Regeering en Comité voor Joodsche belangen Geen enkele vluchteling zal in het economisch leven ingeschakeld worden Tomaten-afzet in eigen land. ZATERDAG 19 NOVEMBER 193c 30ste Jaargang No. 9188 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adr. en Abomu-Urieven zie pag. I Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vl|! bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Weerzinwekkende spot. Wij willen hier met nadruk verwijzen naar het hiernaast afgedrukte interview met een vertegenwoordiger van Neder- landsche Joodsche zijde, waaruit moet worden geconcludeerd, dat zij, die het best en het meest achter de schermen kun nen zien, in de voorzichtigheid, waarmede de regeering optreedt inzake het vluchtelingen-vraagstuk, niet zien gebrek aan activiteit of aan soepelheid of aan medelijden. Wie zou er ook geen medelijden hebben met de slachtoffers van de gruwelijke Joden-vervolging in Duitschland. En, al moeten wij, Katholieken, consta- teeren, dat voor zooveel gruwelijker ver volgingen van Katholieken de wereld vaak koud en onverschillig Is gebleven wij zouden het beschouwen als een verzaking aan Christen-plicht, indien wij niet oprecht en diep zouden mee-voelen het lijden der Duitsche Joden aangedaan, en niet al het mogelijke zouden willen doen, om dat leed te lenigen of te verzachten. En daarom, omdat wij mede-lijden met de vervolgde Duitsche Joden, gruwen wij met afschuw voor een plaat, deze week in „Volk en Vaderland" geplaatst. 't Is een plaat, waarop men Joden ziet, met opzet als afschuwelijke caricatuur geteekend. Onderschrift: Ned. arbeider: „Heusch, we kunnen geen vreemdelingen gebrui ken, wij hebben niet eens werk voor onze eigen menschen". Emigrant: „Maar man, je denkt toch zeker niet, dat wij naar Neder land komen om te werken?" Is 't niet weerzinwekkend harteloos zulk 'n spot met menschen, die rondzwer ven, van alles beroofd, verjaagd en ge hoond en bespot! Als ons volk zich zou laten inspireeren door de nationaal-socialistisch pers zou het cultureel peil heel gauw dalen en met groote sprongen dalen! UE WERELD IN VOGELVLUCHT WASHINGTON: Nu de ambassadeurs van Amerika en Duitschland uit de respec tievelijke hoofdsteden zijn teruggeroepen is de verkoeling tusschen de beide regee ringen zoodanig geworden, dat deze wel eens van langen duur kan blijken. De New York Herald Tribune schetst de situatie volkomen duidelijk, als het blad schrijft, dat het Amerikaansche volk niet den wensch heeft met Duitschland een oorlog te beginnendoch dat het duidelijk het verlangen heeft doen blijken zoo weinig mo gelijk te maken te willen hebben met 'n be wind, dat beheerscht wordt door een ge dragslijn zooals deze bij de jongste gebeur tenissen tot uiting is gekomen. Als de nazi's deze houding niet begrijpen mag Amerika eerlijk toegeven, dat het de houding der nazi's niet begrijpt, en het vertrek der beide ambasadeurs is een volkomen juist symbool van den toestand. De vraag is nu, wat Amerika voor de Joodsche vluchtelingen zal doen. President Roosevelt heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat hij uit over wegingen van menschelijkheid heeft voor gesteld, dat de verblijfsvergunningen voor 12.000 tot 15.000 vluchtelingen uit Duitsch land en Oostenrijk met zes maanden ver lengd worden. Deze menschen zouden an ders aan het einde van dit jaar naar Duitschland moeten terugkeeren. De pre sident heeft tegenover den minister van arbeid te kennen gegeven, dat het wreed en onmenschelijk zou zijn hen terug te drijven naar Duitschland, waar zij mis schien het slachtoffer van mishandeling, concentratiekampen of andere vervolging zcuden worden. Roosevelt deelde verder echter mede, dat de regeering op het oogenblik niet voor nemens is de immigratie ten behoeve van Duitsche vluchtelingen te wijzigen. TERRORISME IN KARPATHISCH OEKRAÏNE. CHUST, 19 November (A.N.P.) Het persbureau der regeering van de Karpa- thische Oekraine meldt, dat Hongaarsche en Poolsche terroristen hun actie in het grensgebied van de Karpathische Oekraine voortzetten. In den nacht hebben zij het plaatsje Rakosin, gelegen nabij Volove