Naar de nieuwe gemeenschap DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9192 lelefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonm-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. - Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vijf bladen. Een drie-jarenplan van het R.K. Werkliedenverbond Eèn initiatief van beteekenis GROOTSCHE PROPA(5ANDA-ACTIE VOOR DE SOLIDARITEITSGEDACHTE. Een prachtig initiatief heeft het R.K. Werkliedenverbond in Nederland geno men. Een initiatief, dat getuigt van vertrou wen in de kracht der Katholieke sociale idealen en tevens in de kracht van eigen kunnen. In de overtuiging dat wij thans staan voor een keerpunt in het maatschappelijk leven, heeft bet bestuur van het Verbond het plan opgevat, om een grootsche actie op touw te zetten, een actie van drie ja ren, ter propageering van de gemeen schapsgedachte, gebaseerd op de beginse len van sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde, in overeenstemming met de richtlijnen, door Paus Pius XI in zijn en cycliek „Quadragesimo Anno" gegeven. Deze drie-jarige actie, dit drie-jarenplan zal moeten worden gedragen door geheel katholiek-georganiseerd Nederland, waar op volgende week Woensdag in een groote vergadering te Amsterdam een machtig beroep zal worden gedaan. Het initiatief van het R.K. Werklieden verbond is bedoeld als de eerste stoot, als de eerste aanval van de stoottroepen, die het terrein bereiden voor het groote of fensief. Het heeft daarbij onzen Katholieken ar beiders niet aan durf, en optimisme ont broken, maar evenmin aan offervaardig heid, want het Verbond heeft niet minder dan 150.000 voor dit doel gevoteerd en zijn centralen propaganda-dienst, onder leiding van den heer L. M. Beumer, voor deze grootsch opgezette propaganda-actie ter beschikking gesteld. De leuze zal zijn: Naar de nieuwe ge- gemeenschap! Wat men wil. Wat wil men dan? Door een krachtige propaganda-actie Ne derland niet alleen de Katholieken, maar ook de niet-Katholieken overtui gen van de redelijkheid onzer richtlijnen tot ordening van het sociaal-economische leven. De aïgeheele verwarring en ontredde ring, vooral ook op maatschappelijk gebied, heeft bij talloos velen het inzicht doen rij pen, dat alleen op den grondslag van de so- lidariteitsgedachte straks een nieuwe, een hetere maatschappij kan worden opgetrok ken. Voor een betere samenleving, een nieuwe gemeenschap is noodig een gron dige hervorming van de maatschappelijke structuur. Immers, nog altijd berust de in richting van de maatschappij op klassen, die verschillende belangen nastreven en daardoor tot vijandschap en strijd geneigd zijn. Die verdeeldheid en versplintering wer ken verlammend en verwarrend voor de bevordering van de algemeene welvaart, terwijl wij voor de naaste toekomst niets zoozeer noodig hebben als krachtig, door tastend en dus eendrachtig stuwen naar maatschappelijken opbouw en economische hervorming. Ook de geest moet worden vernieuwd! Immers vorming van nieuwe maatschap pelijke organen, noodig om het maatschap pelijk organisme te herstellen, heeft geen zin, wanneer de betrekkingen tusschen de leden van deze organen en de verhoudin gen tusschen de organen onderling, niet gebaseerd zijn op de sociale rechtvaardig heid en sociale liefde. Wanneer wij derhalve willen komen tot een zoodanige samenleving, dat daarin voor alle menschen de meest gunstige voorwaarden aanwezig zijn, noodig voor het bereiken van hun eindbestemming, dan hebben wij daarbij onmiskenbaar noodig een daadwerkelijke toepassing van de christelijke zedenwet. Voor velen bevatten deze woorden niets nieuws. Jarenlang sinds de verschijning van Quadragesimo Anno zijn in tal van bijeenkomsten deze gedachten naar voren gebracht. Doch er zijn nog zoovele krin gen, waar de geesten nog steeds niet vol doende zijn ingesteld op het groote hervor mingsstreven, waar. men zich nauwelijks bewust is van de beteekenis der