Residentie begroet Koning Leopold van België SPORT Het Schaaktournooi der grootmeesters DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURAN1 VIERDE BLAD - PAG. 14 Met Koningin Wilhelmina aan 2ijn zijde heeft Koning Leopold gistermiddag zijn intocht in de Residentie gedaan. Even na drie uur rukten de militaire troepen aan, die langs den geheelen weg voor de afzetting moeiten zorgen. Op het drassige Malieveld staan de vier kanonnen van het tweede regiment veldar tillerie, die den Koning met 21 schoten zul len begroeten. Omstreeks kwart over 3 komen burge meester en wethouders bij het paviljoen „Het Wachtje" aan. De burgemeester is in ambtsgewaad en draagt den keten. De wetn'ouders van de Bilt en Snoek Henkemans dragen het cos- tuum van Kamerlid, de overige wethouders zijn in het zwart en dragen een hoogen hoed. Drie minuten voor vier uur het is in- tusschen droog geworden stellen burge meester en wethouders en de gemeente secretaris zich in een rij voor het pavil joen „Het Wachtje" op. Naast den gemeen te-secretaris zit te paard de garnizoens commandant en achter hem, eveneens te paard, zijn adjudant. Naasi den garnizoens commandant staan vier tamboer-hoornbla zers van het regiment grenadier met hun diepe trommen en koperen hoorns. Zij zullen zoo dadelijk de eerste strophe van het „Wilhelmus" blazen. Het groote oogenblik kan niet meer ver at zijn. Het publiek begint al vast te jui chen. Om 2 minuten over vier davert het eer ste kanonschot, even later rijdt de hoofd commissaris van politie in zijn auto voor bij. AANKOMST TE 'S-GRAVENHAGE. Een minuut daarna houdt de auto, waar in Koning Leopold en Koningin Wilhelmi- na gezeten zijn voor „Het Wachtje" stil. Uit honderden monden klinkt het „leve de Koning". Een palfrenier in groene livrei maakt het portier open en de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, heeft gelegenheid zijn opwachting te maken. Alle leden van het dagelijksch bestuur der gemeente stelt hij den Koning voor. Vervolgens hield burgemeester de Mon chy een korte toespraak. Gedurende het oponthoud bevestigde de chauffeur van de koninklijke auto H. M.'s standaard op het rechter voorspatbord. De standaard van den Koning is op het linker voorspatbord bevestigd. Zeven minuten over vier rijdt de auto die den Koning der Belgen en onze Ko ningin naar het Paleis Noordeinde zal jij den, de Boschbrug over. In de tweede auto zien wij Minister Spaak met zijn Nederlandschen ambtgenoot, mr. J A. N. Patijn, en daarachter rijden vele volgauto's BIJ HET PALEIS. Ook bij het paleis wachtte een dichte menfchenmassa in spanning op de komst van koning Leopold. Twee vlaggestokken staan thans op het paleis voor de standaarden van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina en in het koninklijk paleis brandt rijkelijk elec- trisch licht. De klok voor het paleis wijst reeds over vier en de stadslampen, alsmede de oran- jefcallons in den boom vóór het paleis zijn reeds ontstoken. Dan klinken commando's, ten teeken, dat de koninklijke stoet het paleis nadert. Ook het gejuich van de menschen langs den weg golft aan en wórdt in het Noord- einde door de duizenden die het paleis om zomen, overgenomen. Stram staan de mi litairen en op dat oogenblik rijdt de auto met open kap, waarin de Koning der Bel gen en Koningin Wilhelmina gezeten zijn, De Koninklijke Militaire Kapel zet de „Brabangonne" in, de beide standaarden worden op het paleis geheschen en onder enthousiaste toejuichingen van het publiek inspecteert Koning Leopold, steeds saluee- rend, de eerewacht, welke tegen de beide colonnades is opgesteld. Daarna begeven de vorsten zich in het paleis en terwijl de auto's met het gevolg voorrijden, gaan de groote balkondeuren open, waarna Ko ning Leopold en Koningin Wilhelmina op het balkon verschijnen, om nogmaals de toejuichingen van het publiek in ontvangst te nemen. Opnieuw sneelt de Koninklijke Militaire Kapel de „Brabangonne". Het is dan precies kwart over vier. Terwijl de Koning der Belgen en de Ko ningin zich in het paleis bevonden, rukte de eerewacht van