op 20 K.M. van de Poolsche grens overvallen. Zij wer den gedwongen, met achterlating van vieï dooden en veertig gevangenen terug te trekken. Te Torum zijn twee kinderen gedood door terroristen, die vanaf een na bijgelegen heuvel op straat schoten. Meer dan de schijn zou doen vermoeden, is de regeering actief inzake het Joodsche- viuchtelingenvraagstuk. Een aansporing tot meerdere soepelheid blijkt nu inderdaad overbodig nu zelfs het Comité voor bijzondere Joodsche be langen het met de houding der regeering volkomen eens is. In verband met den noodtoestand onder de Duitsche Joden, van wie groote aantal len zich thans aanmelden aan de Neder- landsche Oostgrens om toegelaten te wor den in het vrije Nederland, heeft de „Maas bode" zich gistermiddag gewend tot het Comité voor bijzondere Joodsche belangen, teneinde te vernemen, hoe het op het oogenblik met de hulpactie in Nederland gesteld is. De voorzitter van het comité, de heer A. Asscher en de secretaris, prof. dr. D. Cohen, hebben ons daaromtrent in een onderhoud 0.m. het volgende verteld: „Toen ons Donderdagmiddag de ontstel lende berichten bereikten, hebben we ons terstond tot de Nederlandsche regeering ge wend, van den aanvang af heeft de regee ring alles gedaan, wat in haar vermogen lag, waarbij zij uiteraard, gelijk wij vol komen begrijpen en billijken, rekening moest houden met de belangen van Neder land. Wij zijn het volkomen met de regeering eens, dat een ongebreidelde en illegale im migratie noodlottig zou zijn en dat der halve maatregelen genomen moesten wor den om het vluchtelingenvraagstuk in goede banen te leiden, zoodat zooveel mogelijk vluchtelingen zouden worden geholpen en ook in elk geval die categorieën geholpen zouden worden, voor wie hulp in Neder land het meest afdoende is. Het comité voor bijzondere Joodsche belangen deelt dit standpunt der regeering ten volle en staat met de regeering voortdurend in contact om, met behoud van dit beginsel, zoovelen, als slechts mogelijk is, te helpen. Het ligt voor de hand, dat wij geen mede- deelingen kunnen doen over de bijzonder heden, die bij de uitwerking van dit prin cipe reeds zijn vastgelegd. Het comité koes tert echter de hoop, dat de regeering in 1.auw contact met het comité en rekenende op de hulp, die ook door andere landen moet worden geboden, haar deel zal kun nen en willen dragen bij de oplossing van dit zoo bij uitstek moeilijke vraagstuk. Daarbij moet het comité vermelden, dat de Nederlandsche regeering de eerste is geweest, die aangekondigd heeft, dat zij een, zij het ook beperkt aantal vluchtelingen wil opnemen. Wij hopen vurig, dat dit voor beeld door andere landen, die meer ruimte hebben dan Nederland, op grootsche wijze zal worden gevolgd. Het is echter ontzaglijk moeilijk uit te maken, welke slachtoffers het eerst gehol pen moet enworden. Het aantal mannen, vrouwen en kinderen, die in hopeloozen toestand verkeeren, is zoo groot, dat de re geering, bezield met de beste menschelijke gevoelens en hoe gaarne zij ook zou willen, niet anders kan, dan een selectie toepassen. Ei zijn berichten geweest over te streng optreden van enkele grensambtenaren. Van hieruit kan dit niet worden beoordeeld. Helaas eischt het onderzoek naar wie in Nederland opgenomen moeten worden, tijd. Wij hebben echter bijzondere waar deering voor het werk van de hooge amb tenaren, die tot diep in den nacht hebben doorgewerkt om spoedgevallen af te doen. Dat in sommige gevallen, ondanks de haast de afhandeling toch nog te lang duurt, ligt buiten de macht van ons comité en van de regeering. Voortdurend blijft het comité e- bij de regeering op aandringen, toch zoo snel als doenlijk is, doorgang te verleenen. Zulks te meer, omdat het comité de strikte verplichting op zich heeft genomen, dat geen enkel toegelaten slachtoffer eenig werk in handel of nijverheid zal verrichten ol op de arbeidsmarkt drukken zal. Vandaar dan ook, dat het comité bij de regeering heeft aangedrongen op de inrich ting van vluchtelingenkampen. De kosten van een en ander, een bedrag, dat in de millioenen loopt, heeft het comité voor bij