Een historische koek-uitdeeling Elke Lepel helpt ABDIJSIROOP Een ramp op de Kleine Antillen LUCHTVAART WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK TWEE VROME DAMES BEGONNEN ERMEDE. DE KERK MET SIERADEN VERRIJKT. VIII door A. N. Duynisveld pr. Florentius van Beaumont werd als pas toor der Statie opgevolgd door Fredericu. Johannes Jacobs Coeqx 1) gewoonlijl slechts pastoor Jackops genoemd, zooals hi ook zelf zijn naam schreef in eenige boekei der parochie-bibliotheek, waarvan hij zet waarschijnlijk de stichter is. Deze pastoor werd geboren te Zutpht omtrent 1701 of 1702. Hij werd geadmit teerd als pastoor te Stompwijk den 17der October 1727 en betaalde voor die admissit aan den dijkgraaf van Rijnland een be drag van 630 gulden, terwijl hij 60 gulden aan iecognitie-geld moest betalen aan der schout van Stompwijk. 2) Pastoor Jackops bleef te Stompwijk tot 1756; den 5den Juni van dat jaar werd hij geadmitteerd als pastoor van de Statie in den Hoek te Haarlem. Hij overleed daar in 1763, 61 jaar oud en werd den 12den Augustus in de Groote kerk begraven. 3) De traditie wil, dat de uitdeeling van koeken, welke nog elk jaar te Stompwijk geschiedt op het feest van Onnoozele kin deren (Allerkinderen), waarover voor het eerst in 1770 iets te vinden is in het kas boek der kerk, 4) afkomstig zou zijn van twee dames; waarschijnlijk zusters van pas toor Jackops, Gertrudis en Catharina Alei- dis, die als geestelijke dochters te Stomp wijk ïiebben geleefd. Door genoemde Catharina Aleydis, die toen te Emmerich woonde, werd later een fundatie gesticht „zoolang daar een Room- sche priester in Stompwijk zijn zal", voor haar zielerust en die van haar familie, met de bepaling, dat bij elke gezongen H. Mis, telkens twee pond nieuw waslicht moest branden. Voor deze fundatie schonk zij „eene gift van drie duizend gulden aan de Roomsche armen binnen Stompwijk, zijnde deze som de opbrengst van een stuk veen- land, groot twee morgen en eepige roe den tegenover het pastoorshuis alhier ge le «n ri x-ASTOOR JACKOPS. Door pastoor Jackops werd te Stompwijk een nieuwe pastorie gebouwd. Dit ge schiedde omtrent het jaar 1753 of 1754. 6) Onder zijn pastoraat verleende Paus Cle mens XII, bij decreet van 2 October 1739, 7) aan allen geloovigen, die op het feest van Sint Laurentius de kerk te Stompwijk be zochten, een volle aflaat. Het portret van pastoor Jackops hangt in de pastorie te Stompwijk. Na het vertrek van pastoor Jackops naar Haarlem werd Everardus Terswaek zijn opvolger te Stompwijk. Pastoor Terswaek werd geboren te Rot terdam en maakte zijn studies te Leuven. Hij is niet lang in Stompwijk geweest; reeds in 1759 overleed hij, den 13den Juli. Volgens het Missieverslag van Molinari 8) PASTOOR PERQUIN. in 1785 telde de Statie in dien tijd 446 communicanten. Zij wordt in dat verslag genoemd een zeer goede Statie, terwijl pas toor Terswaek er in wordt geprezen om zijn studie en ijverige plichtsbetrachting. Den 19den Maart 1758 sloten de pastoor er de R.-K. armmeesters van Stompwijk een overeenkomst met de armmeesters van Leidschendam, waarbij zij bepaalden, wel ke armen in Stompwijk, Wilsveen en Te- dingerbroek door hen zouden bedeeld wor den. Over de bedeeling der Wilsveensche armen kwam later een kwestie met de Sta tie Nootdorp. Wij zullen daarover ter gele gener tijd nog een en ander vermelden. Door de familie van pastoor Terswaek wer den na zijn dood de- verschillende kerksie raden, welke hem hadden toebehoord, aan de kerk van Stompwijk geschonken. Deze schenking geschiedde uit naam der fami lie door zijn broer Christiaan Terswaek, die president was van het collegie van de H.H. Willibrordus en Bonifacius of van den Hoo- gen Heuvel te Leuven. 