Provinciale lucht- beschermings- oeiening WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? REGEN EN HAGEL. De Bilt seint: Verwachting: Stormachtige tot krachtige Noord-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met oplaringen, regen of hagelbuien, vooral aan de kust, iets kouder. Hoogste barometerst.: 759.8 te Toulouse. Laagste barometerst.: 719.1 te Berncastle. De depressie, welke gisteren over De nemarken lag, verplaatste zich naar Mid den-Zweden en vulde gedeeltelijk op. De nieuwe reeds gisteren gemelde storing op den Atlantischen Oceaan ontwikkelde zich tot een diepe depressie, waarvan het cen trum hedenmorgen over Ierland lag, en v elke over het Zuiden van de Britsche Eilanden stormachtige winden veroorzaak te. Dez storing verplaatst zich snel Oost- Noord-Oostwaarts. De temperatuur is in Schotland en Ierland onder normaal, ove rigens is zij in het geheele waarnemings gebied nog boven normaal. In Haparanda en Hernosand bedroeg hedenmorgen de afwijking meer dan tien graden. Ook in Frankrijk zijn de afwijkingen groot. Voor morgen wordt stormach tige tot krachtige Noord-Westelijke tot Westelijke wind venvacht, met regen- of hagelbuien. De tempera tuur zal vermoedelijk iets lager werden dan vandaag. LUCHTTEMPERATUUR. 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.29 uur tot Donderdagmorgen 7.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 24 Nov. voorm. 3.40 en nam. 4.05 uur. Maan op 9.36 uur Donderdagmorgen, Maan onder 18.07 uur Donderdagavond. Storm waarschuwingsdienst. Gesceind van de Bilt vanochtend 9.45 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen, met ruimende wind." „GELOOF EN WETENSCHAP". Prof. W. Lampen over St. Willibrord. Het eeuwgetij, ter herdenking van het zalig afsterven van St. Wililbrord twaalf honderd jaar geleden, is hier ter stede in gezet met een lezing van prof. W. Lampen, O.F.M., hoogleeraar aan de Nijmeegsche universiteit, over onzen nationalen heilige. De voorzitter, de heer J. F. X. Sanders, heette in zijn inleidend woord bizonder welkom de Oegstgeester ingezetenen met name Pastoor Looijaard, die dezen avond, gewijd aan het leven van den patroonhei lige hunner kerk, kwamen bijwonen. Prof. Lampen begon zijn lezing met.... een vcorstel. Eraan herinnerend, dat St. Willibrord met zijn gezellen in 690 te Katwijk voet aan land zette, opperde prof. Lampen het denkbeeld, deze eerbiedwaardige gebeur tenis vast te leggen door het oprichten van een kruis aan het strand. Een dergelijk kruismonument is ook opgericht in Zwe den, door de Protestanten, op de plaats, waar St. Ansgar landde en zijn missie tocht begon. Spr. hoopte, dat Leiden, Oegstgeest, Kat wijk en Wassenaar, welke plaatsen alle in een meer bizondere betrekking tot St. Wil librord staan, dit plan zullen overwegen en tot uitvoer zullen brengen. Het op te richten kruis zou Keltisch van vorm vorm moeten zijn, evenals het St. Ansgar- kruis in Zweden, omdat vanuit Ierland het Evangelie tot ons is gekomen. Het historisch bewijs, dat Willibrord te Katwijk is geland, wordt ontleend aan het „leven", dat Alcwin, de leermeester van Karei den Groote, over onzen heilige heeft geschreven. Alcwin verhaald, dat Willibrord en zijn elf mede-broeders, na voorspoedige reis, landden bij den mond van den Rijn, zich daar verkwikten en ver volgens doorreisden na:<r Utrecht, toen maals Wiltaburg geheeten. Weliswaar zijn er tegen deze plaatsbepaling eenige moei lijkheden gerezen. Abt Thiofried van Ech- ternach verhaalt de aankomst van Willi- brordus te Grevelingen (Fransch-Vlaande- ren) en Willibrord teekende met eigen hand in zijn calendarium aan, dat hij aan kwam in het Frankenland. Het getuigenis van Thiofried als onge loofwaardig verwerpend de Echter- nacher abt schreef zijn „Vita" bijna 400 jaar later zag spr. ook in de vermelding „Frankenland" (Francia) door Willibror- dus geen strijdigheid met Alcwin's ver haal over de landing aan den Rijnmond. Immers toen Willibrord de aanteekening