OMGEVING WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 EEN BOULEVARD LANGS DE NOORDZEEKUST? Ged. Staten van Noord-Holland voelen er niet veel voor. Bij het zoeken van werkverschaffings objecten is al eenige malen het maken van een weg door de duinen, als recht- streeksche verbinding tusschen de bad plaatsen van Hoek van Holland tot Den Helder naar voren gebracht. In de provincie Zuid-Holland is men zelfs al tot daden gekomen, maar in Noord-Holland wilden de voorbereidingen niet erg vlotten. Tijdens de behandeling van de provin ciale begrooting in de commissies is naar het standpunt van Ged. Staten gevraagd en zij hebben thans onomwonden te ken nen gegeven, dat zij voor het aanleggen van zulk een weg niets gevoelen. Ook aan een boulevard tusschen Bloe- mendaal en IJmuiden bestaat, naar het inzicht van het college, uit een verkeers- oogpunt geen behoefte, te minder, waar het in de bedoeling ligt te komen tot den aanleg van een weg, die de voortzetting zal vormen van een door de Provincie Zuid-Holland aan te leggen weg van Den Haag achter de duinen langs naar de Noord-Hollandsche grens bij Vogelenzang, van welken Zuid-Hollandschen weg het tracé reeds is vastgesteld. Een boulevard zou bovendien ook kost baar in onderhoud zijn, aangezien hij tel kens aan overstuiving en wellicht ook aan afslag door de zee zou blootstaan; door zijn onbeschutte ligging is zijn tracé ook uit verkeersoogpunt ondoelmatig. Het valt voorts te betwijfelen of de beheerders van den zeereep medewerking zouden willen verleenen aan de totstandkoming van een boulevard, zonder hieraan zeer bezwaren de voorwaarden te verbinden. Bij den aanleg van een boulevard zou den de zeeduinen waterpas afgevlakt moe ten worden, waardoor het typische sil houet van de duinen ter plaatse zal ver dwijnen. Om vernieling van de wederzijd- sche beloopen te ontgaan, zou de weg voorts door hekken begrensd moeten wor den. Men zou kunnen twisten over de vraag of het natuurschoon door dit werk zou lijden. Gedeputeerde Staten meenen deze vraag bevestigend te moeten beant woorden, zelfs al zou het gelukken bebou wing van dezen weg te weren. Hetgeen in dit opzicht langs de Belgische kust is ontstaan, is zeker niet te waardee- ren. HILLEGOM Feestavond Maria-congregatie. Maan dagavond werd in de voormalige St. Jo- sehkerk een feesttavond gegeven voor de leden der Maria-Congregatie. "De belang stelling was groot. Behalve de Congrega- nisten waren aanwezig pastoor Van Leeu wen en kapelaan Langemeijer van de St. Josephparochie, kapelaan Bottelier van St. Martinus, leden van het kerkbestuur, ouders van congreganisten etc. De avond werd geopendd oor kapelaan J. A. van Ettinger, directeur der Congre gatie, met den chr. groet en een woord van hartelijk welkom, in het bijzonder gericht tot de aanwezige geestelijkheid. Spreker vertrouwt, dat deze avond er toe zal bij dragen de onderlinge vriendschap der le den te verstreken, alsmede als aansporing, om trouw de oefeningen bij te wonen. De jongedames hebben uitbundig geno ten van hetgeen een goochelaar en een .te- lepaath te genieten gaven. Het applaus was niet van de lucht. Gramofoonmuziek met geluidversterker deed het overige. Te rond 10 uur werd het officieele ge deelte van den avond met een passend dankwoord beëindigd, waarna men nog een uurtje gezellig bijeen bleef. KATWIJK St. Elisabethvereeniging. De St. Elisa- fcethver. hield haar 5de jaarvergadering in - welke vergadering herdacht werd de op richting dezer van naastenliefde getuigen de vereeniging. Het was op 19 Nov. 1933 dat