9) Pastoor Terswaek werd opgevolgd door Levin us Franciscus Perquin, een zoon van Christianus Perquin en Helena Debbora Koopmans te Rotterdam. Hij had nog drie broers in de Holland - sche Missie werkzaam, n.l. Bernardus Jo seph, in 1751 gestorven als pastoor te Poel dijk; Hermanus Paschalis, den 3den Maart 1755 overleden eveneens als pastoor te Poeldijk, en Antonius Franciscus, in 1755 gestorven1 te Haarlem. Verder had hij nog een broer, pater Marinus, die pastoor is ge weest te Calcar. 10). Levinus Perquin werd geboren te Rotter dam. Hij maakte zijn studies te Leuven en was van 1747 tot 1753 kapelaan bij zijn broer, Bernardus, te Poeldijk. 11) Van 1753 tot 1755 was hij pastoor te Rhoon 12); daarna tot 1759 te Nieuwkoop. 13) Den 7den Augustus 1759 werd hij gead mitteerd als pastoor te Stompwijk. 14) Daar is hij op 24 Juni 1770 overleden. Zijn portret hangt in de pastorie te Stompwijk. 1) Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. XIV, bl. 85. 2) Bijdr. Bisd. Haarl., dl. XLII, bl. 224- 225. 3) O.c., dl. XXXIV, bl. 289, noot. 4) Parochie-archief van Stompwijk. 5) Fundatie-boek in het parochie-ar chief van Stompwijk. 6) Liber Memoralis in het parochie-ar chief van Stompwijk. 7) Parochiearchief van Stompwijk. 8) Arch. Aartsb. Utr., dl. VIII, bl. 340. 9) Parochie-archief van Stompwijk. 10) Fundatie-boek in het parochie-ar chief van Stompwijk. 11) Bijdr. Bisd." Harl., dl. XII, bl. 11. 12) O.c., dl. X, bl. 77. 13) Arch. Aartsb. Utr., dl. IV, bl. 135. 14) Bijdr. Bisd. Haarl., dl. XXII, bl. 58. WAT WORDT ER VERTELD IN VALKENBURG.,..? Het vliegveld een nieuwe bron van gissingen VERMOEDELIJK EEN STROP! Alhoewel het dorp Valkenburg behoort tot de oudste plaatsen in ons land, zouden we niet durven beweren dat ons Valken burg tot de meest bekende gemeenten kan gerekend worden. Temeer niet, omdat er nog een Valkenburg (L.) bestaat, dat groo- tere vermaardheid geniet om zijn natuur schoon. Bij één categorie is ons dorp wel over bekend, n.l. bij paardenkooplieden en boe ren en wel om de van ouds bekende paar denmarkt. Deze markt genoot eertijds een groote vermaardheid, niet alleen in Holland doch in geheel Europa. Eenige honderden paarden werden op een vaste datum, 12 Sept., ter markt gebracht en er was steeds een levendige handel. De paarden moes ten echter plaats maken voor de auto's. Ieder jaar werd de markt van minder be- teekenis en steeds meer dreigde Valken burg van zijn toch reeds geringe bekend heid in te boeten. Totdat onlangs door één mededeeling Valkenburg zijn vroegere be kendheid herkreeg, ja zelfs de vorige roem verre overtrof, n.l. door het bericht over een te stichten militair vliegveld onder deze gemeente en voor een gedeelte on der het aangrenzende Katwijk. Geheel Nederland las en sprak over Val kenburg en zooals gebruikelijk is, bracht men het eene met het andere in verband. „Men zei. Zoo wilde het toeval, dat juist in deze dagen Burgemeester Lotsy eervol ontslag vroeg als Burgemeester dezer gemeente. Dit werd, ten onrechte, in verband gebracht met het aan te leggen vliegveld. Waarom? Dat weet „men" niet. Ook het opheffen van de tol bij de Haagsche Schouw en de kans tot het verbeteren var. de beruchte straatweg grens Katwijk aan den Rijn ValkenburgHaagsche Schouw stond, vol gens dezelfde „men", in verband met het aan te leggen vliegveld. En een nog belangrijker bericht deed al spoedig de ronde en achtte men geloofwaar dig, omdat juist thans de Burgemeester ont slag had verzocht tegen 21 Nov., n.l. het bericht dat Valkenburg niet meer zelf standig zou blijven doch zou worden -inge lijfd bij één der naburige gemeenten. En dan komt de groote vraag bij welke ge meente zal dit zijn. Wordt Valkenburg geannexeerd? Valkenburg met zijn kleine aantal inwo ners, doch naar verhouding groote opper vlakte grond, grenst aan diverse gemeenten n.l. Katwijk, Wassenaar, Voorschoten en Oegstgeest. (Ten onrechte meent men soms, dat Valkenburg ook aan Rijnsburg grenst). Een vraag van beteekenis is dan: waar hoort Valkenburg geographisch bij? Ieder, die met de ligging bekend is, zal toe geven dat dit Katwijk is. Het bebouwde gedeelte grenst zoodanig aan dat van laatst genoemde gemeente, dat degene, die