OMGEVING ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDR1JF. De a.s. uitkeeringen. Het Bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf heeft bepaald, dat ce eerste uitkeeringen voor het contract- jsar 1938/1939 als volgt zullen plaats vin den: Vrijdag 25 November a.s.: Bennebroek 's avond van 88.30 uur in het R. K. Bondsgebouw te Bennebroek; Hillegom 's avonds van 4.307 uur in de R. K. Volksbond; Lisse s avonds van 4.307 uur in de R. K. Volksbond; Sassenheim 's avonds van 4.306.30 in de K.S.A.; Warmond 's avonds van 4.455.30 uur Dorpstraat 214 B( H. J. Weijers); Oegstgeest 's avonds van 66.30 uur St. Willibrordusgebou w. Noordwijkerhout 's avonds van 7.308 uur H. v. d. Voet, le O. Schulpweg 1. Noordwijk 's avonds 89 uur Juvenaat; Voorhout 's avonds 88.30 uur B. v. d. Lubbe, Boekhorstlaan. Rechthebbenden dienen tijdig een ver klaring van hun werkgever(s) te vragen, waaruit kan blijken hoelang zy in het con tractjaar 1938/1939 werkzaam waren en zich daarmede persoonlijk ter uitbetaling melden, waar tevens hun trouwboekje ge toond moet worden. A. R. K. A. (Afd. Bloembollenstreek). De Alg. R.K. Ambtenarenvereeniging, afdeeling „Bloembollenstreek" vergaderde in het hotel „de Witte Zwaan" te Lisse onder presidium van den heer M. P. A. Meissen te Voorhout. In zijn openingswoord heette de voor zitter in het bijzonder welkom den Ka pelaan Schmidt uit Sassenheim, geestelijk adviseur der afdeeling. die een causerie zou houden over het onderwerp: „Actueele gezagproblemen" Spreker deed mededee- ling van enkele berichten van verhinde ring en verklaarde, dat de opkomst beter had kunnen zijn, ofschoon hij niet onte vreden was. De notulen werden vastgesteld, waarna de mededeelingen en ingekomen stukken ter tafel kwamen. Medegedeeld werd, dat in de eerste helft van December 1938 zoo mogelijk op Zondag 1 December 1938 een H. Mis zal worden gelezen voor de zielenrust van het overleden lid der af deeling, wijlen den heer Huttner te Hille gom. Met een kort woord wekte spreker den leden op deze H. Mis bij te wonen. De diverse circulaires van het Hoofdbe stuur aangaande het examen voor maat schappelijk werk, Gemeente-administratie II enz. werden uitvoerig behandeld en be sproken. Hierna behandelde de geestelijke advi seur voor de afdeeling het onderwerp „Ac tueele gezagsproblemen". Alvorens het eigenlijke onderwerp te behandelen sprak spr. eerst over de moderne tijden en dat de jeugd zoo zelfstandig is geworden en zelfstandig wil zijn. De jeugd van dezen tijd wil radicaal met het oude breken en hun idealen naar voren brengen. In ver band hiermede besprak hij in het kort het dictatoriale stelsel, de democratie en an dere vormen van gezag in het maatschap pelijk leven, terwijl hij tevens besprak het gezinsgezag. Het gezag komt van God en als zooda nig moeten wij allen gezag aanvaarden. Of de gezagdragers evenwel steeds de juiste personen zijn om hun gezag, bezien van dit standpunt uit te oefenen is een ge heel andere zaak, waarover spreker niet uitwijdde. Het staatsgezag ontwikkelde spreker in den breede. Op zijn gedegen en goed bestudeerde causerie volgde een har telijk applaus. Van het stellen van vragen omtrent dit onderwerp werd druk gebruik gemaakt. De afgevaardigden van het congres, ge houden te 's-Gravenhage op 17 en 18 Oc tober 1938, en van dej aarvergadering van Groep VI, gehouden te Bergen op Zoom in September