op zijn kalender krabbelde dat was in 728 was de weerbarstige Friezenkoning Radboud reeds 9 jaar dood en had Karei Martel dit gedeelte van ons land reeds bij zijn Frankisch rijk gevoegd. Na de volledige tekst gegeven te hebben van Willibrorc'us' eigenhandige aanteeke ning (deze kalender zal hoogstwaarschijn lijk op de tentoonstelling in Utrecht te zien zijn), waarin deze memoreerde zijn komst in het jaar 699 „na de menschwor- ding van Christus" en zijn bisschopswij ding „ofschoon onwaardig", door Paus Sergius te Rome wees spr. op eenige bizonderheden in dit handschrift, waaruit blijkt, dat Willibrord den Christus in het middelpunt van zijn leven en van de we reldhistorie plaatste. Na de Maria-vereering van St. Willi brord besproken te hebben (de heilige voerde met zich een doosje met relieken van de H. Maagd), verhaalde pref. Lam pen van de werkzaamheid van den Apostel der Friezen te Oegstgeest, sindsdien ook Kerkwerve genoemd. WillibrorduS stichtte aldaar een houten kapel. Volgens de legende heeft de heilige, na zijn dood, op wonderbare wijze het kerkje ingewijd. Eeuwenlang kwam het benoemingsrecht van den Pastoor dezer kerk toe aan de eveneens door Willibror- dus gestichte abdij van Echternach. Na de „Hervorming" is gelukkig de vereering van St. Willibrord levendig gebleven. Ook in Leiden werd in de 17e eeuw een schuilkerk aan St. Willibrord toegewijd. Oegstgeest vormt met Vlaardingen, Vel- zen, Heilo en Petten een van de vijf „moe derkerken" van Holland. Uitvoerig besprak prof. Lampen de cul tuur-werkzaamheid van St. Willibrord, welke voornamelijk bestaan heeft in het bevorderen van den aanleg van water- keeringen en van een goede drinkwater voorziening. Er zijn in ons land vele put ten, naar den heilige genoemd vermoe delijk heilige bronnen, door hem bij het docpen gekerstend. Een van zijn gezellen hef't op Forsyte-land (Ameland?) het put ten uit zulk een aan de goden toegewijde bron met den dood moeten bekoopen. Spr. verhaalde de verschillende .dorst-lesschen- de" legenden, die van den heilige in om loop zijn. Vervolgens wijdde spr. uit over de we tenschappelijke ontwikkeling van St. Wil librord, die, ofschoon Engelschman van ge boorte, monnik was in de Iersche abdij van Rathmelsigi (tegenwoordig: Mellifon- te?de voornaamste leerstof in de Iersche kloosters was de verklaring van de H. Schrift aan de hand van de Kerkvaders; ongetwijfeld heeft Willibrord één of meer handschriften van den Bijbel op zijn reis naar ons vaderland meegenomen. De hier te lande gesproken taal moet hem slechts weinig moeilijkheden hebben opgeleverd, omdat destijds het Angel-Sak sisch nog gelijkluidend was met ons „Friesch". Prof. Lampen besloot zijn uiteenzetting met een opwekking het door St. Willibrord geleerde geloof als een kostbaar erfgoed te bewaren. Nadat nog enkele vragen waren gesteld (waarbij ook het bestuur van G. en W. in overweging werd gegeven, het initiatief te nemen tot oprichting van een kruis op de landingsplaats van St'. Willibrord), die door den spreker werden beantwoord, sprak de voorzitter, de heer Sanders, een dankwoord. De voorzitter zeide, dat het bestuur reeds onder de pauze beraadslaagd had over het door den spreker geopperde en door een der leden ondersteunde denk beeld. Het bestuur heeft echter nog niet een definitief besluit genomen, zoodat het nog geen verdere mededeelingen kan doen. „SANCTUS AÜGUSTINUS" Het bestuur der R.K.S.V. „S. Augustinus" is voor het komende vereenigingsjaar als volgt samengesteld: J. G. Rubenkamp Bergmeyer, Praeses; W. F. H. M. Hom- maerts, Vice-Praeses; mej. C. M. F. de Vreede, Ab-Actis Ia; J. H. F. Baars, Quaes tor; A. W. Bots, Ab-Actis II. DE HUURBELASTINGPLANNEN DER REGEERING. Besproken in den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. Gisteravond hield de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken een openbare vergadering in de groote zaal van Hotel „Den Burcht" ter bespreking van het voor nemen van den Minister van