solidari- teitsgedachte. Daarom wil de actie zich richten tot al len, tot het geheele Nederlandsche volk, omdat men zeer goed beseft, dat de groote princiepen alleen verwezenlijkt kunnen worden, wanneer allen medewerken. En dat kan. omdat deze princiepen niet spe cifiek Katholiek zijn, maar een algemeene gelding hebben. Het plan van actie. Over de wijze, waarop het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond zich de actie, waartoe het 't initiatief heeft genomen, voorstelt, heeft dezer dagen de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, ons ingelicht. Begonnen zal worden zooals gezegd met een groote vergadering op Woens dag 30 Nov. a.s. te Amsterdam. Op deze vergadering zal het woord worden gevoerd door mr. dr. D. Beaufort O.F.M., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door den heer J. Asberg en door prof. Mag, dr. J. B. Kors O.P., Hoogleeraar aan de Katholiek Universiteit te Nijmegen. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd de nationale en diocesane besturen van tal van katholieke organisaties op sociaal, eco nomisch, politiek, godsdienstig en cultureel terrein, benevens een groot aantal voor aanstaande katholieken. Het Verbondsbestuur mocht van Hunne Hoogwaardige Excellenties mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht en mgr. J. Huibers, Bisschop van Haarlem en van Zijne Excellentie prof. mr. C. P. M. Rom- me, Minister van Sociale Zaken, reeds de toezegging ontvangen, dat zij voornemens zijn deze bijeenkomst bij te wonen. Het gezamenlijk Nederlandsch Episco paat heeft zijn hooge instemming met het plan getuigd. Uit bovengenoemde vergadering zal de samenwerking van geheel Katholiek geor ganiseerd Nederland geboren moeten wor den. Onder leiding van de gedelegeerden uit de organisaties zal tot het Nederlandsche volk worden gesproken door middel van de radio bij den K.R.O. zijn reeds een 20-tal uitzendingen georganiseerd door middel van de Katholieke pers, terwijl voorts contact zal worden gezocht met Uni versiteiten, hoogescholen, seminaria en met diverse organisaties, niet op de laat ste plaats met de mannelijke en vrouwe lijke jeugdorganisaties. Als propagandamiddelen zijn nog ge dacht: het bevorderen, dat op de hoogste klassen van de Lagere scholen, de M.U.L. O en Middelbare scholen, over de Ge meenschapsgedachte en Quadragesimo Anno gesproken wordt; propageering van de Quadragesimo-Anno-gedachte in de openbare lichamen; het initiatief nemen tot meetings, waaraan- een zoo breed mo gelijke kring van katholieken deelneemt. Al deze punten moeten, voor wat de uitwerking betreft, nog nader onder het oog worden gezien. In het algemeen kan nu al gezegd wor den, dat de actie zal worden ondersteund door manifesten,- pakkende affiches, bro chures zoowel voor de jeugd als voor vol wassen Katholieken, het stimuleeren van publicaties, welke met de actie ver band houden, een krachtige verkoop-actie van de uitgaven der Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, enz. Drie jaren lang zal aldus ons volk wor den bewerkt, van hoog tot laag, in alle ran gen en standen, totdat het besef zal zijn doorgedrongen van de absolute redelijk heid der solidariteitsgedachte. Onder Gods zegen. Het Verbondsbestuur heeft tot alle plaatselijke afdeelingen van de aangeslo ten bonden het verzoek gericht al dan niet in samenwerking met de plaatselijke afdeelingen van andere Katholieke organi saties op Zondag 4 December a.s. in alle parochiekerken van Nederland, doch min stens in één parochiekerk in elke plaats een plechtige H. Mis te doen opdragen om Gods zegen af te smeeken op deze actie. Moge deze grootsch opgezette, door de Katholieke arbeiders in een daadkrachtig initiatief begonnen actie met élan worden overgenomen door- geheel Katholiek Ne derland en onder Gods zegen rijken vrucht dragen, opdat de resultaten van dit drie jarenplan in 1941 aan den Paus kunnen worden getoond, wanneer in dat jaar