de grenadiers met de Koninkliike Militaire Kapel in. Het publiek bleef echter in even grooten getale aan wezig om den Koning te zien uitriiden naar het legatiegebouw aan de Jacob Cats laan. HET VERTREK NAAR DE BELGISCHE LEGATIE. Korter dan aanvankelijk de bedoeling was, blijft Koning Leopold in het paleis en cm vijf minuten over half vijf komt hij weder naar buiten om in een dichte auto plaats te nemen, welke hem naar het ge zantschap zal brengen. De Koning is thans zonder jas. Het militaire escorte, bestaande uit twee motorrijders, rijdt naast de auto en zeer langzaam verdwijnt de stoet in de richting van de Zeestraat. Ook nu juichen allen den vorst hartelijk toe. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD JN DEN HAAG. Eenige oogenblikken later reed weer een auto voor het paleis. Prinses Juliana en Prins Bernhard stapten uit en betraden het paleis. DE KONING TEN HUIZE VAN DEN BELGISCHEN GEZANT. Na het bezoek aan het paleis Noordeinde heeft Koning Leopold zich per auto naar de woning van den Belgischen gezant, J. baron Herry aan de Jacob Catslaan bege ven, waar zeer vele leden van de Belgi sche kolonie hier te lande aanwezig waren. Reeds geruimen tijd voordat de Koning bij de woning van den gezant arriveerde, had zich een groote schare van belang stellenden opgesteld, om zoo dicht moge lijk als de politie toeliet, den Koning der Belgen te zien voorbijrijden. Inmiddels arriveerde de leden der Bel gische kolonie, die ten huize van den ge zant zouden worden ontvangen. Lange rijen van auto's reden de Jacob Catslaan af en aan, waar het verkeer geregeld werd door hoofdinspecteur Preller met een uitgebrei- den staf van agenten. Om even over vieren werd de prachtige verlichting aangestoken, wat, juist nu het donker begon te worden, een mooi schouw spel opleverde. Had het eerst nog wat geregend, later klaarde het weer geheel op al bleef er een felle, ijskoude wind staan, welke verre var aangenaam voor de wachten was. Tegen half vijf kwam de politieharmonie „Onderling Kunstgenot", onder leiding van den dirigent J. Bonte aangemarcheerd onder het spelen van pittige marschmuziek en stelde zich ter linkerzijde van het ge zantschapsgebouw op. Eindelijk, te ongeveer kwart voor vjjf werd het geduld van de wachtenden be loond. Het zwakke gejuich, dat in de verte hoorbaar werd, kondigde de komst des Konings aan. Even later reden'de drie hof- auto's de voorhof van het gezantschapsge bouw binnen en terwijl de politieharmonie het Belgische volkslied ten gehoore bracht, stapte de Koning uit de eerste auto en be gaf zich onmiddellijk naar binnen. De hofauto's reden het hek van het gezant schapsgebouw weer uit, doch de daarvoor verzamelde menigte bleef wachten, totdat de Koning weer zou vertrekken. Onmiddellijk na zijn aankomst in het gezantschapsgebouw begaf Koning Leopold zich naar de salon, waar baron Herry aan zijn zijde plaats nam en verder de Belgi sche consuls in Nederland. Daarna werden ongeveer 300 leden van de Belgische kolo nie in Nederland aan den Koning voorge steld. De Koning gaf hun allen een hand. Deze receptie duurde ongeveer een half uur. VERTREK VAN DE LEGATIE. Ruim drie kwartier bleef Koning Leo pold ten huize van den Belgischen gezant. In dien tusschentijd verliet een groot ge deelte van de Belgische kolonie, welke ook genoodigd was het gebouw en ook de politie-harmonie marcheerde onder trom geroffel af. Om even over half zes kon men van buiten af waarnemen, dat de Koning spoedig zou vertrekken. De hofauto reed voor, de motoragenten sloegen hun moto ren aan en inderdaad opende zich even la tei de deur van het gezantschapsgebouw en werd de koning in de vestibule zichtbaar Zijne Majesteit werd naar de auto bege leid door baron Herry, minister Spaak en vice-admiraal Vos, die bij den Koning in de auto stapte. Onder luid gejuich zwenkte de wagen om het gazon en reed even later in snelle vaart denzelfden weg naar het paleis in het Noordeinde terug. Minister Spaak volgde eenigen tijd later. Nadat de Koning was vertrokken, reden de auto's van de genoodigden, die nog