Financiën tot invoering van een huurbelasting en de zich in verband daarmede voordoende moeilijkheden voor de huiseigenaren. De vcorz., de heer J. Zitman, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de heeren Mook, voorz. van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren, Hermse uit OP WOENSDAG 21DECEMBER Het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst deelt mede, dat op 21 December a.s. in de provincie Zuid- Hoüand een algemeene luchtbescher mingsoefening, bestaande in een ver duisteringsoefening van 20.30 tot 22.30 uur, zal worden gehouden. Onze gemeente zal dus bij deze oefening betrokken zijn. De burgerij, speciaal directies van zieken huizen, groote fabrieksgebouwen en fa brieksterreinen, beheerders van andere groote gebouwen, groote magazijnen, win kels enz. wordt met den grootsten nadruk geadviseerd, reeds thans na te gaan, welke maatregelen genomen moeten worden om te voorkomen, dat lichtuitstraling uit deze gebouwen gedurende opgemeld tijdstip plaats vindt. De verdere gedragsregels voor deze oefe ning worden binnenkort bekend gemaakt. Het tijdstip voor deze verduisteringsproef lykt ons niet erg gelukkig gekozen. In de eerste plaats valt deze dag vier dagen voor het Kerstfeest, maar bovendien zijn de winkels des avonds veel langer ge opend en wordt in verschillende bedrijven overgewerkt in verband met de komende feestdagen. De zaken zullen dus of moeten sluiten of extra-maatregelen moeten treffen, 't Lijkt ons niet mogelijk de winkels en vooral niet de groote magazijnen lichtdicht te maken en den verkoop toch te doen doorgaan. Pogingen om een anderen datum voor deze oefening gekozen te krijgen, hebben inmiddels reeds gefaald. R'dam, en L. Klawer, redacteur van het orgaan alsmede tot de afgevaardigden der zustervereenigingen in Haarlem, Alphen a. d. Rijn, Den Haag en Sassenheim, als mede enkele gemeenteraadsleden. Spr. zette in het kort het doel dezer vergadering uiteen en gaf vervolgens het woord aan den heer drs. A. W. Hermse uit Rotterdam. De Minister erkent ten volle de zwaar te van de ueuw op te leggen lasten viur het volk in al zijn geledingen, doch mei nt dat de voorziening in de kosten voor de uitbreiding van 's Lands defensie-appa raat, alsmede de bestrijding der werkloos heid, deze nieuwe verhooging van lasten noodzakelijk maakt. De Minister wijst ér hierbij tevens op, dat zekerheid omtrent het bereiken van een werkelijk sluitende begrooting niet kan worden gegeven. Voor de huiseigenaren staat het op het oogenblik zoo: huurverlaging aan den eenen kant; verhooging van overheidslas- ten en veel te trage aanpassing van de hy potheekrente aan het lage rente-niveau op de kapitaalmarkt aan den anderen kant; dit gepaard aan een nog steeds abnormaal aantal leegstaande woningen ook in de la gere huurklassen met daaruit voortvloeien de hooge schade wegens leegstaan en hoo- ge onderhoudskosten, ontwrichtten de ex ploitaties van de groote meerderheid der particuliere huiseigenaren die, bij hand having van den bestaanden toestand voor een deel verder in het openbaar of stil zullen worden geëxecuteerd, voor een an der deel nog jaren noodig zullen hebben om hun exploitaties weder op een nor- maal-sluitend-peil te krijgen. Spreker vervolgt, dat het eigenlijk on- geloofelijk is, dat de Regeering, dezen noodtoestand der huiseigenaren volkomen kennende, desalniettemin wederom maat regelen denkt voor te stellen, welke op nieuw de particuliere huiseigenaren zwaar zullen treffen, zoomede het daarop opgebouwde credietapparaat verder zullen ontwrichten, in het bijzonder het bedrijf der hypotheekbanken. De uit den nood der hypotheekbanken voortvloeiende concentratie van het hypo theekbankwezen, zooals deze onlangs weer bleek uit de fusieplannen van Westland- sche-, Zuider- en Zuidhollandsche Hypo theekbank, is van deze moeilijkheden een duidelijk waarneembaar symptoon al zijn deze moeilijkheden, aldus spreker, in de eerste plaats het gevolg van een tekort aan