te Rome het 10-jarig bestaan van de ency cliek „Quadragesimo Anno" zal worden gevierd. j De Nazi-terreur in Duitschland OPEN BRIEF AAN GOEBBELS. Amy Sayle, een lid van den Londenschen graafschapsraad, heeft het volgende inge zonden stuk toegezonden aan den „Man chester Guardian": „Ik heb zoojuist het volgende schrijven ontvangen van een Duitschen predikant, dien ik eenige jaren geleden heb ontmoet. Ik kan instaan voor de echtheid er van, doch kan des schrijvers naam niet onthul len. Hij noemt het „een open brief van een Duitsch staatsburger aan dr. Goebbels, rijksminister". De brief is gedateerd 15 No vember. „Vandaag, aldus het schrijven, verkee- ren wij Duitschers in de pijnlijke noodzaak, de gastvrijheid te verzoeken van de kolom men van buitenlandsche nieuwsbladen, om dat wij in ons eigen land volkomen gemuil band zijn. Vaderlandsliefde, niet eenige nei ging tot „hoogverraad" dwingt ons dezen weg in te slaan. Liefde voor ons land is het, die ons er toe brengt, ons vaderland te wil len zuiveren van het verwijt, dat het Duit- sche volk werkelijk de weerzinwekkende en barbaarsche methoden steunt, welke thans gebezigd worden bij de vervolging van Joden, methoden welk terecht de ver ontwaardiging van de geheele beschaafde wereld hebben gewekt. Zij hebben even zeer de verontwaardiging gewekt van de meerderheid van het Duitsche volk, dat met gevoelens van schaamte en afschuw ver plicht is getuige te zijn, zoowel van de maatregelen, welke thans tegen de Jood- sche kerkgebouwen en zaken worden ge nomen als van de nieuwe staatsdecreten, welke in een „wettelijken vorm" ons be zwaren met een nieuwen last van nationale schuld. Gij, dr. Goebbels, verzekert, dat het ge heele Duitsche volk achter deze maatrege len staat en dat gij slechts den volkswil ten uitvoer legt. Dit is een verschrikkelij ke onwaarheid en een beleediging van het Duitsche volk. Waar men ook ging, overal hoorde ipen slechts uitingen van leedwe* zen en verontwaardiging over deze maat regelen. Het is slechts een betrekkelijk kleine clique, bestaande uit lieden, die gij tot fanatici hebt gemaakt, ten deele men schen die afhankelijk zijn van uw gunst, die u toejuichen. Indien inderdaad, zooals gij zegt, het geheele Duitsche volk achter u zou staan, waarom onderdrukt gij dan iedere vrije meeningsuiting? Waarom mag de pers slechts publiceeren wat gij voorschrijft? Waarom wordt ieder een, die een woord van critiek durft uiten, óf naar de gevangenis óf naar een concentratiekamp overgebracht? Waarom verliest iedere ambtenaar en iedere arbeider zijn betrekking, indien hij weigert deel te nemen aan eenige werkzaamheid, welkt het nationaal-so- cialisme hem voorschrijft? Waarom organiseert gij zulk een bewond van terreur in verkiezingstijd en muilkorft gij de oppositie? Waarom vervalscht gij zeer openlijk de verkiezingsuitslagen? Is dat de wijze, waarop gij „den volkswil ten uitvoer brengt?" Neen, ziehier de waarheid: Gij hebt de macht gegrepen door leugen en bedrog, en ten slotte door een beroep te doen op de laagste instincten van den mensch, het „beest in ons" om de uitdrukking te gebrui ken van een rijksdaglid. Door een tot nu toe onbekend terroris me, door de onderdrukking van iedere soort vrijheid, door een verfijning van leu genpropaganda, welke een geestelijke at mosfeer verschaft van troebel fanatisme, oefent gij uw macht tegen den wil van het volk. Het is leugenachtigheid, welke gij ten toonspreidt in uw varklaring, dat de uit spattingen, het in brand steken van syna- goges en het vernielen van winkelzaken, niet werden „georganiseerd". Welke Duit- scher lacht niet bij deze voorstelling van zaken? Indien het waar zou zijn, waarom keek de politie dan overal werkeloos toe en arresteerde zij slechts Joden en niet de brandstichter, de vernielers en plunde raars? Waarom hebben de brandweercorp sen slechts andere gebouwen voor brand behoed en hebben zij nergens geprobeerd, de synagoges