niet het gezantschap hadden verlaten voor, waarna successievelijk ook de andere gas ten vertrokken. NAAR HET DINER OP HET BELGISCHE GEZANTSCHAP. Eenige honderden hebben de koude gis teravond er voor over gehad om Koning Leopold, Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana naar het Belgische gezantschap te zien rijden. De Belgische Koning verscheen om ze ven minuten voor half acht voor een van de vensters van het paleis op de eerste verdieping. Voor hem uit liepen, met het gezicht naar den Koning toe, Hr. Ms. hof maarschalk baron de Smeth en de inten dant van de Koningin jhr. Repelaer van Driel. De Koning was in de uniform van luitenant-generaal en droeg het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Achter zijne majesteit volgden zijn adjudant en de leden van den hem toegevoegden eeredienst. De heeren de Smeth en Repelaer van Driel geleidden den Koning naar zijn auto en precies om vijf voor half acht reed de Ko ning weg. Naast hem zat vice-admiraal Vos, hoofd van den eere-dienst. De leden van den eeredienst volgden in drie auto's achter den koninklijken auto. Het escorte bestond uit de ritmeesters Hasselman en Steenkamps van het corps huzaren-motor rijders en eenige agenten, allen per motor rijwiel. De toeschouwers brachten den Ko ning een hartelijke hulde waarvoor Zijne Majesteit vriendelijk dankte. Ruim tien minuten later wordt H. M. de Koningin zichtbaar eveneens voor een der vensters van de eerste verdieping. De Ko ningin droeg een bontcape over haar japon en een diadeem in het haar. Hare Majes teit onderhoudt zich eenige oogenblikken met haar gevolg beneden in het paleis, eenigszins ter zijde van de glazen deuren. Prins Bernhard voegt zich weldra bij de Koningin. Z. K. H. draagt het uniform van ritmeester der blauwe huzaren en heeft het grootkruis van de kroonorde over zijn uni form. De Prins houdt de kolbak in de hand. Spoedig daarop verscheen Prinses Julia na, die ook over haar japon een bontcape droeg en het grootkruis der kroonorde. Kwart over acht gingen de glazen deuren epen en de koninlijke familie nam plaats in haar auto. Het gevolg nam plaats in drie auto's. Het bestond uit: freule van Tets, eerste hofdame van de Koningin en graaf Dumonceau, grootmeester en jhr. Van Holthe, adjudant van Hare Majesteit, voorts freule de Brauw, hofdame van Prinses Juliana met baron Rengers van Warmenhuizen, d.d. grootmeester van H. K. H., en de adjudant van Prins Bernhard, kapitein de Roo van Alderwerelt. Hartelijk was ook de hulde, die der Ko ninklijke Familie gold op haar weg naar het Belgische gezantschap. AANKOMST VAN DE VORSTEN BIJ HET GEZANTSCHAPSGEBOUW. Reeds vroeg in den avond waren de afge zette gedeelten voor het gezantschapsge bouw aan de Jacob Catslaan vrijwel ge vuld met vele honderden belangstellenden, die niets wilden missen van de aankomst von de vorstelijke personen. Het was een fraai gezicht de waaier-ornamenten van electrisch licht tegen het donker van de boomen en daarboven waaiden de groote gasvlammen in de pylonen. De wind had vanzelfsprekend buitengewoon veel vat op deze vlammen en zoo gebeurde het, dat een der pylonen in brand vloog. De brand weer moest eraan te pas komen om het brandje te blusschen, waarvoor een oogen blik ook nog werd gespoten.' Intusschen reden de auto's met genoo digden af en aan. Om vijf minuten over half acht kondig de gejuich de komst van den Koning aan. Zijne Majesteit werd ontvangen door den Eelgischen gezant en begaf zich onmiddel lijk naar binnen, waarna de dejir geslo ten werd. Hoewel het gejuich van het publiek aan hield, kwam de Koning niet opnieuw naar buiten. Nadien reden geen genoodigden meer voor, zoodat men wachtte op de komst van de Koninklijke Familie. Het was on geveer tien minuten voor acht, toen de auto's in zicht kwamen. Luide toegejuicht aoor de menschen zwenkte de wagen voor cien hoofdingang van het gezantschapsge bouw. De Koningin en de Prinses zaten achterin, terwijl Prins Bernhard op een der strapontins had plaats genomen. Prins Bernhard stapte eerst uit en was daarna de Koningin en