inzicht van de leiding der hypotheek banken voor wat betreft de tegenover de huiseigenaren gevolgde politiek van het hooghouden 'der rente, waartegen uit den treure is gewaarschuwd. Spr. onderwierp vervolgens de in de „Nationale inkomsten- en winstbelasting" gedachte huurbelasting, alsmede de belas tingen op loonen en pensioenen aan een uitvoerige beschouwing. Hij constateerde, dat elke verdere verzwaring van lasten op het onroerende goed, hetzij in den vorm van een heffing op bruto- dan wel op nettohuur onaanvaardbaar is en dat de overheid thans haar moreele verplichting tegenover den huiseigendom, gezien het verleden, heeft te aanvaarden, zooal niet door vermindering van deze veel te hooge overheidslasten. dan in elk geval door het nalaten van elke verdere verzwaring. Naar spreker's meening is verdere verzwa ring van lasten op he onroerend goed, ook in verband met de consequenties hiervan voor de hierbij nauw betroken credietin- stituten en de spaarders, die aan deze in stellingen hun besparingen toevertrouw den. onmaatschappelijk en dient deze der halve achterwege te blijven. Met betrek king tot de in uitzicht gestelde belasting op pensioenen en loonen vestigde spreker er verder de aandacht op, dat deze de tendenz in zich draagt van afgewenteld te zullen worden op de huiseigenaren, zulks wegens de groote moeilijkheden, waarmede de particuliere budgetten reeds hebben te kampen uit hoofde van werkloosheid en daaruit voortvloeiende vermindering van gezinsinkomsten, loonsverlagingen en ver scherping op het nakomen van onderhouds verplichtingen van familieleden eener- en het nog altijd veel te groote woningover schot in alle huurklassen anderzijds. De huiseigenaren zullen dan ook met succes tegen elkander worden uitgespeeld en het resultaat zal daarvan noodzakelijk moe ten zijn een verdere daling van de huur opbrengsten; een verdere waardevermin dering dus tevens van het onroerend goed en een daardoor verder toenemende span ning tusschen de waarde dezer onroeren de goederen en de daarop rustende schul den. Ten slotte wees spreker op het gevaar van een winstbelasting van 8 pet. op ven nootschappen in verband met het feit, dat vele exploitaties van onroerend goed op deze wijze worden gedreven. Dergelijke vennootschappen verkeeren over het 'ge heel, evenals de particuliere eigenaren, nog midden in het proces van aanpassing van de schuldposities aan de verminder de waarden der onroernde goedern. Met inspanning van alle krachten zal, al dus besloot spreker zijn rede, moeten wor den gestreefd naar het voorkomen van de invoering van deze „Nationale inkomsten en winstbelasting". Hiertoe is o.m. een sterke organisatie van huiseigenaren nood zakelijk waarom hij eindigde alle huis eigenaren toe te roepen zich onverwijld aan te sluiten bij een der afdeelingen van den Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren en Bouwondernemers te 's Graven- hage. Na een korte pauze was het woord aan aen heer L. Klawer, redacteur van het Orgaan van den Ned. Bond van Huis- en grondeigenaren en bouwondernemers, die allereerst wees op de verhouding tusschen vereenigings- of gemeente- en particulieren woningoouw en de daarvoor gemaakte kos ten. Van den Woningraad in ons land van ruim twee miilioery zijn er slechts 258.000 rijks- of gemeentewoningen. Tot eind 1937 werd voor dezen vereenigings- of gemeen- tewoningbouw een gekapitaliseerd bedrag uitgegeven van een milliard gulden. Voor 10 pet. woningbouw dus rond een mil liard, terwijl de overige 90 pet. particuliere woningbouw rijk noch gemeenten een cent kostte. Hierna kwam spr. tot de gevolgen van doorvoering der aangekondigde huurbe lastingplannen. Spr. toonde allereerst aan de wensche- iijkheid en noodzakelijkheid van een bloeienden particulieren huiseigenaren- stand voor een goede volkshuisvesting, in het algemeen maatschappelijk belang. Hoe zwaarder de exploitatie-lasten op het par ticuliere huizen-bedrijf, des te meer zal dit bedrijf gaan kwijnen