SINT NICOLAAS STADS NIEUWS Het schrikbeeld der armoede in onze stad. VROOM DREESMANN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9191 Ccid^di^Soii^ant Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Woorden van de Koningin Van Het Nationale Dagblad zouden we mogen verwachten, dat het van rede voeringen, gehouden door het Hoofd van den Staat, meer vermeldt, dan het feit al léén, dat er door de Koningin een redevoe ring is gehouden! Wij zouden dat mogen verwachten, als de inhoud van dit blad zou beant woorden aan den naam, welke het blad als boven alle andere persorganen plaats in nationale gezindheid: Het Nationale Dagblad. Na wat wij reeds hebben ondervonden, verwonderde het ons niet meer, dat het orgaan van de N.S.B. gisteren een verslag plaatste van de plechtigheden te Amster dam, gehouden naar aanleiding van het bezoek van den Belgischen Koning, zon der in dat verslag ook maar één woord te vermelden uit de aan de pers ver strekte rede, die onze Koningin aan den gala-maaltijd in haar paleis te Amsterdam heeft gehouden. Was deze rede in de schatting van het „Het Nationale Dagblad" blijkbaar zoo onbelangrijk? De Koningin heeft in die rede weer n s getuigd van hare waar deering voor, van de objectieve waarde van onze volksvrijheden en onzen regeerings- vorm En dat mocht den lezers van „H e t Nationale Dagblad" blijkbaar niet ter kennis worden gebracht. Wij schrijven, dat de Koningin hiervan W ee r n s heeft getuigd. De „Avondpost" geeft voorbeelden van verklaringen van de Koningin, op belang rijke oogenblikken: „Getrouw aan de traditie van mijn voor vaderen heb ik nooit anders gewild, dan mijn volk te dienen door handhaving van het recht en bevestiging zijner vrijheden". (Proclamatie 1918). Toonen wij „onze ver knochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan de Zwijger zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft, en welke in het heden zooals in het verle den zoo uitnemend bij onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen". (Proclamatie 1933). „Wij willen ons zelf zijn en blijven. Wij willen voort' bouwen op de grondslagen door onze va deren gelegd. Wij willen putten uit de schatten, ons door een groot voorgeslacht nagelaten" (Rede 1933). „De grondslagen, waarop ons staatsbestel rijst, en de hoogste' en heiligste goederen, die door de eeuwen heen, het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om de toekomst op te doen verrij' zen" (Radio-rede 1938). En hoe sprak zij Maandagavond aan den gala-maaltijd ten Paleize? „Nederland en België zijn gelijkelijk gehecht aan de burgerlijke vrijheden, die, tezamen met zin voor orde en goed be stuur, den onvervreemdbaren grondslag vormen van hun staatkundig leven. Voor beide mocht de prijs van moeite en wor steling zijn een regeeringsvorm, die,, reke ning houdend met het karakter hunner sa menstellende elementen, ruimte laat voor door eigen kracht verstandig geleiden groei en ontwikkeing". De over-groote meerderheid van het Ne- derlandsche volk denkt en voelt zóó mét de vrijheids-vorstm! STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KONINGIN MAUD NAAR NOORWEGEN. LONDEN, 23 Nov. (A. N. P.). De trein met het stoffelijk overschot van Koningin Maud van Noorwegen is van het Victoria Station naar Portsmouth vertrokken. Ook Koning Haakon en Prins Olaf bevinden zich in den trein. Overbrenging door storm vertraagd. LONDEN. 