de Prinses bij het uitstappen behulpzaam. Ook zij werden door den Belgischen gezant ontvangen. Ten slotte reden de volgauto's voor. De deur van het gezantschapsgebouw werd daarna gesloten. De weersomstandigheden waren niet van dien aard, dat het publiek bleef wachten tct den afloop van het galadiner. De men schen verspreidden zich wel, doch velen bleven enkele oogenblikken staan ter zijde van het groote, in licht gehulde ge- bouvy. HET DINER IN DE LEGATIE. Om even na acht ving in de groote eet zaal het diner aan, dat Z. M. de Koning der Belgen aan Hare Majesteit de Koningin aanbood. Er waren ongeveer 65 gasten, welke tot dezen disch waren genoodigd. Onder hen waren de leden van het gevolg van H. M. de Koningin, en Hare Koninklij ke Hoogheid Prinses Juliana en van Prins Bernhard, het gevolg van Zijne Majesteit Koning Leopold, tal van andere leden van de hofhouding van Hare Majesteit, de Bel gische minister-president Spaak, de Neder- Idndsche minister-president Colijn, minis ter Patijn, de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Géneraal, de vice-presi dent van den Hoogen Raad, de vice-presi dent van den Raad van Sate, de presidenten van den Hoogen Raad van de Algemeene Rekenkamer, jhr. van Karnebeek, Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, de Nederlandsche gezant in Brussel, oud-gou verneur de Graeff, de burgemeester van Amsterdam en Den Haag, de chef van den Generalen Staf, de commandant van het Veldleger, en de chef van den Marinestaf, de particulier-secretaris van Hare Majes teit de Koningin, de directeur van het ka binet der Koningin, de oud-gezant in 3russel, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, de heer Van Kleffens, chef van de afdeeling Diplomatieke Zaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de heer Crom- melin, die aan minister Spaak is toege voegd. Naast H. M. de Koningin zat Z. M. Ko ning Leopold. Aan de andere zijde van de Koningin had Prins Bernhard plaatsgeno men. Naast Koning Leopold zat Prinses Juliana en naast Hare Koninklijke Hoog heid minister Spaak. Baronesse Herry, de echtgenoote van den Belgischen gezant zat naast Prins Bernhard. De maaltijd duurde tot ongeveer half tien. DE SOIREE. Tegen half tien was het in het anders zoo stille Zorgvliet een ongekende drukte. Reeds op de Laan van Meerdervoort bij het Metropole-Palace begonnen de politie maatregelen om de stroom van gasten, wel ke zich tegen dat uur naar de Belgische legatie zou begeven te verwerken en het verkeer te regelen. In de Johan de Witt- la an moesten alle auto's parkeeren en wel dra stond hier een onafzienbare rij. De fraaie salons van het legatiegebouw vulden zich langzamerhand met een groote en uitgelezen schare van de meest voor aanstaanden uit den lande. Het was een schittering van uniformen, van goud, van ambtsgewaden, van ridderorden, als men maar zelden bijeen ziet. Daar waren aller eerst talrijke hofdignitarissen in hun gala uniform, de opper- en hoofd- en vlagoffi cieren, de leden van het diplomatieke corps, de ministers, leden van den Raad Ivan State, burgemeester en wethouders van Den Haag, voorts talrijke hoofdamb tenaren van de verschillende departemen ten, vooraanstaande persoonlijkheden uit de kringen van bankwezen, van handel, industrie en verkeer en voorts een groote kring van personen, met wie Z. M. Koning Leopold gedurende zijn verblijf in ons land in aanraking was gekomen. Het was een mengeling van ambtsgewaden, uniformen, elegante avondtoiletten der dames met hier en daar een stemmig zwart rokcostuum en dit alles tezamen gaf aan de groote en smaakvolle zalen van het huis van baron Herry een ongekend schoonen aanblik. Een ieder wachtte in spanning het ver schijnen der vorstelijke personen. Terwijl de gasten de salons reeds vulden, werd in een der salons de koffie geserveerd. Om- stieeks kwart voor tien kwam Prins Bern hard uit de eetzaal in de hall. Z. K. H. on derhield zich met verscheidene personen en bewoog zich geruimen tijd onder de gasten. Even na tienen gingen de deuren open en traden Koningin Wilhelmina