zondere Joodsche belangen volledig op zich genomen. Wel wetende, dat het daarbij in buitengewone mate kan rekenen op steun an Joodsche zijde, maar niet minder, en dat is reeds gebleken, op steun van alle mo gelijke niet-Joodsche kringen. Deze steun uit niet-Joodsche kringen heeft ons bijzonder verheugd, omdat daar uit duidelijk de -ziele-adel van het over- groote deel der Nederlandsche bevolking blijkt". Tenslotte kon het comité nog mededeelen, dat omtrent de toelating van Joodsche kin deren uit Duitschland samenwerking is ver kregen tusschen de regeering en een daar toe opgericht comité. Een petitie van de Groningsche universiteit. Aan den minister-president is gisteren het volgend petitionnement verzonden: Ondergeteekenden, hoogleeraren, lecto ren, privaat-docenten en studenten aan de rijks-universiteit te Groningen, diep onder den indruk der jongste gebeurtenissen en maatregelen in Duitschland, dringen er met nadruk bij Uwe Exc. op aan tijdelijk asyl te verleenen aan hen, die dientengevolge een toevlucht in Nederland zoeken en de hulpverleening door particuliere organisa ties aan deze vluchtelingen mogelijk te maken. Het petitionnement is onderteekend door 60 hoogleeraren, lectoren en privaat-docen ten en circa 150 assistenten en studenten. Een petitie uit de Rotterdam- sche burgerij. Een aantal vooraanstaande Rotterdam mers zond het volgende adres aan den mi nister van Justitie. Eenige burgers van Rotterdam, diep be wogen door het lot van medemenschen, die bloot staan aan vervolging door hun eigen landgenooten, gevoelen behoefte, tegenover uw Excellentie te getuigen van hun instem ming met het verzoek van professor dr. Ariens Kappers en anderen, dat dezer dagen tot u is gericht. Het adres is onderteekend door: dr. H. Burgerhout, H. H. van Dam A. C.zn., H. Dekking, mr. J. Drost, mej. I. van Dug- teren, mevr. J. M. FehmersStevens, mr. J. R. Goddard, ds. S. H. N. Gorter, dr. A. C. Holwerda, ir. D. de Jongh, dr. C. M. Kleinpool, dr. B. Kruitwagen O.F.M mr. J. Leopold, mr. R Mees, A. Plate, H. Ringers, prof. A. R. Rugers, prof. Z. W. Snellen, dr. J. J. Stam, jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip. Een protestvergadering te Gouda Gisteravond heeft Gouda op krachtige wijze geprotesteerd tegen de Jodenvervol gingen en haar medelijden betuigd met de slachtoffers. Reeds geruimen tijd voor het aanvangs- uur was er een groote toeloop naar de zaal „Kunstmin", die spoedig geheel bezet was, zoodat honderden personen in den tuin van Sociëteit „Ons Genoegen" moes ten blijven wachten. Het bestuur van „Eenheid door democratie" besloot dan ook een neven-vergadering te organisee- ren in „Concordia", welke ook weldra ge heel vol liep. Naar schatting zijn er onge veer 1500 personen geweest, die met be langstelling de redevoeringen gevolgd hebben. In zijn openingswoord noemde de voor zitter, mr. S. H. Smit, het een gewetens plicht om openlijk getuigenis af te leggen van de gevoelens, die ons bezielen tegen over de laatste gebeurtenissen in Duitsch land. Het gemeentebestuur, zeide spreker, juicht onze actie toe en zal in de volgen de vergadering het plan bespreken om een gedeelte van het Burgerweeshuis beschik baar te stellen voor de gevluchte Jood sche kinderen. Ook zijn er plannen tot op richting van een comité, waarvan de vol gende week de samenstelling zal ge schieden. Achtereenvolgens voerden de sprekers het woord; het waren deken J. F. A. Bots, ds. J. P. C. ten Brink, Geref. predikant, wethouder W. Sanders, dr. A. Montagne Izn., en dr. mr. J. Smit. Ds. ten Brink deel de in zijn rede mede, dat het personeel van de Goudsche stoombleekerij heeft be sloten gedurende de eerste drie maanden van hun salaris 1 pet. af te staan voor de slachtoffers der vervolgingen in Duitsch land. De talrijke aanwezigen in beide verga deringen hebben op geestdriftige wijze adhaesie betuigd aan het bestuursvoorstel om het volgend telegram te verzenden: „Anderhalf duizend inwoners van Gou da, in protestvergadering bijeen met spre kers van volkomen uiteenloopende rich tingen, verzoeken den Ministerraad met grooten aandrang maatregelen