te behouden? Waarom heb ben plaatselijke partijleiders opdracht ge geven en in feite fabriekspersoneel en le den der stormtroepen, vaak tegen hun wil, gedwongen er op uit te gaan en zich aan te sluiten bij de vernielende actie? Gij, dr. Goebbels, kunt in staat zijn door deze methoden nog wat langer te regeeren, want het volk is hulpeloos, doch rekent er op, dat een dag gerechtigheid zal geschie den, want „God laat zich niet bespotten." V „Farizeeërs" De Duitsche rijksorganïsator Ley heeft deze week in een rede gesproken over farizeeërs, in verband met de protes ten over heel de wereld tegen den gruwel der Jodenvervolging in Duitschland. Nu is er ongetwijfeld onder het mom van medelijden ook wel heel of half fari- zeeïsme. Zoo gaat 't méér by dergelijke gelegenheden. Als om 'n voorbeeld te noemen de arbeiders bij werkgever X gaan protesteeren tegen een behandeling, hun door dien werkgever aangedaan, dan zal concurrent Y gaarne, openlijk of bedek- telijk, willen verklaren, dat hij het met de coor. X zoo onsociaal bejegende arbeiders hartelijk eens ishoewel hij zelf in het verleden en zelfs op heden geen haar beter is gebleken. Dit of iets dergelijks kan men in het leven vaak constateeren. Maar vast staat toch, dat de menschheid en ook een zeer groot deel van de Duit schers zélf (zie het artikel hiervoor) nog wel zoo veel menschelykheid be zit, dat het medelijden met de in Duitsch land vervolgde Joden oprecht is. God-zij dank, mogen wij de overtuiging hebben, dat dit medelijden in het algemeen ge nomen geen farizeeïsme is! DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: De beide Britsche ministers Chamberlain en Halifax zijn na een storm achtige overtocht te Parijs aangekomen. Veel valt er nog niet van te zeggen. Zoo juist is het bericht verschenen, dat er een zelfde gemeenschappelijke verklaring door Duitschland en Frankrijk zal worden getee- kend als inderdtijd te Munchen door En geland en Duitschland is onderteekend. De „Figaro" schrijft: De principieele overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland, welke niemand kan afwijzen, is waard vor wat de feiten waard zijn die ïs waard voor wat de feiten waard zijn die sen bewijzen, dat het Derde Rijk werke lijk een verstandige, opbouwende vredes politiek wenscht, zal niemand meer dan Frankrijk zich er om verheugen. Twee fei ten mag men echter niet uit het oog ver liezen: 1. De Fransch-Duitsche verklaring mag niet in de plaats komen van de sa menwerking met Engeland, welke de hoek steen vormt van onze politiek. 2. De Fran- schen moeten niet denken, dat zij het hoofd thans te rusten mogen leggen, gedenken de de woorden van Mussolini aan den Brenner: „De grenzen worden niet gewaar borgd. Zij worden verdedigd". In de „Populaire" stelt Blum de vraag: Waarom heeft de regeering te Berlijn, na haar stilzwijgen, plotseling het contact her vat? Waarm koos zij juist het oogenblik, waarop de Engelsche ministers naar Parijs kwamen? Is de bedoeling een toenadering tusschen Engeland, Duitschland en Frank rijk te verhaasten, of juist, roet in het eten te gooien der Fransch-Engelsche samenwer king? BOEDAPEST: Hongarije zit thans midden in een crisis. Zooals men weet, is het ka- binet-Imredy in de minderheid gebleven. Het heeft daarop den rijksbestuurder zijn ontslag aangeboden, maar dit ontslag is nog niet aanvard. Er staan thans voor den rijksbestuurder twee wegen open: het ont slag van Imredy aanvaarden of het par lement ontbinden. Het is op het oogenblik niet mogelijk iets te voorspellen over het mogelijk verloop van de regeeringscrisis. Volgens de laatste tot nu toe ingekomen berichten, heeft de rijksbestuurder de de batten van1 de Kamer verdaagd tot 1 De cember a.s. KATHOLIEK VLUCHTELINGENWERK. Op verzoek van Z. H. Exc. den,Aarts bisschop van Utrecht deelen wij mee, dat de eenige en de aangewezen centrale in stantie voor het vluchtelingenwerk onder de katholieken is: Het Katholieke