deze vereeniging op initiatief van Mevr. Trousselot werd opgericht. Het eerste lustrum dus thans. Uit het uitgebreid jaar verslag over 1938 van de secretaresse, Mej. Caspers-van Beek, memoreeren wij het vol gende: Gaf ik, zoo zegt de secretaresse, an dere jaren met blijmoedigheid dit verslag, thans wordt ik, ondanks het vreugdevolle feit van de viering van het 1ste lustrum, weerhouden mijn vreugdetoonen te uiten door het bedroevende feit, dat de Presiden te ter oorzake harer ernstige ziekte zich ge noodzaakt zag af te treden. Eenige harte lijke woorden van dank brengt de secreta resse aan de afgetreden presidente Mevr. Trousselot, voor het zeer vele goede wat zij middels de St. Elisabethvereeniging heeft gedaan, het meest wel ais stille werk ster en weldoenster. Mede daardoor was het mogelijk om, niettegenstaande de groote nooden, steeds te kunnen bijstaan. Er wer den in het afgeloopen jaar 16 vergaderingen gehouden. Door het heengaan van de Pre sidente komt er eenige wijziging in het be stuur. De secretaresse spreekt de hoop uit, dat de Voorzienigheid haar plaats zoo zal doen aanvullen, dat de vereeniging in de toekomst de zieken en zwakken ruim en overvloedig zal kunnen blijven helpen en ondersteunen tot eer van God, de bestier der van alle dingen en tct troost en berus ting van de eere-presidente. De baten der vereeniging bestonden nog steeds uit de contributies der parochianen, die naar vermogen bijdroegen. Terloops spreekt de secretaresse den wensch uit, dat dit verslag iets moge bijdragen tot een wij- deren blik op het charitatieve werken der Elisabethver. en die nog achterbleven moge aansporen het hunne te doen voor dit werk van naastenliefde. Veie kleintjes maken een groote; den arme gegeven is Gode ge leend. De Kerstmiscollecte gaf een op brengst van 218.10; de collecte in het bad seizoen deed 224.in de kas vloeien. Van een onbekende weldoener (ster) kwam de vereeniging in het bezit van een col lectie wollen dekens en gebreide wollen goederen, terwijl andere weldoeners met Kerstmis zorgden voor een collectie schoe nen en eigen gebreide en genaaide goede ren. Een woord van dank wordt gebracht aan de religieuzen en leeken door wier leiding en zorg weer verschillende klee- aingstukken .konden worden afgeleverd Aan zieken en zwakken werd geregeld rnelk, gerookt vleesch, pap en eieren ver strekt. Meerdere babyuitzetjes konden wor den verstrekt. Evenals voorgaande jaren werden ook nu met Kerstmis verschillende Kerstpakketten uitgedeeld. Bij de lijf- en beddegoederen werden meerdere jongens- en mans bovenbroeken verstrekt en wel tot een getal van 8; 8 meisjesflanellen, 7 onder jurken. Eenige cijfers geven U een kijk op het werken der vereeniging. Het Arm bestuur maakte door de jaarlijksche gift aan deze vereeniging het werk even ge makkelijker. Met blijdschap maakt de secretaresse melding van het feit dat de St. Elisabethvereeniging profiteerde van de Oranje-actie met de verstrekking der Oranje-pakjes bij de geboorte van Prinses Beatrix. Dank wordt gebracht aan de dames die er zich zooveel moeite voor 'hebben ge troost om de arme kraamvrouwen bij die gelegenheid te gedenken. In het bijzonder moge, zegt de secretaresse, melding worden gemaakt van het feit dat in April van 1938 ce Vereeniging de Koninklijke goedkeuring beeft verkregen en hierdoor dus rechtsper soonlijkheid heeft verkregen Moge dit ge beuren in de toekomst voor deze mooie vereeniging rijke vruchten afwerpen! Het verslag eindigt met den wensch, dat de sympathie voor de vereeniging zoo mo gelijk nog