j.l., brachten hun ver slag uit, waaruit eenige geanimeerde dis cussies volgden. De begrooting van de afdeeling voor het jaar 1939 werd in conceut den leden aan geboden en zal, in de eerstvolgende leden vergadering worden behandeld. De bespreking van de causerie, gehou den door den heer J. de Jong te Noordwij kerhout, werd uitgesteld omdat de inlei der verhinderd was wegens droeve fami lie-omstandigheden. Na rondvraag sluiting. KORENBOND „MGR. LANS". A.s. Woensdag wordt te Warmond in een der zalen van hotel „De stad Rome" de zesde zangersavond gehouden. Als ver plicht nummer heben de deelnemende kerkzangkoren de keus uit een der gezan gen van de vier Adventszondagen, ter wijl als wij nummer mag gezongen wor den een gregoriaansch of meerstemmig kerkelijk muziekstuk. Verder zal dien avond door den wel eerwaarden heer E. A. M. Paap, kapelaan te Leiden, een lezing worden gehouden over de gezangen van de Adventszonda gen, waarna gezamenlijke practische toe passing. De bijeenkomst wordt geleid door den zeereerw. heer pastoor Hansen te Zilk, voorzitter van den bond. Het belooft weer een prettige en leer zame avond te worden voor d? kerkkoor- zangers van de bollenstreek. Het aanvangsuur is gesteld op 19 uur. HILLEGOM KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het bijna 4-jarig zoontje van den heer Blom, wonende aan de Van Vlietstraat vermoedelijk spelende in een sloot by de woning ge raakt en helaas jammerlijk verdron ken. Geen huisbroei-tentoonstelling. De jaarlijksche huisbroei- en huisvlijttentoon- stelling der St. Josephsgezellen wordt jammer genoeg dit voorjaar niet gehou den. Geboren: z. van A. C. Versluys en Appelo. z. van H. Methorst en Spieren burg. Ondertrouwd: K. Laan en L. Ro vers. Getrouwd: A. van den Burg en W. Springers. H. J. N. Hoogervorst en A. K. Topper. N. J. de Wit en A. Bruin. HAARLEMMERMEER Geboren: Hendrik, z. van J. H. van Tol en T. G. Hoogendoorn Anneke Ger- rinejt, d. van J. Kooij en A. Brinks Clemens, z. van W. Vrijburg en H. A. Kos ter Everdina Gerry, d. van G. J. de With en G. van Someren Willemina Jacoba Jannetje, d. van L. van Kuijk en A. Terlouw Ruth, d. van A. L. P. Ding jan en H. Bik Maria Johanna, d. van M. Schreurs en H. W. Kauffman. Ondertrouwd: J. van Leeuwen 24 j. en J. de Lange 21 j. Getrouwd: L. Oosterhof 20 j. en J. Kloezen 20 j. A. Franso 35 j. en C. God- dijn 21 j. J. Th. Jonkheer 26 j. en J. J. W. Clemens 20 j. Overleden: Johannes Jansen 67 j, ongeh. Volqueurus Jacobus Martinus van Staveren, 3 jz. van M. G. van Sta veren en C. H. G. Laan. Gevestigd: Willem H. F. Martius, Iepenlaan 89 Willem D. Schreuder, Nieuwemeerdijk 239 Anne M. van den Bos, Parklaan 71 Leendert K. W. Mol- levanger, Iepenlaan 22 Huibrecht de Jong, EKsterstraat 20 Jacob Koopmans, Kruisweg 909 Johannes de Graaff, Ven- neperweg 416 Jacobus G. Uljee, Ekster straat 49 Marinus A W. J. Gelderman, Eksterstraat 47 Leopold C. De Bueger, Eksterstraat 45 Wed. Lucas Uiterwijk Winkel, Eksterstraat 43 Adriana Schui ling, Molenweg 33 Alijdus J. van Mal, Friedalaan 6 Hermanus J. Tielbeke, Kruisweg 1577 Jan J. M. van der Heij- de, Plesmanlaan 12 Pieter Cardol, Schoolstraat 36 Jan C. Hartog, Sper- werstr. 30 Cornelis J. van de Graaf, Spieringweg 197 Wilhelmina P. Bcsma, Roerdompstr. 