en achteruitloopen; reeds drukken de bestaande overheids- en particuliere exploitatie-lasten op dit bedrijf, volgens spr. veel te zwaar, vooral voor panden uit den hausse-tijd, hetgeen spreker met enkele voorbeelden aantoonde. Heffing van nieuwe belastingen op het particuliere huizenbezit in een periode van depressie, welke dc- exploitanten van dit bezit thans reeds verscheidene jaren moe ten doormaken, zal als eerste algemeen ge volg moeten hebben nog meer moeilijkhe den voor dit bedrijf en de talrijke daarbij direct en indirect belanghebbende mede burgers. Naast verderen teruggang in het voor de geheele maatschappelijke samenleving z. i. noodzakelijke particuliere huizen-exxploi- tatjebedrijf verwachtte spr. als algemeen gevolg van nieuwe overheidslasten, o. a. ir« den vorm van de aangekwondigde huur belasting, een sterkere waarde-verminde- ring der huizen, met al de daaraan verbon den nadeelen voor hypotheekhouders, etc. en tenslotte niet het minst voor de over heid zelve. Vervolgens schetste de heer Klawer ver schillende speciale nadeelige gevolgen van doorvoering der aangekondigde huurbe lasting zelve. Indien 2 pet. van de bruto-huur zou wor den geheven, zou dit voor de huiseigena ren die met hypotheek-gelden exploitee- ren, practisch beteekenen een heffing van hun netto-inkomsten met veelvouden van pet., wat spr. met verschillende voorbeel den verduidelijkte. Maar ook tegen een heffing van 2 pet. van de netto-huur, waarbij afgetrokken alle exploitatie-kosten, inbegrepen de hy potheekrente en jaarlijksche hyp. aflossin gen, heeft spr. ernstige bezwaren, vooreerst omdat het particulieren huizen-exploitan ten-bedrijf geen enkele lastenverhooging meer kan dragen, doch integendeel drin gend verlaging dier lasten noodig heeft, en vervolgens omdat een heffing van 2 pet. van de netto-huur administratief een on ding is. Ook de hoognoodige renteverlaging van tal van hypothecaire, in den haussetijd ge sloten en nog loopende leeningen, wordt door invoering van dez? belasting gèremd; want de hypotheekhouders zelve zullen van hun rente een veer moeten laten en daar door minder geneigd zijn om verzoeken om renteverlaging van hun debiteuren in te willigen. Van afwenteling van die 2 pet. op de huurders kan geen sprake zijn, gezien het belangrijke overschot op de woningmarkt in allerlei typen, waarbij men ook niet mag vergeten, dat vele huurders, die een korting van 2 pet. op hun inkomsten moe ten ondergaan, dit zullen aangrijpen als eer, argument om bij hun verhuurders aan te dringen od huurverlaging onder bedrei- gi"o van a^d^'c; te zullen vertrekken. Spreker bepleitte tenslotte een heffing van 2 procent van hun netto-inkom sten volgens den aanslag ingevolge hun aangifte-biljet, dus niet bij de bron. Met een aansporing tot krachtige orga nisatie sloot ook deze spreker zijn rede. Hierop ontspon zich nog een uitvoerige gedachten wisseling, o. m. over de vraag, of ook de woningbouwvereenigingen de 2 pet. huurbelasting zullen moeten betalen. De heer Klawer antwoordde hierop beves tigend en wanneer dit oorzaak is van een AGENDA LEIDEN. Woensdag: Bijeenkomst R. K. Reclassee- ringsvereeniging „In den Vergul den Turk", 8 uur nam. Donderdag. 8.30 uur Hartebrugskerk Con ferentie vooj niet-Katholieken door P. Wijnand Sluys O.F.M. Vrijdag. Afd. Leiden R.K. Staatspartij, Den Burcht, 8.30 uur. Vrijdag. „St. Christoffel" De Harmonie" te half 9 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Nov. a.s. waarge nomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, WiJhelfinapark 8. EEN R.K. HARMONIE-KAPEL Na ruim 18 jaar te hebben bestaan zal de R.K. Harmonie-kapel „Perosi" ontbon den worden. Dit besluit zal door velen be treurd wordon* gezien het goede, dat Perosi in den loop der jaren gepresteerd heeft. De moeilijkheden waren groot, daadwer kelijke- en financieele steun werd deze vereeniging de laatste jaren onthouden, zoodat tenslotte dit besluit genomen moest worden. Dank zij gebracht aan hen, die