te treffen tot ruimere openstelling van de landsgren zen voor de vervolgde Duitsche Joden" Kinderen dwalen langs de NederlandschDuitsche grens De Joodsche Perscommissie deelt mede: Van de J^ederlandschDuitsche grens werd Vrijdagochtend om half elf van zeer betrouwbare zijde het volgende medege deeld: Sinds eenige dagen dwalen in de bosschen langs de NederlandschDuitsche grens en ook verder in de omgeving Jood sche kinderen rond, die waarschijnlijk va der- en moederloos uit onbekende steden Katholieke Film Actie Een modern en noodzakelijk apostolaat Gehoor gevend aan den dringenden wek roep van Z.H. Paus Pius XI en van het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat, is in ons land een gelukkige eenheid in lei ding en voorlichting op het terrein van de Katholieke Film Actie tot stand gekomen. Eerste voorwaarde voor het verdere wel slagen van deze allernoodzakelijkste actie is: dat alle katholieken zich in het „Werk voor de goede film" vereenigen. Immers, aldus vereenigd, zullen we eerst nationaal, straks internationaal, de groote macht vor men, die de Paus bedoelt in Zijn Film encycliek, waarin Z.H. een beroep doet op ons allen om „dit allergewichtigste en krachtdadigste middel', de Film, aan te wenden tot verheffing en veredeling, in plaats van tot vervlakking en verderf der menschheid. Ook en vooral op de filih- markt geldt de waarheid, dat het aanbod de vraag volgt. Wanneer de producenten en importeurs van films weten, dat 'n be paald soort films wordt verlangd: dan zul len deze er komen! De eerste taak dus 'van de door het Nederlandsch Episcopaat inge stelde Katholieke Film Actie is: de Katho lieken te leeren, hun houding tegenover film en bioscoop te bepalen. Ondenrgeteekenden, leiders der secreta riaten van de vijf groote Godsdienstige Vereenigingen in Nederland, overtuigd van den geweldigen invloed van de Film ten goede of ten kwade, doen een dringend be roep op de leden der meer dan 3000 Gods dienstige Vereenigingen, om gehoor te geven aan den roepstem uit Rome, die de medewerking van alle Katholieken en de oplossing van het film-vraagstuk een gewetensplicht heeft genoemd. Juist de leden in de Godsdienstige Vereenigingen zijn de eerst aangewezenen om aan dien oproep en aansporingen van de hoogste Kerkelijke Overheid gehoor te geven. En juist onder hen komt nog te veelvuldig het misverstand voor, dat Film-actie niet be doeld is voor hen. Ook al zou men persoon lijk nooit naar een bioscoop of film-ver tooning gaan, toch kan men den plicht hebben om zich bewust aan te sluiten bij hen, die in de Katholieke Film Actie strij den vóór de goede en tegen de slechte film. Meer dan ooit beteekent eendracht hier macht! Alleen door het vormen van een machtig leger van strijders vóór de goede en tegen de slechte film zullen wij, Katholieken, ook op dit terrein den noodzakelijken in vloed bereiken, dien wij op het terrein van onderwijs, pers en radio zoo prachtig verwonnen hebben. Daarom: een algeheele aansluiting van allen in het „werk voor de Goede Film"! Teneinde onzerzijds al het mogelijke te doen tot welslagen van dit moderne en zoo noodzakelijke apostolaat, zullen wij zulke maatregelen nemen, dat binnenkort deze actie in al onze plaatselijke afdeelingen in tensief kan worden gevoerd; welk voor beeld, naar wij vertrouwen, ook door an dere Katholieke Organisaties gevolgd zal worden. De Nationale Contact Commissie der Godsdienstige Vereenigingen in Nederland: C. PIELS O.P., Commssaris der Derde Orde van den H. Dominicus, EUSEBIUS KEMP O.F.M., Com missaris der Franciscaansche Derde Orde, voorzitter, P. PASCHALIS O.M. Cap., Com missaris der Derde Orde (Capu- cijnen), N. GOVERS C.ss.R„ Alg. Secre taris der H. Familie, JAC. MULDERS S.J., Alg. Secre taris der Mariacongregaties, S e- cretaris. Het bovenstaande geeft ons nog een ge legenheid. om er aan te herinneren, dat Zondag en Maandag in de Stadsgehoor zaal te Leiden een film zal worden ver toond „De Zwarte Zuster", die als film op zeer hoog artistiek peil staat en waarvan de strekking buitengewoon goed is: een Katholieke film. De groote lof, aan deze film gebracht, is geenszins overdreven. Wij willen dan ook onzen lezers nog maals van harte aanbevelen, deze film te gaan zien. VOORNAAMSTE NIEUWS s Buitenland De Jodenhaat in Duitschland. (2de blad). Koning Carol van Roemenië te Brussel. 