1 Alida C. van Leeuwen, Zwanenburgerdijk 406. Vertrokken: Nicolaas T. Geertze- ma, naar Heemstede Petrus van Dijk, naar Haarlem Adrianus Riemsdijk, naar Haarlem Pieter Roos, naar Aalsmeer Wilhelmus J. Sieverding, naar Katwijk Hermanus W. Vulperhorst, naar Amster dam Jochum Selser, naar Aalsmeer Elise A. Cramer, naar Amsterdam Gijs- bert C. Koorn, naar Amsterdam Pieter Adriaanse. naar Amsterdam Pieter Schippers, naar Diemen. KATWIJK Geboren: Leendert, z. v. L van Duyn en G. van Beclen Alie Arendina, d. v. G Guyt en A. den Ouden Johanna Maria Huiberdina, d. v. H de Jager en M. Tuuren- hout Klaas, z. v. M. Knetsch en K. v. d. Plas Jan, z. v. A. Haasnoot en W. Vlie land Johanna Alida. d. v. J. v. d. Niet en A. J. Varkevisser Cornelis, z. v. J. Koel wijn en P. de Ruyter. Overleden: Cornelis Guyt, 70 j. I.irkje Schaap 78 j., echtgen. van Maartje v Duyn. Ondertrouwd: J. v. d. Oever en A. C v. d. Horst J. van Rossum en J. H. Vooys C. Guyt en M. van den Oever W. Wijnnobel en F. van Duivenbode H. van Duyn en L. van Schie. Gehuwd: J. B. Valk en A. Groen. KATWIJK AAN DEN RIJN HET VLIEGVELD. De belanghebbenden bij den ver koop der gronden voor het vliegveld, gelegen onder Katwijk en Valkenburg, hebben in „Het Wapen van Valken burg" tegenover den Inspecteur der Registratie en Domeinen te 's-Gra venhage hun bezwaren kunnen indie nen en de belangen kunnen bepleiten. Iedere belanghebbende werd afzon derlijk gehoord. Opgemerkt zij dat van loven en bieden hier geen sprake was. Maar velen hebben van deze gelegen heid om bezwaren in te dienen, ge bruik gemaakt. Nieuwe straat. In verband met den bouw van het Sanatorium op de voormalige •oetbalterreinen aan den Nieuwen Duin weg, wordt de Willem de Zwijgerlaan, welke loopt vnaaf den Ouden Zeeweg naar den Nieuwen Duinweg, doorgetrokken om enkele honderden meters verder uit te komen op den Cantineweg, Een mooie breede straat met daarlangs trottoirs zal daar worden aangelegd. Voor de toekomst zal dit een verfraaiing zijn en thans geeft het aan vele handen werk. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Donderdag a.s. des avonds te 7.30 uur komt de Raad der ge meente Leidschendam in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Aanbieding ont- werp-gemeentebegrooting en van de ont- werp-bedrijfsbegrootingen voor het dienst jaar 1939 en benoeming van een commis sie van onderzoek. Voorstel tot verkoop van eenige perceel en grond ten behoeve van den aanleg van rijksweg 4a. Voorstel tot onbe- v oonbaarverklaring van eenige woningen en tot verlenging van den ontruimingster mijn van de woning Damstraat 19. Voorstel tot vaststelling eener regeling inzake slui ting van kapperszaken des Dinsdags na den middag. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake hulp verleening bij brand er, van een rekening- courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Voorstel tot benoe ming van een 3e leerkracht aan de O. L. School aan de Westvlietweg. Voorstel tot het het verleenen van een aanvullend sub sidie aan het burgerlijk armbestuur der voormalige gemeente Stompwijk en voor ste tot het abngaan van een tijdelijke over eenkomst voor de storting van straat- en huisvuil. St. Josephsgezellen. Zondag 20 Novem ber te half 12 en na het Lof bijeenkomst; te 12 uur Paladijnenvergadering. Maandag 21 November te 7.30 uur too- neelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 22 November te 7.30 uur Maria- congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 24 November te 7.30 uur bil jartclub A.D.O. en