moge toenemen, opdat desge- wenscht nog meer hulp en steun aan de armen en misdeelden zal kunnen worden verstrekt tot eer van God, tot heil der pa rochie en tot troost en vreugde van deze misdeelden. Dit zijn wel de voornaamste mededee- iingen uit het jaarverslag van deze ver eeniging, welke alleen tot doel heeft het leed der armen te verzachten en daarom ook de achting van alle ingezetenen ver dient. Naar buiten blijkt dit niet zoo doch het werk is er des te mooier om. En zoo velen zouden er van kunnen getuigen. OEGSTGEEST Harmonie „Triumph". De R.K. Har monie „Triumph" gaf gisteravond in het Patronaatsgebouw haar 22ste uitvoering onderleiding van den heer C. de Haan. De zaal was reeds flink bezet, toen het programm klokke achte uur door de har monie met een pittige marsch werd inge zet en nog steeds groeide de belangstelling! (waarom toch altijd dat te laat komen?) Onder de aanwezigen merkten we op burgemeester v. Gerrevink, weth. van Eg- mond, kapelaan Umans en kapelaan Berne- feld en de oud-directeur Jac. Kroon, die allen door den voorzitter, den heer W. den Boer, in zijn openingswoord werden ver welkomd. Het aangeboden programma was niet al leen wat samenstelling betreft met zorg behandeld, doch ook de wijze van uitvoe ring schonk bevrediging. Het woord was daarna aan het tooneelgezelschap R.K. a. T. dat onderleiding van den heer Ed. J. M. Terlingen opvoerde „Engeltje Engelen en Co" van C. J. Staer. Dit stuk is geheel nieuw. Bij de première, ongeveer tien dagen geleden mocht het gezelschap te Amsterdam veel succes oogsten. Het stuk heeft de volgende inhoud. Bij de firma Arendt, alg. Bouwoncl rneming, verstaat men goed de kunst om het personeel „klein" te houden. Dat ondervinden zoo wel Engelen als de Vos en andere leden van het personeel. De Vos wordt het te machtig en hij lucht z'n hart eens oj „hartgrondige" wijze tegenover dcm direc teur. Het resultaat is ontslag op staanden voet, dat echter door den optimistischen de Vos, met al te zwaar wordt opgenomen. Kwiek, de loopjongen is jaloersch op de Vos :om zijn herwonnen vrijheid, en zou wat graag diens voorbeeld volgen, maar, zooals hij gewichtig opmerkt: Ze zitten thuis om het J.ld verlegen", dat hij in- brepgt. Plotseling bereikt nu Engelen een mede- deeling, dat hij een meevaller heeft ge had, die geheel nieuwe perspectieven opent voor het trio Engefen, de Vos en Kwiek. Van nu af aan beheerscht Engelen maar een idee: Arendt's zaak den grond in te werken en op die manier wraak te nemen voor het jarenlang opgekropte leed. Er ont staat dan ook een tweestrijd tusschen En gelen en c^s zijnen en Arendt, een twee strijd, die met wisselend succes wordt streden. Deze inhoud werd door het gezel schap op sublieme wijze weergegeven. Bij enkfcle komische momenten daverde de zaal, terwijl men op de meer tragische oogenblikken eveneens geheel meeleefde en stil aandachtig luisterde. Bij het einde en na ieder bedrijf volgde een langdurig har telijk applaus. Triumph kan met zeer veel genoegen op dezen goed geslaagden uit voering terugzien. NOORDWIJKERHOUT Zilveren Volksbond jubileum Waardeering van vele zijden De herdenkingsviering van het zilveren bestaansfeest van de afdeeling Noordwij- kerhout van den R.K. Volksbond is een groot succes geworden. Zondagavond onder het lof van 7 uur is deze wiering ingezet met een triduum, dat geleid werd door dr. Olierook, geestelijk adviseur van den Bond Maandagavond was de 2e oefening onder het lof ter eere van St. Josef en de sluiting was Dinsdagavond onder het lof ter eere van den