23 Nov. (A.N.P.) Reuter ver neemt, dat het slagschip „Royal Oak", waarmede het stoffelijk overschot van ko ningin Maud naar Noorwegen zou worden overgebracht, vandaag niet uit Portsmouth zal uitvaren in verband met den krach- tigen Zuidwesterstorm in het Kanaal. De kleuter en de kleuterzorg Het is nog maar kort geleden, dat het 3e Congres voor Kleuterzorg te Utrecht werd gehouden. Op 28 en 29 October j.l. waren daar honderden personen tezamen, en het zal een ieder opgevallen zijn, dat H. K. H. Prinses Juliana blijk gaf van Haar hoo- ge belangstelling, door geheel den eersten middag aanwezig te zijn. De eerste Congressen werden gehouden i 1929 en 1932, en deze hebben beoogd het besef levendig te maken, dat er aan een goede zorg voor de kleuter nog veel ontbrak. Ook door deze laatste bijeen komst zijn we zeer zeker een stap in de goede richting gekomen en is het inzicht in vele vraagstukken verhelderd bij kleu terverzorgsters en artsen. Maar de vraag mag gesteld worden of in meer ruimen kring, n.l. in die der ouders juiste voor stellingen bestaan omtrent hetgeen de kleuter van noode heeft, en wat de kleu terzorg dan wel inhoudt. Vandaar dat we hier enkele gedachten dienaangaande wil len weergeven. Er moet voorop gesteld worden, dat de kleuterleeftijd van 1 tot 6 jaar wel dege lijk langen tijd verwaarloosd is geweest. Ter verontschuldiging hiervan mag wor den aangevoerd, dat het gebied der zui gelingenzorg veel gemakkelijker en veel meer de aandacht trok. Immers, vijftig jaar geleden stierven er van de 100 zuige lingen nog meer dan 20 voor het bereiken van het eerste levensjaar, en terecht zag men hierin een volksramp! Door de over bekende zuigelingenzorg is hierin een enorme verbetering gekomen, zoodat ge noemd sterftecijfer thans gedaald is tot 4. Hoewel een uitgebreide organisatie van Consultatiebureaux noodig bleek, zijn toch de middelen waarmee gewerkt kan wor den, vrij eenvoudig, n.l. in hoofdzaak een verbeterde methode van voeding. Ook een andere groep mocht niet over gebrek aan belangstelling klagen, n.l. die der school kinderen. Voor hen werd op meerdere plaatsen het geneeskundig schooltoezicht ingevoerd, en, hoewel hierbij ook groote moeilijkheden te overwinnen zijn, hebben we op den schoolleeftijd het voordeel, dat groote omschreven groepen kinderen zeer gemakkelijk bereikbaar zijn voor een me disch toezicht. Geheel anders is het echter met de kleu terleeftijd. Eerstens vormt zij geen een heid, geen groep die gemakkelijk bereik baar is. Wanneer we de peuters meereke nen. dus de geheele leef tij dsphase van 1 tot 6 jaar beschouwen, dan is dat een pe riode waarin we een gedeelte der kinde ren vinden in de kinderstoel en de box, een ander deel op straat, vaak spelende in de goot, en een vrij groot deel op de bewaarscholen. Tweedens spreken de noo- den van de kleuter niet luid genoeg, of worden althans niet algemeen verstaan. Bij hen geen rampzalige sterftecijfers, zoo als vroeger bij de zuigeling Bij hen geen verplichting om een school te bezoeken, waarbij dan inhaerent zou zijn, de ver plichting van de overheid, om te zorgen dat geen schade aan de gezondheid berok kend wordt. Maatregelen, een betere kleu terzorg beoogende waren dus tot voor kort niet te verwachten, en het was er dan ook treurig mee gesteld. We mogen daarvan niemand in het bijzonder de schuld geven, want men had eenmaal geen juist begrip van wat er haperde. Wij maken ons niet aan overdrijving schuldig, wanneer we be weren, dat op den .huidigen dag nog zeer vele ouders weinig weten van den kleu terleeftijd. Intusschen moet de kleuter zich zelf maar redden; is hij erg lastig, dan loopt hij een paar klappen op, of wordt in bed gestopt. Moeder heeft wel wat anders te doen. De zuigeling, die er weer bij geko men is vraagt om de drie uur veel var haar tijd, en vooral van haar belangstel ling; immers, en terecht, moeder is be zorgd of hij deze week weer 150 gram is aangekomen, en wil gaarne op het C.B. een goedkeuring incasseeren. Hoogstens neemt vader 's Zondags