tooneelclub „Adolf Kol- ping". Vrijdag 25 November te 8 uur verplichte vergadering. Ab. G. Aukus vertelt zijn er varingen onder den titel ,,per motor dwars door Azië". Zaterdag 26 Nov. na het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 21 November geen lezingavond doch societeitsavond; het on derwerp „Vrijmetselarij" is een week uit gesteld. Dinsdag te 7 30 uur Maria-Congregatie. Donderdag 24 November: Afdeeling jonge L.T. Eigen ontwikkelingsavond. Actie voor God. Woensdag 23 Novem ber a.s. des avonds te 8 uur wordt door de plaatselijke standsorganisaties een groote vergadering belegd van de Actie voor God. Prof. Mr. A. Diepenbrock, secretaris van het comité van Actie voor God zal dien avond spreken. Een beroep wordt gedaan op allen, ook de dames om dezen avond vry ie houden en in grooten getale op te komen. Groene Kruis. Gisterenavond werd in het dienstgebouw een feestelijke bijeen komst gehouden, georganiseerd door eenige dames onder leiding-van Mevr. Flinterman, waarvan de opbrengst bestemd was voor de afdeeling van het „Groene Kruis". In zijn openingswoord bracht de voorzitter, ce heer Warmolts, hulde aan de dames, die steeds toonden een warm hart te hebben voor de vereeniging van het Groene Kruis. De voordrachten, welke door de dames ten tooneele werden gebracht, vielen bij het talrijke publiek goed in den smaak. Muzi kale medewerking werd verleend door den heer Oudshoorn, piano. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst ge sloten en kon het damescomité een netto opbrengst van 115.bij het bestuur voor de kas deponeeren. LISSE „Theorie en Praktijk". Giesteravond hield de vereeniging van oud-leerlingen van de Rijkstuinboüwwinterschool „Theo rie en Practijk" in het Café Restaurant „De Nachtegaal" hare jaarvergadering on der presidium van den heer Harry J. Hyl- kema De opkomst was goed. De voorzitter heette allen welkom, in 't bijzonder den heer v. Praag, die zoo be reidwillig was twee films voor ons af te draaien, getiteld „Ford en het dagelijksch werk" en „Headlines and Streamlines", beide films welwillend ter beschikking ge steld door de Ford-Fabrieken. Door den secretaris, den heer C. A. Ghe- rels, werden de notulen gelezen, welke zonder aanmerkingen werden vastgesteld. Vervolgens werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat de vereeniging reeds 25 jaar bestaat, waar echter enkele „stille" jaren tusschen lig gen. Het ledental bedraagt thans 105 en 13 donateurs. Op onderhoudende wijze liet de secretaris de voornaamste werkzaam heden de revue passeeren. Het record aantal bezoekers werd bereikt op de ver gadering van 28 October j.l., toen het 128 bedroeg. De voorzitter dankte den secretaris voor dit zakelijke verslag. Hierna werden de bovenbedoelde films afgedraaid, waaruit zeer duidelijk bleek welk een populariteit het Fordmateriaal geniet. De voorzitter bood aan mevr. v. Praag een mooie kamer plant aan, waarna werd gepauzeerd. Na de pauze is aan de orde het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. van der Zaal. Hieruit bleek, dat naast een ont vangsten van ƒ344.16 een uitgave viel te boeken van 197..33. Alzoo een batig sal do vah 146.83. De voorzitter wees hierna op het groote belang der leden om den band met de school te blijven bewaren door het zoo af en toe bezoeken van broei- en andere proeven enz., hetgeen voor de leden zeer nuttig is. In het bestuur waren