H. Willibrordus, patroon van den Bond. Alle drie de avonden hadden nage noeg alle leden aan den oproep om deel te nemen aan deze kerkelijke plechtigheden, gehoor geven. Een mooi succes voor den geestelijk adviseur der afdeeling. Zijn aan sporingen zijn niet tevergeefsch geweest. In de groote zaal van café „de Zwaan" had gisteravond de feestvergadering plaats. De zaal was keurig versierd en aan den wand waren toepasselijke spreuken beves tigd als: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land", „God zegene het eerzame hand werk", „Rerum Novarum". Onder de genoodigden merkten we op burgemeester met wethouders en gemeente secretaris, pastoor Maas en dr. Olierook, dr. Wösten en verschillende besturen van organisaties. Op het podium hadden plaats genomen de bestuursleden van de afdeeling met den geestelijken adviseur, kapelaan van Egmond en den districtsbestuurder, den heer Angenent. In de bloemetjes. Vele bloemstukken waren gezonden en prijkten op het podium en voor in de zaal. Deze waren geschonken door de R.K. Mid- denstandsvereeniging, mej. de wed. Brama, het Centraal bestuur, de St. Barbaraver- eeniging St. Paulus Bond, Landarbeiders- bond en Bouwvakarbeidersbond. De voor zitter, de heer M. v. d. Togt, heette alle aanwezigen hartelijk welkom nadat hij de bijeenkomst met den chr. groet had ge opend. Hij dankte dr. Olierook voor de prachtige avonden van het triduum en wenschte allen in de zaal een gezelligen avond toe. Een greep in historie. Hierna hield hij een korte beschouwing over hetgeen in de afgeloopen 25 jaren was gebeurd. Spr. memoreerde, dat de stichting van de afdeeling is geschied op initiatief van pastoor van Haelen z.g. en dat de eeste voorzitter was de heer E. Oostdam. Jac.zn. Begonnen werd met 120 leden. In 1913 het jaar der oprichting werd een propaganda- club opgericht, welke tot 1932 heeft be staan. Tegenwoordig is de situatie aldus, dat, wanneer er propaganda moet gevoerd worden dit door eenige zeer actieve leden geschiedt. Een retraiteclub werd opgericht en een tooneelvereeniging welke laatste steeds de feestavonden verzorgt. In 1916 vond de oprichting plaats van de St. Barbara Ver eeniging, een der mooiste onderafdeelingen Een mooi vaandel werd in den loop der tijden aangeschaft en een spaarkas voor brandstoffen ingesteld. „Herwonnen levens kracht", de vereeniging voor T.B.C.-bestrij- dinf kreeg vasten voet in de afdeeling en sedert eenige jaren wordt er een huisbroei- en huisvlijttentoonstelling georganiseerd. De bibliotheek gaat eveneens uit van den Volksbond, dit moeten we niet vergeten. De voorzitter sprak ten slotte den wensch uit, dat de volgende 25 jaren, onder de be scherming van den H. Willibrordus, de af daling in groei en bloei zal mogen toene men. Berichten van verhindering waren inge komen van den pastoor en den kapelaan der St. Victor parochie en van kapelaan Schretlen. Toespraak van den burgemeester Na de openingswoorden van den voor zitter nam de burgemeester het woord. Deze zeide met belangstelling de rede van den voorziter gehoord te hebben en hier uit te hebben opgemaakt dat de Bond in vele belangen der leden voorziet. Hij wenschte de afdeeling geluk met het 25 jarig bestaan en hoopte dat de volgende 25 jaren met dezelfde activiteit gewerkt zal worden in het belang van de vereeni ging docht onder gunstiger omstandigheden dan in de laatste 7 jaren van crisiswee is geschied. Dankwoord van kapelaan van Egmond. Na den burgemeester nam de geestelijk adviseur, kapelaan van Egmond het woord Deze zeide, dat er alle reden is om