met aan haar rechterzijde Koning Leopold binnen. Ter wijl de aanwezigen zich in twee dichte rijen opstelden, schreden de vorstelijke perso nen, minzaam naar beide kanten groe tend, door de ineenloopende zalen. De Koningin en Koning Leopold, bij wie zich ook Prinses Juliana en Prins Bernhard voegden, begaven zich naar een der salons, waar buffetten waren aange richt. Daar werden tal van personen ont boden om aan den Koning te worden voor gesteld. Tot de eersten, die daartoe geroe pen werden, behoorde oud-gouverneur-ge neraal de Graeff, met wien de Koning zich geruimen tijd onderhield. Na eenigen tijd zag men Prins Bernhard temidden der gasten, nu eens met deze dan weer met genen pratend. Tegen elf uur kwam er beweging, men zag lakeien de bontmantels van de Koningin en van de VOETBAL MISSIE-COLLEGE—LEIDSCH CONGREGATIE-ELFTAL. Het Leidsche elftal, dat Zondag a^. te gen dat van het Missie-college speelt is als volgt opgesteld: F. Luykx (aanvoerder) G. Noordman Chr. Noordman J. Coppers L. Lith J. Dieben A. Devilee H. Jansen K. Bizot H. v. d. Weide P. v. Paridon Vertrek vanaf Leonarduskerk om half twee. IJSHOCKEY BERN SLAAT DEN HAAG MET 6—4. Spannende, doch ruwe wedstrijd. In een forsch, ja zelfs ruw gespeelden wedstrijd een „ouderwetsche" partij ijs hockey hoorden we hier en daar zeggen heeft de H. H. IJ. C. de meerderheid van de ploeg van de S. C. Bern moeten erken nen en daarom is de reeks Haagsche over winningen voorloopig gestuit. De cijfers 64 geven de krachtverhou- djngen duidelijk weer. Eenerzijds was de Zwitsersche ploeg een homogeen geheel, niet alleen met voortreffelijk samenspel, maar ook met individueele uitblinkers als Durno en Heller, waarvan de laatste uiter mate gevaarlijk bleek. Anderzijds liet de Haagsche verdediging te wenschen over. In het doel stond de nieuweling Oosthoek, die zeer onvast bleek en bij het derde doel punt beslist een blunder beging. Ook de beide backs waren niet van voldoende kracht. Koeleman was te traag en Hans Gerritsen vertoonde nog steeds niet zijn oude, forsche spel, waarschijnlijk omdat zijn schouderblessure nog niet geheel gene zen is. Overigens was het voor de Haagsche voorhoede uiterst moeilijk door de Zwitser sche verdediging heen te dringen en be halve het laatste doelpunt, dat uit een KERES HEEFT DE LEIDING OVERGENOMEN. Beide partijen van Reshevsky remise. De elfde ronde is volledig afgespeeld: de beide partijen van Reshevsky eindigden, zooals algemeen verwacht werd, in remise. Door deze resultaten heeft Keres voor de eerste maal de leiding in dit tournooi ge nomen, terwijl Fine naar de tweede plaats is verhuisd, welke hij moet deelen met Botwinnik. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Keres 7 punten. 2. en 3. Botwinnik en Fine, ieder 6 1/2 punt. 4. Aljechin 6 punten. 5. Reshevsky 5 1/2 punt. 6. Capablanca 5 punten. 7. Eu we 4 1/2 punt. 8. Flohr 3 punten. De onderlinge verschillen zijn minimaal en in de drie volgende ronden zal nog al les mogelijk zijn. Hedenavond werd te Den Haag de twaalfde ronde gespeeld met de partijen KeresAljechin, FlohrFine, EuweBot winnik en CapablancaReshevsky. Vooral de partijen tusschen Keres en Al jechin en EuweBotwinnik zullen in het brandpunt der belangstelling staan. ReshevskyBotwinnik. De partij ReshevskyBotwinnik was te Breda Zondag j.l. afgebroken tiende ron de in de volgende stelling: Wit Reshevsky: Kgl, Tc8 en el, Lf5, pion nen op a3, b4, c5, e5, g4 en h2. Prinses aandragen en weer stelden de gas ten zich in twee rijen op, nu om het ver trek van de Nederlandsche Koninklijke Familie gade te slaan. Om vijf minuten voor elf vertrok de Ko ningin met de Prinses en den Prins. Onder de tonen van het Wilhelmus, dat het orkest, dat op de galerij rond de hall was opge steld, ten gehoore bracht verliet de Ko ningin, begeleid door Koning Leopold het gezantschapsgebouw. Bij de vestibule nam de Koningin afscheid van baronesse Herry en dankte haar voor de hartelijke ont vangst. De Koning ging tot aan de auto der Koningin en bleef toen voor het bordes van het gezantschap