aftredend de hee- ren H. J. Hylkema, G. van der Zaal, Ara. Bijvoet en L. Steensma. Sinds het stembureau haar werkzaamhe den verrichtte werd door den voorzitter een ingekomen stuk van een der leden voorgelezen inzake het verkrijgen van uit- voercontingenten. I 3 voorzitter zette hier van de moeilijkheden uiteen, omdat con tingenten niet overdraagbaar zijn. Ten slotte werd een commissie van vier perso nen benoemd om deze aangelegenheid te bestudeeren. De uitslag der stemming wees uit, dat alle vier aftredenden waren herkozen; allen namen hun herbenoeming aan. Ten slotte had een verloting plaats van een aantal mooie kamerplanten, waarna slui ting volgde. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 24 Nov., des namiddags te 7 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Aan bieding der gemeenterekening, dienst 1937. 3. Aanbieding der begrooting voor het grondbedrijf voor 1939. 4. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1939. 5. Be handeling begi'ooting voor 1939 van den schoolartsendienst. 6. Wijziging der be grooting, dienst 1938. 7. Schrijven van Ge deputeerde Staten ter zake van de laatste wijziging der wegenbelasting. ZILK Schoolklasse gesloten wegens diphterie. In verband met de voorkomende diphte rie wordt gedurende de volgende week de 3e klasse van de lagere school gesloten. Vr. Jeugdbew. v. Kath. Actie: afd. Too- neel. Morgenavond, 7 uur, zal door de tooneelclub van de Vr. Jeugdbew. v. Kath. Actie een uitvoering worden gegeven. Het met zorg samengestelde programma vermeldt als hoofdnummer, het detective stuk: Mysterie van heidelust of „Wie is rooie Betty". Vervolgens zal worden op gevoerd de fijne klucht: „Van Liefde en een Papegaai". Daar er slechts één opvoering zal wor den gegeven, verzuime niemand van deze gelegenheid gebruik te maken. OEGSTGEEST Geboren: Bertha, d. van A. C. Kruger en H. C. Heijmans, Sumatrastr. 30 He lena G. L. R., d. van Th. Dofferhoff en H. J. C. Kleinhans, de Kempenaerstr. 41 Hendrika Johanna, d. van E. Scholten en S. C. Swen, Terweew. 71. Ondertrouwd: J. de Josselin de Jong en W. G. A. Reuter J. W. Jong man en E. M. van der Steen. Overleden: A. G. M. Rauws geb. Laats 57 j. (overleden te Leiden) M. P. C. M. C. Nicola 45 j. Gevestigd: W. F. Burlage, Pr. Hen driklaan 20 van Ned. Indië J. van Heu- ven. hoofdwerktuigkundige K.P.M., Em- malaan 43 van Ned.-Indië M. Smit, L. de Collaan 14 ,van Batavië N.-I. H. C. Gei ten beek geb. de Wilde, Duinzichtstr. 7, van Ned.-Indië G. D. Schroder geb. oBonacker, Julianalaan 14, van Oldenzaal C. W. Starrenburg, h. i. d. h., Rhijng.str.- weg 11, van Leiden C. M. en A. J. Die- mont, Wilhelminapark 34, van Leiden A Heijneman. db., Oranjelaan 21, van Lei den H. H. Post, db., Julianalaan 14, van Denekamp T. J. de Jong, ao.-ass., Em- malaan 27, van Leiden J. H. Gaaren- stroom, arts, L. v. Oud-Poelgeest 42, van Amsterdam F. E. A. Hazebroek, L. de Col.laan 4, van Den Haag. Verrtrokken: J. Nagtegaal, chauf feur, van v. Assendelftstr. 45, naar Leiden, Beestenmarkt 36 C. A. Goeslings geb. Repko en gez., van Emmal. 43, naar Mage- lang N.-I J. G. de Wit, onderw.es, van Valkenburgerweg 15, naar Rijnsburg, Hof straat 1 J. Eikema, db., van L. de Col. laan 38, naar Haarlem, Reitzstraat 125 W Slingerland, db., van Oranjelaan 22, naar Nw. Amstel, v. d. Veerelaan 22 H. van Bockel, db., van Regentessel. 28, naar 's-Bosch, Snellestr. 