dank baar te zijn. In het triduum hebben we deze dankbaarheid reeds tot God gericht voor het vele goeds in de afgeloopen 25 jaar ondervonden. Hij dankte al degenen, die in het belang van de afdeeling hebben gewerkt, zoowel de bestuurders als de leden Zij hebben allemaal hun best gedaan al dus eerw., om den Volksbond aan zijn doel te laten beantwoorden. Dank bracht hij aan de prestaties die aan de afdeeling me degewerkt hebben voor de geestelijke be- lange der leden. Hij sprak de hoop uit, dat in de komende 25 jaren het geestelijk leven in den Bond nog moge toenemen. Pastoor Maas sprak daarna eenige woorden van fe licitatie en zeide erg in zijn schik te zijn met het succes van het triduum. Hij hoopte dat God zijn verderen zegen aan de afdee ling zal blijven geven. In zijn kwaliteit van voorzitter van de St. Barbara Vereeniging feliciteerde de heer H. Zwaan de afdeeling. Ook de heer Buschnan, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging sprak eenige hartelijke felicitatiewoorden, ook in ver band met het feit, dat hij een van de op richters is der afdeling. Spr. zeide trots op dit laatste te kunnen gaan. Namens den landarbeidersbond en de retraiteclub sprak de heer J. v. d. Voet eenige woorden van gelukwensch eveneens deed dit de heer J. P. v. d. Ploeg, namens het bestuur van den kring Leiden, die ieder jaar de ency cliek-meetingen organiseert. De laatste spreker was de heer Ange nent, districtsbestuurder van den R.K. Volksbond. Namens het Centraal bestuur feliciteerde deze bestuurder, de afdeeling in zeer hartelijke bewoordingen. Spreker zeide dat er aanleiding genoeg is om feest te vieren. Hij was zeer getroffen dat het triduum, zoo goed geslaagd mag heeten. Hij dankte de oprichters van 25 jaar ge leden en liet uitkomen dat Noord wij ker- hout vast niet de minste der verschillende afdelingen is. Dankbaar herinnerde hij aan het vele werk van den oud-voorzitter, den heer A. H. v. Noort en de oud-secre taris, den heer C. v. d. Klauw. Ook de heer J. v. d. Werf die nog lid van het bestuur is dankte de heer Angenent persoonlijk voor zijn hard werken in het belang van den Bond. Spreker zeide verheugd te zijn dat deze heeren het jubileum hebben kunnen meemaken. Hij werkte aan het slot van zijn lange rede, de vrouwen op, om de man nen zich volledig te laten geven voor de afdeeling. De voorzitter dankte tenslotte de spre kers voor hun hartelijke woorden. Hierna werd een versnapering rondge diend en liet een vroolijke Jazzband eeni ge lustige deuntjes klinken. Opgevoerd werd vervolgens door O.B.K. de klucht in één bedrijf „De moderne huisknecht" en de klucht in twee bedrijven „De nieuwe bur gemeester". Onbedaarlijk werd door de volle zaal gelachten en de spelers deden him best hun rollen zoo goed mogelijk te vertolken. Een woord van dank heeft de tooneelvereeniging dan ook weil verdiend voor den aangenamen avond waarvoor zij hebben gezorgd. Besloten werd met het „Aan U o Koning der Eeuwen" Het was een waardig slot van deze feestvieirng. Geslaagd. Voor het middenstands diploma slaagden te 's-Gravenhage onze dorpsgenooten de heeren Th. Seijsener en J. v. d. Eist. K.JJV1.V. Onze oud plaatsgenoot, de weleerw. pater Versteege van de Congre gatie van Mill Hill zal Maandagavond a.s. voor de K.J.M.V. een lezing houden over zijn missie in Oeganda, waarheen hij bin nenkort wederom vertrekt. BURGEMEESTER MIDDELBERG GAAT HEEN Benoemd tot burgemeester te Ede ZILK Missiewedstrijd. Zondag a,s. zal door de voetbalver, „v. Nispen" een missiewed- strend worden georganiseerd ten bate van de missie van pater J. Doeswijk, die 1 Dec. a.s. wederom naar Afrika hoopt te vertrek ken. B. S. M. de kampioen van 't vorige jaar, heeft zich aanstonds bereid verklaard, zoo dat we a.s. Zondag een prachtigen wed strijd mogen verwachten. Voor dezen wed strijd zal er een veteranenwedstrijd ge speeld Worden tusschen oud-Z.V.V.