de grens van beide gemeenten niet kent, deze ook niet zou ontdekken indien de toestand van den straatweg niet verried, dat men hier waarschijnlijk in een andere gemeente komt. Doch ook dat zal vermoedelijk bin nen enkele jaren anders worden. Zooals bekend, bestaan hiervoor de plannen reeds en de tol wordt, als eerste verbetering, op geheven. De grens ValkenburgWassenaar ligt ten Zuid-Westen nabij de bekende „Broek polder", de polder waar het vliegveld zal komen, en gaat verder naar de richting „Maaldrift" het bekende oefenterrein voor militairen en soms ook wel voor zweef vliegtuigen. Vergissen we ons niet, dan is de grens ValkenburgVoorschoten, ten oosten van Valkenburg, van zeer weinig beteekenis. In het Concertgebouw woonden Z. M. Koning Leopold en H. M. de Koningin Dinsdagavond het gala-concert bij, dat door de gemeente Amsterdam aan haar hooge gasten werd aangeboden. - In het midden de vorstelijke personen Van Oestgeest is Valkenburg gescheiden door een natuurlijke grens, de Rijn, die rnder V. vrij breed,is en welke grens zich uitstrekt van Katwijk aan den Rijn tot de Haagsche Schouw. De grens KatwijkVal kenburg is gelegen aan den Valkenburg- seheweg en strekt zich ten Zuid-Westen uit ongeveer langs de Groote Watering. Op Katwijk aangewezen. Nog meerdere redenen zijn er waarom een annexatie bij Katwijk gemotiveerd zou zijn. Een groot aantal Valkenburgsche in woners staat immers in geregeld contact met Katwijk. We noemen b.v. de Geref or- ri eerden, die ingeschreven staan bij de Geref. Kerk te Katwijk a.d. Rijn, 20 minu ten gaans. De kinderen van Gereformeer de ouders gaan ter school te Katwijk a. d. Rijn. Ook de Katholieken zijn, wat kerk on school betreft, op laatstgenoemde plaats aangewezen. Verder staan 'n 40-tal tuinders als lid ingeschreven bij de groentenveiling te Kat wijk a. d. Rijn en bevinden zich daar wél bij. Valkenburg behoort tot de weinige ge meenten in Nederland waar in 't geheel geen vervoermiddel is. Voor vervoer naar Leiden gaat men naar Katwijk aan den Rijn. Een enkeling laat zich over den Rijn per veerpont overzetten (een brug is er r.iet) om naar Rijnsburg te loopen en dan verder te reizen per tram. Het hulpkantoor der Posterijen is sinds enkele jaren opgeheven en vanuit Katwijk a. d. Rijn komt Tante Pos aan de Valken burgsche inwoners het blijde en soms droeve nieuws bezorgen. Voor aansluitin gen bij de telefoondienst zoeke men voor Valkenburg ook onder Katwijk. Voor den Telegraafdienst vervoege men zich te Kat wijk. Maar wat wenschen de Valken burgers? Allemaal redenen, om indien er gean nexeerd zal worden, Valkenbrug in te lijven bij Katwijk. Maar ondanks dat zeer vele Valkenbur gers zich om deze redenen tot Katwijk aangetrokken gevoelen, zal toch van hen niet verwacht kunnen worden, dat men an- rexatie maar zoo zonder bezwaren accep teeren zal. De liefde tot z'n land resp. dorp, is ieder aangeboren. Dat zal ook wel blijken als men Valkenburgers in Kat wij kers zal wil len gaan hervormen, en er zal o.i. nog heel wat water door den Rijn vloeien eer Valkenburg van de kaart is weggevaagd, al lijkt het heel natuurlijk dat een ge meente met zulk een gering zielental van 1C57 niet langer op zich zelve staat. Ver meld zij nog, dat de Gemeente-secretaris ook secretaris van Rijnsburg is, en behou dens enkele zittingsuren in Valkenburg, in Rijnsburg zetelt. Met de Gemeente-ontvan ger is het idem. Doch niettegenstaande deze primitieve toestand blijft het voor zulk een kleine ge meente een dure gemeentehuishouding. De belasting is er vrij hoog en uitzicht op ver laging is er niet. Integendeel. De toename der bevolking gaat zeer langzaam. Hier volgen eenige cijfers: aantal inwoners in 1909 693, in 1919 710, een zeer geringe toe name dus; in 1929 963, terwijl de bevolking cp 31 Dec. 1937 bedroeg: 537 m. en 520 vr. totaal 1057 personen. De politieke verhouding was als volgt: In 1933 uitgebracht 398 geldige st. In 1935 uitgebracht 433 geldige st. In 1937 uitge bracht 488 geldige stemmen, verdeeld over de volgende partijen: R K. Staatspartij 22, SD.A.P. 13, A.R. 144, C. Hist. 159, Lib. 3, Vrijz. Dem. 15, St. Geref. 