14 L. v. d. Kwast, kinderj., van Warmonderw. 12, naar den Haag, v. Galenstraat 58 E. H Sanders geb. Brouwer, van Regentessel. 22, naar Batoe Djamoes N.-I. G. M. Bot, van W. de Zwijgerl. 12, naar Leiden, Boerhaave- laan 9 J. J. v. d. Vijver geb. Kuipers, van Geversstr. 27 inw., naar Katwijk, Park laan 43 C. Schouten, db., van Haarl.- trekvrt. 11, naar R'dam, Gr. Kerkplein 43 W J. Th. Stroeve geb. Jongerius, van Emmal. 22, naar Nw. Amstel, v. d. Veerel. 2 N. Stokman, bakkerskn., van Gevers straat 49, naar Haarl.meer, Fortwe gl35 W. W. Brouwer en vr.. van Regentessel. 22, naar Amersfoort, Soembastr. 13 B. J. van Linden van den Heuvell en gez., cand.- not., van Rijnzichtweg 48, naar Dordrecht, H. de Grootlaan 1 G. C. van Dijk, bak kerskn., van de Kempenaerstr. 53, naar Sassenheim, Hoofdstr. 25 B. Matzek, db., van Rhijng.str.weg 147, naar Gelsen- kirchen, Dt. A. M. Lieverse, db., van Dorpsstr. 96, naar Valkenswaard, Leen- derweg 8 M. M. v. d. Plas, kinderj., van Rhijng.str.weg 161, naar Noordwijk, Zee straat 22 A. C. Kraan, apot.-ass., van de Kempenaerstr. 88, naar Reeuwijk, Zout- mansweg E 28 H. C. Kosto, timmerman badmeester, van Rhijng.str.weg 29 bv., naar Leiden, Formosastr. 7a N. Ver- weij en gez., arts, van Endeg.str.w. 16, naar Leeuwarden, Spanjaardslaan 139. P.IJNSBURG Bloemenhandel. Het gaat voor kwee kers en handelaren niet r.aar wensch. De prijzen zijn te laag. Het is voor de kwee kers niet van zoo groot belang meer om reden de aanvoer van Rijnsburgsche bloe men nog maar gering is, doch er is niets te missen. Ongeveer twee derde van den aan voer zijn Chrysanthen uit het Westland, waar men er nog volop in zit. Troschry- santhen noteeren van 10 tot 17 ct. per bos. Grootbloemige brengen van 4 tot 8 ct. per stuk op. De laatste Lelies gaan voor f 3. tot 5.20. Freesia's van 10 tot 15 ct. Anjers j ,0.300.45. Rozen 0.450.65 per bos. SASSENHEIM Hanze. Dinsdag 22 November zal in „Ket Bruine Paard" een groote propagan- da-avond worden gehouden, uitgeschre ven door het bestuur- van bovengenoemde vereeniging. De spreker van dezen avond zal zijn: den weleerw. heer J. Bakker, directeur van het Centraal Hanzebureau. Een gloedvol spreker die vanaf de eer ste woorden boeit en aller sympathie wint. Hij zal spreken over: „Onze stand in de zen tijd", een actueel onderwerp. Hij zal spreken over dezen tijd die problematisch is en verward. Over dezen tijd die exces sen en moeilijkheden baart, waar tegen over de enkeling machteloos staat. Hij zal u het nut van de Hanze bewij zen, welke alleen in het Bisdom Haarlem meer dan 10.000 leden telt. Hij zal u zeggen: Te veel nog staan er buiten onze rijen. Te veel nog negeeren de wensch onzer Bisschoppen. Te veel nog probeeren alleen iets te bereiken, waar slechts de macht van 10.000 resul taat zal hebben. Komt dus allen die een uitnoodiging hebben ontvangen. Het bestuur staat u borg voor een vruchtbare avond. Geboren: Philippus Alphonsus z. van A. F. Berg en W. J. van Veen Wilhel mus Petrus Franciscus z. van G. J. Huijts en C. van der Plas Janny Elisabeth d. van D. E. Wijntjes en P. Schalk Johan nes Maria z. van IJ. A. Jorna en H. Was senaar Johannes z. van P. L. Berbee en F. M. van der Aart Petrus Johan nes Maria z. van S. Verkleij en Th. van Diemen Pieter z. van A. Braam en M. van der Stoep Antonius Theodorus z. van H. Franken en C. P. de Groot. Overleden: P. van Rijn 76 J., echtg. van N. Ruijgrok. Gevestigd: M. Smit van Oegstgeest J. van Duijvenbode van Leiden G. C. van Dijk van Oegstgeest H. Hijze- lendoorn van Hillegom F. C. A. van den Bosch van Texel F. H. Staffeleu van Rotterdam. Vertrokken: J. M. van Vliet en echtg. naar Voorhout J. J. van Reste ren naar Katwijk P. Homan naar Noord wijk. M. Homan naar Lisse Wed. A. D. de Jonge en zoon naar Haarlem J. J. Numan naar 's-Gravenhage. VOORSCHOTEN K.J'JVLV.