Vluchte lingen-Comité, Drift 10, Utrecht Giro 320.372. Dit comité werkt onder toezicht van het Hoogwaardig Episcopaat. Dringend wordt verzocht geen plaatse lijke comité's op te richten of mee op te richten of daarin zitting te nemen dan na voorafgaand overleg met het Centraal Comité, Drift 10, Utrecht. De werkzaamheden van de plaatselijke of gewestelijke Katholieke comité's zullen zich beperken tot het opwekken tot steun aan de vluchtelingen en tot de inzameling van gelden, welke uitsluitend moeten wor den afgedragen aan het Katholieke Vluch telingencomité, Drift, Utrecht (Giro 320372) dat, vertrouwende op de hulp van Katho liek Nederland, tegenover de regeering ten behoeve der aan het katholiek comité toe te wijzen katholieke vluchtelingen waar onder vele katholiek gedoopte Joden garant bleef voor 150.000. Het spreekt vanzelf dat er geen bezwaar bestaat zitting te nemen in comité's welke uitsluitend en speciaal de organisatie en ae aanbeveling van de nationale collecte op 3 December beoogen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het bezoek van de Britsche ministers aan Parijs. (2de blad). Een open brief aan minister Goebbels. (lste blad). Het lijden der Duitsche Joden. (2de blad) Een apostolisch delegaat in Engeland. (2de blad). De regeeringscrisis in Hongarije. (2de blad). Binnenland Het verblijf van den Koning van België in Den Haag en het vertrek. (4de en lste blad). Overeenstemming bereikt met België Gisteren hebben ten paleize te Amster dam aan het noenmaal van hunne Majes teiten mede aangezeten de voorzitter van den Nederlandschen Raad van ministers, de Nederlandsche en de Belgische minis ters van buitenlandsche zaken en de we derzij dsche gezanten. Aldus was de gele genheid bij uitstek geschikt voor de be spreking van een aantal internationale problemen waarbij zoowel Nederland als België geinteresseerd zijn. Gemeld wordt, dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt, en, in rui me mate, van overeenstemmend in zicht, terwijl gelij-kheid van gezind heid werd vastgesteld wat betreft vraagstukken van internationale or ganisatie, handel en verkeer. EEN VERKLARING VAN MINISTER SPAAK. De Belgische minister-president, de heer Spaak, heeft gisteravond tegenover enkele persvertegenwoordigers bevestigd, dat hy gisterenmiddag een onderhoud heeft gehad met de ministers Colijn en Patijn over de vraagstukken, welke België en Nederland raken. Minister Spaak was van oordeel, dat het officieele communiqué van den regee- ringspersdienst voldoende duidelijk is. Hij voegde er nog aan toe, dat hij zeer tevre den is over het onderhoud, dat hij heeft ge had, en eveneens zeer getroffen over de enthousiaste ontvangst, welke Nederland aan den Belgischen souverein heeft bereid. EEN WILLIBRORDUS-GEDENKTEEKEN OP DE DUINEN. Te Katwijk of.... te Noordwijk? Nadat Dinsdagavond prof. W. Lampen O.FM, op een bijeenkomst van de Veree- niging „Geloof en Wetenschap" te Leiden het idee gelanceerd had bij het twaalfde eeuwgetij van St. Willibrords sterfdag een kruis op te richten te Katwijk, waar Willi- brord en zijn gezellen voor het eerst voet aan land zetten in onze gewesten, opperde, in de „Maasbode" van gisteravond Pastoor L Brink te Zierikzee eveneens het plan, een gedenknaald op de duinen op te rich ten Het bestuur van G. en W. te Leiden zal, gelijk wij berichtten, de uitvoering van dit plan overwegen. Het staat echter geenszins vast, dat, als er een gedenkteeken komt, hetzij een kruis hetzij een naald, dit te Katwijk zal geschie den. Het geologisch onderzoek van den bodem rond de vroegere uitmonding van den Rijn, geeft sterke aanwijzingen, dat de Pijn niet te Katwijk doch onder de ge meente Noordwijk zijn water in zee stortte. Indien dus tot het stichten van een monument wordt besloten, zal eerst nog dienen te worden uitgemaakt on der welke gemeente de oprichting zal plaats hebben!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1