de kleuter mee voor een kleine wandeling, netjes aan hand, en met nmeder mag hij een enkele keer mee op visite. Met zijn bekende be- wegingsdrang zijn deze „uitjes" voor de kleuter meestal een gruwel, en komen zoo wel vader als moeder brommende thuis, zoodat het: „je mag nooit meer mee" meestal het slot vormt. Als de kleuter eens leuk uit den hoek komt, en dat gebeurt, als we goed opletten, nog al eens, dan lachen we er om, maar deze belangstelling duurt meestal maar zoo kort. En nu leert de er varing, dat dit gebrek aan belangstelling, en dit tekort aan begrip, van wat de kleu ter toekomt, oorzaak is van het veel te laat ontdekken van afwijkingen van het karakter of van de lichamelijke gezond heid. Juist hierop is de laatste tien jaren bij herhaling de aandacht gtvestigd, het geen pas kon gebeuren, nadat grondige studie ons een geheel andere kijk had ge geven op de ohtwikkeling in dezen leef tijd. Want die kleuterleeftijd is niet alleen een interessante gebleken, doch ook een zeer belangrijke. De groei van de kleuter, vooral ook in geestelijk en verstandelijk opzicht, is een zeer snelle; en een snel groeiend organisme is zeer gevoelig voor is dagelijks aanwezig van 36 uur. Des Woensdags en des Zaterdags van 26 uur LEIDEN DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: Frankrijk verwacht vandaag de Britsche ministers Chamberlain en Ha lifax, die een paar feestelijke dagen in de Fransche hoofdstad zullen doorbrengen. Voor zakelijke besprekingen met hun Fran sche collega's laat het feestprogramma weinig tijd, maar zij zullen de hun gebo den gelegenheid toch wel weten te benut ten. In een persoonlijk gesprek vlot het al tijd veel beter dan wanneer de onderhan delingen door de ambtelijke diplomatieke kanalen moeten loopen. Er worden nu na tuurlijk allerlei gissingen gemaakt over de onderwerpen welke ter sprake zullen komen. Naar verluidt, zou ook het toeken nen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco worden overwogen. PRAAG: Tsjecho-Slowakije krijgt mor gen een nieuwen president. Aanvankelijk had men gedacht, dat Tsjwalkowsky het zou worden, omdat deze op het oogenblik „de" groote man van de nieuwe koers is. Maar blijkbaar heèft men hem liever op zijn post aan het ministerie van buiten- landsche zaken willen laten. Als candidaat is nu Emile Hatsja gesteld, een man zonder politiek verleden. Laten wij voor hem ho pen, dat hij meer voldoening van zijn pre sidentschap mag beleven dan zijn voorgan ger Benesj. BOEDAPEST: In de Hongaarsche poli tiek is een crisis ontstaan. Niet minder dan 57 afgevaardigden zijn uit de regeerings- partij getreden, omdat zij het niet eens zijn met de politiek van Imredy. Hierdoor is het kabinet-Imredy in een moeilijke positie gekomen, daar het niet meer reke nen kan op de meerderheid in het parle ment. Zal Imredy nu aftreden of zullen de Kamers naar huis worden gestuurd? HEVIGE LUCHTAANVALLEN OP BARCELONA. BARCELONA, 23 Nov. (A.N.P.) Van morgen om elf uur zijn acht drie-motorige Savoia vliegtuigen, ondanks het feit, dat het afweergeschut terstond in werking trad, boven Barcelona verschenen. Zij wierpen verscheidene bommen uit, die op de Ramblad (de hoofdstraat van Barcelo na) en in de oude stad talrijke slachtof fers maakten. Tot dusver telt men twintig dooden en ruim 35 gewonden. Er bevinden zich nog talrijke slachtoffers onder het pin. EEN FRANSCH-DUITSCHE VERKLARING. PARIJS, 23 Nov. (A. N. P.). Offi- cieele kringen bevestigen, dat binnen kort tusschen Frankrijk en Duitsch- land een verklaring zal worden onder teekend gelijk aan die, welke te Muen- chen door Hitler en Chamberlain ge- teekend werd. De Fransch-Duitsche verklaring zal o.m. behelzen: een verklaring van vriendschap