-nieuws. Woensdag 16 No vember. De wekelijksche bijeenkomst van de K.J.M.V. „St. Jan Baptist" openend, memoreerde de vice-voorzitter in de ope ning in niet al te enthousiaste bewoordin gen de K.J.M.V.-deelname aan de pro cessie, gehouden op de sluitingsavond yan het Veertigurengebed en gaf terstond daarop het woord aan den moderator, die zyn lezing over het „Modernisme" aanving met een historische uiteenzetting van het ontstaan, groei en beteekenis dezer be weging. In het bijzonder behandelde hij de uitingen van het modernisme op het gebied van den godsdienst, waarbij spre ker aantoonde, dat het liberalisme de grondslag vormt van deze geestesgesteld heid. Een categorie personen, die zich z.g. liberaal-katholieken noemen vormen het bewijs, dat deze indertijd nieuwe gedach te, toch aanhangers won onder de katho lieken. De jaren rond 1900 waren getui gen van een heftige strijd in onze eigen gelederen over het vraagstuk van het mo dernisme. De geest van Thompson! Nadat onze moderator enkele details nader had toegelicht, wees hy o.a. op het feit, dat juist de wereldoorlog een uit groei van het modernisme heeft voorko men. Een groot aantal K.J.M.V.'ers volgde deze interessante behandeling met groote aandacht. Alvorens te sluiten vestigde de wnd. voorzitter de aandacht der aspirant-leden op de gewijzigde vaststelling van de oriën tatie-cursus, welke in het vervolg iedere Woensdagavond zal worden gehouden om 8 uur. Men gelieve hiervan goede nota te ne men. Wij wijzen tenslotte de leden op het programma van a.s. Woensdagavond, waarop de moderator het 3e gedeelte van het gezagsprogram, getiteld: „Principe en Politiek" zal behandelen. Wij rekenen op een groote belangstel ling. ZOETERMEER D.S.O. bestaat 10 jaar. Donderdagavond vierde D. S. O. haar 10-jarig bestaan in de groote zaal van den heer C. Veelenturf. Toen de voorzitter, de heer Moerkerken v. d Meulen om 8 uur opende was de zaal stampvol. Hij dankte dan ook voor de groo te opkomst en hoopte, dat allen een pret- tigen avond zouden hebben. Voorts dank te hij het feestcomité en de dames de Wit en v. d. Schans voor het vele werk, dat zij hadden verricht om dezen avond zoo goed mogelijk te doen slagen. Na nog even de groei van D. S. O. gedurende de 10 ja ren van haar bestaan te hebben herdacht, gaf de voorzitter het woord aan den heer Leo Veelenturf, den voorzitter van het feestcomité. De heer Veelenturf dankte daarop het bestuur voor het vele werk, dat het in de afgeloopen 10 jaren voor de groei en bloei van D. S. O. heeft ge daan, en gaf de leiding over aan het gezel schap Bartlio uit Rotterdam, dat er spoe dig de stemming in wist te brengen. Voor al het optreden van den humorist Bartlio zelf en de zangeres Ina Smit oogstte een voortdurend daverend applaus. Ook de verloting, waarvoor prijzen bij de inwo ners gratis waren opgehaald, bracht heel wat genoegen met zich. De avond werd be sloten met een gezellig bal.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6