altijd hun steun aan de vereeniging hebben ge geven, als ook aan directeur Theelen, die tot het laatste toe zijn krachten gaf om de vereeniging te behouden. Door verschillende muziekliefhebbers is direct begrepen, dat voor een stad als Lei den een R.K. Muziekcorps onmisbaar is, zoodat besloten werd uit het oude corps weder een nieuw op te richten dat den naam zal voeren van R.K. Muziekver. „St. Gregorius", waarvan de heer J. Theelen wederom als directeur zal optreden. Een aantal leden heeft zich opgegeven maar dit is nog veel te weinig. Laat ieder katholiek, die een muziek-instrument kan bespelen, begrijpen de ernst van dit besluit en laten zij zich als een man op geven als lid en wij zullen R.K. Leiden iets presenteeren, waar gij als lid trotsch op kunt zijn. Mogen Leiden's katholieken er zich re- kenschap van geven hun steun aan deze vereeniging niet te onthouden. Werkt allen mede, om voor R.K. Leiden een muziek corps te behouden en, als er een beroep op U wordt gedaan om financieele steun, stelt ons dan niet, teleur. Een muziekcorps kost veel, heel veel geld. Leden kunnen zich aanmelden bij M. A. Hensingt secr. Morschstraat 56. Ook zij die veel voor de muziek voelen, kunnen zich als leerling aanmelden. Gaarne ook had den wij den steun van eenige dames voor het propaganda-comité. F. A. Hensing, secr. nadeelig exploitatiesaldo, dan zal de ge meente moeten bijpassen en dus zullen de particuliere huizenbezitters ook daarin weer hun aandeel moeten betalen. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun woorden en legt tenslotte aan de vergadering een motie voor, welke als volgt luidt: De Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken in vergadering bijeen in Hotel ,.Den Burcht" te Leiden, op Dinsdag 22 November 1938, spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat bij de belasting-plannen, aangekondigd ais de Nationale Inkomsten- en Winstbelas ting, geen rekening is gehouden met de noodzakelijkheid van verlaging van op het onroerend goed drukkende lasten; constateert dat deze plannen in den vorm als in de Millioenennota is aangegeven, moeten voeren tot verdere verzwaring van leden bij dalende inkomsten; acht derhalve deze plannen niet aan vaardbaar en draagt het Eestuur op met gebruikmaking van alle wettige middelen zich hiertegen te verzetten en deze motie ter kennis te brengen van Regeering en Pers, en gaat over tot de orde van den dag. Nadat deze motie met algemeene stem men was aangenomen volgde sluiting der vergadering. BEGRAFENIS J. A. BIESJOT. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den heer J. A. Biesjot, in leven wagenvoerder bij de N.Z.H.T.M. alhier, die dezer dagen na een korte ongesteld heid op 32-jarigen leeftijd in het St. Elisa- bethgesticht overleed. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den weleerw. heer Kapelaan Lansbergen. Toen de stoet de kerk had verlaten, ver trok deze voorbij de woning van den over ledene, alwaar namens het personeel een krans aan den lijkwagen werd gehecht. Achter den stoet sloten bestuur en leden der Ned. R. K. Ver van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël", afd. Leiden en Omstreken zich aan, benevens collega's van den overledene, waarvan eenigen als slippendragers fungeerden. We markten op den heer W. I. J. Burghouwt, secretaris der afd. Leiden en Omstreken van boven- genoemden Bond en den heer D. M. v. d. Vijver, chef van den Uitvoerenden Dienst der N.Z.H.T.M. Namens het kantoorperso neel was aanwezig de heer P. Philippo. Na de absoute in de kapel werd het stof felijk overschot door collega's grafwaarts gedragen. De beaarding werd eveneens door Kapelaan Lansbergen verricht. Een broeder van den overledene, de heer J. H. Biesjot heeft namens de familie al len aanwezigen dank gezegd, in het bij zonder de directie, collega's van de N.Z.H. T.M. Een tweetal kransen dekten de kist, o.a. van de collega's en van de buren.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2