tusschen beide landen, erkenning der we- derzijdsche grenzen en een verbintenis tot raadpleging in geval van een conflict. Von Ribbentrop zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand naar Parijs ko men om deze verklaring te onderteeke pen. LONDEN, 23 Nov. (A. N. P.). Chamber lain en Halifax, met hunne echtgenooten en vergezeld door Cadogan en andere amb teraren van het Britsche departement van buitenlandsche zaken, zijn met den gewo ner. boottrein vanmorgen naar Parijs ver trokken. Chamberlain leek zich meer bezorgfd te maken over de weersomstandigheden en de vooruitzichten op een stormachtigen overtocht er heerschte vanmorgen een Zuid-Westerstorm dan over de te voeren besprekingen met de Fransche ministers. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Groote aardverschuivingsramp op Santa Lucia, een eiland der Kleine Antillen. Men schat het aantal dooden op 150. (3de blad). Het bezoek der Engelsche ministers aan Frankrijk. (3de blad). Emile Hatsja candidaat gesteld voor het presidentschap van Tsjecho-Slowakije. (3de blad). Splitsing in de Hongaarsche regeerings- partij. (4de blad). Binnenland Wagen met drie woonwagenbewoners door D.-trein nabij Hillegersberg gegrepen; één doode, twee gewonden. (3e en 1ste blad). Weer een inbraak te Amsterdam, waar voor 3000 aan sieraden werd ontvreemd. (lste blad). In het schaaktournooi der grootmeesters won dr. Euwe van den Amerikaan Fine. (3e blad). schade. Het streven nu van de kleuterzorg is, om deze schade tot een minimum te beperken, of liefst geheel te voorkomen. Immers, het doel van alle sociaal hygiëni sche maatregelen is: geestelijk evenwich tige en lichamelijk krachtige menschen te vormen voor een volgende maatschappij, waarin deze de Christelijke cultuur zullen moeten vormen en hooghouden. Deze kleuters toch zijn de vaders en moeders van de toekomst. Nu is het gelukkig dat reeds een goede zuigelingenzorg heilzaam werkt voor den kleuter en het schoolkind. Want als het zeer jonge kind normaal opgroeit, krach tig zich ontwikkelt, en geen voedingsstoor nissen heeft doorgemaakt, heeft het op la- teren leeftijd veel meer weerstand. Maar wanneer er voor den zuigeling alles, voor het schoolkind veel, doch voor den kleuter niets gedaan wordt, slaan we een schakel in onze zorg en voorzorg over, en ver richten we half werk. Wanneer we dan bovendien weten, dat fouten, ontstaan in den kleuterleeftijd, na het zesde jaar zeer moeilijk, of soms niet (karakter), te corri- geeren zijn, dan moeten we vooral daarin zien een argument voor betere kleuter zorg. Zooals reeds gezegd, deze kleuterzorg is veel meer veelzijdig, en moeilijker te or- ganiseeren dan de zorg voor zuigeling en schoolkind. Z. In Leiden bracht de zomer slechts weinig verlichting Een vergelijking mei elders Opnieuw heeft het C B. v. d. S. een onderzoek ingesteld naar de kosten der openbare armenzorg in de gemeenten boven twintigdui zend inwoners. Dit laatste onder zoek loopt over het tijdvak 1 Juli tot 1 Oetober van dit jaar en het toont helaas aan, dat in bijna alle gemeenten het schrikbeeld der armoede zich zelfs in de gunstige zomermaanden haast onverzwakt handhaafde. Ook in Leiden bracht het derde kwartaal van 1938 slechts heel weinig vermindering der armlastigheid. Uit onderstaande op gave blijkt hoeveel wekelijks van gemeente wege ondersteunde gezinnen en alleenwo- r.enden of daarmede gelijk te stellen per sonen er in elk der drie verstreken kwar talen van dit jaar in onze stad voorkwa men. Ie kwart. 2e kwart. 