2de blad). Treedt België uit de niet-inmengings- commissie? (2de blad). Binnenland Grooter afzet voor tomaten in tegen land. (2de blad). en dorpen hierheen zijn geloop n. Wan neer zij aan de Nederlandsche grens ko men, worden zij door Nederlandsche grens bewaking in veiligheid gebracht. Voor de betrouwbaarheid van dit be richt, aldus de Joodsche perscommissie, staan wij volkomen in. TOMATEN-SOEP MOET VOLKS- VOEDSEL WORDEN De economische crisis heeft in hevige mate den Nederlandschen tuinbouw in het algemeen en de tomatencultuur in het bij zonder getroffen. De Nederlandsche tomaat had in de jaren voor en na den wereldoor log zeer groote afzetgebieden gevonden in Duitschland en Engeland. Hoewel de vraag naar tomaten op de buitenlandsche mark ten niet verminderde, deed het autarkisch streven, dat zich openbaarde in hooge in voerrechten, contingonteeringen en andere belemmeringen, onzen tuinbouwexport en daarmede den tomatenexport tot een on gekend laag peil dalen. Het bleek daarom noodig meer dan tot dusver afzet te zoeken op de eigen bin- nenlandsche markt. Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen heeft enkele jaren intensieve reclame gevoerd, welke tot resultaat had, dat de binnenlandsche con sumptie van tomaten in 5 jaar meer dan verdubbelde. Niettegenstaande deze vooruitgang van den afzet in eigen land, bleef jaarlijks een aanzienlijke hoeveelheid der op onze vei lingen aangevoerde tomaten onverkocht. Om toch zooveel mogelijk dit product aan zijn bestemming te doen komen, wer den van 1935 af ook tomaten beschikbaar gesteld ter distributie onder de werk- loozen. Dit blijft echter bij een deel. De vraag lag voor de hand of niet met vernieuwde kracht moet worden getracht dit overschot op doeltreffende wijze een bestemming te doen vinden. He centraal bureau van de tuinbouw veilingen meent thans daarvoor een ge legenheid te hebben gevonden. De tomatencampagne 1938 begon onder zeer zorgwekkende internationale omstan digheden. De politieke spanningen in Eu ropa namen van dag tot dag oe. De regee ring meende bij wijze van voorzorg ten aanzien van onze voedselvoorziening een veel grooter kwantum tomaten tot soep te moeten doen verwerken dan in vorige ja ren geschiedde ten behoeve van de levens middelen-distributie. Het zal evenwel in de toekomst niet noodig zijn, dezen voor raad te gebruiken voor het doel, waardoor de regeering vreesde, deze noodig te heb ben. Indien rekening gehouden wordt met de hoeveelheid, welke het departement van sociale zaken noodig zal hebben voor de distributie, dan blijft er nog extra-hoeveel- heid van ongeveer 4.5 millioen literblikken over. Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen heeft nu aan de regeering aangeboden deze voorraad in den komenden winter onder het publiek te brengen. De regeering is op dit voorstel ingegaan. Er staan thans dus 4.5 millioen litterbussen tomatensoep klaar om tegen lagen prijs hun weg naar de consumenten te vinden. De afzet zal plaats hebben met inschake ling van den binnenlandschen handel. DE VERKOOPPRIJS AAN DEN CON SUMENT BEDRAAGT 18 CENT PER BLIK Van Maandag 28 November af zal de levering aan het publiek kunnen plaats hebben. Aan het Nederlandsche publiek wordt een zeer gezond voedings middel geboden, dat als algemeen volksvoedsel nog al te zeer onbe kend is. Het mag niet meer voor komen, dat groote hoeveelheden tomaten, welke bij de instandhou ding en bevordering der volksge zondheid van buitengewone be- teekenis kunnen zijn, aan vernie tiging worden prijsgegeven. Dit zou ook in het belang van het Ne derlandsche volk niet verantwoord ztfn. De bedoeling van deze campagne is ons volk in al zijn geledingen te maken tot een vasten gebruiker van een der meest gezonde voortbrengselen van on:| n bó- dem: „Tomatensoep moet volksvoedsel w—4

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1