21, R.S.A.P. 1, Chr. Dem. 6, N.S.B. 24, Herv. Geref. 80. Het aantal Katholieke inwoners was in 1909 59 of 8.51%. In 1929 waren deze cijfers 58 of 6.02%, een achteruitgang dus. Zal het vliegveld voor Valkenburg een strop worden? Moch de aanleg van het vliegveld door gang hebben, en naar we vernemen staat dit zoo ongeveer vast, dan zal Valkenburg een andere toekomst tegemoet gaan. Welke? Dat is moeilijk te zeggen. Door dat een 400 H.A. bouwgrond aan de be drijven, voor een zeer groot deel van Val kenburgers, zal worden onttrokken, zal het bestaan moeilijk, zoo niet onmogelijk ge maakt worden. Ander weiland is in V. of in naaste omgeving niet beschikbaar. Dat Valkenburg op andere wijze zal schadeloos gesteld worden doordat een vliegveld de mogelijkheid schept voor vestiging van bij bet vliegveld betrokkenen, is voorhands nog niet aan te nemen omreden de groote toegangsweg te Katwijk op den Provin cialen weg WassenaarKatwijk, in „De Mient", uitkomt. De te stichten gebouwen (behalve dan de hangars) zullen, naar we uit betrouw bare bron vernemen, gebouwd worden aan oe westzijde van de Groote-watering, in de nabijheid dus van den grooten toegangs weg, hierboven genoemd. Allemaal feiten, die er op wijzen, dat er voor Valkenburg in het vliegveld geen toekomst ligt. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende. slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling p~n uit oude beproefde geneeskruiden, Cen/ge waaraan nu nog is toegevoegd de O/l krachtig hoeststillende stof codeïne. ÜC' Terecht zegt men thans dan ookaenees/cr. ..'s-Werelds beste Hoestsiroop" is AKKER 'S v&tstènkte Bultenlandsche berichten Aardverschuiving op Santa Lucea MINSTENS 150 DOODEN. Tengevolge van een aardverschuiving in de bergen van het eiland Santa Lucia (behoorende tot de Britsche Bovenwind- sche eilanden) zijn honderden personen bedolven. Reddingscolonnes hadden nauwelijks 45 lijken geborgen en zestig gewonden ver zorgd, slachtoffers van de eerste aardstor ting, toen een tweede verschuiving allen bedolf, dooden zoowel als gewonden en vele redders. Vijftig boerenarbeiders scholen in een huis tegen den regen, toen dit in de rivier afgleed. Slechts weinigen konden zich red den, - - -- Honderden familieleden wachtten den gehëelen nacht in den stroomenden regen, om de lijken, die in lange rijen langs den kant van den weg waren gelegd, te iden- tificeeren. De ramp geschiedde na drie weken van aanhoudenden regen. Zij geschiedde langs den hoofdweg, die over het eiland loopt. Het is op het oogenblik, tengevolge van de paniekstemming, welke er heerscht, niet mogelijk een juist aantal slachtoffers op te geven. Men gelooft evenwel, dat minstens 150 personen den dood hebben gevonden. De reddingscolonnes verrichten hun werk, terwijl zij midden in den modder en het water staan. SPOORWEGONGELUK IN ITALIë. Dooden en gewonden. Tengevolge van de was der rivieren is nabij Udine (Italië) een spoorbrug in gestort terwijl een personentrein passeer de. Twee wagons zijn in de rivier gestort. Tot nu toe zijn drie lijken geborgen, ter wijl vijftien personen werden gewond. Men vreest evenwel, dat in de wagons, welke onder water liggen, nog meer slachtoffers liggen. Verzilveren van coupons ITALIAANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vier dooden, één gewonde. In de nabijheid van Klagenfurt (Oosten rijk) is een Italiaansch vliegtuig, dat op weg was van Muenchen naar Rome, ver ongelukt. Vier leden der bemanning zijn om het leven gekomen, de vijfde werd zwaar gewond. Kapitein Robinson, die in September het vliegtuig heeft bestuurd, waarmede Cham berlain zich naar München heeft begeven, is gisteravond bij een vliegtuigongeluk bij Bristol om het leven gekomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9