3e kwart. Gezinnen 1286 1161 1114 Alleenwonenden 555 541 534 Men oedenke, dat hieronder niet zijn begrepen de werkloozen, die onder de voor deze groep vastgestelde stèunregeling val len. De daling der aantallen, die het tweede kwartaal ten opzichte van het eerste te zien gaf, zette zich ih het derde kwartaal slechts in geringe mate voort. Het aantal aanmalige steunverleeningen door de verstrekking vanz.g. losse giften of grootere geldbedragen bleef ook in het .derde kwartaal gering. In het eerste kwar taal waren dergelijke steunverleeningen 15 maal onvermijdelijk, in het tweede kwar taal 6 maal en in he+ derde 7 maal. Het gemiddelde bedrag van de wekelijk- sche steunuitkeeringen liep opnieuw een kleinigheid omhoog. Kwamen de onder steuningen in het eerste kwartaal n.l. ge middeld op 6.92 en in het tweede kwar taal op 6.98, in het derde kwartaal be droegen zij gemiddeld f 7.03. Hoog zijn deze bedragen zeker niet te noemen, maar toch vergden zij in de negen maanden van dit jaar, waarover de gegevens zich uitstrek ken. in totaal van de gemeentekas ruim 1 471.000.— Voor een juiste beoordeeling van den cmvang der armlastigheid in onze stad en van de bedragen, die tot leniging van dezen maatschappelijken nood moeten worden aangewend, verdient het aanbeveling om een vergelijking te maken met de overige steden in onze provincie, welker zielental eveneens tusschen 50 en 100.000 ligt, dus met Delft, Dordrecht en Schiedam. Wij laten deze vergelijking hieronder volgen. Cm den storend en invloed van het ver schillend inwonertal uit te schakelen, reke nen wij daarbij de gegevens om per duizend zielen. Het aantal gezinnen, dat gemeentelijke ondersteuning van noode had, bedroeg in het derde kwartaal per duizend inwo ners in: Leiden 14 a 15 Delft 7 a 8 Dordrecht13 a 14 Schiedam 6 a 7 Voor de alleenwonende^, of daarmede ge lijk te stellen personen, waren de getallen resp.: Leiden 7 Delft 3 a 4 Dordrecht 5 Schiedam 2 a 3 Uit deze cijfers blijkt wel heel duidelijk, dat de toestand in dit opzicht in onze stad verre van gunstig is, een omstandigheid, die niet alleen schadelijk is voor de direct- betrokkenen maar voor de geheele burgerij, omdat de kosten, die uit dezen hoofde op de bevolking komen te drukken, er des te zwaarder door zullen zijn. Een ongunstige uitwerking op deze kos ten heeft ook het feit, dat de wekelijksche steunuitkeeringen door verschillende om standigheden hooger zijn dan in sommige van de vergeleken steden, zooals uit de on derstaande gegevens blijkt: le kwart. 2e kwart. 3e kwart. Leiden 6.92 6.98 7.03 Delft 7.65 7.— 6.84 Dordrecht 7.37 7.24 7.35 Schiedam 7.27 6.20 5.92 Uit deze cijfers ziet men, dat de uitkee- ringen in Dordrecht nog wat hooger zijn, maar in genoemde stad vertoonen ze schom melingen, terwijl ze in Leiden wel niet sterk maar toch voortdurend stijgen. In Delft en Schiedam daarentegen toonen zij een duidelijk dalende tendenz, wat uiter mate heel wat gunstiger is. De totale kosten bedroegen in de afgeloopen negen maan den in: Leiden 471.000.— Delft178.000.— Dordrecht 343.000. Schiedam 151.000. Omgerekend per duizend inwoners be zwaarden de kosten ter bestrijding van de armlastigheid daardoor de burgerij in elk der genoemde steden over de besproken periode van negen maanden met: Leiden ƒ6.190.— Delft 3.330.— Dordrecht - 5.610. Schiedam 2.420. Het Leidsche bedrag is in deze opgave verreweg het hoogste en het laatste kwar taal zal deze kosten waarschijnlijk met méér dan een derde doen stijgen omdat de uitkeeringen in den winter, in verband met oe behoefte aan brandstoffen e.d. hooger plegen te zijn dan in de zomermaanden. Dit laatste geldt uiteraard evenzeer voor de andere steden. Alles bijeen genomen doen deze cijfers intusschen wel zien, dat in onze stad het schrikbeeld van de armoede voor een groote groep der bevolking een bittere realiteit is.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1