar hebben de reddingsloepen het werk moeten neerleggen. Tot dusver worden 250 personen vermist. De autori teiten vcrxlaren, dat men stelling nooit het juiste aantal door zal te weten komen. De bevolking in de omgeving van Anse- reley heeft haar woningen verlaten, want er is een spleet in de berg ontstaan en men vreest voor een nog zwaardere aardver schuiving aan tot dusver. DE BOSCHBRAND IN CALIFORNIë. HOLLYWOOD, 24 Nov. (A.N.P.). Men heeft den boschbrand nog niet bedwongen. Het vuur woedt nog hevig voort over een 'J'tgestrekte oppervlakte. De aangerichte schade wordt geraamd op twee millioen dollars. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.56 ö/16 Berlijn 73.55 Parus 4.791/4 Brussel 31.08i/2 Zwitserland 41.66 '/4 Kopenhagen 38 20 Stockholm 44.10 Oslo 43 05 New York 1.83S/4 Praag 6.29

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3