-spe lers en v. Nispen-veteranen. Het bestuur plaatste boven deze wedstrijden een fraaie en een groote, prachtige plak. ZOETERMEER TIEN JAREN DRINKWATERLEIDING. Een herdenkings-bijeenkomst. Gisteren, Dinsdag werd het feit herdacht, dat vóór 10 jaren de drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten", officieel in exploitatie werd genomen. Des morgens had ten kantore van de stichting te Pijnacker, een korte plechtig heid plaats, alwaar door een afvaardiging van het bestuur het personeel werd toe gesproken. Bij monde van den voorzitter werd het personeel dank gebracht voor hun toewijding en ijver en daarom verheugde het spr., dat het bestuur met algemeene stemmen gemeend heeft, daarvoor zijn waardeering te toonen, door de toekenning van een gratificatie. Des middags van 35 uur had in hotel „De Jonge Prins", dat op passenre en keu rige wijze was versierd door den eige naar, een herdenkingssamenkomst plaats. Buiten het bestuur en raden der betrok ken gemeenten, merkten wij onder de aan wezigen o.a. op: professor Visser te Delft, eere-adviseur der drinkwaterleiding, de di recteur der drinkwaterleiding te Voor burg, de heer Schepen, hoofd-ambtenaar ter Prov. Groffie en andere genoodigden. De samenkomst werd geopend met een rede, uitgesproken door den voorzitter van het bestuur, den edelachtb. heer L. R. Mid- delberg, burgemeester van Zoetermeer, die in het kort de voorgeschiedenis van de wa terleiding in herinnering bracht. Naast de beide personen, die zoo'n be langrijk aandeel in de voorgeschiedenis van onze stichting hebben gehad, de hee ren F. S. G. Bos en prof. K. Visser, wer den nog een tweetal namen in herinnering gebracht, n.L de heeren Helmstrijd en Schepers, de eerste als sec'rtaris van het bestuur, die zulk belangrijk werk heeft verricht bij de opstelling der voor het be drijf noodige schriftstukken en de heer Schepers als onontbeerlijke schakel met het Provinciaal Bestuur. Beide heeren heb ben op loffelijke wijze medegewerkt om de totstandkoming van „De Tien Gemeenten" op vlotte wijze te doen geschieden. Vervolgens gaf spr. een overzicht in cij fers van de raming door prof. Visser ge maakt, bij begin en n a 10 jaar, vergeleken bij de werkelijkheid. Genoemd worden o.m. poor professor Visser aansluitbare perceelen 4326; in wer- kelijkh-'d 4987, na 10 jaar 6407; aange- Tot burgemeester der gemeente Ede (Gelderland) is met ingang van 15 December benoemd de heer L. R. Middelberg, burgemeester van Zoeter meer. Het heengaan van burgemeester Middel- berg wordt in deze gemeente oprecht be treurd. Burgameester Middelberg werd op 15 Augustus 1931 geïnstalleerd, en ver vulde zijn functie alhier dus ruim 8 jaar. In die jaren bracht hij de vereeniging van de gemeenten Zoetermeer en Zegwaart tot stand. Hij bevorderde de volkswoning bouw. Onder zijn leiding werden alle wegen gereconstrueerd en kwam het uitbreidings plan tot stand. Hij was voorzitter van de stichting Drinkwaterleiding „De Tien Ge meenten". sloten perceelen raming 60 pet, na 10 jaar 100 pet., in werkelijkheid 93 pet., na 10 jaar 99.4 pet.; waterverbruik, raming bij begin 134.000 M.3, na 10 jaar 330.000 M.3; in werkelijkheid 255.000 M.3„ na 10 jaar 348.000 M.3 Uit de gegeven cijfers bleek, dat de voort schrijding van het aantal aansluitingen in een veel sneller tempo geschiedde aan ge raamd. Het kapitaal bij het begin der exploita tie bedroeg 1.500.000, thans 1.314.000; bevolking van het gebied bij begin exploi tatie 23.646, thans 29.282; aantal eenheden verstrekt 24.139 bij begin, 33.800 thans. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de verlagingen voor het watergebruik, het welk in het vastrecht neerkomt op op pre mies 30 pet., en de factoren, die hieraan medegewerkt hebben. Na een opsomming van de opbrengst per perceel aan vastrecht en waterverkoop, de kosten van waterinkoop, distrubutiekos- ten en kapitaalskosten; de opbrengst voor water, meterhuur en andere inkomsten, kwam spr. tot de conclusie, dat een emmer water van 8 liter inhoud kost aan de aan gesloten en gemiddeld een kwart cent, het geen belangrijk goedkooper is dan bij de „water en vuurvrouw". Hierna besprak spr. de pèrsoneelsfactor. Op de eerste plaats herdacht spr. de oud- directeuren Bos, Hessel van Dinther en Ver heul. Het bureaupersoneel bestond aanvanke lijk uit een boekhouder, de heer Swagers en een klerk; het technisch persineel uit een technisch-ambtenaar, 2 monteurs en 2 grondwerkers. Na 10 jaar is het personeel slechts met een hulpmonteur uitgebreid. Dat is een vaste bezetting, welke zeker niet overdreven kan worden genoemd. Spr. me moreerde het verscheiden van den heer Gestman, die 6 jaren als technisch-ambte naar het bedrijf had gediend en 3 weken geleden ten grave werd gedragen. Voor de ijver en toewijding van het per soneel heeft het bestuur gemeend uit waardeering hun een gratificatie toe te kennen, hetwelk hedenmorgen is geschied. Vervolgens bracht spr. dank en hulde aan de leden van het bestuur en het dagelijksch bestuur, voor wat zij in hun functie vóór het bedrijf hebben gedaan. Spr. richtte zich daarna in zeer waardee- rende woorden tot den voorzitter, den heer Goldberg en tot den adviseur, prof. Visser. De voorzitter besloot zijn rede, met de vraag, of de stichting drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten" de sociale taak heeft vervuld welke daarvan werd verwacht. De bereidwilligheid .waarmede verreweg het grootste deel der bevolking van deze streek reeds dadelijk zich van goed drinkwater heeft voorzien, geeft op die vraag onge twijfeld een bevestigend! antwoord. He laas is er geen statistiek, welke een beeld geeft van den invloed, welke onze drink watervoorziening heeft gehad op de volks gezondheid. Maar dat deze belangrijk is geweest, daarvoor bestaat bij spr. geen twijfel. Wat de tegenwoordige gemeente Zoetermeer betreft kan spr. er op wijzen, dat in de 12 jaren voorafgaande aan de goe de watervoorziening zich nog 8 typhusge- vallen hebben voorgedaan. Sedert de ope ning van de waterleiding is hier geen en kel geval meer geconstateerd. Spr. besloot met de beste wenschen voor den bloei van het bedrijf. Na de rede van den burgemeester werd het woord gevoerd door den heer A. H. Goldberg, directeur van „De Tien Ge meenten", door oud-burgemeecter Ver heul, door prof. Visser, door den heer Hoo- gendijk directeur der Voorburgsche water leiding-mij., door den heer Zonneveld, lid van den Raad te Pijnacker. Door eenige raadsleden uit Leidschen- dam en Bleiswijk werd op humoristische wijze hun waardeering te kennen gegeven. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank voor de waardeeren- de woorden van de sprekers en vertrouw de op goede samenwerking in de toekomst.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5