staan, totdat Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bernhard vertrokken waren. Daarna keer de Zijne Majesteit in het gezantschap te rug. Nog tal van personen werden vervol gens aan den Koning voorgesteld. Het was reeds over half twaalf toen de Koning, die zich met verschillende Neder landsche autoriteiten lang had onderhou den en levendig had gediscussieerd, aanstal ten maakte om te vertrekken. De Koning nam hartelijk afscheid van barones Herry en van den gezant, drukte nog enkele per sonen de hand en terwijl de muziek nu de Erabangonne speelde verliet Zijne Majes teit met den vice-admiraal Vos het legatie gebouw. Een groot aantal gasten bleef nog gerui men tijd bijeen. Het was een zeer geslaagd festijn, een avond vol praal en elegantie, welke door de aanwezigheid van den vorstelijken Gast, er het Nederlandsche Koninklijk Huis voor de velen, die aanwezig waren onvergete lijk zal zijn. scrimmage waarschijnlijk door Everwijn is gemaakt, zorgden alleen de Canadeezen voor doelpunten. Nauwelijks was het begin-signaal ver klonken, of Begin had al een doelpunt ge maakt (10). Hoopvol begin, dat evenwel vernietigd werd door een tegenschot van Durno (11). De, Zwitsers kwamen daarna langzamerhand in de meerderheid er door schoten van Jaberg en Ledermann werd'het 31, waarna Begin den achter stand verkleinde tot 32. In den tweeden speeltijd werd het spel al iets forscher, ook het Zwitsersche oven- wicht grooter, vooral toen de Canadeezen niet in het veld waren. Heller maakte 42, Griffin en Begin samen 43, waarna Hel- lei met een mooi schot „om het hoekje" 5—3. In den laatsten speeltijd is het spel ge heel ontaard. Herhaaldelijk werden spe lers het veld uit gestuurd, en werden van beide zijden duwen en klappen uitgedeeld en ten slotte raakte Griffin en Durno slaags, waarop beiden het veld voor drie minuten moesten verlaten. Van normaal ijshockey was bijna gen sprake meer. Ma- thys had in het begin van dezen speeltijd nog 63 gemaakt en vlak tegen het einde ontstond uit een scrimmage 64. Een spannende, doch wel iets te ruwe wedstrijd. Volgende week speelt Den Haag tegen Sparta uit Praag. De Pausins. Het ruwe ijshockeyspel was wel in schril le tegenstelling met het elegante kunstrij den van broer en zuster Pausin. Eerst gaf Ilse een solo-demonstratie, daarna Eric en in de volgende pauze samen. Wanneer we hun kunstryden met dat van Herber Baier moeten vergelijken, dan kunnen we zeggen, dat hier spontane elegance, vaart en harmonie gedemonstreerd werd, daar tot in de perfectie ingestudeerde techniek. Het „elegante" Weenen met als muziek een melodieuze, doch sobere wals tegenover het gedisciplineerde Duitsche paar Herber Baier. Het publiek was een en al bewondering en enthousiasme, voorol na een zeer ge slaagde acrobatische toegift. Zwart Botwinnik: Ke7, Dg5, Le8, pion nen op a6, b5, c6 en g7. Reshevsky heeft, na drie nachten geana lyseerd te hebben, geen dwingende voort zetting gevonden. Daar echter door remise zijn kansen op den eersten prijs zoo goed als nihil zou den worden, koos hij de meest gecompli ceerde variant, welke echter niet vrij was van risico. Botwinnik liet zich op alle door den Ame rikaan geraffineerd bedachte combinaties niet in en gaf er den voorkeur aan den veiligsten weg tot remise te kiezen, welke i een eeuwig schaak bestond. 41. Tc8c7+ Ke7—d8 42. Tc7—c8+ Kd8e7 43. e5e6 gl—g8 4. Tc8—c7+ Ke7—d7 45. Tc7—d7+ Kd8c8 46. e6e7 g6xf5 47. Td7—d8+ Kc8c7 48. Td8xe8 Dg5xg4+ 49. Kgl—hl Dg4—f3+ 50. Khlgl Df3—g4+ Remise. Na een korte pauze werd de partij ReshesvkyKeres uit de elfde honde her vat. Men had algemeen verwacht, dat deze partij nog veel tijd in beslag zou nemen, omdat de Amerikaan heel wat voorberei dende zetten noodig had om een voordeel aan te toonen. Doch Keres toonde zijn tegenstander, door telkens met zijn koning heen en weer te gaan, dat winst niet mogelijk was, wan neer hij zelf maar niets ondernam. Na zeven zetten gedaan te hebben, zag Reshevsky dit ook in en gaf de hoop op winst op door remise voor te stellen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14